Winkelpassage aan Breestraat voor feestdagen klaar actief in I vrije tijd I 'Net als die andere dagen weer een te gekke dag...' Buikhuisen inzet conflict Makelaar zoekt nog gegadigden Bestuurlijke twist over geld voor onderzoek Optreden van Hollywood Stuntteam Doorgereden na aanrijding Auto gestolen hbhhbbhhJ Impressie van een LCKV-zomerkamp Police mogelijk weer naar Groenoordhallen VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1983 LEIDEN De winkelpas sage, die zal komen in het voormalige pand van Pan der aan de Breestraat, opent nog vóór de aan staande feestdagen (Sin terklaas en kerst) haar deuren voor het publiek. De passage, die een bescheiden omvang zal hebben, biedt ruimte aan ten hoogste elf winkeltjes waaronder een restaurant. Met drie zaken is thans overeenstem ming bereikt. Bedrijfsmakelaar Smitsloo zoekt nog gegadigden voor een plaatsje in het overdek te winkelgebied. Desalniettemin is hij optimistisch over een spoe dige opening van de passage. De verbouwing van het pand is mo menteel in volle gang. Smitsloo verwacht pas goed zaken te kun nen doen met belangstellenden door Jan Rijsdam als de winkelpassage is afge bouwd. Hij is er van overtuigd dat de passage een publiekstrek ker zal worden. Bij de gemeente is men niet onge lukkig met de nieuwe bestem ming voor de panden van het voormalige woninginrichtings- bedrijf. De voetgangersverbin ding die ontstaat, tussen Bree straat en Botermarkt, wordt be schouwd als een welkome uit breiding van de 'doorschrijd baarheid' van het Leidse kern winkelgebied. Het overdekt kelen zou ook de versterking van de winkelfunctie van de Bree straat ten goede komen. Passage is echter een groot woord, zo valt wel te beluisteren. Het lijkt bijvoorbeeld in niets op de Haagse passage. De omvang van de Leidse winkelpassage wordt niet alleen een flink aantal maten kleiner, maar ook qua opzet heeft het overdekte winkelge bied weinig te maken met de sjieke Haagse winkeliersstand die bijeen is gebracht in monu mentale straten onder een fraaie constructie van glas en metaal. Strikt genomen is een passage een winkelstraat, met vooral luxe ar tikelen, waar een glazen over spanning bescherming biedt te gen weer en wind maar zon en licht binnen laat. Vandaag de dag noemen handige onderne mers een winkelgebied dat on der dak is gebracht al gauw, en ten onrechte, een passage. De ge prefabriceerde winkelpuien en kunststof fonteintjes onder de sfeervolle kunstverlichting zijn eigenlijk niet veel meer dan een surrogaat. Volgens makelaar Smitsloo moet de Leidse passage niettemin een "klein Babyion" worden. Een af- De passage wordt klaar gemaakt voor gebruik. Het wachten is nu op geïnteresseerde winkeliers. (foto Holvast) spiegeling van het moderne win kelcentrum naast het Haagse Centraal Station. De bedoeling is dat "winkels van niveau" zich in de passage aan de Breestraat zul len vestigen. Kwaliteit en een goede brancheverdeling worden door Smitsloo als doorslagge vend beschouwd voor het wel slagen van de Leidse passage. .Gedacht wordt ondermeer aan een luxe sigarenzaak, een boetiekje, een delicatessenzaak, een tijd schriftenwinkeltje, een koffie shop en een kapper. Met welke zaken inmiddels overeenstem ming is bereikt wil de makelaar nog niet kwijt. Wel dat de onder handelingen met een horeca-ex- ploitant op het laatste moment zijn afgeknapt en dat men ijverig op zoek is naar een ander. De indeling van de passage wordt volgens Smitsloo "speels" en met veel glazen wanden. Op de begane grond komen vijf win kels en een pleintje in het mid den van de passage. Op het en tresol (een tussenverdieping) en op de eerste verdieping is ruimte voor vijf winkeljes en een klein restaurant. De voorgevel van het pand aan de Breestraatzijde, daterend uit het begin van deze eeuw, wordt zo veel mogelijk in de oorspronke lijke staat gelaten. Het is één van de weinige gevels in Leiden met duidelijke kenmerken uit de art nouveau-periode. Het pand is kort geleden op de ge meentelijke lijst van te bescher men monumenten geplaatst. De gevel zal (en mag) daarom geen ingrijpende veranderingen on dergaan. Alleen op de begane grond wordt de