din monddood Meeste Gdansk zijn S' Geen hetze,wel grondig verzet tegen Zuid-Afrika Oud-Afrika-secretaris hervormde zending: Een opgetogen Lech Walesa onder-handeli ngen met de Poolse autoriteiten. WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1983 De voorpagina is de voorgevel van de krant. De deftigste voorgevel die ooit vertoond werd, was van The Ti mes, die tot voor een jaar of twintig de hele voorpagina vulde met klei ne annonces. Deftig maar mallotig. Minder deftige kranten plegen de voorpagina vol te proppen met zo veel mogelijk berichten, of eigenlijk eerste alinea's van berichten, die binnenin de krant worden voortge zet. Ikzelf heb een zwak voor kran ten die hun voorpagina niet alleen met het belangrijkste binnen- en buitenlandse nieuws vullen, maar ook wat ruimte vrijhouden voor se rieus v of minder serieus commen taar. De Volkskrant had heel vroe ger een flink uit de kluiten gewas sen stuk van Godfried Bomans op de voorpagina van de zaterdag krant, en dat vond ik heel juist, ook al had de inhoud geen betrekking op het actuele nieuws. Op die ma nier bracht De Volkskrant niet het belangrijkste nieuws van de we reld op de voorpagina, maar het belangrijkste stuk van de krant, - want daar keek je naar uit, naar Bomans. Zo'n column-achtig stuk op de voorpagina zie je niet meer, noch in Nederlandse noch in buitenland se kranten. Dat wil zeggen... Maar daar kom ik straks nog op terug. Toen Simon Carmiggélt in Het Pa rool zijn ritme van zes Kronkels per week verlegde naar één Kronkel op zaterdag, heb ik hoofdredacteur Wouter Gortzak, met wie ik nog op school heb gezeten, aangeraden de Bomans-truc toe te passen: Car miggélt in de zaterdagkrant op de- voorpagina'. Je eerbiedwaardigste medewerker op de eerbiedwaar digste plaats! Maar een goede raad van buitenstaanders wordt nooit ter harte genomen, dat weet Een van de mooie dingen van de Leeu-' warder Courant is de dagelijkse rechterkolom op de voorpagina waarin een der hoofdredacteuren een commentaar schrijft met es sayistische inslag. Er zijn meer kranten die een hoofdredactioneel commentaar op de voorpagina plaatsen (en daarbij zijn, tot mijn vreugde, ook veel GPD-kranten), maar één bepaalde, typisch Franse versiering van de voorpagina ont brak tot nu toe in de Nederlandse kranten: het „entrefilet". Een kort stukje, van zo'n 80 tot 100 woorden, waarin op literair-humoristisch- kritisch-wijsgerige wijze commen taar wordt gegeven op iets actu eels. In Le Monde schreef de mij on bekende Bruno Frappat gisteren een slap entrefiletje, dat ik niet zal citeren, op de voorpagina van France-Soir stond, ongetekend, dit: „Omdat onze vliegtuigen nu ge kaapt worden, omdat onze consu laten worden opgeblazen, omdat ze aanslagen plegen op onze luchtha vens, terwijl de twee supermachten die de planeet besturen helemaal geen agressie te verduren hebben, moeten we een keus maken: of Frankrijk maakt iedereen bang, of niemand is meer bang voor Frank rijk. Natuurlijk dragen wij ertoe bij om de tweede hypothese geloof waardig te maken door te hopen dat ze onze bommetjes als „quanti- té négligeable" zullen beschouwen, en door onze dappere parachutis ten in vreedzame instructeurs te transformeren. Zouden we zwak genoeg zijn geworden, dat ze het ons niet meer vergeven dat we over al onze neus in steken? Betreurens waardige situatie, én zonder uit zicht, én zonder beloning. Er is ven- daagdedag voor de zondebokken niet meer hoop dan voor het geitje van meneer Seguin". Dat laatste slaat op een beroemd