c |Hu]p tot minder llanden beperkt Staten kiezen nieuwe Senaat Geen schokkend relaas over Claus Minister Schoo: van 100 naar 30 li n°pCPN'er uit Massale betoging na moord op Antilliaan Lozingen Duphar blijken ernstiger Binnenland BONN/DEN HAAG (GPD) - Het met spanning afgewachte artikel over het Nederlands konings huis in het Westduitse weekblad Der Spiegel blijkt geen serieuze nieuwsfeiten te bevatten. Vorig week zag het weekblad van pu- blikatie af omdat het verhaal eerst nog door juristen zou moe ten worden gelezen. Het afgelo pen weekeinde viel de beslissing het verhaal in het nummer van deze week te plaatsen. Onder meer op basis van de op handen zijnde publikatie in de Duitse pers van een „geruchtma kend" verhaal over koningin Beatrix en prins Claus stelde het kamerlid Janmaat (Centrumpar tij) minister Lubbers begin vori ge week vragen. In zijn antwoord weigerde de premier in te gaan op „roddels" over het konings huis. Der Spiegel komt met zg. 'onthullingen' Hoofddirecteur mr. M. van der Voet van de Rijks Voorlichtings Dienst omschrijft het Spiegel-ar- tikel dat vandaag verschijnt als „volstrekte nonsens". Hi zegt dat het verhaal zich in niets on derscheidt van de bekende bou levardbladen. „Het is allemaal zo slap. Niets is er gecheckt, geen enkel feit geverifieerd". Als voorbeeld noemt mr. Van der Voet de bewering van Der Spie gel dat prins Claus een huis zou willen kopen in Bad Driburg om zich daar te vestigen. „Onzin", al dus de voorlichter, „daar is geen sprake van. Misschien dat de prins nog wel eens naar die plaats gaat, maar niet om er te wonen". Het valt mr. Van der Voet erg tegen dat een als serieus bekend staat blad als Der Spiegel niet één keer bij de Rijks Voorlichtings Dienst is komen informeren of bepaalde gegevens al dan niet juist zouden zijn. In het bewuste verhaal in Der Spie gel staat onder meer dat m het voorjaar in Nederland een com missie van drie mannen is ge vormd, die kroonprins Willem Alexander op zijn toekomstige taak als koning moet voorberei den. Namen van de commissiele den worden niet genoemd. De RVD-woordvoerder zegt de in druk te hebben dat het blad in de war is met een in 1982 ingestelde voogdijraad die moet optreden ingeval een vroegtijdige troon sopvolging van Willem Alexan der aan de orde zou komen. Het bericht over de instelling en de samenstelling van de raad is in de staatscourant gepubliceerd. In een artikel onder de kop „Onze Claus is de liefste Mof van Ne derland" schrijft Spiegel-repor ter Erich Wiedemann vier blad zijden lang over de „crisis in het Nederlands Koninklijk Huis". Oorzaak daarvan zou de depres sie van Claus von Ambsberg zijn, die, aldus het blad, „dreigt te ont aarden in een staatscrisis". „De koningin van Nederland is on bestorven weduwe mogelijker wijs voor altijd... De droom is voorbij. Claus gaat en komt voor lopig niet terug. Hij zoekt nu in Bad Driburg een huis - daar. waar hij via Caspar Graf Oeyn- hause 19 jaar geleden zijn Trixi leerde kennen'", schrijft Wiede- De Spiegel-journalist schrijft ook dat Beatrix desnoods zonder prins-gemaal de troon bezet wil houden tot Willem Alexander hem kan overnemen. „Of volk en volksvertegenwoordigers na de schokkende gebeurtenissen rondom prins Bernhard nog een keer stand houden, is een andere vraag". In ieder geval is een scheiding tussen Beatrix en Claus volgens Der Spiegel voor lopig niet in zicht. itst. laat- iJi^DEN HAAG (ANP) Minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) wil het aantal lan den waaraan Nederland ontwikkelingshulp geeft, drastisch verminderen. Haar plan is 'en- het huidige aantal van meer dan honderd terug te brengen tot rond dertig, waarvan met de helft intensief zal worden samengewerkt. Tot die laatste categorie zullen de huidige :un- zogenoemde concentratielanden behoren, landen waarop Nederland zijn hulp in het van bijzonder richt. Sr- W) *"il