toegang tot de passage iets gewijzigd. Maar dit is eigenlijk een verbetering ten opzichte van de vroegere situa tie. De Leidse winkelpassage mag zich dus in elk geval verheu gen op een statige voorgevel. LEIDEN - Het bestuur van de universiteit en het be stuur van de faculteit der rechtsgeleerdheid liggen met elkaar in de clinch over de voorwaardelijke fi nanciering van het onderzoek van de omstreden cri minoloog prof.dr. W. Buikhuisen. Volgens het college van bestuur komt het Buikhui- sen-project wel voor die financiering in aanmerking, volgens het bestuur van de faculteit niet. Wanneer onderzoek voor de zogenaamde voorwaardelijke fi nanciering wordt voorgedragen, moet een zoge naamde externe commissie (mensen van 'buiten') het onderzoek beoordelen. De geldkraan gaat open als het oordeel van de commissie positief is. Wil een onderzoek in aanmerking komen voor de regeling dan moeten in de maanden mei, juni en juli de beoordelingen worden gemaakt. In het geval van Buikhuisen is dat niet gebeurd omdat de faculteit van mening was dat zijn onderzoek niet in aanmer king komt voor de voorwaardelijke financiering. Het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit is het met die gang van zaken niet eens. Dr. Fr. van der Meer, lid van het bestuur: "Wij zijn van mening dat het onderzoek van Buikhuisen wel degelijk extern moet worden beoordeeld. En dat kan ook nog. Voor één september kun je nog bepaalde projecten voor dragen. Een oordeel heb je dan voor één december". Financiering van het project is dan maar voor één jaar. "Niet voor de duur van vijf jaar, zoals gebruikelijk is", zegt Van der Meer. "Het project wordt gepar keerd. Na een jaar wordt bekeken of je het onder zoek wilt handhaven of niet". LEIDEN - Het Hollywood Stunt team geeft dit weekeinde drie voorstellingen op het parkeerter rein bij de Groenoordhallen. In dit team werken stuntmannen en -vrouwen samen, die ook kun sten voor radio en televisie heb ben vertoond. Het Hollywood Stuntteam is nu bezig met een af- scheidstournee. Hoogtepunt van de show is een val van een meisje die in een auto door een hijskraan tientallen me ters hoog in de lucht wordt gehe sen. Met een snelheid van meer dan honderd kilometer valt zij vervolgens loodrecht naar bene den. Zaterdag is er een voorstel ling om 20.00 uur, zondag om 15.00 en om 20.00 uur. LEIDEN - Een 28-jarige Leider dorper belandde gisteren op rijksweg vier (Amsterdam-Den Haag) met zijn bestelwagen en aanhanger tegen de vangrail. De bestuurder kwam met de schrik vrij, maar kreeg wel een proces verbaal van de politie omdat hij de éénassige aanhanger veel te zwaar en verkeerd had geladen. De aanhanger was ter hoogte van het viaduct over de spoorlijn Lei den - Alphen aan den Rijn gaan slingeren de Leiderdorper was de macht over zijn stuur kwijtge raakt. LEIDEN - Een 50-jarige Leide- naar is vanacht door de politie aangehouden omdat hij kort daarvoor was doorgereden na een aanrijding op de Korevaar- straat. Daar had hij rond half twee 's nachts een geparkeerd staande auto geramd. De man kon wor den opgespoord omdat de politie het nummer van zijn kenteken had doorgekregen van de eige naar van de aangereden auto. LEIDEN - De politie heeft giste ren op de Brants Buyskade, een zijstraat van de Herenstraat, twee inwoners van Tilburg aan gehouden die zich verdacht op hielden bij een personenauto. Bij nader onderzoek bleek dat de 19- en 21-jarige Brabanders al in de auto hadden gereden en dat deze was gestolen. Feestavond De Stichting Surinamers Lei den houdt morgen een feest avond met pandero en disco. De avond begint om kwart over tien in het restaurant van de Groenoordhallen en eindigt pas om vijf uur in de ochtend. Tentoonstelling Turnvereniging 'Roomburg' houdt morgen een bloemen en groentententoonstelling in het verenigingsgebouw aan de Vlietweg. De opening ge schiedt om- half twaalf mor genochtend. Bahai De Bahai-gemeenschap organi seert 29 augustus een ge- spreksavond in de Claren- steeg 29. Aanvang is 20.15 uur, informatie is te verkrij gen op tel. nummer 213490. Soos Het Dienstencentrum Binnen- stadJZeeheldenwijk begint het nieuwe seizoen