Noordwijk verzilvert kansen Carcliiiaal wijkt niet van lijn af Leiden: volle winst in slopende dubbel Zege op Van Offeren Zoetermeerse Ronde voor Piet de Groot Sport MAANDAG 29 AUGUSTUS 1983 LEIDEN - Quick Boys en Rijn- burgse Boys haalden het afgelo pen weekeinde flink uit. De Kat- wijkers klopten LFC met 5-1, terwijl RB zondag eerste klas ser DCG een 4-0 nederlaag toe diende. Noordwijk behaalde en knappe 6-2 overwinning op het tweede elftal van Haarlem. Roodenburg - RCL 2-1 De thuisploeg draait nog niet zoals het moet, maar behaalde wel een verdienstelijke overwinning op de Leiderdorpers. Ronald Jan sen zette zijn ploeg voor de pauze op voorsprong. Na rust kwam RCL via Cees Ruys op gelijke hoogte, maar opnieuw Jansen schoot (door blessures gehandi capte) Roodenburg naar de over winning. Noordwijk - Haarlem 2 6-2 Het veldspel van Noordwijk was bepaald niet optimaal. Wel slaag de de ploeg van John Eelman er in de scoringskansen in doelpun ten om te zetten. Bij de pauze kon Noordwijk al op een 3-1 voorsprong bogen. René van Hensbergen (3x), Timo Gerlof (2x) en Ivan Hermans troffen doel. Rijnsburgse Boys - DCG 4-0 Het team van Arie Lagendijk had een 'makkie' aan de Amsterdam se zondag eerste klasser. Vooral de betere conditie van de Rijns- burgers gaf de doorslag. Rob Gil lissen nam een hattrick voor zijn rekening. De resterende treffer Quick Boys - LFC 5-1 Ger Nagtegeller scoorde al snel 0-1. maar hierna kwam Quick Boys dankzij twee doelpunten (één be nutte strafschop) van Mart van der Plas op voorsprong. Johan Jonker, Freek Rienks en Sis Tu Pan schoten hun ploeg hierna naar 5-1. Ger Nagtegeller miste nog een penalty voor LFC. Hoofddorp - Katwijk 0-7 Katwijk werkte een redelijke oe fenwedstrijd af tegen de Hoofd- dorpse afdelingsploeg. Mart van der Plas (3x), Amerik van Dui venvoorden (2x) en Jan van der Plas verzorgden de produktic. DWS (zat.) - FC Lisse (zat.) 4-1 FC Lisse ging, hoewel het veld spel niet slecht was verzorgd, fors on deruit tegen de derde klasser. Arie Schalk redde de eer voor de Lissenaars. Ter Leedc - WSB 2-1 De Sassenheimers leverden een goede prestatie door WSB te kloppen. Erik Grosman zorgde voor 1-0. Via John Jansen kwa men de Noordwijkerhouters wel op 1-1, maar Jan van Harskamp bezorgde zijn ploeg vlak voor het einde de overwinning. Oegstgeest - MVKV 4-3 De thuisploeg toonde karakter door na een 1-3 achterstand terug te komen tot 4-3. Leon Meijs maakte 1-0, maar via Aad Bousie en Erik Onderwater kwam MVKV nog voor de pauze op voorsprong. Nadat Rolf de Jong zelfs 1-3 had gemaakt, leek Oegstgeest verslagen. Wim den Hollander en invaller Frank Ho- gewoning (2x) dachten daar dui delijk anders over. SIZO - DESTO 0-4 De Hillegomse derde klasser had geen schijn van kans tegen DES TO. De opponent diende SIZO een dikke nederlaag toe. Sleutels - FC Den Haag 2 1-7 De thuisploeg stelde alles in het werk. maar moest toezien hoe de Hagenaars een gemakkelijke overwinning behaalden. Tot de rust wist De Sleutels de schade nog beperkt te houden tot 3-0. Hierna evenwel moest de ploeg zich gewonnen geven. Piet Swa- gers redde de eer voor de Leide- Valken'68 - Zevenhoven 3-2 Een knappe prestatie van de Val kenburgers tegen klassegenoot Zevenhoven. Bij de rust was de stand nog 1-1, maar hierna druk te Valken door. Jaap van der Meij, Piet Varkenvisser en Theo van Rijn schoten raak. Zondag Van Nispen - SJC 1-2 De wedstrijd werd gespeeld in het kader van het Zilveren