Zwart werken kurk waarop Italië drijft rin kabinet Begin dreigt maakt zich op voor tweede ronde EMV Straffen tot 12 maanden geëist tegen militairen VACATION L/NERS Ibataaibaa' crulMn mat hoi anda a'o.ia'ona artta achtp_da VACATIONS* Britse liberaal dreigt met aftreden SATERDAG 27 AUGUSTUS 1983 Buitenland strategen van de Republi keinse Partij toestemming gege- ven een commissie samen te stel- door Henk Kolb M qa„ len. die zijn campagne voor her- 1 d verkiezing in 1984 moet voorbe- aanse reiden. Volgens zegslieden van 1")V'eri het Witte Huis zou Reagan zich pin pas zo laat mogelijk officieel kandidaat willen stellen. Alge meen wordt aangenomen dat hij voor een tweede ambtstermijn niet terugschrikt. Formeel zal Reagans verkiezings- eommissie zich pas na 15 okto ber presenteren. De president wil begin november officieel, als staatshoofd, op reis naar het Ver re Oosten zonder de extra belas ting van een kandidatuur. Vol gens de verkiezingswet heeft Reagan vijftien dagen om de werkzaamheden ten behoeve van zijn herverkiezing te sanctio neren, nadat de commissie die formeel is begonnen. Achter de schermen draait de Re publikeinse partijmachine al op volle toeren. In diverse grote sta ten zijn reeds campagneleiders aangewezen. Reagan zelf ge bruikt een deel van zijn vakantie in Californië om toespraken te houden tot oud-strijders, Spaanssprekenden en (Republi keinse) vrouwen, die alle ken merken dragen van een kandida tuur. De politieke vooruitzichten zijn voor de president niet rooskleu rig - ook binnen zijn eigen partij wordt beseft dat zijn herverkie zing niet zonder slag of stoot zal verlopen. Reagan heeft groepe ringen die aan zijn verkiezing hebben bijgedragen van zich ver vreemd. Opiniepeilingen wijzen erop dat Reagan ook vanwege zijn beleid in Midden-Amerika veel weer stand ontmoet onder de Spaans sprekende minderheid, die zich gediscrimineerd acht en bij de vrouwelijke kiezers, die zich eveneens ten achter gesteld voe len. En het ligt niet voor de hand dat de meer dan 300.000 overwe gend zwarte demonstranten die zich naar verwachting zaterdag Washington verzamelen onder het motto 'Werk, Vrede en Vrij heid', ter herdenking van de de monstratie voor de burgerrech ten van 1963, over Reagans be stuur tevreden zijn. Reagan mag dan zo lang mogelijk president willen zijn en niet lan ger dan nodig kandidaat - wie hem deze dagen tijdens zijn toe spraken bezig hoort, ontkomt niet aan een vergelijking met een visboer in Den Haag, die op het dak van zijn straatwinkel een bord had bevestigd met de aan beveling 'Worst Koning tevens Haring Prins'. Jj ami-partij wil opstappen tel V JERUZALEM - De belastingmaatregelen en prijsverho gingen waartoe de Israëlische regering de afgelopen week besloten heeft, hebben tot ernstige meningsver- j schillen binnen het kabinet geleid. Zo ernstig, dat een van de kleine coalitiepartners, deTami-partij, aangekon digd heeft uit de regering te treden, tenzij de regering alsnog de maatregelen intrekt die volgens Tami de kan- sarmen het meest treffen. er door Jaap van Wesel Het is in Israël vrij normaal dat dc een of de andere coalitiepartner met uittreden dreigt. Meestal is dat een middel om politieke druk uit te oefenen. Maar dit keer schijnt hel Tami zijn. Niet vanwege de overigens, want de meeste minis- aan icrs moesten toegeven dat zij zelf bqq n'c* h°'cmaa' begrepen hadden wat de regering eigenlijk bcslo- ten heeft na een volstrekt chaoti sche zitting. Er is echter een aan- tal andere redenen voor Tami, jsser mct 0 zc^c's 'n Knekel vertegenwoordigd is, om dc re- gering te, verlaten, zonder dat daardoor overigens het kabinet zal vallen - Begin