Mitterrand wil federatie Tsjaad c Fluitconcert voor Rakowski Weduwe Bhoetto roept verzet Pakistan op vol te houden Franse militair gedood bij ongeluk in Beiroet "Chin A Sen Horb en CIAj beraamden staatsgreep' Buitenland VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1983 ISLAMABAD (AFP/Rcutcr) - De Pakistaanse volkspartij (PPP) van oud-premier Bhoetto, die in 1977 werd afgezet en opgehan gen, heeft de bevolking van Pa kistan opgeroepen door te gaan met het verzet tegen het bewind van generaal Zia Ul-Haq. Aange nomen wordt dat de verklaring, die werd verspreid in Karachi en is uitgezonden door buitenland se zenders, geschreven is door de weduwe van de ex-premier, Nus- rat Bhoetto. De PPP riep de Pakistaanse bevol king op door te gaan met de cam pagne van burgerlijke ongehoor zaamheid. die elf dagen geleden begon op initiatief van de "bewe ging voor herstel van de demo cratie". waarin acht verboden oppositiepartijen zijn verenigd. De oproep van de PPP was met name gericht op de bevolking van de provincie Punjab. De meeste demonstratieve acties werden tot nu toe gehouden in de provincie Sind. "Ons volk heeft niet tegen de Brit ten gevochten om te leven onder dc gesel van de slaat van beleg. Onze premier gaf zijn leven. maar hij heeft zich niet overgege ven aan hel onderdrukkingsbe wind", zo stond in dc verklaring. Mevrouw Bhoetto verblijft in Europa sinds zij vorig jaar okto ber toestemming kreeg het land om medische redenen te verla ten. politiebureau aan, waarna dc po litic het vuur opende op de de monstranten. Daarbij zou een be toger om het leven zijn gekomen. Ook gisteren duurde hel geweld in dc provincie Sind voort. Er vielen drie doden bij een scho tenwisseling tussen politic en de monstranten. Daarmee kwam hel onofficiële dodencijfer in an derhalve week tijd van tegen de regering gerichte agitatie op 37. De jongste gevechten braken uit in Mirokhan bij Larkana. 480 km. ten noordoosten van Karachi. De politic gebruikte traangas en gummiknuppels legen betogers die het spoorwegstation aanvie len. Daarna opende zij het vuur waarop werd teruggeschoten. Twee demonstranten en een po litieman kwamen om. Nusrat Bhoetto. PARIJS President Mitterrand heeft gisteren verklaard Franse troepen naar Tsjaad te hebben gezonden om „snel antwoord" te kunnen geven op een nieuw offensief van de zijde van de Libische kolonel Gaddafi. Frankrijk zal tegelijkertijd stre ven naar een situatie die onder handelingen mogelijk maakt. De Franse president sprak zich fel uit tegen een tweedeling van Tsjaad, omdat daarmee „geheel Afrika in een algemene instabi liteit zou worden gedompeld". Als oplossing droeg Mitterrand het idee van een federatieve staatsvorm aan. door Rudolph Bakker Mitterrand legde zijn verklaring af door middel van een door hem zelf nauwkeurig gecorrigeerd in terview in het dagblad Le Mon de. Hij koos deze vorm, aldus het presidentieel paleis, „omdat het onderwerp gecompliceerd en ne telig is en het zich minder voor de televisie leent". De president verklaarde verder in het lange interview in Le Monde onder meer dat het Franse mili taire optreden beslissend is ge weest voor het tot stilstand ko men van de gevechten. „Libië, dat eropuit is een dwingend op gelegde realiteit te scheppen, moet nu zijn acties herzien en het vuren werd gestaakt". Mitter rand erkende tegelijkertijd dat dit „eerste resultaat elk moment weer op losse schroeven kan worden gezet. In dat geval is Frankrijk nu echter in staat mili tair en snel te antwoorden, als het nodig mocht zijn". Ten aanzien van de huidige twee deling van Tsjaad merkte de Franse president op, dat om te beginnen in het door Libië nu bezette noorden maar 150.000 mensen wonen, terwijl het onder het wettige gezag staande zuiden steund. er vier en een half miljoen telt, en ook de bijna gehele produktivi- Gistermiddag vertrok de Franse kertijd voor dat de Franse troe pen niet in Tsjaad waren als een soort inheemse hulptroepen „in een strategie bij de bepaling waarvan zij geen stem heeft". Enig militair initiatief van Habré op eigen houtje zal dus door Frankrijk nimmer worden ge- het land zich daar af speelt. Dat deze praktische twee deling kon ontstaan