Boer, pas op je computer Verboden wasgoed buiten te hangen Het veehoudersbedrijf anno 1983 Onredelijke huurbepalingen komen nog dagelijks voor PAGINA 21 AI lijken de rechten en plichten van huurders en verhuurders de laatste jaren redelijk adequaat geregeld, toch duiken er nog vrijwel dagelijks merwaardige contractregels op. Konsumenten Kontakt en het Nederlandse Verbond van Huurders signaleerden er enkele. De Alphense jurist Martin Jobse doet er nog een schepje bovenop. Via brandschone leidingen belandt de melk rechtstreeks vanuit de tepels in een container. door Jan Westerlaken De eerste melkbeurt zit er zojuist op. Loeiend verlaten de koeien de loopstal. Terug naar de wei. De meter op de tank geeft zeshonderd liter aan. Boer Verduyn knikt goedkeurend. Buiten klinkt het geknetter van een traktor. De knecht zuigt de gierkelder leeg. Een indringende stank verspreidt zich over de boerderij. Niemand stoort zich eraan. Erf, boerentuin en opstallen bieden een verzorgde aanblik. Kraakhelder en prima onderhouden. Op het eerste gezicht een welvarend bedrijf. Het gazon heeft door gebrek aan regen een vreemd groene kleur. De boomgaard draagt vruchten. Vogels zoeken er bescherming tussen de bladeren. Twee jonge katjes springen verschrikt op als het geritsel en gekwetter boven ze te hevig wordt. Stadsmensen raken van die waarnemingen direct onder de indruk. Geen gejacht, maar rust. Schone schijn. Het leven op het land is goed, maar een achturige werkdag kennen ze er niet. Computer Het boerenleven anno 1983. De melkemmer, het houten blok, de melkbus en de zeis? Ze zijn geschiedenis. De computer en andere vernuftige apparaten hebben hun plek ingenomen. Waar nauwelijks twintig jaar geleden vijf knechten hun handen vol aan hadden, dat doen nu de boer en zijn vrouw samen. Het is aanpoten maar ze kunnen het redden. Dankzij de techniek. Hoewel Cor Verduyn toch nog wel eens terugdenkt aan die tijd. "Het was gezellig", weetje. "Je zat met een clubje bij elkaar, maakte grappen, je had echt plezier. Iedereen had zijn groepje koeien. De dieren kenden je ook, ze kwamen al naar je toelopen als je het hek open deed." Nu heeft de boer nog maar nauwelijks contact met de koe. Is die een soort werktuig geworden? Cor Verduyn ontkent dit. "De liefde voor de beesten is er wel. Heb je die niet, dan moetje geen boer worden. Want als je gaat schelden, tieren en schoppen, bereik je alleen maar dat de koe nerveus wordt en minder melk gaat geven. Ik verlies nooit uit het oog dat ik met iets levends werk. Als een dier ziek is vecht ik voor zijn gezondheid. De mensen hebben wat dat betreft een verkeerd beeld van ons. 't Is niet zo dat we dan maar meteen de slager laten opdraven. Maar men moet wél begrijpen dat wij geen filantropen zijn. Een boerderij is een bedrijf waar je niet uit louter liefde dieren houdt. Dat kan niet. Dan ga je kapot." Boer Verduyn heeft het allemaal aan den lijve ondervonden. Van het gezapige boerenleven naar een bruisende onderneming. De boer is geen boer meer, maar een manager. Hoofd van een klein bedrijf dat alleen maar kan voortbestaan door efficiënt en consequent werken. Gestudeerd Het boerenleven, zo zou Verduyn die dag enkele keren opmerken, is een paar treetjes omhoog gegaan. Net als de burgermaatschappij. "De tijd van domme boeren is voorbij. Als je vroeger niets kon, dan kon je altijd nog boer worden. Die vlieger gaat nu niet meer op. Jonge boeren hebben gestudeerd, weten precies waarover ze praten. Soms weet een knul van