Utrecht en AZ wekken woede op van trainers Bekerstunt van Göttingen Willem II houdt huis in Deventer Lengkeek pakt Roda zege af Amateurs schakelen Eintracht Frankfurt uit Alkmaarders verliezen slecht duel Arrestaties van Duitse en Engelse supporters Excelsior bestraft laksheid Den Bosch Thoresen en Koolhof schotvaardig Go Ahead afgedroogd Han Berger: Tk word ziek van het publiek' PAGINA 19 MAANDAG 29 AUGUSTUS 1983 KERKRADE - Eenmaal in bezit van een 2-0 voorsprong dachten de voet ballers van Roda JC het duel met Sparta freewheelend naar een goed einde te brengen. Maar Ronald Lengkeek diende de Limburgers ad rem van repliek, zodat Sparta met een 2-2 gelijkspel de thuisreis rich ting Rotterdam mocht aanvaarden. "Die gasten van mij dachten met een minimale inspanning een maximaal resultaat te behalen", foeterde Roda-trainer Hans Eijkenbroek. "Nou, de heren hebben zich vergist, ze hebben een zekere overwinning verspeeld' Het jonge Sparta had halverwege de wedstrijd slechts hoop op een zo klein mogelijke nederlaag. Al verloor Roda-spits Chris Guthrie bijna elk kopduel van Adrie Andriessen, de Limburgers lieten de Rotterdam mers alle hoeken van Kaalheide zien. Met Hans Zuidersma in de basis voor René Hofman oefende de thuisclub permanent pressie uit op het bastion van Bas van Noortwijk. Zuidersma maaide al na 6 minuten finaal over de bal, maar even later had het bij Fortuna Sittard wegge plukte koopje wel succes. Nadat de van Willem II overgenomen Guth rie voor 2-0 had gezorgd leek Sparta rijp voor een afgang. Maar na rust dacht Lengkeek daar anders over: 2-2. uiiigcviug van nei iiieuusia- tion 'Euston' en brachten flinke schade toe aan het station. GÖTTINGEN Sensatie in Göttingen waar Eintracht Frankfurt gisteren al in de eerste ronde van het toer nooi om de Westduitse voetbalbeker werd uitge schakeld. Eintracht ver loor voor 8000 kijkers bij Göttingen '05 met 4—1. De amateurs van Göttingen stonden al na achttien mi nuten met 3—0 voor. Naast Eintracht bereikten ook Bayer Leverkusen (1-3 tegen SV Waldorf Mannheim), Borussia Dortmund (1-4 bij Hamburger SV), Fortuna Düsseldorf (0-3 te gen Schalke '04) en 1. FC Nürn- berg (1-3 bij VFL OLsnabrück) en VFL Bochum (0-1 tegen Ale- mannia Aachen) de tweede ron de van de bekerstrijd niet. Door een allerminst overtuigende overwinning (4-1) op Borussia Dortmund drong Hamburger SV zaterdag wel door tot de tweede ronde van het toernooi om de Westduitse voetbalbeker. Verdedigingsfouten van de forma tie uit Westfalen hielpen de Eu ropese bekerhouder aan een sim pele zege. Het uitgeschakelde Borussia Dortmund werd wel een spits rijker: Werner Dressel kwam van 1. FC Nürnberg. Rüdi- ger Abramczik maakte de trans fer in omgekeerde richting. De ruil werd met gesloten beurs uit gevoerd. Een week na het vertrek van trai ner Rinus Michels boekte 1. FC Köln een ruime overwinning. Het verweer van VFR Aachen, dat met 6—1 aan de kant werd ge zet, kon evenwel niet serieus worden genomen. De lijstaan voerder in de bundesliga, Bayer Ürdingen kwam tegen de ama teurs van SV Sandhausen ook na verlenging niet verder dan een gelijkspel (0-0). De voornaamste uitslagen: Fortuna Kól- n-Borussia Mönchengladbach 2-3; Arminia Bielefeld-SPVJJ Neu Isen- burg 1-2; MSV Duisburg-FC Kaisers- lautern 1-2 (na verlenging); SC Her- ford-Karlsruher SC 0-3; Prullendor- f-Eintracht Braunschweig 0-7; Ale- mannia Aachen-VFL Bochum 1-0; Hessen Kassel-Bayern München 0-3. League Titelverdediger FC Liverpool heeft de Engelse voetbalcompetitie in gezet met een gelijkspel. Bij Wol verhampton Wanderers kwam de formatie