Tulptoer- nooi. Van Nispen bood stug te genstand,, maar kon niet verhin deren dat SJC met de buit ging strijken. Peter Geerlings hielp SJC door in eigen doel te schie ten. Piet Alders scoorde de twee de Noordwijkse treffer. Wim Geerlings maakte het van Nis pen-doelpunt. De Kennemers FC Lisse (zond.) 2-1 De Lissenaars gingen op het nip pertje onderuit tegen De Kenne mers. Albert van der Burg scoor de het enige doelpunt. Foreholte - Delft 1-3 De thuisploeg kwam matig voor de dag tegen de Delftenaren, die zich op alle fronten sterker toon den. Alleen Henk v.d. Berg vond het net voor de Voorhouters. UDO - SVLV 2-1 Ondanks de 's morgens afgewerkte duurloop kwam SVLV goed voor de dag. Een overwinning zat pr echter niet in tegen UDO. Wilbert Witteman scoorde twee maal. Perry Berk schoot raak voor SVLV. LDWS - Oranje Groen 3-4 De Boshuizerkadeploeg behaalde een verrassende overwinning op LDWS. Na een 2-2 ruststand kwam Oranje Groen uit op 3-4. Voor LDWS scoorden Ger de Roode (2x) en Ton van Berkel. Unitas Leiden - VTL 2-1 Unitas kwam uitstekend voor de dag. Nadat Henk van Berkel W* op voorsprong had gezet, kwam Unitas Leiden via een ei gen doelpunt van Peter Smit op gelijke hoogte. Jan van der Rey- De Sleutels-spelers Peter Boot, Danny Minnema en Hans t speler van FC Den Haag 2 uithaalt voor 0-1. i Eijgen (v.l.n.r.) kunnen niet verhinderen dat een den schoot zijn ploeg hierna naar de overwinning. Teylingen - RKDES 3-3 Teylingen speelde een redelijke partij tegen RKDES. Peter van Rijn (2x) en Wil Brocks doel puntten voor Teylingen. DOCOS - Randstad Sport 5-5 Beide ploegen maakten er een waar doelpuntenfestijn van. Kees Zuiderduyn (3x), Hans de Kruiyff en Jules Perel maakten de Voorschotense treffers. Voor Docos scoorden Ron Hogen- boom (2x), Cock van Bohemen (2x) en Randstad-speler Gerrit van Baardwijk. Lugdunum nam het afgelopen weekeinde deel aan het toernooi van RCH. "We hebben heel erg slecht gespeeld", aldus trainer Eilander. Zaterdag verloren de Leidenaars van RCH (4-2), terwijl gisteren werd verloren van derde klasser DCO (6-2). Meerburg was redelijk succesvol op het toernooi van OVS in Ou dewater. Samen met het tweede elftal kwam Meerburg achter DONK op een tweede plaats uit. LEIDEN/BRUSSEL - Een ijzersterk spelend Elmex Leiden heeft het afgelopen weekeinde twee knappe overwinningen behaald tegen de Belgische topteams Sunair Oostende (76-74) en Racing Mechelen (97-78). De Leidse basketballers boekten de winst on danks het feit dat verschillende spelers geblesseerd aan de kant moesten blijven, waardoor de zeges tevens de enorme veer kracht van Leiden aantoonden. De Belgische kampioen en bekerhouder Sunair stond te boek als de sterkste tegenstander uit het letterlijk slopende oefenpro gramma van de Leidenaars. Coach Ruud Harrewijn had vante- voren gezegd alleen winstkansen te zien wanneer center Bert Kragtwijk van de partij kon zijn. Leiden, met Kragtwijk, kwam goed uit de startblokken en nam onder aanvoering van de goed schietende Amerikaan Don Cox een 8-4 voorsprong. Oostende, met Rik Samaey en Mark Browne als belangrijkste spelers, maakte die kleine achterstand al weer. snel ongedaan toen Harrewijn de opnieuw gekwetste Kragtwijk naar de kant moest halen. De verwachte problemen kwamen echter niet, ook met de andere basisspelers (Cox, Hagens, Wiel) afwisselend aan de zijlijn hield Leiden stand: 22-21 en 34-32 na 15 minuten spelen. Een minuut later sloeg het noodlot