c Demonstratie tegen Reagan i i Menachem Begin vereerd en verguisd 'Kernkoppen al in Engeland' Birmingham: politie van martelingen beschuldigd Herdenkingsmars Washington Nog 1160 ballingen mogen naar Chili terug Reacties terughoudend op voorstel Andropov IV Arrestaties in Polen Buitenland LONDEN (GPD) De eerste kern koppen voor de kruisraketten die eind dit jaar op de Britse luchtmachtbasis Greenham Common zullen worden gestatio neerd, zijn al in Engeland gearri veerd, aldus de zondagskrant The Mail on Sunday. Volgens de krant, die Amerikaanse bronnen citeert, zijn in het diep ste geheim een aantal van de kernkoppen van de Verenigde Staten naar Engeland overge bracht. Het ministerie van defen sie in Londen wilde gisteravond op het bericht geen verder com mentaar geven dan dat „het wel bekend is dat de raketten voor door Henk Dam het eind van het jaar op de basis aanwezig moeten zijn". Op de basis Greenham Common zullen uiteindelijk 96 kruisraket ten worden geplaatst, de eerste 16 niet later dan decem ber dit jaar, als tenminste de on derhandelingen in Geneve met de Sowjet-Unie over beperking van het aantal middellange af standswapens dan geen tastbaar resultaat hebben opgeleverd. Bij de Britse basis is sinds twee jaar een vrouwenvredeskamp ge vestigd, dat grote nationale en in ternationale belangstelling heeft getrokken. Om ontregeling van de stationering door deze vrou wen en de invloedrijke ban-de- bombeweging CND te voorko men, zouden nu al in het geheim onderdelen van de raketten wor den aangevoerd, aldus de door de krant geciteerde bronnen. Binnen het vrouwenvredeskamp bestaat overigens sinds eind vo rige week toenemende bezorgd heid over een dreigende ontrui ming. Donderdagavond werd al een klein kamp door deurwaar ders en politiemensen opge ruimd, en de vrouwen zijn nu bang dat ook hun „hoofdkamp", pal naast de hoofdingang van de basis, zal worden ontruimd. LONDEN (GPD) - De politie in Birmingham stelt een on derzoek in naar de beschuldi ging dat rechercheurs van het korps in die plaats vier van misdaden verdachte mannen zouden hebben ge marteld om aan bekentenis sen te komen. Volgens het serieuze zondags blad The Sunday Times zou den de rechercheurs in vier afzonderlijke gevallen plastic zakken over de hoofden van verdachten hebben getrok ken, en die vervolgens stevig om de nek hebben vastge bonden om de luchttoevoer af te sluiten. Twee van de betrokken man nen zouden als gevolg van deze behandeling bewuste MAANDAG 29 AUGUSTUS 1983 loos zijn geraakt, twee ande ren zouden uit pure angst om te stikken schuldbekentenis sen hebben getekend. De ver klaring van in elk geval een van de mannen wordt door een medisch onderzoek be vestigd. Een arts heeft bij een van de verdachten verwondingen aangetroffen, die erop wijzen dat hij inderdaad aan de door hem beschreven marteling is blootgesteld. Een tweede ver dachte heeft op zijn eigen verzoek een test met een leu gendetector ondergaan, die aantoont dat ook hij door de rechercheurs is mishandeld. WASHINGTON (GPD) De herdenking van Martin Lu ther Kings historische „Mars op Washington" in 1963 is zaterdag in de Amerikaanse hoofdstad uitgegroeid tot een grootscheepse demonstratie tegen het beleid van president Reagan. Een zeer verscheiden „coalitie van het geweten", opgebouwd uit meer dan 700 organisaties, ruim 250.000 mensen tesamen uit meer dan 300 steden, betoogde dat Reagan uit het Witte Huis moet verdwijnen indien aan het motto van deze herdenkings mars „Werk, vrede en vrijheid" recht wil worden gedaan. Tegen de achtergrond van het emotionele motief, dat Martin