doordat Frankrijk de Libische opmars niet eerder tot staan had ge bracht, rechtvaardigde de presi dent met de opmerking dat het „in de ogen zeker van de vroegere koloniën, zonneklaar diende te zijn dat de wil tot oorlog en tot overheersing van de kant van Libië gekomen is en niet van de kant van Frank rijk". De Fransen zijn niet gekomen om scheidsrechter te zijn bij hun binnenlandse problemen, aldus de president, maar om het land als zodanig te beschermen in zijn onafhankelijkheid en zijn ge rechtvaardigde belangen. Mitter rand verklaarde „niets tegen Goukouni te hebben", of het moest zijn dat hij door Libische interventie te vragen het conflict had geinternationaliseerd. Ook had de president vriendelijke woorden voor Hissène Habré, die hij „een moedig man en een man vol overtuiging" vond. Hij waarschuwde Habré er tegelij- minister van defensie Hernu naar Tsjaad om er „de troepen te inspecteren". Naar algemeen wordt aangenomen, zal hij presi dent Habré nog eens duidelijk maken dat Mitterrand er niets ovoor voelt hem actief te steunen. alle landen, en Mochten de Franse troepen in Tsjaad echter worden aangeval len door de Libiërs - dan zal er een antwoord komen en zal dat niet louter bestaan uit een defen sieve houding". Gevraagd naar de staatsrechtelijk als onbevredigend ondervonden toestand, dat de Franse presi dent een hele legermacht naar een vreemde mogendheid kan zenden zonder daarover het. par lement te raadplegen of zelfs de regering, antwoordde Mitterrand kort dat „die vraag zich inder daad voordoet, maar dat de situa tie zich niet leende voor het bij eenroepen van het parlement voor een extra vergadering" (het parlement is op zomerreces). Wel zal hij een dezer dagen de voor zitters van de Assemblée en de Senaat ontvangen, benevens de voorzitters van de betrokken ka mercommissies. PARIJS (DPA) - Niet alleen de Amerikaanse, maar ook de Fran se geheime dienst heeft na de Tweede Wereldoorlog ten minste in één geval gebruik gemaakt van een voormalige officier van de Duitse geheime staatspolitie (Gestapo). Dit blijkt uit gegevens van de advocaat Serge Klarsfeld en zijn vrouw Beate die vandaag in 'Le Monde' zijn gepubliceerd. Volgens het echtpaar dat zich be zighoudt met het opsporen van nazi-misdadigers, ging het in het Franse geval om Ernst Missel- witz, die als Gestapo-officier in Vergeten Een Belgisch echtpaar heeft 170 kilometer gereden voordt het pas merkte dat het een van zijn vijf kinderen had achtergelaten. Het gezin, dat van vakantie in Denemarken op weg naar huis was, had na verpozing in een wegrestaurant de reis voortgezet, maar had niet ge zien dat het tienjarige zoontje er niet bij was. Ook toen de familie de Deens-Duitse grens passeerde, miste zij de jongen nog niet. Dat gebeur de pas toen zij Hamburg na derde. De jongen was intussen ont dekt door de motorpolitie en kon enkele uren later met zijn familie worden herenigd. "Zelfbediening" Welgestelde reizigers op de Orient Express tussen Lon den en Venetië stelen als de raven. Sinds dc dienst vijf tien maanden geleden op nieuw werd ingevoerd zijn uit deze luxueuze trein voor werpen verdwenen met een totale waarde van 300.000 gulden. Daaronder zijn talrij ke kristallen champagnegla zen, zilveren koffiekannen en handdoeken met monogram. Men geneerde zich zelfs niet schroevendraaiers op zak te- hebben waarmee allerlei ver sieringen van de wanden werden verwijderd. Een woordvoerder van de Orient Express zei dat passa giers elk souvenir dat zij wil len in de trein kunnen kopen. "Maar zij vinden hel kenne lijk gemakkelijker zichzelf te bedienen". Parfum Een textielfabriek in de Volks republiek China heeft iets op dc markt gebracht voor de vouw "die alles al heeft": ge parfumeerde kousen. Het Volksdagblad, dat dit we reldkundig maakte, zei dat dc kousen "doorzichtig, zacht en elastisch zijn en dat zij minstens tien wasbeurten lang hun geur behouden". "Ook Frankrijk beschermde lid van Gestapo" Parijs Franse verzetsstrijders zou hebben gefolterd. Een Amerikaanse commissie van onderzoek heeft onlangs vastge steld, dat de nu in Frankrijk ge vangen zittende gewezen chef van de Gestapo in Lyon, Klaus Barbie, na de oorlog voor de Amerikaanse