LEIDSCH iÜ DAGBLAD Positieve reactie van YS Lasten particulier zullen hoog blijven Vissers Benelux krijgen eigen zone Noodtoestand in Chili opgeheven Vrachtwagen richt enorme ravage aan Moskou bereid aantal raketten te vernietigen SPORT KRANT Brand na zelfmoord: 2 doden Compromis Medianota ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37175 Directeur: G. Koopman Pntthiisti Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar pkioab Leiden Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voortel.nre^te colofon Het rommelt al geruime tijd aan de top van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Beschuldigingen over chantage, steekpenningen en onderzoeken naar de handelwijze van de directie doen het ABP al wekenlang in een niet gewilde publiciteit staan. Directeur Masson, één van de hoofdrolspelers, verwacht dat hij van alle smet zal worden gezuiverd. "Maar er blijft helaas altijd wat van hangen. Per week worden gemiddeld duizend planten, afkomstig uit alle delen van de wereld, naar Engeland gestuurd. In Kew bij Londen, waar uitgebreide tuinen, kassen en een herbarium zijn gevestigd, worden de planten getest op hun nuttige eigenschappen voor de mensheid. Men heeft haast in Kew want van de naar schatting 250.000 bloeiende soorten planten die er bestaan wordt tenminste 10 procent met uitsterven bedreigd. PAGINA 17 Met een geschiedenis die teruggaat tot de vroege middeleeuwen bestaan er tot op de dag van vandaag nogzo'n dertig lenen in Friesland. Bij zo'n leen gaat het om het beheer van roerende of onroerende goederen waarbij moet worden gedacht aan bijvoorbeeld een boerderij of landerijen. Afstammelingen van de stichters van zo'n leen komen ongeveer één keer in de twee jaar bij elkaar om over de opbrengsten te vergaderen. PAGINA 19 SANTIAGO (AFP) - De regering van generaal Pinochet heeft de noodtoestand opgeheven die tien jaar van kracht is geweest in Chili. De onderminister van bin nenlandse zaken, Gardeweg, heeft dat gisteren in de Chileense hoofdstad meegedeeld. De opheffing van de noodtoestand was een van de belangrijkste ei sen die de oppositie verenigd in de Democratische Alliantie don derdag op tafel legde tijdens een onderhoud met minister van bin nenlandse zaken Sergio Jarpa. Op grond van de noodtoestand werden beperkingen opgelegd aan de burgerlijke vrijheden en was de regering gemachtigd maatregelen te nemen krachtens de staat van beleg. Naar verluidt blijft echter artikel 24 van de noodtoestand van kracht. Dit verleent aan de presi dent onbeperkte bevoegdheden in bepaalde omstandigheden. Wel zullen verschillende burger rechten hersteld worden, zoals het recht van vergadering en vrije meningsuiting. De noodtoestand werd ingesteld op 11 september 1973, de dag waarop Pinochet de regering van de socialist Allende omverwierp en de macht greep. Hij werd tot dusverre om de 90 dagen ver lengd. Dat had nu op 29 augustus moeten gebeuren. Diplomaten in Santiago verklaar den dat de opheffing van de noodtoestand van grote politieke betekenis is, ook al zal volgens hen de maatregel op zich in de praktijk weinig verschil uitma ken. "Meer dan wat ook, legt het de morele verantwoordelijkheid op de schouders van de regering, die zal moeten bewijzen dat de toestand verslechterd is als zij de noodtoestand weer wil invoe ren", aldus een diplomaat. WILLEMSTAD (ANP) - Een vrachtwagencombinatie met aanhanger heeft gistermid dag een enorme ravage aan gericht op de weg tussen Rot terdam en Dinteloord, door bij het Hollands Diep in volle vaart tegen de geopende brug van de Volkeraksluizen te rij den. De vrachtwagen ramde verder zeven personenwa gens. Bij het ongeluk vielen vier gewonden, onder wie de chauffeur van de vrachtwa gencombinatie zelf. De chauffeur negeerde om nog onopgehelderde reden drie waarschuwingslichten en schoot zo'n veertig meter voor de sluis de vluchtstrook op. In een poging de combi natie tot stilstand te brengen veegde hij vervolgens zeven personenwagens van de weg, reed dwars door de slagboom en boorde zich in de brug, die net geopend werd. In de personenwagens, die vrij wel allemaal total loss zijn verklaard, vielen drie lichtge wonden. De chauffeur van de vrachtwagen moest door de brandweer