Kinderrijkjes strijden om enige speeltoestel Energiebedrijf graaft gifgrond gasbedrijf af Weinig speelgelegenheid in Voorschotens Bijdorp Om gasturbine-gebouw neer te zetten Leiderdorpse Kastanjelaan school mag vernieuwbouwen Werkloze leerkrachten aan de bak in Voorschoten AGENDA Stad en rand ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1983 gelegd. Nadeel hiervan is dat sommige kinderen een behoor lijk stuk moeten lopen naar de speeltuin. Ander nadeel is dat de kinderen dus uit hun eigen wereldje worden gedreven willen spelen. Volgens haar is de wijk opgedeeld in "allerlei kleine kinderrijkjes": 'Tedere paar straten heeft een eigen kinderblok". Zo ook het blokje huizen rond de speeltuin. De kinderen uit deze club be schouwen de speelintrumen- ten als hun eigendom en weren met harde hand "binnendrin gers uit andere delen van de wijk": "Je moet geld of blaad jes betalen als je erop wil. En de leden van de club zeggen waar je moet gaan staan. Ze denken echt dat de tuin van hen is. Nou, daar klopt natuur lijk mooi geen barst van", ver duidelijkt Jacqueline. Bekvechten Volgens de Bijdorpse draait het De Kastanjelaanschool VOORSCHOTEN - Spelen in de nieuwe speeltuin in de Voor- schotense wijk Bijdorp is geen pretje. Bekvechtend in de rij staan voor een plaatsje op de enige schommel is al niet leuk. maar je zorgen maken over het omvallen van wankele speel tuigen is zelfs behoorlijk ver velend, vindt het Bijdorpse meisje Jacqueline Regeer(13): "Je kunt dan niet echt plezier maken". Ook ouders van klei ne kinderen vinden de speel tuin niet erg plezierig. Een na bijgelegen sloot boezemt ze na melijk grote angst in. Sommi ge peuters en kleuters mogen dan ook onder geen beding naar de speeltuin die begin juli is aangelegd aan de Koper wieklaan, in het verlengde van het Rietzangerpad. Door Paul van der Kooij Deze zaken gaan Jacqueline bij zonder aan het hart. Zij geldt namelijk als de initiatiefneem ster van de speeltuin. Samen met haar vriendin Misja Wees jes schreef zij eind vorig jaar een brief aan de gemeenteraad waarin ze smeekte om een speeltuin in Bijdorp. In april mochten de meisjes op het ge meentehuis aanwijzen "in reusachtig grote boeken" wel ke toestellen op de speeltuin moesten worden neergezet. Gevaarlijk Ze kozen voor een toestel met een schommel, een glijbaan en een klimrek. Weliswaar bevat te het speeltuig niet de door de dames felbegeerde wip en zandbak, maar op papier leek het heel aardig, benadrukt Jac queline. "In werkelijkheid is het echter niks", vult haar moeder aan. De palen staan niet goed in de grond en het hele geval zwiept heen en weer, zo maakt een schommel demonstratie van Jacqueline duidelijk. "Moet je luisteren", schreeuwt ze, "het gaat van: woep woep. Stel je voor dat het ding omvalt, je komt er niet heel onder vandaan". Een woordvoerder van de ge meente "kan zich niet voorstel len" dat de toestellen wankel zijn. "Het lijkt me vreemd", zegt hij. "De firma die de din gen heeft geplaatst levert over het algemeen goed werk en mannen van de beplantings- dienst controleren wekelijks de apparaten. Maar we zullen het nog eens goed bekijken", verzekert hij. Jacqueline is niet gerustgesteld door deze woorden. De tuin is volgens haar écht gevaarlijk. Bovendien bedreigen naar haar zeggen ook andere geva ren de tuin. Deze vloeien voort uit de ligging van de speeltuin. Ze vindt die "een beetje raar". Niet alleen vindt ze het vreemd dat de tuin dichtbij een sloot ligt maar ook dat de tuin in een "uithoek" van Bijdorp is aan- LEIDEN - Het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) gaat het veront reinigde terrein van de voormali ge gasfabriek aan de Lange- gracht zelf afgraven en opslaan in een gashouder. Volgens het provinciaal plan had de grond pas na 1989 gesaneerd kunnen worden. Maar in dat geval zou den de plannen van het EBR, om nog voor 1986 een