:Oranie: met dank aan Michael Peter Zwemsters groeien in groot toernooi Druppers wind niet heeft mee... Westduitse hockeyvedette faalt: Nederland naar finale Schrijvers weer beschikbaar voor nationale elftal SATERDAG 27 AUGUSTUS 1983 Zilver op wisselslag-estafette r eder- (ANP) - De Nederlandse dames wisselslagestafette heeft gisteren in Rome van heel dicht bij kunnen zien hoe wereldre cords worden gezwommen. Maar de aandacht van het kwartet Yo- ueverjancja Rover petra van Stave- naer-fgn^ Annemarie Verstappen en ïtroK-Conny van Bentum gold niet in rde eerste plaats het onaantastba- Oostduitse kwartet, maar de meer "menselijke" concurrentie uit de rest van Europa. Dankzij i goede start, goed overnemen en afgezjen van Je nog altijd niet v?.rsein topvorm verkerende Verstap- Uipen lukte dat voortreffelijk, al pioeg bieef de nationale toptijd die het- ïoort, zeifde viertal vorig jaar in Guaqa- quil zwom overeind. Door het zil- |aer" ver kwam de totale oogst met ?e??' nog een dag voor de boeg op twee zilveren en twee bronzen mecjailles bij het zwemmen, een e per brons bij het schoonspringen voor Daphe Jongejans en een zil- veren plak voor het duet bij het kunstzwemmen. opgevist door Marijke Engelen en Catrien Ey- ken. Het laatste duo voldeed et als daarmee aan de limiet voor de Hij Olympische Spelen, af-)e veie meters achterstand op het he-winnende Oostduitse kwartet was typerend voor de huidige ki- krachtsverhouding. Rugslag- zwemster Ina Kleber, schoolslag- en specialiste Ute Geweniger, vlin- >otste derslagzwemster Ines Geisler en Birgit Meineke, de specialiste op over- de vrije slag, zetten het verove- t: "In ren van respektievelijk de twee ts ge- de, derde, tweede en vierde gou- m de den medailles luister bij met een hoop nieuw wereldrecord: 4.05,79. Het ™in" was het tweede en nog niet eens het meest imponerende wereld- record van de avond. orse-,iichael Gross, de letterlijk en fi- p de guurlijk grootste van alle deelne- wmst mers, won zijn vierde gouden eren- medaille in zijn derde wereldre- aede- oede T cordtijd. Een onwaarschijnlijke tijd van 1.57,05 op de 200 meter vlinderslag, waarmee hij het twee jaar oude wereldrecord van de Amerikaan Graig Beardsley met bijna een seconde verbeter de. "Ook dit record zal wel weer verbe terd worden. Maar ik geloof werkelijk niet dat ik dat zal kun nen" vatte Gross de aan de per fectie grenzende race samen. "Hooguit als de concurrentie wat scherper zou zijn". Nederland had een vertegenwoor diger kunnen hebben in deze his torische 200 meter vlinderslagfi nale. Als Frank Drost zijn kwali- ficatietijd van de selectie in Amersfoort zou hebben her haald. Dat deed de lange Amers- foorter niet. Met een tijd van in de 2.04,0 mocht hij 's avonds de B-finale aanvoeren, waarin hij tweede werd. Ook daarin werd zijn optreden geen succes. Het is jammerlijk te constateren hoe weinig de vijf weken trainingskamp tot grotere snelheid van de heren zwem mers heeft bijgedragen. Hans Kroes bereikte op zijn "vlucht nummer", de 100 meter rugslag, weliswaar de finale, maar bleef op de achtste plaats steken. Zijn tijd was slechter dan waarmee hij zijn selectie afdwong. Hetzelf- de gold voor Edsard Schlinge- man. De overwinning ging naar de sterke Dirk Richter, die hier mede de eerste gouden medaille voor de Oostduitse heren bin nenhaalde. De Nederlandse meisjes hebben ondanks het vertrek van