worden uitge zaagd. MOSKOU/WASHINGTON (Rtr, DPA, AFP, UPI) - De Sowjet-leider Andropov heeft gisteren aangeboden een deel van de Russische SS-20-raketten te vernietigen als onderdeel van een eventueel wapenakkoord tussen Oost en West. De Verenigde Staten verklaarden in een reactie dat het voorstel een positief teken kan zijn als het wordt bevestigd aan de onderhandelingstafel in Genève. AMSTERDAM Op het plein in de Nes in de hoofdstad verzamelden zich gisteravond al bezoekers aan de Uitmarkt, die dit weekeinde wordt gehouden in het centrum van Amsterdam. Vandaag en morgen zijn de hele dag allerlei voorstellingen te zien met muziek, toneel en tal van andere kunstmanifestaties. (foto ANP) Perioden met zon. Het blijft morgen droog en er zijn pe rioden met zon. De middagtempera- tuur ligt rond 24 graden. De wind is overwegend matig en waait uit het noordoosten. 28 AUGUSTUS 1983 Zon op: 06.44 uur, zon onder: 20.38 uur. Maan op: 22.38 uur, maan onder: 11.41 03.00 en 15.08 29 AUGUSTUS 1983 Zon op: 06.46 uur, zon onder: 20.36 uur. Maan op: 22.57 uur, maan onder: 12.54 DEN HAAG (GPD)- Het kabinet vermindert volgend jaar wel de lasten voor het bedrijfsleven, maar niet die voor burgers. Het voordeel van de voorgenomen verlaging van de sociale premies wordt voor particulieren teniet gedaan door verhoogde belastin gen ten gunste van het bedrijfsle ven en het terugdringen van het financieringstekort. De mate waarin de belastingen zullen stij gen en hoeveel het tekort van de overheid wordt teruggedrongen, beslist het kabinet volgende week. Premier Lubbers zei dit gisteren na afloop van de minis terraad. Het kabinet heeft eerder besloten de lasten van het bedrijfsleven met 2 miljard gulden te vermin deren. De helft van dit bedrag wordt verkregen door middel van verlaging van belastingen, die op de bedrijven drukken. De rest wordt door andere maatre gelen binnengehaald, zoals het schrappen van de opbouw van vakantiedagen bij langdurige ziekte. Als gevolg van de korting van de sociale uitkeringen met 3,5 pro cent is volgens premier Lubbers ruimte ontstaan om de sociale premies te verlagen met onge veer 2,5 miljard gulden. In voor gaande jaren nam de overheid geld uit de sociale fondsen wan neer de uitkeringen werden ver laagd, maar daaraan is nu een einde gemaakt. Het kabinet wil een duidelijk verband leggen tussen uitkeringen en premies. Als de uitkeringen dalen, moeten ook de premies verminderen, al dus het kabinet. Daar staat te genover dat de belastingdruk evenredig zal worden verhoogd. Totaal verlaagt het kabinet de las- DEN HAAG (ANP) - Siemens en de vakbonden hebben overeen stemming bereikt over een so ciaal plan voor de 66 werkne-' mers die moeten verdwijnen uit de fabriek in Den Haag. Volgens Siemens is er een principe-ak koord dat zal worden voorgelegd aan de leden van de bonden. In de fabriek in Den Haag, waar hoogspanningsinstallaties wor den gemaakt, werkten tot voor kort 174 r tendruk zodoende met 4,5 mil jard gulden en minister Ruding (financiën) heeft het kabinet in een nota voorgesteld om de be lastingen met maximaal dat be drag te verhogen. Hoe dat pre cies verdeeld wordt over btw, ac cijnzen en de directe belastingen is nog niet besloten. Hoewel de totale lastendruk mis schien zelfs iets daalt, zal het be lastingplan voor de gewone bur ger een aanslag op de portemon- Twee Turkse bladen verschijnen weer ANKARA (Reuter) Het belang rijkste Turkse dagblad Milliyet en het grootste Turkse weekblad Nokta mogen weer verschijnen van de Turkse militaire autoritei ten. De twee kranten werden de ze maand getroffen door een pu- blikatie- en verschijningsverbod. De autoriteiten gaven geen rede nen op voor hun maatregelen te gen de kranten, maar de redactie van het liberaal-conservatieve blad Milliyet vermoedde dat een artikel waarin de voorbereidin gen voor de aanstaande verkie zingen werd bekritiseert, de wre vel had gewekt van het bewind. nee betekenen. Het voordeeltje van de lagere sociale premies gaat teniet door de belastingver hoging, terwijl de particulieren ook opdraaien voor de lastenver lichting voor de bedrijven. Tweeverdieners Het kabinet heeft overeenstem ming bereikt over de voorgeno men extra belasting voor onge huwde