t' V t- *28.t*SÊ 1 V- - i-t" De minister zal dit nieuwe beleid vastleggen in de nota 'Herijking bilaterale hulp'. Deze nota over van de hulp van land tot land zal door meningsverschillen binnen de ambtelijke top van het departe- van ment niet eerder dan eind dit jaar van verschijnen. Zij was aanvanke- parlement om ""partij conflict DEN HAAG (GPD) - Het Tweede Kamerlid Gijs Schreuders (CPN) verlaat het parlement. Hij heeft zijn zetel ter beschikking gesteld vanwege een conflict met het CPN-partij bestuur over de door hem gewenste vernieuwing in de partij. Vandaag zou hij dit in een brief aan het partijbestuur ken baar maken. Hij treedt dan te vens terug als lid van het be stuur. Hij blijft wel lid van de partij. Vorige week heeft het kamerlid in een brief het dagelijks bestuur van zijn partij ter verantwoor ding geroepen over het werkbe zoek van fractievoorzitter Ina Brouwer en Joop Wolff, lid van het dagelijks bestuur, aan Mos kou. Volgens Schreuders was het partijbestuur ten onrechte niet gekend in deze reis. Boven dien wees hij er op dat ook in het recente verleden bij conflicten in de partij onverwachte reizen naar de Russische zusterpartij zijn gemaakt. Ook in 1977 was het doel van de reis slechts de vrede binnen de CPN te bewa- Het partijbestuur heeft over de brief van Schreuders gisteren vergaderd zonder een -beslissing te nemen. Wel is volgens het 'ka merlid „de indruk gewekt dat ik mijn kamerzetel misbruik voor het doorvoeren van mijn opvat tingen binnen de CPN". Hij is een duidelijke exponent van de vernieuwers in de partij die in een hevig conflict zijn gewikkeld met de meer traditionele com munisten, verenigd in het hori zontale overleg. In verband met de discussie stapte onlangs de hoofdredacteur van De Waarheid op. lijk voor halverwege dit jaar aan gekondigd. De hulp van land tot land die niet naar de concentratielanden gaat, zal worden geconcentreerd op landen in bepaalde regio's. Daar bij zal een rol spelen op welke terreinen Nederland goed is (bij voorbeeld waterbouw of land bouw) en of het bedrijfsleven in ontwikkelingslanden betere kan sen krijgt. Minister Schoo wil Minister Schoo: aandeel per land hoger. (Foto GPD» speciale aandacht geven aan mi lieuproblemen en activiteiten voor vrouwen en aan de mate waarin het Nederlandse bedrijfs leven van de hulp kan profiteren Hulp opvoeren De beperking van het aantal lan den waaraan hulp wordt gege ven, betekent volgens een woordvoerder van de minister niet dat de omvang van de totale Nederlandse hulp van land tot land zal verminderen. De bedoe ling is eerder het deel dat daar aan binnen de begroting voor ontwikkelingssamenwerking wordt besteed, op te voeren. Het aandeel van de bilaterale hulp in het totaal is de laatste jaren steeds afgenomen en ligt nu op ongeveer 20 procent. De minister wil dat opvoeren tot 30 procent. Daarom wordt nu kritisch gekeken naar de Nederlandse ontwikke lingsgelden die via internationa le organisaties, zoals die van de Verenigde Naties en de Wereld bank, worden besteed, de zoge noemde multilaterale hulp. Niet al die instellingen werken even effectief. Minister Schoo wil die effectiviteit zwaarder gaan laten meewegen. Zij zal hierover ook met een notitie komen. ADVERTENTIE WEERRAPPORTEN 1 E J u Oi s t X 5 W E 1 i II Amsterdam zwaar bew. 19 14 0 De Bilt 20 14 0 Deelen geheel bew. 20 13 0 Eelde 18 14 0 Eindhoven geheel bew. 23 14 0 Den Helder 18 15 0 Rotterdam 20 13 0 Twente zwaar bew. 21 12 0 Vlissingen geheel bew. 21 15 0 Zuid Limburg zwaar bew. 22 13 0 Aberdeen 17 7 0 Athene onbewolkt 32 22 0 Barcelona licht bew. 27 17 0 Berlijn onbewolkt 23 10 0 Bordeaux geheel bew. 25 19 14 Brussel 23 14 0 Frankfort onbewolkt 26 14 0 Genève 26 17 Helsinki licht bew. 17 8 0 Innsbruck zwaar bew. 28 16 0 Klagenfurt licht bew. 28 12 0 Kopenhagen onbewolkt 24 9 0 Lissabon onbewolkt 32 21 0 Locarno geheel bew. 26 