LEIDSCH DAGBLAD y Militairen in Leeuwarden staken actie Staatsobligaties vervalst Rapport had gif al lang gemeld Voor snelle beslissers Schooldak getest: 27 doden Twaalf jaar voor twee Italianen Massale mars voor Aquino df REMMENSERVICE fOS -AUTOWARENHUIS Ontvoerde Argentijnse politicus is terecht LEEUWARDEN ALS U NU EEN ABONNEMENT NEEMT! 11 kamsteeg DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37173 Directeur G. Koopman Postbus 54 Hoofdredacteur: drs.J.W.E. Metselaar 2300 AB Leiden Adj.hoofdredacteur:R.D.Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voortel.nrs.zie colofon In Taiwan: TAIPEH (Reuter/AFP) - Op een middelbare school in Feng Yuan op Taiwan zijn 27 meis jes omgekomen en 84 gewond toen het dak boven de aula in stortte. De provinciale onderwijsin- specteur, Huang Kun-Huei, die zich verantwoordelijk stelde, voor het ongeval heeft zijn ontslag ingediend. Het ongeluk gebeurde toen ruim 600 scholieen in de aula de openingsbijeenkomst van het nieuwe schooljaar bij woonden. Naar wordt aange nomen stortte het dak in door dat er te veel water op lag. Het dak was onder water ge zet om de net vernieuwde dakconstructie te testen. Alle slachtoffers waren meisjes tussen de 15 en 16 jaar die aan één kant zaten en die onder neervallend modder en puin terecht kwamen. Geen van de jongens, die aan de andere kant van de zaal zaten, liep verwondingen op. Bij Zwitserse bank verzilverd DEN HAAG (GPD) - In Zwitser land zijn vervalste obligaties op gedoken van de Staat der Neder landen. Het gaat om enkele stuk ken ter waarde van tienduizend gulden. De hoofdofficier van jus titie in Amsterdam leidt het on derzoek naar de vervalsing. In middels heeft het ministerie van financiën de banken en effecten handelaren gewaarschuwd. De vervalste rentecoupons zijn bij een Zwitserse bank aangeboden ter verzilvering. Bij de gebruike lijke controle door een Neder landse bank, kwam de verval sing aan het licht. Het betreft na maak van schuldbewijzen aan toonder ter waarde van tiendui zend gulden van een staatslening uit 1981. Die lening bedroeg 950 miljoen gulden legen 12,5 pro cent rente. Van de obligaties blijft meer dan 95 procent binnen de kring van het bankwezen. Slechts voor 36 mil joen gulden zi.jn in 1981 „klassie ke" schuldbewijzen aan toonder uitgegeven. Alleen beleggers die om een of andere reden hun geldzaken niet via de bank wil len regelen, nemen nog zulke stukken. Het ministerie van fi nanciën sluit niet uit, dat er nog meer vervalsingen zullen opdui ken. Vijfde deel aanvragen werd verkeerd ingevuld HOORN (ANP) - Tot en met zon dag kan de lucht boven Hoorn tot Medemblik worden verduisterd door grote rookwolken. De rook is afkomstig van een groot aantal stoomvoertuigen dal op het traject tussen beide gemeenten rijdt. Rechts een uit 1925 daterende loco motief afkomstig uit Twente. (Foto ANP» DEN HAAG (GPD)- Bijna eenvijfde van de in 1981 ver strekte eenmalige uitkeringen zijn ten onrechte ver strekt. Dat blijkt uit een onderzoek van het ministerie van sociale zaken. LEEUWARDEN (ANP/GPD) - De stiptheidsactie op de vliegbasis Leeuwarden is vanmorgen voor tijdig beëindigd op verzoek van de militaire belangenorganisa ties. De organisaties hadden de actievoerders er op gewezen dat zij niet konden overleggen met staatssecretaris Hoekzema (de- Voor ontvoering mevr. Van der Valk DEN BOSCH (ANP) - De recht bank in Den Bosch heeft van morgen twee Italianen die vorig jaar betrokken waren bij de ont voering van mevrouw Van der Valk veroordeeld tot 12 jaar ge vangenisstraf op grond van af persing en medeplichtigheid aan mensenroof. Een 35-jarige man uit Konstanz die het contact over het losgeld had onderhouden met de familie van de ontvoerde vrouw werd veroordeeld tot 8 jaar. De ontvoering duurde van 27 no vember tot 17 december vorig jaar. In ruil voor de vrijlating van mevrouw Van