niets laakbaars gedaan 'Ik heb ABP-directeur Masson ontkent alle beschuldigingen ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1983 PAGINA 15 "Het enige wat men mij kan verwijten is dat ik voor het ABP te veel geld heb willen verdienen", zegt mr.drs. A.J.M. Masson aan het slot van een drie uur durend gesprek in zijn villa te Nieuwenhagen. De directeur beleggingen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds trok zich vorige week tijdelijk terug na in opspraak te zijn geraakt wegens vermeende chantagepraktijken en andere ongerechtigheden. Een justitieel onderzoek en een onderzoek naar de bedrijfsvoering van het ABP liggen in het verschiet. Masson kan niet meer tegen de publiciteit op. En ook intern is het voor hem moeilijk geworden nog goed te functioneren. Het relaas van een teleurgesteld man. door Martin Huppertz Bijlage van het Leidsch/AIphens Dagblad „Weet je wat zo erg is?", vraagt hij halverwege het gesprek. „Dat ik me niet kan verdedigen zoals ik wil. Zolang het justitieel onder zoek nog loopt, kan ik niet in de openbaarheid treden en zeggen: die heeft dit ge daan, en die heeft dat ge zegd. Anderen doen dat wel, maar ik mag het niet. Ik ben ambtenaar en heb verantwoording af te leg gen aan mijn baas en de mi nister". Ed Masson, 61 jaar oud, op het hoogtepunt van zijn wisselval lige carrière. Het door velen se rieus genomen NRC-Handels- blad noemde hem „de meest controversiële man van de zo mer 1983". In sommige dagbla den wordt hij afgeschilderd als een tulpen vretende, onbesuis de, impulsief reagerende man, die echter brjljante ideeën heeft en keihard is in het za kendoen. Naaste medewerkers zeggen dat Masson een man is die zijn gesprekspartners altijd drie stappen vóór is. zeer intel ligent, vaak moeilijk in de om gang, maar aan de andere kant. met beminnelijke karakter trekken. Niemand die hem kent typeert hem als een man die open zou staan voor chantage. Die op slinkse wijze geld wil verdie nen. Die gebruik zou kunnen maken van zijn hoge positie om er zelf beter van te worden. Masson zegt zelf: „Ik heb een riant salaris. Ik geniet ervan om zaken te doen en me daarin slimmer en behendiger te to nen dan anderen. Zaken doen en daarmee geld verdienen. Niet voor mij, maar voor mijn werkgever. Dat is het ABP en dat zijn de mensen die hun pensioengelden aan het ABP hebben gegeven om straks hun verdiende pensioen uitgekeerd te krijgen". ABP-directeur Masson kwam de afgelopen weken door twee af faires in de publiciteit. Ener zijds als, verondersteld,"slacht offer van een poging tot chan tage, waarbij smeergelden zou- Masson: er blijft altijd wat den zijn gebruikt. Anderzijds is Masson de sleutelfiguur in een interne machtsstrijd tus sen hoge ambtenaren bij het ABP. Een strijd die kennelijk tot doel heeft Masson te laten struikelen. Allereerst de chantage- en steek penningenaffaire. In 1978 ging het ABP in zee met ex-wethou- der A. J. Poot te Nuenen, die in Nederland een keten van ten nis- en sporthallen wilde opzet ten. Hij had een marktonder zoek verricht en meende dat zo'n serie tennishallen zeer flo rerend zou zijn. Via een relatie kwam hij bij het ABP terecht. Na enige aarzeling en wat on derzoek besloot het ABP, ver tegenwoordigd door Masson, met Poot in zee te gaan. Het ABP kocht de al bestaande hallen in Dcurne en Waalwijk en verhuurde die weer aan Poot. Het geld dat daarmee vrijkwam, gebruikte Poot om nieuwe hallen op te zetten. Het ABP verstrekte hypotheken voor hallen in Etten-Leur, Aalsmeer, Dordrecht en Ber gen op Zoom. En toen stortte het tennisimpe- rium van Poot ineen. Hij zegt zelf dat dit gebeurde omdat hij weigerde via bemiddelaar ir. J. van Zon nog langer geld te be talen aan Masson. 