Vergaderruimte van raad in nieuw jasje Leidenaars blij met Groene Hart Leidse sportvelden ligger» er goed bij Lezers schrijven Nieuw post agentschap Pieterskerk Bejaarden (2) El Cid T entoonstelling kinderboerderij ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1983 LEIDEN De nabijheid van het 'Groene Hart', het open midden gebied van de Randstad, wordt door inwoners van Leiden zeer op prijs gesteld. Ook al maken sommigen nooit gebruik van het Groene Hart als recreatiegebied, het idee dat men de drukke stad kan ontvluchten spreekt de on dervraagden zeer aan. Dat maken onderzoekers van de dienst sociaal wetenschappelijk onderzoek van de Rijksuniversi teit Leiden op aan de hand van gesprekken met ruim 300 inwo ners van Leiden. Hun gegevens zijn verwerkt in het rapport 'De betekenis van het Groene Hart'. Dit onderzoeksrapport werd ver vaardigd in opdracht van het Mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer. Het ministerie wil derge lijke groene 'gaten' open houden. Het is nieuwsgierig of de inwo ners van het land zelf ook het op- LEIDEN In het pand Nieuwe Rijn 83 wordt met ingang van 1 september een postagentschap geopend. Deze vestiging is van maandag tot en met vrijdag open van negen uur tot half een en van half twee tot vijf uur. rukken van de bebouwing, de zo geheten verstedelijking, willen tegenhouden. Dat blijkt nu al uit de resultaten van dat onderzoek uit Leiden. Uit het onderzoek blijkt dat het Groene Hart voor de Leidenaars nog belangrijker is dan de kust streken. Van de ondervraagden komt 86 procent minstens enkele malen per jaar in het uitgestrekte Groene Hart ten oosten van Lei den. Het merendeel zelfs veel va ker. Het ministerie rekent het uitgebreide gebied tussen Am sterdam, Utrecht, Rotterdam en Leiden tot het Groene Hart. De meeste ondervraagden komen voor wat hun recreatie betreft echter niet verder dan Alphen aan den Rijn. Populair als recrea tiegebied zijn de plassen als de Kaag en de Braassemermeer. Ook de zandwinplassen bij Voor schoten (De Vlietlanden) en bij Zoeterwoude (Noord Aa) trek ken veel mensen uit de stad. Overigens spreekt een groot deel van de ondervraagde Leidenaars zijn bezorgdheid uit over de kwa liteit van het leefmilieu in de druk bevolkte Randstad. Velen zyn bang dat de oprukkende ste den als Leiden en Zoetermeer geen halt kan worden toegeroe pen. Het onderzoek zal binnenkort wor den herhaald in de steden Am sterdam, Rotterdam en Utrecht. Voorlopig zullen de resultaten uit Leiden als een leidraad fun geren voor het beleid van het mi nisterie. LEIDEN - In tegenstelling tot el ders in het land liggen de Leidse sportvelden er goed bij. De lang durige droogte heeft de conditie van de 'groene matten' nauwe lijks kunnen aantasten. Terwijl in Groningen wordt overwogen om de start van de voetbalcom petitie enkele weken uit te stel len, wordt er op de velden in Lei den al volop geoefend. Intensieve kunstmatige berege ning en de wolkbreuken van het vorig weekeinde zijn de oorzaak van de goede conditie van de vel den. "De gemeente Leiden zit ge lukkig goed in haar apparatuur. We hebben vijf beregenings-in- stallaties en die hebben we vanaf begin juni zeer intensief ge bruikt. Vier, vijf mensen zijn tot aan het vorig weekeinde voort durend bezig geweest met het besproeien van de zestig hectare sportvelden die we in onderhoud hebben. En dat is uitstekend ge lukt", aldus het hoofd van de cul tuur-technische afdeling van de dienst Sport en Recreatie, Edzes. De langdurige droogte van deze zo mer laat zich volgens Edzes ver gelijken met de droogte van 1976. "Toen was er sprake van een rampsituatie omdat we veel te weinig sproei-installaties had den en toen hebben we de com petitiestart een paar weken moe ten uitstellen. Maar nu is daar ab soluut geen sprake van". LEIDEN De Burgemeesterswijk heeft vanuit de lucht gezien on miskenbaar iets netjes. Een keu rige wijk, ontken dat maar eens. Burgemeesterswijk: hoor je dat woord dan zie je een kan toorklerk voor je, die 's ochtends om acht uur - het aktetasje losjes onder de arm - in de auto van de baas naar het werk gaat. Veel groeji; en daardoor li kt de Burgemeesterswijk wel een beetje op een dorp. Alleen de eigen bur gemeester ontbreekt nog, om maar eens een flauw grapje te maken. Laten we maar gaan wandelen. (Met de auto! Bent u helemaal gek geworden. Het is zondag; de rust mag niet verstoord worden.) We beginnen bij het Stedelijk Gymnasium, geheel rechts mid den op de