Zwembaians valt positief uit -G D- Waterpoloteam handhaaft zich met moeite DDR-dames blijven verbazen Florijn in herkansing Forse medaille-oogst in Rome bij EK Medailles Zilver bij kunstzwemmen Jeugdrecords Wijnsma en Wijnants Gevlucht Wereldrecord Maree MAANDAG 29 AUGUSTUS 1983 Sport ROME (ANP) In navolging van Wim Kan noemt water- polocoach Denis Poscik geen namen. De Hongaar laat er echter geen twijfel over be slaan, dat hij met het Olym pisch jaar 1984 in het vooruit zicht dringend behoefte heeft aan uitbreiding van zijn hui dige selectie. Of het moet ko men van talentvolle jeugd spelers of van de steeds waar schijnlijker wordende terug keer van routiniers als Jan- Evert Veer, Andy Hoepelman of Hans van Zeeland laat Pos cik in het midden. Wel is een ding duidelijk: ook hij is van oordeel dat hij in de 35 keer dat het nationale team dit seizoen aantrad geen werkelijke versterking voor zijn basis heeft kunnen vin den. Aad van Mil, die een jaartje heeft overgeslagen, kan er zo weer in terug ko men. Voor Ruud Misdorp, de doelman die op het laatste ogenblik afzegde, bestaat die zekerheid niet. De beminne lijke Hongaar vindt dat hij de andere jongens in de steek heeft gelaten. Het heeft niet veel gescheeld of het Nederlands zevental had het net zo slecht gedaan als twee jaar geleden in Split, toen Poscik zijn entree maak te. Dankzij een benauwde ze ge (6-5) in de laatste wed strijd op het zwakke Roeme nië werd het puntentotaal uit zeven ontmoetingen opge schroefd tot vijf, even veel als Italië dat op grond van het re sultaat van het onderlinge duel samen met Roemenië werd veroordeeld tot het spe len van een selectietoernooi voor de Europese kampioen schappen over twee jaar in Sofia. "Zo zie je maar dat het terugha len van oude spelers niet al tijd helpt", concludeerde ploegleider Nico van Zeist. "De Italianen hebben 100.000 gulden betaald om Gianni de Magistris terug te krijgen. Zie daar het resultaat". Schaduw Het Nederlands team zelf was slechts een schaduw van de ploeg die vorig jaar in Utrecht en Boedapest won en bij de wereldkampioen schappen als vierde eindigde. De basis oogde vermoeid, in zetbare reserves waren niet voorhanden. Vooral van Bel- kum stelde teleur. De Leide- naar verscheen dikwijls te laat in de tweede lijn van de aanval om een schot te kun nen lossen en werd bij tegen aanvallen veelvuldig losge- Van Belkum zwak toernooi zwommen. Dat was hoofdza kelijk aan de onverwoestbare inzet van aanvoerder Buunk te danken dat de ploeg na de debaculeuze nederlagen te gen West-Duitsland en Joe goslavië toch nog enigzins overeind krabbelde, al viel de laatste wedstrijd tegen de Roemenen geducht tegen. Ploegleider Van Zeist had de halve nacht wakend doorge bracht om te wachten op de uitslag van het protest na de wedstrijd tegen Spanje. Dat bleek negatief, zodat de laat ste wedstrijd gewonnen moest worden. Dankzij Buunk en Landeweerd lukte dat, maar daar is ook alles mee gezegd. Johan Aantjes maakte de lij densweg niet mee. De Rob- benspeler had last van een pijnlijke rug en bleef op de kant. Hans Blikslager en Dick Nonnekes waren de snelzwemmende, maar lang zaam reagerende vervangers. De enige die met Buunk een voldoende aan het toernooi overhield was doelman Wou- ly de Bie. "Hii kan een hele grote worden", aldus Poscik. De nog altijd geen Nederlands sprekende coach ziet zijn se lectie pas