dinsdag middag met een soos aan de Middelweg. Vanaf half drie is er gelegenheid tot koffie en thee drinken, spelletjes doen of het botvieren van de crea tieve talenten. KenG Jong K en G heeft een eervolle invitatie ontvangen voor de Nationale Taptoe Breda die gisteren is begonnen. Drie september is er een speciaal voor de kinderen verzorgd programma. Jong K en G treedt daarin om drie uur op. Repelsteel Het ecologisch eethuis Repel- steel, Breestraat 19, zoekt vrijwilligers. Het liefst men sen met enige kennis over de ecologische keuken. Inlichtin gen kunnen 's middags van maandag tót en vrijdag wor den ingewonnen bij Judy (tel. 121296). Demonstratie Het Leids Platform 'Kruisra ketten Nee' zoekt vrijwilligers' die Leidenaars willen mobili seren voor de vredesdemon stratie op 29 oktober in Den Haag. De eerstvolgende bij eenkomst van het platform is maandag om acht uur in ge bouw Plantage 16. Vido De werkgroep Vido-Leiden (Vrouwen in de overgang) be gint een nieuwe praatgroep voor vrouwen tussen de veer tig en zestig jaar. De praat groep is er om vrouwen de mogelijkheid te geven erva ringen uit te wisselen en el kaar te steunen. De bijeen komsten vinden plaats in ge bouw 'Eigen Wieken' in de Merenwijk. Voor informatie kan worden gebeld met Adriënne Stam (892114) of Rietje Dirkmaat (894797). LEIDEN - De uitwisseling Lei- den-Oxford deze week loopt al weer op haar eind. Voor vandaag stonden nog een paar rondleidin gen en bezoekjes op het pro gramma en vanavond is er een barbecue op de Burcht en een af scheidsavond. Morgenavond om half tien dienen de Engelse gas ten zich op het station te melden. Gisteravond was er in het Lei- derdorpse centrum De Sjelter een gecombineerde square-bam- dance avond. Wat je noemt de voetjes van de vloer (zie foto Hol vast) Net als vorig jaar hielden deel nemers van een LCKV-zomer- kamp een dagboek bij. Vijfen dertig tieners (14 en 15 jaar) en vijftien stafleden zaten tus sen 23 en 30 juli op Terschel ling. Zij hielden een dagboek bij, want, zeggen ze: de kam pen van de Leidse Christelij ke Kampeervereniging beho ren tot de betere Leidse tradi ties. Een (ingekorte) impres sie van een gemengd jeugd kamp. Zaterdag Vandaag om 15.00 uur op de Apollolaan was heel veel nieuw. Kampgangers en stafle den keken elkaar nog zeer on wennig aan. In de bus, een uur later, was het echter snel raak. Een gepraat van jewelste, na men werden uitgewisseld, snoep en drank te voorschijn gehaald. Eindelijk, na op Terschelling nog een half uur te hebben gelo pen, kwamen we aan op 'ons' kampterrein. Veel tijd om van de boot- en busreis uit te rus ten hadden we niet, want de sportknotsen (die organiseren de spelen) hadden al snel een tocht uitgezet. Dat ging dus goed mis. Gelukkig behoedde tentchef Walter ("vuurtoren", Brandaris dus) groepen van een jammerlijke dwaaltocht. Terug op het kamp probeerden wij te gaan slapen, maar dat lukte erg slecht. Sommigen wilden toch nog even namen repeteren. Zondag Een ochtend van regen en ken nismakingsspelletjes in de Grote Tent. 's Middags bleek de zon toch de baas en konden wij ons uitleven in voetbal, honkbal en volleybal. En toen ook nog een ruig overloopspel: Britse Bulldog, oftewel overlo pen zonder door de tikker van de grond te worden getild. Ge lukkig daarop een genoeglijke maaltijd. Slavink en bloem kool. Ook zonder saus (verge ten) heerlijk. Omdat er een C voorkomt in de naam LCKV werd daar op zon dagavond aandacht aan ge schonken. Adjudant Jackie en tentchef Karin hadden met de meisjes van tent 1 een toneel stukje voorbereid over 'anders zijn' en 'acceptatie'. Dit maakte indruk: iedereen begreep haar fijn waar het om ging. Zonder het gemerkt te hebben, was het donker geworden. Tijd voor het dierengeluidenspel, waar bij zeldzame dieren (stafleden dus) moesten worden opge spoord. Vervolgens begon een alweer te korte nacht. Sportknotsen Jaap, Jan en Rut- ger hadden ook iets bedacht: ochtendgymnastiek. In een hoog tempo eten en corvee, waarna koers werd gezet naar paal 8, de strandpaal waar het zo goed toeven is. Na eerst wat onwennig naar eikaars buik en benen te hebben gekeken toch m^ar een duik in het water. Een genot op deze warme dag. Topless zonnen bleek ook hier doorgedrongen en dat bete- kend^yeel bekijks. 