Zomer '83 Tumultueuze jaren van De Lindehoeve lijken echt voorbij College verhuist klas Alexanderschool niet sti&ïrm -C PAGINA 2 Stad en rand VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1983 Bijdragen Kees van Kuilenburg Raymond Peil Bremmer voorspelt "Er komt geen eind aan". Dit zei vanmorgen kapper Gerrit Bremmer uit Valkenburg over het maar steeds aanhoudende fraaie zomerweer. Een groot hogedrukgebied afkomstig van de Atlantische Oceaan zorgt ervoor dat de zomer, die toch al uitbundig is geweest, nog wel enkele dagen aan houdt. Mogelijk zelfs tot het einde van de maand. De wind 'ruimt' van noord naar noord-oost en waait met een kracht van vier tot vijf. Alles bij elkaar voldoende om te zor gen voor temperaturen dit weekeinde aan de stranden voor een graadje of 25 of nog iets hoger. In het binnenland kan het zelfs nog warmer wor den en is de kans niet uitgeslo ten dat de dertig graden weer wordt gehaald. Volgens de Valkenburgse bar bier is het vandaag de 37ste dag die deze zomer het predi kaat 'zomers' meekrijgt. Nog vier dagen en de zomer heeft evenveel warme dagen als in 1976". Rozebottelwijn van een goed jaar In huize De Graaff, aan de Kie vitstraat in Boskoop, heerst momenteel topdrukte. Me vrouw W. de Graaff maakt na melijk zelf wijn en dezer dagen verwerkt ze per dag ongeveer twintig flessen, variërend van rozebottelwijn tot niet te ver smaden wijn van zwarte bes sen. "Als je het een leuke hobby vindt kun je elke maand wel bezig zijn. Zelfs 's winters, want van rozijnen valt bijvoorbeeld ook een heerlijke wijn te maken", vertelt de Boskoopse lerares Engels. Vijfjaar geleden kwam zij in Engeland in aanraking met de kunst van het maken van 'country wine'. Sinds die tijd heeft zij er het nodige bij geleerd en kan zij bijna onafge broken vertellen over haar hobby. Van nu tot en met half septem ber heeft de Boskoopse haar handen vol aan de rozebottel wijn. "Je moet ze eerst goed schoonmaken. Dat is een ellen dig werkje. De stekels moeten er af en de pitjes er uit. Het gaat alleen om het vruchtvlees Met een emmer rozebottels ben ik al gauw tweeëneenhalf uur bezig. Daar zoek ik meestal een goed tv-programma voor uit". Als de rozebottels goed schoon zijn worden de andere ingre diënten er aan toegevoegd gist, gistvoedingsmiddel. ko kend water, een kilo suiker per zes flessen wijn, citroen en eventueel tannine of oude ster ke thee. "Dan krijg je een ge weldig vieze prak waar je de vellen afschept. Vervolgens fil ter je het", maakt mevrouw De Graaff het verhaal af. Dan is het tijd om de wijn te la ten gisten. Dat gebeurt in grote flessen met een zogenoemd 'waterslot' erop. Aan de hand van de verdeling van het water in het slot is namelijk te zien wanneer de wijn ongeveer rijp is om te worden gebotteld. Om de anderhalve maand onge veer haalt de Boskoopse wijn- maakster de droesem uit de flessen met een speciaal han dig apparaatje. Belangrijk voor een goed ver loop van het gistingsproces is natuurlijk de temperatuur van de omgeving. "Je moet de tem peratuur voortdurend op ze ventien graden Celcius hou den, anders stopt het gistings proces, en het is erg moeilijk om het weer op gang te krij gen", aldus mevrouw De Graaff. In haar gistingsruimte, die slechts enkele weken per jaar dienst doet als logeerka mer, staan de grote 'gallon jars' hutje-mudje met een elektri sche deken er om heen gedra peerd. De Boskoopse wijnmaakster en lerares Engels mevrouw W. de Graaff en een gedeelte van de voorraad zelfgemaakte wijn. In hel rek liggen de Jlessen vlier bloesemwijnrozebottelwijn. zwarte bes senwijn. bramenwijn en sleedoornwijn broederlijk naast elkaar den gebotteld. Dat gebeurt in gewone lege, gesteriliseerd wijnflessen. Daarbij is het zaak om de wijn niet te vroeg te bot telen. Mevrouw De Graaff: "Ik heb een keer bramenwijn ge botteld, waarvan ik dacht dat het klaar was met gisten, en in het rek gelegd. Toen hoorde ik even later een doffe plof en zat de wijn aan de andere