over vier maanden weer. In de tussentijd wordt de eerste helft van de club competitie afgewerkt en vin den de Europacup-toernooi en plaats. Daarin is geen plaats voor centrale trainin gen. Anders dan bijvoorbeeld in de Sowjet-Unie, waar de bekerhouder niet heeft inge schreven voor het Europacup 2 toernooi. Poscik wil dan meteen naar Australië: "Een trainingsstage in een klimaat dat vergelijkbaar is met dat van Los Angeles, gevolgd door een toernooitje met ster ke tegenstanders als West- Duitsland, Cuba en de Ver enigde Staten". De clubtrainers hebben in een eerder stadium hun veto over dat plan uitgesproken. Maar Poscik heett gedaan gekre gen, dat Australië de data heeft aangepast, zodat de se lectie op 9 januari terug kan zijn en er nog wat tijd over blijft voor de voorbereiding op het tweede deel van de clubcompetitie. Ditmaal ligt het hoofdbestuur van de KNZB dwars vanweg de kos ten: een kleine halve ton. Nu de zaken er zo voorstaan heeft de polocommissie het voorstel voorlopig terugge nomen om te zien of er op de een of andere manier geld kan worden vrijgemaakt. Nederland-Roemenie 6-5, scoreverloop: Hagiu 0—1 (7—6), Landeweerd 1—1, Van Belkum 2-1 (6-7), Moiseanu 2-2, Garofeanu 2-3, Lande weerd 3-3 (7—6), Buunk 4—3, Van Es 5—3 (7—6), Gordan 5-4 (7-6), Van Es 6-4, Co- stres 6-5. ROME (GPD) - Nederland heeft de zestiende editie van de Europese kampioenschappen zwemmen met een po sitieve balans kunnen afsluiten. Nog nooit was het aantal medailles van de zwemmers en zwemsters zo groot als waarmee de zwempupillen uit Rome terugkeerden. Vier bronzen medailles, twee zilveren plakken: dat zijn de tastbare bewijzen van die positieve balans. Een van de eerste taken van de zwembond daarbij is om ervoor te zorgen, dat er een opvolger wordt aangetrokken voor bonds coach Bert Sitters. Geurtsen ziet daarbij een probleem aankomen, omdat het aantrekken van een vakkundige man voor een sei- zoen, een onmogelijke opgave is. „Wij hebben als driemanschap (Geurtsen, Schouten, Smit) het gat dat bij het vertrek van Sitters viel, kunnen opvullen. Maar in feite is dat niet meer dan een Conny van Bentum groeide in Ro me uit tot de nationale vedette, die nu naar het zich laat aanzien, definitief uit de schaduw van An- nemarie Verstappen is getreden. De Barneveldse, die binnenkort aan de universiteit van Utrecht medicijnen gaat studeren, voeg de aan haar medaille-aantal van de 100 en 200 meter vrije slag, op de slotdag van het zwemtoernooi nog een derde bronzen plak toe, via de derde plaats op de 200 me ter vlinderslag. „Dit was eigenlijk iets, waar ik het minst op gerekend had", zo ver klaarde de 18-jarige Barneveldse. Die derde bronzen medaille, naast de bronzen en twee zilve ren medailles uit de estafette ploegen, deed haar hoog scoren: zes medailles. „Het ging gewoon lekker". Ik ben naar Rome gekomen met de ge dachte, dat ik een medaille weg zou kunnen slepen op de 100 me ter vrije slag. Natuurlijk, ik mis een gouden medaille, maar dit is toch fantastisch. Nu weet ik ten minste waar ik een jaar hard voor gewerkt heb", aldus Van Ben tum. Een jaar geleden in Guayaquil mocht Van Bentum op de per soonlijke nummers niet starten, omdat zij na een minder goed voorseizoen, ook bij de selectie wedstrijden in Rotterdam faalde. Het falen daar beschouwt ze als de beste leerschool uit haar zwemcarrière. „Die tegenslag van vorig