Arnoux: met dank aan Prost... kan René Kos combine niet breken Invaller wint saaie Ronde van Nederland Jack Middelburg pakt titel 500cc Van der Laan rijdt zijspanrace niet uit Fransman krijgt Grand Prix- zege in schoot geworpen Pijnen wil zekerheid MAANDAG 2D AUGUSTUS 1983 Sport PAGINA 13 ZANDVOORT (GPD) René Arnoux heeft tijdens de 32e Grand Prix van Nederland dankbaar gebruik gemaakt van een onbegrijpelijke blunder van zijn voormalige teamgenoot Alain Prost. De 35-jarige Fransman kreeg de overwinning in de schoot geworpen, toen Prost in de 41e ronde eerst Nelson Piquet met een tik in het stof van de Tarzan-bocht liet bijten en een minuut later zelf in de vangrails belandde. Het Ferrari-succes werd gecompleteerd door Patrick Tambay, die beslag legde op de tweede plaats. Alain Prost begreep zelf maar al te goed, hoe dom hij in de bewuste 41e van de 72 af te leggen ronden gehandeld had. De Renault-rij- der, die met 14 punten voor sprong op Piquet aan de race was begonnen en in de bewuste fase van de strijd in een tweede positie achter de Braziliaanse ex- wereldkampioen lag, ging in de fout bij het aanremmen van de Tarzan-bocht. Prost wilde aan de binnenkant passeren. Hij trapte evenwel te laat op zijn rempe daal, kwam bij het corrigeren even in een slip terecht en tikte daarbij Piquet aan. De Brabham-rijder beëindigde zijn race tegen de autobanden in het zand. Prost, die ook biiiten de baan terecht zou zijn gekomen, kwam juist door de aanraking met de wagen van Piquet weer met zijn neus in de goede rich ting en kon zijn weg vervolgen. Lang duurde dat niet, want am per een minuut later brak de voorvleugel van Prosts auto, die toch behoorlijk beschadigd bleek te zijn bij de aanrijding met Piquet. Prost ging bij „bo- suit" rechtdoor en kwam hard in aanraking met de vangrails. De kleine Fransman stapte gedesil lusioneerd uit zijn geelzwarte bo lide en overdacht minutenlang zijn zonden, zittend op een stro baal. Prost staat juist bekend als een rij der, die risico's vermijdt. Dat had hij in de vijf ronden voor de inci dentrijke 41e ronde nog bewe zen, toch hij zijn achterstand van circa 6 seconden op Nelson Pi quet teniet had gedaan. Prost hing kilometers lang aan het ach terwiel van zijn Zuidamerikaan- se concurrent en leek rustig in die tweede positie te blijven rij den. Tot het moment, waarop hij zijn pitsstop zou maken. Dat ogenblik was zeer nabij, want Renault-collega Eddie Cheever, die voor een reparatie binnen kwam, werd door de teamleiding weer de baan opgestuurd om de 'ANLOO (ANP) - August Mul ler en Cor van der Bijl zijn nog één zesde plaats verwij derd van de Nederlandse titel in de zijspancross. Waar schijnlijk verzekert het duo uit Holten zich over drie we ken van het kampioenschap als het circuit van St. Isido- rushoeve bij Haaksbergen de voorlaatste wedstrijd wordt gereden. Voor vierduizend kijkers wonnen Muller en Van der Bijl gisteren beide manches in Anloo. In de eerste omloop werd de winnende zijspan gevolgd door de gebroeders Jack en Ton Maersen uit IJsselstein, die ook in de algemene rang schikking de tweede plaats innemen. In de tweede man che werden de titelhouders Rijn van Gastel en Erick Hurkmans tweede. Ton van Heugten en Jaap van Vliet, in de eerste manche vierde en in de tweede derde, bezetten in het eindklassement de derde plaats. Pech Pech was er voor Wil