gasturbine-ge bouw neer te zetten op het be doelde terrein, bemoeilijkt wor den. Vorige maand werd bekend dat de grond van de voormalige gasfa briek verontreinigd is met olie, aromaten, polycyclische aroma ten en cyanide. Inmiddels heeft het EBR op eigen kosten een sa- VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense raadscommissie voor on derwijs heeft ingestemd met een werkgelegenheidsproject voor jongeren. De raadsleden gaven hiermee gehoor aan een ministe rieel verzoek hiertoe. De bedoeling is dat jonge werkloze onderwijzers arbeidservaring in het onderwijs opdoen. De werk zaamheden waarvoor de werklo zen worden ingeschakeld lopen uiteen van het geven van lessen tot het voeren van de administra tie en begeleiden van projecten. De commissie stemde met het ver zoek in omdat men hoopt hier mee enkele leemtes in het onder wijs te kunnen opvullen. Zoals met name bij het muziekonder wijs en bij de expressieve vak ken. Bovendien kan men op deze manier aan extra personeel ko men waar dit nodig mocht zijn. "Misschien kunnen we zo de klas sen splitsen", opperde raadslid Ligthart (CDA). Zijn partijge noot Offinga was dit met hem eens en adviseerde de wethouder om te "proberen te krijgen wat er te krijgen is". neringsonderzoek gedaan, waar uit bleek dat het voor nieuw bouw bestemde terrein afgegra ven zal moeten worden. Het energiebedrijf wil daar nu snel aan beginnen, omdat op korte termijn ook begonnen moet wor den met de bouw van het gastur bine-gebouw. Dat gebouw is no dig voor de vernieuwing van de Leidse elektriciteitscentrale Er bestaan op het moment nog geen betrouwbare technieken om met cyanide verontreinigde grond te verwerken. Daarom heeft het EBR een hinderwetver gunning aangevraagd om de grond voor vijfjaar te mogen op slaan in een gashouder. Uit mi lieu-hygiënisch oogpunt li kt dit de beste oplossing omdat de gas- Gouwe Ouwe De Zoeterwoudse KPJ organi seert zaterdagavond een 'gouwe ouwe festival'. Alleen muziek van drie jaar of ouder zal zater dag ten gehore worden gebracht op het terrein van de firma Slin gerland aan de Zuidbuurtse- weg. Muziek is er van Studio 17. Om half negen wordt het eerste oudje gedraaid. Ambachtsschuur De Zoeterwoudse Ambachts schuur aan de Dorpsstraat 46 opent in september haar deuren met een groot aantal cursussen. Speciaal voor de jeugd worden op zaterdagmiddagen mini cursussen gegeven. Zeven cur sussen zijn er voor de jeugd in het programma opgenomen: te kenen, boekbinden, poppen ma ken, tienercursus 'Mode Voor jaar '84', keramiek, schoon- houder een betonnen waterdich te vloer heeft en ook is be schermd tegen regenwater. Het EBR mag met de werkzaamhe den beginnen voordat de hinder wetvergunning daadwerkelijk is afgegeven. Burgemeester en wethouders staan dit toe wan neer het EBR zich nauwgezet aan de voorschriften houdt en er geen gevaar, schade of hinder voor de omwonenden bestaat. Overigens zal een andere gas houder. de hoge witte, worden afgebroken zodra de verontrei nigde grond is afgegraven en op geslagen in de 'natte' gashouder. Over de door het EBR aanvraagde hinderwetvergunning wordt vrij dag een hoorzitting gehouden in het Stadsbouwhuis. heidsverzorging en hygiëne en tenslotte applicatietechniek. Voor volwassenen zijn er cursus sen vogels verkennen, bloem- binden, modeltekenen, lappen poppen maken, wandkleden, kantlossen, boetseren en beeld houwen, creatieve kleding, Spaans, tekenen, kindercursus, alternatieve geneeskunde, kera miek en boekbinden. Voor meer informatie kunnen geïnteresseerden contact opne men met mevrouw Schaepman, Dorpsstraat 46, tel. 01715-1987. Ook op zaterdag 10 en zondag 11 september is er de mogelijkheid om informatie in te winnen. Dan wordt er Open Huis gehou den bij de Ambachtsschuur. Op zaterdag van tien tot vijf uur, op zondag van twaalf tot vier uur. DEN HAAG/LEIDERDORP - Staatssecretaris Van Leijenhorst