jaar was in ieder geval een stimulans om door te blijven knokken. Nu ik daar de vruchten van heb mogen plukken hier in Rome, geeft dat toch wel een be paalde voldoening". Wilskracht en doorzettingsvermo gen liggen besloten in haar ka rakter. Daarom ook heeft zij zich niet laten verleiden tot de mi neurstemming, die yitbrak, na dat Annemarie Verstappen al op de eerste toernooidag van Rome, van de kook raakte. „Ik heb een eigen lijn uitgestippeld, die mij uiteindelijk in Los Angeles moet brengen. Toen ik vorig jaar faal de, zat er ook niemand klaar om mij te troosten, behalve mijn ei gen trainster Rian Smit. Ik heb me afgezonderd, goed, maar mag ik. Ik heb toch ook zelf die trai- ningsarbeid moeten verrichten". Heren Daar waar de dame^redelijk op de been bleven (Van der Meer, De Rover, Van Staveren, Van Ben tum) was de terugval van de he renzwemmers opmerkelijk. „Dat is de negatieve kant van de ba lans", merkt Geurtsen op. De enige, die doordrong tot de finale was Hans Kroes. Niet op zijn sterkste nummer, de 200 meter vrije slag, maar op de 100 meter rugslag, waar hij toevallig het af gelopen jaar Nederlands kam pioen op werd. „Als je de ande ren daar tegenover zet (Drost, Schlingenmann, Corbeau, Maas dijk) blijken zij niet rijp te zijn geweest voor dit toernooi", zo oordeelt Geurtsen. „Er zal dan ook erg veel moeten gebeuren, wil er volgend jaar in Los Ange les van enig herstel sprake zijn". 3. West-Duitsland 4. Groot-Brittanniè 1 5. Italië 2 6. Zweden 1 7. Bulgarije 1 8. Nederland 9. Hongarije 10. Joegoslavië 11. Spanje 11. Frankrijk 13. Tsjechoslowakije 2 13. Roemenië Spelen Volgens hem moet de zwembond toe naar een full-time kracht, die in ieder geval tot de Spelen van 1988 in Zuid-Korea een contract krijgt. Voor het zover is, zal het wel oktober zijn. In de komende maand zal er een analyse worden gemaakt over het functioneren van het driemanschap. Daarbij zullen ook de zwemmers en zwemsters worden betrokken waarbij ze zich ook over mogelij ke kandidaten kunnen uitlaten. „We hopen eind september de nieuwe bondscoach aan te stel len", zegt zwembond-secretaris Koen Anthoni, „omdat we niet over een nacht ijs willen gaan. Voor mij staat het echter nog niet vast, dat het een full-time kracht zal worden, ten slotte heeft Sit ters ook als part-timer bij de bond gewerkt". In feite gaat de zwembondbestuur- der daarmee voorbij aan de pres taties van de Nederlandse ploeg in Rome, die eigenlijk best een vaste man, rechtvaardigen. Die man moet vier jaar lang als steun en toeverlaat dienen. Het vertrek van Sitters naar Spanje was on der meer aanleiding dat Anne marie Verstappen, tot vorige week de nationale vedette van het Nederlands zwemmen, in Rome faalde. Mogelijk dat juist de Brabantse de zwembestuur- ders tijdens de hearing tot ande re gedachten zal kunnen bren gen. ROME - De Nederlandse groepsuitvoering bij het kunstzwemmen werd uiteindelijk met zilver gewaardeerd. Het achttal (Marijke Engelen, de Alphense Catrien Eijken, Maijolein Philipsen, Mar- go Siebel, Judith van den Berg, Esther Theisen, Petri Engels en Anette van Tol) herhaalde daarmee het resultaat van twee jaar geleden, toen het Europees kampioenschap in Split ook met een zilveren medaille kon worden afgesloten. Het Nederlandse achttal verzamelde 163,577 punten en vormde geen enkele bedreiging voor de Engelsen, die met de gouden medaille de