kant te gen de muur". "Nu zit ik echt op de top van mijn produktie om de eenvou dige reden dat ik niet meer ruimte heb om de wijn op te slaan", vervolgt de Boskoopse lerares. "Per jaar kan ik maxi maal driehonderd flessen wijn maken. De vruchten er voor pluk ik het liefste zelf. Ik maak ook vlierbessenwijn, vlierbloe- semchampagne en wijn van Omstreden jeugdsoos viert tweede Lustrum VOORSCHOTEN - Ondanks soms harde tegenstand van de Voorschotense burgerij heeft het Voorschotense open jongerencentrum 'De Lindehoeve' zich tien jaar staande weten te houden. Met een stevige ruk aan de bel, het tappen van een biertje en een toespraak opende wethouder Esselaar op 15 september 1973 de boerderij officieel. Het startschot voor tumultueuze jaren waarin duizenden jongeren de weg naar de boerderij wisten te vinden. Bezoeken die veel jeugdigen uit Voorschoten en omgeving pret tig in het geheugen zullen heb ben opgeslagen. Immers, in De Lindehoeve kon je jezelf zijn en was er altijd plaats voor je. Je trof er leeftijdgenoten met de zelfde interesses en er was mu ziek. Elke gerenommeerde Ne derlandse popgroep heeft wel eens op de planken van de Lin dehoeve gestaan. De Voorscho tense jeugd maakte op vrijdag middag vaak de afspraak: "Ik zie je in de Lindehoeve". Anno 1983 neemt De Lindehoeve nog steeds een belangrijke plaats in cultureel Voorschoten in. Al leen zijn de bezoekerscijfers de laatste jaren (sinds '77) terugge lopen. Dit komt door de veran derde inzichten van de jongeren- raad (het dagelijks bestuur van de Hoeve) over de betekenis van de boerderij voor de jeugd. Een ommekeer vond plaats van grootschaligheid, in de vorm van disco en concerten, naar klein schaligheid. Deze kleinschaligheid komt de laatste jaren vooral tot uitdruk king in nieuwe projecten van het jongerencentrum zoals een poli tiek café, de zeefdrukkerij, vi deo-avonden. het stripcafé en het folkcafé. Programmeren in de breedte, heet dat. Men is nu van mening dat een jongerencen trum meer moet zijn dan een plaats waar alleen maar muziek en drank wordt geconsumeerd. In het begin was de Hoeve slechts open in het weekend en op dinsdagavond. Het liep van zelf: de tap en de muziekkraan wijd open en de tent zat vol. Concurrentie Een andere oorzaak van het terug lopend bezoek aan de Hoeve (in de beginjaren kwamen er zo'n 2500 bezoekers per week, nu schommelt het rond de zeven honderd) is de landelijke trend in het jongerenwerk, vertelt stal- door Dirk-Jan Roeleven meester Thijs Witteveen, die bij na de volle tien jaar als jongeren werker bij de Lindehoeve is be trokken. Ook de concurrentie van Leidse centra (LVC, Bree- huys) is toegenomen. Reden voor met name de jeugd die van buiten Voorschoten kwam om de Lindehoeve niet meer op te nemen in het uitgaanscircuit. Het resultaat van al deze ontwik kelingen is dat nu 90 procent van de bezoekers uit Voorschoten komt. Vroeger, in de topjaren qua bezoekersaantallen, was dit percentage veertig. Bond zonder Naam nu in Voorschoten VOORSCHOTEN - Het hoofd kwartier van de Bond zonder Naam heeft zich deze maand in enkele lokalen van het voormalige internaat Beres- teijn aan de Leidseweg in Voorschoten gevestigd. De Bond komt oorspronkelijk uit Haarlem maar móest het enkele jaren geleden daar nog gebruikte kantoorpand als gevolg van financiële moeilijkheden verlaten. Via een tijdelijk verblijf in Bloe- mendaal heeft de Bond nu domicilie gekozen in Voor schoten. Naar een woordvoerder zegt om voortaan wat ruimer dan in Bloemendaal te zijn ge huisvest en dus mogelijk de activiteiten te kunnen uit breiden. perziken, appelen en bramen". Ook de sleedoorn, een weinig po pulaire vrucht, wordt in Bos koop tot wijn verwerkt. "Dat is het enige wat je met de sleed oorn kunt doen. Jam van sleedoorns is niet te eten. Maar je krijgt er een ontzettend lek kere wijn van. Dat is de mooi ste wijn die ik kan maken", vindt mevrouw De Graaff. Het nadeel van sleedoorns is ech ter dat zij in de omgeving