van der Laan en Kees Hoogervorst, die in de eerste manche de fi nish niet haalden. De stand voor het Nederlands kam pioenschap is: 1. Muller/Van der Bijl 284 punten; 2. Maersen/Maer- sen 236; 3. Van Goch/Hurkmans Motorcrosser Toon Karsma- kers werd gisteren in Arn hem Nederlands kampioen in de 500 cc-klasse. Met al leen de wedstrijd op 25 sep tember in Budel nog op het programma is hij onbereik baar geworden voor de con currenten. In Arnhem eindig de Karsmakers in de eerste manche als tweede en in de volgende kwam hij als acht ste binnen. De crosser uit Waalre verzamelde daarmee voldoende punten om de titel binnen te halen. De dagprijs in Arnhem, waar Gerard Rond wegens een val in de Amsterdamse stadioncross ontbrak, was voor SJaak Ver- waayen. Stand Nederlands kampioenschap: 1. Karsmakers 331 punten (kam pioen); 2. Herlings 312; 3. Ver- waayen 289. Rond Gerard Rond heeft zaterdag avond bij een val in de Am sterdamse stadioncross het rechterkuitbeen gebroken. Rond sprong in de halve fina les van de door de Fin Jukka Sintonen gewonnen moto- cross op het achterwiel van wereldkampioen Hakan Carlqvist. De Ingenaar is ze ker enkele weken uitgescha keld. ruimte in de pits vrij te maken voor Prost. Waarom, met van zijn concurren ten alleen Piquet voor zich, dan toch zo ongeduldig en zo haas tig? Prost: „Ik dacht, dat ik alle ruimte had om Piquet voorbij te gaan. Op dat moment vond ik het helemaal niet onverantwoord wat ik deed. Ik remde echter te laat en ging bovendien teveel naar de binnenkant. Daar lag zand op de baan waardoor ik minder grip had op het asfalt. Sneu voor Piquet, dat hij op zo'n manier uit werd geschakeld. Het was mijn fout. De voorvleugel van mijn wagen scheurde bij de aanrijding en brak even later in Bosuit af. De auto was daardoor onbestuurbaar geworden. Ik ben er doodziek van. want nu wordt het door mijn eigen schuld toch nog spannend in de race om de wereldtitel". Nelson Piquet, tot voor gistermid dag belangrijkste concurrent van Prost, maar inmiddels afgezakt naar een derde plaats, reageerde eerst boos, toen teleurgesteld en stelde later berustend vast „zo'n aanrijding kan gebeuren. Dat hoort nu eenmaal bij deze sport" René Arnoux wist met wat hem overkwam in de 41e ronde. De Ferrari-coureur, die in de trainin gen veel pech had gekend en niet verder was gekomen dan een tiende plaats, reed na het inhalen van onder meer Cheever en Pa- trese lange tijd op een derde plaats. Toen hij eerst de bolide van Piquet gekreukeld aan de kant zag staan en even later Prost uit zijn wagen zag klim men, begreep Arnoux, dat hij sla pende rijk aan het worden was en van drie tot een was gepromo veerd. Arnoux hoefde daarna geen enkel aanval op zijn positie meer te vrezen, want ver achter hem streden Tambay en Watson om het zilver. Arnoux reed naar zijn derde over winning in dit seizoen en heeft met nog races in Italië, Engeland de boeg Zuid-Afrika In luttele seconden verwisselt een ploeg technici van de wagen van Ricardo Patrese de banden van een racewagen en vult de tank bij met brandstof. De coureurs starten de race met een half gevulde tank om zo met minder gewicht seconden te winnen. Het tanken 'onderweg' is echter een zeer riskante zaak. De technici dragen dan ook asbestpakken en valhelmen als de racewagens met een snelheid van zeker 100 km/unr de pitstraat inschieten. Ook kan de