van de 61-jarige coach Joe Fagan niet verder dan 1-1. Geoff Palmer van de Wolves viel de eer te beurt het eerste doelpunt van het seizoen te mo gen maken. Palmer schoot in de eerste minuut van het treffen met de landskampioen een straf schop in. Pal na rust bracht de internaitonal van Wales, Ian Rush de score in evenwicht. Bekerwinnaar Manchester United zegevierde met 3-1 over het net gepromoveerde Queens Park Rangers. Grote man bij de Man cunians was Arnold Mühren. In de achtste minuut scoorde hij uit een strafschop en een kwartier later stelde hij Frank Stapleton in staat de voorsprong te verdub belen. In de tweede helft zorgde Mühren zelf weer voor de derde treffer. Watford, dat vorig jaar als debutant in de topliga tweede werd, verloor op eigen terrein met 2-3 van Coventry City. St. Mirren St. Mirren, in het toernooi om de UEFA-beker de eerste tegen stander van Feyenoord, is in het Schotse bekertoernooi al doorge drongen tot de derde ronde. St. Mirren speelde zaterdag gelijk bij Forfar (2-2). De ploeg uit Glas gow had het eerste duel met 1-0 gewonnen. Dieter Schatzschneider. de nieuwe spits van Hamburger SV, wordt hier bijna onthoofd door Rolf Russmann, voorstopper van Borussia Dort mund. Schade liep Schatzschneider overigens niet op, integenteel, zijn ploeg won met 4—1. <Foto AP) ALKMAAR (ANP) - Barry Hughes, de oefenmeester van FC Utrecht, heeft zich gisteren in Alkmaar nog flink druk lopen maken langs de lijn, voordat hij de twee op AZ'67 veroverde punten mocht begroeten. De Welshman verbeet de woede, omdat zijn ploeg verzuimde afstand te nemen van de povere Alkmaarders. Het bleef bij een treffer van Gert Kruijs. AZ-trainer Piet de Visser wond zich al evenzeer op. Ook zijn elftal wist geen raad met de kansen. De thuisclub kreeg in de beginfase enkele mogelijkheden via Van der Poppe en Tiktak, maar presteerde daarna een uur lang niets. GELSENKIRCHEN/LONDEN (AFP) - In Gelsenkirchen en Londen zijn respectievelijk vrijdag- en zaterdagavond na voetbalwedstrijden sup porters gearresteerd. Negen tien fans van Fortuna Düsel- dorf werden vrijdag na het bekerduel met Schalke '04 aangehouden. Ze gooiden met stenen ruiten van kan toren in. Ook een politiewa gen werd bedolven onder een regen van stenen. Engeland In Londen zijn zaterdag op de eerste speeldag in de Engel se voetbalcompetitie 230 supporters opgepakt. De aanhangers van Birming ham City (verlies met 0-4 bij West Ham United) terror- riseerden voetgangers in de Na de uittocht van te veel goede voetballers heeft AZ'67 weinig meer te bieden. De Visser moest zich gisteren behelpen met het roemen van de inzet, die bij vla gen was te bespeuren. Gevaarlijk werd zijn team zelden en van goed voetbal was al helemaal geen sprake. De thuisclub kan ROTTERDAM (ANP) - De wedstrijd Excelsior - FC Den Bosch heeft eigenlijk geen winnaar verdiend. Na een matige eerste helft ver speelde promovendus FC Den Bosch evenwel op knul lige wijze een voorsprong van 1-0. Excelsior profiteer de van de laksheid in de Bos sche defensie en won uitein delijk nog met ruime cijfers: 3-1. In de eerste helft werd zwak geacteerd. Er zat weinig tempo en fantasie in het spel van beide clubs. In de tweede helft zette Hans Groenendijk FC Den Bosch na een slordigheid in de Ex- celsior-verdediging op 1-0. Op kinderlijke wijze liet FC Den Bosch zich de voor sprong uit handen nemen. Eddy Ridderhof scoorde in de 75ste minuut de gelijkma ker en invaller Nico Jalink (ex-Xerxez) zorgde met een kopstoot voor 2-1. Vlak voor tijd werd Snoei in het Bossche strafschopgebied onderuit gehaald. Ridderhof