opnieuw toe toen Cox bij een doelpoging in harde botsing kwam met het duo Samaey/Harris. De Amerikaan sloeg van enkele meters hoog eerst met zijn rechterelleboog, en daarna met zijn rug op het plankier. Cox werd direct naar het ziekenhuis gebracht voor onderzoek en lijkt zeker voor een week uitgeschakeld. Leiden leek aangeslagen en bij rust leidde Oostende met 42-46. Een voorsprong die direkt na de hervatting nog verder werd uitgebouwd (46-54) voordat Leiden via een sterk spelende Jim van Dam en met scherp schietende Randy Wiel (30 punten) eerst langszij kwam en daarna doorliep naar een beslissende 60-56 voorsprong. Onder een staande ovatie haalde Leiden de 76-74 winst binnen. Gisteren moest Leiden het in de rokerige gymzaal van Strombeek dus stellen zonder Kragtwijk en Cox, terwijl Ron Richel zich na een goed gespeelde eerste helft ook in de ziekenboeg meldde. De Belgische runner-up leek al vroeg in de eerste helft op een ruime overwinning af te stevenen (28-36), maar toen Harrewijn zijn verdediging wijzigde en Toon van Helfteren op de Mechelse topscorer Davis plaatste (20 van de eerste 32 punten) was het snel afgelopen met Racing. Bij rust had Leiden dankzij Van Dam en Wiel weer de leiding (38-39) en in de tweede helft den derde Leiden, met onverwacht sterk spel langs de ontgoochelde Belgen. Het verschil bedroeg tenslotte 19 punten. Wiel was goed voor 39 punten, Wessels volgde met 16 (tegen 62 percent en 13 rebounds) en Hagens eveneens 16. HANS JACOB LEIDEN - De winst van René Cardinaal in het tennistoernooi van Zoeterwoude heette niet eens verrassend, ook al versloeg hij in de finale de favoriet voor de eindzege, Harold van Offeren. De nummer twee op de plaatsingslijst toonde zich in de afgelopen week in het C-toernooi erg constant en week in de eindstrijd niet van die lijn af. Cardinaal won in twee sets: 6-2, 7-6. In het damestoernooi buitte Tiny van Velzen het thuisvoordeel kundig af, met winst in de finale tegen Diris Knot: 7—5, 3—6, 6—2. Op de snelle Zoeterwoudse baan kon René Cardinaal met zijn meer op de aanval afgestemde spel veel beter uit de voeten dan Harold van Offeren. Van Offeren propageert het zogenaamde schaaktennis, maar rekende in de eerste set duidelijk mis: 6-2. In de tweede set kondigde zich bij Van Offeren wel het herstel aan, maar nu Cardinaal eenmaal aan de zege geroken had, gaf hij die niet prijs: 7-6. Tiny van Velzen, tweede geplaatst, won bij de dames verdiend de eindstrijd met Diris Knot, al had zij daar drie sets (7-5, 3-6, 6-2) voor nodig. "Op gravel heb ik nogal eens van haar verloren", kon Van Velzen zich herinneren, "maar op onze snellere banen ben ik gewoon beter. Deze baan loopt heel anders dan het gravel. Ik train hier en speel veel wed strijden. Logisch dus, die winst". Dat doet aan haar prestatie niets af. Doris Knot immers behoort tot de geroutineerde garde en heeft al voor vele hete vuren gestaan. Toen Van Velzen in de tweede set een afwezige indruk maakte, kon Knot daar niet voldoende van profiteren. Zij won welis waar de set, maar in de beslissen de derde game was Van Velzen weer paraat. Overtuigend LEIDERDORP - Kwam Marcel Piket dit voorjaar tijdens de na tionale jeugdschaakkampioen- schappen tot 20 jaar nog iets op de top te kort, tijdens de jeugd- snelschaakkampioenschappen wist de 17-jarige Leiderdorper wel aan het langste eind te trek ken. Met een punt voorsprong op Johan de Wolf uit Middelburg eiste Piket zaterdag