'Poot rommelde!"""" Wat zegt Masson ervan? „Poot? Die rommelde te veel. Geld van hypotheken gebruikte hij voor andere zaken. Bovendien had hij de conjunctuur tegen. De bezettingsgraad van de hal len kwam beneden de exploi- tatiegrens. Poot kwam in geld nood. Ik heb nog getracht hem van de ondergang te redden, maar Poot wilde niet luisteren. Niet het ABP, maar de Neder landse Middenstandsbank en anderen hebben Pool trou wens failliet laten verklaren". Masson ontkent ten stelligste dat hij via wie dan ook geld heeft aangenomen als „bedankje" omdat het ABP met Poot za ken zou zijn gaan doen. „Poot zal betaald hebben, maar niet aan mij. Op verzoek van het ABP is Van Zon gaan bekijken of de plannen serieus genoeg waren, een soort controle op wat Poot aan het doen was. Maar, en ik spreek hier nog over eind 1978, het ABP wilde geen geld beschikbaar stellen voor zo'n extern advies. Wat Van Zon en Poot samen heb ben geregeld, daar sta ik bui ten. Maar aan mij heeft Poot nooit iets betaald, noch recht streeks, noch via een ander. De waarheid is dat Poot zich niet liet leiden en dat daardoor zijn imperium in korte tijd ten gronde is gegaan". Poot verwijt het ABP grof geld te hebben verdiend aan zijn fail lissement. „Integendeel", zegt Masson. „Wij hebben de hallen overgenomen voor een bedrag ver boven de werkelijke waar de. We hadden het ook op een openbare verkoop kunnen la ten aankomen. Dan hadden we ze wellicht voor de helft gekre gen". Van de rekening van ruim 37.000 gulden die Poot betaald heeft aan de Belgische firma Per- daen, een firma waarin ir. Van Zon belangen heeft, zegt Mas son geen weet te hebben, laat staan iets ontvangen te heb ben. 'Grote fout'""""""""™ Willem Meijer, een in Engeland wonende handelaar in alles waar winst aan zit, komt via de Haagse register-accountant mr. T. Praalder in contact met Poot. Hij neemt de vordering die Poot beweert op het ABP te hebben, van hem over en schrijft op 27 november 1982 een brief naar het huisadres van Masson. In die brief dreigt hij, met veel woorden om kleed, de hele gang van zaken rond de ondergang van Poots tennishallen in de pers te bren gen, tenzij... Tenzij Meijer leu ke onroerend-goedprojecten tegen hoge prijzen mag verko pen aan het ABP. „Met die brief hebben we wel licht een grote fout gemaakt", zegt Masson. „Ik ben ermee naar Van der Dussen gestapt (hoofddirecteur ABP) omdat ik me flink onder druk gezet voelde. Van der Dussen was bang voor mogelijke publici teit, die het ABP in verlegen heid zou kunnen brengen. Hij raadde me aan met Meijer te gaan praten. Dat is achteraf ge zien fout geweest. We hadden direct moeten zeggen: Meijer, je kunt barsten, we hebben niks met je te maken. Maar ik ben toen met Meijer gaan pra ten". Volgens Masson leidde dat ge sprek ertoe, dat Meijer welis waar aardige brokken onroe rend goed mocht aanbieden - onder meer het Carltonhotel, de Gouden Bocht, kantoren complex Geelvinck in Amster dam en een kantoor in Amstel veen, waarin de Technische Unie is gehuisvest - maar dat het ABP toch geen zaken met Meijer deed. „Van der Dussen heeft indertijd opgemerkt dat de hele zaak moest doodbloe den. Ik heb dat willen