gemorste brandstof die onder gasdruk wordt ingespoten, licht ontvlammen bij de hete motor. Een andere risicofactor zijn de vele mensen die zich in de straat ophouden: soms enkele honderden. (Foto ANP) Alain Prost in het vizier gekre gen. Voordat de nieuwe Ferrari in Engeland twee maanden gele den debuteerde had Arnoux maar 17 punten bij elkaar ge koerst. Dat aantal is door over winningen in Duitsland en giste ren op Zandvoort, een tweede plaats in Oostenrijk en een vijfde positie in Engeland inmiddels zodanig opgeschroefd, dat Ar noux opgeklommen is naar een tweede plaats in de tussenstand en serieus gaat meedingen naar de titel. Duel Dat hij juist met Prost moet gaan duelleren om het kampioen schap is een aardig facet in het geheel, omdat Arnoux eind vorig jaar bij Renault werd ontslagen ten faveure van Prost. Ook bij Ferrari dreigde de Fransman op de schopstoel terecht te komen, omdat de Italianen vonden, dat hij te wild met het materiaal om ging. Vanaf het moment, dat hem de geruchten over zijn ver trek bij Ferrari ter ore kwamen, is Arnoux gaan presteren. Hij bleek gisteren beter bestand te gen de druk dan Prost en nam, nadat hij de leiding had geno men, geen enkel risico meer. „Het was voor mij op het laatst eigenlijk meer een kwestie van heel houden dan racen. Ik telde ronde voor ronde af'. De officiële uitslag: 1. René Arnoux (Fra) Ferrari 72 ronden (306.142 km) in 1 uur 38 min 41.950 sec. (gemiddel de snelheid 186.105 km per uur); 2. Patrick Tambay (Fra) Ferrari op 20.839 sec.; 3. John Watson (Gbr) McLaren op 43,741 sec.; 4. Derek War wick (Gbr) Toleman op 1 min. 16.839 sec.; 5. Maruo Baldi (Ita) Alfa Romeo op 1.24,292; 6. Michele Alboreto (Ita) Tyrrell op 1 ronde; 7. Stafan Johans son (Zwe) Spirit Honda op 2 ronden; 8. Marc Surer (Zwi) Arrows op 2 ron den; 9. Riccardo Patrese (Ita) Brab ham BMW op 2 ronden; 10. Raul Bo- sel (Bra) Ligier op 2 ronden; 11Corra- do Fabi (Ita) Osella op 4 ronden; 12. Roberto Guerrero (Col) Theodore op 4 ronden; 13. Bruno Giacomelli (Ital) Toleman op 4 ronden: 14. Thiery Boutsen (Bel) Arrows op 7 ronden. Uitgevallen: Keke Rosberg (Fin) Wil liams. Nelson Piquet (Bra) Brabham BMW. Alain Prost (Fra) Renault. Ed die Cheever (Vst) Renault. Jacques Laffite (Fra) Williams, Nigel Mansell (Gbr) Renault. Niki Lauda (Oos) McLaren Tag, Danny Sullivian (Vst) Tyrrell, Elio de Angelis (Ita) Lotus. Andrea de Cesaris (Ita) Alfa Romeo, Jean-Pierre Jarier (Fra) Ligier. Snelste ronde (ronde 33): Arnoux 1 mi nuut 19,863 sec. (gemiddelde snelheid 191.668 km per uur). Stand in het klassement om het we reldkampioenschap: 1. Prost (Fra) Renault 51 punten; 2. Arnoux (Fra) Ferrari 43; 3. Piquet (Bra) Brabham en Tamby (Fra) Ferrari 37; 5. Rosberg (Fin) Williams 25; 6. Watson (Ier) McLaren 22; 7. Cheever (Vst) Renault 17; 8. Lauda (Oos)McLAren 12; 9. Laf fite (Fra) Williams 11; 10. Alboreto (Ita) Tyrrell 10. HEERLEN (ANP) - De Westlandse motorcoureur Jack van Middelburg is gisteren in Heerlen nationaal kampioen geworden in de 500 cc-klas se. De favoriet moest bij de voorlaatste wegrace van het Nederlands kampioenschap evenwel Rob Punt voor laten gaan. De wedstrijd in de koningsklasse werd ingekort tot tien ronden wegens een ernstige val partij. Mar van Beek brak daarbij een enkel en de Hilversummer Geor ge Philipsen werd bewusteloos naar het ziekenhuis gebracht. Hij heeft