achttien nu al meer van het bedrijf dan zijn vader die het zijn hele leven al runt." Verduyn doet het (nog) allemaal zelf. Weet precies te vertellen welk nummer (in plaats van een naam) welke koe heeft. Het bloknootje van vroeger is verdwenen. Een koekalender is ervoor in de plaats gekomen. "Daar kunnen we absoluut niet buiten", stelt de boer. "Alles kun je erop aangeven. Wanheer de koe tochtig is, Hij heeft honderd koeien. Vroeger moesten er vele mensenhanden aan te pas komen om die tweemaal per dag te melken. Met behulp van de computer kan vandaag de dag één man dat karwei klaren. Cor Verduyn uit Ter Aar, typisch voorbeeld van een 'computerboer', een dagje op de vingers gekeken. wanneer ze ziek is geweest, wanneer er iemand moet komen om haar te insemineren, wanneer ze drachtig is en wanneer het kalf moet worden geboren." De boerin heeft ook een taak in het bedrijf. Ze is huisvrouw in de eerste plaats, maar verleent hand en spandiensten als dat nodig mocht zijn. Zijn er jonge dieren, dan zorgt zij voor bijvoeding. "Ik neem de lichte klusjes voor mijn rekening", vertelt ze. "Af en toe kom ik ook wel eens met m'n handen aan de techniek. Als het nodig is pak ik alles aan. Ik ga rustig op de traktor zitten. Geen enkel punt." Wat boerin Verduyn niet doet, in tegenstelling tot veel andere boerenvrouwen, is zelf kaas maken. Ze heeft haar reden daarvoor. Té bewerkelijk en de melk levert meer op dan de kaas. Ooit haalde ze het diploma kaasmaker. Nog nooit heeft ze er gebruik van gemaakt. Rondleiden Het bedrijf is in trek. Klassen schoolkinderen komen er een kijkje nemen, of partikulieren rijden het erf op om even aan het leven op de boerderij te ruiken. Mevrouw Verduyn neemt dan de rondleidingen voor haar rekening. "Kinderen reageren soms heel teleurgesteld als ze hebben aangebeld en ik verschijn in gewone kleren aan de deur. Dezelfde als hun moeder draagt. Dan zie je aan hun gezichten dat ze denken: is dat nou een boerin? Die domper is gauw over. Zeker als we de stal ingaan om naar de jonge dieren te kijken." Die ene opmerking van een Amsterdamse vrouw zal boerin Verduyn niet gauw vergeten. Het bevestigde haar vermoeden dat stadsmensen maar zo bitter weinig afweten van het leven buiten. "Er liep hier een grote kip rond. Toen de vrouw die zag, merkte ze op: gut, is die kip in verwachting?" Stadsmensen. Van de boerendaggelder naar de techniek. De boeren kunnen er niet meer buiten. Eén druk op de knop en acht koeien worden tegelijk gemolken. De hele stapel is in anderhalf uur verwerkt. "Wat we met de techniek kunnen doen is aan loon nooit op te brengen. Natuurlijk, dat moderniseren kost handenvol met geld. Maar je moet met je tijd mee, of je wilt of niet. De klok terugdraaien kan niet meer. Als ik naar mijn vader kijk: op elke tien koeien had hij een knecht. Daar bleef het niet bij. De dochters en zonen werden voor dag en dauw uit bed getrommeld. Voor ze naar school gingen hadden ze er al een halve dagtaak op zitten." "Alles is anders nu. Ik kan me nog herinneren dat ik van een oude tante vierduizend gulden had geleend. Nachtenlang lag ik wakker en piekerde hoe ik dat geld in 's hemelsnaam zou moeten terugbetalen. En nu? Ze lenen honderd keer zoveel en maken zich er totaal niet sabbel over hoe dat geld terugbetaald moet worden." Vakantie Techniek is het sleutelwoord voor de boer van nu. Maar techniek kan falen. Wat dan? "Het zou verschrikkelijk zijn als de stroom eens zou uitvallen. Daar kun je nu net niks tegen beginnen. Met de