Verkeersobstakels in Jerusalembuurt voldoende geacht Flinke toename van aantal leerlingen tuinbouwscholen Zoeterwoude moet twee ton betalen Oegstgeestenaar eist 75.000 gld. schadevergoeding Programma feestweek tienjarig jeugdwerk Oegstgeest PAGINA 2 Bijdragen Kees van Kuilenbu. g Surfen op zee: Wel even wennen Het was maar goed dat zaterdag de zee in de morgenuren lek ker 'vlak' was en de deelne mers aan de open wedstrijd van de kust Surfvereniging Noordwijk wat aan het watei konden wennen. En dat wat nodig ook want de helft van d€ ongeveer zestig deelnemers deed voor het eerst aan zeesur fen. Toen later in de middag de wind wat toenam, staakten sommigen van de deelnemers dan ook prompt de strijd. De ietwat ongewone ontmoeting werd georganiseerd door de Kust Surfvereniging Noord wijk die dit jaar het eerste lus trum vierde. Vijf jaar geleden werd de KSN, zoals de vereni ging officieel heet, opgericht door Hans van Egmond en Ruud Dessing. "Er waren toen wat problemen geweest mei surfers die te ver in zee waren gegaan en het surfen op zee dreigde verboden te worden Daarom vertelden we links en rechts dat we een vereniging in oprichting waren om aan dal verbod te ontkomen. We zaten er echter wel aan^vast, omdal KUST- EN BOLLEN STREEK De tuinbouw scholen in de kust- en bol lenstreek mogen zich ver heugen in een groeiende belangstelling. Op de tuin bouwscholen in Rijns burg en Oegstgeest is het aantal leerlingen zelfs zo sterk gestegen dat dit tot ruimtegebrek heeft ge leid. Op de lagere tuin bouwschool in Oegsteest wordt noodgedwongen lesgegeven in de leraren- kamer, terwijl in Rijns burg zelfs een gedeelte van de kassen moest wor den ingeruimd om de stu denten te herbergen. Op de lagere tuinbouwschool in Hillegom gaat de groei heel wat geleidelijker. Volgens waarne mend directeur C. Joor zijn er WASSENAAR - Het college van B en W van Wassenaar vindt het plaatsen van acht snelheidsrem- mende obstakels voorlopig vol doende om de verkeersveilig heid in de wijk Jerusalem te ver beteren. Gedurende een maand wil men hiermeë een proef doen. Andere aanbevelingen van de speciaal ingestelde adviesgroep 'verkeersproblematiek Jerusa lem' legt het college naast zich er veel belangstelling was om lid te worden van de vereni ging", aldus Hans van Eg- mond. Met de oprichting van de KNS kreeg Nederland zijn eerste kustsurfvereniging. Als een van de vele activiteiten van het afgelopen weekeinde hield de vereniging zaterdag een open wedstrijd voor begin ners en nieuwelingen in het zeesurfen. Ongeveer dertig liefhebbers, die normaal het Oosterduinsemeer in Noord- wijkerhout of het Gat van La gendijk in Valkenburg beva ren, hadden de stoute schoe nen aangetrokken en zich vooi de wedsrijden opgegeven. 'De meesten beviel de kennis making met het zeewater wel. al lieten sommigen toen het lekker ging waaien het prompt afweten. Maar er kan niet echt iets misgaan. 'Walschipper' Mi- chiel de Mooij, die in dienst van de club dagelijks de sur fers in de gaten houdt vanuit zijn hok, waakte over de sur fers en, mocht er iemand in moeilijkheden komen, dan ligt de motorboot klaar om te hulp te komen. Ik kan me echter wel voorstellen dat het even wennen is", zegt Hans van Eg- 'een stuk of wat' leerlingen meer bijgekomen. Na wat rekenwerk komt hij op een stijging van ze ven op een totaal van 60 studen ten. Ook op de middelbare tuin bouwschool in Lisse is er tot nu toe sprake van een heel lichte stijging. Maar volgens directeur J.A. Rink komt daar de komende jaren snel verandering in In Lisse is dit jaar namelijk de zo genaamde B-opleiding inge voerd. Dat is een opleiding waar bij de nadruk minder op theorie en meer op de praktijk ligt. Rink verwacht dat dit veel nieuwe stu denten zal trekken waardoor het leerlingental van de Lissese tuin- De bewoners van de in het cen trum van de gemeente gelegen woonwijk klagen al jaren over de door parkeerders, hardrijdend winkelpubliek en vrachtwagens veroorzaakte overlast. Het ver keer in de wijk heeft als belang rijkste bestemming winkelcen trum Luifelbaan. De gemeende onveiligheid was voor de ge meente aanleiding om enige tijd terug de wijk bij wijze van proef af te sluiten. Dit leidde echter tot mond. De hoofdprijzen bleven zaterdag