's Avonds het mokkenspel. Een volle mok dóór het bos naar een emmer loodsen zonder be schenen te worden door een zaklantaarn van een in het bos verstopt staflid. Daarna slapen. Eindelijk een wat rustiger nacht. Daar waren we allemaal ook wel aan toe. Dinsdag Als vanouds door Johan (de "baas") gewekt, 's Morgens een spel, 's middags een speur tocht van zo'n vier uur. Langs bossen, duinen en moerassen om uiteindelijk op het schitte rende, stille, schone strand te eindigen. Vermoeiend, maar niemand had er spijt van. Het avondeten bestond uit onver valste Leidse stamppot. Even uitrusten en daarna vermaak in de grote tent die tot casino was omgebouwd. Met zelf ge maakte fiches als geld werden er grote winsten en (net echt) nog grotere verliezen geleden. We werden echte gokkers. Van nachtrust was deze nacht ei genlijk amper sprake, want we sliepen pas erg laat. Woensdag O, wat waren we nog moe toen de baas met de snor (Johan dus) aan onze slaapzakken stond te sjorren. Voor het eerst deze week naar het dorp West- Terschelling. Daar liepen ne gen stafleden vermomd rond. Die moesten we zien te vinden en dat lukte aardig, 's Avonds Babbelonië gespeeld met drie stafleden als panel en 35 deel nemers om de onderwerpen te raden. Een groot succes. En zo was ook deze dag weer een feit. Net als de anderen dagen weer een te gekke dag. Donderdag Een zalig relaxte dag van lekker fietsen (gehuurd) door de dui nen. Rood verbrand en lekker uitgerust, 's Avonds werd het sidderen en beven in het bos. Frankenstein kwam op Ter schelling tot leven. Vele spo ken waarden door het bos en bezorgden ons angstige mo menten. Een lijk in een witte overall was het meest ver schrikkelijk door vlak voor ons op te staan en een flitslicht te produceren. Die nacht kostte veel angstzweet. We sliepen muisstil, want slapende spo ken mag je niet wakker ma ken! Vrijdag Laatste kampavond, Bonte Avond. Eerst lekker eten: een barbecue, zo lekker als die nog nooit geweest was. Na het eten cabaret. Wat hebben we gela chen en wat we hebben we ge zongen. Tenslotte zong de staf nog een duet uit de Parelvis sers op een geheel eigen, ont roerende wijze. Daarna was het swingen, wat drinken en gezel lig kletsen. Toen kon de laatste nacht beginnen. Wederom werd er ongemengd geslapen, want aan die regel wordt vast gehouden. Maar dat wil na tuurlijk niet zeggen dat we ook gelijk gingen slapen. De laatste reserves werden aangeproken. Zaterdag Opruimen, pannen schuren, ten ten schoonmaken, propjes en peuken rapen, en zorgen datje met een even aantal sokken in je tas naar huis kan. De laatste dag kortom. Om 17.00 uur op de boot, vanaf Harlingen met de bus, meer slapend dan wak ker. En daar stonden we weer: op de Apollolaan. Doodop maar te vreden. Een moeilijk ogenblik brak aan: afscheid nemen, af scheid van de staf, afscheid van de deelnemers, afscheid van je nieuwe, al dan niet tijde lijke, vriendje of vriendinnetje, afscheid van een wa-wa-wa- waanzinnig mooi kamp. En voor het eerst sinds een week eindelijk weer een rustig sla pen. LEIDEN - De Engelse popgroep The Police komt mogelijk in oktober wederom naar Leiden. De Groenoordhallen zijn kandi daat om als decor te dienen voor een eenmalig optreden van het uitermate populaire trio in Nederland. The Police gaat dit najaar op toernee door Europa en op dit mo ment worden er onderhandelingen gevoerd met de Nederlandse vestiging van de platenmaatschappij van de groep, CBS. Volgens CBS-promotor Jos Louwers zijn drie grote 'concertzalen' kandidaat voor een mogelijk Police-optreden: de Groenoordhal len, de Rotterdamse Ahoyhal en de IJsselhal in Zwolle, waarvan de Groenoordhallen de meeste fans kunnen herbergen (ruim tienduizend). Wanneer de Groenoordhallen deze concurrentiestrijd winnen ko men zanger/bassist Sting en de zijnen voor de tweede keer naar Leiden. Anderhalf jaar geleden concerteerden zij al eens eerder in de-toen afgeladen veehal. Sting, basgitarist en leider van The Police. <foto pr>

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3