beschikt dan nog alti.jd over 61 van de 120 ze tels. Dc regering-Begin heelt hel afgclo- pen jaar aan populariteit inge boet, mede als gevolg van Begins eigen inzinking. Tami is bang in de malaise te zullen delen als het al te lang geïdentificeerd wordt met de Likocd. Tami is een partij op etnische grondslag, van oriën- taalse joden, mensen die voor hetzelfde geld op de Likocd kun nen stemmen. Er is echter nóg een reden, die bij Tami dc door slag geeft. De leider van Tami. Aboc Chalscra, moet wegens corruptie voor drie maanden de gevangenis in. Eerder al. tijdens zijn proces, trad hij als minister van sociale .zaken af, maar hij voelt er weinig voor zijn Kncssct- zelel op te geven. Dc wel ver plicht hem er niet toe - alleen een gevangenisstraf van een jaar of meer verplicht de veroordeelde zijn parlementszetel op te geven. In de Knesset, met name bij de Ar beiderspartij. is er sterke druk om Aboe Chalscra te dwingen ontslag te nemen. Tami heeft nu een "koele berekening gemaakt: als zij uit dc regering treden, zal dc Arbeiderspartij erop azen te proberen een alternatieve rege ring met Tami en mogelijk twee Likoed-disscndc'nlcn te vormen. Maar dan kan dc Arbeiderspartij natuurlijk niet het heengaan van Aboe Chalscra eisen. Dat zou het spel bederven. De Verbetering Handtastelijk De als "borstengrijper" bekend geworden Bondsdagaf gevaardigde van de Groenen, Klaus Hecker, heeft zijn functie neergelegd. Hij wil ook niet verder binnen de groep in de bondsdag werken. Hecker trok daar mee de consequentie uit zijn door hem zelf toegegeven 'wangedrag' tegenover diver se medewerksters van de Groene fractie in Bonn. De 53-jarige Dimplomingenieur, die als enige Groene af gevaardigde voorzitter was van een commissie van de Bondsdag, die voor weten schappelijk onderzoek en technologie, had vrouwen aan de borsten gegrepen. Hij wordt opgevolgd door de elektromonteur Milan Hora- cek uit Frankfort. Liefdesverhouding Met het opklimmen van vrou wen in het bedrijfsleven heeft de liefde haar entree ge maakt in veel directiekamers en dat brengt een nieuw type problemen met zich mee voor het bedrijfsleven. Dit schrijft Eliza Collins in het septembernummer van de Harvard Business Review. Collins waarschuwt in haar artikel "managers en liefde" dat verhoudingen tussen di rectieleden carrières kapot kunnen maken, de machts structuur in het bedrijf kun nen verstoren en zelfs huiselijke problemen kun nen veroorzaken voor andere medewerkers. Dit soort ver houdingen kan zo'n ingrij pende invloed hebben op de gang van zaken in het bedrijf dat het volgens Collins het beste is dat de minst waarde volle van de twee verliefden vertrekt. In de meeste geval len zal dat de vrouw zijn, zegt zij. Spinnenplaag In het Zuidrussische gebied van Astrakan, bij de Kaspi sche zee, heerst een plaag van 'Zwarte Weduwen', een zeer giftige spinnensoort waarvan het gif 15 maal zo sterk is als dat van de cobra. Tot dusver zouden verscheidene kame len en andere dieren het le ven hebben gelaten. Van slachtoffers onder mensen is nog geen melding gemaakt. De beet van een 'Zwarte We duwe' is dodelijk als het slachtoffer niet snel wordt behandeld. De Israëlische minister van ener giezaken, Yitzhak Modai, heeft gisteren na terugkeer van een driedaags bezoek aan Egypte verklaard dal hij verbetering in dc betrekkingen met het buur land ziet. Er zijn volgens dc be windsman "tekenen dat dc kou de vrede" lussen Egypte en Is raël "minder koud wordt". Hij noemde zijn gesprekken met dc Egyptische autoriteiten in Cairo bemoedigend. Het was voor het eerst na dc Israë lische invasie in Libanon dat een Israëlische minister een officieel