in de "thuis- hal" van de Munnik de eindzege in het LOI-toernooi voor zich op. De voorrondes deden de kansen van Marcel Piket reeds aanzien lijk stijgen. Titelhouder Piet Pee- len kwam de vierkampen name lijk niet ongeschonden door. De score van de Amsterdammer bleek ontoereikend om zich voor de hoogste finalekamp te plaat sen. Verlost van de speler die hem vorig jaar nog achter zich wist te houden, scoorde Marcel Piket er in de finalekamp meteen driftig op los. Dit uitgezonderd de tradionele "non-aanvalsremi- se" met zijn jongere broer Je roen. De concurrentie slaagde er niet in om in het zog van Marcel te blijven. Ook broer Jeroen niet, die uiterst wisselvallig opereer de. De Colombia-ganger zette sommige van zijn rivalen in een mum van tijd aan de kant, om even later zelf weer stevig klop te r krijgen. In de voorlaatste ronde werd het nog onverwacht spannend. Na een tweetal remises te hebben af gestaan, werd Marcel onver wacht door de vrijwel puntloze Erik Haringsma verslagen. Dat bood runner-up De Wolf de kans om zich naast Piket te nestelen. Haringsma ontpopte zich echter als een verrassende kampioenen- doder. In de slotronde wist de Amsterdammer ook De Wolf een nul te bezorgden, hetgeen Piket de kans bood om via een zege alsnog het kampioenschap veilig te stellen. Piket eindigde op 8V2 uit 11; De Wolf en Smeele volg den met 7V2 punt. Jeroen Piket eindigde met 6V2 punt als zesde. Piet Peelen zegevierde met 9 uit 11 in groep 2, waar Roel Piket met 8 uit 11 de tweede plaats voor zich opeiste. In de categorie tot 16 jaar ging de titel, bij afwezigheid van de ho gerop spelende Jeroen, naar Toi- ne Prangers uit Oosterhout. Prangers scoorde 8V2 uit 11, ge volgd door Eugène Rebers uit Velp met 8 punten en het duo Erik Bolleman (Axel)-Michel Bosman (Zuidoostbeemster) die ieder punt scoorden. Peter van der Plas was met 2 uit 11 goed voor de 11de stek. Bij de sterk groeiende groep tot 13 jaar was Bert den Boer uit Nieu- wegein met 10 uit 11 de sterkste, gevolgd door Marcel Beulen (Amersfoort) met 9 en Pieter Bal- tus (Zeist) met 7 punten. Diede- rik Benschop uit Wassenaar deelde met 6 punten de vierde plaats. Raoul van Ketel (Leider dorp) scoorde 5 punten, Hajo Landheer (Leiden) eindigde op 4. Beste jeudspeelster tot 20 jaar was Jessica Harmsen uit Nijmegen die met 15 uit 16 gevestigde na men als Heieen de Greef (14V2 punt) en Mariëtte Drewes (11 uit 16) voorbleef. Franka van Hall was met 7 uit 9 de beste bij de meisjes tot 16. Annemarie Ben schop, met 9 uit 9 nog overtui gend winnares in de voorondes bleef op 5V2 punt steken. Anita van Loon (Udenhout) won in de groep tot 13. De tennishal van De Munnik was met 420 deelnemers goed gevuld. Toernooidirekteur Grim betoon de zich na afloop een tevreden man, al liep niet alles op rolletjes. Zo moest er bij de indeling het nodige worden geimproviseerd, vanwege de absentie van mede- wedstrijdleider Brunia. Voor de organisatie wordt het nu zaak om het toernooi in de toekomst voor de Leidse schaakbond te behou- den- RUUD DOBBELAAR Koen van Santen won het herenen kelspel D. Als eerste geplaatste deed hij dat bovendien overtui gend. Mark Euser, die tot de fina- le niet meer dan zes spellen had moeten afstaan, werd nu met slechts vier spellen op zak afge scheept: 6-2, 6-2. Van Santen voelde zich in Zoeterwoude als een vis in het water. Begrijpelijk, omdat hij achter zijn ouderlijk huis eenzelfde baan heeft om op te trainen. Bij de