18 06 Londen geheel bew. 21 14 0 Luxemburg 25 13 0 Madrid licht bew. 28 17 0 Malaga onbewolkt 27 19 0 Mallorca half bew. 28 18 8 München 26 16 0 zwaar bew. 25 06 Oslo zwaar bew. 23 9 0 half bew. 24 14 0 Split 31 18 0 Stockholm onbewolkt 21 8 0 Wenen 28 16 0 23 17 10 Casa Blanca geheel bew. 25 21 0 Istanbul onbewolkt 27 15 0 Las Palmas licht bew. 28 21 0 Tel-Aviv onbewolkt 30 22 0 Tunis onbewolkt 33 24 0 Dansinstituut. J. Alphenaar Steenschuur 15. Leiden, tel.071-122582/764475 Danscentrum Evert Castelein Hooglandse Kerkgracht 48, Leiden, tel. 071-123583 Dansschool Humiel Castelein Bondstraat 13, Lisse, tel. 02521-14057/11548 Dansschool van der Geest Geestburg 31, Sassenheim, tel 02522-16359 Karei en José van der Linden Splinterlaan 91, Leiderdorp, tel 071-412255 Dansschool Nieuwenhuijzen Hogewoerd 87, Leiden, tel. 071-143705 Dansschool 'Rudhel' Tripodia Hoornesplein 155, Katwijk, tel. 02526-73417 Dansschool Ruud Vermey Peppelschans 35, Leiderdorp, tel. 071-896477 Dansschool Wielinga Nieuwe Rijn 28. Leiden, tel. 071-121707 Ruim vijfduizend mensen liepen mee in de demonstratie tegen racis me, die in Amsterdam werd geor ganiseerd naar aanleiding van de moord op de vijftienjarige Antil liaanse Kerwin Duinmeijer. (Foto ANP) Tandartshulp ingeroepen bij moordzaak ALMERE (GPD) - Zevendui zend tandartsen en tandtech- nici in ons land ontvangen vandaag een gebitsstatus van het stoffelijk overschot van de vrouw die vorige week woensdagavond verpakt in plastic door een jachtopzich ter werd gevonden in een vaart bij Almere. De politie hoopt hierdoor de identiteit van de vrouw te achterhalen. Het is de eerste maal dat op deze manier en voor dit doel de tandheelkundige wereld wordt benaderd. De politie gaat er van uit dat het voor de behandelende tandarts niet moeilijk moet zijn het gebit te herkennen. Het gebit heeft namelijk een aantal opvallende kenmer ken. Het onderzoeksteam van de politie heeft de beslis sing om alle tandartsen in te schakelen genomen in over leg met vertegenwoordigers van de commissie Odontolo- gie van de Nederlandse Maat schappij voor de Tandheel kunde. Sinds de uitzending van het op sporingsbericht via de televi sie is er een honderdtal tips binnengekomen. Deze tips zowel afkomstig uit de burge rij als uit politiekringen wor den nagetrokken. De gedeel telijk afgewerkte tips over de identiteit van het slachtoffer hebben nog geen resultaat gehad. AMSTERDAM (GPD) - „Amster dam verklaart de oorlog aan ra cisme". Dat zei wethouder Wal ter Etty zaterdag in Amsterdam tijdens een demonstratie tegen rassenhaat, waaraan door ten minste 5000 mensen werd deel genomen. De demonstratie had plaats een dag na de begrafenis van de 15-jarige Antilliaanse jon gen Kerwin Duinmeijer, die een week eerder door een zogenaam de „skinhead" was neergesto ken. De 16-jarige dader heeft te genover de politie verklaard, dat hij geen spijt heeft van die dode lijke messteek; hij vond het al leen jammer dat hij voor een ne ger de cel in moest. Met grote verontwaardiging is in Amsterdam gereageerd op deze moord. Burgemeester Ed van Thijn ontving het pleegzusje en -broertje en een paar vrienden van het slachtoffer en beloofde hun alle steun in de strijd tegen racisme. In snel tempo is daarna door de Anne Frank Stichting, het 5-Meicomité en Antilliaanse en Surinaamse instellingen en comités, gesteund door alle poli tieke partijen in de Amsterdam se gemeenteraad, het initiatief genomen voor een manifestatie tegen rassenhaat. „Amsterdam is door de moord met de neus op de feiten gedrukt", heeft wethouder Etty zaterdag namens het gemeentebestuur verklaard. „Discriminatie be staat in deze stad. Discriminatie in zijn meest afschuwelijke ui tingsvorm, waar een mens, een Amsterdammer, het recht om te leven wordt ontnomen". Er mag volgens hem geen twijfel over bestaan dat in Amsterdam geen ruimte voor discriminatie in