bezoek bracht aan Egypte. GENEVE Voor de komende VN conferentie worden heel wat veiligheidsmaatregelen getroffen. Gister middag laat kwam hel Zwitserse leger aan hij hel VN-paleis der Naties in Geneve. Een levensgrote poster in vijf talen moet indringers op hel eerste gezicht afschrikken. iris-generaal van de conferentie. Lucille Mair. verklaarde opeen persconferentie dal lot dusver 95 van de 157 lidstaten van de VN officieel hebben laten weten dal zij de conferentie zullen bijwonen. Minder dan 12 daarvan sturen alleen een waarnemer. "Om redenen van veiligheid moeten we bijzonder omzichtig zijn met informatie over wie de deelnemers zijn", zei Mair. Een volledige deelnemerslijst zal waarschijnlijk pas maandag verstrekt worden na de opening van de conferentie door VN-secretaris generaal Perez de Cuellar. Betrokkenen bij Surinaamse coup? PARAMARIBO (ANP) - Voor de krijgsraad in Paramaribo heeft de auditeur-militair gisteren te gen vier Surinaamse militairen gevangenisstraffen van 6 tot 12 maanden geëist. De militairen worden ervan beschuldigd be- AD VERTENTIE I I CRUISEN IN DE ZON I M*t IwmM ich'p kOTt tr«(n mar U kunt ook nj a' I MALAGA.CRUISeS f 1299,90 CARIBBEAN-CRUISE OP AANVRAAG ALLE PRIJZEN PER PERS INCL TRANSPER I Varblijt van aan of maar aitra wakan In aan hotal o! appalamanf In Malaga o' GityalUr la raada mogai ;k Iv» ƒ09,00 p para par waak Portimèo aan da Pomu- gaaa Aiganrakuat, aankomat an >adrak Faro. in aaman- I working mat N R V. Hotidaya BEL VOOR INFORMATIE 1 070 - 045406 040460 of achn* naar: VACATION LINERS B V I Walmaratraat 322, 2562 HT OEN MAAG trokken te zijn geweest bij plan nen van de voormalige garni zoenscommandant van de Suri naamse hoofdstad, Roy Horb, het militaire bewind van legerlei der Desi Bouterse omver te wer pen. De militairen waren lijfwachten van Horb. Deze beraamde vol gens de auditeur-militair, Ramon de Freytas, voor eind januari een staatsgreep, waarvoor hij de plannen in de Verenigde Staten met oud-president Chin A Sen en de inlichtingendienst CIA zou hebben doorgenomen. Horb overleed begin februari in Fort Zeelandia: volgens de officiële lezing had hij zichzelf opgehan gen. De vier Surinaamse militairen was eveneens ten laste gelegd dat zij hebben nagelaten hun superieu ren over de plannen op de hoogte te stellen. Eén van de beklaag den, Rudy Chotkan, werd ook beschuldigd van het mishande len van een ondergeschikte. De auditeur-militair achtte de ten laste gelegde zaken bewezen. Te gen Chotkan, eiste hij de hoogste straf, 12 maanden gevangenis straf. Twee militairen, Henk Ka- rijopwidjojo en Henk Resodi- medjo, hoorden tien maanden gevangenisstraf eisen. Tegen de vierde beklaagde, Roy Partoseti- ko, werd een gevangenisstraf van 6 maanden geëist. Voor alle straffen geldt één maand voor waardelijk en met aftrek van voorarrest. De beklaagden zitten al zeven maanden gevangen. Bo vendien werd tegen de militairen ontslag uit het Surinaamse leger geëist. De autiteur-militair ver klaarde dat "eigenlijk ook de pa- ris's rond Horb, die hem steun den, zouden moeten terecht staan". De drie advocaten zeiden dat de beklaagden door Horb waren "meegesleept". Ze wezen erop dat gezien het lage ontwikke lingspeil van de verdachten, hun de inhoud van het gesprek tus sen Horb en Chin A Sen was ont gaan. Uitspraak a.s. woensdag. Car stens niet naar Oost-Berlijn BONN (DPA) - De Westduitse president, Karl Carstens, heeft "uit tijdgebrek" een uitnodiging afgeslagen om op 9 november in Oost-Berlijn de officiële herden king van de 500ste geboortedag van Maarten Luther bij te wo nen. Carstens heeft de invitatie "zorgvuldig laten nagaan", mede gezien de