5ÜT Een tweede plaats is niks Oosterbosch trekt lijn door in Ronde van Nederland "Die medaille komt wel op de wisselslag estafette" Eerste zege poloteam wekt woede Gebrek aan steun van collega's breekt Matthé Pronk op in stayersjuiale li VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1983 Petra van Staveren vierde op 100 m schoolslag ROME (GPD) - Het brons ging Pe tra van Staveren net aan de neus voorbij. Met tweetiende van een seconde. Het Nederlands record dat zij met een tijd van 1.10,79 over de 100 meter schoolslag liet noteren, vormde voor de 16-jari- ge Kampense zwemster slechts een schrale troost. Nu ging dat brons naar de Bulgaarse Bogo- milova, die met een nauwelijks waarneembare voorsprong, ach ter de Oostduitse goudvissen Ge- weniger (in de wereldrecordtijd van 1.08,51) en Gerasch aantikte. „Die medaille komt wel met de wisselslag estafette", benadrukte Van Staveren, die met haar tijd uitermate tevreden was. „Het is jammer van dat brons, maar wie weet wordt het vanavond wel zil ver". De vreugde in het Nederlandse kamp op de vierde zwemdag waarop voor het eerst geen me daille werd behaald, werd nog vergroot door de prestaties van ROME De Nederlandse kunst zwemster Marijke Engelen is bij de Europese kampioenschappen in Rome op het onderdeel solo vijfde geworden met 166,767 punten. De Britse Carolyn Wil son prolongeerde haar titel gis teravond zonder veel moeite. Zij verzamelde 180,333 punten. Het Franse talent Muriel Hermine schoof dankzij een gedurfde oe fening op naar de tweede plaats. De Westduitse kampioene Gu- drun Haniseh moest daardoor genoegen nemen met het brons. Jolande van der Meer op de 800 meter. Zij kwam tot een tijd van 8.43,68 waarmee zij de derde se- rietijd liet noteren en bovendien het Nederlands record benader de. En natuurlijk was er voldoening rond het doorzetten van het her stel van Annemarie Verstappen, die haar finale-optreden op de 100 meter vlinderslag besloot met een tijd van 1.02,82, goed voor een zesde plaats. Conny van Bentum bleef in diezelfde finale op de naastgelegen baan bene den haar persoonlijk record maar reikte zoals een nationaal vlinderslagkampioene betaamt, naar een vijfde plaats met 1.01,99. Ook bij de heren lijkt van enig her stel sprake gezien het optreden van het estafettekwartet Schlin- gemann, Dybiona, Drost en Kroes op de 4 x 100 meter vrije slag. Na zich met een tijd van 3.27,45 voor de finale geplaatst te hebben, sloten zij dat finale-op treden af met een tijd van 3.26.80 (zesde). Daarmee bleef het natio nale ploegrecord van 3.26,74 net buiten bereik. Op hetzelfde nummer bracht het estafettegezelschap uit de Sow jet-Unie (Smiriagin, Krassuk, Thachenko en Markovsk.y) een Principe-akkoord over Benelnx-ronde BOXMEER (GPD) - Bert Oosterbosch heeft na de openingsdag in de Ronde van Neder land dezelfde positie die hij vorig jaar bezette na afloop van deze wedstrijd. Hij draagt weer het oranje leidersshirt (foto ANP) nieuwe Europese toptijd tot stand. Zij kwamen tot een score van 3.20,88 waarmee eigenlijk het eerste grote Sowjet-succes in Rome kon worden bijgeschreven in het Europese recordboek naast de zege die wereld- en Eu ropees recordhouder Vladimir Salnikov gisteren behaalde op de 400 meter vrije slag. ROME (ANP) - De Joegoslavische scheidsrechter Radjenovic heeft in het Olympisch zwembad van Rome moeten boeten voor het feit dat het Nederlands waterpo- loteam tijdens de Europese kam pioenschappen zijn eerste over winning boekte tegen het gast land Italië. Het verhitte publiek gooide de man van alles naar het hoofd. Toen hij geraakt werd door een half stokbrood floot hij met nog dertig seconden te spe len af. Op aandringen van de organisatie probeerde hij zijn taak te hervat ten, maar hij moest opnieuw wij ken voor de projectielen. Pas bij de derde poging lukte het hem de wedstrijd tot een einde te brengen. In die laatste dertig se conden werd niet gescoord, zo dat Nederland na de