Patiënt tekent voor operaties WIEL w i Deel van Maassluis op gifgrond gebouwd 098 C contactlenzen, das pas fijn. van der Vogelspin boezemt Drachten angst in Lubbers in geweer tegen lasterpraat Jaarlijks veel kinderen vergiftigd Voorwaarde bij zware ingrepen DE VERSIERDE VLOER Üli 83 WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1983 Nederlands fregat niet mee naar Nicaragua DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van defensie heeft het mari nefregat 'Van Nes' uitdrukkelijk opgedragen niet mee te doen met een Amerikaanse vlootoefening in de wateren bij Nicaragua. De 'Van Nes' neemt wel deel aan de Amerikaanse vlootoefening "Readex" die zich afspeelt rond om de Amerikaanse vlootbasis op Puerto Rico in het Caribisch gebied. Een uit zes Amerikaanse marine schepen bestaand eskader zal zich tijdens de oefening afschei den en opstomen naar Nicaragua om volgens Amerikaanse rege ringsfunctionarissen dit land en Cuba te waarschuwen, dat de Verenigde Staten bij machte zijn wapenleveranties van Cuba te verhinderen. De Readex-oefening, die duurt van dinsdag tot half september wordt jaarlijks gehouden. Vol gens een woordvoerder wordt ons land door de deelname aan de oefening niet betrokken bij het politieke doel dat het eska der, in opdracht van de Ameri kaanse regering, moet nastreven. Binnenland 'Hoe lang doet het beest erover naar Gorredijk?' DRACHTEN (GPD) - Alarm in Drachten. Daar loopt, zoals be richt. een giftige tropische spin rond, die niet moet bijten, want dat geeft akelige gevol gen, al hoeft er niet direct de dood op te volgen. „Die spin", zegt de 19-jarige eigenaar Sake Bijlsma, ,,is een tarantula. Niet eens zo'n hele grote, maar om dat hij zo behaard is, lijkt het heel wat. Drie weken geleden heb ik hem voor veertig gulden gekocht in een zaak in Hoog- Catharijne in Utrecht. Die man van de winkel zei dat hii niet Een exemplaar van een voaelr spin. 'Archieffoto) echt gevaarlijk was. Pas als een tarantula zich bedreigd voelt, bijt hij. En dan valt het nog wel wat mee". Sake Bijlsma deelt de bovenver dieping van een duplexwoning aan de Drachtster Houtlaan met drie tamme ratten. „Ik zou eigenlijk ook nog wel wat slan gen willen hebben". Van zijn spin heeft hij niet zo erg lang plezier gehad: „Een dag of vijf heb ik hem in de kast gehad. Met een glazen deur ervoor, dan kon ik er mooi naar kijken. Er was een heel klein spleetje en daar kon hij blijkbaar door Ik dacht eerst, hij zal wel dood zijn. Maar ja. zo'n spin kan bui ten wel aan zijn kostje komen natuurlijk. Zoeken? Dat heb ik gedaan. Maar waar vind je zo'n beest? Als hij door een heel klein spleetje de benen neemt, dan kan hij overal wel zitten. Je vindt hem nooit". Sake kocht het dier pas, nadat hij in een boek van een vriend een heleboel had gelezen over ta rantula's. „Ik houd wel van aparte dieren", zegt hij. „Die ratten heb ik eens gekocht, toen ik eigenlijk uit was op hamsters". Hij kocht een man netje en een vrouwtje en al heel gauw had hij er een hele boel. Nu heeft hij er nog drie. De vader en twee jongen. Alle maal zo mak als wat. „Ik ga er wel mee uit op het schoolplein. Die ouwe komt. als ik hem roep. Hij gaat ook mee zwem- Stofzuigen in huis hoeft nauwe lijks: „Ze schuimen het hele huis af naar kruimels", aldus Sake. Om te voorkomen, dat buurtgenoten zijn ratten te lijf gaan. in de veronderstelling met een wild exemplaar van doen te hebben, verft Sake de rattestaarten rood: „Dan weten ze dat het mijn ratten zijn". Overigens regende het op het po litiebureau in Drachten tele foontjes van nieuwsgierige en verontruste mensen. Vooral uit