geheime dienst heeft gewerkt. Na deze bekend making bood de Amerikaanse re gering de Franse autoriteiten of ficieel haar verontschuldigingen Terwijl Barbie verantwoordelijk wordt gesteld voor de dood van onder meer de Franse verzetslei der Jean Moulin, zou Misselwitz een ander lid van het Franse ver zet, Pierre Brossolctle, hebben doodgemarteld. Een Franse rechtbank veroordeelde de oud- Gestapo-officier daarvoor op 4 maart 1952 bij verstek tot vijfjaar gevangenisstraf. Volgens de Klarfelds zou dit milde vonnis een gevolg zijn van een ingrijpen van de Franse geheime dienst Deze dienst zou Misselwitz na diens gevangenneming in Ber lijn in oktober 1945 al in januari 1946 als agent hebben aangewor ven, omdat hij wegens zijn ken nis van het Franse verzet "zeer nuttig" werd geacht, aldus de ge gevens van het echtpaar Klars feld. Dode en 24 gewonden bij aanslag in West-Berlijn WEST-BERLIJN (DPA/UPI) - Bij een aanslag op het 'Mai- son de France' in West-Bcr- lijn (foto), waarin het Franse consulaat en het culturele in stituut zijn gevestigd, is giste ren een Westduitse vredesac tivist om het leven gekomen, terwijl er 24 gewonden vie len. De man wilde juist een petitie aanbieden. In een telefoongesprek met het plaatselijke kantoor van het Franse persbureau AFP meldde een man dat de actie het werk was van het 'Ar meense geheime leger voor de bevrijding van Armenië (Asala). Als gevolg van de krachtige ex plosie werden de hoogste twee verdiepingen van het gebouw aan de drukke Kur- fürslendamm verwoest, waardoor het grootste deel van de voorgevel en het dak •instortten. Volgens de eige nares van een tegenover gele gen winkel deed dc ontplof fing dc muren van alle gebou wen in het gebied schokken. Volgens de politie was de bom op de hoogste etage van het vier woonlagen tellende ge bouw geplaatst. Met het oog op onderhouds werkzaamheden stonden voor het gebouw steigers en was de gevel met plastic afge dekt. De steigers zakten door de ontploffing meen. (Foto AP). BEIROET (AFP/Rcuter) - Bij het ontploffen van een munitiekist bij een commandopost van het Franse contingent in West-Bei- roet, is gisteren één Franse mili tair omgekomen en zijn acht an deren gewond. De explosie deed zich per ongeluk voor toen een legervrachtwagen met explosieven werd uitgelaten voor de vier verdiepingen tellen de behuizing van het Franse con tingent van de multinationale troepenmacht in Beiroet. Een brandje door nog onbekende oorzaak leidde tot de ontploffing. Op 6 juli kwamen zes Franse sol daten in Beiroet om het leven toen een gebouw waaraan sloop werkzaamheden werden ver richt, voortijdige instortte. Aanslag Bij een aanslag op een kantoor van Air France in oostelijk Beiroet zijn gistermiddag drie mensen gewond. Ten minste twee van de gewonden zijn Libanezen. Een kistje met explosieven was geplaatst voor de deur van het kantoor van de Franse nationale luchtvaart maatschappij. Het gehele, op de derde verdieping van een flatge bouw gelegen. Air France-kan- toor werd verwoest. Ook in de rest van het gebouw is de schade aanzienlijk.. Een beginnende brand kon worden geblust. Op 11 augustus jl. liep het kantoor van Air France in West-Bciroet grote schade op bij een aanslag. i telefoontje eiste ie mand gistermiddag in Londen de verantwoordelijkheid "voor de aanslag in West-Berlijn (op het larison de France) en andere aanslagen op Franse doelen in Beiroet" op voor de "Armeense revolutionaire organisatie Orly". "We zullen onze strijd voortzet ten tot de vrijlating van onschul dige Armeniërs uit Franse ge vangenissen", aldus de opbeller. "Iran achter aanslag op ambassade VS Beiroet" Poolse vice-premier op scheepswerf in Gdansk WENEN - Onverwacht is het gis teren toch nog tot een confronta tie gekomen, tussen de Poolse vi ce-premier Miecyslav Rakowski en de voorzitter van de verboden vakorganisatie Solidariteit, Lech Walesa. Met fluiten, boe-geroep en spreekkoren van aanhangers van Solidariteit werd Rakowski op de Lenin-scheepswerf in Gdansk ontvangen. Tijdens een drie uur durende toespraak en een discussie werd hij herhaalde- door Anton Koene lijk onderbroken. Na deze vuur proef te hebben ondergaan, ver liet hij onder dezelfde omstan