Remmington wil BSI uit problemen redden Noodweer in Baskenland kost zeker 38 levens D'66: in najaar uitspraak kernwapens Filippijnen: kardinaal weigert in onderzoekscommissie te gaan zitten Bomaanslag in Parijs Met opdracht voor miljoen gulden JOVD laakt rol van VS in Nicaragua Amnesty op bres voor nieuwslezer Sowjet-Unie Paus voldoet aan eis van ontvoerders Beurs Amsterdam Beursoverzicht MAANDAG 29 AUGUSTUS 1983 MANILLA (AFP/UPI) - De pri maat van de rooms-katholieke kerk op de Filippijnen, kardinaal Jaime Sin, heeft zaterdag zijn be noeming door president Ferdi nand Marcos in de commissie van onderzoek naar de moord op de oppositieleider Benigno Aquino afgewezen. Kort nadat een woordvoerder van het staatshoofd had meegedeeld, dat de kardinaal zich bereid had verklaard tot de vijf leden tellen de commissie toe te treden, liet een woordvoerder van de pri maat weten dat dit niet het geval was. Kort daarop verklaarde de kardi naal in een rede in Manilla: "Of het nu juist is of niet, een groot deel van ons volk gelooft dat de regering voor het afschuwelijke en laffe gebeuren van afgelopen zondag op de luchthaven van Manilla verantwoordelijk is. Zelfs degenen die niet bereid zijn de militairen de directe schuld te geven, zijn van mening dat de re gering heeft gefaald. Het is immers een niet te looche nen feit, dat Aquino zich bij de aanslag in de macht bevond van veiligheidsbeambten van de re gering. De regering kan in geen geval haar handen in onschuld wassen en de verantwoordelijk heid voor de moord geheel af schuiven". Kardinaal Sin is een van de felste critici van het bewind van Mar cos. De president zocht de pri maat aan voor de commissie van onderzoek, nadat een van de twee medevoorzitters, de voor malige president van het hoogge rechtshof Roberto Concepcion, had laten weten dat hij om ge zondheidsredenen zijn benoe ming niet zou aanvaarden. De fa milie van de vermoorde opposi tieleider en andere tegenstan ders van de president waren van oordeel dat de 80-jarige Concep- Varia cion de enige objeeueve peiaOon was in de commissie. De overige leden zouden allen min of meer nauwe banden met het bewind van Marcos onderhouden. Ongeveer 3.000 politiemannen in Manilla hebben gisteren oefenin gen gehouden om zich voor te bereiden op de verwachte protesten bij de begrafenis van de Filippijnse oppositieleider Benigno Aquino, zo heeft een woordvoerder van de politie meegedeeld. Aquino, die verle den week zondag werd ver moord toen hij na een balling schap van driejaar naar de Filip pijnen terugkeerde, wordt aan staande woensdag begraven. Duizenden mensen hebben dit weekeinde de laatste eer bewe zen aan Aquino in de kathedraal van Tarlac, waar zijn lijk lag op gebaard. Vandaag wordt zijn stoffelijk overschot naar Manilla gebracht, waar Aquino begraven zal worden. Uit studentenbron nen is vernomen dat studenten en "protest van geluiden" willen organiseren na afloop van de be grafenis op de begraafplaats van Manilla. De Amerikaanse politie is op zoek naar drie jongemannen die zater dagavond twee zelfgemaakte bommen in de hal van de Filip pijnse ambassade in Washington hebben gegooid. Het was voor het eerst dat er een dergelijk aan slag op de ambassade werd ge pleegd, aldus een bron in de am bassade, die niet met name ge noemd wilde worden. Er vielen geen gewonden en de materiële schade was gering, zo werd gezegd. In de hal ontstond brand, maar de brandweer had die al gauw geblust. Naar van dezelfde bron is verno men had de ambassade enkele uren voor de aanslag telefonisch een dreigement ontvangen. Voor de aanslag heeft nog niemand zich verantwoordelijk gesteld. PAGINA 15 PARIJS (AFP) - De anarchisti sche groepering Action Di recte heeft de verantwoorde lijkheid opgeëist voor twee bomaanslagen die gisteroch tend in de wijk Saint-Ger- main-des-Prés in Parijs grote materiële schade hebben ver oorzaakt. De twee explosies waren dicht in de buurt van het ministerie van defensie. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. In een brief aan het Franse persbureau AFP eist Action Directe, dat de Franse troe pen in Tsjaad onmiddellijk worden teruggetrokken. I DEN BOSCH (ANP) - Remington Rand in de Verenigde Staten is bereid voor ruim een miljoen gulden schrijfmachines af te nemen van BSI in Den Bosch. Daardoor krijgt het bedrijf wat speelruimte om de onderhandelingen met de Amerikanen voort te zetten. Dat heeft directeur A. Maurits gisteravond verklaard na terugkomst uit de Verenigde Staten. BSI was oorspronkelijk eigendom van Rem^pgton Rand. Twee jaar geleden werd het Bossche be drijf waar nu nog 425 mensen werken afgestoten en overgeno men door drie Arabische beleg gers. Korte tijd later startte Re mington Rand een gerechtelijke procedure tegen BSI omdat het bedrijf gebruik zou maken van technische kennis, die eigendom was van de Amerikanen. Daar door en door een stagnerende af zet kwam BSI in financiële pro blemen. Vorige week kreeg de schrijfmachinefabriek uitstel van betaling. Teneinde tot een vergelijk te ko men met Remington Rand heeft de bewindvoerder, mr. J. Ban ning, samen met directeur A. Maurits en commissaris prof. dr. C. Rijnvos de afgelopen dagen in de Verenigde Staten onderhan deld met Remington Rand. Daar bij is met name gesproken over de mogelijkheid schrijfmachines te leveren aan Remington. In het verleden zou het Ameri kaanse concern een aanbod daar toe hebben gedaan. Dat aanbod is destijds afgewezen door de toenmalige directeur van BSI, R. Schumann, omdat de Amerika nen alleen elektromechanische machines wilden kopen en niet de nieuwe elektronische schnjf- machines die BSI inmiddels had ontwikkeld. TENNIS - In Mahwah in de Ame rikaanse staat New Jersey won de als zesde geplaatste Engelse Jo Durie het dames enkelspel. Durie versloeg in de eindstrijd door de organisatoren als tweede getipte Hana Mandlikova uit Tsjechoslowakije. De setstanden waren 2-6, 7-5 en 6-4. Met het toernooi was een prijzenbedrag van 125.000 dollar (360.000 gul den) te verdienen. LEIDEN Op de veemarkt werden vandaag 1781 dieren aangevoerd. Het ging daarbij om 1034 slachtrunderen en 747 schapen/lammeren. Prijsnoteringen stieren le kw: ƒ8,40 tot ƒ9,30; 2e kw: ƒ8.20 tot ƒ8,40; vaarzen le kw: ƒ8,00 tot ƒ9,05; 2e kw: ƒ7,65 tot ƒ8,90; koeien le kw: ƒ8,00 tot ƒ9,00; 2e kw: ƒ7,55 tot 7,90; 3e kw: 6.70 tot ƒ7,05; worstkoeien: ƒ5,70 tot ƒ6,85; ex tra kw: ƒ9,75 tot ƒ14,00; schapen: ƒ180 tot ƒ220; lammeren: ƒ200 tot 255. Toelichting slachtrunderen: ruimer (aanvoer), redelijk (handel) en iets la ger (prijzen); schapen/lammeren: re delijk, redelijk en stabiel. Volgens de huidige directeur Mau rits zijn de Amerikanen er zeker niet op uit om het Bossche be drijf failliet te laten verklaren. "We zijn in gesprek geraakt en dat gesprek is nog niet afgelo pen. Remington Rand is bereid door te blijven praten om alsnog een oplossing te vinden voor de problemen. De Amerikanen zijn ook bereid om voor ruim een miljoen gulden schrijfmchines te kopen om ons de nodige ruimte te geven. De Arabische beleggers wilden in dit stadium geen geld meer investeren", aldus direc- teyr Maurits. Tijdens het overleg in de Verenig de Staten is volgens Maurits ook gesproken over de door Reming- ton Rand aangespannen recht zaak. Daarover zijn verder geen afspraken gemaakt. Dat was vol gens Maurits ook niet nodig om dat die rechtzaak de komende weken geen grote kosten met zich mee zal brengen voor beide partijen. DEN HAAG (GPD) - De Verenig de Staten moeten hun isolatiepo- litiek ten aanzien van Nicaragua stopzetten en hun vloot terug trekken. Dat is een van de con clusies van twee vertegenwoor digers van de liberale jongeren organisatie JOVD trekken na af loop van een reis door enkele Middenamerikaanse landen, waaronder Nicaragua. JOVD- voorzitter Eric Brinkman en An ne Lize van der Stoel, gemeente raadslid in Amsterdam, keerden zaterdag terug in Nederland. De Nederlandse ontwikkelings hulp aan Nicaragua moet vol gens de twee liberale jongeren worden voortgezet op de huidige schaal, hoewel de besteding van de hulpgelden in het land beter gecontroleerd zou moeten wor den. De junta in Nicaragua zal bovendien „politiek pluralisme moeten waarmaken door politie ke partijen meer toegang te laten hebben tot de media, hetgeen op dit moment niet het geval is". De JOVD-vertegenwoordigers zeg gen onder de indruk te zijn van de resultaten van vier jaar Sandi- nistische revolutie. Met name op de terreinen van onderwijs en volksgezondheid AMSTERDAM (ANP) - Am nesty