Kabinet ziet af van looningreep y Duphar mag zuren lozen op Noordzee Overeenkomst voor kleinere praktijk Toch kinderbijslag gezakte scholieren Onmin in CPN over Moskou-reis 5 Vakantierechten zieken Vrije kwestie' Comité roept op tot uitbannen rassenhaat Gezamenlijke aanpak politie criminaliteit VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1983 Babypop niet giftig maar bedwelmend ROTTERDAM (ANP) - De ba bypoppen met tolueen en xy leen, die vorige maand tij dens een braderie in Hoek van Holland zijn verkocht, blijken na onderzoek door de Roterdamse keuringsdienst van waren niet kankerver wekkend te zijn. De poppen hebben wel een licht bedwel mende werking. Volgens een woordvoerder van de keuringsdienst zijn er van uit Spanje in Nederland on geveer 14.000 „besmette" poppen in omloop gebracht. De keuringsdienst heeft tot nu toe ongeveer 6.000 poppen in beslag genomen. De poppen dragen het merk Esvi in de nek. Het lichaam is van linnen en de rest bestaat uit kunststof. De licht bewel- mende werking is na vier maanden uitgewerkt. DEN HAAG (ANP) - De chemische fabriek Duphar in Amsterdam mag tot maart 1985 nog eens 6.000 kubieke meter per jaar aan giftige zuren lozen in de Noordzee. Deze toestemming is verleend door zowel het ministerie van verkeer en waterstaat als dat van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. Volgens een woordvoerder van verkeer en waterstaat staan de ministe ries de lozingen toe omdat Duphar plannen heeft naar afvallozingen in de Noordzee „drastisch te saneren". Duphar heeft aangekondigd dat, wanneer alles volgens plan verloopt, tegen eind volgend jaar 95 procent van de huidige verontreinigingen ongedaan zijn gemaakt. De milieuorganisaties 'Natuur en milieu' vindt dat Duphar tot die tijd de zuren moet opslaan en deze pas mag lozen wanneer ze in de te bouwen zuiveringsinstallatie zijn geneutraliseerd. Natuur en Milieu overweegt dan ook in beroep te gaan tegen de beschikking van de ministeries. De organisatie wijst op de sporen van de uiterst giftige stof dioxine en de chloorbenzofuranen die zo, samen met grote hoeveelheden zuren, on verminderd in de Noordzee terechtkomen. Tegen de lozingen die Duphar dit jaar uitvoert op de Noordzee, loopt nog een beroep van onder meer 'Natuur en Milieu' bij de Raad van State. De raad heeft echter Duphar alvast voorlopig toegestaan door te gaan met lozing van eenzelfde hoeveelheid. Binnenland DEN HAAG—(GPD) Het kabinet zal voorlopig niet met een beperkte loonmaatregel komen om langdurig zieken hun vakantierechten te ontnemen. Wel zal er een wetsont werp bij het parlement worden ingediend waarin de verplichte opbouw van vakantie dagen van langdurig zieken wordt geschrapt. Werkgevers en werknemers moeten dan in eerste instantie zelf bepalen in hoeverre ze daarmee in de praktijk iets willen doen. Dit zei een woordvoerder van pre mier Lubbers gisteren na afloop van het kabinetsberaad. Eerder had de premier aangekondigd dat het kabinet wel met een be perkte looningreep zou komen. Met haar wetsvoorstel wil de rege ring het mogelijk maken dat langdurig zieken geen rechten op vakantiedagen meer opbou wen. Het is een van de maatrege len waarmee gepoogd wordt de lasten van het bedrijfsleven te verlichten. Tot nu toe worden vakantiedagen veelal aan lang durig zieken uitbetaald, omdat ze geen vakantie kunnen opne men. Wetswijziging Voor de maatregel van het Burgerlijk Wetboek noodzakelijk, omdat daarin de minimum-vakantierechten voor werknemers zijn geregeld. Vol gens de