Gereformeerden verlegen met zichzelf c KERKDIENSTEN Koster Van Diggelen had maar één baas: zijn plichtsgevoel Verschillen niet wegwerken9 maar bespreekbaar maken ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1983 Geestelijk leven 5T EL Lange tijd stonden de gereformeerden in kerkelijk Nederland te boek als een hechte groep, zuiver in de leer en met een sterk kerkgevoel. Krach tig door isolement. Wie afweek van de rechte lijn. lag eruit. En als een funn groep meende, dat de kerk desondanks zélf de verkeerde weg was op- vonei gegaan, dan kwam er weer een kerkje bij, nog rechtzinniger in leer en leven. Zo bleef de zaak toch gezond. Die tijd is goed voorbij. "Er bestaan nu in onze kerken op allerlei gebied grote verschillen. Ze brengen ons in verlegenheid. Scheuringen bieden geen oplossing meer. Die zijn als gestrande schepen". Het gaat niet meer, zoals vroeger meestal het geval was, over één enkel probleem. De IT problemen zijn velerlei en diep ingrijpend. In een aantal gevallen lig- E gen standpunten zelfs volstrekt tegenover elkaar. Wat scheidt lijkt ster- Bek ker dan wat verbindt. inl. ti Sommigen willen terug naar de vertrouwde paden. Anderen zoeken het bij opwekkingsbewegingen of basisgroepen. Weer anderen, vooral jon- geren, wenden zich teleurgesteld af. "Er is sprake van een - in veel gevallen geruisloze - uittocht". De schrijvers van 'Samen geloven', het speciale nummer vón het blad 'Kerkinformatie', leggen de gereformeerden vandaag de vraag voor, hoé als kerk in deze tijd met al die verschillen om te gaan. In elk geval tje j anders dan vroeger. Met meer harmonie en creativiteit. DaWie vroeger twijfelde aan de juist- De schrijvers beoordelen dat posi- 130 heid van de kerkelijke leer, kon tief. "Liever onzekerheid dan 'v. Ki bij de bevoegde instanties een een schijnzekerheid, die door m. T< bezwaarschrift indienen. Die be hoefte verminderde sterk, toen de synode van Middelburg (1965) een zekere speelruimte toestond, k De leer van de vaderen bleek op I sommige punten niet meer .te I handhaven. Er kwam een meer 'dynamische binding' aan de be- M lijdenis, al had de synode bezwa- ren tegen die term. Het gevolg was wel, dat instemming met de 'ware leer' een moeilijker te han- Korti teren middel werd om het ty pisch gereformeerde karakter te bewaren. Schijnzekerheid afgiDe onzekerheid over de 'zuivere lie ei ^eer' was he* resultaat van voort- gs Zj gaand onderzoek. Dat maakte ie, n duidelijk, dat een eenvoudig be- 53 r roep op bijbelteksten ter onder steuning van bepaalde stand- punten niet meer verantwoord is. "Het gezag van de bijbel waarvoor wij in onze kerken (H97 geacht worden te buigen - blijkt spele een nogal genuanceerd gezag te ie p zijn. Juist zij die 'Schriftgetrouw' 7. Lc willen zijn ontdekken, dat de Schriften te gemakkelijk door de vaderen als bewijs zijn aange voerd. Wat in vroeger tijden het laatste woord was, blijkt nu een vóórlaatste woord, waarover dis cussie nodig is". EL Bij de 'tucht' duiken onmiddellijk twee vragen op: wat is nu precies het goede spoor en wié houdt de gemeente in dat spoor? "Welnu, als er geen volstrekte duidelijk heid meer bestaat over wat de zuivere leer is, dan wordt het ook moeilijk elkaar daaraan te hou den. Daarbij komt, dat kerkera- den, classes en synodes niet voor iedereen de bevoegdheid meer hebben om gezaghebbende uit spraken te doen". "Het gezag van hen die volgens het oude patroon bevoegd zijn tot tuchtoefening is verzwakt. Niet alleen in de ogen van hen die het voorwerp zouden kunnen zijn van tucht, maar soms ook naar het besef van mensen die tot het uitoefenen van deze tucht zijn geroepen". "Wij weten niet meer zo. precies, wie wijzelf zijn. De verlegenheid zit erg diep; wij zijn ook met on szelf