c Erfenis Nederhorst opgemaakt Volvo Car: produktierecord Kort zakelijk Marktberichten Duitse oost-westhandel naar broederlijk record Meer spaargeld naar dan van bankrekening VHegpersoneel vreest komst van Air Holland Veertig miljoen voor schuldeisers gevelde bouwreus Heineken: cao is meer dan arbeidsvoorwaarden Beurs Amsterdam DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 Economie Mosselen De mossel wordt steeds populair der in Nederland, maar België blijft veruit de grootste afnemer van de Zeeuwse schelpdieren. Dat is de conclusie van het pro- duktschap voor vis en vispro- dukten in Bergen op Zoom. na dat het seizoen 1983 echt op gang is gekomen. Tot op dit moment is in eigen land 3000 ton van mos selen meer afgezet dan in de ver gelijkbare periode van vorig jaar. De 14.000 ton die in eigen land voor de onmiddellijke consump tie bleven (vorig jaar 11.000 ton) steken echter schril af bij de 63.000 ton mosselen die naar Bel gië zijn gegaan. De conservenfa- brieken volgen met 32.000 ton op een goede tweede plaats. Tot en met gisteren is 4000 ton afge voerd naar Frankrijk en 126.000 ton naar verschillende andere landen. Dollar De dollar is de inzinking van de af gelopen dagen al weer te boven. Op de wisselmarkt in Amster dam werd de middenkoers giste ren bepaald op 2,95, bijna drie cent boven de koers van dinsdag. De banken en de grenswissel kantoren in Nederland vragen momenteel 3.01 voor een dollar en betalen er 2,89 voor. Er kwam gisteren een eind aan de speculatie op een rentedaling in de VS. nadat bekend werd dat de Amerikaanse regering in de afge lopen tien maanden 180 miljard dollar teveel (meer dan begroot) heeft uitgegeven. Daardoor ver dwijnen veel dollars richting staat en gaat de rente weer om hoog. Toyota De Japanse autofabriek Toyota voorziet steeds meer afzetproble- men als gevolg van de harde con currentie en de importbelemme ringen van Westerse landen. Wel iswaar heeft het concern de aan dacht al in belangrijke mate en met succes verlegd naar het Mid den Oosten, maar daar heeft men weer te kampen met verminder de olie-inkomsten en koop kracht. Dat staat in het jaarver slag van het grootste Japanse au tomobielconcern. Toyota maakte in het afgelopen boekjaar een netto winst van 2,45 miljard gul- den over een omzet van bijna 60 miljard. De produktie van perso nenauto's nam toe tot 2,31 mil joen stuks, maar die van bedrijfs auto's nam af tot 877.000 stuks. Van de totale produktie ging 51 procent naar het buitenland. Krant Dagbladen trekken aanzienlijk meer lezers dan direct uit het aantal abonnementen en de ver koop van losse nummers van af te leiden. Van de oplage van on geveer 4,5 miljoen kranten per dag gaat gemiddeld zestien pro cent naar huishoudens die geen abonnee zijn en geen los num mer hebben gekocht. Het samen lezen (delen van de krant met bu ren of bekenden) is daarmee veel wijder verbreid dan gedacht. Dit blijkt uit een onderzoek van Ce- buco, de marketing organisatie van de Nederlandse Dagblad Pers (NDP).het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit. Voor al in het noorden des lands neemt het aantal samenlezers toe. De oplage van de dagbladen is blijkens het laatste cijfer in een jaar tijd licht (0,8 procent) ge daald. Het aantal advertenties daalde in de eerste 32 weken van dit jaar met 3,9 procent: De laat ste maanden is er echter een ken tering opgang gekomen en lijkt het advertentievolume weer toe te nemen. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: Datum van 24 augustus Andijvie per kg. 0,28-0.33. Sperziebonen 1,51-1.80. Groene Kool 0.18. Bospeen II 1,45-1.71, Waspeen AI per kist 5.80- 9,30. BI 16.00-22.50. Cl 12.20-14,50, Aanvoer: 134 ton. Breekpeen BI per kist 4,20-5,40, Cl 12,40-13.70. Prei B per kg. 1,22. Uien per kg. 0,62, Peterselie (krul) 0.50, Sel denj 0,24-0.51, Bloemkool 6 per bak I WEST-BERLIJN - De waarde van de handel tussen West- en Oost- Duitsland heeft in de eerste helft van dit jaar de recordwaardc van 7,9 miljard mark bereikt, zo heeft het Westduitse ministerie van economische zaken woensdag meegedeeld. In de eerste helft van vorig jaar had de handel een waarde van 6,8 miljard dollar. De waardestijging wijst erop dat de handel tussen Oost-Duitsland en West-Duitsland bloeit, maar ook dat de Europese landen in West- Duitsland sterk tegen de Oost- duitse concurrentie moeten op boksen. De handel is wel ongelijk verdeeld. West-Duitsland boekte over de eerste zes maanden een over schot van 724 miljoen mark in vergelijking met een tekort van 278 miijoen mark in dezelfde pe riode van vorig jaar. De export van dc Bondsrepubliek naar Oost-Duitsland nam toe met 33 procent, terwijl de invoer maar twee procent groter werd. Oost-Duitsland heeft wegens ge brek aan harde valutas de handel met het Westen op een zeer laag pitje gezet. Alleen met West- Duitsland wordt op grote schaal gehandeld. Bonn geeft dan ook aanzienlijke handelsvoordelen. DEN HAAG (ANP) - In het tweede kwartaal van dit jaar is er 300 miljoen gulden méër aan spaargelden op spaarrekeningen en spaarbankboekjes ingelegd dan er is terugbetaald. In het eerste kwartaal werd nog 1,9 miljard mëér opgevraagd dan werd inge legd. Dat valt op te maken uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), die het ministerie van economische zaken gisteren heeft gepubliceerd. In het tweede kwartaal werd 14,7 miljard gulden aan spaargelden terugbetaald tegen 17.5 miljard in het eerste kwartaal. Er werd 15 miljard ingelegd tussen 15,6 miljard in het eerste kwartaal. Over het eerste halfjaar werd 30,6 miljard gulden ingelegd tegen 31,9 miljard in dezelfde periode vorig jaar. De terugbetalingen bedroegen in de eerste zes maanden van dit jaar 32,2 miljard gulden tegen 28,9 miljard in de eerste helft van vorig jaar. Toen werd dus drie miljard gulden mëér ingelegd dan terugbe taald. In het eerste halljaar van 1983 werd 1,6 miljard gulden méér opgenomen dan ingelegd. Dank zij bijschrijving van rente steeg het spaartegoed gedurende deze periode niettemin met 0,7 procent van 134,6 naar 135,5 miljard gulden. SCHIPHOL'(ANP) - De bonden van personeel, werkzaam in de burgerluchtvaart, hebben gister middag in een gezamenlijk tele gram aan KLM, Martinair en Transavia met klem gevraagd bij de Raad van State in beroep te gaan tegen het besluit van minis ter Smit-Kroes van verkeer en waterstaat om Air Holland een vergunning te verlenen. Dit heeft Henri Populier, voorzitter van de bedrijfsgroep burgerluchtvaart van de FNV, gistermiddag mee gedeeld. De bonden hadden er al eerder bij Smit-Kroes met nadruk op aan gedrongen niet tot het verlenen ROTTERDAM (ANP) Inmiddels in verregaande staat van ontbinding, blijkt de vroegere bouwgigant Verenig de Bedrijven Nederhorst (VNB) nog veertig miljoen op te hoesten voor de al ruim drie jaar wachten de schuldei sers. Zij kunnen over een half jaar uitbetaling tegemoet zien, hoewel nog wel de nodige conflicten over de verde ling van het geld moeten worden opgelost. Dit blijkt uit het verslag van de cu ratoren van Nederhorst, dat vele bedrijven omvatte en op 19 fe bruari 1980 hand in hand met die andere bouwreus, Ogem, in de golven van de recessie ver dween. Het eerste uitkeringsbedrag van 39,5 miljoen later volgt nog een slotuitkering van "enige procen ten", is gebaseerd op een schik king tussen de Nederlandse In vesteringsbank en VBN. Als de geschillen tussen NIB en Neder horst voor de rechter zou zijn uit gevochten, zou de uitkering zo wel gunstiger als ongunstiger kunnen uitvallen. De