Reserves inspireren Oranje 'Ik trapte in luchtledige..' Koning Fahd wil bestand in Libanon -c Van Offeren nog niet in problemen Noordwijk klopt Piet Buters RCH Hidde Kruize en Mare Schaeffers aan basis hockeyzege Peter Pieters faalt Sportagenda Jan Raas valt in criterium KNWU vraagt om wijziging dopingregels Driekwart Westduitsers tegen raketten Regering Begin verzwakt LERARENOPLEIDING D'WITTE LELI WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1983 Varia AMSTELVEEN (GPD) - Het is een afgezaagd cliché in de sport, maar tijdens het Europees kam pioenschap hockey in Amstel veen is weer bewezen dat de kracht van een elftal wordt be paald door de reserves. Dankzij de inbreng van Hidde Kruize en Mare Schaeffers kon het Neder lands elftal, ondanks een wanho pig slechte eerste helft tegen Po len, via een 5-1-zege kwalificatie afdwingen voor de halve finales, tenzij de Belgen vanavond met 8- 0 van Oranje winnen. De plaatsing kwam echter via een niet-verwachte weg tot stand. Polen maakte in 1980 nog de in druk het pad naar de wereldtop te hebben gevonden, omdat het in interlands kans zag om de ge vestigde Europese orde (Neder land en West-Duitsland) bij te be nen. Op het gedevalueerde Olympische toernooi w vierde plaats teleurstellend en na vier verloren duels in Amstel veen lijkt de kloof verder ver groot. De enige manier om zich staande te houden leek coach Marek Ci- chy te hebben gevonden in een uiterst straffe mandekking. Een taktisch facet dat al menige un derdog in hockey succes heeft gebracht en tegen Nederland wees alles in de richting van weer een defensief stuntje. Zeker toen Rachwalski vlak voor rust duidelijk maakte dat doelman Pierre Hermans ook niet onpas- seerbaar is: 0-1. Niet zelden moet coach Wim van Heumen zijn spelers tijdens de thee tot de orde roepen. Hij wen ste meer beweging bij de spitsen en middenvelders. De gevolgen voor de allengs naar adem happende Polen waren desastreus, zeker toen Arno den Hartog zijn plaats moest afstaan aan de 21-jarige Hidde Kruize, de jongste telg uit het befaamde Haagse hockeygezin. Den Hartog ging diep ontgoocheld af. Hij had van Van Heumen de opdracht gekregen om de aan de pols geblesseerde Jenniskerts te vervangen en een belangrijke rol te spelen in de afronding van strafcomers. Ties Kruize zou af schuiven en Den Hartog moest Doyer in stelling brengen of zelf scoren. Beide onderdelen gingen mis en toen de sportleraar 13 mi nuten na rust werd uitgewisseld voor Hidde Kruize, wist hij dat hem vanaf nu slechts de reserve bank resteert. Theo Doyer nam zijn plaats in op het middenveld, Hidde Kruize voegde zich bij het frivole aan- valsduo Maarten van Grimber gen-Tom van 't Hek. Het trio voelde zich in haar element toen de Polen de dekking niet konden handhaven en „big brother" Ties de zesde strafcorner ouderwets tegen de plank mokerde. Toen Tom van 't Hek de bal vier minu ten later met een polsflick langs doelman Zygfryd Jozefiak kan- jerde, brokkelde het verzet af: 2- 1. Vanaf dat moment gaven de Oost europeanen hun verzet op en kreeg Ties Kruize eindelijk de ruimte op het middenveld. Op slag smoorde hij alle critici de mond. Op weergaloze wijze kan hij als geen ander een scoop over tientallen meters klaarleggen waar niemand ze verwacht. Op clubgenoot Van Grimbergen na. Die zette een dieptesprint in, hoewel Kruize zestig meter van hem was verwijderd, en zie, de bal landde precies op Van Grim- bergens stick. Stomverbaasd ke ken de Polen toe hoe Hidde Kruize het werk afmaakte. De Polen gaven het verzet op, bondscoach Wim van Heumen die in netelige situaties altijd een plaatsje achter het doel van de vijand kiest om in de gelegen heid te zijn enige aanwijzingen te schreeuwen, kon met een gerust hart terugkeren