LEIDSCH DAGBLAD Begin stelt vertrek nog uit Twee Amerikanen bij strijd in Beiroet gedood ANDIJVIE EN KIP 'Politiek negeert verkeersveiligheid' Eis kapers: andere politiek Frankrijk Verwarring in Israël na aankondiging aftreden Ex-directeurai Slavenbunp DRUKKERIJ DELTABACH Uitstel belastingvoordeel alleenstaande ANDROPOV I I MAANDAG 29 AUGUSTUS 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37176 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hootdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor lel.nrs. zie colofon Mr. Pieter van Vollenlioven: DOKKUM (ANP) - De aandacht voorzitter van de Raad voor de Van Vollenhoven verwees naar het "Vprkpprcvpiliahpid wnrHt aiWn DOKKIJM (ANP) - De aandacht voor onveiligheid in het verkeer neemt zienderogen af en dreigt teloor te gaan in de stroom van vele maatschappelijke zorgen. Maar het jaarlijks aantal ver keersslachtoffers en ongelukken is nog altijd onaanvaardbaar hoog. Het is nu zaak dat het na tionaal plan voor verkeersveilig heid tot stand komt. Dat zei mr. Pieter van Vollenhoven vandaag in zijn hoedanigheid als voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid bij de ope ning van de verkeersveiligheids- week in Dokkum. Volgens hem ontbreekt de politieke wil om tot oplossingen te komen. Terwijl de politiek de veligheid aan de indi viduele verkeersdeelnemer over laat, acht deze laatste de over heid de eerst verantwoordelijke. Het resultaat is dat er niets ge- Van Vollenhoven nationaal plan voor de verkeers veiligheid, dat na tien jaar af wachten onlangs door het kabi net is terugverwezen. "We moe ten oppassen dat we niet terug glijden in het moeras der onver schilligheid", zo waarschuwde hij. Volgens hem is de ernst van de ongelukken de laatste jaren wel teruggedrongen, maar het aantal is daarentegen nog onaan vaardbaar hoog. "Verkeersveiligheid wordt alleen bereikt, wanneer de kans op on gevallen wordt verkleind. Tot nu toe heeft die veiligheid teveel in het teken gestaan van het veili ger maken van de wegen en het voertuig. Een verkeersveilige toekomst zal echter vooral ge zocht moeten worden in een vei liger gedrag van de verkeersdeel nemers. Permanente educatie is dan een kernbegrip", aldus Van Vollenhoven. ROTTERDAM (ANP) De politie heeft vandaag twee voormalige directieleden van Slavenburgs Bank, R. Slavenburg uit Zeist en M.C.V. Veltena uit Noordwijk, aangehouden op verdenking van een leidinggevende rol bij door personeelsleden gepleegde vals heid in geschrifte. Dat is vanmor gen meegedeeld door de Rotter damse officier van justitie mr. J. Schoonaard. In totaal zijn nu elf arrestaties ver richt in verband met vermeende zwart-geld praktijken bij de bank. Alle vorige negen arrestan ten zijn inmiddels op vrije voe ten. Slavenburg trad in maart van dit jaar vrijwillig terug als voorzitter van de raad van bestuur naar aanleiding van het justitiële on derzoek. Hij was belast met met de leiding over de binnenlandse kantoren van de bank. Veltena verliet de bank in de loop van 1981 en was hoofd van de afde ling binnenlandse kredieten op het hoofdkantoor in Rotterdam De aanhoudingen zijn verricht op grond van het materiaal, dat op 18 februari in beslag werd geno men bij een grootscheepse zoekactie in de kantoren van de bank. Officier van justitie Schoonaard wilde vanmorgen geen verdere mededelingen doen over de arrestatie van fle ex-directeur. Wanneer de Ver dachten zich voor de rechtbank moeten verantwoorden is nog niet bekend. JERUZALEM (GPD)- De Israëlische premier Begin heeft zijn definitieve besluit om af te treden uitgesteld tot vanavond of morgenochtend. Begin kondigde gisteren aan te zullen aftreden, maar liet tegelijkertijd weten de uiteindelijke beslissing pas vandaag openbaar te zul len maken. Hockeyteam haalt de Europese titel PAGINA 9 Eerst