verhaal van Alexandre Dumas, over een geitje dat alle goede raad in de wind slaat en toch de wijde wereld intrekt, waar hij door de wolf wordt aangevallen. Hij vecht dapper, maar wordt toch opgevre ten... En dan was er gisteren nog het en trefilet van Stoker op de voorpagi na van de Volkskrant... Want voor het eerst in de Nederlandse dag bladjournalistiek heeft een krant sinds deze week elke dag op de voorpagina zo'n kort stukje'. In te genstelling tot die Franse entrefi lets geschreven door één man: Hogo Brandt Corstius. Overigens zeer te gen zijn zin onder zijn oude pseu doniem Stoker, terwijl hij het liever ongetekend had gedaan, of anders de naam Kraak had voorgesteld. Ik hoop dat dit voorbeeld navolging krijgt bij andere kranten want het voorpagina-entrefilet is een mooie vorm. Maar dan liefst nog korter dan Stoker, die maximaal 160 woorden mag gebruiken. Bijvoor beeld: „Een handelaar die anderhalf mil joen nondescripte tandenborstels uit Korea had geïmporteerd en die als Noorse Jordan-tandenborstels had willen slijten, is tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij wilde iets slechts voor iets goeds laten doorgaan. Ook is een man gearresteerd, die Heineken wilde chanteren door te dreigen iets in de bierblikjes te doen. Hij wilde iets goeds voor iets slechts laten door gaan. Wat zou hij erin hebben wil len stoppen? Amstelbier?". (70 woorden). Vandaag is het drie jaar geleden dat in Polen de beroemde Overeen komst van Gdansk werd ondertekend. Sindsdien is veel vergeten over de moeilijkheden van des tijds, toen tot het aller laatste moment het doorgaan van de onder tekening onzeker was en de stakers verwachtten dat de regering de mili tia of zelfs het leger te gen hen zou inzetten. Het begon allemaal met een po ging van de regering de prijs van levensmiddelen, in het bij zonder die van vlees, te verho gen. De aankondiging van de prijsverhogingen op 1 juli werd prompt gevolgd door een urenlange staking in de Ursus tractorenfabrieken vlakbij Warschau, waaraan 17.000 ar beiders deelnamen. Toen al grepen vooraanstaande leden van de dissidentenbeweging KSS-KOR, onder leiding Van Jacek Kuron, in. Zij stelden zich achter de stakers en tra den op als woordvoerders. Ondanks onderhandelingen breidden de stakingen zich snel over heel Polen uit. De re gering - onder Gierek als partij leider en Edward Babiuch als premier - hield voet bij stuk. Toen Gierek op 27 juli voor een vakantie en een ontmoeting met de Russische staats- en partijchef Leonid Brezjpjev naar de Krim vertrok, werd er in ten minste honderd fabrie ken gestaakt. Regeringsdele gaties raasden kris-kras door het land om loonsverhogingen van 20 procent aan te bieden. Op 8 augustus staakten de ar beiders in 150 fabrieken. Overeenkomsten Op 14 augustus gaan de arbei ders van de scheepswerven in Gdansk naar hun werk en wei geren de werf te verlaten. Zo'n 50.000 arbeiders zeggen dat zij in staking blijven totdat de re gering een pakket overeen komsten, waaronder het recht op vrije vakbonden, heeft on dertekend. De stakingen in Gdansk waren uitgebroken na dat Anna Walentynowicz, een kraanmachiniste en voorvecht ster voor een vrije onafhanke lijke vakbond van het eerte uur, ontslagen was. Zonder dat de politie, die in gro te aantallen rondom de Lenin- werf was samengetrokken, het merkte, ging een kleine figuur over de muur van de werf naar binnen: Lech Walesa, even eens een vroegere scheeps werfarbeider, die zijn baan had verloren wegens zijn vak bondsactiviteiten en er zes jaar