volgens de artsen in ieder geval een zware hersenschudding opgelopen. De wegraces in Heerlen, waar 4000 mensen toekeken, hadden een rom melig verloop door verschillende ongelukken. Bij een ervan brak Mar Schouten, reeds nationaal kampioen in de 350 cc-klasse, een sleutel been. De overwinning ging daardoor naar Wim Felen. De rijders in de kwartliter-categorie weigerden aanvankelijk op de motor te klimmen, omdat de wedstrijdleiding Jan van Iwaarden niet wilden laten starten. Van Iwaarden had ook al in de 350 cc-klasse gereden Uiteindelijk reed hij buiten mededinging mee en werd later ook van 350 cc-uitslagenlijst geschrapt. Gerard van der Wal won de wedstrijd. Het Asser zijspanduo Streuer/Schnieders kwam door koppelingsproble- men niet verder dan de derde plaats. De wedstrijd van de driewielers werd gewonnen door Hein van Drie met Van Dis als passagier. De strijd in de lichte klassen was minder boeiend Anton Straver won bij de 125 cc-ers en Theo Timmer was in de 80 cc-klasse ditmaal Jos van Dongen veel te snel af. Tandem De medaillekansen van het tadem- duo Sjaak Pieters-Ton Vrolijk waren om zeep gegaan toen het revolutionaire aërodynamische model dat Jan le Grand bouwde, het begaf. De zo bewonderde su- perfiets waarop met gemak de halve finale gehaald werd, moest drie keer van de baan vanwege ernstige mankementen. De eer ste keer gebeurde dat tijdens het inrijden, daarna in de tweede manche van de halve finale tegen Frankrijk en voor de derde maal in de eerste serie tegen West- Duitsland bij de strijd om de bronzen medaille. Eindconclu sie: de winst van zes kilo gewicht ging ten koste van de stabiliteit van de tandem. Het kader bleek te kwetsbaar en ging buigen bij grote krachtsexplosie waardoor er zoveel spanning ontstond dat de ketting drie keer brak. Er moesten bladen vervangen wor den omdat die krom getrokken waren en tot drie keer toe begaf de achtercranck het. Uiteindelijk kwamen Pieters en Vrolijk nood gedwongen weer terecht op de bijna dertig jaar oude oranje KNWU-tandem waarmee ze te gen de West-Duitsers geen schijn van kans hadden in de strijd om de derde plaats. Teleurstelling De teleurstelling was groot, maar zowel Pieters als Vrolijk wilden geen kwaad woord horen over Jan le Grand en het experiment. Ook zonder materiaalproblemen, zouden Pieters en Vrolijk overi gens kansloos zijn geweest voor een finaleplaats. Daarvoor waren hun Franse tegenstanders, Depi- ne en Vernet, te sterk. Ze bereik ten in hun tweede manche tegen de Nederlanders met een tijd van 9.99 (gemiddelde snelheid 72.072 km) de tweede beste wereldpres tatie in de geschiedenis en ten slotte versloegen ze overduide lijk drievoudig wereldkampioen Tsjechoslowakije in het gevecht om de eerste plaats. Op hun oude KNWU-tandem, die in grote haast opgebouwd moest worden toen de aërodynamische fiets zo spectaculair ging kraken, kwa men Pieters en Vrolijk in de strijd om de bronzen medaille duidelijk tekort. Ton Vrolijk: „Al die ellende brak onze concentra tie. We kregen last van zenuwen en we voelden schrik". Sjaak Pieters: „Dat soort voorvallen haal je te érg uit je gewone doen. Je gaat te veel denken en je wordt bang". Puntenkoers Ook in de puntenkoersen (150 ron den met elke 5 ronden een sprintklassement) kwam Neder land er niet aan te pas. Bij de be roepsrenners haalde Leo van Vliet slechts van de 30 keer