woordvoerder zal het ka binet aan de Sociaal-Economi sche Raad (SER) voorstellen de UTRECHT (ANP) - Staatssecreta ris Van der Reijden (volksge zondheid) is bereid 25 miljoen gulden bij te dragen aan de ver kleining van de huisartsenprak tijken. Dank zij die steun wordt voor de artsen praktijkverklei ning mogelijk, zonder dat ze daarvoor financieel een al te gro te veer hoeven te laten. Volgens de principe-overeenkomst tussen Van der Reijden en het bestuur van de landelijke Huisartsen Vereniging dragen de huisartsen zelf nog een 25 mil joen gulden bij aan de praktijk- verkleinding. een operatie die in totaal 50 miljoen gaat kosten. Het maximum-aantal patiënten per huisartsenpraktijk wordt in twee jaar omlaag gebracht van 3000 naar 2880. De praktijknorm, waarop het huisartsenhonora- WEERRAPPORTEN rium gebaseerd is. gaat omlaag van 2600 naar 2500. De huisartsen willen al lang naar kleinere praktijken toe. Wat hen betreft mag de norm zelfs nog veel verder omlaag: naar 2000 of 2200 patiënten. De LHV is voor stander van kleinere praktijken, omdat de huisartsen er de afgelo pen jaren veel taken erbij heb ben gekregen. Struikelblok was echter dat een forse praktijk verkleining de huisartsen te veel geld kost. wettelijke verplichting van de vakantie-opbouw voor langdurig zieken te schrappen. Daarna moet het voorstel naar de Raad van State en kan het vervolgens als wetsontwerp worden inge- diend bij het parlement. Als het wetsvoorstel wordt aange nomen, blijft het mogelijk dat de opbouw van vakantiedagen voor langdurig zieken gewoon door gaat. Werkgeversorganisaties en vakbeweging kunnen daartoe besluiten in hun onderhandelin gen. Het kabinet heeft de lasten verlichting wettelijk mogelijk gemaakt en de sociale partners moeten beslissen over eventuele bovenwettelijke uitkeringen, zo formuleerde de woordvoerder het. Het aanvankelijke plan van het ka binet om wel met een beperkte loonmaatregel te komen, en zo dus in te grijpen in de cao's, had zowel bij de werkgevers- als bij de werknemersorganisaties kwaad bloed gezet. De woordvoerder deelde verder mee dat het kabinet heeft beslo ten tot een vorm van educatief verlof. Hoe dit er komt uit te zien, is nog niet bekend. Dat zal pas duidelijk worden op Prins jesdag (20 september) als het ka binet zijn werkgelegenheidsnota publiceert. Volgens de woord voerder is de gekozen vorm van educatief verlof (de term was tot voor kort steeds betaald educa tief verlof) "vrij minimalistisch" van opzet. onbewolkt 27 geheel bew 28 licht bew. 21 geheel bew. 27 geheel bew. 28 onbewolkt 30 onbewolkt 25 geheel bew. 23 geheel bew. 27 onbewolkt 31 mist 25 bew. 23 geheel bew. 20 zwaar be> onbewolkt 24 geheel bew. 20 onbewolkt 29 eheel bew. 24 geheel bew. 25 1 onbewolkt 26 onbewolkt 30 onbewolkt 30 licht bew. 30 AMSTERDAM Gisteren werd bij het Allard Pierson Museum in Am sterdam een bi jna 2000 jaar oude Romeinse sarcofaag afgeleverd. Met een hoogwerker werd de doodskist (met een gewicht van ruim 2 ton) omhoog getild om via een raam naar binnen te worden geloodst. De sarcofaag is voor een bedrag van meer dan 100.000 gulden aangekocht door de Vereni ging Rembrandt ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan. Bende steelt 1000 fietsen WINSCHOTEN (ANP) - De gemeentepolitie van Win schoten en de rijkspolitie van Scheemda hebben een bende opgerold die vanaf 1981 in to taal 800 tot 1000 fietsen heeft gestolen. Twintig verdach ten, waaronder ook helers, zijn aangehouden. De gestolen fietsen vertegen woordigen een waarde