trilogie bij het kunstzwemmen voltooide. De Westduitsers werden met een puntentotaal van 159,381 op rui me afstand van de Nederlanders derde. LEIDEN/WENEN - Geen medail les, wel twee nationale jeugdre cords. Dat was de oogst die de Nederlandse afvaardiging naar de Europese jeugdkampioen schappen atletiek het afgelopen weekeinde behaalde. In Schwe- chat bij Wenen kwam de Friese Marion Wijnsma op de zeven kamp tot een zesde plaats met 5773 punten waarbij vooral haar 100m horden in 13.95 en haar hoogtesprong van 1.84m van uit stekend gehalte waren. De Haag se Ella Wijnants scoorde de hoogste Nederlandse notering met een vierde plaats bij het hoogspringen met 1.85 meter. Michael Gross, de talentvolle zwemmer uit West-Duitsland vestiade bii de EK twee wereldrecords. ROME (GPD) - Er kon de afgelo pen week bij de Europese zwemtitelstrijd in Rome geen race voorbij gaan of Mark Schu bert, de hoofdcoach van de Amerikaanse zwemmers, zat ge wapend met pen, papier en vi deo-recorder op de tribune. Zijn belangstelling gold niet de vijf tien buitenlandse pupillen, die hij bij zijn vereniging Mission Viejo Nadadores op deze zes tiende Europese zwemkam- pioenschappen prepareerde, maar vooral Oostduitse zwem- nymfen, die zich in de Italiaanse hoofdstad als ware goudvissen ontpopten. De blamerende nederlaag van de zwemmers uit de Verenigde Sta ten vorig jaar bij het toernooi om de mondiale titels in Equador, heeft de beleidsbepalers, waar Schubert er een van is, tot ande re gedachten gebracht. „Elke ne derlaag is een blamage en een te leurstelling. Verliezen is in elk opzicht on-Amerikaans èn met de Olympische Spelen in eigen huis, kunnen we ons dat niet per mitteren". Los Angeles 1984 moet de weder opstanding van de Amerikaanse zwemelite worden. „En daar wordt momenteel hard aan ge werkt", zo verzucht Schubert. De 34-jarige zwemcoach uit Cali- fornië die al jaren vechtersmen taliteit en winstgerichtheid cen traal stelt, miste vooral vorig jaar in Guayaquil de motivatie van zijn zwemmers en zwemsters. „Ik ging uit van revanche, omdat wij er bij het olympisch toernooi van Moskou om politieke rede nen niet bij waren. Maar dat bleek voor de zwemmers en zwemsters niet genoeg om met meer strijdlust door het water te gaan". Die strijdlust heeft Schubert de af gelopen week zeker bij de Oost duitse zwemmeisjes teruggevon den. Met vijftien gouden en twaalf zilveren medailles het hoogst bereikbare - keert de zwemleiding uit de Sowjet-satel- lietstaat vandaag terug naar huis. Pas na de US-nationals zal hij be ter vergelijkingsmateriaal voor handen hebben, om de medail les, tijden en records op juiste waarde in te schatten. De medailles van Rome zullen vol gend jaar bij de Olympische Spe len alleen nog herinneringswaar- de hebben. Hetzelfde lijkt te gel den voor de wereldrecords. Zes in totaal, waarvan er drie op de individuele nummers en evenzo- vele op de estafette-onderdelen werden binnengehaald. Daar mee heeft Rome zich in ieder ge val beter gemanifesteerd als Split twee jaar geleden, waar al leen de Oostduitse Ute Geweni- ger slaagde in haar opzet en op de kortste schoolslagafstand een wereldrecord realiseerde, Rome steekt Split in dat opzicht naar de kroon. Met diezelfde Ge- weniger in dezelfde discipline, en Westduitser Michael Gross (twee wereldrecords: 200 meter vrije slag en 200 meter vlinder slag) in de hoofdrollen. Rome