Nieuwe top voor Jamin De Rabobank keen brede bank Korter werken .- fet&ÉfcS omroep ggmm mmmtm Goedkope sneeuwreizen NS Rabobank Q Kort zakelijk Directeur stapt op Fv~^ Taaleis voor buitenlandse zeelieden is onrechtmatig Beurs Amsterdam Beursoverzicht WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1983 Bros Adèle Bloemendaal kan haar bub- beltjesbad uit, want Unilever- dochter Bensdorp stopt met de produktie van Bros-repen. Re den is de felle concurrentie op de markt van chocolade-merkarti kelen, waarop het Bussumse be drijf maar een bescheiden plaats inneemt. Bensdorp wil zich ge heel gaan richten op industriële cacaoprodukten, haar voornaam ste werkterrein. De directie heeft de onderne mingsraad ingelicht over de plannen, die gepaard met een in krimping. Bij de Bros-produktie zijn 55 werknemers betrokken, van wie er tien bij Bensdorp een andere baan kunnen krijgen. Van de overige 45 komen er 25 op straat komen te staan, als de plannen doorgaan. Voor 20 werk nemers (en Adèle) is er wellicht nog hoop, indien de de Bros-pro duktie wordt overgeheveld naar Rowntree Macintosh in Eist. Dit bedrijf verzorgt sinds 1982 de distributie van de Bensdorp-re pen en heeft belangstelling voor overname. C&A C&A Nederland is niet aan te mer ken aan een multinationale on derneming volgens de richtlij nen van de OESO, omdat er bin nen de winkelketen vooralsnog geen gecentraliseerde besluit vorming is geconstateerd. Dat schrijft het 'contactpunt' van de OESO bij Economische Zaken, dat toeziet op naleving van de richtlijnen voor multinationals naar aanleiding een klacht van de FNV.De FNV en haar Dien stenbond menen dat C&A in strijd handelt met de richtlijnen over openbaarheid. Het kleding concern zegt een nationale on derneming te zijn. Maar ook dat is volgens het 'contactpunt' niet juist, omdat bij "openbaarma king van gegevens aan het pu bliek de aanwezigheid van een vorm van centrale besluitvor ming een doorslaggevende rol speelt". Ze doet echter geen uit spraak in het geschil. De FNV loopt al geruime tijd te hoop te gen de gebrekkige informatie die aan werknemers wordt ver schaft. Optiebeurs De Europese Optiebeurs gaat op 1 september beginnen met het op leiden van jonge mensen. Er is door de enorm gestegen omzet ten op de beurs een toenemende behoefte aan „market makers", over het algemeen jonge onder nemers die voor eigen rekening en risico als tegenpartij op de op tiebeurs fungeren voor de beleg gers en zo vraag en aanbod met elkaar in evenwicht brengen. De optiebeurs heeft voor de oplei ding een aparte stichting in het leven geroepen, de Stichting Op leiding en Financiering Market Makers EOE, die geslaagde kan didaten ook behulpzaam zijn bij het vinden van een financier. De market maker heeft een mini mumkapitaal nodig van f 25.000. Akzo Op het Damrak is gisteren onrust ontstaan rond Akzo na berichten over de toewijzing van het basis octrooi van de nieuwe kunstve zel aan Du Pont de Nemours. Ak zo is bezig met de bouw van een grote fabriek in het noorden van het land voor de produktie van de kunstvezel. Het concern ver klaarde echter, dat de uitspraak van de Westduitse rechtbank weinig invloed zal hebben op de lopende plannen. De koers van Akzo was echter intussen rond het middaguur gedaald met ƒ1,20 tot ƒ73,80. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn. Van 30 augustus. Andijvie per kg. 0.79-0,84; snijbonen I,47-1,50; sperziebonen 1,16-1,50; bospeen II 1,54—1,79; waspeen AI per kist 4.00-11,20; All 3,60-3,90; BI II.60-18,10. Aanvoer: 126 ton. Breekpeen BI 4,40-10,10; Cl 9,00—13,40; prei AI per kg. 0,79; prei BI per kg. 0,39; spinazie 0,53-0,55; uien per kg. 0,54; peterselie (krul) 0,42-0,49; selderij 0,18-0,25; bloem kool 6 per bak I 2,16-2,26; 8 I 1.65-1,83; 10 I 0,78-1,01; 12 I 1,29-1,32. Aanvoer: 4470 stuks. OOSTERHOUT (ANP) - Het zoetwarenbedrijf Jamin in Oosterhout krijgt een nieuwe leiding. De huidige direc teur H.M. Feyen zal worden vervangen door vier mana gers van organisatiebureau Boer en Croon. Bovendien zullen met ingang van volgend jaar drie leden van de raad van commissarissen opstappen. Dit is gisteren bekend geworden na een bijeenkomst