van naar schatting 500.000 gul den. Het ging de dieven voor namelijk om nieuwe fietsen. Van de gestolen fietsen zijn er tot nu toe slechts tien te ruggevonden. De fietsen werden lijk in Winschoten, Scheem da en Veendam gestolen. De rijkspolitie vermoedt dat de fietsen op andere plaatsen in het land zijn verkocht. Het vermoeden bestaat dat er lan delijk organisaties actief zijn met het op- en verkopen van gestolen fietsen. AMSTERDAM (ANP) - Het gemeentelijke Vijf-meicomité in Amster dam roept de bevolking op mee te werken aan het uitbannen van elke vorm van rassenhaat in de stad. Aanleiding tot de oproep is de geweld dadige dood van een 15-jarige Antilliaanse jongen. De jongen werd afgelopen weekeinde in de Damstraat met een knipmes doodgestoken door de 16-jarige B. De verdachte zou hebben gestoken omdat zijn slachtoffer „vies" naar hem had gekeken en hij zich daardoor beledigd voelde. B. verklaarde dat het slachtoffer een vieze nikker was. Volgens hoofdinspecteur E. Jagerman, chef recherche van het bureau Warmoesstraat, is de verdachte zo dom, dat hij niet weet wat hij zegt. Jagerman: „Ik vind het een beetje angstig dat de trieste dood van de jongen misbruikt zal worden, misschien door politiek links en rechts, en daar moeten we erg voorzichtig mee zijn". Het Vijf-meicomité noemt de moord „een voor de toekomst van de Am sterdamse gemeenschap noodlottige inbreuk op zijn streven naar een vrije en tolerante Amsterdamse samenleving". Morgen wordt een anti racistische demonstratie gehouden, die om 11.00 uur van de Dam ver trekt. Bij het beeld van de Dokwerker zal een krans worden gelegd en een manifestatie worden gehouden. De demonstratie is een initiatief van buitenlandse organisaties en anti racistische en -fascistische organisaties. Verandering van naam wordt duurder DEN HAAG (GPD) - Het ver anderen van de familienaam wordt met ingang van zater dag aanmerkelijk duurder. Tot nu toe behoefde slechts 75 gulden aan advertentie- kosten te worden betaald voor de verplichte publicatie in de Staatscourant. Vanaf zaterdag moet daarnaast een bedrag van 250 gulden aan recht worden betaald. Dat is een gevolg van een wijziging in het Burgerlijk Wetboek. In het verre verleden, voor 1972, was het gewoon dat voor naamswijziging werd betaald. Toen werd er nog een zegelrecht geheven, waardoor voor de wijziging 500 gulden moest worden be taald. Jaarlijks worden onge veer 2500 tot 3000 verzoeken om naamswijziging inge diend. SCHIPHOL - In de lobby van het Scheraton hotel bij Schiphol werkt bloemsierkunstenaar Johan Weisz aan het duurste bloemstuk ooit ter wereld gemaakt. Het bloemstuk wordt opgebouwd uit meer dan 1100 soorten bloemen die met speciale zendingen uit alle delen van de wereld naar Schiphol worden gebracht. Vanavond legt Weisz de laatste hand aan zijn werkstuk, dat zeker nog drie maal zo groot zal worden als op de foto Eisen voor veiligheid jachten verscherpt DEN HAAG (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) gaat scherpe veilig heidseisen stellen voor het varen met pleziervaartuigen. Directe aanleiding is een ern stig ongeluk dat begin juli plaatsvond in de Biesbosch. De maatregelen moeten op 1 januari 1985 van kracht wor den, zo heeft zij het Tweede- Kamerlid Castricum (PvdA) laten weten in antwoord op schriftelijke vragen. In overleg met de betrokken or ganisaties wil de minister strenge regels opstellen voor gasinstallaties aan boord, motorbrandstofsysteem, red dingsmiddelen (aantal) en uitvoering), stuurinrichting en