hand melken? Vergeet het maar. Ik kan dat wel, maar de knecht niet. Je kunt best stellen dat er dan paniek uitbreekt. Als ik niet kan melken, staat mijn zaak stil. En voor de dieren betekent niet gemolken worden een steeds hogere spanning op de uiers. Dat is beslist niet leuk." De allergrootste boerenbedrijven zijn nog meer gemechaniseerd dan bij Verduyn het geval is. Boeren die een gesloten televisie-circuit hebben en vanuit de huiskamer rechtstreeks het gebeuren in de stallen kunnen volgen. Zo'n investering heeft de Ter Aarder niet gedaan. Voordat hij 's avonds in zijn bed stapt maakt hij een laatste ronde. Vermoedt hij dat een koe die nacht zou kalven, dan zet hij de wekker en kijkt in de loop van de nacht hoe het ermee is. Voegt eraan toe: "Het gebeurt wel dat ik al te laat ben om een handje te helpen." De boer van nu kan trouwens, als hij dat wenst, met een gerust hart op vakantie gaan. Vroeger kon hij niet weg. Er was niemand om voor de dieren te zorgen. Zo kon hij ook niet ziek zijn. Die tijden zijn eveneens veranderd. In gevallen van vakantie of ziek zijn kan de boer nu een beroep doen op een goedkope waarnemer. Het kost hem wat geld, maar het rijk draagt bij in de kosten. Verkoop Een klacht die de laatste tijd steeds luider wordt, is dat middenstanders zich tekort voelen gedaanomdat er veel boeren zijn die hun produkten rechtstreeks aan de consument verkopen. Vele miljoenen guldens zouden er op die manier aan hun kassa worden onttrokken. Oneerlijke concurrentie, zeggen ze. Een glimlach verschijnt op het gezicht van Verduyn. "Ik denk dat het allemaal wat overtrokken wordt. Wat mij aangaat: ik verkoop elke dag een halve liter melk aan mijn buurvrouw. Daar blijft het bij. Eerlijk gezegd wil ik die verkoop aan de deur niet aanhalen. Het kost je tijd en het geeft verplichtingen. Als je zit te eten moetje van tafel en ook nog vriendelijk blijven en een praatje maken. In ons dorp wonen achtduizend mensen. Misschien wordt er in totaal honderd liter melk direct verkocht. Dan zit ik al aan de hoge kant. Denk je dat een melkboer daarvan op de fles zal gaan? De supermarkt is veel erger voor die man. Die koopt zoveel tegelijk op, dat 'ie goedkoop kan verkopen. Die grote supers nekken de kleine melkboer. Dat litertje van ons heeft niks te betekenen." Waarom ze het dan doen? "Zie het maar als een soort traditie. Vaak gaat het om mensen die al jarenlang bij die boer komen. Nou, dan jaag je ze niet meer weg. De ene boer verkoopt melk of een brok kaas, wij stellen onze boerderij open voor bezoekers en een derde doet weer wat anders. Rijk worden we van die verkoop zeker niet." Met je hoofd Wie boer was, zei men vroeger, had een zwaar leven. Zijn die tijden met de komst van de techniek veranderd? Eigenlijk weinig. Nog altijd is het ploeteren geblazen. Van de vroege ochtend tot de late avond. "Vooral geestelijk", benadrukt Verduyn, "is het een heel stuk zwaarder geworden. Wat je jaren geleden met je lichaam deed, moetje nu met je hoofd doen. Zeven dagen lang." De contracten die een huurder moet ondertekenen suggere ren vaak dat hij weinig of he lemaal geen rechten heeft. Bangmakende, geldkostende en discriminerende regels in huurovereenkomsten missen dikwijls elke rechtsgrond. Ze hebben echter wel effect op de huurders die zich erdoor laten imponeren. En daar is het de verhuurder om te doen. Konsumenten Kontakt en het Ne derlands Verbond van Huurders namen een stapel bepalingen on der de loep en kwamen soms middeleeuwse toestanden