gevangenis op had zitten. Op 15 augustus keert partijleider Gierek, een week eerder dan was voorzien, naar Polen te rug. Er worden manoeuvres van de Warschaupactlanden langs de Poolse grens aange kondigd. Eveneens op 15 au gustus komt het MKS, het coördinerende stakingscomité, tot stand. Daarin hebben 42 vertegenwoordigers van 21 sta kende fabrieken en bedrijven in Gdansk en omgeving zit ting. Mis In het daaropvolgende weekein de dragen drie priesters, met toestemming van bisschop Kaczmarek, op de scheepswerf een mis op voor de stakers. Kardinaal Stefan Wyszynski, die in het zuidelijke mijnge- "De situatie in Zuid-Afrika roept ons niet op tot liefdeloze hetze maar wel tot grondig verzet. Het kan niet in overeenstemming zijn met Gods koningschap, dat zwar te mensen nota bene in hun ei gen werelddeel'. - buiten hun wil en zonder mogelijkheden tot ver weer naar delen van Zuid-Afri ka worden overgebracht die ze voortaan hun 'thuisland' moeten Dat schrijft ds. J. M. Hoekstra, tot 1 september vorig jaar secretaris 'Afrika' van de hervormde Raad voor de Zending (Oegstgeest), vandaag in een commentaar in het gereformeerd-hervormde zendingsblad 'Vandaar'. Hij gaat daarmee in op het verwijt aan het adres van de zending dat ze mee doet aan de hetze tegen Zuid- Afrika. Er zijn kerkmensen die vinden, dat de zending zich bij haar beschouwingen over dit land buiten de opdracht van Christus beweegt, terwijl Zuid- Afrika niet eens tot haar zen- dingsgebied behoort. In brieven aan de zending komt het woord 'hetze' meermalen voor. In zijn commentaar gebruikt de vroegere Afrika-secretaris het bied onderweg is, zegt dat de eisen van de arbeiders ge rechtvaardigd zijn, maar roept op tot kalmte en spreekt zich uit tegen geweld. Op 18 augustus komt het polit bureau van de Poolse commu nistische partij bij elkaar, waarna het staatshoofd Hen- ryk Jablonski, samen met de toekomstige opvolger van Gie rek, Kania - als lid van het po litbureau verantwoordelijk voor veiligheidsaangelegenhe den - naar Gdansk reizen om daar met de plaatselijke eerste- partijsecretaris Tadeusz Fisz- bach te overleggen. De stakingen breiden zich intus sen verder uit. En niet alleen naar de andere havens langs de Baltische kust, maar ook naar het zuiden van het land, in het bijzonder naar de hoogovens van Nowa Huta vlakbij Kra- kau. Op 20 augustus worden 14 leden van het KSS-KOR opgepakt. Hun functie van woordvoerder is nu langzamerhand die van adviseur van de verschillende stakingscomités geworden. De Sowjet-Unie, die tevoren voor de eerste keer in de eigen media melding heeft gemaakt over de onlusten in Polen, be gint met het storen van de Poolstalige uitzendingen van Westerse omroepen. Op 21 augustus wordt vice-pre mier Mieczyslaw Jagielski, die intussen gepensioneerd is, tot hoofd van een onderhande woord 'verzet'. En dat is naar zijn vaste overtuiging zeer op zijn plaats. "Het is een hemeltergend schan daal, dat mannen, vrouwen en kinderen op een onmenselijke manier van elkaar worden ge scheiden en niet de geringste kans krijgen voor een gezinsle ven, laat staan een christelijk ge zinsleven. Het is niet waar, dat een toekomstvisie aan de oor sprong van deze politiek ligt. Het is toekomstangst. En daarvan zijn miljoenen mensen het slachtoffer. Daartegen voeren wij geen hetze maar tekenen vi) als christenen grondig verzet De wereld, zegt Hoekstra, vraagt om een diepgaande bestudering van alle veranderingen die het. gevolg zijn van politieke, econo mische, technische en sociale