Bert Sitters het vermogen om m een groot toernooi te groeien niet verloren. De wisselslagestafette leverde daarvan het bewijs. Yo- landa de Rover (1.04.07) en Petra van Staveren (1.10,49 met vliegende start) kwamen tot hun beste persoonlijke prestatie. An- nemarie Verstappen sloot daar met 1.01,84 voor de twee vlinder- slagbanen goed aan, waarna Van Bentum de tweede plaats conso lideerde met een tijd van 56,86. In de series had Desi Reijers de vrije slag voor haar rekening ge nomen. Zij had voor de afstand ruim een seconde meer nodig. Eenzelfde groeiproces gaf Jolanda van der Meer te zien. De Delftse badjuffrouw die in Amersfoort ver van de vereiste limieten bleef, koerste in de 800 meter ra ce lange tijd op de derde plaats af. Na zestien banen gelijk te hebben gezwommen verloor ze het brons op handslag aan de 14- jarige Britse Sarah Hardcastle in een persoonlijke recordtijd van 48.77. De 14-jarige Astrid Strauss greep op het nummer haar derde gou den plak. Ploeggenote Enke Sonnenbrodt ging zo snel van start dat de doorgangstijd halver wege twee seconden binnen het wereldrecord lag. Daarna vielen beide Oostduitse meisjes sterk terug. Hetzelfde overkwam Ge weniger op de 200 meter wissel slag. Ondanks die schoonheids foutjes blijft het Oostduitse da- meszwemmen in Rome het ma ximaal haalbare aantal gouden plakken behalen. Wel winnaar in Brussel BRUSSEL (ANP) - Een draaiende wind in het Heizel-stadion van Brussel is er gisteravond oorzaak van geweest, dat Rob Druppers voor 45.000 toeschouwers zijn wens om voor de eerste keer in zijn carrière onder de 1 minuut en 44 seconden te komen, niet in vervulling zag gaan. De 21-jarige Utredhter behaalde bij de zeven de editie van de Ivo van Damme- memorial. waar de 800 meter één van de hoofdnummers was. wel een overwinning op een veld van lopers van wereldklasse. De ne gen deelnemers hadden dit sei zoen allen een tijd van binnen de 1 minuut en 45 seconde gelopen. Op verzoek van Druppers zou in Brussel een gangmaker voor een tijd van circa 50 seconden voor de eeste 400 meter zorgen. De Nieuwzeelander Peter Pearless, die als "haas" fungeerde, bleek er echter door de stevige wind niet toe in staat. Toen Druppers, ROME (ANP) - Het Nederlandse waterpoloteam is gisteren dicht bij degradatie uit de A-groep ge komen door bij het Europees kampioenschap in Rome met 7-8 te verliezen van Spanje. Tegen de uitslag heeft teammanager Ni co van Zeist protest aangete kend. Daarbij wordt de straf- worp aangevochten waaruit Sig- nes een minuut voor het einde de winnende treffer voor Spanje scoorde. Er gebeurde het volgende: de Turkse scheidsrechter stuurde wegens te zwaar verdedigen een Nederlander uit het water, maar vergat aan te geven wie hij be doelde. Stan van Belkum onder schepte een fractie van een se conde later een Spaanse boog- bal. Toen bleek dat de arbiter hem had bedoeld. Tot grote ver ontwaardiging van de Neder landse ploeg floot hij voor een Poloploeg dicht bij degradatie strafworp. Coach Denes Pocsik ging onmiddellijk verhaal halen bij de afgevaardigde, maar zijn protest werd afgewezen. Het Nederlands team kreeg overi gens de kans de zaak alsnog recht te zetten. Er werd een Spanjaard uit het water ge stuurd. De bal ging rond tot An ton Heiden in geheel vrije positie lag. Hij miste.... De teleurstelling was groot, want tot haLverwege had het er naar uitgezien dat het