benutte de strafschop: 3-1. geen persoonlijkheid op het veld kon brengen, die in staat was eni ge lijn in het spel te brengen. Martin Haar had het veel te druk met zichzelf en de lastige Utrech ters Kruijs en De Wit om zich met de opbouw te bemoeien. AZ'67 koos bij gebrek aan betere ideeën vaak voor de lange trap richting het hoofd van aanvoer der David Loggie. Hughes kent de Engelse spits échter als geen ander en liet hem bewaken door Ton du Chatinier en Leo van Veen als centraal duo in de ver dediging. "Ik heb het met Van Veen in de spits geprobeerd, maar in de defensie kan ik hem momenteel beter gebruiken. Hij bewaart de rust en houdt over zicht. Met het oog op de ontmoe ting met PSV was het voor Utrecht belangrijk om eens te winnen in Alkmaar". De beginfase was wel voor AZ 67, dat een kwartier lang hoop op een goed resultaat mocht koeste ren. Een blunder van Steinmann leidde echter het verval in. De Alkmaarse verdediger gaf de bal cadeau aan Frans Adelaar, die onmiddellijk Kruijs de diepte in stuurde. Kruijs kwam alleen nog doelman Treytel tegen, die hem vergeefs bij de benen probeerde te grijpen: 0—1. FC Utrecht ge bruikte de onverwachte treffer gretig om het initiatief over te ne men. De ploeg werd daarbij ge holpen door de snelle aftakeling van AZ'67. Treytel Na de pauze probeerden de Alk maarders wel druk uit te oefe nen, maar het ontbrak aan over leg en individueel inzicht. De Visser mocht zich gelukkig prij-^ zen met Treytel in het doel. De" routinier onderbrak bij herha ling de acties van doorgebroken Utrechtse spelers, onder wie Rob de Wit, Jan van de Akker en Ge rard van der Lem, die wegens loslippigheid een gele kaart kreeg van scheidsrechter Bak ker. Eredivisie Excelsior - FC den Bosch 3-1 (0-0). 60 Groenendijk 0-1. 75. Ridderhof 1-1. 83. Jalink 2-1, 88. Ridderhof 3-1. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toe schouwers: 2000. Gele kaart voor Salm (FC Den Bosch). Feyenoord - Fortuna S 3-2 (1-1). 21 Smeets 0-1, 45. Hoekstra 1-1, 52. Je- liazkov 2-1, 56. Vermeulen 3-1, 60. Gullit 4-1, 85. Smeets 4-2,88. Been 5-2. Scheidsrechter. Draaisma, Toeschou- PSV - DS '79 5-0 (3-0). 15. Thoresen 1-0, 30. Thoresen 2-0, 43. Koolhof 3-0, 68. Koolhof 4-0. 80. Brandts 45-0. Scheidsrechter: Van der Laar., toe schouwers: 14.000. In de slotfase ontdooide zowaar de bescheiden schare Alkmaarse supporters. AZ'67 putte moed uit die aandacht en gokte met Gaas beek als extra aanvaller op een wondertje. Het bleef bij enkele ongevaarlijke kopstoten van Loggie en een goede mogelijk heid voor Van der Poppe. De voormalige MW-speler, die ook de gele kaart kreeg voorgehou den. faalde in de afwerking. On derwijl behoedde Treytel zijn elf tal voor een echte afgang door al le Utrechtse uitvallen te neutrali seren. Haarlem - Helmond Sport 3-0 (2-0). 13. Balm 1-0, 33. Balm 2-0. 88. Van der Waart 3-0. Scheidsrechter Blanken- stem. Toeschouwers: 2800. Go Ahead Eagles - Willem II4-6 (2-2). 19. Van Gils 0-1., 37. Ten Cate 1-1.. 39. Nelemans 1-2, 40. Eykelkamp 2-2, 46. Feskens 2-3., 55. Van Gils 2-4, 69. Ne lemans (strafschop) 2-5., 79. Van Gils 2-6., 80. Witbaard (strafschop) 3-6, 85. Boerebach 4-6. Scheidsrechter: De Schepper. Toeschouwers: 8000. Gele kaart: Steyart (Willem II). FC Groningen - Volendam 4-1 (3-0). 9. Keukens 1-0, 31. Van Dijk 2-0, 36. Waalderbos 3-0. 53. McDonald 4-0, 90. Tuyt 4-1. Scheidsrechter Geurds. Toe schouwers: 12.500. Ajax - PEC Zwolle 4-2 (1-0). 9. Boeve 1-0. 49. Van Basten 2-0, 50. Van den Hengst 2-1, 76. Schoenaker 3-1, 82. Vanenburg 4-1, 87. Visser 4-2. Scheidsrechter Bosman, toeschou wers: 15.000. Geel: Rep en Drost (PEC). AZ '67 - FC Utrecht 0-1 (0-1). 