ontwikkelingen. "Het blijkt vaak, dat er nauwelijks terreinen zijn waarmee zending en kerk zich niet zouden moeten inlaten. Dat betekent niet, dat elke manier van bemoeienis en inzet goed is. Maar als christenen zich niet meer kunnen verzetten tegen plannen en praktijken die zo dui- lingscommissie van de rege ring benoemd. Tegenover de commissie staat het MKS met nu meer dan 500 leden, die 261 fabrieken vertegenwoordigen. Uit hun midden is een presi dium van 15 man samenge steld. Onderhandelingen Op 23 augustus beginnen de eer ste onderhandelingen tussen Jagielski en zijn adviseurs en een MKS-delegatie van vier man, Bogdan Lis, Andrzej Gwiazda, Lech Badkowski en Zdzislaw Koblinski. Als waar nemers zijn aanwezig Lech Walesa en de directeur van de Lenin-scheepswerf, Keimens Gniech. Op 24 augustus vergadert de communistische partij in War schau. Het is duidelijk dat par tijleider Gierek niet sterk meer staat. Zijn lievelingspremier Babiuch wordt vervangen door Josef Pinkowski. Stefan Olszowski, de tegenwoordige minister van buitenlandse za ken, komt terug in het politbu reau. Op 25 augustus komt een ploeg van zeven leidende katholieke intellectuelen op de werf om te helpen bij de onderhandelin gen. Zij zijn degenen die de tekst van de overeenkomst moeten formuleren. Gdansk - afgesloten van de buitenwe reld sinds het begin van de sta kingen - mag weer telefoneren. delijk door angst en eigenbelang worden ingegeven, dan is er re den tot grote bezorgdheid". Dat verzet vindt zijn grond in de to taal andere orde van het Konink rijk van God, "die in het vooruit zicht is gesteld". Het terrein van de zendingsop dracht lijkt steeds groter te wor den. "Onze mogelijkheden zijn beperkt, dat wél. Maar de claim van Gods koningschap reikt ver der dan het oog kan zien en zeker dan mensen kunnen bevatten". 'Leugens' De secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken, bisschop Desmond Tutu, en de voorzitter van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeer de Kerken, Allan Boesak, moe ten beter op hun woorden letten als zij zich in het buitenland over Zuid-Afrika uitlaten. Zo schrijft het Zuidafrikaanse ochtendblad 'Beeld' (op de hand van de rege ring) naar aanleiding van assem blee van de Wereldraad van Ker ken in Vancouver. Volgens 'Beeld' hebben beiden een een zijdig beeld van Zuid-Afrika op- Op 26 augustus volgt op de scheepswerf een tweede on derhandelingsronde tussen Ja gielski en de MKS-delegatie. Intussen hebben de stakingen zich nóg verder uitgebreid. De derde ronde, de dag daarop, is evenmin een succes. Tv-toespraak Op 28 augustus weigeren beide partijen verder te onderhande len. Op die dag houdt Lech Wa lesa zijn vermaarde tv-toe spraak, staande op de gesloten hekken van de scheepswerf, die versierd zijn met bloemen en portretten van de paus. Wa lesa roept de arbeiders elders op, drie tot vier dagen geen nieuwe stakingen te beginnen om het MKS, die nu meer dan duizend fabrieken vertegen woordigt, de mogelijkheid te geven om te onderhandelen. Als binnen die periode geen overeenkomst is bereikt, zul len de stakingen worden uitge breid. De sleutel voor het suc ces van de onderhandelingen vormt nu het punt van de vrije onafhankelijke vakbonden. Op 29 augustus breiden de sta kingen zich niet meer verder uit, maar de onderhandelingen worden niet afgebroken. De le den van KSS-KOR zitten nog vast. Vanuit Tsjechoslowakije krijgen de stakers steun vanuit dissidente kringen, terwijl de Sowjet-Unie steeds ongeduldi ger wordt. Op 30 augustus ligt