Het leven voor de dood C v jèt .,mr Onderhoudend vervolg absurd vliegavontuur iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiini 'Naked fist' knokken in exotische Filipijnen iiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiii Portret van 'Pleiner' Hans van Sweeden Televisie VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1983 Robert Hays en Julie Hagerty zijn in het vervolg op Flying High op nieuw de reddende engelen in een absurd vliegavontuur. Ging het in het eerste deel nog om een 'gewoon' vliegtuig, ditmaal hebben de makers de actie ver plaatst naar het eind van deze eeuw, wanneer een ruimteveer voor het eerst met passagiers aan boord naar de maan zal vliegen. Van het begin af wordt de kijker geconfronteerd met dolkomi sche situaties, die elkaar in flit send tempo opvolgen. De enige niet-gek die er op de wereld schijnt rond te lopen is Striker (Robert Hays), die echter in een gekkenhuis (de Ronald Reagan psychiatrische kliniek: "voor een ouderwetse behandeling") zit op gesloten. Nu de eerste passagiers vlucht zal plaatsgrijpen met het veer dat hij indertijd zelf heeft getest, krijgt Striker opeens visioenen dat het allemaal verkeerd zal aflopen. Hij breekt uit het dolhuis, weet aan boord van het rampveer te komen, waar - natuurlijk - Elaine (Julie Hagerty) zich aan boord bevindt en juist op het moment dat alles echt uit de hand begint te lopen, neemt Striker het roer Elaine, die hem aanvankelijk had ingeruild voor een ander, staat pardoes weer achter hem en aan het eind, wanneer alles min of meer op zijn pootjes is terechtge komen, vallen de twee elkaar in de armen. ''«i..'H .JU"' "Flying high 2"; regie: ken Finkleman; met Robert Hays, Julie Hagerty e.v.a.; Lido 2, Leiden, al. De grappen volgen elkaar, zoals ge zegd, in flitsend tempo op. Ver wijzingen naar de vorige film zijn ter verduidelijking niet van de lucht en terugblikken kunnen kennelijk niet worden verme den. Dat vertraagt de gang van zaken enigszins, maar hinderlijk is het niet. En al is een enkele grap aan de ou bollige kant, "Flying High 2" zorgt anderhalf uur lang voor on derhoudend vermaak. ANNEMIEK RUYGROK Film ''lil,. 'li 'Naked Fist'; regie: Cirio H. Santiago; hoofdrollen: Jillian Kesner en Darby Hinton; theater: Luxor, Leiden; 12 jaar Susanne Carter is karatekampioene van Amerika en heeft al lang niets meer gehoord van haar zuster Bonnie, een journaliste die voor reporta ge in Filipijnen is. U begrijpt al waar dat naar toe gaat: een stevig knokpartij in een exotisch land. Als diezelfde Susanne op de affiche bovendien nog staat afgebeeld met een tot de navel opengeritste over all. dan is het beeld van de film 'Naked Fist' wel rond. Goed, we waren in de Filipijnen. Daar gaat Susanne naar toe, op zoek naar zus. De speurtocht voert Susanne naar 'Arena', een club voor lief hebbers van de oosterse vechtsport. Na wat plankjes door midden te hebben geslagen, wordt ze snel aangenomen om in de club wat kunsten te vertonen. Een nog onontwikkeld fotorolletje van Bonnie maakt haar wijzer. Op de foto's komt veelvuldig de Arena-club voor. Susanne weet dus waar ze het moet zoeken. Twintig jaar lang heeft Louis van Gasteren geworsteld met het verhaal over Hans van Sweeden. Vele jaren hebben stukken film ervan op de plank gelegen, omdat de cineast er tussendoor 43 grotere en kleinere films moest afleveren, waaronder prijswinnaars als 'Bericht uit Biafra' en de dramati sche behandeling van het KZ-syndroom 'Begrijp je nu waarom ik huil?'