Luther Kings magistrale toe spraak in de strijd voor de bur- door Henk Kolb gerrechten, altijd zal verschaf fen, voerden zijn navolgers een demonstratie aan van een geheel andere politieke orde en van bre der strekking. Reagan zelf be vindt zich aan de westelijke zijde van het Amerikaanse continent, maar de echo van de aanklacht die in Washington tegen hem werd uitgebracht, zal hem blij ven volgen. Het eisenprogramma waarmee een schier eindeloze reeks, bijtijden zeer geemotioneerde sprekers in een verpletterende hitte voor de dag kwam, bestreek niet alleen dezelfde gelijkberechtiging en economische kansen waarover King twintig jaar geleden sprak, maar reikte van een werkgele genheidsbeleid tot de bevriezing van kernwapens en gelijke rech ten voor homosexuelen. Benjamin Hooks, directeur van de Naacp, een organisatie die op de bres staat voor de belangen van gekleurde mensen, zei: 'Wij wil len u laten weten, meneer Rea gan, dat we hier niet zijn om ons te verdiepen in het verleden en weg te gaan onder het eenvoudig zingen van 'We shall overcome'. Wij zijn hier omdat wij ons ver plicht hebben de aarde van het Reaganisme te ontdoen. Wij heb ben er genoeg van.' Meer dan enige toespraak waren het de woorden van Martin Lu ther King, die in een herhaling na twintig jaar, opnieuw de me nigte in beroering brachten. Maar Jesse Jackson, mogelijk kandidaat voor het president schap volgend jaar, riep uit 'Wij moeten nieuwe dromen dromen. Wij zullen verrijzen om nooit meer te vallen. Onze tijd is geko- Ronald Reagan besteedde in zijn wekelijkse radiotoespraak geen aandacht aan de demonstratie, hoewel hij in een boodschap aan de organisatoren vaststelde dat de mars van 1963 een nobele zaak diende en dat nog veel moet worden gedaan om Kings doel van een rechtvaardiger, over vloediger en vrijere samenleving te vervullen. Verwijzend naar de verkiezingen van 1984 noemde Coretta, Kings weduwe, dit een betuiging van 'vakantieliefde'. Voor de president bood de demon stratie een goede gelegenheid om zijn tegenstanders van vol gend jaar verzameld te zien. In tegenstelling tot 1963 was de SANTIAGO (DPA) - De Chileense regering heeft zaterdag bekend gemaakt dat nog 1160 Chilenen uit ballingschap naar hun land mogen terugkeren. Een regeringswoordvoerder deel de mee dat daartoe enkele rege ringsleden behoren uit de tijd van president Salvador Allende, zoals de minister van onderwijs Anibal Palme en de staatssecre taris van justitie Jose-Antonio Vieragallo, alsmede de toenmali ge voorzitter van de vakbond van onderwijzend personeel Hum- berto Elgueta. Sedert kerstmis 1982 heeft de rege ring nu de terugkeer van ruim 3000 Chilenen uit ballingschap toegestaan. vakbeweging nu wel opgeko men, met timmerlieden uit Min nesota, buschauffeurs uit Rhode Island, meubelmakers uit Ten nessee; de anti-kernwapenbewe ging, die in 1963 vrijwel niet be stond heeft ditmaal voor veel op komst gezorgd - een Boeddhisti sche monnik, die al 22 dagen hongerstaakt tegen de kernbe wapening werd in een rolstoel meegevoerd. En anders dan in 1963 leken nu meer vrouwen dan mannen te demonstreren en hun represen- taten wonden geen doekjes om hun voornemens: 'Wij zullen het politieke landschap van deze na tie veranderen, met de macht van het onderscheid tussen de sexen en de stemmen van de vrouwen. Er is in twintig jaar veel veranderd in de VS. De demonstratie van 1983 bestreek een veel breder terrein dan de burgerrechten al leen. Bij alle herinnering aan het drama van de eerste mars, was deze demonstratie vooral een be toging van belangengroepen die hoe uiteenlopend ook, één