in het bezit van de KSN. Dick van der Spek bij de heren en Ria Gebing bij de dames gin- bouwschool de komende jaren zal groeien van 100 tot 180. voldoende werk Rink spreekt, ondanks de nu nog vrije geringe toename van leer lingen op zijn school, toch van een grotere belangstelling voor de tuinbouw. Eén van de drijfve ren is volgens Rink 'romantiek'. De voornaamste is echter het feit dat in de agrarische sector nog steeds voldoende werk is te vin den. "Met name scholen die dicht bij grote steden liggen krij gen een grote toename te verwer ken door mensen die bang zijn in andere beroepssectoren geen het oplaaien van een conflict tus sen bewoners en winkeliers zo dat de maatregel snel moest wor den teruggedraaid. Na bemidde ling werd een adviesgroep inge steld waarin zowel bewoners als winkeliers zitting hebben. Deze moest betere maatregelen en voorzieningen bestuderen. Een viertal aanbevelingen aan het college was het resultaat van het werk van de adviesgroep: een parkeerverbod op de Johan de Wittstraat bij de kruising met de Van Limburg Stirumstraat, een inrijverbod voor vrachtwagens, snelheidsremmende obstakels en de aanleg van een pleintje op de T-kruising Van Limburg Sti rumstraat/ Van der Duyn van Maasdamstraat. Alleen de plaatsing van acht snel- heidsbeperkende obstakels is een voorstel dat het college van Wassenaar nu overneemt. Een parkeerverbod werkt 'precedent werking' in de hand, aldus het dagelijks bestuur van Wassenaar en vrachtwagens zullen vanzelf worden geweerd door de te plaatsen obstakels. De veiligheid van een pleintje op het genoem de kruispunt wordt betwijfeld. De buurtvereniging heeft inmid dels een nieuw voorstel gedaan, namelijk het doortrekken van het trottoir langs de Johan de Wittstraat. Alhoewel het college een 'goed effect' hiervan ver wacht vindt men de kosten voor lopig te hoog en wil men het re sultaat van de snelheidsbeper- kende maatregelen voorlopig af wachten. Van Oostdam, voorzitter van buurtvereniging Jerusalem, zegt in een voorlopige reactie "in zijn algemeenheid niet ontevreden te zijn Ik leg me erbij neer dat we de vrachtwagens niet helemaal kunnen weren, maar ik ben het er niet mee eens dat er geen par keerverbod aan de Johan de Wittstraat komt. Maar indien straks de raadscommissie slechts de helft van de obstakels wil plaatsen ben ik overigens weer niet akkoord met het voor stel". gen met de respectievelijke ze ges strijken. Voor zowel Hans van Egmond als Ruud Dessing had het be stuur van de jubilerende ver werk meer te kunnen vinden", zegt Rink en hij voegt er aan toe dat alle leerlingen van zijn school tot nu toe een baan hebben ge vonden. "Voor het grootste deel uiteraard in de tuinbouw. Al zijn sommigen ook terecht gekomen in een baan die je op het eerste gezicht niet zou verwachten". De Oegstgeestse lagere tuinbouw school krijgt jaarlijks ongeveer 8 tot 10 procent meer leerlingen, zegt directeur M.G. Kneppers. Ook Kneppers noemt als drijfve ren de nog steeds goede werkge legenheid in de agrarische sector en de toenemende belangstelling voor de natuur. Maar ook de goe- eniging zaterdag een verras sing in petto. Beiden werden voor hun vele verdiensten voor het Noordwijkse surfen tot ere lid van de KSN uitgeroepen. de mogelijkheden om na de tuin bouwschool door te stromen naar andere scholen en het feit dat op de school een vorm van onderwijs wordt gegeven die de studenten aanspreekt, mogen volgens hem niet worden uitge vlakt. "Op onze tuinbouwschool wordt legegeven in kleine groep jes en dat blijkt leerlingen te mo tiveren", zegt de Oegstgeestse schooldirecteur. Hij is gelukkig met de toenemende belangstelling, maar er moet wel voldoende ruimte op de school voorhanden blijven om leerlin gen te kunnen plaatsen. "En door de bezuinigingen ziet het er niet naar uit dat er snel extra Bremmer voorspelt Er is een redelijke kans dat de laatste augustusdagen toch nog zonnig worden. Onze weerkundig medewerker, kapper Gerrit Bremmer uit Valkenburg, verwacht dat de zon sterk genoeg is om door de laag bewolking heen te breken en op die manier au gustus op een zonnige wijze te besluiten. Het tegenvallende weer van het weekeinde is volgens Brem mer te wijten aan storingsac tiviteiten boven het noorde lijke