. Zelf is hij ervan overtuigd dat zijn nieuwste film alle 62 vorige met stukken slaat. Om zijn persoonlijke betrok kenheid te illustreren, scheert hij in de film zijn baard en snor af met een vei ligheidsscheermes, dat zijn vader ook al gebruikte. Hij wil daarme zeggen dat, nu het grote en tijdverslinden de werkstuk eindelijk klaar is, de maker zelf een ander mens wil worden. Hij wil zijn identificatie met het tijdsbeeld dat hij geschapen heeft kwijt.Binnenkort gaat de film in première. shireen Strooker Louis Andriessen. Ramses Shaffy. «PR-foto* AMSTERDAM - Op 12 april 1963 stierf Hans van Sweeden. Hij was slechts 24 jaar oud: Met een overjarig jachtge weer, dat hij had gevonden in het huis van zijn vriendin, schoot hij zich door de borst. Later zou de politieman Dirk Kuij- per uitleggen hoe dat kon; je doodschieten met een geweer waarvan de loop langer is dan de arm van een mens. Met je duim aan de trekker moet je het ge weer zo hoog mogelijk optillen en dan druk je het uiteinde van de loop met je andere hand ter hoogte van je hart. Hans van Sweeden was een pro- dukt van de jaren vijftig, van de eerste nieuwe generatie na de tweede wereldoorlog; van de kinderen van de wederopbouw, bij wie het zo snel ging, dat zij zichzelf even vlug weer afbra ken, met drugs en intellectuele uitputting. Op zichzelf was Hans van Sweeden niet zo bijzonder. Hij was intelligent maar hij hield het op geen enkele school uit, ook niet in de militaire dienst, noch op het conservatorium. Hij schreef gedichten, een toneel stuk, speelde saxofoon, compo neerde muziek, maakte schilde rijen, rookte, slikte, snoof en spoot. Nooit maakte hij iets af. Behalve dan zijn eigen leven. Bij zijn begrafenis waren meer dan driehonderd mensen, alle spelers uit de Amsterdamse 'scene' van die dagen. In de hoofdstedelijke achterkamers, waarin de turbu lente jeugd van toen zware Van Nelle met hasjiesj rolde en tripte op LSD werd hij snel een legen de, een symbool. De Amsterdamse cineast Louis van Gasteren liet hem in 1961 de muziek maken bij zijn film over de snel herlevende woningbouw 'Alle vogels hebben nesten'. Hij was ook bij de begrafenis en na afloop zei hij tegen Robert Jas per Grootveld, die bij hem in de auto zat: „Daar wil ik wel een film over maken". Nu, twintig jaar later, is die film er. Onder de titel 'Hans, een leven voor de dood' gaat hij begin september in roulatie. door Jan van Beek Tijdsbeeld Volgens het jargon van die dagen was Hans van Sweeden een 'Plei ner', een jongen uit de voormali ge burgerstand, met een echt le ren jasje, liefhebber van Jazz, nu en dan een Marihuanasigaretje, gedichten schrijven als je high was, bier en jenever drinken op het Amsterdamse Leidseplein en praten over moderne literatuur. Volgens Harry Mulisch in zijn 'Bericht aan de Rattenkoning' staat deze groep in tegenstelling tot het rauwe en gemotoriseerde soort jongeren dat onder de ver zamelnaam 'Dijkers' door het le ven ging. Die droegen kunstleer en hielden het op rock; zij rookten zware shag, zaten in de bioscoop en kwamen bij elkaar op de Nieu- wendijk. Het verschil tussen bei de groepen wordt in de