dames won Bernadette Kortman van Florike Westhof: 6- 3, 7-5 (na 2-5). Kortman, tweede genoteerd, troefde bij 5-5 in de tweede set haar als vierde ge plaatste opponente af op het tac tische vlak. Zij ontregelde met vertraagde acties het ritme. Westhof moest het antwoord schuldig blijven. Wim van Dilst en Martin Hagen wonnen het herendubbelspel C van Louk Verhees jr en Pieter Parlevliet na spannende strijd: 7- 5, 7-6. In het gemengd dubbel- spel C waren Mark en Diana Eu ser met tweemaal 6-3 sterker dan de favorieten Cynthia Volte en Peter van Paridon. Peter van Pa ridon moest al na drie spellen met een kapotte snaar in zijn rac ket verder spelen, maar dat neemt niet weg dat broer en zus Euser een hechte combinatie vormden en de winst beslist ver dienden. In het damesdubbelspel C kregen Els de Groot en Rinie van der Plas de winst op Lidy Adriaanse en Janny Goudsmit min of meer cadeau, omdat Lidy Adriaanse bij de stand 7-5, 2-5 de strijd moest staken door een enkel blessure. Koen van Santen jr won rrjet Van Santen sr het he rendubbelspel D dankzij een 6-3, 6-2 zege op Van Leeuwen/Van Leeuwen. Het damesdubbelspel D was voor de combinatie Ilonka Westhof en Marja van Kampen, die in drie sets wonnen van Amy Heyer en Ilona Huurman: 2-6, 6- 1, 7-6. In het gemengd dubbel spel D klopten Van Honsbeek en Hensbergen het koppel Zaal/ Mulder met 6-4 en 7-5. FRANK BONTE Volle bak in De Munnik, waar de Nederlandse snelschaaktop present was. Marcel Piket hoort daar met zijn eindzege nu helemaal bij. (foto Holvasl) LEIDEN De wielerronde van Zoetermeer werd zaterdag bij de amateurs een onderonsje voor de coureurs uit de Leid se regio. Piet de Groot (Ha- zerswoude), Leen Janszen (Alphen aan den Rijn) en Paul Kooijman (Leiden) slaagden erin zich halverwe ge de koers aan de greep van het peloton te ontworstelen. Ondanks het hoge tempo bij de achtervolgers bleven de vluchters tot aan de finish voorop. De eindspurt moest toen de beslissing brengen. Krachtspurter Kooijman trok die sprint aan, maar hij werd al snel over§token door De Groot. De Hazerswoudenaar verwachtte op zijn beurt ge klopt te worden door Jans- zen, maar zijn Alphense club genoot bleek niet bij machte om over hem heen te komen. De Groot pakte daarmee zijn eerste zege van dit seizoen, terwijl de onfortuinlijke Janszen daar wederom naast greep. Kooijman werd derde. Bij de junioren probeerde Mar tin Overdevest het in de fina le met een alles-of-niets po ging, maar in de massaspurt van het peloton schoten drie renners over de Leidenaar heen. Rob Koster uit Leider dorp was één van die drie, hij werd derde. Richard Ippel pakte de leidersprijs. Piet de Groot bevestigde giste ren zijn goede vorm, door in het Brabantse Berkel-En- schot als vierde te eindigen. Martin Schalkers was zater dag in Rhenen goed voor een zelfde klassering. Liefhebber Adrie Krüger bracht zaterdag de ronde van Scheveningen op zijn naam. De Katwijker was drie medevluchters te snel af. Junior Richard Ippel sleepte gisteren in de massa spurt van de Osdorp-ronde een vierde plaats in de wacht. Gert-Jan Zwaan kwam zater dag in Hilversum als achtste over de meet. De verwondin gen van junior John Eradus uit de valpartij tijdens de Leidse ronde bleken mee te vallen. De Leidenaar kon al weer deelnemen aan de Ne derlandse revanchekam pioenschappen op de baan en werd in de koppelkoers twee de achter winnaar De Calu-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 12