International is een ac tie begonnen voor vrijlating van de 35-jarige Wladimir Dantsjev, voormalig nieuws lezer bij de Engelstalige afde ling van radio-Moskou. Naar Amnesty bekendmaakte, heet zij eind juli berichten ontvangen dat Dantsjev te gen zijn zin is opgenomen in een psychiatrische inrich ting. De nieuwlezer kwam eerder dit jaar in het nieuws toen hij tij dens uitzendingen van offi ciële teksten was afgeweken en kritische commentaren had geleverd op het Sowjet- beleid inzake Afghanistan. Nadat in het buitenland uit gebreide publiciteit aan Dantsjevs opmerkingen was gegeven, werd hij ontslagen en naar zijn geboorteplaats Tasjkent in de zuidelijke re publiek Oezbekistan ge stuurd. Naar verluidt, zou hij bij een gerechtelijk onderzoek heb ben toegegeven dat hij de ge wraakte uitlatingen had ge daan. Het is niet bekend wat hem precies ten laste wordt gelegd. i maken de straten van de Baskische hoofdstad Bilbao onbegaanbaar. Er iet leven gekomen door het noodweer. MADRID (DPA) - Als gevolg van overstromingen door zware re genval zijn tot dusver in Spaans Baskenland tenminste 38 men sen om het leven gekomen, zo hebben de autoriteiten bekend gemaakt. Alleen in Galdacano bij Bilbao werden al de lijken van acht mensen gevonden, onder wie een Frans echtpaar en een kind In Llodio, in de provincie Alava, werd een jeep met vijf leden van de Guardia Civil door het over stromingswater meegesleurd, toen de politiemannen probeer den een jongen te redden. Van de gardisten is tot dusver niemand teruggevonden. In Guernica ver dronken drie mensen, terwijl in Busturia een dode viel. Nadat aanvankelijk was gemeld dat alleen de provincies Guipuz- coa, Vizcaya en Navarra waren getroffen, bleek zaterdagmiddag dat ook de provincies Alava en Burgos zwaar te lijden hebben van de watersnood. Het regende toen nog steeds. In sommige streken van Vizcaya, de zwaarst getroffen provincie, is tot dusver 35 cm regen gevallen. Talrijke plaatsen zijn door het water, dat wel anderhalve meter hoog staat, van de buitenwereld afgesneden. In het Franse deel van Baskenland, aan de andere kant van de Pyre neeën, zijn door het noodweer tot dusver zeker vier doden ge vallen, terwijl nog zes worden vermist. DRUGS - De Iraanse politie heeft zaterdag meegedeeld dat zij er op 23 augustus in is geslaagd de belangrijkste drugsvangst ter wereld uit te voeren: een ton heroïne en morfine en een ton opium. Duizend witte zakken met zuivere heroïne of morfine en 124 zakken opium zijn op een persconferentie getoond door het hoofd van de Iraanse politie, kolonel Samimi, en het hoofd van de brigade voor de opsporing van verdovende middelen, kolonel Mosshafi. Zij zeiden dat de totale waarde voor de "detailhandel" ca 33 miljoen dollar (bijna 100 miljoen gulden) was. Bouterse: "Tien procent van volle is lid van de volksmilitie'" PORT OF SPAIN (AFP) - De Suri naamse legerleider Desi Bouter se heeft verklaard dat 35.000 mensen ofwel tien procent van de bevolking van Suriname heeft getekend als lid van de volksmi litie, maar dat eerst de oplei dingsmogelijkheden moeten worden uitgebreid om de nieuwe recruten te kunnen opvangen. Dit werd in Port of Spain via de radio vernomen. Bouterse sprak tot een jeugdgroep en een Nicaraguaanse delegatie in Paramaribo. Doel van de uitbreiding van de mi litie is huurlingen die een inval zouden willen doen te ontmoedi gen. Hij noemde daarbij oud-pre mier Henk Chin A Sen, die in de VS verblijft en, naar Bouterse zei, in Nederland is geweest om een invasieleger op te bouwen. CASTELGANDOLFO (UPI) - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in het open baar verklaard, dat de Turkse terrorist die in mei 1981 een aanslag op hem heeft ge pleegd, net zo goed een mens is als Emanuela Orlandi. De paus deed zijn uitlating tij dens zijn wekelijkse toe spraak in zijn zomerverblijf te Castelgandolfo. De paus voldeed met zijn uit spraak aan de eis van de ont voerders van Emanuela Or landi de dochter van een werknemer van het Vaticaan, die sinds 22 juni spoorloos is., Aanvankelijk eisten de ont voerders van Emanuela Or landi de vrijlating van Meh- met Ali Agca, die in een Ita liaanse gevangenis wordt vastgehouen wegens de aan slag op de paus op 13 mei 1981. Maar in hun laatste