literatuur weerspiegeld in het werk van Jan Cremer en Simon Vinke noog. Jan Cremer zal Hans van Sweeden dus eenmaal finaal in de poeier slaan en Vinkenoog zal hem weemoedig in een vers ge denken. I Het is het einde van de jaren vijftig en het begin van zestig. Nog voor de grote rellen Amsterdam zul len doen trillen op de palen, waarop het gebouwd is. De nieu we generatie die na 1940 is gebo ren, dient zich aan. Zij wordt in soorten onderverdeeld onder de namen nozems, provo's, kikkers, bietniks, magiejers, bullen, plei ners, dijkers, dammers en bro- zems. Zij leeft op de breuklijn van een afschuwelijk verleden en een toekomst, die slechts een groteske uitgestelde zelfvernieti ging lijkt. Het heden kan dan al leen nog enige zin krijgen, als al le waarden tot in het absurde kunnen worden onderzocht en waar mogelijk omgedraaid. Daarin lag de kiem van het bizar re einde van Hans van Sweeden. Hoewel in de tijd waarin hij leef de, letterlijk alles mogelijk was, ontbrak voor hem de uitweg op de heilloze weg van de drugs, die hy met een enkel marihuanasiga retje had ingezet. Hij schreef het zelf: „Het plotseling ondervindendat het aardse leven alleen verval is. Alles is duisternis, er is geen uit weg. Alles wat mij vroeger zo mooi scheen, is ontmaskerd. Nog een paar goede werken, en dan zal ik een eind aan mijn leven maken". Louis van Gasteren heeft het korte bestaan van Hans van Sweeden opnieuw tot leven proberen te brengen door mensen, die hem gekend hebben aan het woord te laten. In de afgelopen twintig jaar nam hij tachtig interviews op film op. Alle hoofdrolspelers uit de Amsterdamse „scene" van een kwart eeuw geleden kreeg hij voor de camera. Zij spraken over Hans, maar meer nog over zichzelf, over hun leven dat zich toen als in een hogedrukketel af speelde. Simon Vinkenoog, Frank Lodeizen, Louis Andries sen, Jan Cremer, Johnny van Doorn, Manfred de Graaf, Misha Mengelberg, Ramses Shaffy, Wil lem Nijholt, Robert Jasper Grootveld, kortom allemaal. Meer dan honderd uur beeld en ge luid. Daaruit werd een voorlopi ge versie met een lengte van ne gentien uur gemonteerd. Drie en een half jaar heeft het geduurd, voordat Van Gasteren die had te- ruggesneden tot een bioscoop film van twee uur en vijf en der tig minuten. Veelheid van stijl Twintig produktiejaren is een lan ge tijd voor de totstandkoming van een film. En dat is zichtbaar ook. Omdat Van Gasteren gedu rende die tijd niet helemaal zeker was van het soort eindprodukt dat hij tenslotte zou maken, heeft hij veel interviews op zwart-wit gemaakt, soms met gebrekkige geluidskwaliteit. Die beelden heeft hij willekeurig gemengd met de kleurenopnamen die hij later maakte. Aan het begin van de film laat hij weten dat men daar geen bijzondere betekenis aan mag hechten. Die wisselingen maken het tijds beeld echter volledig levensecht. De oudmodisch aandoende zwart-wit opnamen zijn koppel tekens met de tijd. Van alle inter views zijn slechts fragmenten overgebleven. Boeiende snaps hots van mensen van wie de naam op de lange titelrol wel ver schijnt, maar die in de film naamloos blijven. Je herkent de gezichten van bijna allemaal, als je niet te oud bent en ook niet te jong om in die tijd geademd te hebben. Het verhaal wordt in drie hoofd stukken verteld. Een lange inlei ding verhaalt wie Hans van