tus sen de vakbonden en de top van Jamin. Economie 1 7* Afc beb A w A Cft r ajw Zoals bekend is uit een onderzoek bij Jamin gebleken dat de slech te positie van het bedrijf voor een belangrijk deel aan falend management is te wijten. De raad van commissarissen heeft inmiddels ingestemd met de uit komsten van het onderzoek. Be halve reorganisatie van het ma nagement, moeten ook 400 van de 2.100 arbeidsplaatsen bij fa brieken en winkels vervallen om het bedrijf op de been te houden. Daarvoor is bovendien een in vestering van tien miljoen gul den nodig. De 262 winkels en de fabrieken in Oosterhout moeten organisatorisch en beleidsmatig worden gescheiden. De reorganisatie van Jamin zal na advies van de ondernemingsraad in handen komen van B.C.G. In terim-management, het dochter bedrijf van. Boer en Croon orga nisatie-adviseurs. In plaats van de huidige directeur Feyen ko- DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse staat mag bij de beoordeling van aanvragen van rederijen te mogen varen met gereduceerde beman ning (de zogenoemde rationa lisatie) voortaan niet meer de eisen stellen, dat zeelieden in voldoende mate Nederlands spreken en dat op termijn geen zeelieden van buiten de Europese Gemeenschap meer op de gerationaliseerde schepen mogen varen. Oud minister Tuijnman van ver keer en waterstaat heeft deze voorwaarden in 1981, op ba sis van de schepenwet, ten onrechte ingevoerd. Dit heeft de president van de rechtbank in Den Haag, mr. Wijnholt, gisteren bepaald in een kort geding dat 68, hoofd zakelijk Spaanse zeelieden, tegen de Nederlandse staat hadden aangespannen. Voor deze zeelieden en 154 andere eveneens buitenlandse zee lieden, loopt bij het geweste lijk arbeidsbureau (GAB) in Rotterdam een ontslagaan vraag van hun werkgever Nedlloyd. Deze rederij be roept zich bij de aanvraag on der meer op de door de mi nister gestelde voorwaarden. Volgens mr. Wijnholt heeft de Schepenwet, waarop de mi nister zich beroept, uitslui tend het doel de veiligheid op de schepen te waarborgen. Dit beperkte karakter laat het stellen van eisen over het spreken van het Nederlands of het principe van het varen met louter Nederlanders of andere EG-onderdanen niet toe en daarom is de minister zijn bevoegdheden te buiten gegaan, aldus mr. Wijnholt. men K. Keijzer (algemeen beleid en financiën), W. Scholte (win kelorganisatie), W. van der Vee ken (produktiebedrijf) en F. Croon (organisatie, sociale as pecten en verkoop fabriek). Voor Feyen, die zijn werkzaamheden tussen 1 september en 31 decem ber zal overdragen, zal een defi nitieve opvolger worden ge- zocht. De raad van commissarissen zal van zes naar drie leden worden teruggebracht vanwege de af slanking van het bedrijf en om tijdens de reorganisatie "zo slagvaardig mogelijk te kunnen opereren". De commissarissen H. Kruisinga. T. Koopman en W. Steenstra Toussaint hebben ver zocht hun functie te mogen neer leggen. Na hun vertrek zal de raad worden gevormd door pre sident-commissaris G. van Driel, B. van Loen en J. van Hetten. OOSTERHOUT - Voordat de reorganisatieplannen bij Jamin met de bonden werden besproken, sprak presi dent-commissaris Van Driel van het zoetwarenconcern met het personeel, dat in de vroege ochtend het bedrijf vragen had beantwoord ging men weer aan het werk. «Foto anpi. had bezet. Nadat Van Driel c UTRECHT (GPD) - Om de reiskosten voor de vakan tieganger te drukken zet NS deze winter speciale zitrijtuigen in naar wintersportbestemmingen. Deze nieuwe reismogelijkheid is honderd gulden goedko per dan de ligplaatsen in de nachttreinen van de Berglandexpres. De mogelijkheden blijven voorlo pig beperkt tot drie zitrijtuigen, die gekoppeld wor den aan een hoger aantal lig- en slaaprijtuigen. Met deze proef willen de Nederlandse Spoorwegen proberen weer wat terug te winnen van de klandizie die vorig jaar koos voor het goedkopere busvervoer naar de sneeuw. Bracht NS de laatste jaren onge veer 30.000 wintersportgangers naar de sneeuw, in 1982 liep dat aantal met meer dan de helft terug. Er bleven 14.500 klanten over. De meeste weglopers stapten over op de bus. Daaron is na vele jaren het zitrijtuig (een