geza menlijke vijand aan de kaak wil len stellen: Reagan. De leiders van de demonstratie ter herdenking van de twintigste verjaardag van de Mars naar Washington: v.r.n.l. Jesse Jackson, mogelijk presidentskandidaat, Walter Fauntray, organisator, en Coretta Scott King, weduwe van Martin Luther King. (Foto ANP/UPI) WARSCHAU (AFP) - In Polen zijn in de afgelopen dagen zeven mensen gearresteerd op beschul diging van ondermijnende acti viteit die vooral verband hield met de voorbereiding door de verboden vakbond Solidariteit van de derde verjaardag van de akkoorden van Gdansk, 31 au gustus a.s. Een arbeider van de Leninwerf in Gdansk, Jan Sky ba, werd gear resteerd toen hij "op de werk plaats" pamfletten uitdeelde van de ondergrondse leiding van So lidariteit. Daarin werd opgeroe pen tot langzaam-aan-acties van 23 tot 31 augustus om te proteste- ren tegen de weigering van de autoriteiten besprekingen met de ontbonden vakbond te voe ren. In Pylo, in het noordwesten van het land, werden vier personen gearresteerd "wegens versprei ding van pamfletten die oprie pen tot verstoring van de open bare orde op 31 augustus". Soli dariteit had de Polen opgeroe pen op die dag vreedzaam op straat te manifesteren en het openbaar vervoer enkele uren te boycotten. Verder werd iemand die beschul digd werd van dergelijke activi teit in Szczecin (aan de Oostzee kust) aangehouden. PAP bevestigde voorts voor de eer ste keer officieel de recente ar restatie van Grzegorz Ceiciura, wetenschappelijk medewerker van de universiteit van War schau. Die arrestatie was aan de kaak gesteld in een petitie aan de autoriteiten van 150 wiskundi gen uit Westerse landen die deel namen aan een internationaal congres dat op 16 augustus in Warschau begon. WASHINGTON (GPD/ANP/Reuter) Het aanbod van de Russische lei der Joeri Andropov om de SS-20 raketten te vernietigen, die de Sowjet- Unie binnen het raam van een wapenverminderingsakkoord met de VS uit West Europa zou terugtrekken, betekent een kleine stap vooruit, maar wat de Amerikanen betreft is een akkoord over de kernwapens voor de midden-afstand nog ver weg. De VS eisen erkenning van hun recht om tegenover Russische raketten eigen wapens te plaatsen binnen het raam van NAVO-afspraken. Zij willen in tegenstelling tot Moskou de autonome Britse en Franse kern wapens niet meetellen en verlangen bovendien dat een overeenkomst niet alleen op West-Europa betrekking heeft, maar ook limieten stelt aan de kernwapens, die de Sowjet-Unie op Azië richt en die in geval van een conflict naar West-Europa zouden kunnen worden verplaatst. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei Andropovs laat ste voorstel als een positief teken te willen beschouwen wanneer hetr\|p tijdens de onderhandelingen wordt bevestigd in de Russische positie. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Gen- h< scher, sprak in een radiovraaggesprek van "een zeer welkome stap van de Sowjet-Unie". Hij voegde er echter direct aan toe dat het Russische standpunt dat de Sowjet-Unie over evenveel SS-20 raketten moet kun- Z( nen blijven beschikken als het gezamenlijke aantal kernwapens van b Engeland en Franrkijk (162) nog steeds de voornaamste hindernis voor een akkoord tussen Washington en Móskou vormt. Ue Als nieuw aspect zag Genscher de Russische bereidheid om de raketten bi die Moskou uit Europa wil terugtrekken te vernietigen in plaats van d« deze te verplaatsen naar het oosten. m Een woordvoerder van de NAVO in Brussel zei dat de verklaring van m Andropov vermoedelijk zal worden besproken op de bijeenkomst van ve de speciale