foto. (Precies, dat ge bouw met dat torentje.) Fluitend lopen we de Burggravèn- laan af, achteloos schoppen we tegen een leeg cola-blikje. Boven de Burggravenlaan: De Gijse- laarstraat. Onder de Burggra venlaan zijn o.a. te zien: Meijers- kade, Oppenheimstraat, Modder manstraat en Scholtenstraat. Zakken we nog verder dan komen we op de Van Vollenhovekade. Daaronder ligt het het sportpark Roomburg. Maar we zakken niet verder af. We lopen rustig door, dat spreekt. Halverwege de Burggravenlaan slaan we rechtsaf De Laat de Kanterstraat Zijstraten van deze 'verkeersader': Cobetstraat, dat is de winkel straat van De Burgemeesters wijk, De Ridderstraat, Thorbec- kestraat, De Meij van Streefkerk- straat, om er maar eens een paar te noemen. We maken een Baron von Münch- hausen-sprong en belanden op dat grote veld, linksboven op de foto. Dat is het korfbalveld. Naast dat veld ligt bejaarden centrum Lorentzhof, dat centrum is echter niet te zien op de foto, zoals u kunt controlereh. We kunnen nu twee dingen doen: De Roodenburgerstraat inlopen - dat is de straat onder het korfbal- véld - of naar het Plantsoen gaan. Laten we maar naar het park lopen. Het Plantsoen, dat is de bossage bovenaan de foto. Dat we naar dat parkje gaan, is ei genlijk wel logisch. De eenden voeren, is dat geen typische zon dagse bezigheid? (foto Frans Rombout) Laten wij beginnen blij te zijn dat de Pieterskerk is gerestaureerd en dat men zijn best doet het be houd veilig te stellen. Daar wil len wij in eerste instantie de naar haar genoemde Stichting veel wijsheid bij toewensen. Dat het vragen oproept de manier waarop dit gebeurt is vanzelf sprekend. Je kan veel doen (in) en (met) een kerkgebouw. £3ekijk je de achtergrond dan wordt het anders en is een kerk meer als een gebouw. Mensen die honderden jaren gele den zich veel offers getroosten, maatschappelijk, sociaal én fi nancieel, om een kerk te bouwen voor de eredienst deden dat van uit het geloof in God. De plaats waar de gemeente sa menkomt, om te bidden te zin gen te luisteren naar Gods Woord. De gemeenschap die zo belangrijk is, ook op deze manier te ervaren. Ga je in zo'n kerk dan vlooienmarkten houden en pop festivals organiseren, dan is dat "voorzichtig uitgedrukt", stijl loos, en beschamend dat het zover komt. En vraag ik mij af, wat is ons dit alles waard om die kerk een plaats te geven die haar past. Ik wil er niet veel over zeggen en velen zijn het misschien niet met mij eens. Maar één opmerking wil ik nog maken. De Islam heeft in ons land ongeveer 300.000 le den. Er zijn ongeveer 150 mos keeën en gebedsruimten. Dat betekent dat zij er de waarde van ervaren, maar ook bereid zijn er offers voor te brengen. Het is eeri zaak die veel te denken geeft, maar ook veel gemengde gevoelens oproept. J. Wassenaar St. Antoniushof 5 Noord wijkerhout. Op de eerste plaats mijn dank voor het plaatsen van mijn stukje af gelopen donderdag. Maar op de tweede plaats ben ik teleurge steld om de onvolkomenheid. U schrijft dingen die ik helemaal niet in mijn brief heb geschreven en hoop dat u dit wilt corrigeren. Op deze manier is plaatsen met onwaarheden erger dan niet plaatsen. Er staat geen bord in het Brouck- hovenhof, maar in de Camp. Het is geen miskleun omdat het een kapitalenverdieping zou zijn, maar 4 trappen te gaan. Dat vier duizend gulden renovatiegeld een druppel op een gloeiende plaat is, staat er ook niet. Ik vind het een fors bedrag, daar gaat het niet om. De helft van de mensen gaat naar De Camp niet gedwon gen, maar heeft aan het verzoek wel gehoor gegeven. Dat ik straks met een heleboel anderen op een kamer moet zitten, is ook niet waar. Ik kijk wel uit. Wat heb ik, en met mij nog vele ande ren, aan een huis met een alarmknop, als er zo met mensen gehandeld wordt. L. Spruit Hilhorst Brouckhovenhof 7 Leiden Allereerst excuses voor de fouten die in de brief van mevrouw Spruit Hilhorst zijn geslopen. Overigens zijn die fouten er na tuurlijk niet bewust in aange bracht. De brief van mevrouw Spruit Hilhorst was met de hand geschreven en niet echt duide lijk. Bij het ontcijferen van haar handschrift zijn kennelijk enige misverstanden opgetreden. In dat verband moet dan ook wor den opgemerkt dat schrijvers van ingezonden brieven er ver standig aan doen hun stukje uit te tikken of anders in blokletters te schrijven. Red. Hierbij wil ik kort reageren op het artikel van Wim Brands over El Cid in het Leidsch Dagblad van 20 augustus jl. Mijn reactie komt niet