oprollen van de lichte Spaanse ploeg geen al te moeilijk karwei kon zijn. Toen echter Pocsik Ed van Es uit voor zorg op de kant hield (hij had twee persoonlijke fouten). De aalgladde Manuel Estiarte maakte daar dankbaar gebruik van. Zo liep in de derde periode de score op van 5-4 naar 5-7. Het Nederlands team had slechts twee spelers die durfden schie ten: Ton Buunk (3 maal) en Lan- deweerd (2 maal). Pas in de laat ste periode waagde met een man meer Noordegraaf een schot (6-7). De poging van Heiden mislukte echter. Door deze nederlaag is het Neder lands team vrijwel verplicht de laatste wedstrijd tegen Roeme nië te winnen om de plaats in de A-groep en de daaraan verbon den uitnodigingen voor grote toernooien veilig te stellen. Andere uitslagen: Sovjet-Unie-- Joegoslavië 8-8; Hongarije— Roemenië 9-5; West-Duitslan- d—Italië 9-8. er- Ite a i uitAMSTELVEEN (GPD) - Je zal meer dan 200 interlands hebben gespeeld, in je land de Franz Beckenbauer van het hockey worden genoemd, nooit °der in een wereldelftal ontbreken en er persoonlijk verantwoordelijk voor zijn dat je de Europese titel uit handen moet geven. lent. ^Michael Peter, de 34-jarige libero van het Westduitse hockey-elftal, ging 13 minuten voor het einde lenging, waarin naar voren kwam dat het slopende loop- w werk zijn tol ging eisen. van"de meeslepende haïvè finale Meer n°g dan het leeglopen van de accu, was de tactische ingreep van coach Klaus Kleiter de inlei ding tot de ondergang. Hij haal de Michael Peter naar de aanval de op het Europees kampioenschap win" in Amstelveen tegen Nederland door het missen van een strafbal even gigantjSch in de fout als zijn befaamde tegenspeler Paul anu" Litjens dat vijf jaar eerder deed. ven- Toen vergokte Oranje de Euro- «hif p^se aan Duitsers, nu glimden de Hollanders vol trots va" omdat ze (na 1-1) in de verlen- ging meedogenloos hadden toe- geslagen: 4-1. uten Bondscoach Wim van Heumen profeteerde vijf dagen geleden dat zijn ploeg na de poulewed- r- strijd weieens opnieuw op de Sowjet-Unie zou kunnen stuiten. Omdat de Russen in de andere rgoe- halve finale met 4"2 langs het Iheid even verrassende als stugge fRey. Spanje gleed, volgt morgen een herhaling van het groepsduel, Piet dat toen op 2-2 eindigde. LeOat Nederland met vertoon van macht de finale binnen stapte, 2 ligt heel ver bezijden de waar- vari heid. De Duitsers, die'in hun vijf i Wij- poulewedstrijden geen moment der hadden kunnen overtuigen en (VSgezien de matige oppositie dat Post) O0k niet behoefden, droegen de '2^ hun bekende vechtersmentali teit aan. Keihard in het duel, werkend aan de verovering van de bal en levensgevaarlijk in de counter, omdat er op hun snel- der heid niets valt aan te merken, stap- Holland werd in de reguliere speeltijd geconfronteerd me een tegenstander die via een conse quente mandekking regelrecht op weg was naar prolongatie van de titel, maar werd gestuit door de meest ervaren man op het veld. was4ichael Peter kon eigenlijk niet fa- len, omdat hij in de 14e minuut zuur ook al vanaf 6.70 meter had mo- wel, gen aanleggen, toen Diepeveen Eu- te hardhandig ingreep. De penal .,6-1 ty zwiepte Peter feilloos langs e er- doelman Pierre Hermans. Zeven het minuten later twijfelden de Duit- Zoen sers voor het eerst aan het waar- atst, nemingsvermogen van scheids- t, en rechter Todd. Ties Kruize sloeg t ge- de bal evenwel enkele