Drachten zelf, waar een me vrouw meende de spin door de tuin te hebben zien vliegen Een ander meende dat het beest zich had verschanst in een hondehok in de Houtlaan. Een moeder uit Menalde vroeg zich af, of haar dochter in Drachten gevaar liep en uit Gorredijk belde e met de vraag hoe lang de spin over de afstand Drachten-Gor- redijk doet. De vogelspin hoort thuis in tropi sche streken, maar als gevolg van het fraaie zomerweer blijkt hij zich ook op de Friese zand gronden te kunnen handha ven. Onder deskundigen be staat geen eensgezindheid over de vraag hoe gevaarlijk de ont snapte spin nu precies is voor de mens. Vaststaat wel, dat het dier door zijn korte borstelige haren irritaties aan de slijm vliezen kan veroorzaken, maar ook de beet van de vogelspin kan gevaarlijk zijn. De Drachtster politie veronder stelde aanvankelijk dat een beet van de spin wel eens do delijk zou kunnen zijn. Bij het Noorderdierenpark in Emmen vermoedde men dat slachtof fers van de spin „hooguit een paar dagen niet lekker" zou den zijn. De vogelspin die op dit moment in Drachten rond wandelt, is afkomstig uit Zuid- Amerika. De Drachtster vogel spin meet in volle glorie bijna twee decimeter. Over koninklijk paar DEN HAAG (GPD) - Het behoort tot de taak van de Rijksvoorlich-, tingsdienst (RVD) het staats hoofd te beschermen tegen las tercampagnes. Maar het is geen gebruik op iedere publicatie in de sensatiepers te reageren. Dat heeft minister-president Lub bers geantwoord op vragen van het kamerlid Janmaat (Centrum partij) naar aanleiding van ge ruchten in binnen- en buiten landse bladen over het konink lijk paar. In enkele Westduitse bladen werd gesuggereerd dat koningin Bea trix in verband met de gezond heidstoestand van prins Claus zou aftreden. Ook het serieuze weekblad Der Spiegel overwoog een verhaal over de geruchten rond de ziekte van de prins-ge maal te publiceren, maar heeft daar om juridische redenen voor lopig van afgezien. Lubbers bevestigt van de publica ties kennis te hebben genomen. Op de vraag van Janmaat of er in de zomer van 1982 sprake is ge weest van een incident in de VS rond prins Claus teneinde konin gin Beatrix te compromitteren, antwoort de premier dat „een zo danig incident niet heeft plaats gevonden". Janmaat diende zijn vragen gister morgen in, nadat eerdere vragen - die te zeer de persoonlijke le venssfeer van het koninklijk paar raakten - door kamervoor zitter Dolman waren geweigerd. Hoewel Janmaat om een monde linge beantwoording had ge vraagd, deed Lubbers de vragen gistermiddag schriftelijk af. Het is niet ongewoon, dat de rege ring van een mondelinge beant woording afziet als zij meent dat een schriftelijke afdoening vol doende is. De snelheid van de beantwoording is overigens ook niet geheel ongebruikelijk. Het duidt er echter wel op. dat Lub bers hierdoor het ontstaan van eventuele nieuwe geruchten heeft willen voorkomen. DEN HAAG (ANP) Over elke medische behandeling moet overeenstemming bestaan tussen arts en patiënt. Bij ingrijpende behandelingen moet de patiënt in de toekomst zelfs schriftelijk toestemming geven. Dat schrijft staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) in de voortgangsnota over het patiëntenbeleid, die aan de Tweede Kamer is aangeboden. De nota vermeldt niet wat precies bnder "ingrijpende behandelin gen" moet worden verstaan, maar een woordvoerder van het ministerie van welzijn volksge zondheid en cultuur (WVC) noemde als voorbeelden ampu taties en sterilisaties. Een blinde darmoperatie in het geval van een acute ontsteking valt vol gens hem niet onder de ingre pen, waarvoor