Werfpop: gezelligheid rond een standbeeld Afscheid ds. Lamping van Leidse hervormde gemeente Festival trekt veel publiek Intrede ds. De Clerq in Lokhorstkerk Veel ruiten ingegooid Tentoonstelling Roomburg Chess 0.5 X schaakt zich naar ruime zege Rijnsburger met auto over de kop Inbraak aan Munni ken straat LEIDEN - "Dit is toch allemaal hitmuziek", wilde de bejaarde man op het bankje in het Van der Werfpark weten. Hij leek niet het type dat het onderscheid tussen hitmuziek en geen-hitmuziek in de pop zou kunnen bevatten. Daarom dus maar een bevesti gend antwoord. Maar op de keper beschouwd wa ren de hits zaterdag zeer schaars op het Werfpop-festival in het ge lijknamige park. Net als vorig jaar hadden de twee organisato ren, Leids Vrijetijdscentrum en de Leidse Vereniging voor Pop muzikanten gekozen (al dan niet gedwongen door een krappe kas) voor groepen die wat meer in de marge opereren. En net als vorig jaar had Werfpop niets te klagen over belangstelling. Voor het hoofdnummer Lawi Ebbel had een fiks aantal belangstellenden zich rond het podium gegroe peerd, maar ook 's middags was het reeds behoorlijk druk. Volgens eigen schattingen waren er 's avonds zo'n tweeduizend toeschouwers. Bij de organisatie sloeg de teller iets hoger uit. "Ze ker 2.500, in elk geval meer dan vorig jaar", aldus LVC-er Ferry Rigault. In elk geval was de be langstelling zodanig dat ook al weer aan 'Werfpop '84' wordt ge dacht. Rigault: "Als het kan ook iets groter van opzet met wat be kendere groepen". Echt nodig lijkt dat niet, want vooral 's middags leek men meer voor de gezelligheid (rond het standbeeld van Van der Werf had het wel iets van taferelen op de Dam uit een ver verleden) dan voor de muziek te zijn gekomen. Misschien juist dat er daardoor een zeer gemoedelijke festival sfeer ontstond. Leden van de roemruchte motorgang Convicts gingen moeiteloos op in het be daagde punk/new wave/skin head-gebeuren. Alleen de stand houders van de fietsersbond ENFB leken niet zo gelukkig met hun overwachte motorbu- ren. Zelfs het feit dat het festival een uur te laat begon, vermocht geen roet in het eten te gooien. "We zijn een uurtje te laat, oké. Dat hoort er bij", werd vanaf het po dium geroepen en daar ging ie dereen zonder morren mee ak koord. Problemen met de tech niek, legde LVC-er Ferry Rigault later uit. Hij verwachtte dat met het weglaten van de pauze rond zes uur de vertraging wel weer zou kunnen worden opgevan gen. Niettemin begon de Belgi sche topper, het genoemde Lawi Ebbel een uur te laat. De Katwijkse/Oud Weteringse for matie Mimicry mocht daarvoor LEIDEN - In de persdon van me vrouw dominee E. H. de Clercq (27) kreeg de gecombineerde doopsgezind-remonstrantse ge meente gisteren naast ds. B. A. Koek (remonstrants) weer een doopsgezind predikant. Ds. P. Messie uit Breda leidde haar in de Lokhorstkerk tot dit werk in. Mevrouw De Clercq, die hier een deelfunctie heeft, voltooide on langs haar theologische studie aan het doopsgezind seminarie in Amsterdam. Eerst studeerde zij aan de Universiteit van Am sterdam. In Leiden volgt zij ds. W. Kuipers op, die naar Rotter dam ging. LEIDEN - Op verscheidene plaat sen in de stad zijn in het week einde ruiten van woningen en winkels ingegooid. Aan de Nieuwe Rijn sneuvelde een etalageruit, van drie bij drie me ter, van een woninginrichtings zaak. Volgens de eigenaar van winkel zou een nieuwe ruit ruim tweeduizend gulden kosten. De Leidse brandweer moest er aan te pas