raadgevende groep van deze organisatie, die op 2 september bijeenkomt. In Parijs weigerden Franse functionarissen nog commentaar te geven op de woorden van Andropov. Het dagblad Le Monde kritiseerde het inti- tiatief van Andropov als een stap om tijd te winnen bij een poging de plaatsing van NAVO-raketten op te houden. p( Londen begroette het initiatief voorzichtig, maar zei dat het aanbod geen fundamentele wijziging van het Russische denken leek in te houden. p( De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Van den Broek, noem- qe] de de uitspraak van Andropov niet al te opzienbarend. Niettemin noemde hij het aanbod van Andropov een "stap vooruit, omdat ze heb ben laten weten onder vermindering van kernwapens vernietiging te verstaan". K Voor de 70-jarige rechts-nationa- listische Likoed-leider en dro mer van een groot-Israël, Me nachem Begin, heeft de vijfde en langste oorlog die Israël in zijn 35-jarige bestaan (in Liba non) voerde, veel verwikkelin gen gebracht. Maar het eigen zinnige optreden van de zowel vereerde als verguisde rege ringsleider had al eerder zijn land, zoals velen in binnen- en buitenland hem verweten, in ternationaal in een isolement gevoerd en had meer dan eens geleid tot een dieptepunt in de betrekkingen met zijn mach tigste bondgenoot en wapenle verancier, de Verenigde Sta ten. De politiek stormachige rege ringsperiode na de verkie zingsoverwinning op 17 mei 1977 van Menachem Begin be gon met een periode van vrede. Al snel na haar aantreden werd de regering op 19 november - geconfronteerd met het eer ste bezoek van een Arabische staatshoofd, de inmiddels ver moorde Egyptische president Anwar Sadat, aan Jeruzalem, wat neerkwam op een feitelij ke erkenning van de joodse staat. Moeizame onderhande lingen onder auspiciën van de toenmalige Amerikaanse pre sident, Jimmy Carter, resul teerden op 17 september 1978, in weerwil van fel Arabisch verzet, in de ondertekening van de akkoorden van Camp David en op 26 maart 1979 in het sluiten van een vredesver drag met Egypte. Nobelprijs De vredesinspanningen leverden premier Begin en president Sa- dat samen de Nobelprijs voor vrede op en leidden tenslotte - op 25 april vorig jaar - tot de "traumatische" Israëlische te rugtrekking na 15 jaar uit het laatste deel van de bezette Si nai. Maar de regering-Begin bracht - evenals haar voorgan gers trouwens - een oplossing van het vraagstuk van de 1,2 miljoen Palestijnen op de be zette westelijke Jordaan-oever en in de Strook van Gaza geen stap naderbij. De oorlog in Libanon, die met de invasie op 6 juni vorig jaar be gon, bracht de regering na de massamoord van 16 september jl. in de Palestijnse vluchtelin genkampen van Sabra en Cha- tila bij Beiroet in moeilijkhe den. Die slachting, door rechtse falangisten gepleegd kort na het binnentrekken van de Israëlische troepen in West- Beiroet na de moord op presi dent Bechir Gemayel, maakte een storm van kritiek in bin nen- en buitenland los. Israël zag de grootste betoging uit zijn geschiedenis toen 400.000 mensen in Tel Aviv de straat opgingen om het aftreden van de regering te eisen. Na aanvankelijke weigeringen stemde premier Begin uitein delijk toe in het instellen van een gerechtelijke rijkscommis sie van onderzoek die op 8 fe bruari haar conclusies bekend maakte. Ariel Sharon trad af als minister van defensie maar hij bleef deel uitmaken van het kabinet als minister zonder portefeuille, onder meer belast met het omstreden nederzet- tingenbeleid. Conflict Met de Verenigde Staten raakte de regering-Begin door haar nederzettingenbeleid in bezet gebied, de