welke vorm ook mag bestaan. „Niet alleen op grond van een traditie, maar vooral vanuit de overtuiging dat discriminatie en racisme een wezenlijke bedrei ging zijn van onze samenleving en daarmee voor ons allemaal" De gemeente Amsterdam zal niet alleen actieve steun verlenen aan iedereen die het racisme be strijdt, maar ook zelfstandig ac tie ondernemen. Tijdens de tocht van het Beurs plein naar het monument van de dokwerker op het Jonas Daniel Meijerplein voerden demon stranten spandoeken mee met teksten als „Wie nu. Glimmer veen?", „Janmaat uit de Kamer" en „Racisme kost levens". Een vertegenwoordiger van het plat form voor buitenlanders zei dat naar zijn mening het georgani seerd racisme in Nederland de mogelijkheid krijgt ideeën te verspreiden via de Tweede Ka mer, de radio en de televisie door een al te blind vertrouwen in de parlementaire democratie. Het Loson, het Landelijk Overleg orgaan van Surinaamse Welzijns organisaties in Nederland, heeft gisteren geprotesteerd tegen het feit dat Surinaamse demonstran ten zijn gefilmd. Dit zou volgens hen zijn gebeurd in opdracht van de Surinaamse ambassade. Een politiewoordvoerder verklaarde gisteren dat de demonstratie ui terst rustig was verlopen. Hij zei: „Het is best mogelijk dat er door elkaar bestrijdende Surinaamse groeperingen is gefilmd. De poli tie heeft zich daar niet mee bezig gehouden". AMSTERDAM (GPD) - Het che mische bedrijf Duphar heeft zes tot tien maal zoveel giftige stof fen in het Noordzeekanaal ge loosd als tot nu toe werd gedacht op basis van de door de fabriek zelf verstrekte cijfers. Dit blijkt uit een studie van de Universiteit van Amsterdam dat in opdracht van Rijkswaterstaat is uitge voerd. De stichting Natuur en Milieu vindt dat moet worden nagegaan of het slib in de omge ving van de lozingspijpen moet worden afgegraven. Zo moet er ook worden bekeken of er een vangstverbod van vis in de buurt van Duphar moet worden inge steld. In het afvalwater zitten hoge con centraties tetradioxinen en te- trachloorfuranen. Volgens dr. L.- Reynders van de stichting Na tuur en Milieu zijn deze stoffen bijna even gevaarlijk als de dio xinen die in het Italiaanse Seve- so ontsnapten en rampzalig voor de omgeving waren. Rijkswaterstaat verwijt Duphar niet gunstiger cijfers te hebben verstrekt omdat het om zeer klei ne hoeveelheden gaat die moei lijk zijn te meten. Gevaar voor de volksgezondheid is er niet, aldus een woordvoerder van de dienst, die er tevens op wijst dat het che misch bedrijf inmiddels filters heeft gemonteerd, waardoor nauwelijks nog gevaarlijke stof fen worden geloosd. Dr. Reynders erkent dat de nieuwe filters de vervuilig kunnen te genhouden. De verontreiniging van het Noordzeekanaal die al is veroorzaakt zou volgens hem niettemin moeten leiden tot af graving van het slib in de buurt als blijkt dat er te hoge concen traties giftige stoffen in voorko men. Als zich in vis ook stoffen hebben opgehoopt moet een vangstverbod worden ingesteld Volgens dr. Reynders moet de schuld voor de vervuiling zowel bij Duphar als bij Rijkswater staat worden gelegd. De chemi sche fabriek heeft jarenlang ge weigerd afdoende maatregelen te nemen terwijl Rijkswaterstaat dat allemaal heeft toegelaten. Reynders wijst ook op de hou ding van minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) die na de eerste vondsten van de aan dio xinen verwante stoffen in fe bruari van dit jaar direct ver klaarde dat er geen reden was om de lozingen te stoppen. Duphar hoeft ook nu niet na de jongste gegevens op te houden met de lozingen omdat het be drijf een saneringsprogramma afwerkt waardoor in 1985 lozin gen op het Noordzeekanaal en op de Noordzee niet meer behoeven te worden gedaan. Natuur en Mi lieu is echter van mening dat de lozingen met ingang van heden al moeten worden stopgezet. Gewurgd - De politie heeft in het weekeinde de moord opge