van Boskoop nauwelijks zijn te vinden. "Ik weet ergens wel een struik langs de snelweg maar dan stikken de vruchten van het lood. Dus in de herfst gaan we meestal naar België of Luxemburg op vakantie en staan de struiken, die beneden de rivieren wel groeien, aange geven op de autokaart. Dan gaan we oogsten". Een belangrijk voordeel van haar eigen wijn vindt mevrouw De Graaff het feit dat zij geen sul- fiet toevoegt. "Officieel moe ten wijnbouwers sulfiet toe voegen om de flessen te sterili seren en de gisting stop te zet ten. Ik vind het zonde van de wijn. Je hebt er de volgende dag gegarandeerd hoofdpijn van. Ik steriliseer mijn flessen wel op basis van chloor. Mijn man is chemicus, dus die zal het echt wel weten". "De sleutel van het zelf wijn ma ken". gaat ze verder, "is dat al les gesteriliseerd moet zijn. Je moet er ook vooral niet met metaal in gaan zitten prutsen en je moet veel geduld hebben. De meeste soorten wijn moe ten twee jaar blijven liggen. Al leen bijvoorbeeld rozebottel wijn kun je snel drinken. Ik ben ook heilig van plan de oogst van dit jaar de volgende zomer op te drinken". Hoewel het wijn maken in Ne derland; volgens mevrouw De Graaff, al een wijd verbreide hobby is, is het benodigde ma teriaal slecht te krijgen. Etiket ten en andere benodigdheden, zoals foliedoppen, kurken en etiketten, haalt ze tijdens de vakantie in Engeland. Per fles zelfgemaakte wijn verbruikt ze ongeveer voor twee kwartjes aan materiaal. Het alcoholpercentage van de zelfgemaakte wijnen schom melt meestal tussen de 11 en 18 procent. De kwaliteit gaat vaak vooruit naarmate de wijn lan ger ligt. Mevrouw De Graaf- f:"Ik had een keer lijsterbes senwijn gemaakt, aan het eind van tweede jaar is dat pure ver mouth. Nu houd ik niet van vermouth dus dat bleef liggen en een jaar later bleek het een ontzettend goede Franse wijn te zijn geworden". "Van bleekselderie krijg je een kostelijke moezelwijn", ver volgt zij de opsomming. "Wijn van peuleschillen is ook wel een leuke wijn. Die doet een beetje denken aan de Rosé de Provence". Een geraadpleegd Engels boekje laat zien dat de Engelsen vrijwel alles tot wijn verwerken: brem, sleutelbloe men, paardebloemen, winter penen, klaver, frambozen, pas- tinaak en aardappels. Tot slot een anekdote, volgens mevrouw De Graaff een be kend verhaal: "Als in de zomer grote busladingen mensen worden losgelaten op Parijs dan moet de champagne, a vijf tig gulden per fles, natuurlijk rijkelijk stromen. En dat ge beurt ook wel, maar dan wel champagne gemaakt van jonge rabarber. Die maak ik namelijk zelf ook". Laatste kans op prijs in fotowedstrijd Streekgenoten die nog een kans je willen wagen in onze Zomer '83-fotowedstrijd hebben nog precies vijf dagen de tijd om hun foto's in te sturen. Woens dag aanstaande buigt de ju^y zich over de forse stapel foto's die in de afgelopen weken zijn beland op de bureaus van de streekredactie. Dan heeft de grote schifting plaats waarna de prijzen zullen worden ver deeld. Eind volgende week zul- len de namen van de prijswiil- naars worden bekendgemaakt. Maar, insturen van foto's kan pog. Woensdagochtend om 12.00 uur sluit de inzendter mijn. Ter herinnering: het gaat om uw mooiste of leukste vakantiefoto. Kleur- of zwart wit, dat doet er niet veel toe. Er zijn zeven prpzen te verdelen. Een eerste prijs van 250 gul den, een tweede prijs van 150 gulden en een derde van 100 gulden. Daarnaast zijn er vier 'troostprijzen' van 25 gulden elk. Foto's kunt u sturen aan de stree kredactie van het Leidsch Dag blad, postbus 54, 2300 AB Lei den. Op de envelop graag de aanduiding 'fotowedstrijd'. Zet achterop de foto uw naam en adres alsmede waar en wan neer de foto is gemaakt. Zes actieve medewerkers poèeren voor de tienjarige Lindehoeve. Van links na Wiebes, Mart Rietbroek, Steef Harlaar, Paul van der Burg en Hans de Korte. r rechts: Thijs Witteman, Mark lijk aan tegen deze boerderij om dat ze alleen maar horen over agressiviteit, alcohol, drugs