de patiënt moet tekenen, omdat daarbij redelij- Raad wil regeling fondspremie bejaarden AMSTELVEEN (ANP) - Nog dit jaar moet de regering een oplos sing vinden voor de problemen rond de premie voor de bejaar denziekenfondsverzekering. Die premie is in veel gevallen zo hoog dat bejaarden hun hele aan vullende pensioen of méér kwijt zijn aan het ziekenfonds. Dat staat in een advies van de Zie kenfondsraad, dat de raad mor gen zal behandelen. De bestaande bejaardenzieken fondsverzekering leidt tot een oneerlijke verdeling van de las ten, omdat er te grote sprongen zitten in de premieverhoging. Bovendien is er veel kritiek op de hoogte van de bejaardenpre- mie, die 10 tot 11 procent van het inkomen van de verzekerde op slokt. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Nice Oslo Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv kerwijs geen alternatief mogelijk Over het klachtrecht van de pa tiënt schrijft de staatssecretaris dat dat geregeld zal worden in een wet die het klachtrecht op al le mogelijke gebieden vastlegt. Het ontwerp van die wet, dat wordt voorbereid door de stuur groep-Dijk, is volgens het minis terie van WVC bijna klaar. Privacy Staatssecretaris Van der Reijden. klachtrecht. (Foto ANP Wat de bescherming van de per soonlijke levenssfeer betreft stelt de voortgangsnota dat de patiënt van zijn/haar hulpverlener mag verwachten dat deze zijn/haar ge gevens geheim houdt. Wel heeft de patiënt zelf recht op inzage in zijn dossiers. Er komt een specia le regeling voor het verstrekken en bewaren van patiëntengege- De staatssecretaris toont zich in de nota een voorstander van patiën tendeelneming in de ziekenhui zen en instellingen en op natio naal en regionaal niveau. Een wetsontwerp over de medezeg genschap van patiënten in zie kenhuizen en instellingen zal waarschijnlijk begin volgend jaar aan de Tweede Kamer wor den aangeboden, aldus de nota. DEN HAAG - Gisteren poseerde de koninklijke familie voor de traditionele fotoserie na afloop van hun vakantie. Achter koningin Beatrix en prins Claus de drie prinsen Johan Friso, Willem Alexander en Ccmstan- tijn (vlnr). (Foto ANP) Steekpartij bij wraakactie kost man het leven ALKMAAR (ANP) De 22-jarige J.G.N. Ursem uit Obdam (N.H.) is gisterochtend in het Medisch Centrum Alkmaar overleden aan de steekwonden, die hij 's och tends vroeg had opgelopen bij een wraakactie. De 27-jarige G. eveneens uit Obdam, is met ern stige verwondingen opgenomen in een ziekenhuis in Hoorn. De politie heeft de 26-jarige plaats genoot P. van K. aangehouden, die ervan wordt verdacht de messteken te hebben toege bracht. De moeilijkheden begonnen maan dagmiddag al op de kermis in Obdam, waar volgens de politie Ursem, J. en zes tot acht anderen "aan het klieren" waren. Van K. zou daarover afkeurende opmer kingen hebben gemaakt, waarop een fikse vechtpartij ontstond. Van K. zou toen rake klappen hebben uitgedeeld. Acht tot tien jongeren, waarschijn lijk onder invloed van veel drank, togen gisterochtend vroeg naar de woning van Van K. om wraak te nemen. Ze drongen Van K's huis binnen, die zich naar de politie aanneemt, met het mes verdedigde en daarmee de fatale steken toebracht. 