lost die vrijdagavond is ge pleegd op de 15-jarige Carmen van het Groenewoud uit Hoorn. Haar gedeeltelijk ontklede li chaam werd zaterdag gevonden in een portiek van een school in Hoorn. De politie heeft de 18-jarige R.J.K. uit Hoorn aangehouden, een kennis van het gewurgde meis je. Hij heeft inmiddels een vol ledige bekentenis afgelegd. Thurlings en Albeda stappen op DEN HAAG (ANP) - Woensdag 31 augustus kiezen de leden van de Provinciale Staten de le den van de nieuwe Eerste Kamer, Anders dan tot nog toe gebruikelijk treedt nu niet de helft van de 75 senatoren af, maar wordt de thans zittende Eerste Kamer geheel ont bonden. De verkiezingen zijn nodig als gevolg van een grondwetswijziging. De kamerleden zitten in het ver volg niet langer voor een periode van zes jaar maar worden geko zen voor vier jaar. De oude grondwet bepaalde dat om de drie jaar de helft van de senato ren aftrad, beurtelings 37 en 38. Voortaan zit de gehele Eerste Ka mer vier jaar. Niet veranderd is de wijze van verkiezing, name lijk getrapt via de 705 leden van de Provinciale Staten Regering en parlement hebben be sloten met een nieuwe Eerste Kamer niet te wachten tot na de statenverkiezingen van 1986. Om in de geest te handelen van de nieuwe grondwet en de nieuwe kieswet is besloten de huidige Eerste Kamer per 13 september van dit jaar te ontbinden. Die zelfde dag komt de Senaat in nieuwe samenstelling bijeen. Geen verrassingen Grote politieke verrassingen samenstelling van de nii Eerste Kamer zijn uitgesloten. De uitslag van de in maart 1982 gehouden Statenverkiezingen weerspiegelt in de samenstelling van de Senaat. Die verkiezingen leverden ten op zichte van de Statenverkiezingen van 1978 groot verlies op voor de PvdA, forse winst voor de VVD, redelijke winst voor D'66 en licht verlies voor het CDA. Winst was er ook voor klein lings (PSP, CPN en PPR) en voor de kleine rechtse partijen (SGP, RPF en GPV). Voldoende winst (al dan niet door lijstencombinaties) voor een rentree in de Senaat van PSP en GPV en een entree van de RPF. In de huidige Eerste Kamer is de zetelverdeling als volgt PvdA 28. CDA 28. WD 12. D'66 4. CPN 1. PPR 1 en SGP 1. Volgens bere kening van de verkiezingsdienst van het ANP is aan de hand van de politieke verhoudingen in de Staten de volgende samenstel ling van de nieuwe senaat waar schijnlijk: CDA 27, PvdA 17. WD 17, D'66 6. PSP 2. CPN 2. PPR 1. SGP 1. RPF 1 en GPV 1 23 Niet terug De laatste Eerste-Kamerverkiezin- gen waren in juni 1981. Ook toen moest door een grondwetswijzi ging de gehele Senaat aftreden. De toen gekozen leden hebben er dus pas twee jaar opzitten. In to taal komen er nu zeer waar schijnlijk 23 Kamerleden niet te rug. Zij zijn niet herkiesbaar of staan op een vrijwel zeker onver kiesbare plaats. Onder de huidige kamerleden die niet terugkeren is de huidige voorzitter dr Th.L M Thurlings (CDA). Hij kwam in 1956 in de senaat en volgde in 1973 de PvdA-er mr. M. de Niet op als voorzitter. Hij heeft dus 28 jaar in de Eerste Kamer achter de rug. Thurlings (66) heeft zich deze keer geen kandidaat meer ge steld. Een andere oud-gediende die niet terugkeert is de CDA-er Albeda Hij deed in 1966 zijn intrede in de Senaat voor de toenmalige ARP. maar onderbrak zijn lidmaat schap van 1977 tot 1981 toen hij minister van sociale zaken was in het kabinet-Van Agt-1. Albeda heeft zich niet kandidaat gesteld Op de kandidatenlijsten voor de Senaatsvoorzitter Thurlings (CDA): een kandidaat meer. (Foto ANP) Kamerverkiezingen staat een aantal namen van bekende ge zichten die zo goed als zeker hun opwachting zullen maken in de nieuwe Senaat. Onder hen de huidige commissaris van de Ko ningin in Gelderland en oud-mi nister van binnenlandse zaken mr. W.J. Geertsema (VVD). Ook oud-minister van defensie H.A.F.M O van Mierlo (D'66) staat verkiesbaar.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7