komen om het gat in de ruit, met marktmateriaal, te dich ten. Vrijdagnacht werden ook ruiten vernield van een bakkerij aan de Morsweg, een woning aan de Ve derwier en van een pand aan de Kaasmarkt. De Leidse politie heeft een zestal jongeren, in de leeftijd van 16 tot 19 jaar, aange houden onder wie een zestienja rige jongen, die zich schuldig had gemaakt aan het ingooien van de ruit van het pand aan de Kaasmarkt. Lawi Ebbel was het vrolijke sluitstuk van Werfpop '83. (foto Holvast) als opwarmer dienen. "Hun ge luid is allesbehalve provinciaal", vergoeilijkte het programma boekje de plaatsen van her komst. De biografie vermeldde verder: "Felle rock dat swingt als een tiet". Maar dat viel nogal te gen. Alleen de inbreng van gita rist Aad Zuiderduin deed soms de oren spitsen. Daarna was het dus de beurt aan Lawi Ebbel uit België. Overi gens is la vie inmiddels allang niet meer zo belle voor dit tien tal. Ze gaan uit elkaar werd vanaf het podium gemeld. "Hun laatste optreden in Nederland". Dat is jammer, want na een wat bloedeloos instrumentaal begin werd er een zeer voortvarend op treden geboden, Lawi Ebbel bleek niet alleen in samenstel ling duidelijk geïnspireerd door Kid Creole and the Conconuts. Vrolijke dansmuziek met soms heel grappige ritmewisselingen De ritme- en blaassectie bleken daarbij goed op elkaar inge speeld en het springerige zanger tje Cas van der Taelen zorgde voor het visuele gedeelte. Vooral een nummer als 'Victoria' klonk zeer aangenaam. Met een beetje goede wil van disk-jockeys had daar vast wel een hitje ingezeten. Had die heer op dat bankje ook nog zijn zin gehad. BART JUNGMANN LEIDEN - Ds. A.J. Lamping (53) nam gisteren in de Vredeskerk afscheid van de Leidse hervorm de gemeente, waarin hij 21 jaar heeft gewerkt, eerst als jeugdr later als wijkpredikant. In zijn laatste preek zei de predi kant dat in deze tijd van geloof- saanvechting, verandering van normen en waarden en van het minder belangrijk worden van de formele kerk de vraag wat mensen ten diépste geloven van wezensbelang is. Het allerdiep ste, waarmee mensen kunnen le ven en sterven, is het vertrouwen in God. Onder alle omstandighe den is Hij te vertrouwen. Daar door kan een mens rustig blijven en voor wanhoop worden be waard. Zonder dat vertrouwen stort het hele godsdienstige ge bouw met al zijn redeneringen en theologieën in elkaar. Na de dienst bood mevrouw ds. S.T. de Mey ds. Lamping een boekje aan, waarin een tiental schrijvers een boeiend beeld geeft van zijn Leidse jaren. Hij wilde bij zijn afscheid geen toe spraken. Daarom was dit boekje een welkom middel om uitdruk king te geven aan de algemene waardering voor zijn werk onder de jeugd, in de wijk en de centra le gemeente en voor de zending. Het vertrek van dr. Lamping naar Rotterdam betekent overigens geen afscheid van de zending. Als voorzitter van de Raad voor de Zending (Oegstgeest) maakt hij zijn zittingstijd vol. Komende zondag (7 uur 's avonds) wordt ds. Lamping in de Lau- renskerk te Rotterdam tot zijn nieuwe werk ingeleid. Zijn be vestiger is ds. N. van Oosterzee, studentenpredikant en waarne mer van het 'Laurens-pastoraat'. Velen drukten gisteren in de Vredeskerk ds. Lamping en diens echtgeno Leiden LEIDEN - Als een soort proef op een grote tentoonstelling die 22 september in De Waag wordt ge houden, organiseerde turnvereni ging Roomburg dit weekeinde een bloemen- en groentententoon- stelling. Leidse amateurtuinders konden zodoende enige kennis