vluchtwegen. Wel wijst de minister erop dat „ook bij veilige installaties ongelukken niet zijn uitge sloten wanneer men er on deskundig mee omgaat. Zelfs op een 'veilig' schip blijft het bijvullen van benzine vanuit een jerrycan een gevaarlijke bezigheid, waarbij men met de nodige omzichtigheid te werk moet gaan". DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris De Graaf (sociale zaken) heeft bepaald dat kinderen die aan het eind van het schooljaar 1982-83 voor hun eindexamen zijn gezakt in het nieuwe school jaar voor kinderbijslag in aan merking blijven komen als zij aan een dagschool de vakken overdoen waarvoor zij zijn ge-, zakt. Zonder deze maatregel zouden ou ders voor deze kinderen geen kinderbijslag meer kunnen krij gen, omdat het aantal uren dat aan studie wordt besteed minder zijn dan de wettelijke vereiste 20 uur per week. De nu getroffen re geling geldt niet voor kinderen die een baan van tenminste 20 uur per week hebben en ook niet voor kinderen die hun opleiding voortzetten aan een avond school. Het maximum aan onderhouds kosten dat recht geeft op kinder bijslag als een kind eigen inkom sten heeft (studietoelage, stage, bijbaantje) is per 1 oktober vast gesteld op 9900 gulden per jaar voor thuiswonende kinderen en op 13.700 gulden voor uitwonen de kinderen. Hierbij mag worden opgeteld de onderwijsbijdrage (college- en inschrijfgelden), het schoolgeld en voor thuiswonende kinderen de reiskosten die nodig zijn in verband met studie of opleiding. Verdeling vondsten VOC-wrakken PERTH/AMSTERDAM (ANP) - Een Australisch-Nederlandse commissie heeft de afgelopen week in Perth de vondsten ver deeld van de wrakken van vier VOC-schepen. waarvan de la ding in de afgelopen twintig jaar geborgen is. Het gaat om de wrakken van de Batavia, de Ver gulde Draeck, de Zuytwyck en de Zeewyck die tussen 1629 en 1727 voor de Australische west kust schipbreuk hebben gele den. De vondsten bestaan uit munten, scheepskanonnen, ankers en persoonlijke bezittingen van de opvarenden. Een deel van de vondsten gaat binnenkort naar Amsterdam, waar de stukken vanaf oktober volgend jaar wor den tentoongesteld in het Scheepvaartmuseum. Mishandeling: twee jaar cel GRONINGEN - Een 22-jarige man uit Almelo en een 21-jarige man uit Groningen zijn beiden door de rechtbank in Groningen veroordeeld tot een gevangenis straf van 2 jaar. De rechtbank achtte hen schuldig aan het me- deplegen van zware mishande ling. De officier van justitie had de ac ties van het tweetal omschreven als "een typisch staaltje van straatterreur". De twee staken op 5 mei van dit jaar in de Groninger binnenstad een - hen onbekende - Gronin ger neer, nadat ze zijn fiets had den opgeëist. Toen de man wei gerde, werden eerst zijn banden kapotgesneden, waarna hijzelf door het agressieve duo met messen werd bewerkt. ZWOLLE (ANP) - De rijkspolitie in de districten Zwolle, Apel doorn en Nijmegen en de ge meentepolitiekorpsen van Gel derland en Overijssel hebben be sloten tot een nauwe samenwer king bij het optreden tegen rond trekkende criminelen. Deze heb ben het volgens de politie vooral gemunt op achterafwonende be jaarden op het platteland in het midden en het oosten van het De criminelen opereren in groep jes en verplaatsen zich veelal met snelle auto's. Hun werkwijze komt erop neer dat een man in de auto wacht, terwijl anderen woningen insluipen onder valse voorwendselen. Voordat de be de gaten hebben wat er gebeurt, zijn de ongenode be zoekers er met allerlei goederen vandoor. Ook wordt