doen door Meijer steeds nieuwe, an dere en hogere eisen tc stellen in de stellige verwachting dat hij op een gegeven moment zou kappen met het ABP", zegt Masson nu. Tot grote schrik van de ABP-top bleek echter dat in die periode via een omweg toch zaken wa ren gedaan met Meijer. Het ABP kocht van dc Westland Utrecht Hypotheekbank win kelcentra in Oegstgeest en Spijkenisse voor een totaalbe drag van 15,5 miljoen gulden. „Tot onze schrik merkten we achteraf dat we via de WUH toch zaken hadden gedaan met Meijer. Die had die winkelcen tra namelijk aan de bank ver kocht. We schrokken ons rot, maar het was gebeurd. En de koop ongedaan maken zou na delig zijn geweest voor de Westland-Utrecht en zou Meij er wellicht aanleiding hebben gegeven toch publiciteit voor zijn verhaal te zoeken", ver klaart Masson. 'Insinuaties'"Maa""M De relatie met Meijer zou ook waarschijnlijk echt zijn dood gebloed wanneer ABP-advo- caat mr. J. J. C. Wouters te Am sterdam niet op eigen houtje naspeuringen zou zijn gaan doen. Wouters was al in een zeer pril stadium betrokken bij de pressiepoging van Meijer op ABP-directeur Masson. Hij wist dat er interne ABP-richt- lijnen waren uitgegaan, dat er met Meijer geen zaken moch ten worden gedaan zonder toe stemming van de hoofddirec teur, maar constateerde tot zijn verbazing dat dit kennelijk toch gebeurde. Wouters pluist alles uit, raadpleegt kadaster- kaarten, wordt steeds argwa nender en stuurt uiteindelijk een rapport naar minister K. Rietkerk (binnenlandse za ken), gedateerd 13 mei 1983, waarin hij min of meer sugge reert dat de ABP-top onder druk van chantage bezig is on geoorloofde zaken te doen. Minister Rietkerk neemt het rap port van Wouters serieus en belast oud-minister Hans Gruyters, lid van de Centrale Beleggingsraad, met een eerste onderzoek. „Ik hoorde voor het eerst van dat onderzoek op 10 juni tijdens een vergadering van de Beleg gingsraad. De manier waarop Gruyters toen onderzocht heeft, is naar mijn mening zeer matig. Met mij heeft hij een keer een kwartiertje gepraat. En in zijn rapport staan zoveel vaagheden, zoveel insinuaties, dat er alle ruimte voor wilde fantasieën overblijft. Terwijl iets dieper graven en iets meer onderzoek tot heel andere con clusies zou hebben geleid", meent Masson. 'Transactie Advocaat Wouters is overigens niet de enige die in mei aan een geheim rapport werkt over het doen en laten van de ABP-top. Ook functionarissen bij het pensioenfonds zelf zijn bezig feiten en bewijzen te verzame len om Masson ten val te bren gen. Feiten over de gang van zaken rond spectaculaire aan kopen van onroerend goed in Nederland. Zoals: de aankoop van winkelcentrum Hoog-Ca- tharijne (425 miljoen), kanto ren aan het Jaarbeursplein (61,5 miljoen), het kantoorge bouw van de Nederlandsche Spoorwegen (55 miljoen), alle maal in Utrecht, winkelcen trum Het Loon in Heerlen (28 miljoen), winkelcentrum Pre- sikhaaf in Arnhem (41,8 mil joen), winkelcentrum Sterren- berg in Dordrecht (42,1 mil joen) en nog een hele rits pro jecten. Een transactie van sa men meer dan 700 miljoen gul den, door hoofddirecteur Van der Dussen van het ABP on langs nog gekwalificeerd als „de transactie van de eeuw". De anonieme ABP'ers, die daar over een 77 pagina's tellend zwartboek opstellen, brengen aan het licht dat één tussenper soon in die hele transactie, ma kelaar drs. Cor van Zadelhoff te Amsterdam, voor zijn be middeling een provisie van ze