curatoren betwisten weliswaar de aanspra ken van de NIB, maar menen dat procederen zo lang zou duren dat de schuldeisers nog vele jaren in het onzekere zouden blijven over de hoogte van een eventuele uit kering. Houders van de nominaal f 26,9 miljoen 7,25 procent beperkt achtergestelde obligatielening 1973 per 1979-1988 kunnen in eerste instantie nog 19 procent van hun geld terug verwachten. Van de gewone obligatielening van f 2,9 miljoen uit 1968 waar van de looptijd in 1978 is verstre ken mag een uitkering van 6ruim 63 pet worden verwacht. Eind oktober 1975 werd VBN en haar werkmaatschappijen uitstel van betaling verleend, nadat dui delijk werd dat het concern red deloos verloren was. Binnen twee jaar werd f 120 miljoen ver loren en het eigen vermogen dat eind 1974 nog f 67 miljoen be droeg was een jaar later f 28 mil joen negatief. Duizenden werk- verloren hun baan in dit voor Nederlandse begrippen in dertijd ongekende debacle. Door de vele kruisverbanden tus sen de verschillende werkmaat schappijen van het concern werd de afwikkeling van deze zaak een tijdrovend karwei. Curatoren hadden er hun handen vol aan. Een extra complicatie vormde zich toen de Staat der Nederlan den, met f 100 miljoen kredieten, leningen en garanties aan VBN een belangrijke financier, met de Ogem overeenkwam de bouw sector van Nederhorst samen met enkele Antilliaanse belan gen los te maken uit VBN en on der te brengen in een te formeren groep Ogem-Nederhorst-Bouw (ONB). In november 1975 werd hiertoe een beginselverklaring getekend, maar vier jaar later kwam Ogem zeifin de problemen en wilde dit concern ontbinding van de over eenkomst. De zaak werd extra ingewikkeld toen Ogem in 1980 op haar beurt uitstel van betaling verkreeg.Belangrijk geschilpunt vormt de status van de achterge stelde lening van de NIB aan VBN van nominaal f 40 min ver meerderd met rente. Deze lening is indertijd verstrekt ten behoeve van de toenmalige drie staaldivi- sies van Nederhorst.Het stand punt van curatoren is dat de le ning is achtergesteld bij alle an dere gewone en achtergestelde schulden van VBN en dat het op zijn minst twijfelachtig is of dc mede-hoofdelijke verbonden heid van alle Nederlandse doch ters rechtsgeldig is onder de voorwaarden zoals deze door de NIB zijn gesteld althans nu wor den uitgelegd. Winstgrens van 100.000 auto's bereikt (Van r verslaggevers) ZOETERWOUDE - We willen een cao die meer dan alleen arbeids voorwaarden vastlegt, het gaat ook om dc continuities van de onderneming. Dat schrijft het Heineken-concern vandaag in een brief aan alle personeelsle den naar aanleiding van de stroe ve onderhandelingen over een Volgens de brief heeft Heineken de volgende standpunten op tafel gelegd: arbeidstijdverkorting voor het cao-personeel van 10 op 1 januari 1986 met daaraan ge koppeld een vermindering van het basissalaris met eenzelfde percentage. Verder flexibele werktijden. waaronder het werken op zaterdag, een hogere ploegentoeslag is voorgesteld en omschakeling van maand- naar uursalarissen. Ten slotte wil Heineken de auto matische prijscompensatie af schaffen. Voor de komende jaren is het brouwerijconcern bereid 1% prijscompensatie te betalen en overleg te plegen over verho ging wanneer de prijsindex met meer dan 1 stijgt. "Heineken draait in Nederland over het algemeen goed, hoewel er onderdelen zijn waar het slecht gaat", zo staat in de brief. Zoals wij gisteren reeds meldden is de FNV Industriebond verbol gen over de ingrijpende salaris maatregelen die Heineken heeft voorgesteld. HELMOND (ANP) - Volvo Car bv gaat dit jaar meer dan honderd duizend auto's maken. Dat heeft president-directeur ir. A. Deleye in Helmond bekendgemaakt tij dens de presentatie van een nieuw model uit de Volvo-300 se