'Die joodse mensen moesten dood" Masson (ABP) in functie geschorst Mensenrechten van Huize Oranje opnieuw beproefd WW-mtkeringen in '82 met een kwart gestegen C br Botulisme stijgt naar recordhoogte Hoofdredacteur NRC verlaat zijn post 'Gemeente mag plaatsing kernwapens niet hinderen' Gevolg strafrechtelijk onderzoek SATERDAG 27 AUGUSTUS 1983 Binnenland Oud-verzetsman over ombrengen onderduikers: EEUWARDEN (GPD) - „Ik heb gedaan wat ik moest doen. Ik ben verantwoordelijk voor de dood van die twee joodse men sen. Ik schaam me er niet voor en ik heb er ook geen last van, ik kon toen niet anders". Dat zegt de oud-verzetsman Pieter Wy- benga uit Oenkerk over de fusil lering van twee joodse onderdui kers in de zomer van 1944. Het Nieuw Israëlitisch Weekblad brengt in de editie van deze week het verhaal over joodse onder duikers die in de oorlog wegens hun ontoelaatbaar gevaarlijk ge drag door verzetsmensen om het leven zijn gebracht. Het blad kwam ook bij de heer Wybenga, die als directeur van het Dracht ster Distributiekantoor een zeer vooraanstaande rol in het Friese verzet heeft gehad. ^Vybenga, die onder de titel Fries land in Bezettingstijd drie boe ken over oorlog en verzet in Friesland heeft geschreven, heeft in geen van zijn publikaties ooit gerept over de fusillering van een joods echtpaar door het Friese verzet. „Het lag mij te gevoelig", stelt hij. Nu, naar aanleiding van het jour nalistieke onderzoek van het NIW, wil hij vertellen, wat er toen is gebeurd en waarom het is gebeurd. Hij was, zo blijkt uit zijn verhaal, al op vele manieren nauw bij het verzet betrokken, toen hij in con tact werd gebracht met de Hil versummer Henk Boekhout, een zakenman met een kantoor in Amsterdam. Door deze man kwam de verzetsorganisatie in het district Drachten. Aan de twee Joodse onderduikers, die na een maandenlange periode van groot gevaar voor organisa tie en onderduikers door leden van Wybenga's knokploeg ter dood werden gebracht. Het betrof een echtpaar dat van de trein van Westerbork naar Duits land was gesprongen. Zij waren gescheiden geweest en hadden elkaar in het kamp weer getrof fen. Zij besloten toen bij elkaar te blijven. We hebben veel ellen de met hen meegemaakt. Deze mensen hadden steeds ruzie, die man heeft zelfs twee keer gepro beerd de vrouw te wurgen. En ze waren nergens te handhaven. Wanneer ze weer ergens waren weggestuurd dan dreigden ze met de landwacht en de Duit sers". „De plaatsen waar deze mensen weggestuurd waren, kwamen in gevaar en werden voor ons on bruikbaar. Ik kreeg toen van een paar KP'ers bericht dat deze twee mensen dood moesten. Dat zag ik toen nog niet zo zitten en we hebben het geprobeerd op een ander plaatsje. We hebben toen een huisje gevonden bij de zuster van onze dienstmeid tus sen Drachten en Drachtstercom- pagnie. Dat was een arbeiders woninkje. Ze waren er veertien dagen toen de man, die de joden onderdak had gegeven, bij ons kwam met het bericht dat het zo niet langer kon. Het zijn varkens, zei hij, de vrouw is zelfs te lui om naar de wc te gaan, ze doet het gewoon op zolder". „De toestand was niet langer vol te houden en toen heb ik besloten dat de man maar dood moest. Twee KP'ers hebben hem mee genomen en doodgeschoten. Hij is begraven in een trekgat bij Boornbergum. „De vrouw is daarna onderge bracht in Bontebok bij Hendrik Marcus de Jong. Deze had al veel joden in huis. Hij zei dat de vrouw hen wilde verraden aan de landwacht in Gorredijk omdat wij haar man hadden doodge schoten. Er waren op dat mo ment zo'n twintig joden bij Hen drik de Jong. Hij zei tegen mij: het wordt te gevaarlijk, die vrouw moet ook weg. De assis tent van De Jong heeft haar toen doodgestoken". Na de oorlog is er, aldus de heer Wybenga, nooit gezocht naar de graven van de twee joden. Er is ook nooit melding van gemaakt bij de overheid en evenmin is van familie van deze twee men sen ooit iets vernomen. Hun na men zijn niet bekend, aldus Wij- benga. WOENSDRECHT (GPD) - In een bijzondere, persoonlijke brief zegt de