naar de bank op het veld, omdat hij had gezien dat z'n team het vermogen bezat ondanks een abominabele eerste helft, terug te komen in het geijk te ritme. Doyer en Hidde Kruize bepaalden de score de eindstand op 5-1. Een hoopgevend resultaat en het feit dat Bouwman en Jenniskens vrijdag wellicht blessurevrij zijn, geeft Van Heumen eindelijk het gevoel dat hij stap voor stap het „grote doel" nadert: de Europese titel. Rutger van der Net, de jongen die zaterdagavond tijdens de Ronde van Leiden door een jurywagen werd aangereden, maakt het voorspoedig. Om het leed wat te verzachten gingen Joop Riethoven en Joop Zoetemelk gistermiddag op bezoek bij de 9-jarige Leidenaar, die in het Academisch Ziekenhuis wordt verpleegd. (foto Holvast) ZÜRICH - Vanaf zijn aanstelling (vorig jaar) als bondscoach houdt René Pijnen zichzelf en zijn discipelen voor dat het niet lang meer zal duren voor het grote gat tussen de dominerende staatsamateurs uit het Oostblok en de Nederlandse baan wiel renners nagenoeg gedicht is. Hoe overtrokken dat vertrouwen is, bleek op de eerste dag van de wereldkampioenschappen, toen Peter Pieters als Nederlands sterkste en meest belovende baanrenner uit het achtervolgingstoernooi werd gefietst. Door de Oostblok-vertegenwoordi een ruime 5-1 zege op Polen, dat na deze treffer het gers werden wereldtijden gezet waar Peter Pieters met zijn beste resultaat van 4.48.46 (drie weken geleden in Nijmegen) in de verste verte niet aan kan tip pen. Op de snelle Oerlikon-baan in Zürich reden de staatsama teurs onder de 4.40 alsof het niks was. De grote uitblinker was Vic tor Koepovets uit Rusland, die drie keer tot een officieus we reldrecord van 4.37 kwam. Hij LEIDEN - In het tennistoernooi in Zoeterwoude blijven de hoogst ge plaatsten makkelijk overeind. Nummer één, Harold van Offeren, hoef de gisteren aan Pieter Koek maar een spel af te staan: 6-0,6-1. De als no 3 geplaatste Dick Zaadnoordijk was ook snel klaar met Louk Verhees jr. (6-2,6-1) en lijkt een enrstige bedreiging te vormen voor titelkandi daat Van Offeren. De verrassing viel gisteren in het herendubbelspel C, waar het als tweede geplaatste duo Hein Jan Salman en Leo van Tongeren werd uitgescha keld door Harold van Offeren en Vic Leunissen. Salman en van Tonge ren werden in de eerste set juist op de belangrijke volley tot missers gedwongen: 1-6. Daarna vonden ze enig verweer (6—4) maar konden zich in de derde set niet handhaven: 5-7. Het no 1 geplaatste koppel, Wim van Dilst en Martin van Hagen, won simpel van Sevink/Martens: 6-3,6-4. In het damesenkelspel C knalde Esther van Zuuren er zo op los in de eerste set dat zij tegen Truus Tonjann 6-0 kon laten noteren. Daarna moest voor ieder puntje worden geknokt: 4-6, 7-6 (8-6). Diana Euser won van Denise Krul (6-1, 6-1) en Karin Berg verloor van de ervaren Doris Knot (3-6, 5-7). In het herenenkelspel D speelden num mer één en twee, Koen van Santen en Mark Euser en de niet geplaatste Raymond Nieuwenburg zich opvallend gemakkelijk in de kwartfina- l6S' FRANK BONTE DEN HAAG - Lotto 33 kennen één winnaar v< ste prijs. Degene die de de getallen van de lotto v lopen zondag goed voorspelde ontvangt bruto 345.376,-. De winnaar van de eerste prijs van toto 33 wordt 30.580,30 rijker. De uitslagen: BETAALD VOETBAL Vanavond Eredivisie Fortuna S-FC Den Bosch, Feyenoord- Helmond Sport, Haarlem-Volendam, FC Groninge-PEC Zwolle, Ajax-Wil- lem II, Go Ahead Eagles-FC Utrecht, AZ'67-DS'79, PSV-Sparta, Roda JC- Eerste divisie SW-Eindhoven, NEC-Heerenveen, NAC-Vitesse, De Graafschap-RBC, Wageningen-Veendam, Cambuur- Ta^ar, VW-Den Haag, Heracles- OEFENDUELS Vanavond Rijnsburgse Boys-UVS, SJC-Docos, WSB-Alkmania, Katwijk-Lisse (zo), Teylinge-UDO, Kagia-Oegstgeest, Valken-Quick