'Bij stopzetten subsidie geen levertransplantaties' GRONINGEN (ANP) - Wanneer de Ziekenfondsraad morgen de subsi die voor het project levertransplantaties in het Academisch Ziekenhuis Groningen afwijst, zullen er in Nederland de komende jaren naar alle waarschijnlijkheid geen transplantaties meer kunnen worden verricht. Dat zegt algemeen directeur drs. J. Hamel van het betreffende zieken huis. Hij reageerde gisteren op een negatief advies van de commissie verstrekkingen van de Ziekenfondsraad op een subsidie-aanvraag van het ziekenhuis. "Ik hoop, dat het allemaal op een groot misverstand berust", aldus Ha mel. "De betreffende commissie spreekt over een medisch experiment en wil daarom de door ons gevraagde zes miljoen gulden niet beschik baar stellen. De afgelopen vier jaar hebben we het medisch experiment echter voltooid en de levertransplantatie onder de knie gekregen. Babypoppen met giftige stoffen verkocht ROTTERDAM (ANP) - De Keuringsdienst van Waren heeft ontdekt dat op 22 en 23 juli tijdens een braderie in Hoek van Holland "babypop pen" zijn verkocht die de gif tige stoffen tolueen en xyleen bevatten. De poppen, die het merk Esvi in de nek hebben, bestaan uit een linnen torso en voor de rest kunststof. De Rotterdamse politie heeft dit gisteren meegedeeld. De politie zegt dat de giftige stoffen na drie tot vier maan den vervlogen zijn. De pop pen kunnen gedurende die tijd het beste buiten het be reik van kinderen op een luchtige plaats worden be waard. Daarna hebben zij geen nadelige effecten meer voor de gezondheid, aldus de politie. De politie weet niet hoeveel poppen er zijn verkocht. Of de fabrikant is achterhaald, is bekend. MAASSLUIS (ANP) - Het zuidelijk deel van de Maassluise nieuwbouwwijk Steendijkpol- der blijkt te zijn gebouwd op een stortplaats van vervuilde bagger uit de Rotterdamse haven. De bagger bevat volgens een eerste onderzoek vermoedelijk olie, gechloreerde verbindingen, zo als pesticiden en de zware meta len chroom, kwik, cadmium en De bagger die in het begin van de jaren 60 is gestort, is afkomstig uit de le, 2de en 3de Petroleum haven. De botlekhavens en ha vens van scheepswerven. Het gaat om een hoeveelheid van 1,7 miljoen kubieke meter, waarop de 760 nieuwbouwwiningen staan. In 1977 zijn de eerste wo ningen betrokken. zwaar bew. 25 16 zwaar bew. 26 17 geheel bew. 26 16 licht bew. 26 12 zwaar bew 26 16 geheel bew. 22 17 geheel bew. 25 14 mist 27 14 geheel bew. 25 18 onweer 28 19 06 licht bew 26 15 0 onbewolkt 27 17 0 geheel bew. 25 13 0 zwaar bew. 26 13 0 mist 24 15 0 onbewolkt 31 18 0 geheel bew. 26 17 0 regenbui 27 16 24 onbewolkt 32 12 0 licht bew. 29 18 0 licht bew 29 17 12 onbewolkt 30 24 0 zwaar bew 26 14 09 onweer 27 16 10 zwaar bew 25 0 0 zwaar bew. 27 18 0 geheel bew. 29 24 02 geheel bew. 26 12 0 hal( bew 30 19 9 onbewolkt 25 17 0 onbewolkt 27 16 0 licht bew 26 21 0 onbewolkt 31 23 0 onbewolkt 29 23 0 Voorlichting moet ongelukken voorkomen DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Van der Reijden (volksge zondheid) heeft gisteren in Den Haag de aanzet gegeven tot de eerste landelijke actie ter voor koming van vergiftigingen bij kinderen. Het doel van de actie is om ouders attent te maken op producten in de huishouding die buiten het bereik van kinderen moeten blijven. Verder wil de stichting Consument en Veilig heid, die de anderhalf ton kos tende campagne organiseert, zich richten op de verbetering van de verpakking van gevaarlij ke stoffen. Jaarlijks worden ongeveer 3000 ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 kinderen onder de vijf jaar met vermoede vergiftigingen in een ziekenhuis opgenomen Daar naast worden nog eens 7000 kin deren door de huisarts of polikli nisch behandeld. De meeste ver giftigingen lopen goed af. Het aantal kinderen dat overlijdt is klein: hoogstens twee tot vier per jaar. De meeste kinderen worden 24 uur in observatie gehouden Meestal blijkt de vergiftiging mee te val len, maar risico's mogen niet worden genomen omdat er in wendige