vier-mogendhedensta- tus van Berlijn. De Bondspresi dent was oorspronkelijk van plan in mei als particulier naar de DDR te reizen voor de protes tante kerkelijke Luther-festivi- teiten. In Bonn kwam Carstens afzegging niet als een verrassing. De be langrijkste reden is hoogstwaar schijnlijk dat een bezoek van de Bondspresident aan Oost-Berlijn zou leiden tot moeilijkheden be treffende de politieke status van Berlijn. LONDEN De Britse liberale lei der David Steel heeft met altre den gedreigd als vooraanstaande partijgenoten zich niet wat pro fessioneler gedragen en als zij doorgaan met hun pogingen zijn machtsbasis aan te tasten. In een opmerkelijke zes pagina's lange brief aan dc 17 liberale Ia- gcrhuislcdon maakt Steel een aantal prominente partijleden biltere verwijten. Zo maakt hij zich bijzonder boos op de libera len die zich de afgelopen maan den bezorgd hebben uitgelaten over dc samenwerking met Allianticparlner SDP. Hij verwijt hen onder meer. dal ze geen verantwoordelijkheid dur ven te aanvaarden, en dat ze zich meer bezighouden met intros pectie dan met werkelijke poli tiek. "Dc partij moet ophouden wat aan de zijlijn rond te scharrelen, en zich gereedhouden om een alter natieve regering te vormen", al dus de liberale leider in dc brief, die hem ongetwijfeld grote moei lijkheden met zijn achterban gaat opleveren. In juni legde Stoel zijn lcidcrslaak tijdelijk neer, omdat hij vond dat hij lijd nodig had "om op adem te komen". Dat kwam deels voort uit teleurstelling met het resultaat van de Lagerhuisver kiezingen, die de liberalen wel veel stemmen maar weinig zetels opleverden, en deels uit de kri- tick die hij in %n eigen partij on dervond. Vooraanstaande partijgenoten ver weten Steel een te solistisch op treden. en stelden bovendien grote vraagtekens achter zi jn en thousiasme waar het dc Alliantie met de Sociaal-Democratische Partij (SPD) betreft. Met zijn brief zijn eerste openbare op treden sinds juni - heelt Steel hard teruggeslagen. Honderden arrestaties na rellen in Uruguay MONTEVIDEO (UPI) - De politie in Montvideo heeft gisteren een paar honderd arrestaties verricht tijdens een mars tegen het militaire regime die uitgroeide tot een nationale protestdag. "Aan de militaire dictatuur komt een eind", zo zong een groep van naar schatting 800 mensen die door één van de straten mar cheerde. De politie hield de betogers tegen die de straat waren opgegaan aan het einde van de eerste dag van protest tegen het tien jaar oude militaire bewind die georganiseerd was door alle politieke partijen. Het protest viel samen met de 158ste onafhan kelijkheidsdag. De politie weigerde commentaar inzake het aan tal aanhoudingen. Ook weigert zij nog steeds de arrestatie te bevestigen of ontkennen van 500 mensen tijdens een andere demonstratie op woensdag in verband met de nationale protest dag. Duizenden Uruguyanen doofden de lichten en sloegen op pannen in een vreedzaam protest. De burgers bleven twee uur thuis waardoor de straten verlaten lagen. Twee maanden gele den raakten besprekingen tussen de regerng en de politieke par tijen over richtlijnen voor een terugkeer naar de democratie in maart 1985 in een impasse. door Hein ten Kortenaar Op -een weiland bij Rome zit een keurig geklede schaaps herder met een boek in de hand op zijn kudde te passen. Op mijn nieuwsgierige vra gen komt maar een fragmen tarisch antwoord: hij blijkt geen woord Italiaans en maar een mondjevol Engels te spreken en het Arabisch ben ik helaas niet meester. Het is een student uit Cairo, die hier, om taalkundig onopge helderde redenen, voorlopig het brood verdient, dat hem (ik maak het op uit een half