Boys, SV'35-Ter Leede, LFC-VTL. SIZO-DWV Donderdag Roodenburg-ROAC, Swift-Lisse (zo), Meerburg-Stompwijkse Boys, Wilhel- mus-LDWS, Van Nispen-St Martinus, Nieuw Vennep-Hillegom ieder 345,50; derde prijs 1046 i naars, ieder 48,70. Toto-gelijk 33: Eerste prijs zes Wnu tweede prijs één derde prijs 160 de prijs 1115 ieder 610,30; -aar, 461,40; s, 14.40; vier- 3,30. bruto 30.580,30; tweede prijs 59 winnaars, naars, bruto 1.644,60; vierde prijs 4830 winnaars, ieder 35,70; vijfde prijs 74390 winnaars, ieder 5,-. Cijferspel 33: Winnend nummer: 527904. Er was geen deelnemer met zes goede cijfers. Eén deelnemer had vijf cijfers goed. Hij ontvangt bruto 10.000,-. LEIDEN - Nieuwkomer Ivan Her mans leidde Noordwijk gister avond in een oefenpartij langs RCH, de vereniging van ex- Noordwijk-trainer Piet Buter. Hermans scoorde 1-0 en bereid de de 2-0 van Jos Smits voor. RCL haalde de winst op bij VUC. Na de 1—0 van Peter Smit, scho ten voor de Racing Cees Ruis en Eric van Doeselaar raak: 1—2. FC Lisse (zat) was succesvol bij Swift. Jan van Slooten en Gert van der Hulst waren productief: 2-0. Sleutels verloor in het kader van het nederlaagtoernooi met 2-0 van Lugdunum. Jaap Schild- thuyzen (penalty) en Wim de Roo doelpuntten. Foreholte-VTL werd 5-2. Jan ten Brink scoorde tweemaal voor de bezoekers, waarna Foreholte dankzij Cees van de Lans en Piet Ruigrok te rugkwam tot 2-2. In de eind spurt bezorgden Henk van Ber- kel en Fred van Haarlem (2x) VTL de zege. Meerburg won met 3—1 van RVC 2. De Zoeterwou- denaars kwamen aan de doel punten door Mark Kuyt, Loek van de Wal en Ton Weyers. SJZ was met 2-1 baas over Wilhel mus 3. Koos Noordman en Wim Bos scoorden. Alphen Alphen was andermaal goed op dreef gisteravond. Na de zege van zondag op Alphense Boys werd nu ARC verslagen. Raoel Valpoort zorgde voor 2-0, waar na alleen Ruud van Es iets kon terugdoen voor de Racing: 2-1. Alphense Boys moest opnieuw een nederlaag incasseren: 3-2 bij DOSR. Martin Hoogenboom en John van Klink deden de 1—0 van Ton van der Laan teniet. Voor rust maakte Nico Verwoerd 2—2. In de tweede rondgang scoorde Richard Wesselman het winnende doelpunt. Bernardus, incompleet wegens blessures en vakanties, was kansloos tegen DWO: 0—3. Rohda'76 deelde moeizaam bij het Reeuwijkse RVC. Ad van Hanswijk redde het ene punt voor de Bodegravers. De breuk, die dreigde tussen trai ner Wim Mugge en Alkmania, is er niet gekomen. Nadat Mugge zondag boos uit een trainings kamp in Apeldoorn was wegge lopen, heeft een gesprek met de selectie gisteravond klaarheid gebracht. Alk mania verloor gisteravond met 1—0 bij Texas/DHB. deed dat op een orthodoxe fiets in een rijdende expositie van aë rodynamische ontwikkelingen op wielergebied. Onder dat ge weld sneuvelden Peter Pieters en Jelle Nijdam als Nederlandse vertegenwoordigers op dit num mer kansloos. Vooral de prestatie van Peter Pie ters (drievoudig nationaal kam pioen) was een grote ontgooche ling. Hij ging met de zevende beste tijd van de 16 geplaatsten naar de achtste finales en werd toen niet eens door een Oostblo- krenner uitgeschakeld, maar door de Deen Jorgen Pedersen. Jelle Nijdam kon tenminste nog terugkijken op een historische kwalificatiewedstrijd, waarin hij als debutant de drievoudig we reldkampioen Detlef Macha uit Oost-Duitsland trof. Met dat lotingsresultaat leek Jelle Nijdam het slachtoffer te wor den, maar tot algemene verbij stering kreeg Macha zo'n inzin king dat hij een slechte tyd maakte om een ronde verder te komen, terwijl Nijdam de rit won en zich als veertiende plaatste. Het wereldtoernooi had z'n eer ste verrassing en het feit dat hij daar zo nauw bij betrokken was, beschouwde Jelle Nijdam later als voldoende troost voor het moment waarop