der Valk, echtge note van de eigenaar van een res taurant-keten, werd een losgeld betaald van 12 miljoen gulden. Daarvan is tot nu toe slechts 2 miljoen teruggevonden. Zonnige perioden Zonnige perioden en droog weer. Mini mumtemperatuur ongeveer 15 gra den, middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Matige noordoosten wind, aan de kust af en toe krachtig, windkracht zes. Morgen worden er opnieuw zonnige pe rioden verwacht, waarbij de tempe ratuur in de middag lol ongeveer 26 graden oploopt. Dat is zo'n graad of vier boven de normale waarde voor eind augustus. Regen wordt er niet Dit weertype wordt veroorzaakt door een hogedrukgebied. dal zich uitstrekt van het zeegebied in de omgeving van de Azoren via de Britse eilanden naar Scandinavië. Boven de Alpen hand haaft zich hel centrum van een om vangrijke. maar ondiepe depressie en veroorzaakt daar op tal van plaatsen regen of onweersbuien. In het week einde zal de temperatuur iets dalen. 26 augustus 1983 Zon op: 06.51 uur, zon onder: 20.42 uur. Maan op: 22.07 uur, maan onder: 09.20 fensie) als tegelijkertijd een mo delactie werd gehouden. Vanmiddag zou er op het ministe rie van defensie technisch voor overleg plaatshebben tussen be langenorganisaties en ambtena ren, vooruitlopend op het over leg van 1 september. Volgens een woordvoerder van Defensie zou daarbij worden gesproken over de omstreden ziektekostenrege ling voor militairen. De actie in Leeuwarden werd gehouden uit protest tegen het plan van de staatssecretaris gezinsleden van militairen niet automatisch meer mee te verzekeren in de ziekte kostenregeling. Niet duidelijk was vanochtend of de staatsse cretaris vanmiddag bij het over leg aanwezig zou zijn. Hoekzema heeft de beëindiging van de stiptheidsactie vanoch tend "verstandig" genoemd. Hij blijft echter op zijn standpunt staan dat hij een adempauze no dig heeft om de kwestie van de ziektekostenregeling nader te bekijken, aldus zijn woordvoer der. De actievoerders in Leeuwarden kondigden vanochtend vroeg nog aan dat zij hun actie pas zou den beëindigen als de staatsse cretaris bereid zou zijn de ziekte kostenregeling "mee te nemen" in een vergelijking tussen de ar beidsvoorwaarden van burger ambtenaren en militairen. Giste ren dreigden de actievoerders met een uitbreiding van hun ac tie naar andere krijgsmachton derdelen indien Hoekzema niet aan hun wensen tegemoet zou komen. MANILLA (UPI/Reuter) - Bijna een miljoen Filippijnen waren vandaag op de been toen de doodskist van de zondag ver moorde oppositieleider Benigno Aquino werd overgebracht van zijn huis naar de kerk waar hij voorlopig zal worden opgebaard. De optocht liep uit op een grote en indrukwekkende demonstra tie tegen het bewind van presi dent Marcos. Incidenten bleven "it. (Zie ook pagina 9) Raadselachtige explosie schrikt Amsterdam op AMSTERDAM (ANP) - Bewoners van Amsterdam en wijde omtrek werden vanochtend omstreeks tien uur opgeschrikt door een zware explosie waarvan de her komst tegen het middaguur nog niet was opgehelderd. In het oos ten van de hoofdstad sneuvelden diverse ruiten. Katapult wordt verboden wapen DEN HAAG (GPD) - Een kata pult die als gevaarlijk wapen kan worden gebruikt is met ingang van 1 oktober verbo den, zowel het in bezit heb ben of zelf vervaardigen, als ook het invoeren of leveren aan derden. Speelgoedkatapulten vallen niet onder de verbodsbepa ling. Uit proeven is gebleken dat bij gevaarlijke katapulten afge schoten projectielen, zoals ronde stalen of loden kogels, dezelfde uitwerking hebben als uit vuurwapens wegge schoten kogels. Deze kata pulten worden vooral ge bruikt als wapens gericht te gen de politic. Wie in het bezit is van een der gelijke katapult krijgt de mo gelijkheid deze gedurende een periode van 14 dagen bij de politie in te leveren. Voor een gekocht exemplaar wordt een schadevergoeding gegeven van 