zege van 10-8 goede uitzichten heeft bij de eerste zes te komen. Lukt dat, dan behoeven er geen plaatsings wedstrijden voor de volgende editie van de EK over twee jaar in Sofia te worden gespeeld. Het team van Pocsik verdiende de overwinning. Behoedzaam werd gemanoeuvreerd tot de Italianen een zware overtreding maakten, waarna de man-meer-situatie koel werd uitgebuit. Dat leverde doelpunten op van Noordegraaf (twee), Aanljes, Buunk (twee), Landeweerd en Blikslager. Pas toen de Italianen, dankzij de ge vaarlijke De Magistris bij waren gekomen tot 7-6, viel het eerste speldoelpunt van Nederland. Landeweerd overzwom in de ROME De waterpoloploeg van de Sowjet-Unie is twee dagen voor het einde van het toernooi al bijna zeker van de Europese titel. De Sowjet-Unie bleef ook tegen veelvoudig kampioen Hongarije ongeslagen: 12-10. De andere uitslagen zijn: West-Duitslund - Spanje 7-8; Joegosla vië Roemenië 11-8; Nederland Italië 10-8. B-groep: Griekenland - Bulgarije 11-7; Belgie- Oostenrijk 7—6; Frankrijk Dene marken 20-5. verdediging zijn tegenstander zonder dat gefloten werd, en scoorde op aangeven van Noor degraaf 8-6. Daarvoor droeg de Oostenrijkse scheidsrechter Pelrasovits de verantwoordelijkheid. De volks woede richtte zich echter op zijn collega aan de overkant. Op de Nederlandse treffers nummer negen en tien van respectievelijk Noordegraaf en Van Es was niets aan te merken. Desondanks wer den toen al de eerste proppen pa pier van de tribunes gegooid. Dat werd nog veel erger toen de Joe goslaaf bij 10-8 besloot een doel punt van De Magistris af te keu- "Ze kunnen aardig gooien, maar deze punten pakken ze ons niet meer af', aldus chef d'équipe Cees de Vos. Oosterbosch veroverde de eerste stelling in de mini-tijdrit, waar over alleen wat de afstand betrof verschil van mening heerste. Volgens officials had het par cours in Boxmeer een lengte van 2600 meter, maar daar werd wei nig geloof aan gehecht, omdat de tijd die Oosterbosch liet afdruk ken dan goed geweest zou zijn voor een uurgemiddelde van ruim 53 kilometer. Op een boch tig traject zoals men had uitge stippeld, was een dergelijke moyenne evenwel niet haalbaar. Het deed aan de prestatie van de tweevoudige etappewinnaar in de voorbije Tour de France niets af. Over het WK achtervolging, waaraan hij aanvankelijk zou deelnemen, sprak Oosterbosch na zijn tijdritsucces niet. Hij dacht aan een ander evenement, waarin hij straks zijn kwaliteiten wil accentueren. In de nadagen van het seizoen wordt immers de befaamde tijdrit Grand Prix de Nations verreden. Vorig jaar was hierin do derde plaats voor hem weggelegd. Zowel Bernard Hi- nault als de Zwitser Daniel Gisi- ger ging onze landgenoot vooraf. Dit keer mikt Oosterbosch op de overwinning. Mecanicien Le grand heeft aan de fiets reeds ex tra werk besteed, zonder dat er overigens sprake is van het reeds vaker gebruikte omgekeerde stuur. De overwinning van Oosterbosch hield in dat Jos Lammertink zich de ongelukkigste renner van het 85 man sterk veld voelde. Lam mertink, die als gastrenner tot de ploeg van Jaak de Goede be hoort, was met anderhalve se conde achterstand op de tweede plaats terechtgekomen. En zo'n klassering geeft, vooral in een al- les-of-niets-gevecht over amper twee kilometer, het gevoel de grote verliezer te zijn. „Dat ben ik ook", zei Lammertink „Reeds een paar keer heb ik de overwinning in de inleidende tijdrit van de Ronde van Neder land op het nippertje gemist. Ik koop er niets voor dat ik mannen als Greg Lemond, Adrie van der Poel en Joop Zoetemelk achter me heb gehouden. De overwin ning, daar gaat het om". Benelux-Ronde Of Lammertink volgend jaar slaagt, zal de toekomst moeten uitwijzen. De vraag is trouwens, of er nog een Ronde van Neder land volgens de huidige formule wordt verreden. Als de plannen ZÜRICH (GPD) De Nederlandse stayers zijn er met hun grote reputatie in deze specialiteit vaak in geslaagd voor hun bond heel wat