vrijwel heel Polen plat. Ofschoon Walesa zich optimistisch toont, zijn anderen niet zo gelukkig. Als Jagielski naar Warschau terug vliegt met de belofte te zullen terugkeren met de toestem ming te mogen ondertekenen, zijn velen sceptisch. In de Bal tische haven Szczecin wordt al een overeenkomst onderte kend. De hele nacht wordt bin nen en buiten de scheepswerf de wacht gehouden. Niet Ja gielski, maar het leger wordt verwacht. Handtekening Met het ochtendgloren komt de mededeling dat Jagielski zijn terugreis naar Gdansk heeft uitgesteld. Lech Walesa be weert dat alles in orde komt, maar diens optimisme wordt door velen betwijfeld. Des te. groter is de jubel en vreugde als Jagielski uiteindelijk toch verschijnt en plechtig voor de televisiecamera namens de re gering zijn handtekening zet onder de overeenkomst van Gdansk. Vermoeid, vervuild maar in een euforische stemming verlaten de stakers de scheepswerf. De staking is voorbij. De eersten van meer dan honderd politie ke gevangenen worden vrijge laten. De Sowjet-Unie gromt door, maar laat het daar voorlo pig bij. De dagen van Edward Gierek zijn geteld. In de nacht van 5 op 6 september wordt hij bij een coup-achtige manoeu vre vervangen door Stanislaw Kania. Premier Pinkowski mag nog even meedraaien. Er worden nog andere overeen komsten gesloten, waarvan in het bijzonder die met de mijn werkers in Silezië van groot belang is. De stakingen gaan langzaam naar een einde toe. Het gevecht om de onafhanke lijke vrije vakbonden is niet gewonnen, maar begonnen. En nu? Wat is er met de hoofdfiguren van deze geschiedenis ge beurd? Wat doen ze nu? Kraanmachiniste Anna Walenty nowicz zit thuis. Nadat leden van het Solidariteits-bestuur haar in 1981 hadden laten val len, is zij toch zes maanden geinterneerd geweest en heeft daarna gedwongen een psy chiatrische behandeling on dergaan. Tenslotte is zij ver oordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf wegens haar niet aflatende pro-Solida- riteits-activiteiten. Ook nu geeft zij nog steeds niet op. Van KSS-KOR zitten vijf voor aanstaande adviseurs van Soli dariteit na een jaar geinter neerd te zijn geweest in een huis van bewaring. Jacek Ku ron, Jan-Jozef Lipski, Jan Ly- tinski en Henryk Wucek wach ten daar op hun veroordeling wegens subversieve activitei ten. Sommige anderen zijn ge vlucht en nog meer zijn nog steeds ondergronds actief. De vroegere partijleider Edward Gierek staat nog steeds onder huisarrest, hoewel hij niet voor de rechtbank hoeft te verschij nen omdat hij het land econo misch te gronde heeft gericht. Edward Babiuch is wel aange klaagd, maar of het ooit tot een veroordeling komt...? Kardinaal Stefan Wyszynski is op 28 mei 1981 gestorven, waardoor de kerk een stabilise rende factor verloor, een rol die de tegenwoordige primaat kardinaal Jozef Glemp niet vervult. Zeven leden van de vroegere MKS alsmede plaatselijke vak bondsleiders bevinden zich ook in hechtenis en zijn aange klaagd wegens activiteiten te gen de staat. Het zijn Andrzej Gwiazda, Seweryn Jawoski, Marian Jurczyk, Karol Modze- lewski, Grzegorz Palka, Andr zej Rozplochowski en Jan Ru- lewski. Verdwenen Anderen zoals Zbigniew Bujak, Bogdan Lis, Eugeniusz Szu- mieko en Jozef Pinior leiden de ondergrondse beweging. De vijfde man Wladislaw Hardek is sinds een paai- dagen onder mysterieuze omstandigheden verdwenen. Zoals eerder gezegd, is vice-pre mier Jagielski zonder veel tam tam met pensioen gestuurd. Ex-premier Pinkowski en de vroegere leider Stanislaw Ka nia zijn