van onderwijs ziet geen reden om de uitbreiding van de pc Kas tanjelaanschool in Leiderdorp met een speellokaal voor kleu ters en enkele inwendige verbou wingen te heroverwegen. Hij ant woordt dit op vragen van het Tweede Kamerlid Dijkstal (WD) Deze had einde juli gevraagd of de staatssecretaris het financieel tav verantwoord vindt om tot nieuw bouw over te gaan nu er zoveel schoollokalen in Leiderdorp leeg staan. Tevens herinnerde hij er de bewindsman aan dat de ge meenteraad van Leiderdorp in zijn vergadering van juni van dit jaar heeft besloten dat leegstaan de lokalen zouden moeten wor den gebruikt voor de uitbreiding van de Kastanjelaanschool. 'Maar de mogelijkheid van enige nieuwbouw wordt in dat besluit regelmatig uit op bekvechten en komen herhaaldelijk kinde ren huilend naar haar toe met de vraag haar gezag als "konin gin van de speeltuin" te laten gelden. Gewichtig stapt ze dan naar de vervelende kinderen toe en brengt naar voren dat ie dereen recht heeft om in de speeltuin te spelen: "Je moet eigenlijk daar de hele dag po- litieagentje gaan spelen", weet ze. Haar moeder valt haar bij: "Er is veel haat en nijd onder de kinderen", zegt ze. Deze zwarte gevoelens worden vol gens haar nog verergerd door dat rond de tuin koophuizen staan terwijl in de rest van de wijk huurwoningen staan: "Ze kijken op je neer", zegt ze. Volgens Jacqueline zijn de pro blemen eenvoudig op te los sen. De gemeente hoeft niet meer te doen dan het bijplaat sen van enkele stevige speeltoestellen. "Eén zo'n ding in een kinderrijke buurt kan niet", vindt haar moeder. "Je kunt iedere dag zien hoe druk het bij de speeltuin is. Vaak staan er een stuk of zeven kin deren te wachten voor de schommel". Het argument van de gemeente dat er geen ruimte is in Bijdorp voor extra speeltoestellen, vindt haar dochter niet erg steekhoudend: "Op de hoek van de Koperwiek- en Wiele waallaan kan nog wel wat staan", vindt ze. Moe Ze vindt trouwens dat de speel tuin veel beter op deze straat hoek had kunnen worden ge plaatst. Helaas mochten de kinderen niet meepraten over de plaats. Ze hoorden slechts dat de tuin zou worden ge plaatst op de Koperwieklaan: "Maar dat zegt natuurlijk niks, want de hele wijk heet zowat Koperwieklaan", voert zij aan. Jacqueline heeft haar klachten tot nu toe nog niet bij de ge meente gedeponeerd. Haar vriendinnetje geniet een lange vakantie, en Jacqueline wil met actievoeren wachten tot Misja is teruggekeerd. In haar eentje wil ze niets onderne men. Ze betwijfelt of ze net als vorig jaar handtekeningen zal gaan verzamelen in de wijk en een brief zal schrijven aan de gemeente waarin keihard staat dat "wanneer de burgemeester niet vlug iets onderneemt, de da^ies persoonlijk naar hem toe komen. De mensen zijn misschien een beetje moe hier", zegt ze. Ook betwijfelt ze of de gemeente nog veel speel ruimte heeft in haar begroting: "De gemeente heeft ook mis schien wel niet zo veel geld meer", voert ze aan. Gemeente secretaris De Graaff beaamt dit en geeft aan dat de gemeente lijke schatkist "verduveld wei nig geld" bevat. Het lijkt hem dan ook "erg lastig" financiële ruimte te vinden voor 'extra speeltoestellen. niet uitgesloten", aldus Van Leij enhorst. De staatssecretaris voegt eraan toe dat hoewel per manente dépendances financieel voordelig kunnen zijn, het on derwijskundig niet verantwoord is om voor langere tijd een basis school in twee ver van elkaar ver wijderde gebouwen onder te brengen. "In zo'n geval ben ik bereid tot nieuwbouw over te gaan en acht ik dat dan ook fi nancieel verantwoord". ZATERDAG Leiden Parkeerterrein bij Groenoordhallen - voorstelling Hollywood Stuntteam. 20 uur. Restaurant Groenoordhallen - feest avond Stichting Surinamers Leiden i met pandero en disco. 22.15 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt. 