21. Kruijs 0-1. Scheidsrechter: Bakker. Toeschouwers: 5000. Gele kaart: Van der Lem (FC Utrecht) en Van der Poppe (AZ '67). Roda JC - Sparta 2-2 (1-1). 6. Zuidersma 1-0, 30. Guthrie 2-0, 53. Lengkeek 2-1, 65. Lengkeek 2-2. Scheidsrechter: Thomas. Toeschou wers 6500. Eerste divisie: De Graafschap - Vitesse 1-1 (1-0). 16. Leeuwerik 1-0. 66. Boere 1-1. Scheids rechter: Mulder, Toeschouwers: 7000. NEC - Eindhoven 2-1 (0-1). 22. Moniz 0-1, 63. Janssen 1-1, 79. Visser 2-1. Scheidsrechter: Van Vliet. Toeschou wers: 2100. Heracles - FC den Haag 2-2 (2-0). 6. Schepers 1-0,20. Ter Mors 2-0, 63. Van Delft 2-1, 75. Pen 2-2. Scheidsrechter: Dolstra. Toeschouwers: 3500. Gele kaarten: Lalopua en Poell (Heracles), Zwart (FC Den Haag). Wageningen - RBC 5-0 (2-0). 21. Rad- staat 1-0, 43. Van der Pol 2-0, 51. Ur- sem 3-0, Van der Pol 4-0, 78. Ursem 5-0. Scheidsrechter: Smeenk. Toe schouwers: 3000. Gele kaarten. Van Vijfeyken (Wageningen). MVV - FC Twente 2-1 (1-0). 24. Nan- ninga 1-0,56. Ashcroft 1-1,59. Duijzin- ga 2-1. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 4000. Gele kaart: Pias mans (FC Twente). FC VVV - Telstar 1-1 (0-0). 46. Brandts 1-0, 67. Mayer 1-1. Scheids rechter: De Vrieze. Toeschouwers: 3200. NAC - Heerenveen 1-0 (0-0). 70. Geels 1-0. Scheidsrechter: de Munnik. Toe schouwers: 4100. SC Cambuur - Veendam 3-2(2-1). 13. De Leeuw 1-0, 30. Goble 1-1, 34. Pelt- zer 2-1, 47. Mc Nulty 2-2, 68. Anema 3-2. Scheidsrechter: Hobé. Toeschou wers: 5000. Gele kaart: Hoekstra (Cambuur). EINDHOVEN - PSV heeft tegen het technisch goed voetballende, maar in tempo tekortschietende DS'79 veel profijt gehad van de twee snelle spitsen Jurrie Kool hof en Hallvar Thoresen. Beiden scoorden tweemaal en als DS- doelman Jaap Bloem niet zo goed had staan keepen, onge twijfeld zouden de schotvaardige PSV-ers nog enkele goals voor zichzelf hébben opgeëist. In de 27ste minuut stopte Bloem bijvoorbeeld een penalty van Koolhof, nadat Gerrie Mühren de bal met de hand had beroerd. Bloem keerde bovendien nog twee inzetten van Thoresen en een schuiver van de andermaal onopvallende Haan, die in vrije positie op enkele meters van de doellijn stonden. DS'79 had daarvoor overigens bij na de sensatie van een voor sprong beleefd. Slechts met een wanhoopssprong wist Pim Does burg de bal na een schot van Geert Meijer nog juist van de doellyn te grissen. Wim van der Steen trof zelfs nog de lat, maar daarna begonnen Koolhof en Thoresen hun schutterskwalitei- ten te exploiteren. Eerst haalde de Noor tweemaal succesvol uit, daarna was het de beurt aan de stoïcijns opererende Koolhof. Vlak voor tijd vierde invaller Er nie Brandts (voor Landsbergen) zijn eerste balcontact met PSV's vijfde goal. Haarlem Haarlem had tegen Helmond Sport eveneens een grote overwinning kunnen behalen, maar met name de van AZ'67 geleende Peter van tier Waart zocht het Helmondse doel nogal eens op de verkeerde plaats. Wim Balm trof voor de p^uze wel tweemaal de roos. Pas twee minuten voor tijd bekroon de Van der Waart zijn energiek- rijke spel met een welverdiende treffer. David Loggie poogt namens AZ'67 de verdediging van FC Utecht in verlegenheid te brengen. Tevergeefs, want Jan van den Akker. Leo van Veen en Ton du Chatinier (v.l.n.r.) zijn waakzaam. (Foto ANP) DEVENTER (ANP) - Willem II heeft zaterdagavond in de Adelaarshorst voor een grote verrassing gezorgd. De in fi nanciële nood verkerende Tilburgse club droogde Go Ahead Eagles met 6-4 af en won door deze zege ook nog de sympathie