er zonder al te veel kleerscheuren afgekomen, maar politiek mogen ze niet meer bedrijven. Op 11 februari 1981 heeft generaal Jaruzelski de functie van premier Pin kowski overgenomen. Op 18 oktober van hetzelfde jaar lost hij Kania als partijleider af. Op 31 december daaropvolgend kondigde hjj de staat van oor log af, die tot 22 juli van dit jaar heeft geduurd. Solidariteit is op 10 november 1980 gelegali seerd en op 8 oktober 1982 tot verboden organisatie ver klaard. Maar Walesa strijdt on verminderd door. Conflict Drs. Jan van Barneveld heeft zijn directiefunctie bij 'Tear Fund' neergelegd na een langdurig con flict met het bestuur van deze evangelische hulpverleningsor ganisatie. Een paar maanden ge leden werd Hans Keijzer, tot voor kort voorzitter van de Evan gelische Zendingsalliantie (waar van 'Tear Fund' de diakonale poot is), benoemd tot algemeen directeur. Van Barneveld zag dat als een aanval op zijn beleid. Eerder was al een commissie be noemd om een ander beleid uit te zetten waar dat nodig werd ge vonden. Het bestuur was van oordeel, dat de staf van Tear Fund' zich in toenemende mate op maatschappijverandering toe legde, en vreesde een afglijden van de evangelische koers. Van Barneveld werkt nu bij de hulpverleningsorganisatie die door Billy Grahams zoon Franklin wordt geleid. Hij is be zig met de afwikkeling van hulp- projekten die tijdens het onlangs in Amsterdam gehouden inter nationale evangelistencongres uit de Derde Wereld zijn aange meld. gehangen en daarbij een 'bijzon dere bitterheid' aan de dag ge legd. "Als Tutu en Boesak werkelijk langs vreedzame weg verande ringen in het land tot stand wil len brengen, dan moeten ze grote woorden vermijden", zo houdt 'Beeld' de kerkleiders voor. "An ders wordt de kloof in de Zuid afrikaanse samenleving alleen maar dieper en de afkeurende houding van het toch al vijandi ge buitenland nog versterkt". Een woordvoerder van de Neder duits Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika, Pierre Rossouw, heeft met name Boesak verwe ten, in Vancouver het negende gebod te hebben overtreden door 'leugens' en 'halve waarhe den' over Zuid-Afrika te ver spreiden. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Heteren U. W. van Slooten Hage- stein, te Ter Heijde aan Zee B. K. W. Dijkstra Hoogkerk-Oostwold (Gr.); aangenomen naar Joure W. Klouwen Veldhoven ('Samen op weg'); bedankt voor Onstwedde H. Harkema Brakel. Beroepbaar: Gereformeerde Gemeenten: be roepen te St. Catharines (Cana da) C. Vogelaar Benthuizen. Campagne in Leiden. De pink stergemeente houdt volgende week dinsdag en woensdag, 6 en 7 september, een 'evangelisatie campagne' in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal in Leiden. Het thema is: 'Zie op Jezus en leef. Daarover spreekt de Au stralische evangelist van Neder landse afkomst Jaap Kooy. De gospelgroep 'Trust' uit Eindho ven verleent medewerking. "Bij de prediking gaat Jaap Kooy er nadrukkelijk vanuit, dat be kering en genezing bij elkaar ho ren, zoals dit door Jezus aan zijn discipelen is opgedragen", staat in de aankondiging. "Ook in de nu te houden campagne ver wacht hij, dat God zal genezen, omdat de bybel zegt: op zieken zullen zij de handen leggen en zy zullen genezen worden". Bloemen, een Poolse vlag en een portret van de paus tooien het hek van de Lenin-scheepswerf in Gdansk, waar in augustus 1980 honderden Polen op deze manier hun solidariteit betuigden met de stakende arbeiders. (Archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17