uitroeping van Jeru zalem tot eeuwige en ondeel bare hoofdstad van de joodse staat en de annexatie van de (Syrische) Golan keer op keer in conflict. Maar het absolute dieptepunt bereikten de be trekkingen na de slachting in de Palestijnse kampen en de halsstarrige weigering van Is raël Libanon te verlaten. Presi dent Ronald Reagan kwalifi ceerde Israël op 7 februari zelfs als een bezettingsmacht. Eerder was een verrassend vre desinitiatief van president Reagan (Palestijnse autonomie in een samenwerkingsverband met Jordanië en bevriezing van het nederzettingenbeleid) op 1 september 1982 bij de re gering-Begin ingeslagen als een bom. Naaste medewerkers spraken over bitterheid over wat de premier zag als "ver raad" van Washington op de dag dat de PLO begon met de ontruiming van Beiroet. Een andere spectaculaire ont wikkeling was ae eensgezind heid waarmee de Arabische top zich op 9 september 1982 in het Marokkaanse Fez schaarde achter een plan dat indirecte erkenning van Israël in ruil voor de vorming van een Pale stijnse staat inhield. Het was voor het eerst dat van Arabi sche zijde het denkbeeld van een heilige oorlog tegen de joodse staat werd losgelaten. De regering van de omstreden De Israëlische premier Begin, die gisteren aankondigde te zullen aftreden. (Foto ANP) voormalige guerrillaleider Me nachem Begin, op wiens hoofd de Britten tijdens de mandaat- periode voor Palestina een prijs van 10.000 pond stelden, kwam in 1977 aan de macht na voor het eerst in de geschiede nis van de joodse staat de ver deelde Arbeiderspartij naar de oppositiebanken te hebben verwezen. Maar ofschoon hij het langer volhield dan enig voorganger, slaagde ook pre mier Begin er niet in zijn ambtstermijn volledig uit te zitten. Hij zag zich begin 1981 genoodzaakt vervroegde ver kiezingen uit te schrijven na een jaar waarin hij twintig mo ties van wantrouwen had over leefd. n een periode van arbeidsonrust en economische teruggang had het inflatiepercentage een re cordhoogte van 140 op jaarba sis bereikt. Vijf ministers had den zijn kabinet al eerder ver laten. Daartoe behoorden de populaire, inmiddels overle den "held van de Sinai" (1956), Mosje D^jan (buitenlandse za ken), en Ezer Weizman (defen sie), die hem te weinig soepel heid verweten in het overleg over autonomie voor de Pale stijnen in bezet gebied. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat de Socialisten een glorieu ze "come back" zouden ma ken, maar na een ongekend ge welddadige verkiezingscam pagne behaalde Begin, door zijn vurige aanhangers wel "de koning van Israël" genoemd, op 17 juni 1981 nog net de over winning. Raketcrisis In die tijd balanceerde Israël op de rand van oorlog door de ra ketcrisis met Syrië. (Deze was eind april 1980 ontstaan toen Damascus in Libanon SAM-ra- ketten had geplaatst nadat Is raël daar twee Syrische heli kopters had neergeschoten). Kort daarop, op 7 juni, bracht de vernietiging door Israël van het Iraakse atoomcentrum bij Bagdad in de wereld de nodige beroering. De Syrische raketinstallaties in de Bekaa-vallei werden drie dagen na de Israëlische invasie in Libanon van 6 juni 1982 door de Israëlische luchtmacht vernietigd tijdens de grootste De Israëlische operatie in Liba non hield niet op met de ten doel gestelde bezetting van een veiligheidsgordel tot 40 km over de grens met Israël, die gericht was tegen talrijke bloe dige Palestijnse aanvallen op nederzettingen in Noord-Gali- lea. Zij bracht de Israëlische troepen in weerwil van inter nationale protesten voor het eerst in een Arabische hoofd stad Beiroet. In Libanon kostte de