soort bustrein) weer ingevoerd. De 72 zitplaatsen per trein zijn ver deeld over 12 compartimenten met elk plaats voor zes passagiers. Liggen kunnen ze niet in die compar timenten, maar de stoelen kunnen wel worden uit geschoven in ruststand. Hierdoor moet slapen als in een bus mogelijk worden. De prijs voor een retour naar Oostenrijk en Zuid- Duitsland begint dan al bij 196 gulden, afhankelijk van de bestemming. De zitpassagiers krijgen een korting van 100 gulden voor volwassenen en 68 gul den voor kinderen tot en met 11 jaar op de gebruike lijke tarieven voor ligplaatsen in deze nachttreinen. Er komt geen verandering in de vertrektijden van de treinen. Die blijven, ondanks de kritiek daarop, ge handhaafd op donderdagavond en zaterdagavond. HILVERSUM (ANP) - De om- roepwerkgevers hebben gisteren besloten met ingang van 12 sep tember 1 uur arbeidstijdverkor ting per weck voor het meren deel van de 5000 omroepwerkne- mers in te voeren. Hiermee voe ren dc werkgevers het akkoord van 30 maart uit. Door de ar beidstijdverkorting kunnen 133 extra arbeidsplaatsen worden geschapen en bedreigde werkge legenheid behouden. Dit heeft een woordvoerder van de NOS gisteren meegedeeld. De meeste bonden van het om- roeppersoneel hadden met de uitvoering van het akkoord wil len wachten tot de Raad van Sta te een uitspraak heeft gedaan in de Arob-procedures, die tegen het trendvolgerschap van het omroeppcrsoncel zijn aange spannen. De Unie BLHP heeft bij de kantonrechter in Hilver sum nog een procedure lopen om de prijs compensatie alsnog uitbetaald te krijgen. Volgens de ze bond is arbeidstijdverkorting zinloos, gezien de aanwijzing tot trendvolger. Met de arbeidstijdverkorting van 12 september komt de werkweek voor de meeste omroepwerkne- mers op 38 uur te liggen. Een klein deel krijgt in plaats van de 38-urige werkweek zes extra vrije dagen per jaar. De uitvoe rende kunstenaars vallen buiten de regeling. Secretaris H. Verploeg van de Journalistenvereniging NVJ kondigde gisteren aan dat de NVJ, wellicht door een kort ge ding, de uitvoering van het ak koord tot arbeidstijdverkorting zal proberen tegen te houden. voor ondernemers uit het agrarische bedrijfsleven en voor ondernemers uit het midden- en klein bedrijf. U weet dat de Rabobank bekend staat als de bank voor het agrarische bedrijfsleven. Van veehouder tot zuivelfabrikant. Maar is het u ook bekend dat één op de vier ondernemers uit het midden- en klein bedrijf werkt met de Rabobank? En steeds meer ondernemers kunnen zich uitstekend vinden in de aanpak van de Rabobank. Geen wonder. Want 3.100 vestigingen met een sterke plaatselijke betrokkenheid en een brede deskundigheid in tal van diensten maken de Rabobank tot meer dan een goede buur van het midden- en kleinbedrijf. Thuis in elke bedrijfstak. AANDELEN binnenland doorlopend Noterinaen van 31 augustus 1983 (tot 12:36 uur) bfedero c 150.00 B 153.00 ♦31500 1315 00 37800 1700 00+ 600 00 650 00 nedap nschhypc palthe po/c (les 215.70 3950 00 821.00 45.00 L 129 00 402 00 10550 beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen bmh 9'<jj 83-93 103.20 parallelmarkt indices e.d. indices (a n p -c.b.s) Pandbrieven 9.1 goud en zilver Good: 40300 - 40800. Zilver: 1135 - 1250 buitenlands geld Amerikaanse dollar 2.S Deense kroon (100) 157; Oosl sMmg(lOO) ie Spaanse peseta (100) 3.0 Gneksedracnme(lOO) 50.51 Fmse mark (100) 2d! VERKLARING DER TEKENS Philips en VNU uitschieters Buitenlandse vraag, met name uit Amerika, veroorzaakte vanmor gen een verdere stijging van Philips op de Amsterdamse Ef fectenbeurs Rond hel midda guur beliep de koerswinst voor dal fonds ca. f 1,70. Een andere favoriet was VNU. dal gisteren gunstige halfjaarcijfers publi ceerde Op f 105 haalde deze KLM twee kwartjes achteruit moest De prijs van de Amen- kaanse dollar was ruim twee cent hoger dan gisteren De banken en verzekenngsfond- sen waren verdeeld en bij de hy potheekbanken won de WUH f 3 op 1110 Gist Brocades, waarvan de koers gisteren na de publicatie van het halfjaarbericht inzakte, kon zich vanmorgen wat herstellen na een wat aarzelend begin

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11