rie. de zogeheten Sedan. Aanvankelijk dacht het bedrijf dit jaar 97.500 auto's te kunnen pro duceren. Al in mei van dit jaar liet Deleye zich in een toelichting op het jaarverslag 1982 optimis tisch uit over een te verwachten positieve bijstelling van die prognose. De president-directeur van Neder lands enige automobielindustrie zei toen ook dat Volvo Car bv renderend kan draaien bij een produktie van honderdduizend auto's per jaar. In 1982 leed het bedrijf nog een verlies van vijf tien miljoen gulden, een aanzien lijke verbetering overigens ten opzichte van het jaar daarvoor, toen nog een verlies van 29 mil joen gulden werd genoteerd. Deleye wees er woensdag op dat Volvo Car bv nog nooit eerder de grens van honderdduizend au to's per jaar heeft overschreden. "Natuurlijk realiseren we ons te gelijkertijd dat we met dit pro- duktie-aantal toch nog een klein tje zijn in de wereld van de inter nationale automobielindustrie". aldus Deleye. Volgens hem lijkt de automobielmarkt het diepte punt te zijn gepasseerd. Bij Volvo Car bv (70 procent Ne derlandse staat en 30 procent Volvo Car Cooperation in Zwe den) werken 5650 mensen. Het produktiebedrijf in Born heeft een feitelijke capaciteit van 110.000 auto's per jaar. Die capa citeit kan echter betrekkelijk eenvoudig worden uitgebreid, al dus een woordvoerder van het bedrijf. De afgelopen jaren kreeg Volvo Car bv van dc Nederlandse staat ongeveer driekwart miljard gul den voor de ontwikkeling van een nieuwe auto die het 300-mo- del moet opvolgen. Wanneer dat gaat gebeuren is overigens nog niet bekend. De goede resultaten zullen nog niet leiden tot het aantrekken van meer personeel. Vooralsnog wil Volvo dc pieken opvangen door middel van overwerk, ook op za terdag. van een vergunning over te gaan, omdat zij door de komst van een vierde luchtvaartmaatschappij naast de bestaande grote drie, ge varen voor de werkgelegenheid bij deze maatschappijen vrezen. Populier sprak gisteren van een "volstrekt onbegrijpelijk be sluitvan de minister. Volgens hem heeft John Block van Air Holland op geen enkele wijze duidelijk gemaakt waar het door hem gesignaleerde gat in de markt zou liggen. Populier achtte dc kans zeer groot dat er een, wat hij noemde "zeer onfatsoenlijke concurrentie strijd" op de Nederlandse vlieg- vakantiemarkt zou kunnen ont staan. "Dat is niet in het belang van de bedrijfstak luchtvaart, dus niet in het belang van de werknemers", aldus Populier. Het voordeel voor de consument, waarop mevrouw Smit-Kroes mede haar besluit tot het ver strekken van de vergunning heeft gebaseerd, achtte Populier slechts van een zeer tijdelijke aard. "Het woord consumentenbelang klinkt bovendien wat vreemd uit de mond van een minister, die op een dramatische wijze wel de ta rieven van het openbaar vervoer drastisch verhoogt", aldus Popu lier, die het besluit Van de minis ter "partijpolitiek en dus niet in telligent en schadelijk voor de Nederlandse luchtvaart", noem de. FNV akkoord met inbouw vakantiegeld UTRECHT (ANP) - De FNV vindt dat de vakantiebijslag in princi pe in het loon zou kunnen wor den ingebouwd. Dat betekent dat er dan niet zoals nu een keer per jaar in een klap vakantiebij slag hoeft worden uitbetaald maar bij voorbeeld elke maand een beetje. Tot nu toe moet de vakantiebijslag volgens de wet jaarlijks in hoog stens twee keer worden uitbe taald. De werkgevers willen ech ter meer vrijheid op dat punt en uitbetaling bij voorbeeld twaalf keer per jaar, tegelijk met het maandloon. Minister de Koning (sociale zaken en werkgelegen heid) is voor het werkgeversidee wel te porren. Ook de FNV heeft er geen bezwa ren tegen. Maar wel stelt de vak centrale als voorwaarde dat de vakantiebijslag op jaarbasis mi nimaal 7,5 procent van het mini