zou hij voor een bijzondere vergadering zijn coalitiepartners ontmoeten. Het besluit van premier Begin om af te treden heeft gisteren in Is raël grote opschudding en ver warring veroorzaakt. Alle woordvoerders van de coali tie, ministers en Knesseth-leden, spraken gisteren de hoop uit Be gin nog tot andere gedachten te kunnen brengen, maar naaste medewerkers van de premier verklaarden dat zijn besluit defi nitief is. Een bedevaart van mi nisters en Knessethleden naar Begins huis in Jeruzalem om te proberen de premier van zijn voornemen af te brengen, heeft naar het zich laat aanzien niet ge holpen. "Ik heb mijn aftreden niet bekend gemaakt met de be doeling er de volgende dag op te rug te komen", zou Begin tegen de delegatie hebben gezegd. Te gen leden van zijn kabinet zou de premier ook hebben gezegd het gevoel te hebben het ambt niet meer aan te kunnen. Begins zoon heeft inmiddels gezegd ervan overtuigd te zijn dat zijn vaders besluit definitief is. Begin heeft „persoonlijke rede nen" opgegeven als reden voor zijn ontslag, dezelfde reden die hij een maand geleden aanvoer de toen hij op het laatste moment een reis naar de Verenigde Sta ten afzegde. Toen al werd gespe culeerd op een spoedig aftreden van Begin. Het is geen geheim dat de premier al enige tijd een uitgebluste en depressieve in druk maakt. Ministers hebben ook herhaaldelijk geklaagd over het gebrek aan leiderschap. De afgelopen vrijdag deed de minis ter van sociale zaken Oezan dat in scherpe bewoordingen - hij behoort tot de Tami-partij, die de vorige week te kennen gaf uit de regering te willen treden. Oezan noemde de laatste kabinetszit ting een „schip zonder kapitein", en die uitspraak heeft Begin diep gegriefd. Voor het huis van premier Begin hebben zich voor- en tegenstan ders van de premier verzameld, maar pogingen om het tot een massademonstratie te maken zijn tot dusver mislukt. Het blijft beperkt tot enige honderden mensen. De populariteit van Be gin is de afgelopen maanden aan zienlijk gedaald, ook al omdat hij i het openbaar Demonstratie tegen Reagan BENNINK BOUWMATERIALEN BV plavuizen 30x30 wit 37,50/ mtr 2, beige-bruin 20x20 vanaf 27,50/m2, open haarden, steen-, hout- en plaatmateriaal, Hoofdstraat 130, Leiderdorp. Ontwikkelingshulp voor minder landen Remington wil BSI nog redden PAGINA 15 BEIROET (Reuter/UPI/AFP) - Twee Amerikaanse mariniers zijn vanochtend omgekomen bij gevechten tussen Libanese troe pen en Sji'itische milities in Bei roet. Een woordvoerder van de Amerikaanse vredesmacht maakte dat vanochtend bekend. Tegelijkertijd meldde Radio Bei roet dat gisteren al zes Amerika nen gewond waren geraakt toen zij betrokken raakten bij de voortdurende gevechten tussen beide partijen. De strijd wordt vaak van huis tot huis gevoerd en bij de gevechten wordt ge bruik gemaakt van granaten en raketten. Tot dusver zijn bij de gevechten al meer dan dertig doden gevallen. Tot de slachtoffers behoren zo wel soldaten, militieleden als ge wone burgers. Omdat granaten de directe omgeving van het in ternationale vliegveld troffen werd de luchthaven voor de tweede maal deze maand voor al le verkeer gesloten. Ook in de omgeving van het presi dentiële paleis in Baabda werd grote schade aangericht. Bij de strijd werd vanochtend ook een Israëlische tank vol getroffen door een granaat. Of daarbij slachtoffers zijn gevallen was vanmiddag nog niet bekend. In Italië verklaarde de Amerikaan se speciale gezant voor het Mid den-Oosten Robert McFarlane dat de kansen op een akkoord tussen de Libanese regering en de strijdende religieuze groepe ringen beter zijn geworden na geheime besprekingen in Parijs. Gezegd werd dat de moslim-lei ders onderhandelingen waren begonnen om een eind te maken aan de gevechten. Het was de tweede achtereenvol gende dag van botsingen tussen