op doen over problemen en moge lijkheden wat betreft het tentoon stellen van bloemen en groenten. De expositie in het onderkomen van Roomburg stond mede in het teken van het vijftienjarig be staan van de Leidse Bond van Amateurtuinders. H. Fortrie, voorzitter van de ten toonstellingscommissie, was te vreden over de belangstelling. Zo'n vijfhonderd mensen wisten de weg naar de Vlietweg te vin den. In dit geval nog wel een pro bleem omdat de Lammebrug nog altijd is afgesloten. "Als je die handicap meerekent, dan mogen we zeker niet ontevreden zijn Want dat heeft natuurlijk toch een beetje remmend gewerkt", al dus commissievoorzitter Fortrie. (foto Holvast) LEIDEN - Een 21-jarige Rijnsbur ger is vannacht, op de Oegstgees- terweg, met zijn auto over de kop geslagen. De man raakte in de bocht de macht over het stuur kwijt omdat hij met een passa gier zat te praten. Nadat hij een stoeprand raakte vloog de auto over de kop en kwam op de weg helft van het tegemoetkomende verkeer terecht. De bestuurder en zijn passagier liepen geen en kel letsel op. De auto werd ge deukt en moest worden wegge sleept LEIDEN - Ook tijdens het tweede part van de Nederlandse kam pioenschappen computerschaak liep alles naar wens. Geen der in het Centraal Rekeninstituut (CRI) aan de Wassenaarseweg geïnstalleerde computermoni tors of -verbindingen liet het af weten, terwijl de programmeurs hun ietwat passieve werk met even groot enthousiasme voort zetten. Hen rest tijdens zo'n toer nooi niets anders dan de gespeel de zetten in te tikken en uit te voeren. Voor het overige dient een programmeur lijdzaam toe te zien, met wat voor zetten zijn programma uiteindelijk voor de dag komt. Iets dat tijdens crucia le posities wel een aanslag op het zenuwstelsel kan betekenen. Winnaar werd het programma "Chess 0.5 X" van Wim Elsenaar, dat met een score van 8 uit 8 de rest van de deelnemers ver voor bleef. In de slotronde gaf Chess de reeds veilig gestelde zege ex tra cachet door titelverdediger "Gambiet 83" in een spannende partij klop te geven. Elsenaar mag nu met zijn programma naar de wereldkampioenschappen in de Verenigde Staten. De Amster dammer bleef nuchter onder de zege: "Mijn programma had het in verschillende partijen behoor lijk moeilijk, vooral omdat er weinig openingskennis in zit ver werkt. Misschien was Chess 0.5. X wel de beste, maar zijn score is wel geflatteerd". Het Leidse duo "Dappet" van Dap Houtman en Peter Couwenho- ven diende met een bescheiden klassering (3 punten) genoegen te nemen. Een tegenvaller voor de beide wiskunde-studenten, vorig jaar deden zij het beter "We hebben dit jaar een com pleet nieuw programma ontwor pen. Dat konden we pas op het laaste moment in de computer verwerken, met als gevolg dat we geen tijd meer hadden om het goed uit te proberen. Helaas bleek ons programma door een verkeerde computertaal te veel tijd te gebruiken, hetgeen de speelsterkte sterk negatief beïn vloedde. Volgend jaar zullen we er echter staan". Veel plezier hadden de bezoekers aan de opgestelde micro-compu ters. Deskundige Lauman bracht daarbij belangstellenden op de hoogte van de laatste ontwikke lingen. De speelsterkte van deze commerciële-computers zit enorm in de lift, sommige daar van benaderen nu het niveau van een promotieklassen Deze mi cro's zouden onder de Neder landse macro-computers in de top van het klassement mee kun nen draaien. Die confrontatie bleef de macro's echter be spaard: de micro's zijn van Ame