te redden in het totale aanzien van een wereldkampioenschap, maar dit keer hebben ze zichzelf én de KNWU in een diep dal gereden. „Dit had natuurlijk nooit mogen gebeuren", zei coach Cees Stam op verontwaardigde toon, toen een ander dan een Nederlander de regenboogtrui kreeg (Rainier Podlesch, net als in 1978) en de Noordhollander Matthé Pronk het zilver werd omgehangen. „Een tweede plaats... Uiteindelijk is dat natuurlijk niks", sprak Pronk mat. Ook de KNWU-offi- cials stonden er beteuterd bij. Met vier vertegenwoordigers in een finaleveld van negen, en dan nóg niet winnen... Terwijl de dag toch al zo treurig was door de on- Post trekt zich terug als ploeg leider voor WK op de weg BOXMEER (ANP) - Peter Post heeft zijn functie als ploegleider bij het wereld kampioenschap wielrennen op de weg bij de beroepsren ners op 4 september in het Zwitserse Altenrhein terug gegeven aan de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie. "Ik heb daar onder de huidige omstandigheden niets te zoe ken", zei Post gisteren bij de start van de 26e ronde van Nederland in Boxmeer. Hij doelde daarbij op de twee spalt, die dit seizoen in zijn ploeg is ontstaan. "Door de op handen zijnde ver anderingen in de Nederland se wielersport is het mij on mogelijk om van de huidige top een hechte eenheid te smeden. Bovendien heb ik voor de samenstelling van mijn nieuwe ploeg contacten met andere, buitenlandse, renners, die eveneens in dit wereldkampioenschap rij den, Het is gewoon beter dat ik weg blijf uit Zwitserland. De KNWU heeft begrip voor mijn standpunt". De Nederlandse profploeg wordt nu geleid doorr GéPe- ters en amateur-bondscoach Piet Liebregts. De kans, dat Jan Raas van start gaat in het wereldkampioenschap is zeer klein geworden. De titel houder van 1979 raakte ge blesseerd bij een valpartij in het criterium van Ouden bosch. Hij moest zich ten minste afmelden voor de ron de van Nederland. Adn van Hou welingen vervangt hem. verwacht vroege uitschakeling van de achtervolgingsploeg, die niet eens de kwalificaties over leefde; een klap die verschrikke lijk hard aankwam. De verklaring voor de opzienba rende nederlaag van de stayers, die zich kort voor de start nog verzekerden van een extra steun tje door een akkoord dat Pronk sloot met de Belg Jozef Simons, lag voor het grijpen: gebrek aan eensgezindheid. Alleen de veel belovende Zaankanter Jan de Nijs („Die wordt nog eens ooit wereldkampioen", voorspellen de kenners Minneboo en Pronk) was bereid zichzelf op te offeren in het belang van de ploeg. Gaby Minneboo en Eric Geserick wensten niet in te gaan op het tactische plan van Cees Stam om allemaal in dienst van Pronk te rijden. „En", zei de stayerscoach na het beraad uiterst teleurge steld, „ik kon ze niet dwingen. Het zijn amateurs en het is een individueel kampioenschap. Vroeger had de bond weieens geld om dergelijke problemen op te lossen, maar dat was er nu he laas niet. Ik ben er zeker van dat ons dat de gouden medaille kost te". Het in de voorbespreking ontstane probleem werd er niet eenvoudi ger op, toen de Nederlanders ui terst slechte startplaatsen loot ten (5, 6, 8, 9)en iedereen uitein delijk zó met zichzelf bezig was dat er niet méér uitrolde dan een tweede plaats voor Pronk. Hoe verdienstelijk ook, het was te weinig, gezien het maximale aan tal finalisten van vier. Dat Jan de Nijs met gangmaker Joop Zij laard uiterst bekwaam de op kop rijdende Podlesch (duidelijk koqrsepd met de hulp van de Ita lianen) opving in'de laatste ron des, kon de situatie niet redden. „Ik heb tevoren, bij gebrek aan steun van de anderen, te veel moeten doen", klaagde Pronk, die op de eindstreep vijf meter tekort was gekomen. Gaby Min neboo (vierde) sprak schande van het feit dat deze finale geen Nederlandse winnaar had opge leverd. „Zou iedereen voor mij hebben gereden, dan was i k het gegarandeerd geworden". Daar waren Stam en Pronk het echter in de nabespreking totaal niet