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, cafe- avond, 21-1 uur ZONDAG Leiden Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur disco. Parkeerterrein Groenoordhallen - voor stelling Hollywood Stuntteam, 15 en 20 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Wa- I jang Golèk, poppenspel en dans in West Java. 15 uur. ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus, Middelste- gracht 131, tel. 132500; spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: E K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877; spreekuur •12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: R.M.G. Taytel- baum, Hogewoerd 138, tel. 120266: spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: H. Engel, de M. v. Streefkerkstraat 53, tel. 121334: spreekuur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- 1 zaTuur tot zL 8 uur: W. Schellekens, 1 Paganinistraat 24, tel. 764035; spreek uur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: A.A. van Rijn, Ken- nedylaan 24, tel. 314349; spreekuur 12 en 17 uur. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v Tol, Verhage en Zwijnenburg: za, M.J.H. v. Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427; spreekuur 11-11.30 uur in Ge zondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2. zo, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Lei derdorp, tel. 412166; spreekuur 11- 11.30 uur in Gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. P. van 't Woud en L. Middendorp, Hoofdstraat 40, Leiderdorp, tel. 410070; za en zo spreekuur van 12.30- 13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest D. Held, Marelaan 36, tel. 174955. Voorschoten za, A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel. 2493; zo, W. v. Dam, Palestinalaan 29, tel. 3960. Warmond J. Hoornweg, Rooseveltlaan 7, Voor hout. tel. 02522-11393. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 26 aug tot 2 sept door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid. Rosmolen 13. tel. 121060. Apotheek Kok. Topaaslaan 15. tel. 763439. Apotheek Voorschoten - Leidsewcg 66. Voorschoten, tel. 2525. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder. Roest: A.W. Helder. Hermelijnvlinder 36. Lei den. tel. 220513. H. Vestjens, Rijn en Sehiekade 23, Lei den. tel. 144323. Oegstgeest R J.W. Duvn. Pres. Kennedylaan 260 tel. 153266. Voorschoten J. Frencken. J. Rontgenlaan 14. Leid- schendam. tel. 070-271110 TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- L. v. Broeckhuyscn, Donizettilaan 23. Leiden, tel. 768019. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis. Middelweg 38. tel. ten noor den van de Rijn: 134604: tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw. Berkenkade 7. lel 410131. spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum. Florijn 10. tel. 896193. spreekuur ma. woe. vr van 13-- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis. Lijtweg 7. tel. 154500. Voorscholen gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. LEIDSCH JLl DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ij automatische overschrijving Post uitsluitend aan Postbus 54 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 10 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur) Abonnementsgelden bij Restitutie is niet toegestaan abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 nv Damiate Holding BV te Haarlem Losse nummers 0.85 Directie G Koopman Ad) dir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs J W. E. Metselaar Ad) Hoofdredacteur W F J Wirtz en A A van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W T Jungman(plv) H I. J Veldhuizen (regio) H vd Post(plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) WC H Schrama (feature) tel 071-144941. tst 219 Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel, Londen. Panis, Washington. Beiroet. Rome. Madrid, Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2