Sweeden was. In het tweede deel hebben de mensen die hem heb ben gekend het voormamelijk over zichzelf; de film wordt dan de registratie van hun eigen le- Hans van Sweeden - een mens als ieder ander, maar vorral: een kind van zijn tijd. ven een daardoor een boeiend tijdsbeeld. Na de pauze komen in het dramatische slot diegenen aan het woord die de laatste uren van Hans hebben meegemaakt, zijn laatste vriendin en de homo fiele toneelspeler die verliefd op hem wordt. Zij zijn de laatsten van de zestig gezichten die dan twee en een half uur lang over het doek zijn gegaan. Uit al deze interviews blijkt dat Hans van Sweeden geen buiten gewone figuur was, maar een mens als ieder ander. Hij was een kind van de tijd, die het onder werp van de rolprent is gewor den. Volgens sommigen was hij een kleine meeloper, een bijwa gen van het grote gebeuren, waarin alles mogelijk was. Ande ren vonden hem aardig, een vro lijk kind, gek genoeg om uit te nodigen op de vele extravagante feesten die in de huizen van de opkomende jetset werden ge houden. Een jongen waar de meiden uit de 'scene' graag mee naar bed gingen. De kinderen die hij daarbij maakte, ontliep hij vervolgens. Hij was een drugver- slinder, een allesslikker. Hij c sumeerde de hele inhoud var ke toilet- of medicijnkast die der zijn bereik kwam, een rustlo ze zoeker naar de grote kick. Hij liet zich met opzet arresteren met een paar miligram marihua na, in de hoop dat hij in de ge vangenis zou kunnen afkicken. Hij zat zes maanden, maar kwam niet vrij van de drugs. Hij zou wellicht onder zijn gegaan in het leger van de naamlozen die aan de verdovende middelen zijn ge sneuveld, als er niet een aantal geschriften en wat muziek van hem zou zijn achtergebleven. Als Misha Mengelberg, met wie hij heeft samengewoond geen 'me- or hem zou hebben BLIJVERS "Psycho 2" - Geslaagd vervolg op bekende Hitchcock, Lido 4, Leiden. "Flash dance"- Het Fame-virus woekert voort. Studio, Leiden. "Merry Christmas mr. Lawrence" - Beklemmende botsing van cultu ren. Lido 3, Leiden "Hot Bubblegum in het leger" - Flauwiteiten troef. Trianon. Leiden. "Octopussy" - James Bond met een knipoog. Lido 1. Leiden, Euro 1. Al phen. "Lone Wolf McQuade" - Vechtfilm met Carradine en Norris, Euro 3. Al- "Even en oneven" - Spencer en Hill toch weer samen, Euro 4. Alphen. (OP)NIEUW "An officer and a gentleman" - Hu mor. maar ook vals sentiment tij dens opleidingsperiode Amerikaan se officier. City 1. Katwijk. "Tron" - Geniaal computerdeskun dige komt terecht in zijn eigen vi deo-spel em krijgt te maken met alle denkbare gevaren die een compu terbrein kan oproepen, City 3. Kat wijk. "Operation Vigilante" - Actiefilm, City 2. Katwijk. "48 Hours" - Goede actiefilm met Nick Nolte en Eddie Murphy. Euro 2, Alphen. "Samen uit samen thuis" - Een van de leukste films van wijlen Louis de Funès, City 4. Katwijk. SEXFILMS Nachtfilms "Schot in de roos" - Rex, Leiden. "Roze konijntjes op het hete spoor" - Euro 1, Alphen. "48 Hours" - Euro 2. Alphen "Lone wolf McQuade" - Euro 3, Al- "Meisjes or 4. Alphen. DEN HAAG "Psycho 2" - Asta (463500), 16 jr. "Gandhi" - Bijou (461177), al. "Blue Thunder" - Calypso (463502). 12 jr. e smullen" - Euro "Local hero" - Babylon 1 (471656), al. "Flashdance" - Babylon 2, al. "American gigolo" - Babyion 3, al. "Porky's 2...de volgende ochtend" - Cineac 1 (630637), 16 jr. "Ator, the fighting eagle" - Cineac 2. 