strijd tot militaire vernietiging van de PLO dui zenden mensenlevens. Maar politiek leek de PLO aan sym pathie te hebben gewonnen na het vertrek in augustus van haar strijders uit Beiroet op grond van een akkoord dat de Amerikaanse afgezant Philip Habib had bereikt. Zo werd PLO-leider Jasser Ara fat in Marokko als een vorst en in Athene als een staatshoofd ontvangen. Hem viel ook een fel gekritiseerde ontvangst door paus Johannes Paulus II in het Vaticaan ten deel. Ruim twee jaar eerder had Mena chem Begin al gesproken van een overgave a la München toen de EG-top in Venetië op 13 juni 1980 pleitte voor erken ning van het zelfbeschikkings recht van het Palestijnse volk en het betrekken van de PLO in het vredesoverleg. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland werd om zijn pleidooi voor dat zelfbe schikkingsrecht door premier Begin als „nazi" bestempeld. De betrekkingen met Frankrijk verslechterden aanzienlijk na de invasie in Libanon. Presi dent Francois Mitterrand, de eerste Franse president die Is raël bezocht en eens be schouwd als Israëls sympa thiekste vriend in West-Euro pa, werd na anti-joodse aansla gen in Frankrijk dringend ver zocht zijn invloed aan te wen den omdat er een einde zou ko men aan de "eenzijdige show" in de Franse berichtgeving over Libanon. Na de aanvaarding van zijn twee de ambtstermijn leek premier Begin minder dan ooit bereid Eretz Israël, het bijbelse land van Judea en Samaria (de westelijke Jordaan-oever) af te staan. "Judea en Samaria behoren tot het einde der tijden aan het joodse volk", zei hij met na druk. Nooit meer zouden jood se nederzettingen mogen wor den afgebroken zoals in Jamit in de Sinai het geval was ge weest. Het overleg over Palestijnse au tonomie, dat krachtens de ak koorden van Camp David al op 26 mei 1980 afgerond had moe ten zijn, raakte volledig in het slop. door de grote verschillen van inzicht over de inhoud die deze autonomie zou moeten krijgen en over de positie van Jeruzalem. Moeilijkheden Ook op^het vlak van de binnen landse en economische poli tiek kwam het tweede kabinet- Begin verscheidene malen in moeilijkheden. Na indiening van een motie van wantrou wen in maart vorig jaar staak ten de stemmen. De premier wilde opstappen maar het ka binet stemde voor zijn aanblij ven. In mei daarop opnieuw geconfronteerd met een motie van wantrouwen, redde hij het amper met 58 tegen 57 stem men in de 120 leden tellende Knesseth. Meer dan eens sprak de eerste- minister, zonder resultaat ove rigens, zich uit voor de vor ming van een nationaal kabi net of het houden van ver vroegde verkiezingen. Deze zouden de "vechter" Begin, die meermalen wegens hartklach ten en eind 1981 nog met een gebroken dijbeen in een zie kenhuis belandde, moeten ver zekeren van een grotere marge in het parlement. Na de invasie in Libanon nam zijn populariteit in eigen land aanvankelijk toe. Maar daarin kwam verandering. De stem van de eerste-minister, die na 48 jaar huwelijk zijn vrouw Ali- za verloor en later ook een van zijn trouwste helpers, vice-pre mier Simcha Ehrlich, leek wat te verstommen. De massamoord in Palestijnse vluchtelingenkampen en de zich voortslepende oorlog in Libanon waren koren op de molen van de oppositie en een krachtige streep door zijn reke ning. Een op 6 mei jl. met Liba non bereikt akkoord over te rugtrekking van de Israëlische troepen bleef een dode letter toen Syrië zich niet bereid toonde zijn militairen terug te halen. De oorlog in Libanon had toen aan 481 Israëlische militairen het leven gekost. (ANP)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6