verlegen. Vroeger waren ge reformeerden in elk geval niet- rooms, niet-hervormd, niet-hu- manistisch. Ze waren één in hun afkeer. Maar nadere kennisma king met allerlei verschijnselen _heeft dat beeld aangetast. Toen De afdeling 'pastoraat' van de commissie 'gemeente-opbouw' in de Gereformeerde Kerken in Nederland is met een speciaal nummer van het blad 'Kerkinformatie' gekomen over het om gaan met verschillen in geloofsbeleving. De 'gewone' gereformeerden (zo'n 860.000 in diMand) hebben tegenwoordig in eigen kring met zoveel verschillende inzich ten en standpunten te maken, dat een op de oude voet verder gaan eenvoudig niet meer kan. Ze staan op een tweesprong, om niet te zeggen op een weinig overzichtelijk kruispunt. En de vraag 'waarheen' brengt velen in verlegenheid. Gevolg is een - in veel gevallen geruisloze - uittocht. De synode van 1981 gaf de afdeling 'pastoraat' de opdracht een geschrift te maken over die uiteenlopende geloofsvisies en het leven daarmee. In de hoop dat dit in de plaatselijke kerken de nodige gesprekken op gang zal brengen. Het geschrift is getiteld 'Samen geloven'. Een van de schrijvers is de Leidse dr. J. M. Vlijm. Men mag aannemen, dat elke kerkeraad voor belangstellende gemeenteleden een aantal exemplaren van deze uitgave zal bestellen. Wie het geschrift persoonlijk wil bezitten, kan het aanvragen bij het Dienstencentrum van de Gereformeerde Kerken, postbus 202, 3830 AE Leusden. De gereformeerde synode van Assen (1926), die leidde tot de afzetting van de Amsterdamse predikant Geelker ken. Het ging over de vraag of er ooit wel een levensechte sprekende slang is geweest (Genesis-verhaal). Tiental len jaren hebben de greformeerden met 'Assen' in hun maag gezeten. Pas in 1967 trok de synode de uitspraak van 1926 als bindende leeruitspraak in. Gereformeerden van nu. kunnen zich niet meer voorstellen, dat zulke dingen in hun kerk zijn gebeurd, en zetten bij in een tragisch lijstje'. Het is geen wonder, dat kerken met deze geschiedenis achter zich onzeker worden bij het inspelen op de toekomst. De schrijvers van 'Samen geloven hechten veel waarde aan de erva ringen die mensen in de werkelijkheid opdoen en die in vloed hebben op hun denken en leer. "Wie inzicht wil krijgen in wat er in onze kerkelijke gemeen schap aan de hand is, dient aan deze ervaringen serieuze aan dacht te schenken. Lange tijd kan iemand zich onaangedaan voelen door allerlei veranderin gen om zich heen. Maar dan in eens slaat 'het' toe. Dan blijken de antwoorden niet meer te klop pen op de vragen. De vragen zijn ook totaal anders geworden". Vele vormen Het tweede deel van het geschrift Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot geeft een schets van van geloofsbeleving die tegen woordig in de gereformeerde kerken worden gevonden. "Men sen zoeken het heil op grond van verschillende oriëntaties". 'Samen geloven' noemt er zes (hoe wel er méér zijn): de bevinding (persoonlijk deel hebben aan het heil), de daad (geloven drukt zich uit in handelen), de viering (ont moeting met het heilige), de ga ven van de Geest (warmte en en thousiasme in de gemeente, waarbij mensen zich geborgen weten), de belijdenis (de oude weg niet verlaten) en de mensen (alles wegdoen wat afleidt van solidariteit met de menselijke nood). De schrijvers geven geen recept hoe de onderlinge vervreemding in eigen kring kan worden over wonnen. "Er is geen heil te ver wachten van maatregelen van bovenaf'. Wel pleiten zij sterk voor 'open gesprekken'. "Ontmoeting met de ander kent vele vormen. Niet alleen ge sprek, maar vooral ook het sa men eerbiedig luisteren naar de Schriften, het gebed, het zich be kommeren om elkaar in moei lijkheden, het delen in eikaars vreugden". "Naarmate de ge sprekken