le verde ook in vergelijking tot Split meer Europese records op (6) en afgaande op die record- hausse mag best worden gecon cludeerd dat Europa als zwem- werelddeel een stuk sterker is geworden. De Sowjet-Unie heeft in Rome be paald niet het achterste van zijn tong laten zien Vladimir Salni- kov pakte op de 400 en 1500 me ter zoals gebruikelijk is de laatste jaren, goud mee, Robertas Zhul- pa zag zijn positie op de school slag ondermijnd door de Brit Adrian Moorhouse. Op de 200 meter moest de Europees en olympisch kampioen uit de Sow jet-Unie zelfs genoegen nemen met het brons, na het goud op de kortere schoolslagafstand. Met name de dames van de Sowjet- ploeg vielen in Rome sterk terug. Igor Koshkin, coach van Salnikov, gelooft dat de oorzaak van terug val van zijn land tweeledig is. „In de eerste plaats zijn de Spelen van volgend jaar in Los Angeles belangrijker dan de Europese ti telstrijd ooit zal zijn. Bovendien denk ik dat het ook te maken heeft met het afwerken van te veel wedstrijden", aldus Kosh kin. Hij ontkent niet, dat ook de Sow jet-Unie zich juist meer en meer op de studentenspelen heeft ge richt dan op de Europese kam pioenschappen, en dat de piek van zijn zwemmers daardoor niet in Rome kon liggen. Bij het dameszwemmen bleef Oost-Duitsland verbazen. Met goud en zilver (Sirch en Zimmer- mann) op de 200 meter rug, en 200 meter vlinderslag (Pollit en Geissler) werd aan het maximaal haalbare gestalte gegeven: 15 goud en 12 zilveren plakken, waarbij vrije slagzwemster Birgit Meineke er zelf vijf mee naar Oost-Berlijn mag meenemen en topscoorster van de DDR-ploeg werd. Aan de Verenigde Staten de taak om die hegemonie te doorbreken. Ook vooraan zat Limburger Johan Kuijpers op de 3 km met een vijf de plaats in 8.06.89. De Leidse Yvonne van Dorp (AV Holland) kwam op de 200m wel door de series heen maar sneuvelde in de halve findies met een tijd van 24.66. Snelwandelaar Dirk Maassen van de Brink (AV Holland) werd gis teren tijdens een nationale selec tiewedstrijd in Schoonhoven over 30 km snelwandelen tweede in 2 uur 40 minuten 7 seconden wat hem een interland-verkie zing opleverde.Kogelslingeraar Peter van Noort (Spartaan Lisse) kwam gisteren in eigen huis op zijn specialiteit tot een afstand van 69,50 meter. Sjaak Peeters (AV Holland) ver overde gisteren in Amsterdam tijdens de C-Spelen (officieuze Nederlandse kampioenschappen voor C-junioren) een zilveren plak op de 100m jongens in 11.5 seconden. Met zijn clubgenoten Ilja van Wees, Patrick Haver en Harald van Dooren werd hij bo vendien op de 4xl00m vierde in 48.4. Bij de meisjes brachten drie Holland-juniores het op de 80m tot 10.8 sec, t.w. Leonie Pieters, Sandra Parlevliet en Stephanie Keereweer. Uitblinkers tijdens de slotnum mers van de Leidse kampioen schappen, zaterdag verwerkt in de Leidse Hout, waren Frans Blom (Holland) op de 400m he ren met 48.8 sec., Mark van Vliet (Holland) bij het polshoog heren met 4.30m en A-junior Gert Jan Palm (eveneens Holland) op de 110m horden met 15.7 seconden. ROME (AFP) - De jonge Tsje- choslowaakse schoon- springster Alena Niederlova, die heeft meegedaan aan de Europese kampioenschap pen in Rome, is vrijdagavond niet met de nationale ploeg naar huis teruggekeerd. De perschef van de kampioen schappen achtte de kans erg groot dat Niederlova in het Westen wil blijven. DUISBURG (ANP) - Alleen