schade kan zijn. De be handeling, waaraan een kind kan worden onderworpen, zoals bloedprikken, maagspoelen en slokdarmonderzoek, zijn trau matiserend. Ouders krijgen na dergelijke gebeurtenissen vaak gevoelens van schuld en zelfver wijt. Volgens de stichting Consument en Veiligheid wordt het gevaar van geneesmiddelen en huishou delijke producten als terpetine, lampolie, gootsteenontstoppers, allesreinigers. machinevaatwas- middelen en bestrijdingsmidde len onderschat. Uit onderzoek is gebleken dat in de meeste huis houdens dit soort stoffen op een voor kinderen makkelijk bereik bare plaats zijn opgeborgen. In 80 procent van de vergiftigings- gevallen blijkt het kind de aan vankelijk afgesloten verpakking zelf te openen. Staatssecretaris Van der Reijden vindt het de taak van de producenten om voor kinderen gevaarlijke fabri katen goed en veilig te verpak ken. Omdat het bedrijfsleven naar zijn mening hieraan onvol doende aandacht besteed, stelde hij gisteren een wettelijke maat regel in het vooruitzicht. Met kinderveilige sluitingen is het probleem niet opgelost. Uit tes ten bleek dat het maximaal 20 op de 100 kinderen lukt een geteste verpakking te openen. De stich ting Consument en Veiligheid vindt dat de waakzaamheid van de ouders geboden blijft. Vooral ook omdat vergiftigingsongeval len ook plaats vinden tijdens het gebruik van de gevaarlijke mid deltjes. Het openbaar lichaam Rijnmond is begonnen met het verzamelen van gegevens over herkomst en samenstelling van de bodem, na dat bewoners op 23 juni hun twij fels hadden geuit over de kwali teit van de opgespoten grond. De verspreiding en hoeveelheden van de giftige stoffen in het ha- venslib moeten nog nader wor den onderzocht. In een drinkwatermonster zijn geen afwijkingen aangetoond. Rijnmond heeft de bewoners voor lopig aangeraden zoveel moge lijk langdurig huidcontact met de grond te vermijden en te wachten met het eten van gewas sen uit eigen tuinen tot de uitslag van het onderzoek bekend is. Rotterdam haalt de bagger uit haar havens om deze op diepte te hou den. De gemeente heeft echter de grootste moeite stortplaatsen te vinden, sinds in de jaren ze ventig bekend werd dat er in het slib gevaarlijke bestanddelen kunnen zitten. Volgens de gemeente Maassluis is in de jaren zestig met de gemeen te Rotterdam contractueel over eengekomen dat op de gestorte grond in de Steenwijkpolder in de toekomst woningen zouden worden gebouwd. Kennis over de giftige elementen die in het Rotterdamse havenslib voorko men bestond toen echter niet, al dus een woordvoerster van Rijn mond. Chinese les in Groningen GRONINGEN (ANP) - In to- taal 24 Chinese kinderen uit Groningen, Hoogezand en Assen kunnen zaterdagmid dag voor het eerst onderricht krijgen in hun eigen Chinese taal aan de Admiraal De Ruy- ter-kleuterschool in Gronin gen. Elke zaterdagmiddag zullen Chinese schoolkinde ren uit het Noorden des lands les krijgen van twee onder wijzeressen uit Hongkong. Volgens mevrouw O. van Res teren, hoofdleidster van de kleuterschool, is de behoefte aan Chinees taalonderwijs de laatste jaren enorm gegroeid. De noordelijkste Chinese taalschool was tot nu toe in Zwolle gevestigd. ADVERTENTIE '~"S v,2 .tW.r. TEGELMATTEN mui sterk, decoratief en geluiddempend znet-waterbies. lègcls .50 x .50 cm. at. I cm dik. Q( ca. 10,70 p.m maïs tegels t.21,50 p.m-') EN NOG VEEL MEER SOORTEN VLOERBEDEKKING EN MATTEN VAN BIES EN MAl'S. Of witte, extra stevig voor 1.95 per stuk. i'Jui l'.n i str.iat I ij l ile! u"i U I') Vestigingen door geheel Nederland

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7