twee maal punten; hij kwam tot een eerste en een vierde plaats, sa men goed voor het schamele to taal van 5 punten. In de amateur- wedstrijd had Marco van der Hulst een magere score van 4 punten toen h(j half koers be trokken raakte bij een valpartij en als gevolg daarvan door trijd diende te staken. Eerder had Van der Hulst de pech dat hij van fiets moest verwisselen vanwege een gebroken ketting. ASSEN (ANP) Frison kreeg door van de wedstrijdcom missarissen in de Ronde van Nederland ook nog de Oranje trui om de schouders. Het bleek een jammerlijke vergissing te zijn. Adri van Houwelingen protesteerde terecht en begon met vijf seconden voorsprong op Frison aan de afsluitende ploegentijdrit, waarin hij zijn leidende positie alleen door een ongeluk zou kunnen verliezen. In deze epiloog, geprogrammeerd om te voorkomen dat renners vroegtijdig de strijd staken, waren alleen tijdver- goedingen te verdienen. Als veruit de sterkste ploeg, die bovendien nog compleet was, won de ploeg van Post heel gemakkelijk. ZÜRICH (GPD) In de nogal schommelende lijn van Ne derlandse wielerprestaties bij wereldkampioenschappen op de baan, is weer een dieptepunt bereikt. Voor het eerst na elf jaar pakte de KNWU-ploeg de koffers zonder een regenboogtrui. we aërodynamische fiets be zweek onder hun krachtsinspan ningen. Toen dan ook nog de met drie man in een finale van negen sterk vertegenwoordigde prof- stayers het goud misten was de teleurstelling compleet, ook al werden dan twee medailles be haald. „Maar", zei Rene Kos over het nummer waarop Nederland altijd zoveel succes heeft, „we hadden natuurlijk eerste moeten worden". Dat hij het niet zo ver bracht, maar de Italiaan Bruno Vicino, schreef Kos toe aan de manier waarop de Azuri combi ne reden („De jury waarschuwde tevoren streng te zullen optre den, maar tot mijn verbazing werd er niet ingegrepen") en aan het feit dat hij daags tevoren de herkansing had moeten rijden, wat toch meer kracht gekost bleek te hebben dan verwacht. In de finale die pas tien minuten voor het einde ging boeien on dernam Kos vanuit tweede posi tie tevergeefs enkele aanvallen op Bruno Vicino die onbedreigd op de overwinning af ging. Ver rassend was de derde plaats van Martin Havik met pijn en moeite door de herkansing - die in de voorbespreking liet weten zich te willen opofferen voor Kos of Venix die beiden hun eigen kans wilden gaan. Venix (vorig jaar wereldkampioen) echter kreeg geen schijn van kans en raakte zo aan de sukkel dat hij op het punt heeft gestaan om de strijd te staken. Met Adri van Houwelingen werd de driedaagse Ronde van Neder land gewonnen door een renner in vorm. Hij wordt echter niet af gevaardigd naar het wereldkam pioenschap van volgende zon dag. De wielrenunie deklasseer de de nationale profronde zelf tot een sportief-monster-zonder- waarde door de ploeg voor Al- tenrhein al weken geleden sa men te stellen, inclusief de reser ves. In de Ronde van Nederland bleek Van Houwelingen een bruikbare kracht voor de titel strijd, bruikbaarder in elk geval dan bijvoorbeeld Kuiper, die be gin deze week over deelname van het WK beslist. Als reserve wees de KNWU Jacques Hane- graaf aan. Deze Brabander reed niet eens de Ronde van Neder land als voorbereiding. De altijd beheerste Van Houwelin gen kon zaterdag na de huldiging niet nalaten een opmerking aan het adres van KNWU