boodschappen verklaarden de ontvoerders, dat zij Ema nuela zouden vrijlaten, als de paus Ali Agca een mens net als Emanuela, zou noemen. De paus zei in het bijzonder te denken aan Emanuela Orlan di en Mirella Gregori die bei den ontvoerd zijn. UTRECHT (ANP) - In november van dit jaar zal het D'66-congres zich duidelijk moeten kunnen uitspreken over het partijstand punt ten aanzien van de plaat sing van de nieuwe kernwapens voor de middellange afstand. D'66-partij voorzitter Jacob Kohnstamm zegde de adviesraad van D'66 van zaterdag in Utrecht toe dat het congres voor een dui delijke keus zal worden gesteld tussen "neen" (zonder enig voor behoud) en "neen, onder de hui dige omstandigheden" (met voorbehoud). Het hoofdbestuur van D'66 zal in het komende nummer van het partijblad "De Democraat" een hoofdbestuursvisie ten aanzien van dat vraagstuk publiceren. Kohnstamm betoogde dat de zaak van de plaatsing van de nieuwe kernwapens nog volop in beweging is, en dat het voorbarig is om in november al een defini tief standpunt in te willen ne men. Maar nu het vorige D'66- congres heeft besloten dat hier over in november knopen moe ten worden doorgehakt, legt hij zich daarbij neer. "Het congres krijgt altijd zijn zin", aldus Kohnstamm. Door het innemen van dat stand punt was de kou van de lucht. Een motie van Limburgse D'66'ers om binnen drie maan den een bijzonder congres aan de kernwapens te wijden, werd in getrokken nadat was gebleken dat het leeuwedeel van de ad viesraad genoegen neemt met een beknopte discussie op het reeds geplande najaarscongres. Partijvoorzitter Kohnstamm vond dat D'66 zich te principieel mani festeert. Een ouderwetse, prag matische benadering is nodig om de "heilige huisjes" te slechten. Kohnstamm noemde in dit ver band onder andere de "heilig verklaarde" koppeling van uitke ringen en minimumlonen aan de cao-lonen (de netto-netto-koppe ling) en het partijstandpunt dat mensen met de laagste inkomens zoveel mogelijk moeten worden ontzien bij de bezuinigingen. Bovendien staat het D'66-stok- paardje van overheveling van rijkstaken naar provinciaal en gemeentelijk niveau op gespan nen voet met andere "speerpun ten" die hoog op het politieke verlanglijstje van de democraten staan. Je kan nog zo aan emanci patie en een goed milieubeleid hechten, zo hield Kohnstamm de adviesraad voor, die zaken zullen toch ook gedecentraliseerd moe ten worden. Uiterlijk in de eerste week van sep tember zal het D'66-hoofdbe- stuur reageren op de PPR-voor- stellen om met een gezamenlijke lijst van de kleine linkse partijen, de EVP en eventueel D'66 deel te nemen aan de verkiezingen voor het Europees Parlement van juni volgend jaar. AANDELEN binnenland doorlopend hoogovens c 3280 36 00+ 36 50 72500 00 72500 00 7350 00 7350 00 7750 00 7710.00 236 00 236 (X beleggingsinst. 118500 113.50- 155 30 OBLIGATIES staatsleningen nl 8 83-93 ni 7*4 82 93 «4 7Vz 631-91 10500 99 80 25.60 ivo 10*4 823 two 1082-89 TVO9'/4 83-03 parallelmarkt officieel toegelaten bever 153 50 154 00 indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) BNG leningen 8 65 Bartdenngen 881 Pandbrieven 9.17 goud en zilver Goud (onbew.) 39 970- 40 47 Zilver (onbew.) 1155-1225. buitenlands geld Engeisapond B«g tf«nc< 100) Duits# mart (100) Hal kre (10 0001 Portugese #tc (100) Spaanse peseta 1100) Grekse drachma (100) VERKLARING DER TEKENS - acttergestaide larvng Unilever ging vanmorgen 11.60 vooruit en de andere internationals waren ook wal hoger Nedlloyd ging 11.20 vooruit als gevolg van baisse-dekkingen Week overwegend hoger geopend beursweek waren veel koersen iels hoger Uitschieter was. mede door buitenlandse vraag. Philips die een winst boekte van 12.50. De obligatiemarkt was nog er rustig met vrijwel gelijke noteringen, maar wel werd door diverse hande laren de verwachting uitgesproken dat woensdag een nieuwe staats lening zal worden aangekondigd De banken openden redetijk prijs houdend en de assuradeurs waren licht verdeeld VNU moest weder om inleveren na een aanvankelijk verlies van t 1,70 trok de koers la- De animo tot handelen was vri| ma tig. waarbij als een der oorzaken werd genoemd dat de Engelse beurs vandaag gesloten zal blijven.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15