van het Deven ter publiek, dat in de slotfase op de hand van de Tilburgers In het eerste kwartier leek Go Ahead Eagles-Willem II een eenzijdig en saai duel te wor den. De Deventer ploeg was heer en meester. De voorhoe de beproefde de kwaliteiten van Willem Il-doelman For- mannoy, die alleen al in het eeiste kwartier meer te doen kreeg dan Eagles-doelman Jongbloed in de gehele wed strijd. Toch werd de laatste de grote verliezer: 4—6. Sensatie Formannoy hield goed stand en kon opgelucht adem halen toen Van Gils in de negen tiende minuut Willem II, te gen de spelverhouding in, op 0-1 bracht. Twintig minuten later was de sensatie com pleet. Binnen drie minuten was het 2-2. In de 37ste mi nuut maakte Henk ten Cate gelijk en de twee daaropvol gende minuten bevatten en- venzovele doelpunten van respectievelijk Toon Nele mans (Willem II) en Eykel kamp: 2-2. Go Ahead Eagles was geen schim meer van de ploeg die woensdagavond FC Utrecht zo overtuigend had verslagen. Bij de Deventaren faalde het middenveld, bo vendien zat er aanvallend weinig kracht in de ploeg. Rusteloosheid Na de rust profiteerde het even min imponerende Willem II van de rusteloosheid bij dc Eagles. Direct na de aftrap zorgde John Feskens met een afstandschot. verkeerd beoordeeld door Jongbloed, voor 2-3. Waarna Van Gils, Nelemans (strafschop) en op nieuw (de van Beringen af komstige) Van Gils er nog voor de 80ste minuut 2-6 van maakten. Het -Deventer pu bliek liet de eigen ploeg val len. De thuisclub, inclusief trainer Wullems, trok zich niets aan van het ontevreden publiek. Go Ahead Eagles was tegen Willem II kans loos. Witbaard (strafschop) en invaller Boerebach kon den tegen het einde alleen de score nog enigszins verzach ten. GRONINGEN (ANP) FC Groningen-trainer Han Berger had geen goed woord over voor het Groninger voetbalpubliek, dat de zege met 4—1 op Volendam nauwelijks kon waarderen. Geroep om de naar Heracles ver trokken doelman Tukker en om de Aziatische lieveling Fandi, omlijst met slow-hand geklap, waren de uitingen van de veeleisende toeschou wers. "Ik word er ziek van", was het commentaar van Han Berger. "Nu win je met 4-1 en het is weer niet goed. Ik vind het een belachelijke zaak en als je zo bezig bent, dan help je je eigen ploeg wel in de vernie ling". Nu was Groningen-Volendam allerminst een geweldig duel. Daarvoor was de overmacht van de Groningers te groot. De Volendammers kon den met hun eindeloze combinaties, die nooit tot een afronding kwa men, niet imponeren. Cor van der Hart over zijn ploeg: "Natuurlijk ben ik een beetje teleurgesteld. We begonnen goed gemotiveerd aan dit duel. We hadden afgesproken het spel van Groningen zo vroeg moge lijk te ontregelen, maar toen we al gauw enkele doelpunten om de oren kregen, hield alles op". Eindeloos Terwijl Volendam eindeloos en met weinig bezieling bleef schuiven, zon der dat men dicht in de buurt van Schellekens kon komen, stonden de Groningers na ruim een half uur al op een winnende voorsprong van 3-0. Eerst joeg Keukens de bal met een diagonale knal in het Volen- dammer doel. Vervolgens kon doelman Hoek de bal na een hoge voor zet niet bereiken, waarna Van Dijk gemakkelijk kon scoren en luttele minuten later was er een enorme slordigheid in de Volendammer de fensie, waardoor Waalderbos de bal slechts in het lege doel hoefde te schuiven. Niet lang na de pauze werd het door McDonald 4-0 en toen was het met de wedstrijd helemaal gebeurd. Met de laatste trap van de wedstrijd bepaalde Klaas Tuyp de eindstand op 4-1.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10