tweeverdieners. Gelijktij dig worden maatregelen inge voerd om de fiscale rolwisseling tussen man en vrouw mogelijk te maken. De maatregelen zouden 1 januari 1984 moeten ingaan, sa- o. met de extra belasting voor Het State Department verwerpt Andropov deed zijn voorstel in een interview met het partijblad de Prawda. Daarin herhaalde hij het oude Sowjet-voorstel om de Rus sische middellange-afstandsra- ketten in Europa terug te bren gen tot het totaal van 162 Franse en Britse kernwapens. Ook hield de Sowjet-leider vast aan de voorwaarde dat er geen nieuwe Amerikaanse kernwapens in Eu ropa worden gestationeerd. Het enige nieuwe element in zijn uit latingen was dat de Sowjet-Unie bereid is het teveel aan raketten in Europa te vernietigen. Het was voor de eerste maal dat Mos kou dat zo duidelijk stelde. Het Westen vreesde tot dusverre steeds dat de Sowjet-Unie bij een vermindering van het aantal SS- 20's in Europa, deze raketten slechts zou overbrengen naar Azië van waar ze weer gemakke lijk naar Europa kunnen worden vervoerd als dat nodig mocht zijn. Het Westen drong daarom altijd aan op de volledige ont manteling van de SS-20's. Andropovs voorstel zoals hij dat in de Prawda uiteenzette betekent volgens Westerse wapendeskun digen dat Moskou bereid is 80 tot 90 SS-20's te ontmantelen in het kader van de overeenkomst in de onderhandelingen die de VS en de Sowjet-Unie in Genève voe ren over de Europese kernwa pens. Volgens Westerse deskundigen staan er meer dan 240 SS-20-ra- ketten in Europa opgesteld en nog eens 100 in Azië. De NAVO is van plan daar 464 kruisraket ten en 108 Pershings-II tegen over te stellen als de onderhan delingen in Genève geen ak koord opleveren. Het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken noemde het aanbod van de Russen om een aantal SS- 20-raketten te vernietigen een "positief teken" mits zij dat be vestigen aan de onderhande lingstafel. Het ministerie wijst er in een schriftelijke verklaring op dat Washington de Sowjets lang heeft gevraagd te kennen te ge ven of ze bereid zijn raketten te vernietigen. "We hebben hun duidelijk gemaakt dat een loute re verplaatsing (van de raketten) geen serieuze maatregel tot wa penbeheersing zou zijn", aldus de verklaring. gehuwde tweeverdieners. andermaal de door Andropov Woensdag 31 augustus verschijnt weer de jaarlijkse Leidsch Dagblad welke op die dag gratis bij onze abonnees bezorgd zal worden. Vanaf die datum is de sportkrant 0,80 ook te koop bij onze bekende verkoopadressen. DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw en visserij) heeft een exclusieve 12-mijlszo- ne ingesteld voor de Nederland se kust. In deze zone mogen uit sluitend Nederandse en Belgi sche (op grond van het Benelux- verdrag) vissers op alle soorten vis vissen. De maatregel gaat 1 oktober in, zo heeft het ministe rie gisteren meegedeeld en is ge nomen op grond van een EG- overeenkomst. Reeds bestaande voorschriften blijven van kracht. Voor de vissers uit andere lidstaten van de Europese Gemeenschap geldt een aantal beperkingen. Deense en Westduitse vissers mogen slechts vissen vanaf drie mijl uit de kust. Haring en ma kreel mogen zij niet vangen. Vis sers uit het Verenigd Koninkrijk mogen alleen boven het Wadden gebied vissen vanaf zes mijl,'ter wijl haring en makreel verboden vangsten zijn. Voor de Franse vissers geldt eveneens dat zij slechts vanaf zes mijl uit de kust hun netten mogen uitzetten. Secretaris drs. D. Langstraat van het Visserijschap ën het Pro- duktschap voor Vis en Vispro- dukten toonde zich ingenomen met het besluit van minister herhaalde eis dat de Franse en Britse kernraketten worden meegerekend in de onderhande lingen over de Euro-raketten. Ook is de eis dat de plaatsing van Amerikaanse raketten niet door gaat, onaanvaardbaar. Deze ei sen duiden erop, aldus het minis terie dat de Sowjet-Unie in de onderhandelingen blijft streven naar een "onevenwichtige uit komst die hun zou toestaan het grootste deel van hun bestaande arsenaal aan SS-20's te handha ven terwijl de plannen van de NAVO voor een Amerikaanse af schrikkingsmacht voor dat arse naal worden geblokkeerd, met als gevolg dat het Sowjet-mono- polie op dit gebied blijft be staan". President