16 jr. "De Lift" - Cineac 3, 16 jr. "Starwars" en "The empire strikes back" - Du Midi (855770), 12 jr. 'The sound of music" - Euro, al. "Octopussy" - Metropole 1 (456756), 12 jr. Monty Python's "The meaning of li fe" - Metropole 2. 16 jr. "Sophie's choice" - Metropole 3, 16 jr. "The hunger" - Metropole 4. 16 jr. "Tootsie" - Metropole 5, al. "Highroad to China - Odeon 1 (462400), al. "Breathless" - Odeon 2, 16 jr. 'Krieg und Frieden' is net als 'Deutschland im Herbst' en 'Der Kandidat' het produkt samenwerkingsver band van een aantal regisseurs en schrijvers. Half documen taire. half drama geven Volker Schlöndorff, Alexander Kluge, Heinrich Böll en anderen hun visie op het vraagstuk log en vrede. Dat alles in het kader van de vredesbewegin gen en de angst voor atoomwa pens. De makers zeggen Tol stoi's boek Oorlog en Vrede in het achterhoofd en Duitsland voor ogen te hebben gehad. 'Krieg und Frieden' wordt van volgende week donderdag tot en met volgende week zondag door het Kijkhuis (Vrouwen- kerkkoorstraat) vertoond. In het thema oorlog en vrede ver der in het Kijkhuis maandag 'Dr. Strangelove'. Stanley Ku brick maakte deze vrolijke oor logssatire met Peter Sellers in de hoofdrol. Dinsdag en woensdag wordt 'The Atomic Cafe' herhaald. Kevin Rafferty verzamelde daarvoor allerlei Amerikaanse propaganda- filmpjes uit de tijd van de Kou de Oorlog. Aanvang is alle da gen 20.00 en 22.15 uur. Monty Python s "Fhe meaning of li fe" - Odeon 3, 16 jr. "Bad boys" - Odeon 4. 16 jr. "Porky's 2...de volgende ochtend" - Odeon 5. 16 jr. "Dirty looks" - Le Paris 1 (656402), 18 jr. "Society affairs" - Le Paris 2. 18 jr. "Schot in de roos" - Le Paris 3,18 jr. "Octopussy" - Passage (460977), 12 jr AMSTERDAM "Merry Christmas Mr. Lawrence" - Alfa 1 (278806), 16 jr. "Gandhi" - Alfa 2, al. "Richard Pryor life at the sunset strip" - Alfa 3, 16 jr. 'Tootsie" - Alfa 4, al. "Another way" Alhambra 1 (233192), 16 jr. "Sophie's choice" - Alhambra 2 (233192). 16 jr. "Psycho 2"- Bellevue Cinerama (234876/266227), 16 jr. "Local hero" - Calypso 1 (266227/ 234876), al. "Flashdance" - Calypso 2, al. "Even en oneven" - Calypso 3, al. "The sound of music" - Cineac (243639), al. "Getuige van wraak" - Cinecenter (236615), 16 jr. "The Nightporter" - Cinecenter, 16 jr "Fanny St Alexander" - Cinecenter, 16 jr. "The Draugtsman's contract" - Ci necenter. 16 jr. "Octopussy" - Cinema 1 (151243), 12 jr. "Psycho 2" - Cinema 2, 16 jr. "High road to China" - City 1 (234579), 16 jr. Monty Python's "The meaning of li fe"- City 2. 16 jr. "Sophie's Choice" - City 3. 16 jr. "Bad boys" - City 4. 16 jr. "Breathless" - City 5, 16 jr. "Porky's 2 ...de volgende ochtend" - City 6, 16 jr. "Octopussy" - City 7, 16 jr. "Als de kraanvogels overvliegen" - Kriterion, 16 jr. "Spartacus" - Studio K, 16 jr. "Blue thunder" - Leidsepleinthea- ter (235909), 12 jr. "Blue jeans" - Parisien (248933), 18 jr. "Porky's 2...de volgende ochtend" - Rembrandtpleintheater 1 (223545), 16 jr. "Starwars/The empire strikes back" - Rembrandtpleintheater 2 (223545), al. "The hot, the cool and the vicious" - Rex (246132). 