zozeer voort uit het feit dat ik van El Cid deel uitmaakt als wel uit mijn verbazing over de erbarmelijke 'kwaliteit' van het artikel. Niet alleen heeft Wim Brands niet de moeite genomen iemand van de organisatie te spreken, zelfs blijkt hij het programmaboekje nauwelijks te hebben ingezien. Evenmin is hem opgevallen dat het programma van El Cid in die zin principieel is gewijzigd dat voor het eerst veel aandacht is be steed aan organisaties en activi teiten die buiten de sfeer van de universiteit en de studentenver enigingen vallen. Afgezien van de oubollige en ten dentieuze stijl waarin het ge schreven is voldoet het artikel dus niet aan de belangrijkste ei sen die aan het werk van een journalist mogen worden ge steld. Het feit dat ik wat El Cid betreft goed op de hoogte ben en het ar tikel dus naar behoren kan beoordelen versterkt mijn scep sis ten aanzien van artikelen over onderwerpen waarvan ik minder goed op de hoogte ben, maar die ongetwijfeld voor een deel op de zelfde onzorgvuldige wijze tot stand komen. Hans Woldendorp 2e Groenesteeg 17a Leiden THD De Telefonische Hulpdienst (THD) zoekt op korte termijn vrijwilligers die mee willen werken aan hulpdienst via de telefoon. Geïnteresseerden kun nen zich aanmelden via post bus 495, Leiden. Repelsteel Vegetarisch restaurant Repel- steel organiseert drie alterna tieve kookcursussen. Voor be ginners, gevorderden en een ve getarische dieet-kookcursus. Belangstellenden kunnen de Schrijven Onder het motto 'Wie schrijft die blijft' organiseert de Vrij- willigerscentrale vijf bijeen komsten rond het theam pu bliciteit. Redacties van buurt)kranten en medewer kers van actie- en belangen groepen worden wegwijs ge maakt in het woud van pubi- liciteit. Een informatie-sten cil hierover is verkrijgbaar bij de Vrijwilligerscentrale (tel. 149064). LEIDEN - Het strijdtoneel van de Leidse politici is deze zomer in een nieuw jasje gestoken. We hebben het over de vergader zaal van de gemeenteraad in het stadhuis. Meubilair en stoffering was hoognodig toe aan een fikse opknapbeurt. Een karwei dat thans op een oor na is gevild. Als de stadsbestuurders eind deze maand terug keren van vakantie ziet de politieke arena er weer uit als nieuw. De raadszaal en de koffiekamer op de tweede verdieping van het Leidse stadhuis hadden na ruim veertig jaar wel het noodzakelij ke onderhoud nodig. Stoffering was tot op de draad toe versleten, de handgeweven wandbekleding vuil en gordijnen verschoten. Sommige vergadertafels zagen er niet veel beter uit dan de stam tafel in de eerste de beste kroeg. Vergane glorie dus in het fraaie stadhuis van architect C.J. Blaauw. De Leidse gemeente raad trok dit voorjaar niet min der dan 225.000 gulden uit om de raadszaal en koffiekamer in oude luister te herstellen. Voor dat geld zouden vitrage en gordijnen worden vernieuwd, stoelen een nieuwe bekleding krijgen, tapij ten vervangen worden, deuren opnieuw met leer worden be kleed, tafels worden afgelakt en de wandbekleding in de raads zaal chemisch worden gereinigd. De opknapbeurt is aanzienlijk goedkoper uitgevallen dan ge raamd. Van de 225.000 gulden is 'slechts' 150.000 gulden uitgege ven. Die besparing is tot stand gekomen door het achterwege la ten van het chemisch reinigen van de wandbekleding. Met een boender, water en zeep zijn de wanden nu onder handen geno men en ogen weer fris. Deze week is zo'n beetje de laatste hand gelegd aan de werkzaamhe den. De raadszaal en koffieka mer mogen weer gezien worden. De stoelen worden van nieuwe bekleding. Leiden LEIDEN - De kinderboerderij in de Meren wijk opent het nieuwe seizoen volgende week maandag met een tentoonstelling. Te zien is onder meer hoe verschillende dieren en planten op de kinder boerderij leven. Ook wordt het verschil aangegeven tussen de kinderboerderij, een ouderwetse en moderne boerderij. Ter afslui ting is er éen dia-serie over oud- Hollandse boerderijdieren. Daarnaast is er voor de kinderen een levensgroot electro-spel, een diorama over landbewerking en een kijkdoos van de stal. De tentoonstelling, die is gemaakt door twee leerlingen van de Reinwardt-academie, wordt maandag om half een geopend door de wethouders Waal en Pe ters. Tot donderdag 22 septem ber is de expositie vervolgens te zien: op werkdagen van negen tot vijf uur en op zondagen van twaalf tot vier uur. Parkzicht 100. De tapijten in de raadszaal van het stadhuis worden vervangen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3