Mario Hernig hem tijdens de achtste finales uitschakelde door hem in te lo pen. Wat Peter Pieters als mogelijke oorzaak aanvoerde, was mate riaalverandering. „Ik denk", had hij na zijn wedstrijd in de kwali ficatiereeks gezegd, „dat ik voor de achtste finales zwaarder moet gaan rijden. Deze baan loopt te licht voor me. Het leek alsof ik in het luchtledige trapte". Van de vier overige Nederlanders renners (de amateur-stayers) die op de eerste dag van de wereld kampioenschappen in actie kwa men, miste oud-wereldkampioen Matthé Pronk een directe klasse ring voor de finale. Hij werd in zijn serie derde en belandde daardoor in de herkansing. Min- neboo. De Nijs en Geserick plaatsten zich wél rechtstreeks. 's-HEERENHOEK (GPD) - Een valpartij tijdens een criterium in Oudenbosch heeft de WK-kan- sen van Jan Raas verkleind. De Zeeuwse klassieker specialist liep bij het ongeluk een gekneus de ruggewervel op. Gisteren al werd Raas intensief door een fy siotherapeut in zijn woonplaats behandeld. Die behandeling wordt vandaag voortgezet en morgenochtend beslist de Ra- leigh-renner of hij meedoet aan de Ronde van Nederland, die morgenmiddag in Boxmeer be gint. „Ik ben niet erg optimis tisch", liet Raas gisteren desge vraagd weten. Naast Hennie Kuiper is Jan Raas, die in de Tour de France uitviel met enkele gekneusde ribben, de tweede Nederlandse renner van wie nog niet zeker is of hij in Zü rich aan de start verschijnt. Kui per, net als Raas een oud-wereld- kampioen, kwam vorige week in Dortmund ten val en heeft de be slissing over zijn deelname aan het WK nog even uitgesteld. Ook de deelname van Jan Raas is nu onzeker geworden. In Oudenbosch werd de Zeeuw maandagavond geconfronteerd met een krank (het verbindings stuk tussen een pedaal en de tra pas), die afbrak. „We waren op weg naar de finish en ik zette vol aan". Raas gleed onderuit op het natte wegdek en kwam met flin ke snelheid in de hekken terecht. „Ik voelde meteen pijn in mijn rug. Ik ben naar de dokter ge weest in Oudenbosch en die dacht dat het verkrampte spie ren waren waar ik last van had, maar mijn eigen huisarts consta teerde later een kneuzing in een rugwervel". Gisteren reed Raas geen wedstrijd („ik kan niet op de fiets zitten"). En ook vandaag komt hij niet in actie. „Donderdagmorgen b#kijk ik het wel. Dan kan ik Post altijd nog bellen". ZÜRICH (GPD) - Een KNWU- delegatie onder leiding van bondsvoorzitter Jan Karei Hylkema heeft in een twee uur durend onderhoud met de top-autoriteiten van de in- ternationele wielerfederatie (UCI) andermaal gepleit voor herziening van de dopin- greglementen. De bijeen komst stond niet op de offi ciële congresagenda maar diende als informatie voor twee vergaderingen die van daag worden gehouden. Daarin moeten de vertegen woordigers zich uitspreken over het voorstel van KNWU- official Hein Verbruggen die het plan lanceerde om een commissie te benoemen voor aanpassing van de doping- voorschriften. Namens de Nederlandse bond verklaarde voorzitter Hylke ma tegenover de UCI-top, aangevuld met drie leden van de medische commissie, dat de KNWU de doelstelling van de dopingbestrijding onder schrijft maar dat de regle menten zijn gaan rammelen. „Het zou oixjuist zijn", zo zei de Hylkema, „om te conclu deren dat de KNWU tégen de dopingcontroles is". BEIROET (DPAVReuter) De Saoedische koning Fahd heeft opgeroepen tot een bestand tussen de strijdende facties in Libanon opdat een nieuw Arabisch vredesini tiatief de pogingen van de Libanese regering kan onder steunen te komen tot nationale verzoening. BONN (DPA/Reuter) - Drie kwart van alle Westduitsers is tegen de stationering van nieuwe Amerikaanse kernra ketten in de Bondsrepubliek, als de Amerikaans-Russische onderhandelingen