16 jr. "De lift" - Roxy (232809), 16 jr. "The house where evil dwells" - Saskia (244152), 16 jr. "Blow up", "Another way", "Les enfants du paradis" - The Movies (245790), 16 jr. "Octopussy" - Tuschinki 1 (262633), 12 jr. Monty Python's "The meaning of li fe" - Tuschinski 2, 16 jr. "Ator. the fighting eagle" - Tu schinski 3, 16 jr. "Flashdance" - Tuschinski 4, al. "Breathless" - Tuschinski 5. 16 jr. "The hunger" - Tuschinski 6, 16 jr. "Woodstock" - De Uitkijk (237460), Heinrich Böll werkte r de Krieg und Frieden". (Foto API tien dagen volgende week weer open. Begonnen wordt met een cyclus films van de Italiaanse regisseurs Federico Fellini en Pier Paolo Pasolini. Woensdag staat Fellini's vierde film 'II Bidone' op het pro gramma. Verkleed als geeste lijken weten .drie zwendelaars mensen het geld uit de zak te kloppen. Een dag later een an dere film van Fellini 'Roma'. Hierin geeft hij zijn visie op de Italiaanse hoofdstad. Van toen hij nog een provinciale jonge ling was tot aan de jaren zeven tig. Aanvang is beide dagen 20.00 en 22.15 uur. gecomponeerd, waardoor Louis van Gasteren werd geïnspireerd om met een film 'dit onaffe ver haal' af te maken. Daardoor werd bij het boeiende lij dend voorwerp van een tijds beeld. Van Gasteren zegt: „Werkend aan de film bleek dat het mij tenslotte niet meer ging om Hans, die aardige jongen die ik gekend had, maar dat het in derdaad ging om het leven voor de dood. Dat was ook steeds het thema waar wij in alle gesprek ken op terugkwamen, de ouders, het nest, de identificatie, het tel kens opnieuw beginnen, berus ting, aftakeling, het onder ogen zien van de dood". De violiste Vera Beths, die een sonate van Hans van Sweeden speelt, zegt: „Als je de sfeer eruit laat en de gedachte, nou dan speel je het anders, hè, dan is het meteen niks, een paar noten De meest in het oog springende film die komende week via de televisie wordt uitgezonden, is 'The Deer Hunter'. Belgiè 1 heeft hem voor volgende week vrijdag op het programma staan. Een film die een paar jaar geleden de nodige Oscars in de wacht sleepte. Ondèr an dere ééntje voor Christopher Walken als beste bijrolspeler. Net als John Savage en Robert de Niro is hij eon fabrieksar beider die het grauwe maar vertrouwde mid westen van Amerika verruilt voor de Viet- nam-verschrikkingen. De drie gaan er ieder op hun eigen ma nier aan onder door. In de bij rollen onder andere Meryl Streep. Aanvang 20.15 uur. In de film noir-reeks op de Duit se tv maandag (23.00 uur) 'Une si jolie petit plage' met Gerard Philipe in één van zijn beste rollen. Hij is Pierre, een beetje mysterieuze man die buiten het seizoen arriveert in een badplaats en in een klein hotel letje zijn intrek neemt. Nie mand weet dat hij daar ook als kind heeft gewoond, niemand weet dat hij samen met een be 'The Deer Hun- roemde zangeres vertrok en niemand weet dat hij gezocht wordt wegens moord op die zelfde zangeres. De Nederlandse tv pakt morgen avond behoorlijk uit als eerst 'Griffin and Phoenix' (20.30 uur) wordt vertoond en iets la ter 'Rififi in Amsterdam'. De eerste is een tikkeltje melodra matische film, maar heeft wel sterren als Jill Clayburgh en Peter Falk in de hoofdrollen. De tweede is een twintig jaar oude Nederlandse film. Vol gens de speelfilmencyclopedie een broddelwerkje waarin soms aardig wordt geacteerd. U kunt daar om 23.45 uur een eigen mening o

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15