te plaatsen. "Ik ben in vorm. Dat heb ik be wezen. Ik rijd beter dan sommi ge anderen en toch ga ik niet naar het wereldkampioenschap, dat is toch te gek?". In de mini-ronde van Nederland was Adri van Houwelingen de beste van de 'kleintjes' uit het ge- recruteerde peloton. De 'groten' hebben alleen maar meegefietst en dachten aan het wereldkam pioenschap, al was dit evene ment met een tijdritje van 2,2 ki lometer, een criterium van 67,2, een behoorlijke rit van 208 kilo meter en een van 161, plus een ploegentijdrit bepaald geen idea le voorbereiding. Wim Breukink, de voorzitter van de organiseren de stichting, betreurde de apati- De Post-trein dendert in volle vaart over de Nederlandse wegen. Dankzij de zege i Adrie van Houwelingen eerste in de Ronde van Nederland. ploegentijdrit werd sche houding van Lemond, Hos te, Winnen en Zoetemelk ook. "Volgend jaar gaan we onze ron de, in eigen land of de Benelux, een week eerder houden. Mis schien krijgen we dan meer strijd van de goede renners te zien". Derde etappe is: 1. Herman Frison (Bel); 2. Nico van Hest (Ned) (bonifi catie); 3. Johny Broers (bonificatie);-4. Adri van Houwelingen (Ned); 5. Wies van Dongen (Ned). Ploegentijdrit is: 1. Ploeg Post 27 minu ten en 13 seconden; 2. Danguillaume 27.27; 3. De Goede 27.33 Eindklassement: 1. Van Houwelingen (Post) 10.36,32; 2. Broers (De Goede) op 31 sec.; 3. Frison (Bel, van Vaeren- bergh) op 35; 4. Van Hest (Ehlen) op 1.20; 5. Andersen (Den, Danguillau me) op 7.27. ZÜRICH (GPD) - René Pijnen zal als wielerbondscoach stoppen wan neer de KNWU hem geen volledig dienstverband in het vooruitzicht stelt. Hij nam dat besluit aan het einde van de wereldkampioenschap pen in Zürich, waar zijn tweejarig contract op part-timebasis afliep. Bij de komende besprekingen over verlenging van de overeenkomst zal René Pijnen vragen om dat volledige dienstverband na zijn carrière als wielrenner, begin 1985. Hij wil dan een contract tot en met de Olympi sche Spelen van 1988, net zoals de coach voor het wielrennen op de weg. Piet Liebregts, onlangs kreeg. René Pijnen: „Ik ben tot de conclusie gekomen dat je dit werk alleen maar goed kunt doen wanneer je in volledige dienst bent: het is niet te combineren met iets anders". Afgezien van de vraag of de KNWU met Pijnen wil doorgaan is het in volledige dienst nemen van een baancoach financieel een groot pro bleem voor de bond. „Onze begroting", aldus KNWU-directeur Harrie Meuwese, „laat daar absoluut geen ruimte voor". Zelfs de stayers, bijna altijd goed voor een gouden medaille (is het niet bij de profs dan wel bij de amateurs), lieten het in Zurich afweten. Maar tóch redden de renners achter de motoren hun bond weer want zonder hen zou de KNWU geen plak hebben ge wonnen. Nu waren het er drie: tweemaal zilver (bij de prof- stayers voor Rene Kos, bij de amateurs voor Matthé Pronk) en één keer brons (prof Martin Ha vik). Ten opzichte van vorig jaar betekende dat resultaat op het overzicht van de medailleverde ling een spectaculair verval: van de derde plaats naar de elfde. Het zag er naar uit dat in het week einde met name de tandemrij ders voor de noodlijdende Ne derlandse baansport nog wat gingen recht trekken, maar Sjaak Pieters en Ton Vrolijk ver loren hun greep op de medaille- voorraad doordat hun gloednieu-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13