mee eens. Pijnlijk Het falen van de achtervolgings ploeg, die al na één optreden sneuvelde, was een uitermate te leurstellende en pijnlijke zaak voor de Nederlandse wieler bond. Teleurstellend, omdat baancoach René Pijnen van dit onderdeel bijzonder veel werk maakte. Er werd zoveel tijd en aandacht ingestopt, dat zelfs ren ners van andere onderdelen zich benadeeld voelden. Het pijnlijke van de afgang in Zü- rich zat voor de KNWU in het ge geven dat met dit zwakke resul taat de uitzending van de achter volgingsploeg naar de Olympi sche Spelen in Los Angeles niet meer zo'n zekere zaak is als het leek. Weliswaar vielen de ren ners met een negende plaats, op één seconde van de als achtste en laatste geplaatste Russische ploeg, maar net buiten de boot, de KNWU is nu overgeleverd aan de beoordeling van het Neder lands Olympisch Comité. In persoonlijk opzicht betekende het slechte resultaat bovendien een uiterst pijnlijke zaak voor coach René Pijnen, die na dit we- reldtoernooi met de bondsoffi- cials aan tafel moet om te praten over contractverlenging in de aanloop naar de Olympische Spelen. Het was bekend dat Pij nen eisen wilde gaan stellen. Geen wonder dat hij er totaal verslagen bij stond na het falen van de ploegachtervolgers, waar mee al zijn werk in elkaar gestort was, want eerder op dit wereld kampioenschap mislukte de po ging om Peter Pieters bij de indi viduele achtervolging omhoog te Aan het wiel van Koch snelt Matthé Pronk (boven) langs de Zwitser Baumgarter au hij niet komen. geschenk uit de hemel: de Italia nen maakten tegelijkertijd een valse start, waardoor opnieuw vertrokken moest worden. Dit incident kwam later overigens niet meer ter discussie, toen uit voerig bepraat werd waar het al lemaal aan gelegen kon hebben dat de kwalificatiereeks niet overleefd was. Net als eerder deze week (bij de uitschakeling van Peter Pieters) toonde bondscoach Pijnen zich werken in het internationale veld. Terwijl Oranje nog wel zo'n geluk had bij de ploegenwedstrijd, toen Peter Pieters zijn toe-clips zo slordig vastgemaakt bleek te hebben dat hij bij de start met zijn linkervoet uit de riempjes schoot. De last van het logische gevolg, dat Nederland door dit gesukkel vanaf het begin met een renner minder moest rijden, werd de ploeg bespaard door een ZURICH (ANP) Lutz Hesslich maakte een einde van de reeks succes sen op de sprint van Sergej Kopilov. Na nederlagen in de finales van de twee voorgaande kampioenschappen haalde de 23-jarige Oostduitser gisteravond zijn revanche. In twee ritten toonde Hesslich zich de betere sprinter. Dc derde en vierde plaats waren voor andere Oostduitsers, Hübner en Kuschy. Bij de dames behield Conny Paraskevin (VS) haar titel. Claudia Lom- matzsch promoveerde haar bronzen medailles van de vorige kampioen schappen tot een zilveren. De Nederlandse Sandra Rolfing-de Neef eindigde als zevende. -r 0OU£u' FT WHAT ZBSCEs) JULLIE VAM BS7J LITTLE WAM DELIN6E.TOE IN THE NATUUR BOXMEER - Nadat daags tevoren al bekend was dat Jan Raas als gevolg van een rugblessure niet aan de Ronde van Nederland kon deelnemen, moesten de or ganisatoren gisteren kort voor de start ook de naam Daniel Wil- lems van de deelnemerslijst schrappen. De Belgische renner was vader geworden van een dochter en hij gaf er de voorkeur aan om in huiselijke kring te blij ven. Raas en Willems werden vervangen door resp. Adrie van Houwelingen en Noel Segers. die gesmeed zijn ook tot uitvoe ring kunnen worden gebracht, zal een Benelux Ronde in de plaats van het huidige evene ment én van de reeds twee jaar niet meer verreden Ronde van België komen. Nog voordat de Belg Jan Wijnants gisteravond het als tweede deel van de openingsrit verreden cri terium won, (Oosterbosch be hield de leiderstrui) hadden de organisatoren onder leiding van Wim Breukink een principe-ak koord bereikt met Theo van Griethuyzen, die namens Belgi sche organisatoren de onderhan delingen voerde. Eerste