tegen. Met die onredelijke contracten, zeggen zij, moet men direct naar de huurcommissie stappen of met de rechter dreigen. KK en het NVvH kwamen na hun on derzoek tot de conclusie dat heel wat regels in huurcontracten ver boden zijn. Zij zeggen dat het tijd wordt voor standaardcontracten, die op redelijkheid en op de wet zijn gebaseerd. De Nationale Wo ningraad en het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting hebben zo'n standaardcontract samenge steld. Maar woningbouwvereni gingen of particuliere verhuur ders hoeven daar geen gebruik van te maken. Zij maken hun ei gen regels. Neemt de verhuurder daar geen genoegen mee, dan gaat de zaak niet door. Opzegtermijn Een constructie die veel voorkomt is het huren van een huis of ka mer voor de periode van één jaar. Maar in dat contract staat tevens dat wanneer de huur voor het verstrijken van dat jaar niet is opgezegd, het contract stilzwij gend voor nog eens eenzelfde tijd wordt verlengd. Een opzegtermijn van drie maan den is normaal. Maar de verhuur der houdt de huurder aan het contract. Wil hij toch tussentijds weg, dan zal hij óf een boete óf de huur moeten betalen zolang de woning of de kamer niet op nieuw wordt bewoond. Tegen deze merkwaardige regeling maken vooral de Bureaus voor Rechtshulp bezwaar. Zij hebben onlangs een landelijke enquête gehouden om er achter te komen hoe vaak deze regel wordt mis bruikt. De signalen kwamen uit: de bepaling wordt te pas en te onpas gehanteerd. Jurist Martin Jobse van het Bu reau voor Rechtshulp in Alphen: "We willen, zodra we harde cij fers op tafel kunnen leggen, pro beren een wetswijziging tot stand te brengen. Het opzeggen van een gehuurde woning of ka mer is drie maanden. Een eige naar verlengt de huurtijd zomaar tot een jaar. Daar moet verande ring in komen. De Huurwet moet hoognodig worden aangepast omdat hij de huurder te weinig bescherming biedt." De huurtijd is al genoemd, maar ook aan service- en administratiekosten en de waarborgsom kan nog wel het een en ander worden gesleu - teld. Niet zagen Hoewel extreme regels nog nauwe lijks voorkomen, hebben Konsu menten Kontakt en het Neder lands Verbond van Huurders er een paar gevonden. Over het niet mogen houden van huisdieren; een eigenaar die altijd toegang tot de woning moet hebben; on redelijke servicekosten die moe ten worden betaald; geen rente vergoeding over de waarborg som en het niet mogen kiezen van een eigen behangetje op de muur. Met dit soort regels probeert de verhuurder zijn huurders in toom te houden. Juridisch, zeg gen Konsumenten Kontakt en het Nederlands Verbond van Huurders, staat hij wankel. Bei de instanties kwamen ook con tracten tegen die zelfs lachwek kend waren. Zoals het niet bij de woning mogen opslaan van vod den, vellen, beenderen of andere onreine voorwerpen; het niet op de muren mogen slijpen van messen en bijlen; het niet mogen hakken, zagen en timmeren in het huis. De katholieke woningstichting St. Martinus in Gaanderen (bij Doe- tinchem) maakt gebruik van een wel heel oud huurcontract. Een waskuip met een stamper mag op zolder niet worden gebruikt; sterke drank in de woning verko pen is verboden. De huurder hangt uitzetting boven het hoofd als hij op dronkenschap wordt betrapt. Bont maakt ook de woningbouw vereniging Het Oosten in Am sterdam het. Wasgoed te drogen hangen in het weekeinde mag niet. Lappen de huurders dit ver bod aan hun laars, dan lopen ze kans een boete van vijf gulden te krijgen voor elke dag dat die was buiten