digheden de werf. Daarentegen werd Walesa in een triomftocht op de schouders van de arbei ders naar het monument voor de gevallen stakers van 1970, direct buiten de scheepswerf, gedra gen. De Poolse regering heeft Rakows ki in het hol van de leeuw ge stuurd. De vice-premier had ver wacht een toespraak te houden voor ongeveer 300 geselecteerde arbeiders in dezelfde hal, waar drie jaar geleden de overeen komst tussen de regering en het stakingscomité MKS is onderte kend door vice-premier Jagielski en Lech Walesa. Toen de 300 uitverkorenen netjes op hun plaats zaten, drongen nog ongeveer duizend andere arbei ders, met in hun midden Lech Walesa, in de vergaderzaal door. Buiten de hal, die aan beide kan- De Poolse vice-premier spreekt in het hol van de leeuw, de Lenin-scheeps werf in Gdansk, de arbeiders toe. Hij werd veelvuldig onderbroken en uitgejouwd. (foto AP) dat zowel van de kant van de re gering als van Solidariteit con cessies worden gedaan om het land weer op de been te krijgen. Zonder commentaar wees Ra kowski het voorstel af. Rakowski verliet de werf weer, ge volgd door een fluitconcert, boe geroep en pro-Solidariteitsleu- zen. Slechts drie minuten van de lange toespraak met zes inter rupties vond de Poolse televisie geschikt voor de kijkers. Verras senderwijs liet zij ook Walesa in beeld zien. Walesa verliet na afloop de scheepswerf op de schouders van zijn vrienden, werd naar het ten vensters heeft, scandeerden spreekkoren protestleuzen. Rakowski week niet van zijn op dracht af om duidelijk te maken dat de regering niet met Solidari teit wil onderhandelen, omdat zij de verboden vakorganisatie ziet als een politieke organisatie met het doel het land en zijn politieke stelsel te vernietigen. Rakowski - werd daarvoor beloond met hoongelach. Walesa protesteerde daartegen, maar toen Rakowski ook nog een persoonlijke aanval op Walesa begon, werd hij uitge jouwd. Toen Rakowski uitgesproken was, stond Walesa op en stelde voor monument voor de gevallenen van 1970 gedragen en bleef daar terwijl de groep het Poolse natio nale volkslied zong en pro-Soli- dariteitsleuzen riep. De hele scè ne riep spookachtige herinnerin gen op aan de overwinning van Walesa tijdens en na de onderte kening van Gdansk op 31 augus tus drie jaar geleden. Voor de tweede keer deze week is een slag tegen Solidariteit ver keerd terecht gekomen. Bijna niemand gelooft ook meer dat de ondergrondse leider, Wladislaw Hardek, zich vrijwillig aan de au toriteiten heeft overgegeven óf dat de verklaring die hij maan dagavond voor de televisie heeft voorgelezen zijn eigen mening Het is de regering nu ook duidelijk, dat Solidariteit helemaal niet zo zwak is als zij had gehoopt. Op de Lenin-scheepswerf niet en ook elders niet, zoals uit het uit breiden van het verbod tot verga deren binnen het vojvodschap (district) bij Gdansk is gebleken. Belangrijker is nog dat het hele land nu weet dat de weerstand in Gdansk, de geboorteplaats van Solidariteit, niet gebroken is. NEW YORK (Reuter) Teheran is verantwoordelijk voor de bom aanslag op de ambassade van de Verenigde Staten in Beiroet waarbij in april van dit jaar 46 mensen om het leven kwamen. Dit heeft het Amerikaanse televi siestation gisteren gemeld. In de weken na de aanslag in Bei roet ontdekte dc Amerikaanse inlichtingendienst dat de sporen naar het ministerie van buiten landse zaken van Iran leidden. Dit had tevens hel plan beraamd de diplomatieke vertegenwoor diging in Koeweit op te blazen, aldus CBS dat officiële bronnen in de Verenigde Staten'aanhaal- de. De veiligheid rond de ambassade in Koeweit werd verscherpt en het complot is nooit ten uitvoer gebracht. Niet uitgesloten wordt dat de Verenigde Staten in het geheim Rifaal Assad hebben be naderd, de broer van de Syrische president Hafez Assad. Óf deze een rol heeft gespeeld bij het verv' ijdelen van de aanslag en zo ja, welke, is niet bekend. Assad had zijn capaciteiten al eens getoond in het onderhandelen met Iraanse terroristen nadat de ze David Dodge hadden ont voerd, het hoofd van de Ameri kaanse universiteit in Beiroet. Dodge, die in Ira Amerikaanse regeringsfunctiona rissen hadden geen onmiddellijk commentaar op