meer en dieper zijn in gebed in zulke andere ontmoe tingen en een achtergrond heb ben in de ontmoeting met God. zal de mogelijkheid van verbin ding toenemen". Het geschrift besluit met prakti sche aanwijzingen voor ge spreksgroepen en groepsge sprekken. Het geeft louter als hulpmiddel - ook suggesties voor gespreksstof voor acht of negen avonden. De bedoeling van dit alles is, geloofsverschil len bespreekbaar te maken. De verschillen moeten vooral niet worden weggewerkt door te pro beren mensen in hun opvattin gen en gevoelens te veranderen. "Wie de ander wil kneden naar eigen beeld, overschat zijn moge lijkheden en doet de vrijheid van de ander geweld aan". De samenstellers geven dan ook een aantal 'spelregels' voor deze ontmoetingen. "Als we het spel samen willen leren, kan het speels toegaan. Of we in onze kerken echt in harmonie samen kunnen geloven, hangt af van on ze instelling". Lezing van dit geschrift verdient warme aanbeveling, omdat het een heldere analyse geeft van wat er in deze gereformeerde ker ken in de jaren 80 - 100 jaar na de uittreding uit de Hervormde Kerk (Doleantie) aan de hand is. Het is eerlijk en openhartig en probeert mensen die, hoewel van gelijke kerkelijke komaf, elkaar niet zo gemakkelijk meer herken nen tot ontmoeting en gesprek te brengen. En tot een bewuster ge loofsbeleving. Waarbij het tegoed van de één de ander in zijn of haar tekort kan helpen. Zónder dat het weer koekoek-één-zang wordt. LEIDEN - De kerk is altijd een rij ke voedingsbodem geweest voor 5 anekdotes. Daar zijn zelfs boek- olled )es over, en die gaan vaardig over de toonbank. Ze zorgen voor -N wat ontspanning in de soms lood- J zware ernst. Koster P. van Diggelen van de Ro| Leidse Zuiderkerk, die 1 septem ber na 21 jaar met pensioen gaat. wil niet beweren, dat hij zóveel S. vermakelijks in zijn baan heeft beleefd dat hij er een boek over I zou kunnen schrijven, ook al heeft hij, gezien zijn bijdragen in I het landelijke kostersblad, een I vlotte pen. Maar hij kan zijn be- zoeker wel een poosje amuseren met een serie kluchtige voorval len. Dat deed hij dan ook, zelfs voordat ik hem ernaar vroeg, "want de mensen vinden dat leuk en ze lezen het graag". Als dat zo is, moet ik er maar mee beginnen, het risico nemend dat het vervolg ongelezen blijft. Hier voor twee van zijn verhaaltjes. Het gebeurde tijdens een trouwerij in de 'Zuider'. Toen het plechtige moment was aangebroken dat de dominee de ringen aan de vin gers van de geliefden zou schui ven, merkte hij tot zijn schrik, dat er maar één ring in de zak van zijn toga zat, terwijl het paar hem vóór de dienst er locn twee had gegeven. Verlegenheid alom. Er zat niets anders op dan het ringenritueel achterwege te laten. Na de dienst werd de weg van consistorie naar kerk door familie en koster, de dominee voorop, grondig afgezocht, maar wat ze ook zagen, géén ring. Die werd later gevonden achter een dikke naad in de voering van de toga. Daar zat het kleinood stevig vast. Poep Wat de koster ook niet vergeet zijn de telefoontjes op een avond van mensen die hem vroegen de neonverlichting op het dak van de kerk onmiddellijk uit te scha kelen omdat daar heel iets an ders viel te lezen dan de bedoe ling was. Jongens waren in het donker het hoge dak opgeklau terd en hadden de schuine poot van de letter 'r' en de hele letter 'u' in de lichtgevende tekst 'God roept ook u' zo zwart geverfd, dat de blijde boodschap was ver minkt tot de profanatie 'God poept ook'. Na een schoonmaakbeurt de vol gende dag kon de koster de lichtknop weer met goed fatsoen Later is de spieuk, die in een gebogen lijn de voor kant van de kerk sierde, toch ver wijderd. Tijdens een storm wa ren een paar letters losgeraakt en bij een controle bleken