gedeelte van de Noord zee. Met een noord-noord oostelijke wind wordt bewol king naar ons land toegedre ven. Iets wat wel meer voor komt, aldus de kapper uit het Rijndorp. "Ook vorig jaar ju ni/juli is er een periode ge weest van een week of drie met bewolkt weer". Kapper Bremmer verwacht dat als de zon doorbreekt de tem peraturen oplopen naar een graad ol' 23. Slaagt de zon er echter niet in de wind te ver dringen dan wordt het niet warmer dan een graad of ze ventien. ruimte bij komt", aldus Knep pers. Krap In een wel heel krappe positie be vindt zich de Rijnsburgse lagere tuinbouwschool. Zoals gezegd hebben de leerlingen al hun toe vlucht moeten zoeken tot de kas sen bij de school. "We barsten uit ons jasje", zegt onder-directeur C. Hazenoot. De school heeft vo rig jaar al haar twee eerste klas sen in drieën moeten splitsen omdat er in totaal ongeveer 75 'eerstejaars' naar de school kwa- Dit jaar is de school 'bestormd' door maar liefst 100 eersteklas sers waardoor nu in totaal 450 leerlingen les krijgen op de school. En dat terwijl het ge bouw en alle voorzieningen er om heen zijn berekend op 250 leerlingen. Als oorzaak van de de explosieve groei wijst Hazenoot - naast de al eerder genoemde goede werkgelegenheid in de tuinbouw op de goede naam van de Rijnsburgse school. AGENDA MAANDAG Leiden Zwembaden De Vliet en De Zijl - zwgm- vierdaagse, 19-20.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Dr. Strangelove' van Stanley Kubrick, 20 en 22.15 uur. Wassenaar Gemeentehuis - commissie onderwijs, personeelszaken en organisatie, 19.30 Leiderdorp Gemeenthuis - gemeenteraad, 20 uur. DINSDAG Leiden Pieterskerkchoorsteeg 15 - club- en buurthuis Inde Vroolijcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW. WWV, RW of WAO, 14-16.30 uur, inl. 123271. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Zwembaden De Vliet en De Zijl - zwem- vierdaagse, 19-20.30 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat 1, films: 'Mensen tussen Hemel en Aarde', 11.30 uur; 'Tussen de Oude en de Nieuwe Wereld', 14.30 uur: 'De Koning en de Maan', 16 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17., film 'The Atomic Cafevan', 20 en 22.15 OEGSTGEEST - De Oegstgeester Stichting Jeugd en Jongeren werk (SJJO) bestaat tien jaar en dat is reden voor een heuse feest week die van 31 augustus tot en met 4 september zal worden ge houden. De lustrumactiviteiten beginnen met een receptie voor genodigden, medewerkers en oud-medewerkers, in thuishonk gebouw Taberna, woensdag 31 augustus van 20 tot 21 uur. De film 'Waterschapsheuvel' staat voor donderdag 1 september in het Gemeentecentrum op het programma. Aanvang van de voorstelling is 18.30 uur. Vrijdag worden de festiviteiten voortgezet met een kinderker- mis, eveneens in het Gemeente- centrum aan de Lijtweg, en be stemd voor kinderen van vijf tot twaalf jaar. Kermistijd van 16 tot 20 uur. Voor dezelfde leeftijds groep treedt 's avonds in het Ge meentecentrum de kinderthea tergroep 'Passé Partout' op. Aan vang van de voorstelling is 19.30 De speciaal voor deze gelegenheid geformeerde Oegstgeester tie nerband 'S.G.F.' geeft 's avonds in gebouw Taberna acte de pré- sence. De zaal gaat open om 19.30 uur. Een spel genaamd 'Door en door Oegstgeest' staat voor zaterdag 3 september geprogrammeerd. Het spel wordt gespeeld door ploegen van zes personen die di verse spelen en acitiviteiten in de verschillende wijken en buurten van Oegstgeest langs gaan. De activiteiten zijn door de buurt verenigingen, de Oegsteester brandweer, de winkeliersvereni ging en SJJO op stapel gezet. Het spel wordt van.,11 tot 16 uur gespeeld. In de feesttent op het marktterrein zal popgroep 'Toontje Lager' za terdagavond het tiepjarig bas- taan van SJJO luister bijzetten. Alle deelnemers aan de SJJO-zo- merkampen van dit jaar, hun vrienden en familieleden, zijn zondagmiddag'4 september wel kom in Taberna voor een zoge noemde foto-reünig. Aansluitend is er de grote muziekhappening waarmee de festiviteiten rond de lustrumviering worden afgeslo ten. Alle belangstellenden wor den met nadruk uitgenodigd om hiervoor zitting te nemen in 't groot Oegstgeestorkest. Om veiligheid Wassenaarse wijk te vergroten LEIDERDORP Een korte maar