ven miljoen gulden opstrijkt. Het rapport over de transac ties, aangevuld met opmerkin gen over wantoestanden bij de afdeling Beleggingen van het ABP, wordt niet naar de hoofd directie gestuurd, ook niet naar de verantwoordelijke mi nister, maar naar politieke par tijen ter linkerzijde in de Twee de Kamer. Eind juni staan de kranten bol van verhalen, waarvan de kern is dat er flink geknoeid zou worden door de commerciële top van het ABP. „Triest is wanneer je moet con stateren dat niemand in je om geving meer te vertrouwen is", zegt Masson over het anonie me rapport. „Men heeft brie ven uit mijn persoonlijk ar chief gelicht en aan anderen gegeven; men heeft brieven la ten verdwijnen, waardoor het achteraf moeilijk wordt om aan te tonen hoe sommige transacties tot stand zijn geko men. Maar het ergste is dat mensen met wie je dagelijks omgaat, je niet in je gezicht durven te vertellen hoe ze over je denken, maar wel achter je rug om - en dan het liefst ano niem - proberen je van je stoel te wippen". Stapels feitenaaMHBBMi Masson komt in ons gesprek met stapels feiten en cijfermate riaal, die moeten aantonen dat het een correcte miljoe nentransactie is geweest zon der dubbele bodem: „Van Za delhoff heeft zeven miljoen verdiend. Welja. Maar vergeten wordt daarbij te zeggen dat Van Zadelhoff 150 mensen aan het werk heeft, die allemaal be taald moeten worden. En dat voor de enorm gecompliceerde transactie met Bredero en de Friesch-Groningsche Hypo theekbank wekenlang en nachtenlang is overgewerkt. Vergeten wordt dat het ABP met die transactie een zeer goe de slag heeft geslagen en geïn vesteerd heeft in zeer rendabe le projecten. En er wordt ook niet gezegd dat Van Zadelhoff eigenlijk negen miljoen had mogen krijgen, maar dat ik door onderhandelen daar flink wat af heb kunnen doen" Een ander gegeven dat grote aan dacht krijgt, is de gang van za ken rond de aankoop van het complex Babylon in Den Haag. Ondanks het feit dat het ABP geen eigenaar werd toen Babyion op een openbare ver koop werd geveild, kreeg zo wel bemiddelaar Van Zadel hoff als het ABP toch ieder één miljoen gulden. „Een miljoen gulden verdiend zonder een centje risico te nemen. Dat word je dan achteraf voor de voeten gegooid", zegt Masson verbijsterd. Want wat gebeurde? Babyion zou openbaar worden ver kocht. Wie het meeste belang had bij een gegarandeerde op brengst was Centraal Beheer, de financieringsmaatschappij die het meeste geld in het Haagse complex van winkels, hotel en kantoren had zitten. Van Zadelhoff bemiddelde tussen Centraal Beheer en het ABP. Het ABP zou ter veiling een bod van maximaal 95,5 miljoen gulden uitbrengen. Centraal Beheer kon dus met een gerust hart naar de veiling gaan, want dat bedrag was ge garandeerd. Zou er echter een hogere bieder voor Babyion komen, dan kreeg het ABP twee miljoen gulden als scha devergoeding. Als beloning voor de garantiestelling. „Ik heb aan de Beleggingsraad alleen bericht dat het ABP één miljoen aan Babyion verdiend had. Over het miljoen van Van Zadelhoff, dat hij kreeg omdat hij de zaak had bedacht, heb ik niet gesproken. Fout mis schien van mij, maar in feite was er niets onregelmatigs ge beurd. Iedereen had zijn deel gekregen; alle partijen waren tevreden en het ABP had zon der enig risico een miljoen gul den verdiend. Dat wordt me nu zwaar aangerekend", zegt Mas- Het rapport van de nog altijd anonieme ABP-medewerkers („Ik weet wie het