het CBS-bericht. PARAMARIBO (UPI/ANP) - De voormalige garnizoenscomman dant van Paramaribo Roy Horb, beraamde met de Surinaamse oud-president Chin A Sen en de Amerikaanse inlichtingendienst CIA een staatsgreep om het be wind van legerleider Desi Bou- tersc omver te werpen. Dit heeft de Surinaamse oud-minister van i cultuur, jeugd en sport, John Hardjoprajitno, als getuige ver klaard voor de krijgsraad in Pa ramaribo. Vier Surinaamse militairen staan da^r terecht op beschuldiging betrokken te zijn geweest bij plannen voor een staatsgreep en te hebben nagelaten hun supe rieuren hiervan in kennis te stel len. Hardjoprajitno wordt in ver band met de couppoging al ruim een half jaar in Fort Zeelandia I gevangen gehouden. Majoor Horb overleen begin februari jl. j in een cel in het fort: volgens de officiële lezing had hij zichzelf opgehangen. Hardjoprajitno verklaarde dat Horb gewapende mannen beval schietoefeningen te houden om te zien wie het meest geschikt was om legerleider Bouterse te doden. De beklaagden en 12 ge tuigen van de auditeur-militair getuigen dat Horb andere mili tairen had gevraagd hem te hel pen bij het omverwerpen van het regime van Bouterse. Hardjopra jitno zei voor de krijgsraad dat Horb uiteindelijk werd overge haald een coup tegen Bouterse te ondernemen na een bezoek aan Chin A Sen in diens woning in Pittsburgh, Pennsylvania, de af gelopen winter. Chin A Sen nam Horb mee naar Washington om de poging tot staatsgreep te be spreken met een functionaris van de CIA, aldus Hardjoprajit- na. Hij zei dat Horb nog geen be sluit had genomen over een coup, maar wel daartoe besloot nadat hij bij terugkeer in Surina me een anonieme brief vond waarin hij werd beschuldigd van plannen de militaire regerng om ver te werpen. De oud-minister verklaarde dat hij trachtte Horb op andere gedachten te brengen inzake de plannen de legerlei ding te luquideren. Hardjoprajit no verklaarde Horb te hebben gezegd aan de couppoging te zul len deelnemen, om zo de kans te krijgen een regeling uit te werken voor de problemen tus sen Horb en Bouterse. Majoor Horb behoorde tot de 16 Surinaamse militairen die op 25 februari 1980 de regering van premier Henk Arron ten val brachten. Hij brak na de dood van zeker 15 tegenstanders vn het militaire bewind, op 8 de cember 1982, met de legerlei ding. Volgens ingewijden was hij voorstander van verkiezingen en tegen de linkse koers die de mili tairen wilden volgen. Israel stelt terugtrekken leger uit BEIROET/TEL AVIV (AFP/UPI) De gedeeltelijke terugtrekking van de Israëlische troepen in Li banon, waarvan het begin aan het einde van deze week werd verwacht, is enige dagen uitge steld. Volgens de Israëlische radio blij ven sommige Israëlische troepen "ongeveer een weck" langer in Jiet Shoufgebergte dan was voor genomen. Uit Libanese bron werd vernomen dat de Amerikaanse bemiddelaar in het Midden-Oosten, Robert McFarlane, erin was geslaagd Is raël over te halen de hergroepe ring van zijn troepen in Zuid-Li- banon enkele dagen uit te stel len. De Israëlische radio maakte ook melding van McFarlane's pogingen uitstel te bereiken, maar stelde dat de Israëlische re gering al eerder had ingestemd met een dergelijk verzoek van Libanon. Het uitstel moet het Libanese leger meer tijd geven de controle over het Shouf gebergte, waar Druzen en christenen elkaar bestrijden, over te nemen van het Israëli sche leger. Ontsnapte Palestij nen in Shouf gedood TEL AVIV (AP) - Israëlische troepen hebben giste ren vijf Arabieren gedood en drie anderen verwond toen een groep mannen in twee auto's een Israëli sche controlepost in hel Shouf-gebergte aanviel. Het opperbevel verklaarde vanochtend dat bij de aan val geen Israëlische soldaten waren verwond. Het incident deed zich voor nabij het dorp Mukhtara, de plaats waar de linkse Druzenleider Walid Jumblatl woonde. Twee van de gedode aanvallers en alle drie gewonden bleken te zijn ontsnapt uit het interneringskamp te Ansar in Zuid-Libanon, aldus het opperbevel. De bekendmaking identificeerde de aanvallers als ter roristen hetgeen .erop wijst dat zij volgens de Israë liërs Palestijnen waren.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6