hevige brand heeft zaterdagmiddag de opslagplaats van provinciale waterstaat in Leiderdorp volledig in as gelegd. De opslagplaats, waar op onder andere een bouwkeet stond, ligt bij de kruisitig van de provinciale wegen vijf en zes in deze gemeente. Volgens de politie is de oorzaak van de brand onbekend. Over de hoogte van het schadebe drag konden evenmin nog mededelingen worden gedaan. (roto hoi»«5i. ZOETERWOUDE - De kosten van uittreding van Zoeterwoude uit het woonwagenschap bedragen globaal 211.835 gulden. Het leeu wendeel van dit bedrag (160.000 gulden) wordt veroorzaakt door het overnemen van de investe ringen die ht woonwagenschap voor het Zoeterwoudse centrum heeft gedaan. Uittreding van Zoeterwoude uit het woonwa genschap kan pas met ingang van 1985 gebeuren. Voor het ein de van dit jaar moet de besluit vorming afgerond zijn. Dinsdag neemt de Zoeterwoudse ge meenteraad een besluit over al dan niet uittreden. Om uit woonwagenschap te treden gehouden binnen haar grenzen een kampje in te richten voor be woners van het overvolle Leidse kamp aan het Trekvaartplein. Omdat andere gemeenten zich niet aan deze afspraak hebben gehouden blijft het Trekvaart- plein overbelast. Het gevolg hier van is dat er allerlei kostbare voorzieningen moeten worden getroffen om het Trekvaartplein leefbaar te houden. Leiderdorp en Zoeterwoude menen dat zij hier niet aan mee hoeven te beta len omdat zij hun verplichtingen zijn nagekomen. De nalatigheid van de andere gemeenten ver- ooTzaakt dus voor Zoeterwoude en Leiderdorp een onnodige fi nanciële belasting. Omdat Zoeterwoude verwacht dat het Leidse woonwagenkamp de komende jaren in omvang niet zal afnemen en voor de leefbaar heid aldaar forse investeringen noodzakelijk blyven, heeft men het voornemen om uit de rege ling met de andere gemeenten in de regio te stappen: Zij verwacht dat de ruime twee ton die uittre-, ding kost, goedkoper zal blijken' te ziin dan handhaven van de be staande situatie. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische omschrijving geen administratie- en incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan it 61.25 Commentaren lr.|kenv, ir het s 0.85 Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 u Abonnementsgelden bij Restitutie is niet toegestaan abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Directie G Koopman Adj dir N Quakernaat Hootdredacteur Drs. J W E Metselaar Adj Hoofdredacteur W F J Wirtz en A A van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B. W T Jungman (plv) H.I.J Veldhuizen (regio) J Ruygrok-Hoogeve 3203571 fh v Dam.ate Holding BV te Haarlem «ent 233.50 Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington. Beiro Rome, Madrid. Mexico en Wenen Buurman bouwt garage OEGSTGEEST - Een bewoner van de Oegstgeester Willem de Zwijger laan, G D. Caspari, heeft het bestuur van zijn gemeente een schadever goeding gevraagd van 75.000 gulden omdat het zijn achterbuurman heeft toegestaan een garage te bouwen. Daardoor zou zijn woning in waarde zijn gedaald omdat hiervan een mindere lichtinval het gevolg is. Caspari heeft de schadevergoeding geëist in het kader van artikel 49 van de wet op de ruimtelijke ordening. Volgens dit artikel kan een ieder die schade lijdt door bepalingen in een bestemmingsplan financiële scha deloosstelling eisen. Het college van B en W van Oegstgeest is van mening dat door de bouw van de garage op geen enkele wijze schade aan Caspari is toegebracht. Het college voert hierbij aan dat voor de bouw van de garage a! op 30 november 1978 toestemming is verleend. De bouwvergunning werd volgens het dagelijks bestuur van de gemeente terecht gegeven omdat het bouwplan in overeenstemming was met de bouwvoorschriften en met het geldende bestemmingsplan voor dat gebied. Ook ontkent het college dat door de bouw van de garage minder licht tot de woning van Caspari zou kunnen doordringen. "De huidige nieuwe situatie verschilt niet zoveel met de al bestaande", aldus het college. Voordat de garage werd gebouwd waren reeds een schutting en een houten schuur op die plaats aanwezig. De leden van de raadscommissie voor openbare werken zullen zich van avond over de zaak buigen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2