millime- ters binnen de cirkel langs" doel man Schliemann, waarna Neder- land toch opnieuw terug moest ITE jn de defensieve stellingen. let merendeel van de Oranjehem den slofte zich suf om de directe tegenstander te volgen. Dat Ties Kruize snelheid te kort komt om Stefan Blocher te volgen, is op zich geen schande, maar wel een discutabele zet van de coach, die in wezen werd gered door Diepe- veen. in zijn 99ste interland de ndc zwoe2er die gelijke tred met de £ox Duitsers kon houden. Dat ze via de penalty van Peter niet weglie pen, leek nog geen ramp. omdat chc ze de druk konden handhaven. Toen Heiner Dopp voor open ujl> doel miste en Caninehberg zijn voorbeeld volgde, konden de nsc Duitsers gaan spreken van eigen )nal schuld. Nederland haalde de ver- posteerde de inmiddels trage re, maar technisch wel hoogge- schoolde Peter Trump naar de defensie. Omdat de Duitse ver dedigers mede de aanval wilden ondersteunen, ontstond een zee van ruimte, maar de strafcorner waaruit Ties Kruize de voor sprong sleepte, was op zijn minst discutabel. Niet de wijze waarop de Hagenaar, die in het veld al lang geen echt dominante rol meer speelt, de bal over doelman Schliemann in het net pushte. Dat getuigde van grote klasse: 2- 1. Vanaf dat moment speelden de Duitsers va banque. En wat het betekent om het aanvalstrio Van Grimbergen, Jan Hidde Kruize en Tom van 't Hek niet meer op de nek te zitten, wisten alle oos terburen allang, maar ondervon den ze nogmaals aan den lijve. Als hinden galoppeerden ze langs de vertwijfeld om steun smekende vededigers. Zeker toen Jan Hidde Kruize nog in de eerste verlenging de nekslag uit deelde, op een manier die voor de in de rust uitgewisselde Rode- rik Bouwman het sein moet zijn zich niet zo heel zeker meer van zijn plaats te voelen. De jonge Hagenaar herhaalde dat kunststukje tegen het sluiten van de markt en moet Kleiter de overtuiging hebben bijgebracht dat zijn oude vedette Peter Trump geen extra tijd meer aan kan. Theo Doyer mocht Kruizes werk afmaken, waarna Wim van Heumen concludeerde: „Aan de ene kant geluk gehad dat Peter die strafbal mist, maar aan de an dere kant de verdienste van Ties Kruize dat hij onder druk in staat is een strafcorner zo feilloos te benutten. Ik voorspel opnieuw een duel op hoog niveau, want de Sowjets worden nog steeds on dergewaardeerd. Hun dieptepass heeft nog niemand kunnen ont regelen of evenaren. Spanje niet, dan wij maar...". Andere uitslagen: Sovjet-Unie-Spanje ■4-2 (2-0) 10. Plesjakov 1-0, 32. Plesja- kov 2—0, 42. De Frutos 2—1, 50. Gontsja- rov 3-1, 54. Chaves 3-2, 69. Klevtsov 4-2. Scheidsrechters: Nienhaus (Ned) en Stelter (Wdl). Toeschouwers: 7000. Vijfde t/m achtste plaats: Engeland—- Schotland 2-1 n.v. (0-1. 1-1). 16. Lei per 0-1. 60. Francis 1-1, 99. Francis 2-1. Scheidsrechters: Van Beneden (Bel) en Kentwell (VS). Toeschouwers: 2000. Frankrijk-België 2-1 (1-1). 4. Melotte 0-1, 18. Martin 1-1 (strafcorner). 67. Martin 2-1 (strafcorner). Scheidsrech ters: Bender (Ned) en Kendrick (lei). Toeschouwers: 5000. 9e-12e plaats: Polen-Wales 1-0 (1-0). 