5 gulden, voor een zelf gemaakte katapult 50 cent. Het woord fraude wil het ministe rie niet in de mond nemen omdat de oorzaak nog niet is vastge steld. Het is mogelijk dat aanvra gers onbewust verkeerde gege vens over hun inkomen hebben verstrekt. De gegevens van het onderzoek zijn naar de Tweede Kamer gestuurd. De personen die ten onterechte een eenmalige uitkering kregen, hebben op de aanvraagformulie ren een te laag inkomen opgege ven. Op grond daarvan kregen zij de uitkering (variërend van 150 tot 450 gulden), die de regering in 1981 voor minimum-inkomens had gereserveerd. Bij vergelijking met belastinggege vens bleek dat 18 procent in werkelijkheid een iets hoger in komen had. Het zijn vooral be jaarden die een te laag inkomen opgaven. Zij vulden alleen hun aow-inkomen in, terwijl ze ook rente-inkomsten hadden of een klein aanvullend pensioen. In 6 procent van de onderzochte gevallen is een eenmalige uitke ring toegekend, maar ging het om huishoudens die niet het ge hele jaar een minimuminkomen hadden, hetgeen de bedoeling was. In 76 procent van de geval len bleek alles juist. Het ministerie heeft het onderzoek steekproefsgewijs uitgevoerd. In 1981 is aan ruim 300.000 gezin nen en alleenstaanden een een malige uitkering verstrekt. Daar van zijn 3174 gevallen in het on derzoek betrokken. Het ministerie van sociale zaken vermoedt dat in 1982 bij al ver strekte uitkeringen en dit jaar bij eventueel volgende uitkeringen minder problemen zullen zijn. In 1981 moesten de mensen zelf for mulieren aanvragen en invullen. Vorig jaar hebben de sociale diensten van de gemeenten die taak overgenomen. 24 PAGINA'S Premier lubbers: (foto ANP» Belastingen kunnen wellicht omlaag Oostblok dreigt met eigen raket Volvo Car naar 100.000 auto's Zwemsters halen zilver op 4 x 100 m. GRATIS KONTRÓLE OF TESTBANK HOGE RIJNDIJK 5, LEIDEN. TEL. 071-120248. (Direkt naast Het Motorhuis). BUENOS AIRES (Reuter) - Patri cio Kelly, de Argentijnse politi cus die gisteren in Buenos Aires werd ontvoerd, is terecht. Hij stapte vanochtend een gebouw van de Argentijnse automobilis tenvereniging in een buitenwijjk van de hoofdstad binnen en zei: "Ik ben Kelly, waarschuw de po litie". Patricio Kelly werd gisteren op en kele straten van zijn huis over vallen, geslagen en weggevoerd in een van de twee auto's waarin geüniformeerde mannen zaten. Later werd gemeld dat zijn lijk was gevonden. Kelly heeft herhaaldelijk de voor malige marinebcvclhebber Emi- lio Massera beschuldigd van ver grijpen tegen de mensenrechten. Hij stelde een onderzoek in naar het lot van vermiste Argentijnen. Kelly werd later door de politie opgehaald. Deze zei dat hij was ontsnapt door uit de rijdende au to van zijn ontvoerders te sprin gen. De echtgenote van Kelly verklaarde dat haar man daarbij "ernstig gewond" was, maar vol gens de politic is hij "gezond en wel". MAASLUIS (GPD) - Ondanks dat in 1974 al bekend was dat de grond in de Steendïjkpolder in Maassluis was verontreinigd met zware metalen heeft de gemeen te in 1977 daar toch een nieuw bouwwijk laten bouwen. Het In stituut voor Bodemvruchtbaar heid in Haren had in een rapport opmerkingen gemaakt over de aanwezigheid van giftige stoffen. Het gemeentebestuur van Maas sluis zegt het rapport nooit in handen te hebben gekregen. Deze week maakte het gemeente bestuur van Maassluis bekend dat de bodem van de Steendijk- polder sterk is vervuild. Er zijn grote concentraties zware meta len, pesticiden, olie en gechlo reerde verbinden aangetroffen. Volgens wethouder Van der Knaap wist niemand bij de voorberei dingen van de nieuwbouwwijk af van het bestaan van het onder zoek van het Instituut voor Bo demvruchtbaarheid. 