burgemeester van Woensdrecht, mr. J. de Leeuw, dat raadsleden die tegen de voorbereidingen voor de komst van kruisluchtwapens stemmen, in strijd handelen met hun eed of belofte. B en W van Woensdrecht zien geen enkele mogelijkheid om de eventuele plaatsing van de 48 kruisraketten te voorko men. Het college meent dan ook, dat de gemeenteraad moet meewerken aan de wijziging van een bestemmingsplan voor het vliegveld. Bij een positief raadsbesluit kan de gemeente onder meer rekenen op inkomsten van rond één miljoen gulden aan legeskosten. In de opmerkelijke en zeer uitvoerige brief legt de Woensdrechtse burgemeester de raadsleden uit, dat zijns inziens er voor de raad geen andere mogelijkheid is dan mee te werken aan de wijziging van het bestemmingsplan. Die wijziging is noodzakelijk om vol gens de gebruikelijke procedures de plaatsing van de raketten mogelijk te maken. Maar de meerderheid van de gemeenteraad heeft het college opgedragen alles in het werk te stellen dat juist tegen te houden. Volgens mr De Leeuw is 's lands verdediging een zaak voor het parlement. Dat is ook in de grondwet geregeld. En in de ge meentewet staat wat raadsleden horen te doen: de belangen van de gemeente zo goed mogelijk te bevorderen en daarom hebben ze ook een eed gedaan of belofte afgelegd. Werkt de gemeente niet mee aan de wijziging van het bestem mingsplan, dan kan de minister zelfstandig het plan veranderen, maar dan mag de raad niet meer meepraten over de details. Paalwoningen bij viaduct Rotterdam )EN HAAG-HEERLEN (GPD) - Mr. Masson, directeur beleggingen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, is voorlopig geschorst in zijn functie. Dat is hem gisteren in Den Haag persoonlijk medegedeeld door minister Rietkerk (binnenlandse zaken). De schorsing duurt in elk geval voor de tijd van het strafrechterlijk onderzoek, dat naar de gang van zaken rond de ABP-beleggingen wordt ingesteld. Mr. Masson deelde vorige week dinsdag al aan minister Rietkerk mee dat hij tijdelijk terugtrad als directeur van het ABP. Formeel moet het verzoek tot schorsing nog aan de koningin worden voorgedragen. Het onderzoek in de ABP-affaire heeft nu het karakter van een strafrechtelijk opsporingsonder zoek gekregen. De leiding berust niet meer bij de procureur van het gerechtshof in Den Bosch, maar bij officier van justitie mr. J. P. van Opstal te Maastricht. Volgens mr. Van Opstal is besloten tot een formeel opsporingson derzoek, omdat het nu afgesloten oriënterend onderzoek daartoe aanleiding geeft. Bij een straf rechtelijk onderzoek heeft de of ficier van justitie meer mogelijk heden ter beschikking, terwijl ook de rechten van personen die bij zo'n onderzoek in het geding .zijn, zijn gewaarborgd. Volgens mr. J. Bruijn van het mi nisterie van binnenlandse zaken is de schorsing van een ambte naar een min of meer automa tisch gevolg, wanneer een amb tenaar betrokken raakt bij een strafrechterlijk onderzoek. „In het rijksambtenarenreglement staat dit opgenomen als een van de mogelijkheden om een amb- LELYSTAD (ANP) - Dr. J. Haags- ma van hel Centraal Diergenees kundig Instituut in Lelystad ver wacht dat hel botulisme dit jaar het record-jaar 1976 met onge veer 60.000 slachtoffers zal bena deren. In een zeer globale schat ting komt hij nu al tot 30.000 slachtoffers. Deense rederij boos op Telegraaf IJMUIDEN - De in Kopenhagen gevestigde rederij Lauritzen overweegt gerechterlij ke stap pen tegen het dagblad De Tele graaf. Dit blad berichtte afgelo pen maandag dat de IJmuidense rederij Wijsmuller het slachtoffer zou zijn van bedrijfsspionage. De Deense rederij zou beslag heb ben weten te leggen op de teke ningen van de Mighty Servant. Een uniek zware zee transport schip dat voor Wijsmuller in Ja pan wordt gebouwd, aldus De Telegraaf. LEIDEN - "Een journalist die met opgeheven vermanende vinger door de wereld trekt, belemmert zijn eigen uitzicht, terwijl hij als hij al applaudiserend nieuws gaat garen niet kan horen wat er eigenlijk wordt gezegd". Een - zoals hij het zelf uitdrukte - "aardig verzonnen stelling" van de scheidend hoofdredacteur van NRC-Handelsblad, drs. A.S. Spoor. Een uitspraak die gister avond te beluisteren viel ver bui ten de redactielokalen van deze krant, maar die waarschijnlijk nog net zo belerend klonk. De kansel van de schitterend ge restaureerde Pieterskerk in Lei den bleek uitstekend geschikt om Spoor na dertien jaar hoofd redacteursschap van 'de kwali teitskrant' van Nederland de ge legenheid te geven om even als dominee van zijn vak op te tre den. Zijn gehoor: misschien wel gelovigen, maar ook journalis ten, redacteuren, ministers, am bassadeurs en andere hoogwaar digheidsbekleders. Hoofdredacteur Spoor, die volgen- Bij het CDI is ccn groot aantal do de vogels en vissen onderzocht. Onder de vogels is alleen botulis me van het type c vastgesteld. Onder de vissen is het type e, dal voor de mens wel gevaarlijk kan zijn, éénmaal vastgesteld. Het betrof een geval in Bodegraven. Volgens Haagsma komt overi gens in ongeveer 1 procent van alle gevallen botulisme van het type e of b (ook gevaarlijk voor de mens) voor. Het botulisme is dit jaar voor het eerst geconstateerd in de Rand stad en vandaar is het later in de rest van het land aangetroffen. In verstedelijkte gebieden heeft men de zaak volgens Haagsma behoorlijk in de hand. Anders ligt dat in natuurgebieden zoals de Oostvaardcrsplasscn en de Biesbosch of uiterwaarden van de grote rivieren, waar hel oprui men van de dode dieren veel meer werk vergt. In de Oostvaar dcrsplasscn worden op dit mo ment gedeelten drooggelegd om het botulisme aldaar te bestrij den. Elke dag sterven er meer dan 100 dieren. de maand weer als journalist door de wereld trekt en vanuit New York de berichtgeving voor de NRC zal gaan verzorgen, hield een toespraak over zijn ervarin gen in de internationale en Ne derlandse journalistiek. Titel: •'De verheven boodschapper'. Hij schroomde daarbij niet de hand in eigen journalistieke boezem te steken om te voelen of het daar wel pluis is. Spoor belichtte de macht en onmacht van de pers, de vrijheid en beperktheid van de journalist. Eerder deze avond had zijn opvol ger, W. Woltz, hem al kunnen meedelen dat zijn naam voorlo pig nog wel op veler lippen zal zijn omdat de uitgever van dit landelijke avondblad de 'Spoor Fellowship' heeft ingesteld. Een soort beurs die redacteuren van deze krant in staat stelt om met behoud van hun salaris, drie, zes of negen maanden vrij te nemen om een speciaal onderwerp te bestuderen. "Dit zal bij voorkeur leiden tot publicaties in de eigen krant", merkte de nieuwe hoofd redacteur Woltz fijntjes op. tenaar te kunnen schorsen", al dus mr. Bruijn. Uitdrukkelijk voegde hij daaraan toe, dat dit geen enkele indicatie hoeft in te houden naar een mogelijke schuld. De directie van het ABP zei in een verklaring te betreuren, dat de instelling van een strafrechtelijk onderzoek nodig was om duide lijkheid te krijgen in de hele kwestie. Hoe lang het onderzoek gaat du ren, is niet te voorspellen. „Dat kan drie weken duren, maar ook drie maanden", zei mr. Van Op stal. „Maar u kunt erop rekenen dat ik er vaart achter zal zetten". Ook het nieuwe onderzoek in de ABP-affaire richt zich op onder meer op mogelijke pogingen tot chantage op ABP-functionaris- sen, het verstrekken van zwijg geld. De zaak kwam in juni in de openbaarheid, toen kamerleden vragen stelden over een aantal beleggingsobjecten van het ABP. Minister Rietkerk liet we ten inmiddels een onderzoek te hebben laten instellen door de burgemeester van Lelystad, Gruijters. Naar aanleiding van het rapport van Gruijters werd besloten een strafrechterlijk on derzoek in te stellen. Mr. Masson was gisteravond niet bereikbaar voor commentaar. Over crises in de constitutionele monarchie is veel gezegd en geschreven, maar ze hebben geen wezenlijke veranderin gen teweeg gebracht. Een re publiek is er niet gekomen en zal er voorlopig ook niet ko men, ondanks Greet Hofmans, Irene, Lockheed of prins Claus. door Wim Wirtz Wel geven al of niet vermeende "affaires" in koninklijke kring steeds aanleiding tot een her bezinning op de positie van het koninklijk huis. Dat gebeurde voor het laatst in 1980 toen het kabinet-Van Agt een wetsont werp indiende om het lidmaat schap van Huize Oranje, en im pliciet de reikwijdte van de mi- Buit 4,5 ton bij inbraak juwelierszaak HAARLEM (ANP) - Uit een juwcliciszaak in de Cronjé- straat in Haarlem is donder dagavond een hoeveelheid sieraden ter waarde van 450.000 gulden en 2000 gul den aan kasgeld gestolen. Het winkelpersoneel had de zaak om zes uur geheel afge sloten om, voordat do avond verkoop om zeven uur weer zou beginnen, te gaan eten. Verzuimd was echter het alarm in te schakelen. Hier door kon de inbreker door middel van ccn valse sleutel ongemerkt de zaak binnen komen en zijn werk doen. nisteriële verantwoordelijk heid, nader te regelen. In het wetsontwerp stond met zoveel woorden wie wel en wie niet lid van het koninklijk huis mocht zijn, maar het kabinet trok zijn voorstel in toen het parlement met krappe meer derheid besliste dat het aantal leden van het koninklijk huis moest worden beperkt. De geruchtenstroom over prins Claus zou opnieuw aanleiding kunnen zijn om de ministeriële verantwoordelijkheid voor de handel en wandel van de ko ninklijke familie in regels te vatten. Maar welke grondwet telijke regeling er ook wordt getroffen, aan de positie van de prins-gemaal doet dat weinig af. Hij blijft een scherp gecon troleerd, publiek bezit en zal zich, net als zijn familie, daar- UTRECHT (ANP) - Het Gemeen schappelijk Administratie Kan toor (GAK) heelt vorig jaar bijna 1.6 miljard gulden uitgekeerd aan werklozen, ccn kwart meer dan het jaar daarvoor. Dat komt vooral door de sterke stijging van het aantal werklozen dat een hall" jaar of langer zonder werk zit. In '81 was dat nog "slechts" een derde van hel to taal aantal werklozen, in '82 al de hcllt. Dat blijkt uit het jaarverslag over '82 van hel GAK. waarbij 18 van de 26 bedrijfsverengingen zijn aangesloten met 127.000 werkge vers. Die hebben samen ruim twee derde van alle werknemers in dienst die onder de sociale verzekering vallen. om niet al te veel kunnen ver oorloven. Wat dat betreft te kent zich in de geschiedenis een duidelijke ontwikkeling af, die de koninklijke familie wei nig reden tot optimisme ver schaft. Op de canapé Vroeger konden koningen en prinsen zich betrekkelijk vrij bewegen. Maar gaandeweg is de koninklijke speelruimte be perkt geworden. De democra tisering van het koninklijk huis bracht de televisie tot op de canapévan de vorstin; en in middels wonen de Oranjes in een glazen huis waarvan de deuren in beide richtingen ge sloten blijven: ze kunnen geen kwaad uitrichten - want de mi nisters zijn verantwoordelijk - maar ze mogen het ook niet. In republikeinse kring wordt de ze situatie met een opmerkelij ke bezorgdheid gadegeslagen en bovenal negatief beoor deeld, omdat zij in strijd zou zijn met algemeen aanvaarde en alom gepredikte mensen rechten. Het verschaft notoire republikeinen een sterk argu ment vóór opheffing van de monarchie. Maar zover is het nog niet. Wel krijgen ze steeds meer gelijk in hun opvatting dat de minieme bewegings ruimte van de koninklijke fa milie tot pijnlijke taferelen kan leiden. Het gedoe rond prins Claus is daarvan een sprekend voorbeeld. De bij de prins geconstateerde "klachten van depressieve aard" ontaardden in de wildste speculaties over zijn positie aan het hof. De boulevardpers stortte zich met gretigheid op het koninklijke huwelijksle- Vorig jaar stegen ook de uitkerin gen fors aan werknemers van wie de werkgever in staal van faillissement of surseance van betaling verkeerde (van 116 naar 188 miljoen gulden). Hel GAK klaagt erover dal ook in '82 geen wezenlijke vooruitgang is geboekt met de vereenvoudi ging van het stelsel van de socia le zekerheid. Daarentegen ont brak het niet aan "losse wettelij ke" maatregelen. Veel moeilijkheden en tijdrovende onderzoeken gaf ook de toepas sing van artikel 1639 aa van het burgerlijk wetboek, dat