15. Klatt 1-0. Scheidsrechters: Gero (Oos) en McLeod (Sch). Toeschouwers; 200. Ierland-Oostenrijk 4-0 (1-0). Burns 1-0, 41. Sinnamon 2-( McConnell 3-0, 57. Morris Scheidsrechters: Gale (Wales) (Pol). Toeschouwers: 500. Vreugde bij het Nederlands hockeyteam. Theodoor Doyer (r) i Dudka Kruize. Tim Steens juichen om een treffer ZEIST - Piet Schrijvers is weer beschikbaar voor het Neder lands elftal. De doelman van PEC, die aan het eind van het vo rig seizoen na overleg met bondscoach Rijvers besloot een punt te zetten achter zijn loop baan als international, omdat hij naar Canada zou vertrekken, zal een oproep vanuit Zeist voor de interland tegen IJsland op 7 sep tember in Groningen niet naast zich neerleggen. Rijvers, die gisteren een onder houd had met Schrijvers zei: "toen het duidelijk werd dat Piet naar Canada zou worden ge transfereerd, heb ik hem gezegd dat mijn voorkeur in eerst in stantie uit zou gaan naar Hans van Breukelen. Wel had ik met Piet de afspraak gemaakt, dat hij in noodgevallen het vliegtuig zou nemen. Overigens een dergelijke afspraak heb ik ook met Jan van Beveren. Nu Schrijvers in Ne derland is gebleven, liggen voor mij de zaken heel anders. Trou wens Hans van Breukelen heb ik dit ook gezegd. Hij is precies op de hoogte van de ontwikkelin gen en Hans durf de concurren tie met Schrijvers aan". Ruud Krol liet de bondscoach we ten dat hij zeker niet kan spelen tegen IJsland. Wel, zo meldde Krol, zal hij, indien hij na zijn knieoperatie voldoende wedstrij dritme heeft opgedaan, een invi tatie aannemen voor de vriend schappelijke interland tegen Bel gië en de EK-interlands tegen Ierland (12 oktober) en Spanje (16 november). Van de in Belgie spelende kandi daten voor het Nederlands elftal (Spelbos, Van der Gijp en Hof- kens) had Rijvers in een eerder stadium reeds bericht ontvangen dat zij op 7 september niet voor Oranje kunnen uitkomen. In Bel gië wordt dan competitievoetbal gespeeld. Rijvers: "Zij hebben mij echter laten weten dat de rest van ons interlandprogramma geen problemen zal opleveren Slechts twee spelers hebben tot nu toe nog niet geantwoord. Dat zijn Jan Péters (Genua) en Wim Kieft (Pisa). Na dit weekeinde wil Rijvers zijn voorlopige selectie bekend ma ken. "Wij moeten ook afwachten hoe het met Gullit (Feyenoord) en Erwin Koeman (Groningen) is gesteld, die enige tijd met een blessure hebben getobt". De Aja- cieden Rijkaard (geblesseerd) env Vanenburg, door de FIFA voor twee wedstrijden geschorst voor zijn rode kaart tijdens het WK voor junioren in Mexico, zullen niet worden geselecteerd. die zich onmiddellijk achter Pearless had genesteld na 400 meter doorkwam, gaf de electro- nische tijdwaarneming 51.28 aan. Het was ruim een seconde langza mer dan Druppers wilde. Na 500 meter stapte Pearless uit de baan en kwam Druppers alleen tegen de wind in te lopen. De lange Utrechter hield het tempo echter goed vast en het verschil met de rest van het veld. met daarin de Engelsen Ovett. Elliott, de Ame rikanen Robinson. Mack en Pai ge en de Keniaan Ndiwa, was op dat moment zeker vijf meter. Op de laatste vijftig meter moest Druppers de tol voor zijn inspan ningen betalen. Zijn pas werd kleiner en de concurrentie kwam dichterbij. De zilveren medaille winnaar van Helsinki kon zijn voorsprong echter vasthouden en zegevierde in 1.44,90, waar mee hij voor de zesde maal dit seizoen onder de grens van 1.45 bleef. De wind verhinderde ook op de 100 meter bij de dames en heren betere tijden. De Amerikaanse Diane Williams won met een te genwind van 1,7 meter per se conde de 100 meter bij de dames in 11.03 en wereldrecordhouder Calvin Smith, die afgelopen woensdag in Zürich een officieus wereldrecord