zijn", zegt Masson) leidt tot 33 vragen in de Tweede Kamer. Uit de beantwoording van minister Rietkerk blijkt, dat van alle be schuldigingen in het rapport maar weinig steekhoudends overblijft. Slechts op één punt wordt de manier van handelen van het ABP niet zorgvuldig genoeg geacht. „Maar de schade voor het ABP is aanzienlijk. De mensen die mij hebben willen wippen hebben het ABP grote schade toege bracht. Nu al merkt men bij de afdelingen Leningen en Hypo theken, dat men niet meer zo scheutig is met het verstrek ken van vertrouwelijke infor matie aan het ABP. Immers, het blijkt dat het ABP niet wa terdicht is; dat vertrouwelijke gegevens door medewerkers zelf naar buiten worden ge bracht. De gevolgen zullen nog lang nawerken. En dan zwijg ik nog maar van het geschokte vertrouwen in de sector onroe rend goed", zegt Masson. Volgens Masson ligt de oorzaak van het wantrouwen binnen de top van het ABP in een onder linge machtsstrijd, jaloezie en afgunst. „Toen ik na het ver trek van mijn voorganger de leiding kreeg over de afdeling Beleggingen trof ik een vreem de situatie aan. Rapporten over projecten, geschreven door on dergeschikten, werden op last van de leiding „bijgewerkt". Negatieve zaken werden eruit gelaten en daardoor waren het geen objectieve aanbevelingen meer, waarmee gewerkt kon worden. Ik heb daar verande ring in gebracht, meer verant woordelijkheid gelegd bij de verschillende bureauhoofden. Algemeen werd toen gezegd, dat men weer plezier kreeg in het werk. Men mocht weer schrijven wat men dacht en met de opgestelde adviezen werd ook rekening gehouden". EllendtaMMM De ellende begint ais Masson voorstelt de afdeling te reorga niseren. Een aantal functies moet veranderen. Zijn voorstel wordt goedgekeurd door de di rectie; een alternatief voorstel in de inspraakprocedure strui kelt. Op 15 juni j.l. hakt Masson de knoop door: "Zo wordt het en niet anders". Drie dagen la ter ligt het anonieme rapport van de ABP-medewerkers bij de kamerleden op tafel- Terloops vermeldt Masson een saillant detail bij de interne strijd om goedbetaalde func ties binnen de beleggingsafde ling. Sommige mensen waren niet tevreden met de aangebo den positie. Zij wilden meer. „De oplossing werd aangedra gen. Zij wilden bovenop hun salaris nog een vergoeding. Die zou dan betaald moeten wor den uit een van de bv's, die het ABP heeft opgericht. Iets waar ik me altijd sterk tegen verzet heb, namelijk dat er buiten het salaris om nog vergoedingen zouden worden betaald, werd doodleuk voorgesteld. Het ty peert dc honger naar macht en geld", zegt Masson. Ed Masson. De in opspraak ge raakte topambtenaar. Waar door is hij negatief in de publi citeit gekomen? Iemand die hem goed kent, wijt het aan ja loezie binnen het ABP. Een an der, die hem als "keiharde en deskundige" zakenman aan de onderhandelingstafel heeft meegemaakt, meent dat onbe grip jegens Masson een belang rijke factor is geweest. Masson zelf zegt: „Ik heb niets gedaan wat strafbaar of laak baar is. Geen steekpenningen, geen onregelmatigheden. Ik weet zeker dat het onderzoek, dat nu aan de gang is, dat ook zal aantonen. Ik reken op een waardig afscheid bij het ABP. Maar dat zal er nooit toe leiden dat Masson van alle smet wordt gezuiverd. Er blijft altijd wat van hangen. Het ergste vind ik dat voor mijn familiele den, die in deze zaken al te veel hebben moeten doormaken".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15