hangt. Kamerbewoners De verhuurders voeren voor die 'merkwaardige' regels aan dat zij ze nodig hebben als stok achter de deur om de huur, indien no dig, te kunnen opzeggen. Zowel Konsumenten Kontakt als het Nederlands Verbond van Huur ders vindt dit een onzinnig argu ment omdat de wet hierin reeds voorziet. Immers, een huurder die zich niet als een 'goed huur der' gedraagt, heeft geen recht op bescherming en kan uit de woning worden gezet. Het zijn dreigementen, constateren KK en het NVvH, waarmee de ver huurder bij de rechter geen schijn van kans maakt. De huurder is dus niet altijd mach teloos. "Maar soms is het wel erg lastig", merkt Martin Jobse op. "Helaas gaat deze regel niet op voor kamerbewoners. Zij zijn een bijzonder kwetsbare groep. Wat wil je? Als je zit te springen om woonruimte dan kijk je niet zo nauw, je bent je al lang blij dat je wat hebt gevonden. Natuurlijk is het beter eerst alle bepalingen eens op je gemak te lezen en dan pas je handtekening onder een contract te zetten." De Alphense jurist tipt huurders om eerst met de verhuurder aan tafel te gaan zitten en te praten over de staat van de woning waarin die aan het einde van de rit moet worden achtergelaten. In de wet is daarover vrijwel niets geregeld. Martin Jobse: "Dikwijls gaat de huurder verbeteringen (centrale verwarming, douche, tegels) aan brengen waarvan de verhuurder achteraf zegt: zo zag de woning er niet uit toen je erin trok, breng hem dus maar terug in de oude staat. Weigert de verhuurder dit dan doet de eigenaar het zelf. De verhuurder draait wel voor de kosten op. Men kan dit voorko men als men aan het begin van de huur een lijst opmaakt waarin men vastlegt wat wel en wat niet is toegestaan. Zo kan men zich zelf een hoop narigheid en kos ten besparen." Ennia De verzekeringsmaatschappij En nia spant met haar huurcontracl de kroon. In negatieve zin, wel te verstaan. De verhuurder stelt in dit contract dat de huurder zich 'ter zake van alle huuraangele- genheden uitsluitend mag wen den tot verhuurster'. Een regel die volstrekt in strijd is met hel grondrecht op een behoorlijke verdediging en zelfs met hel recht op vereniging doordat de huurder geen lid zou mogen zijn van een huurdersvereniging oi andere belangengroepering. Martin Jobse over die bepaling "Dit raakt kant noch wal. Een slag in de lucht. Ik begrijp mei dat een maatschappij zo groot als Ennia dergelijke regels in huur contracten opneemt. Zij moei toch weten dat dit onderdeel voor de rechter geen schijn van kans maakt. Maar het staat ei wel. Ik kan me heel goed voor stellen dat mensen hierdoor in verwarring worden gebracht." Konsumenten Kontakt en het Ne derlands Verbond van Huurders ontdekten dat er ook huurders zijn die zich zeer redefijk en tege moetkomend gedragen. Is een huurder het niet eens met de ver huurder over het heffen van (te hoge) 'contractkosten', dan kan hij zich verweren met artikel 6 van de Huurprijzenwet. Hierin staat dat de verhuurder geen on redelijk geldelijk voordeel mag behalen. Deze, maar ook andere zaken, kunnen bij de huurcom missies aanhangig worden ge maakt. Zij kennen die zaken en weten welke wegen er moeten worden bewandeld als er on recht bestreden moet worden Vanzelfsprekend kunnen de moeilijkheden ook worden voor gelegd aan deskundigen van bu reaus voor rechtshulp, die vaak een speciale afdeling hebber voor huuraangelegenheden JAN WESTERLAKEN Eén druk op de knop: acht koeien gemolken.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21