en sexuele vrijheid. Dat zijn de ver halen. Wanneer ze hier ee binnenlopen ontdekken hier een sfeer heerst waar ciale controle optimaal i ders veranderen vaak hun me ning als ze gezien hebben dat hun kinderen hier tot ontwikke ling komen". Minder drukte dus in de Lindehoe ve. Ook een stuk minder agres sie, al valt enig verband hiertus sen moeilijk 'hard' te maken. Een feit is wel dat de beruchte naam van de Lindehoeve als de plaats waar jongeren uit Leiden, Voorburg en Den Haag kwamen om hun onderlinge meningsver schillen uit te vechten, langzaam verdwijnt. De toestanden uit de jaren '75 en '76 toen de buurt veel overlast van het centrum had, werpen een beetje donkere scha duw op de tien jaar Lindehoeve. In die jaren werd er veel en hevig gevochten in het centrum. Het gebruik van pistolen en messen werd daarbij niet geschuwd. Het steeds verder gaande geweld was de reden dat de Lindehoeve in 1976 een weekend gesloten bleef. De enige keer overigens in tien jaar. De reden was volgens Thijs Witteman dat medewerkers ge wapende vriendjes optrommel den om andere gewapende lie den buiten de deur te houden. Toen zijn alle medewerkers een weekend 'in conclaaf gegaan om zich op de situatie te bezinnen. In de tien jaar dat de Lindehoeve bestaat heeft ze op het gemeente huis herhaaldelijk voor ge spreksstof gezorgd. In '74 bij voorbeeld was er de rel rond de stallen die de Lindehoeve wilde behouden, terwijl de gemeente de stallen in alle geheimzinnig heid had gesloopt omdat er een brandweerkazerne op die plaats moest komen. De politieke par tijen en de Lindehoeve stonden op hun kop. Verder kwam het jongerencentrum ten gemeente huize meestal ter sprake als het over subsidie ging of wanneer raadsleden veronderstelden dat er in de Lindehoeve teveel alco hol of zelfs drugs zou worden ge bruikt. Ook bij ouders leefde (leeft dit beeld van de welzijnsinstelling 'De Lindehoeve'. Thijs Witteman hierover: "Ouders kijken moei- Ondanks bezwaren raads- en oudercommissie LEIDERDORP - Als volkomen verrassing kwam gisteren het be sluit van het college van B en W dat de lokaal-loze klas van de Prins Willem Alexanderschool huisvesting binnen het eigen ge bouw zal moeten zoeken. Zij is daardoor aangewezen op de ge meenschapsruimte. Eerder deze week verwierp de leiderdorpse onderwijscommissie het voorstel van B en W om de klas in de Springschansschool onder te brengen. De commissieleden ko zen unaniem voor huisvesting in de rk Meijegaardschool. Zij wa ren van mening dat de onder wijskundige problemen zwaar der wogen, dan de extra kosten die hiervoor gemaakt moesten worden. Ook vanuit de Willem Alexanderschool zelf werd na- "Wethouder Bezemer wekt de in druk dat er nu geen problemen meer bestaan. Voor hem is voor al de besparing erg belangrijk. Bij de schooleiding echter is het B en W besluit hard aangeko men". Volgens schoolhoofd Scherphof heerst er grote teleur stelling en verslagenheid bij het team. "We hebben nu net een mooie gemeenschapsruimte ge kregen en nu kunnen we hem veel minder gebruiken voor de doeleinden waar hij voor was be stemd. Met name met handenar beid zal het improviseren wor den. We zorgen er echter voor, dat het niet de kwaliteit van het onderwijs zal benadelen". J. Blom, voorzitter van de ouder commissie, vindt dat de gemeen te de school in een hele moeilijke situatie manoeuvreert. Ook deze oplossing vindt hij onaanvaard baar. "We laten nog wel van ons horen al weet ik nu nog niet op welke manier". Ook F. Terken, lid van de onder wijscommissie, betreurt de be slissing van het college. "Als tij delijke maatregel kan het wel, maar niet zo definitief. We ko men hier in de volgende vergade ring van de onderwijscommissie nog wel op terug". D'66 raadslid Visser vindt het ook jammer, dat voor deze oplossing is gekozen. "De school is voor zeven ton ver bouwd om te kunnen integreren. Ze hadden beter meteen een noodlokaal erbij kunnen zetten". VRIJDAG Leiden Stadsgehoorzaal - concert Neder lands Kamerorkest, 20.15 uur. Caeciliastraat 18 - Lesbiese vrou wen Leiden vertoont de bio scoopfilm 'Twee ZATERDAG Leiden Parkeerterrein bij Groenoordhallen voorstelling Hollywood Stuntteam, 20 uur. Restaurant Groenoordhallen - feest avond Stichting Surinamers Leiden met pandero en disco, 22.15 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus, Middelste gracht 131. tel. 144359; spreekuur vlgs zo 8 uur tot 24 uur: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877; spreekuur 12 en 17 uur. Wjjk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwjjk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur; R.M.G. Taytel- baum, Hogewoerd 138, tel. 120266; Streefkerkstraat 53, tel. 121334; spreekuur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors. Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zó 8 uur; W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035; spreek uur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: A.A. van Rijn, Ken- nedylaan 24, tel. 314349; spreekuur 12 en 17 uur. za, 'M.J.H. v. Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427; spreekuur 11-11.30 uur in Ge zondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2. zo, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Lei derdorp, tel. 412166; spreekuur 11- 11.30 uur in Gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp P. van 't Woud en L. Middendorp, Hoofdstraat 40, Leiderdorp, tel. 410070; za en zo spreekuur van 12.30- 13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest D. Held, Marelaan 36. tel. 174955. Voorschoten za, A. Melman, J.W. Frisolaan 13, tel. 2493; zo, W. v. Dam, Palestinalaan 29, tel. 3960. Warmond J. Hoornweg, Rooseveltlaan 7, Voor hout. tel. 02522-11393. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 26 aug tot 2 sept door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid. Rosmolen 13. tel. 121060. Apotheek Kok, Topaaslaan 15, tel. 763439. Apotheek Voorschoten - Leidseweg 66. Voorschoten, tel. 2525. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling. Helder. Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36. Lei den. tel. 220513. H. Vestjens. Rijn en Schiekade 23. Lei den, tel. 144323. Oegstgeest R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260. tel. 153266. Voorschoten J. Frencken. J. Rontgenlaan 14. Leid- schendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN Leiden, tel. 768019. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoelerwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7. tel. 410131. spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. - Gezondheidscentrum. Florijn 10. tel. 896193. spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur Oegstgeest Interkruis. Lijtweg 7, tel. 154500. Voorscholen gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641 Swingen Jeugdsociëteit De Lindehoeve in Voorschoten organiseert zater dagavond weer haar maande lijkse Swing Wave-avond. Op deze avonden wordt swingende New Wave en andere 'moderne muziek' gedraaid, zo laten de or ganisatoren weten. Swingers kunnen vanaf tien uur zaterdagavond in De Lindehoe ve terecht. LEIDSCH -SL DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN itische overschrijving Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur) 2311 BG LEIDEN lentsgelden bi| taling te voldoen is met toegestaan incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tnv Damiate Holding BV te Haarlem 61,25 mt f 20.59 Maandaboni (Autom betaling) Losse nummers 0,85 Directie G Koopman Adidir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Adj. Hoofdredacteur Commentaren W F J Wirtz en A A van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W T Jungman (plv) (regio) H v d Post (plv) W F J Wirtz (bin /buil ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941tst. 219 Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Beiroet. Rome, Madrid, Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2