nog meer verbindingen te zijn doorgeroest. Van Diggelen had in de buiten dienst van een ziekenfonds ge werkt toen hij koster werd. "Het trok mij wel aan. Geen wonder, want het was me met de paplepel ingegoten. Mijn vader is dertig jaar koster in Sassenheim ge weest. Financieel ging ik er niet op achteruit. En m'n huisvesting werd er beter door. Maar dat was zeker niet het voornaamste mo tief om in deze baan te stappen. Ik had er gewoon zin in". Toch hebben de kosters lange tijd moeten knokken voor een betere positie. Acht jaar zat Van Digge len in het hoofdbestuur van de kostersbond en dertien jaar in het bestuur van de afdeling Lei den. "De kerken hebben soms moeite gehad met de bond. Kosters moesten maar vertrouwen stel len in hun kerkbesturen. Maar kerkbestuurders zijn ook men sen met fouten en gebreken. Ze den werd nauwelijks gedacht. Je was eigenlijk een stukje onroe rend goed. Zonder het CNV had onze kleine bond het nooit gered. In het algemeen kan gezegd wor den. dat de kerken zich aan de landelijke richtlijnen en afspra ken houden, al zijn er nog steeds uitzonderingen". De neiging bestaat, kosterstaken door vrijwilligers te laten overne men. Van Diggelen heeft daar wel begrip voor als dit gebeurt uit financiële nood, hoewel je be zuinigingen niet altijd 'van on deraf moet beginnen. Maar als het louter een kwestie is van uit breiding van het vrijwilligers werk - een middel tot gemeente opbouw dan komt hij met be- VAN DIGGELEN ,foto H ..geen opvolger... probeerden het kerkelijke leven zo voordelig mogelijk te laten reilen en zeilen, en daarvan kon den kosters gemakkelijk de dupe worden. Aan arbeidsvoorwaar- "Een kerk moet zolang mogelijk haar eigen arbeidsplaatsen veilig stellen, zeker in deze tijd. Voor vrijwilligers is er genoeg ander werk. Het kosterswerk wordt ook wel onderschat. In een ge meente hier in de buurt bleken voor eén koster maar liefst vijftig vrijwilligers nodig te zijn". Baasjes Wat koster Van Diggelen het leukst heeft gevonden, was het contact met mensen van allerlei slag en uit allerlei geledingen, van de kerk en daarbuiten. Poli tieke forums brachten hem bij fi guren als de oude Drees, Romme en Veldkamp, concerten bij so listen als Rampal, Krebbers en Olof. Het verlies aan privacy ondervond hij als een nadeel. "Ménsen reke nen erop, dat je altijd voor ze klaar staat. Het kerkvolk niet het minst. Je bent toch in ónze dienst, zeggen ze dan. Buiten staanders, je huurders dus, zien je meer als manager van een ge bouw. De benadering is dan ook heel verschillend". Maar Van Diggelen klaagt daar achteraf niet over. "Het hoort ge woon bij je baan. En als kerk mensen me soms teleurstelden, dan heb ik wel geleerd daar over heen te kijken. Je bent voor som migen al gauw een dwarsligger als je niet overal in meegaat. Een slóóf heb ik nooit willen zijn. Dat word je zó met zoveel baasjes. Er zijn grenzen aan je beschikbaar heid. Eigenlijk had ik maar één baas: m'n eigen plichtsgevoel. Zonder zelfverheffing kan ik zeg gen, dat dót me nooit in de steek heeft gelaten". En mevrouw Van Diggelen, die net met een fris- drankje binnenkwam, stak bij het horen van deze woorden haar rechterduim bevestigend om hoog. Jammer Koster Van Diggelen hoeft geen opvolger in te werken. Immers, de gereformeerden proberen de Zuiderkerk op een nette en voor delige manier kwijt te raken. Hij betreurt het, dat zijn afscheid daarmee moet samenvallen. Toch heeft hij het al een tijd zien aankomen. Een kerk van 1100 zitplaatsen, waar nog maar zo'n 200 mensen komen, is moeilijk te handhaven. "Je mag het jammer vinden, maar je moet daar toch niet al te emotioneel op reageren. Met ach-en-wee's schiet je niks op. Doe je het nü niet, dan moet het over een paar jaar. Je moet in de kerk ook nuchter kunnen zijn en afstand kunnen nemen". Dat doet Van Diggelen zelf ook, nu hij bij de grens naar zijn pen sioen is gekomen. Hij is niet bang voor het 'gat', waarin sommigen hem door het wegvallen van een drukke baan zien terechtkomen. "Wal ik ga doen? Heel eenvoudig, mij richten op een nieuwe levens fase". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Van Hof. 11.45 oecum. dienst; Marekerk 10 dr. Meijers; 5 ds. Smaling I vrij- (Rijnsburg); >nde- Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- andt mer; Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Horten- sius; 11.15 ds. Hortensius en pastoor Van Well; j'tenj Bethlehemk.(Driftstr.) 10 ds. Hemmes: var Bevrijdingsk.(Montgomerystr-) 10 ds. Jansen, 5 ds. Rietveld; Vredesk.(Burggravenl.) 10 dr. Lamping isje ir (afscheid); urwo Waalse kerk (Breestr.) geen dienst. a .Jeugdkapel Middelweg 28: 11.30; jeugd- kapel Bevrijdingsk 10.30. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. hoe Diakonessenhuis 10 30 ds. Wagenvoor- gez de. zat. 3 sept. 10.30 rk dienst pr. Dele- laag marre eidei Endegeest: zie Oegstgeest Geref. Kerk. Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 ds. Wolthaus, Z.woude. Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Breder- veld, Soest; imerfOude Vest 10 ds. Koolstra; DrtvelMaranathak.(L. Morsw.) zie herv. gem.. evr Bevnjdingsk.(Montgomerystr) zie herv el n ^em.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver- 'Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. T Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 lrtem ds. Den Hertog. ir. 4 iGeref. Gem. (N. Rijn): 10 leesd., 7 ds. De Te Gier. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 dienst. V Doopsgez.-Remonstr Gem. (Lokhorstk V Pieterskerkstr.): 2.30 inleiding en in- I trede da. De Clercq. I BBaptistengem. (O. Rijn 3): 10 hr. Van I m Diggelen (Leiderdorp). I BEvang. Christengem. (Middelstegr. 3): aM 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. Van Duu- e ren (Driebergen). Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): 10 t dienst, evang. Jerry en Esther Terry )f oir Ver. St. over 'Gods plan voor hu welijk en gezin'. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Dek- Herensingel zat. 19, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 19, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 19, zo. 8.30,10,11.30,18 en 19 (lof): Boshuizerkade zat. 19, zo. 9.30 en 11. Lammenschansweg zat 19. zo. 9 en 10.30 Haarl.sl 12.15, H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). 9.30. 10.45 1 liginfp ki a. ker DiaOLege,. ^es Heils (Hooigr.): 10 heiligings- samenk.. 7.30 verlossingssamen- i-yr komst. I GOud-Kath. K. (Zoeterw singel): 10. )0 nlRooms-Kath. K Haagweg zat. 19, zo. 9 tallin en 10.45: AARL ANDER VEEN: Hen*. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 hr. Stam. Nieuwkoop. Geref. Kerk: 10 ds. Modderaar. 6.30 ds. Jeroense. Hoofddorp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst. 3.30 ds. Van Amstel (Ede). ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem Adventk. 9.30 ds. De Jonge. 6.30 ds. Bogers; Kruisk. 9.30 ds. Broeijer, Utrecht; Opst.kerk 9.30 ds. v.d Hei den, 6.30 ds. De Jonge; Nabij 9.30 ds. Bogers; G. Herderk. 10 dr. v. Vliet. 6.30 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9.30 ds. Moll, 10.15 ds. Nieuwenhuis, 6.30 ds. Moll, zangdienst; Ashram 10 mevr. ds. v. Everdingen. Leiden; Driehoorne 7; Oudsh.kerk 10 ds. Vlas blom. Boskoop: Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 ds. Schakel, R.dam, 6.30 ds. Stolk; Salv.kerk 9.30 ds. Stolk, 6.30 ds. Plaatzer, Barneveld. Avondmaal. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom): 9.30 dienst, 5 ds. Hidding. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 ds. De Jong, 4.30 br. Woensdregt. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. De Romph. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 (medew. Youngh Gospel Singers. Eindhoven) ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw 62): 10 hr. Vork. Volle-evang.gem. ('De Ark", Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. Bulthuis. Leger des H. (Corn.Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 ds. Van Rossum. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 19, zo. 9.45 en 11.30: Piusk. zat. 19, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 19. zo 9 en 11.30 BENTHUIZEN Herv Gem. 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar BODEGRAVEN Herv. Gem Dorps kerk 9.30 ds. Bosma, IJsselmonde, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 9.30 ds. De Ruiter, Ermelo, 6.30 ds. v. Osch, Renkum; Bethl.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk: 9 ds. Elderman, 6.30 ds. Vaatstra, Ridderkerk. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma. 6.30 zie geref. kerk: De Stek 9.30 ds. Lapré, Koudekerk. Geref. Kerk: 9.30 ds v 't Hoff, 6.30 ds. Vlasblom. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 leesdïenst, 7 ds. Hak kenberg. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Welbedacht, ha. Rk Kerk: dorp zat. 19. zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 19, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz. 7 ds. v.d. Wal. ha. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal, ha. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Biesma. HOOGMADE. Herv. Gem. 10 mevr. ds Jongeling, L.dorp Rk Kerk: zat. 19, zo. 10 DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kolk- Rk Kerk: zat. 19, 1. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Kret. S.heim. 6 ds. De Graaf, H.woude, jeugddienst; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Heu- le, Wassenaar, opendeurdienst. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 prof. dr. Wessels. A.dam, 6.30 ds. Koster. Rk Kerk: zat. 19, zo. 9.30 en 11.15 O. Kerk 10 ds. De Jong. 6 ds. Schuur- Ichthusk. 10 ds. Van Sliedregt, 5 prof. dr. v.d. Beek (Valkenburg); Pniélk. 9.30 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Vroegindeweij; Overduin 2.15 ds. Baas. Hoeksteen 10 dovendienst hr. Landman (Rotterdam); 10 Duitse dienst. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 9.30 ds. Van Veen (Wassenaar). Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 en 5 ds. v. Breevoort, Triumfatork. 9.30 ds. Koster, 5 zie Ont- moetingskerk. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. Brink, 7 lees- Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.); 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, 7 zie herv. 1 LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 mevr. ds. Westera. 6.30 ds. Stegeman, Hoofdstr. 10 ds. Stegeman. Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Bom. ha. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 en 7 kand. Bos. Urk. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds De Gelder: Pauluskerk 10 hr. Stam (Nieuwkoop). 7 ris n*. Geref. Kerk. 10 ds. Boswijk. 7 ds. Jas pers Foeks (Oude Wetering). Geref. K. Vrijg.: 10.30 ds. De Putter; 3.30 ds. Grutter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10.45 en 5 kand. Bruins (Zwolle). Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Van Dijken en 7 ds. Van Dijken Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. NIEUWKOOP Herv Gem. 9.30 hr. Goedhart, 6.309 ds. v. Driel, Aarlan- derveen. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Noote- boom, ha. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 dienst. Remonstr. Gem.: 10 ds. Bosman. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Boer, 6.30 ds. De Leeuw, Maarn. Geref, Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden. 7 Geref. Kerk: 9.30 ds. Den Heeten (Hoofddorp). 6.30 ds. v.d. Wal (Hille- gom). Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser, 5 hr. Visser; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Harteveld (Rotter dam). 7 ds. Lijesen (Hattem); De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser. 8 Duitse dienst; Sole M10 9 ds. Keuning. ha. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Lije sen (Hattem). 7 zie herv. gem.; Vinkenl. (Binnen) 9.30 geen dienst, 7 ds. Keuning; Stichtingskerk (tent) 10 ds. Slofstra. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 Wierda-Boer (Hillegom). 4.30 ds. Houtman. Ned. Geref Kerk (Gem.centrum): 8.45 ds. Brink (Haarlemmermeer), 4 ds. De Van Wijckerslooth 4 dr. Jansen Schoonhoven. Endegeest: 9.30 ds. Friederich. Rk Kerk: Will.kerk z 19, zo. 9 en 10.30 OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9 30 ds. De Korte. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks. 6.30 ds. Boswijk (Lisse). Remonstr. Gem.: 10 dr Meyering (Oegstgeest). VALKENBURG: Herv Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Hagen, Zwolle, zangdienst. Geref. Kerk: 9.30 prof."dr. v.d. Berg, Lei den, 6.30 ds. Polet, A.dam. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. 't Hooft Rk Kerk: zat. 19. zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 dienst, 7 ds. De Zwart; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. v.d. Schoot; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Metering. Geref Kerk: 9.30 ds. De Zwart. 7 zie herv. gem. Geref K. Vryg.: 10 en 5 prof. Schilder (Kampen). Rk Kerk: Laur.kerk zat. 19. zo. 11.30; M Godskerk zat. 19. zo. 10. 1 li; NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v Hoegee (Alphen a.d. Rijn). Rk Kerk: Victork. zat. 19, zo. 9.30 en 11 Jozefk. zat. 19. zo. 8.30 en 10. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. v.d. Hoek, Oost burg. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15 dienst. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Romein, 5 ds. Van Niel; Bethelkerk 9.30 ds. Van Niel. Camping 10 hr. Poppe. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel, 7 ds. Damsma; ter. Chr. Geref Kerk: 9.30 (ha) en 5 ds. Van Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 hr v.d. Steen (Baarn). Rk Kerk: zat. 19. zo. 10.30. SASSENHEIM; Herv. Gem. 9.30 ds. v Achterberg, 7 ds. Germans, ha. Geref. Kerk: 9.30 ds. Baas, 7 ds. Ferwer- da (ha). Chr. Geref. Kerk: 11 ds. Den Hertog (Leiden), 5 dr. Rebel (Amersfoort). Rk Kerk: zat. 19. zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Klein Kranenburg. 6.30 ds. Kielder. Vianan. Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Aal- ders. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. De Reuver (Ca- pelle a.d. IJssel). 7 muziekdienst; Kievietk. 10 dr. van Bruggen; Messiask. 10 ds. Van Heerden (Scheve- ningen); Dorpscentrum 9.30 ds. Talsma (Den Haag). Geref Kerk: Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Meulen; Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. v.d. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Knoppers (Alkmaar/Hoorn). WOUBRUGGE: Herv Gem. 9.30 ds. v.d. Hoek. Oostburg. 6.30 ds. Schalk. Lei- muiden. Geref Kerk: 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Rietveld. Rk Kerk: St. Jan zo. 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 19, zo 10; H. Rijndijk zat. 19. zo 9.30, 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem 9.30 kand. Taselaar, Alphen, 6.30 ds. Christ. Eek en Wiel. Geref Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Verburg.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11