vragend, half ontkennend ge baar ter hoogte van zijn maag) thuis ontbreekt. Voor ingewikkelder vragen in zake sociale voorzieningen schiet ons wederzijds voca- bulair te kort, maar het ant woord ken ik al uit soortgelij ke ervaringen met oppassers in garages, parkeerwachten en hulpkoks uit Tunesië, Al gerije en Marokko: onder het Damocleszwaard van aangif te bij de vreemdelingenpoli tie gevolgd door onverbidde lijke uitwijzing accepteren zij zwarte banen met matige ver goeding en kost en inwoning (dat wil zeggen vaak een bed in de garage of de bijkeuken) maar zonder enige sociale voorziening. De enige reden voor hun inschikkelijkheid is, dat het leven in hun eigen land nog veel precairder is. Het is maar het topje van de ijs berg van de zwarte arbeid in Italië, eens het land vanwaar honderdduizenden naar Noord-Europa emigreerden om er de klussen op te knap pen waarvoor Nederlanders, Duitsers of Denen zich te goed achtten, en nu op zijn beurt welvaartsparadijs voor wie het nog slechter heeft. Kasbah In Mazaro del Valle, visserij centrum op Sicilië, is langza merhand een authentieke kasbah ontstaan, waar alleen nog Arabisch gesproken wordt, en waar het enige Ita liaans dat voortdurend ge hoord wordt, bestaat uit het woord 'soggiorno', de ver blijfsvergunning, die bijna niemand heeft en waar ieder een naar snakt. Ook hier wordt het harde werk op de vissersschepen van de toch niet zo welvarende Sicilianen overgenomen door de nog ar mere Noordafrikanen. Met het andere verschijnsel, dat van de Filippijnse, Ceylonese of Tahitiaanse dienstmeisjes (hoe exotischer hoe mooier) is het voor iedereen zicht baar, maar op papier bestaan zij eenvoudig niet. De vreemdelingenpolitie tast volslagen in het duister en bij de arbeidbureaus en de socia le diensten staan zij maar voor een minimale fractie in geschreven. De deskundige socioloog Giuseppe de Rita spreekt van 800.000, het mi nisterie van binnenlandse za ken houdt het op 380.000. De vakbeweging begint zich pas sinds kort voor het fenomeen te interesseren, maar heeft eveneens te kampen met de vrees van de 'clandestini' om zich waar dan ook te melden. Van de andere kant hebben de varkorganisaties het al druk genoeg met de eigen proble men: die van de 1,2 miljoen werklozen en van de vele honderdduizenden arbeiders in de 'integratiekas' die 'tijde lijk' (maar voor sommigen duurt dat al jaren) door hun bedrijven zijn afgestoten en grotendeels 'op staatskosten ongeveer 80 procent van hun vroegere loon krijgen uitge keerd. Bepaalde industrieën, zoals Fiat, hebben op deze manier zonder al te veel pro blemen met de vakbonden duizenden arbeiders kunnen afstoten, om achter hun rug de produktie te automatise ren, zodat ze in werkelijkheid voorgoed overbodig zullen blijven. Amadeo B. heeft met een paar ex-fabriekskameraden een klein werkplaatsje ingericht, waar hij als machinebank werker het grootste plezier beleeft aan het uitdokteren van precisiewerktuigen' voor weer een ander, eveneens op papier niet bestaand fabriek je, dat op zijn beurt... Dit is enerzijds een van de oor zaken van de rampzalige toe stand van het sociale verze keringsfonds, dat Amedeo's 'integratiekas' blijft uitkeren, waar hij in feite geen recht meer op heeft, maar waarvan hij niet graag afstand doet, vooral ondat het hem als een reddingsanker blijft binden aan Fiat waar hij ooit hoopt terug te keren. Kurk Anderzijds is het de kurk waar de ontredderde Italiaanse economie ondanks alles op blijft drijven: Amedeo produ ceert, hij verschaft (uiteraard zwart) werk, hij verteert, hij en zijn gezin steken goed in de kleren, eten op zijn tijd in een restaurant, gaan met