Reagan verklaarde giste ren op zijn vakantieverblijf in Santa Barbara dat Andropov met zijn jongste aanbod lijkt op te schuiven in de richting van het Amerikaanse standpunt. "Dat is wat we proberen van hen te be reiken", aldus de president in een haastig gesprek met een aan tal journalisten. China Een ander punt dat het State De partment afwijst in de recente verklaring van Andropov is het feit dat deze alleen spreekt van een akkoord over de kernwapens in Europa. Washington wil ook dat de SS-20's in Azië in de on derhandelingen worden betrok ken. Door hun reikwijdte en mo biliteit en doordat ze makkelijk te verplaatsen zijn, blijven deze raketten een bedreiging voor Eu ropa zowel als voor Azië, aldus het ministerie. Overigens leken Andropovs laatste voorstellen niet uitsluitend be doeld voor de Amerikaanse wa penonderhandelaars, maar ook voor Japan en vooral China. De Sowjet-leider beklemtoont dat zijn aanbod om een aantal SS- 20's in Europa te vernietigen be tekent dat Peking en Tokio geen redenen meer hebben zich be zorgd te maken over Westerse waarschuwingen dat Moskou ra ketten van Europa naar Azië zal overbrengen. Speciaal met het oog op Peking zegt Andropov verder dat Mos kou belang hecht aan een verbe tering van de Sowjet-Chinese be trekkingen, die nu langzaam ont dooien na een vijandschap van twee decennia. WENEN (AP) - Een 52-jarige Oostenrijker heeft zich giste ren van het leven beroofd door zijn woning in brand te steken. De brand die daar door ontstond kostte het le ven aan twee kinderen en veroorzaakte negen gewon den. Een woordvoerster van de politie zei dat men er voor 99 procent zeker van was dat de man zelfmoord had willen plegen. Door het vuur, dat 's morgens vroeg uitbrak, brandden vier appartementen uit. Een tienjarig meisje, vond de dood toen ze in paniek uit het raam sprong vlak voordat de brandweer een vangnet in stalleerde. Haar 13-jarige broertje kwam in de vlam- Een verbrand lichaam op de vierde verdieping werde geï dentificeerd als dat van de 52- jarige Oostenrijker. De politie vermoedt dat de man kennelijk zichzelf en zijn wo ning met benzine of dieselo lie heeft overgoten en de zaak vervolgens in brand heeft ge stoken. DEN HAAG (GPD) - Het bedrijfs leven krijgt toegang tot de tv-ka- bel. Uitgevers en filmmaatschap pijen mogen beginnen met abon nee-televisie, mits ze geen recla me uitzenden. Daarnaast krijgen de omroepen meer zendtijd en mogen zij de Europese tv-satel- liet gebruiken. Dit staat in de Me dianota, waarover het kabinet gisteren overeenstemming be reikte. Volgende week gaat de nota naar de Tweede Kamer. De regeringspartijen CDA en WD kunnen beide tevreden zijn met het bereikte compromis. De libe ralen, omdat het bedrijfsleven nu de kans krijgt het medium televi sie te exploiteren; het CDA, om dat het bestaande omroepbestel niet als gevolg van ongebreidel de concurrentie zal worden op geblazen. Voor de zomervakan tie zat het beraad over de Media nota nog vast op de kwestie van de abonnee-tv. Zowel de omroepen als het parti culiere bedrijfsleven willen deze nieuwe vorm van televisie (waar voor de abonnee rechtstreeks be taalt) gaan toepassen. Het kabi net heeft nu besloten het be drijfsleven voorrang te geven. Minister Brinkman (WVC) is daarmee uiteindelijk akkoord gegaan. Daar staat tegenover dat de WD niet haar zin krijgt wat betreft de uitbreiding van de STER-zendtijd in zogenaamde „zwevende blokken" en invoe ring van reclame bij de regionale omroep. Braks. Hij noemde het "een hele goede zaak", waarvoor al langer is gepleit. Het tot nu uitblijven heeft er volgens Langstraat toe geleid dat bij voorbeeld de De nen veel meer vis voor onze kust weghaalden dan waarop zij op historische -gronden recht had den. Het besluit past, zo meent hij, ook goed in het EG-overleg en het eerder dit jaar bereikte visserij-akkoord. Minister tlraks. ALS U NU EEN ABONNEMENT NEEMT! I I I 1 Naam Straat Postcode 4- plaats Telefoon t 2 wahan GRATIS. t Laklach Dagblad an ontvangt da i (Zonder posUeggl) li 10050. 2300 VB L LEIDSCH m DAGBLAD Het blijft hard werken voor de boeren de boerin. De komst van de computer heeft daaraan niets veranderd. PAGINA 21

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1