'Niemand heeft ons er op geattendeerd' Men heeft nooit aan vervuiling gedacht omdat het landbouw grond betrof. Ook werd geen ver band gelegd met de in 1975 aan getroffen vervuiling in de Broek polder in Vlaardingen, dat met hetzelfde slib uit de Rotterdamse havens is opgespoten. Het instituut heeft in de Steendijk- polder alleen de invloed van zwa re metalen op de gewassen al daar onderzocht. Op dat moment had men er nog geen idee van dat het slib ook met andere stoffen verontreinigd kon zijn. Een boer die jarenlang op de gifgrond ge wassen heeft geteeld, beweert nooit iets van gif te hebben ge merkt. (Zie ook pagina 7) De stiptheidsactie op de vliegbasis Leeuwar den is voortgekomen uit een algehele onvrede binnen de krijgsmacht over de rechtspositie van militair personeel. Die onvrede is goed te begrijpen: de door de jaren heen opgebouwde privileges die militairen genoten ten opzichte van de burgerambtena ren, lijken in een onevenredig kort tijdsbestek weer even hard te wor den afgebroken. De militairen vre zen hierdoor voor een forse aan slag op hun portemonnee die in geen verhouding zal staan tot de bezuinigingen in de inkomenssfeer van de burgerambtenaren. Het plan van staatssecretaris Hoek zema (defensie) om gezinsleden van militairen niet meer automa tisch mee te verzekeren in de ziek tekostenregeling, was voor de mili tairen de druppel die de emmer deed overlopen. Het plan werd beantwoord met de stiptheidsactie, die vanmiddag werd beëindigd na dat de staatssecretaris en de mili taire belangenorganisaties een voorlopig compromis hadden be reikt. Achteraf moet worden vastgesteld dat het gedoe rond de ziektekos tenregeling weinig te maken had met serieus overleg over een niet onbelangrijke aangelegenheid. De militairen hebben qua rechtspositie in sommige opzichten inderdaad een voorsprong op hun burger-lot genoten. De ziektekostenregeling is daarvan een voorbeeld Als verzachtende omstandigheid geldt echter dat militairen in een andere werksituatie verkeren. Ze draaien nachtdiensten, langdurige (veld)oefeningen en staan voortdu rend bloot aan onverwachte over plaatsingen langs trajecten van bij voorbeeld Leeuwarden naar Maas tricht. Dit verklaart hun uitzonderlijke rechtspositie ten opzichte van de burgerambtenaar, die al deze on- gerieven, gemiddeld genomen, niet kent. Dat de rechtspositie van militairen zo veel mogelijk wordt gelijk getrokken met die van de burgerambtenaren, is een lofwaardig streven. Het principe van gelijke monniken ge lijke kappen dient in een tijd van noodzakelijk geachte bezuinigin gen nadrukkelijk op de voorgrond te treden. Een absolute voorwaar de daarbij is echter dat de monni ken onderling dan ook inderdaad vergelijkbaar moeten zijn. En dat is in het geval van de ambtenaren en militairen nog niet gebleken. Zolang een "pakketvergelijking" tus sen militairen en overige ambtena ren ontbreekt, zijn bezuinigingen die een aanzienlijke inkomensver slechtering tot gevolg hebben, niet aan te bevelen. Er zijn in dat geval wel andere posten te vinden waar op kan worden gesnoeid. De bon den hebben daarvoor al een aantal suggesties aangedragen, waarover goed overleg in principe mogelijk moet zijn. Het valt niet goed in te zien waarom dat tot nu toe niet is gelukt. Tot voor kort leek het erop dat staats secretaris Hoekzema en de bon den alsnog tot overeenstemming zouden komen. De staatssecretaris heeft die overeenstemming-op zicht onnodig doorkruist door te roepen dat eventuele acties voor hem onaanvaardbaar waren. De militaire bonden verdienen ech ter evenmin een schoonheidsprijs. Het niet of trager opstijgen van F- 16 straaljagers mag dan misschien rustgevend zijn geweest, de geor ganiseerde stilte in het luchtruim was wel wat voorbarig. KAMSTEEG BIEDT U MEER Naam Straat Postcode plaats Telefoon wem krant Daarna betaal i» md 20.59 (met automatische betaling» naai/61.25 per jaar 233.50 v keuze aankruisen Kamsteeg Zuid B V. Oegstgeest, Leiderdorp, Katwijk, Voorschoten LEIDSCH m DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1