vakantie naar Sardinië. Al die dingen die niet alleen de bui tenlander, met zijn hoofd vol ideeën over de economische crisis van Italië, maar ook menig Italiaan in de grootste verwarring brengen. Amedeo's onderneming maakt deel uit van wat het onder zoeksinstituut Censis enkele jaren geleden elegant de 'eco- nomia sommersa', de verbor gen of 'onderwater'-econo- mie noemde en die alleen af en toe even aan de oppervlak te komt wanneer bijvoor beeld blijkt, dat het elektrici teitsbedrijf aanzienlijk meer afnemers voor ander dan huishoudelijk verbruik heeft dan uit de officiële statisti sche gegevens over inge schreven ondernemingen kan worden opgemaakt. Het is overigens geen toeval, dat Amedeo B. zich in Turijn bevindt. Uit een uitgebreid Censis-onderzoek naar de 'verborgen werkgelegenheid' in Italië blijkt, dat er een dui delijk verband bestaat tussen hoog ontwikkelde sociaal- economische toestanden en 'niet-institutionele', dat wil zeggen officieel niet erkende en niet bekende arbeidssitua ties. In minder ontwikkelde gebieden, in Italië dus vooral in het nog steeds onderont wikkelde zuiden, bestaan ze ker niet minder van zulke werksituaties, maar ze zijn niet zozeer gericht op verho ging van een al bestaande welvaart, als wel de enige ma nier om het hoofd boven wa ter te houden. Dat is de betekenis van het ho ge aantal ondernemingen«dat in Napels en omgeving om schadevergoeding na de aardbeving in aanmerking wilde komen. Afgezien van een bepaald percentage dat niets anders was dan lege fa cades voor de 'camorra', die alleen maar mee wilde eten uit de plotseling aangeboden staatsruif, was een groot deel van deze aanvragen afkom stig van kleine huisindus- trietjes, die officieel nooit wa ren geregistreerd. Enkele jaren geleden was daar al iets van aan het licht geko men, toen tientallen Napoli- taanse meisjes waren getrof fen door onverklaarbare ver lammingsverschijnselen, die tenslotte bleken te zijn ver oorzaakt door het looiwerk voor leren handschoenen, dat in gezinsverband werd uit geoefend in de zogenaamde 'bassi', de eenkamerwonin gen waar alle licht en lucht al leen van de deuropening kwam. zodat de giftige uitwa semingen in de werkplaatsen bleven hangen. In de zuidelijke provincies is er voorts het moeilijk te bestrij den systeem van koppelba zen, die tegen betaling en na tuurlijk zonder sociale voor zieningen werk verschaffen in de seizoenarbeid. Een bijzonder geval is Rome, waar een groot deel van de bevolking werkzaam is bij ministeries en andere staats instellingen. Zij krijgen ge middeld veel minder betaald dan in welke privé-onderne- ming ook, maar in de onder hand wel zeer verouderde or ganisatie werken zij van acht uur 's morgens tot twee uur 's middags (na die tijd zijn alle ministeries en openbare diensten gesloten), zodat, in de woorden van het Censis- rapport, ,.de primaire werk gelegenheid in werkelijkheid de gestalte krijgt van een part-time baan, met alle voor delen van een full-time werk gelegenheid". In verstaanba re woorden komt het erop neer, dat iedere staatsambte naar de kans heeft om zijn vrije tijd te besteden aan boekhouding, bijlessen of waar hij zich maar toe ge drongen mag voelen, zonder dat er een belasting of wat voor andere haan ook naar kraait. Een ideaal land voor de onder nemende burger, dit Italië? De desastreuze toestand van de overheidsfinanciën, de nog altijd rond de 16 procent schommelende inflatie en de totale ontoereikendheid van de sociale voorzieningen („de welvaartstaat op zijn Ita liaans", zoals de nieuwe pre mier Craxi het noemde) zijn daarvoor de al te hoge prijs.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9