voor laagland ba nen liep met een tijd van 9,97, slechts vier-honderdste seconde langzamer dan zijn officiële we reldrecord, won de korte sprint bij de heren met 2,2 meter tegen wind in 10,04 seconden. Tiina Lillak wierp voor de veer tiende maal dit seizoen de da messpeer over de zeventig me ter. De Finse wereldrecordhoud ster en wereldkampioene ver drong overigens pas in haar vijf de poging met 71,10 de Griekse Europese kampioene Anne Ver- ouli, die met 70,90 meter had ge opend, van de eerste plaats. Elly van Hulst blijft dit seizoen niets bespaard. De Nederlandse recordhoudster ope 800, 1500 en 3000 meter had in Brussel haar record op de 3000 meter (9.00,61) onder de negen minuten willen brengen. Halverwege de wed strijd viel ze echter. Ze eindigde als achtste in 9.22,26. Saskia Brouwer werd door de val van Van Hulst geïnspireerd. De Arnhemse werkte zich sterk naar voren en eindigde tenslotte als vierde in een persoonlijk record van 9.04,32. De Italiaanse Possa- mai zegevierde in 8.56,17. Hans Koeleman begon de 3000 me ter steeple chase voortvarend, maar finishte tenslotte als negen de in 8.49,05. Steve Cram, de wereldkampioen op de 1500 meter, miste in het voorlaatste loopnummer van de avond het wereldrecord van landgenoot Steve Ovett, die drie jaar geleden in Koblenz 3.31,36 liep, met drie-tiende seconde. De 23-jarige Engelsman, die in eigen land Coe en Ovett aan het ver dringen is, werd met 3.31,66 na Ovett en de Westduitser Thomas Wessinghage (3.31,58) wel de der de 1500 meter loper alle tijden. Hattrick van Jenny Litjens LEIDEN - Jenny Litjens scoorde gisteravond tijdens het tweede gedeelte van de Leidse atletiek- kampioenschappen in de Leidse Hout een hattrick bij de dames. De AV Holland-atlete won zowel de 200 meter (26.4), het hoog springen (1.65 m) als het discus werpen (30.66 m). Minstens zo aansprekend was de prestatie van haar clubgenoot Frans Blom op de 200 meter bij de heren. Blom noteerde 22.1 seconden met reeds een serie en een halve finale in de benen. Aan Bataven- zijde kwamen Hans Minnee op de 1500 meter heren en Marian van de Niet op de 100 meter hor den dames tot goede verrichtin gen, resp. 4.01.5 en 14.7. De Leidse titels van gisteravond gingen naar (een H achter de naam betekent Holland en een B betekent Bataven): HEREN: 200m Frans Blom (H) 22.1, 1500m Hans Minnee (B) 4.01.5, ver Bert Paauw (H) 6.40. DAMES: 200m Jenny Litjens (H) 26.4. 1500m Ellen van Dam (B) 6.07.4. 100m horden: Marian v.d.Niet(B) 14.7. hoog Jenny Litjens 1.65, kogel Femmy Jan sen (B) 10.35, discus Jenny Litjens 30.66. JONGENS ver A Gert Jan Palm (H) 6.25, 100 B Nico Gijsman (H) 12.3, ver B Nico Gijsman 5.68, speer B Nico Gijsman 39.52, ver C Sjaak Peeters (H) 5.60. MEISJES 200 A Cathy v Loon (H) 27.1. hoog A Hella v.d.Graaf (B) 1.55. kogel A Jacqueline Baljet (H) 9.97. discus Jacqueline Baljet 20.76, discus B Astrid Kessels (H) 19.60, 600 C Sandra Parlevliet (H) 1.44.8. 80m horden C Stephanie Keereweer (H) 15.2 P V1U6 SNOEPIE SiMOM KAM VERLAN GEN CAT WE Z'N KLANTEN GEZELSCHAP 1 Houden ...maas a/AST" in een Midlotto DEN HAAG - De trekking van midlotto 33a heeft gisteren het volgende resultaat opgeleverd: 11-13-23-24-37-38. Reserve getal: 2. Cijferspel: 526153. Extra prijzen: 5609 (1000 gulden) 133 (25 gul den). gUi «Aai zljn ai zo vbzv LONO ues üiTpnr

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13