in Genève deze herfst niet tot tastbare resultaten hebben geleid. Dit blijkt, volgens de Deutsch- landfunk, uit een opiniepei ling die in opdracht van het tweede Duitse televisienet In vergelijking met mei steeg het percentage tegenstanders van een plaatsing van de ra ketten van 72 tot 75,5 in juli. De terugtrekking van de Israëli sche troepen uit het Shouf-ge- bergte en het gebied zuidelijk van Beiroet, die naar in Beiroet werd vernomen zondag begint, dreigt Libanon met de strijd tus sen Druzen en christenen in een nieuwe burgeroorlog te storten. Volgens koning Fahd van Saoedi- Arabië "opent een bestand de deur voor Arabische pogingen doeltreffend deel te nemen in het redden van Libanon". De oproep van de koning volgt op berichten dat door Arabische naties pogin gen worden ondernomen de "Arabische vervolg-commissie" nieuw leven in te blazen om te trachten de verslechtering van de veiligheidssituatie in het land een halt toe te roepen. De com missie, waarin Saoedi-Arabië, Syrië, Koeweit, Libanon en de Arabische Liga zitting hebben, kwam in 1981 voor het laatst bij een. In de Shouf en rond Aley, waar maandag bij grootscheepse be schietingen tussen Druzen en christenen acht doden vielen, was de sfeer gisteren nog ge spannen, maar er werd de hand gehouden aan een wankel staakt- het-vuren. Slechts incidentele schietpartijen werden gemeld. KAAPSTAD - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, brengt een bezoek aan Zuid-Afrika. Hij sprak gisteren met premier Botha (links) en diens naamgenoot (Pik Botha) die minister van buitenlandse zaken is. Perez de Cuellar sprak zijn bezorgdheid uit over de kwestie Namibië, waar een oplossing uitblijft. (Foto AP) JERUZALEM (AFP) - De Israëlische Tami-partij overweegt zich uit de regering van premier Menachem Begin terug te trekken. "De dagen van de regering zijn geteld", zo verklaarde voor de televisie de Tami-minister van arbeid en sociaal welzijn Aharon Uzan, die de afge lopen dagen scherpe kritiek heeft geleverd op de economische maatre gelen die de regering tegen de wil van zijn partij heeft afgekondigd. In verband met de verslechtering van de economische situatie besloot het Israëlische kabinet afgelopen zondag nieuwe belastingen in te stel len. Bovendien stelde het opnieuw de parlementaire behandeling uit van een door de Tami gewenste wet op de grote gezinnen. Als de partij, die drie parlementszetels bekleedt, definitief besluit uit de regering te treden, zal de meerderheid van premier Begin slinken tot één zetel. Instituut voor de opleiding van leraren vanwege de Stichting Nutsseminarium aan de Universiteit van Amsterdam. Nieuwe Spiegelstraat 17, 1017 DB Amsterdam. D'Witte Leli is een Nieuwe Lerarenopleiding (NLO), die opleidt tot leraar voor het tweede- en derdegraads onderwijs, zoals Lager en Middelbaar Beroepsonder wijs, MAVO en onderbouw HAVO. De volledige dagopleiding bestaat uit een studie van twee vakken, gecombineerd met een theoretische en praktische beroepsvoorbereiding. Als toelatingseis geldt het bezit van tenminste het HAVO-diploma of een daarmee gelijk te stellen diploma. Degenen, die 25 jaar of ouder zijn, kunnen onder bepaalde voorwaarden zonder diploma worden toegelaten. Voor combinaties te kiezen uit de vakken: Frans Duits aardrijkskunde huishoudkunde biologie wiskunde natuurkunde bestaat nog de mogelijkheid tot INSCHRIJVING voor het studiejaar 1983/84 Ook niet-Nederlandstaligen kunnen - onder bepaalde voorwaarden - worden toegelaten. Voor nadere informatie, prospectus en aanmeldingsformulier kunt u zich wenden tot het studentensecretariaat. Nieuwe Spiegelstraat 17, 1017 DB Amsterdam. Tel. (020) 25 75 86 of 22 54 96. toestel 26/27.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11