Sjoerd Hoekstra en Joost Ade- ma hebben zich gistermorgen in Duisburg geplaatst voor de hal ve finales van de wereldkam pioenschappen roeien. De overi ge vier Nederlandse boten bij de "zware" heren wrden verwezen naar de herkansingen. Een overigens allerminst drama tisch gegeven. Ook ditmaal zal de eerste ware selectie bij de ti- telwedstrijden voor dames, he ren en lichte roeiers in vrijwel al le gevallen pas plaatsvinden bij de halve finales. Voor de enige Nederlandse inschrijving bij de lichte ploegen, de vier zonder stuurman, geldt zelfs dat maar één van de dertien deelnemende vieren de halve eindstrijd niet zal halen. Bij de "zware" heren ko men in de vier met stuurman, de twee zonder stuurman en de dubbel vieren slechts twee boten niet in de halve eindstrijden. Al leen in het skiffnummer is spra ke van een eerste ware schifting. In series en herkansingen wor den in het eenzaamste nummer dat de roeisport kent zeven scul lers uitgeschakeld. In de vier zonder stuurman wordt, me twaalf inschrijvingen direct ge streden om finaleplaatsen. Hoekstra en Adema, goed voor brons tijdens de wereldkam pioenschappen 1982 in Luzern, moesten tenminste derde wor den in een veld van vijf boten. Frankrijk bleef in de serie van de Groningers al snel achter. De Amerikaanse twee werd halver wege de race gepasseerd. De Ae- gir-ploeg roeide vervolgens rus tig de race uit. Aanmerkelijk slechter verging het op de Wedau-baan de Nereus-Or- ca vier met stuurman. De Neder landse coalitie, die vorige maand bij verrassing de nationale titel miste, voer aanvankelijk in vijf de en laatste positie. Hongarije werd op de tweede kilometer ge passeerd. Toen dat gebeurde wa ren de leidende Tsjechoslowa- ken, Italianen en Amerikanen, die wèl overgingen naar de halve finales, al ruimschoots buiten be reik van de Nederlandse boot. Florijn Skiffeur Ronald Florijn werd in de race, waarin alleen de winnaar overging naar de volgende ron de, vijfde en laatste. Ook de Lei- denaar moet vrijdag trachten via een eerste of tweede plaats in de herkansingen alsnog de halve fi nales te bereiken. De verrassen de winnaar van de Holland-be ker lag al snel in laatste positie met meer dan een lengte achter stand op de leidende Tsjechoslo- waak Vladek Lacina, die overtui gend won. Voor de Aegir-Orva vier zonder stuurman was de vierde plaats in een veld van zes boten het hoogst bereikbare. In dit stuur- manloze nummer telde overi gens ook slechts de eerste plaats. De winnaar plaatste zich name lijk direct voor de finale van ko mende zondag. In een voorwedstrijd waarin ver der alleen maar potentiële finale kandidaten waren ingedeeld werd tenslotte de De Hoop/De Zwolsche-RIC dubbel vier, vijf de en laatste. KEULEN (ANP) - De Amerikaan van Zuidafrikaanse afkomst Sydney Maree heeft gisteren bij internationale atletiekwedstrij den in Keulen het wereldrecord op de 1500 meter verbeterd en gebracht op 3 minuten 31,24 seconden. Maree was daarmee 0,12 seconden sneller dan de Engelsman Steve Ovett, die op 27 au gustus 1980 in Koblenz het wereldrecord op 3.31,46 had ge bracht. De Fransman Pierre Quinon verbeterde in Keulen het wereldre- cord polsstokhoogspringen tot 5,82 meter. Het oude wereldre cord stond sedert 26 juni 1981 op naam van de Vladimir Polja- kov (Sow), die in Tblissi 5,81 meter had gesprongen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11