kortweg inhoudt dat bij overneming van een bedrijf alle werknemers meegaan en oude loonvcrplich- ven - en doet dat nog steeds - en zelfs het serieuze Westduit- se weekblad Der Spiegel be reidde een publikatie voor, waarin de echtelijke staat van Beatrix en Claus onder de loep zou worden genomen. Op juri disch advies zag het blad uit eindelijk van het verhaal af, maar in Nederland sijpelden de geruchten verder door, en mondden ze uit in een platte roddel, die nog eens werd ver sterkt door het serpentachtige optreden van de journalist Wil lem Oltmans. Mystificaties De parallel met de zg. Greet Hof- mans-affaire in 1956 is gauw getrokken, maar er zijn ver schillen. In de jaren vijftig was het koninklijk huis nog met een waas van geheimzinnig heid en mystificaties omgeven, en rustte er ook, meer dan nu. een taboe op elke koninklijke misstap. Toen Juliana, onder invloed van de gebedsgeneze res Greet Hofmans, uitdrukke lijk de pacifistische weg leek in te slaan, werd de zaak dan ook onmiddellijk door autoriteiten en hoofdredacteuren in de doofpot gestopt. Het was toen ook Der Spiegel dat over de af faire berichtte, maar van de Nederlandse regering een ver schijningsverbod kreeg opge legd voor het Nederlandse ver spreidingsgebied. Nu zou een dergelijke maatregel ondenkbaar zijn. Bovendien - en dat is een ander verschil - wijst niets erop dat de prins gemaal, zoals destijds Juliana, zich aan politieke déconfitures zou hebben schuldig gemaakt. Zolang dat niet het geval is, ROTTERDAM - In de nabijheid van de nieuwe openbare biblio theek in Rotterdam wordt ge bouwd aan ccn bijzonder pro ject: 36 paalwoningen van archi tect Piet Blom. De woningen, houten kubussen op hun punt op ccn paal gezel, komen boven op een viaduct. Gcluidwcrendc voorzieningen en ccn glazen wandclpromenadc houden deze drukke verkeersomgeving leef baar voor bewoners. De 36 woningen zijn in dit stadium van de bouw op twee na ver kocht. De prijzen variëren van 115.000 tol 150.000 gulden. De kubus bevat drie kamers, ccn woonkamer op de eerste vloer, twee slaapkamers op de tweede vloer en een kleine zolder in de bovenpunt. In de paal onder de woning zit de opgang. iFolo C.l'l» tingen door de nieuwe eigenaar worden overgenomen. Hierbij kan het ook gaan om betalingen die de bed rij fs verenging heel t gedaan, omdat de oude eigenaar in slaat van faillissement of sur seance verkeerde. Veelvuldig kregen de bedrijfsver enigingen het verzoek om van te rugvordering van de gelden van de nieuwe eigenaar af te zien om de transactie niet te blokkeren. Dat plaatste de bedrijfsvereni gingen vaak voor moeilijke be slissingen, waarbij zaken als on eigenlijk gebruik van de sociale verzekeringen enerzijds en bij voorbeeld de werkgelcgcnhcids- belangen anderzijds in het ge ding kwamen. hoeft het mechanisme van de ministeriële verantwoordelijk heid niet in werking te treden en zijn berichten over het pri- vé-leven van de koninklijke fa milie - hoewel soms nieuws - in principe van geen betekenis. Anders gezegd: wat Claus in zijn vrije tijd uitspookt, gaat niemand wat aan, zolang er geen politieke consequenties aan zijn verbonden. Abortus Het vervelende voor de mens Claus blyft intussen dat zijn positie het hem vrijwel onmo gelijk maakt doeltreffend op platvloerse insinuaties te rea geren. Prins Bernhard en Irene hebben in de jaren zestig al eens een proces gewonnen te gen een Westduits boulevard blad naar aanleiding van be richten over een vermeende zwangerschap en abortus bij de prinses vóór haar huwelijk. In die sfeer liggen er voor Claus misschien nog mogelijk heden, maar die doen niets af aan het ongemak van zijn posi tie, die onderhevig zal blijven aan het nieuwsgierige gesap pel van heel de natie. Een her haling van wat de affaire-Claus is gaan heten - al of niet via een van de koninklijke nazaten - moet dan ook niet worden uit gesloten. En in zoverre hebben de republikeinen gelijk: de mensenrechtensituatie van het Oranjehuis blijft droevig.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7