rikaanse afkomst en daarom niet speelgerechtigd! LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Munnikenstraat zijn, in de nacht van zaterdag op zondag, twee portefeuilles buitgemaakt met een inhoud van ongeveer duizend gulden alsmede een aantal girobe taalkaarten. De inbrekers zijn de woning binnengekomen via een raam aan de achterzijde van de woning. Een bewoner van de Onafhanke- lijkheidsweg gaf onlangs een feestje en zag twee van zijn gasten tamelijk radeloos met hun auto door de wijk koersen. Vanuit zijn bovenwoning had hij een prachtig uitzicht op zijn feestgangers; vanuit praktisch elk raam waren ze wel even te zien: staande voor een wijk- kaart of hard voorbij scheu rend. Uiteindelijk werd het partijtje toch nog gehaald, al had het echtpaar daar wel een wandeling voor over moeten hebben. De Onafhankelijkheidsweg is onbereikbaar voor automobi listen. Ontwerpers van nieuw bouwwijken hebben hart voor het kind en als verkeersdrem pels niet meer werken dan ver schijnen er "(zéker in Leiden) paaltjes ten tonele. Mevrouw De Roode van nummer 63: "Er stonden eerst ook wel obsta kels, andere dingen. Maar daar trokken ze zich niets van aan. Vaak stond er hier een auto voor de deur en dan werd er steeds maar aangebeld of we dat ding konden weghalen. Uiteindelijk hebben we een ac tie op touw gezet en toen zijn die paaltjes er gekomen". De Onafhankelijkheidsweg in Koppelstein. Samen met Boekhorst het laatste middel tegen Leidse woningnood. Te vinden tussen, zeg maar, de Hoge Mors en de Haagse Schouwweg. Toch weer iets anders dan de Me-, renwijk. De Spreeuwenplaats en de Staverse Jolwerf hebben plaats gemaakt voor de Steve Bikostraat en het Salvador Al- lendeplein. Koppelstein is trouwens meer een verzame ling straatjes dan dat het een echte wijk is. Vrijwel allemaal laagbouw, rood, blauw, geel en groen op de huizen om de zaak op te vrolijken en al behoorlijk veel groen - maar dan echt groen tussen de huizen. Maar ook: biels in de tuin. Want het blijft tenslotte een nieuwbouwwijk. 'Ik heb hier nog als kind ge zwommen in een tankval". Re- né de Vos van nummer 21 De jongerenflats aan de Onafhankelijkheidsweg - "weinig contact". Contact met buren heeft hij praktisch niet. "Iedereen gaat hier ook 's morgens vroeg de deur uit en komt er pas 's avonds weer in. Waarschijnlijk is het ook typerend voor flats, weinig contact. Maar aan de andere kant: als je het echt zou willen, is er natuurlijk best contact te maken". Echt betrokken bij de buurt voelt René de Vos zich dan ook niet. En dat terwijl ze daar in Koppelstein toch hard aan werken. Afgelopen zaterdag werd bijvoorbeeld nog een buurtfeest gehouden en Kop pelstein heeft zelfs een Vereni ging van Huiseigenaren. "Net alsof we allemaal veel huizen bezitten", zegt N. Tetteroo van nummer 51 lachend. Hij en zijn gezin wonen er nu drie jaar vanaf het begin dus - en hij vindt het bijzonder prettig wo nen. "Het is hier niet zo mas saal en je hebt alles binnen handbereik. Je zit zo aan het strand en je zit zo in de stad". De onderlinge contacten noemt Tetteroo ook heel rede lijk. "Dat komt natuurlijk ook omdat je hier allemaal jonge mensen met vaak opgroeiende kinderen hebt. Dat schept een band". Mevrouw De Roode en de haren hebben 23 jaar in een flat aan de Corantijnstraat gewoond. De vraag of ze het prettig vindt aan de Onafhankelijkheidsweg vindt ze dan ook een beetje raar. Waarom? "De tuin van toen hangt nu aan de muur. Kijk maar". Ze wijst op twee