in een enkel geval ge weld gebruikt. Dat was op 3 au gustus het geval toen een bejaar de boer in Eibergen de ongewen ste bezoekers te lijf ging. Tijdens de worsteling kreeg de man een hartaanval waaraan hij overleed. De politie schat dat zich in het mid den en het oosten van het land in juni en juli per maand zeker 100 gevallen aan insluipingen en diefstallen hebben voorgedaan, die aan de rondtrekkende crimi nelen worden toegeschreven. Vooral onder de bewoners van de Veluwe is over deze golf van criminaliteit grote ongerustheid ontstaan DEN HAAG (ANP) - Het CPN-ka rlid Schreude: dagelijks bestuui omdat dit buiier partij om een v opgesteld, waar van de CPN on ontwapening wc leerd. erklaring heeft n opvattingen trent vrede en rden geformu- Gewapend met deze verklaring, die volgens Schreuders strijdig is met het verkiezingsprogram ma en de besluiten van het laat ste partijcongres, zijn fractie voorzitster Ina Brouwer en be stuurslid Jaap Wolff gisteren af gereisd naar de Sowjet-Unie Daar zullen zij besprekingen voeren. Ook tot die reis is beslo ten zonder voorkennis of mede weten van het algemeen bestuur, aldus Schreuders. Hij eist dat het dagelijks bestuur op korte ter mijn over een en ander verant woording aflpgt aan de leden. Schreuders vraagt zich in een open brief aan zijn partijgenoten af wat de werkelijke beweegrede nen van het dagelijks bestuur zijn "om op dit moment, en gege ven de toestand van de partij" twee partij-kopstukken naar Moskou af te vaardigen. "Ik vind deze gang van zaken onbegrijpe lijk". aldus Schreuders. "Wij hebben op dit moment andere ta ken dan het beoefenen van dit soort vormen van internationale diplomatie. Bovendien hebben wij te waken tegen het terugval len in de uit de geschiedenis be kende patronen, dat bij conflic ten en moeilijkheden in een com munistische partij of bij belang rijke koersveranderingen de con tacten met de CPSU (de commu nistische partij in de Sowjct- Unic, red.) worden aangehaald" In de notitie van het dagelijks be stuur is volgens Schreuder niets meer terug te vinden van de strijd tegen het zogenaamde "blokdenken". een hoofdpunt in de congresdiscussie van de CPN over vrede en veiligheid. "Ook het verkiezingsprogramma stelt centraal dat de partij zich inzet tegen opdeling van de wereld in twee door de supermachten be heerste blokken", aldus Schreu ders. Ook het verzoek van de vredesbe weging aan de Sowjet-Unie om eenzijdig het aantal geplaatste SS 20 raketten te verminderen, is in de notitie nergens meer terug tc vinden, schrijft Schreuders. Het dagelijks bestuur van de CPN toonde zich bij monde van be stuurslid Ton van Hoek "erg te leurgesteld" over de verwijten van Schreuders. Volgens Van Hoek is er geen sprake van ei genmachtig optreden van het da gelijks bestuur. "Al op 27 mei heeft de partij besloten tot het or ganiseren van een reeks werkbe zoeken aan communistische en andere progressieve partijen in het buitenland", aldus Van Hoek. Schreuders suggestie dat de partij, nu er interne conflicten zijn, weer volgens oud patroon de banden met Moskou nauwer aanhaalt, wijst Van Hoek veront waardigd van de hand. ADVERTENTIE Frans... met 'n vleugje romantiek In de Wassenaarse duinenrichting strand. Doen! sfeervol a la carte restaurant representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc (haal of bel even voor mapie Menu-Suggesties Hotel-Restaurant „DUINOORD" WASSENAARSESLAG 26 2242 PJ WASSENAAR TELEFOON 01751 - TELEX 34383

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7