mumloon moet blijven bedra gen. AARDAPPELEN - Van de aard appelen die gezinnen kopen wordt 27 procent rechtstreeks op de boerderij gekocht. Bij eieren is dat 21 procent, zo blijkt uit het antwoord van staatssecretaris Van Zeil van economische zaken op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Schartman (CDA). Voor kip ligt dat percentage op elf, voor consumptiemelk op zes. voor fruit op zeven en voor kaas op één. Overigens zijn de verko pen aan particulieren vanaf de boerderij de laatste jaren niet toegenomen, aldus de staatsse cretaris. PARIJS (DPA) - Tot 1990 kan de vraag naar robots over de hele wereld met jaarlijks ge middeld dertig a 35 procent toenemen. Het aantal robots zal dan tussen de 230.000 en 330.000 liggen, zo staat in een rapport van de OESO, de Orga nisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling. De meeste robots worden dan gebruikt in Japan, de Verenig de Staten en West-Duitsland. Op het ogenblik zijn er over de hele wereld 31.000 robots in ge bruik, waarvan 42 procent in Japan, twintig procent in de VS en bijna tien procent in de bondsrepubliek. De sectoren die het meest van ro- Kosten robot steeds lager bots gebruik maken zijn de au to-industrie, de elektro- en metaalindustrie en de kuntst- stoffenindustrie. Gerekend per hoofd van de beroepsbevol king heeft Zweden de meeste robots, namelijk dertig per 10.000 werkenden. De OESO meent niet dat de toe passing van robots ten koste van veel arbeidsplaatsen gaat. In de industrie van Japan en van Zweden is drie procent van de arbeidsplaatsen in ge vaar door het gebruik van ro bots, in West-Duitsland ander- hall' procent, in de VS één pro cent en in Frankrijk en Groot- Brittannië slechts een half pro cent. De organisatie gaat er zelfs van uit dat het niet toepassen van robots een vergaande negatie ve uitwerking heeft op de werkgelegenheid, doordat de concurrentiepositie zwakker wordt. De kosten van een ro bot zijn voortdurend lager ge worden. In Japan bijvoorbeeld was de kostenverhouding tus sen werknemer en robot in de industrie in 1971 één op 10,4 en in 1979 één op 3,4. AANDELEN binnenland doorlopend Noteringen van donderdag 25 augustus 1983 (tot 12:33 uur) 210 00 B 211008 1330 00 1310 00+ 217.00- 217 00 schuppen phil morns beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen bg 10*« 82-07 112! bg 10 80-88 105 f bg 9'/; 82-07 104 bg 9 83-08 101 bedrijfsleven pandbrieven Igh 11 81-88 ''J-j Igh 9 78-86 99 igh 9 83-92 100 wuh 8-V4 78-87 99 40 parallelmarkt officieel toeaelaten indices ë.d. indices (a.n.p.-c.b.s) obl.index/eft.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 867 - nw 3 lang! 8.91 'te'33' 8 69 BNG leningen 8 68 Bankleningen 882 Pandt^ven 9.13 goud en zilver Goud (onbew 39 970-40 470 Zilver (onbew) 115S-122S. buitenlands geld Amerikaanse donar 2.89 3.01 Engelse pond 4.35 4.65 Belg 1ranc(i00) 5.39 5.69 Duilse mark (100) 109.75 113.75 1UI hre(10000) 17.75 19.75 Portugese esc |i00) 2,10 2.60 VERKLARING DER TEKENS acrtergesieide lervng I Ook de verdere resultaten van de beursfondsen zijn niet veelbelo vend Verto liet weten dat de winst aanmerkelijk zal teruglopen en Kwatta hoopt door verkopen de 1 Beu rso ver zich tl Beurs in spanning zaak op peil te houden Slechts de Telegraat wist een tlmke winstver- betering te melden De sterk dalende prijzen op de Am- naar alle waarschijnlijkheid nog Van FGH worden eveneens in de naar verwachting dramatische ver namiddag, betere cijfers verwacht dag bekend zal maken Gesproken over het eerste halfjaar beperkt min tegen een winst van f 69 min met 5% winstverbetering genoe- vorig |aar De koers zakle vanmo, omstreeks een gulden lager en ook gen al met ruim f 2 den verder at.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11