voorwaarde is uiteraard het vinden van sponsors om het be nodigde bedrag van 700.000 gul den op tafel te leggen. Indien men over enkele maanden deze som bijeen heeft, kan verder ge werkt worden. De Benelux Ronde, zonder overi gens een ritaankomst in het Groothertogdom, zal zeven koersdagen omvatten: drie ritten uitsluitend in België, drie in ons land en één etappe waarin de landsgrenzen overschreden wor den. Het nieuwe evenement blijft, precies zoals met de Ronde van Nederland thans het geval is, geprogrammeerd voor de maand augustus. Lukt het niet, dan zal de rondrit door Nederland in ie der geval op de wedstrijdkalen- dcr blijven. „Wij hebben dit keer noodgedwon gen naar een verkorte uitgave moeten zoeken", aldus voorzitter Wim Breukink. „Geen zes, maar slechts drie koersdagen. Een korte ronde hoeft desondanks geen gedevalueerde ronde te be tekenen. Als de Benelux Ronde niet van de grond komt, gaan wij gewoon zelfstandig door". Het verloop en de uitslag van de tijdrit was in ieder geval veelbe lovend. Dat de strijd om de tijd- vergoedingen (onderweg waren drie bonificatiesprints) het koersbeeld in het aansluitend criterium zou bepalen, stond vast. Jan Wijnants en de Frans man Martyal Gayant slaagden er ondanks het hoge tempo toch nog in om buiten de greep van de hoofdmacht te komen. De tijd- vergoedingen, zowel tijdens de etappe alsook aan de eindstreep, zullen in de resterende twee koersdagen weieens een heel be langrijke rol kunnen gaan spe len. Uitslagen de tweede plaats. Verder (Foto ANP) weer de meest eerlijke. „Er is van alles te bedenken, maar er telt ei genlijk géén excuus. De ploeg reed stroef. Er zat geen ritme in. Het liep gewoon niet. Ach, na tuurlijk kun je punten aanvoeren als: we missen in Nederland een geschikte baan, en misschien hadden we nog meer voorberei dingstijd moeten hebben. Na tuurlijk speelt dat soort dingen mee, maar helemaal... Nee. Ik zou niet weten wat we in de voor bereiding echt zwaar misten". De renners zeiden dat wél te we ten. Ze vonden dat er te weinig samen was gereden in wedstrij den (Rik Moorman en Marco van der Hulst) en dat er getraind had moeten worden op de Oerlikon- baan zelf of een vergelijkbare piste (Peter Pieters en Dick van Egmond), omdat die er in Neder land niet is. 1. Bert Oosterbosch (Post) 2.55,312. Jos Lammertink (De Goede) 2.56,91; 3. Greg Lemond (VSt. Guimard) 2.57.66, 4. Adn van der Poel (De Bruync) 2.58,66; 5. Joop Zoetemelk (Danguil- iaume) 2.59,08. De uitslag van het tweede gedeelte van de eerste etappe is; 1. Jan Wijnants (Bel, Jossart) 67,2 km. in 1.32,53 (met bon. 1.32.43); 2. Martial Gayant (Fra, Guimard) z.t. (met bon. 1.32,48); 3. Jacques van Meer (Rey- broeck) 1.32,58 (met bon. 1.32,55); 4. Fons van Katwijk (Vissers) en vervol gens het grote peloton, allen in dezelf de tijd als Van Meer (1.32,58). ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Oosterbosch (Post) 1.35.43; 2. Lam mertink (De Goede) op 6 sec.; 3. Wij nants (Bel. Jossart) op 7; 4. Van der Poel (De Bruyne) op 8; 5. Lemond (VSt, Guimard) op 9; 6. Andersen (Den. Danguillaume) op 10; 7. De Rooy (Post) op 10. 8. Zoetemelk (Dan guillaume) op 14; 9. Somers (Bel. De Witte) z.t.; 10. Van Bindsbergen (De Bruyne) Z.L Bykova springt weer hoger... PISA - Tamara Bykova (Sow) heeft gisteravond in Pisa het we reldrecord hoogspringen voor dames verbeterd en gebracht op 2,04 meter. Dc Russische wereldkampioene en de Westduitse Ulrike Meyfarth waren sedert afgelopen zondag met 2,03 meter gedeeld houdster van het record. Het tweetal haal de die hoogte in Londen bij de finale van het toernooi om de Eu ropese beker voor landenploe gen. Eerst sprong Meyfarth, de Olympi sche kampioene van 1972 (Mun- chen), 2.03 meter, waarna Byko va vier minuten later dezelfde hoogte bedwong. In Pisa sprong ze gisteravond nog hoger. Ze haalde de nieuwe re cordhoogte in haar eerste po ging.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9