Libanese militairen en leden van de shi'itische amal-militie. De Amerikanen hadden na de dood van de mariniers door een aanval met mortier-granaten het vuren met zware wapens beantwoord. Organisatie, handels- en reklamedrukwerk is bij ons in goede handen Snelle levertijden zijn mogelijk doordat wij fotozetsel, litho's loodzetsel en clichés zelf Bovendien hebben wij een eigen binderij-afdeling Oranjelaan 37 2382 PK Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon 071 -89 92 41 TEHERAN/PARIJS (AFP/ANP)- De vier kapers van de Franse Boeing in Teheran, hebben van ochtend de Franse regering eisen en een ultimatum gesteld, waar op zij "onmiddellijk" een ant woord wilden hebben. De kapers, die zeventien gegijzel- Celstraf voor valse borstels AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft van daag drie mannen veroordeeld tot gevangenisstraffen van acht maanden waarvan zes voorwaar delijk tot twee maanden voor waardelijk wegens fraude met tandenborstels. De rechtbank achtte bewezen, dat één van de verdachten vorig jaar in Korea 1,5 miljoen tandenbor stels had besteld. Hij wilde ze via een Apeldoornse groothandel onder de naam Jordan te verko pen aan Albert Heijn. Deze groothandel kreeg echter arg waan, liet zich niet misleiden door een vervalst certificaat van oorsprong en schakelde de poli tie in. Huiszoeking bracht ook nog eens aanwijzingen voor een groot scheepse fraude met koppelba zen en zwartwerkers aan het licht. den in hun macht hebben, eisen vrijlating van 'bevriende' gevan genen in Frankrijk en veront schuldigingen door de Franse re gering voor haar beleid in Tsjaad, Libanon en Irak. Als niet aan deze eisen wordt voldaan zouden de kapers meteen uit Te heran met onbekende bestem ming vertrekken. Het antwoord van de Franse autoriteiten moet in het Arabisch worden gegeven. De kapers weigerden te onder handelen met de Franse zaakge lastigde in Teheran, Jean Perrin. De kaping begon zaterdagmiddag op de vlucht van Wenen naar Pa rijs. De kapers dwongen het vliegtuig van Air France eerst naar Genève, waar 37 passagiers werden vrijgelaten in ruil voor brandstof. Nadat Sofia, Tripoli en Athene geen toestemming hadden gegeven om te landen, werd het toestel tegen midder nacht in Catania op Sicilië aan de grond gezet. Na vrijlating van nog eens 55 passagiers in ruil voor brandstof vloog het naar Damascus. Daar werd een zieke stewardess vrijgelaten. Gister middag landde het in Teheran, ondanks een verbod van de auto riteiten. Inmiddels blijken twee van de tien gegijzelde passagiers ziek. Zij be vonden zich vanochtend in de hal van het vliegveld, maar men wist niet of zij opdracht van de kapers hadden weer aan boord te gaan. Perioden met zon Perioden met zon en droog. Minimum temperatuur ongeveer 11 graden. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Matige oostenwind. 30 Augustus 1983. Zon op: 06.47 uur, zon onder: 20.34 uur. Maan op: 23.19 uur, maan onder: 14.09 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 07.59 en 20.16 uur, laag- water 03.51 en 16.06 uur. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal de verlaging van de leeftijd grens voor de belastinggroep on- gehuwden van 35 naar 27 jaar, waardoor alleenstaanden in die leeftijdgroep minder zouden gaan betalen, vrijwel zeker uit stellen. Aanvankelijk was het van plan die verlaging gelijktij dig in te voeren met de belasting verzwaring voor ongehuwde tweeverdieners, op 1 januari 1984. Opschorting levert de schatkist volgend jaar 175 mil joen gulden op. Eind vorige week stemde de minis terraad in met de voorgestelde maatregel om ongehuwde twee verdieners vanaf volgend jaar zwaarder te belasten. Al eerder is een wetsontwerp ingediend om gehuwden met meer dan één in komen meer aan de fiscus te la ten betalen. De nieuwe maatre gel zou volgend jaar 475 miljoen gulden moeten opbrengen. Als de leeftijdgrens voor ongehuw- Gelijktijdig met de uitbreiding van de belastingverzwaring tot onge huwd samenwonenden met meerdere inkomens, zal het kabi net wel maatregelen invoeren om vrouwen een zelfstandiger positie in het belastingssysteem te geven. Voor de regeringspartij WD is dat een voorwaarde om met de belastingverzwaring in te stemmen. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, kilo CU Hele kip, kilo.M" s 7T25 Het jongste voorstel van de Russische leider Andropov om een deel van de SS-20 atoomraketten te vernietigen in ruil voor niet-plaat- sing van de 572 Euroraketten van de NAVO, vormt niet bepaald een spectaculaire bijdrage aan het in ternationale kernwapenoverleg, dat op 6 september in Genève wordt hervat. "Vernietigen" heeft zonder twijfel een radicaler betekenis dan "terugtrek ken", maar de formulering van een voorstel kan nooit worden losge zien van de voorwaarden waaron der het wordt gedaan. Wat dat be treft is Andropovs aanbod weinig hoopgevend, want het gaat op nieuw uit van een positie die tot nu toe door de NAVO consequent van de hand is gewezen. Hij wil het aantal in Europa gestatio neerde Russische SS-20 raketten verminderen tot de omvang van de gezamenlijke Franse en Engelse kernmachten. Maar zowel Frankrijk als Groot-Brittannië én de Amerika nen hebben steeds verklaard dat die kernmachten niet mogen wor den meegeteld bij de totale NAVO- inspanning op nucleair gebied. Dat is een politieke realiteit, die moeilijk kan worden weggepoetst door een oud voorstel - want dat is het - iet wat anders te formuleren. De betekenis van Andropovs voorstel is dat het China en Japan indirect betrekt bij de nucleaire wapenwed loop tussen Oost en West. De Rus sische theorie gaat ervan uit dat bij een vernietiging van een aantal SS-20 raketten in Europa deze ra ketten niet naar de Oeral kunnen worden verplaatst en dus ook geen nieuwe bedreiging kunnen vormen voor China en Japan. Daarmee hoopt Andropov beide lan den vriendelijk te stemmen - of schoon er nog wel zo'n honderd van dergelijke raketten op het oos ten gericht blijven - en probeert hij de toenemende "verwestersing" van Japan een beetje af te rem men. Of deze strategie enig effect zal sor teren, moet worden betwijfeld. Ja pan heeft in het Westen grote be langen liggen. Bovendien blijven er, ook in het geval van een Oost- West overeenkomst, nog flink wat Russische raketten voor de middel lange afstand in Europa achter, die gemakkelijk kunnen worden ver plaatst naar de Oeral. Een positief aspect van het Russi sche voorstel is dat de totale om vang van de Russische middellan- ge-afstandsraketten zou worden teruggebracht, maar, zoals ge zegd, de voorwaarden die daarbij worden gesteld, stuiten al bij voor baat op een ondubbelzinnig neen aan westerse zijde. Er ligt boven dien een duidelijke relatie tussen de onderhandelingen over de Euro raketten en, eveneens in Genève te voeren, gesprekken over strate gische wapens (lange afstand), waarvan de uitkomsten elkaar on derling beïnvloeden. Met andere woorden: als de ene ge spreksronde mislukt - en daar lijkt het met de strategische wapens wel naar toe te gaan - zal de sfeer aan de andere onderhandelingsta fel (de Euroraketten) niet al meteen vriendelijk en welwillend zijn. Tegen die achtergrond moeten tus sentijdse voorstellen als dat van Andropov - maar ook van Ameri kaanse zijde - met de nodige reser ve worden bekeken. In de praktijk blijkt het vaak om niet meer te gaan dan een handig stukje propaganda, waarmee harde onderhandelaars maar moeilijk uit de voeten kunnen. ALS U NU EEN ABONNEMENT NEEMT! I Stuur de bon naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden (Zonder posUegelIn plaats van ons de 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1