plantenbakken, die in de ach tertuin hangen. Bedenk daar bij dat ze uit een tuindersfami lie komt, dus de Onafhanke lijkheidsweg en zyn huizen met grote achtertuinen zijn ge prezen wat mevrouw De Roo de betreft. De families De Roode en Tette roo wonen aan de rechterkant van de weg. Daar staan de een gezinswoningen, links zijn ze wat kleiner behuisd. Dat is ver deeld in een beneden- en bo venwoning. "De mensen wil len hier niet snel weg", zegt mevrouw De Roode, "maar aan de overkant, in die stapel woningen is wel wat verloop". Zo staat ten bewijze daarvan het benedenhuis van het echtpaar Van Zijp van nummer 94 te koop. Brigitta van Zijp: "We gaan heus niet weg vanwege de buurt. We zouden hier best willen blijven wonen". Ze ver volgt: "Maar dat balkon hier boven hè. Dat is echt belache lijk groot. Ik heb vroeger in een flat gezeten en daar had den ze ook balkons. Maar dat was dan van een meter of zo. Dit hier is drie meter". De zon wil daarom maar weinig schijnen in huize Van Zijp. En de verwarming moet daarom ook eerder aan. "Mensen vra gen wel waarom we weggaan en het blijkt dan dat meer men sen van benedenwoningen er net zo over denken. Maar eer lijk hoor: anders waren we ze ker niet weggegaan". Deze zomer een serie van tien afleveringen over Leidse straten. Tamelijk willekeurig gekozen straten, in elk geval straten die zelden of nooit in het nieuws zijn. Straten in de oude wijken, straten in de nieuwe wijken. Hebben die straten nog iets met elkaar gemeen, behalve dan dat ze toevallig binnen de gemeentegrenzen liggen? Hoe staat het tegen woordig met de burenhulp, hoe is het wonen in Leiden Noord en hoe in Koppelstein? Daarover onder meer gaat de serie 'Straat'. door Bart Jungmann groeide op in de Mors. Zag eerst de flats bij het spoor ko men, toen de flats bij het Dia mantplein, vervolgens de laag bouw daar recht achter en zit nu zelf in eeri flat voor jonge ren aan de Onafhankelijk heidsweg. Hoewel flats, dat is een groot woord. Hoger dan drie verdiepingen gaat het niet. Ze zien er mooi uit. Een beetje te mooi, vond Marcel van Dam, ex-minister van volkshuisves ting destijds. Dat moet goed koper in de toekomst waren zijn woorden bij de ingebruik neming. De Vos woont er sinds het prille begin, nu dus bijna anderhalf jaar, en weet niet goed wat te antwoorden op de vraag of het naar zijn zin is. De ruimte is na tuurlijk prima, geen kwaad woord daarover. Zijn vriendin en hij komen van een zolderka mer op de Zoeterwoudse Sin gel, dus dat is een hele verbete ring. Maar de buurt bevalt hem wat minder. Over de mensen geen kwaad woord, maar de wijk ligt toch een tikkeltje des olaat. "Het zit wel in mijn ach terhoofd om te verhuizen. Iets te kopen of zo". Er is nog iets wat hem niet be valt, het is vaak zo'n troep voor de flats. "Alles wordt zomaar weggesmeten. Er is destijds wel een brief gekomen van jon gerenhuisvesting of we de vuil niszakken op de juiste tijden buiten zetten. Dat gebeurt nu ook wel, maar het is nog steeds een rotzooi. En dat wordt echt door ons zelf veroorzaakt". Geen kwestie van mentaliteit, haast hij zich er aan toe te voe gen. "Maar als je een tuintje hebt dan heb je ook meer ver- antwoordelijkheisgevoel. Dat is logisch. Daarom ben ik ook wel blij dat het hier verderop ook allemaal koopwoningen zijn. fiovendien heb je daar door ook veel spelende kinde ren hier en dat maakt het wel een stuk gezelliger. Althans dat vind ik".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3