&EIDSCH DAGBLAD VS heffen boycot op Onrust in Manilla na moord oppositieleider Geruchten over Claus ontkend Ikea verplaatst hoofdkwartier naar buitenland PREI EN SPEKLAPJES CPN 124 r Vijs koffie 14 ct. omhoog DRUKKERIJ DELTABACH 798 Verkoop 'pijpenleggers' aan Moskou toegestaan Jongeman van 18 bekent brandstichting in Groningen Laatste Nieuws ANDAG 22 AUGUSTUS 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37170 Jeur: G. Koopman jredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Boldredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tet.nrs. zie colofon 100,-KKi Der Spiegel trekt publicatie over huwelijksproblemen koningspaar in DEN HAAG (GPD) - Hoofddirec teur Van der Voet van de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) ont kent ten stelligste dat er van re geringszijde druk zou zijn uit geoefend op de hoofdredactie van het Westduitse weekblad Der Spiegel om een voorgeno men publicatie over het konink lijk huis achterwege te laten. Ook is hem niets bekend over contacten van het koninklijk huis met de redactie van het opi nieweekblad. Der Spiegel besloot het afgelopen weekeinde een verhaal over ver meende huwelijksproblemen van koningin Beatrix en prins Claus, op juridisch advies, niet te publiceren, omdat de daarin voorkomende geruchten niet "hard" te maken waren. De ge ruchten, onder meer aangedra gen door twee Nederlandse jour nalisten, werden in verband ge bracht met de ziekte van prins Claus, die nu al geruime tijd on der behandeling staat van de Nij meegse psychiater prof. Nijdam. Niet bekend is overigens of het Spiegel-verhaal definitief in de prullenmand is verdwenen. De ziekte van Claus is de laatste maanden een vast onderwerp voor de Europese boulevardpers. Sinds kort houden ook redacties van meer serieuze bladen, waar onder Der Spiegel en enkele Britse weekbladen, zich ermee 'EN HAAG/AMSTERDAM (ANP) Woensdag wordt 'een pak kof- i van 250 gram als gevolg van het doorwerken van de dollar koers in de kostprijs veertien cent duurder. Op 13 juli steeg de koffieprijs om dezelfde reden met zes cent per pak. Op de we reldmarkt worden de grondstof fen voor koffie in Amerikaanse dollars ingekocht. Een woordvoerder van de Vereni ging van Nederlandse Koffie- branders en Theepakkers deelde mee, dat binnen de vereniging vanmorgen overeenstemming is bereikt over deze prijsverhoging. Eerder gaf het ministerie van economische zaken al toestem ming. De directie Hermans Groep (Jac, Hermans, Profimarkt) heeft la ten weten dat zij in antwoord op de prijsverhogingen haar koffie- soorten onder eigen naam met zes cent per pak zal verlagen. Dit is mogelijk door een "groeiend marktaandeel van de eigen mer ken", zo verklaarde een directie woordvoerder. MANILLA (Reuter/DPA/AP) - In de Filippijnse hoofdstad Manilla zijn strenge veiligheidsmaatrege len van kracht om eventuele rel len na de moord van gisteren op oppositieleider Aquino de kop in te drukken. Vanmorgen ontstond paniek toen een deel van de hoofdstad door een storing verstoken was van stroom. Onduidelijk is nog of er sabotage in het spel is geweest. Zowel in binnen- als buitenland heeft de moordaanslag op het zwaar bewaakte vliegveld van Manilla een stroom van protest uitgelokt. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken sprak van "een laffe en verfoeilij ke daad" en heeft inmiddels bij Marcos aangedrongen op een diepgaand onderzoek naar de toedracht. President Marcos wees de aanslag eveneens af, maar herinnerde wel aan zijn waarschuwingen aan Aquino, die tegen de zin van de president gisteren na driejaar verblijf in de VS naar zijn land terugkeerde, maar al op de trap van het vliegtuig werd neerge schoten. Wie voor de aanslag verantwoorde lijk is, blijft onduidelijk. De da der werd terstond door veilig heidsagenten doodgeschoten. Zijn identiteit is nog niet be kend. Een grote menigte rouwende Filip pijnen heeft zich vanmorgen ver zameld voor het huis waar Aqui no is opgebaard. Leden van zijn oppositiepartij hebben een staatsbegrafenis geëist. President Marcos heeft "opportu nistische elementen" gewaar schuwd "geen misbruik te ma ken van de moord om onrust te veroorzaken" en verklaarde "voorzorgsmaatregelen" te heb ben genomen. (Zie ook pagina 6) Organisatie, handels- en reklamedrukwerk is bij ons in goede handen Snelle levertijden zijn mogelijk doordat wij fotozetsel, litho's loodzetsel en clichés zelf Bovendien hebben wij een eigen binderij-afdeling Oranjelaan 37 2382 PK Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon 071 -89 92 41 Af en toe zon Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks 15 graden. In de nacht en ochtend enkele mistbanken. Mid- dagtemperatuur ongeveer 23 gra den. Weinig wind, windkracht 2. voornamelijk bepaald door van hoge luchtdruk die zich van de Azoren naar Noorwegen uitbreidt. Er zijn zonnige perioden maar in de middag ook stapelwolken. Onweer zal de komende dag vooral voorkomen in Zuid-Duitsland. Oost- Frankrijk en in het Alpengebied. In grote delen van Europa blijft hel weer 23 augustus 1983 Zon op: 6.36 uur, zon onder: 20.49 uur. Maan op: 21.19 uur, maan onder: 5.53 Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Prei, "I per kilo l.v Speklapjes, 500 g ^48 4.48 kilo >j«'. 9r98" albert heijn bezig. Woordvoerders van de RVD wezen de geruchten al eer der als "ergeliike roddel en als minderwaardige journalistieke achterklap" van de hand. Over het koninklijk paar doen aan houdend geruchten de ronde sinds prins Claus onder psychia trische behandeling werd ge steld. Zo vertelde de free-lance journalist Willem Oltmans aan het weekblad Haagse Post het gerucht dat de koningin en de prins door Amerikaanse kringen zouden worden gechanteerd en dat deze hun zwijgen betaald wil den zien door de persoonlijke in zet van de koningin om de nieu we kruisraketten in Nederland geplaatst te krijgen. Oltmans voegde daar nadrukkelijk aan toe dat dit verhaal volgens hem onzin was. Op 2 juli publiceerde HP de opmerkingen van Olt mans. Aangenomen wordt dat wat Oltmans heeft rondverteld ook de kern is van het artikel dat Der Spiegel nu niet zal afdruk ken. Koningin Beatrix en prins Claus zijn overigens zaterdagmiddag met hun drie zoons teruggekeerd in Nederland na een vakantie van een maand, zo heeft de RVD meegedeeld. Het gezin heeft zijn vakantie grotendeels doorge bracht in de Italiaanse plaats Ta- vernelle. WASHINGTON (GPD) - President Reagan heeft dit week einde het verbod opgeheven op de verkoop aan de Sow- jet-Unie van zware machinerie voor het leggen van pijp leidingen. Bernhard nam parade 60-jarige NHS af (foto ANP) Prins te paard op CHIO in Rotterdam Regime in Turkije verbiedt kranten PAGINA e Hoekzema: 'Actie militairen kan niet' De weduwe van de gisteren vermoorde Filippijnse oppositieleider Benigno Aquino bekijkt met haar dochter nfoto van haar man. (foto ANP) Politieke waarnemers in de Ameri kaanse hoofdstad beschouwen dit als een fundamentele wijzi ging van beleid, en een erken ning dat het Amerikaans verzet tegen de aanleg van een aardgas pijplijn naar West-Europa een grove vergissing was. Volgens het ministerie van handel hebben de pijpenleggers geen militaire betekenis. Minister van defensie Caspar Weinberger en Veiligheidsadviseur William Clark hebben zich niettemin te gen verzachting van de Ameri kaanse exportbepalingen tot het uiterste verzet. In deze confron tatie volgde Reagan echter het advies van minister van buiten landse zaken George Shultz en diens collega van handel, Mal colm Baldrige. De VS blijven, zo zegt een officiële verklaring, streven naar interna tionale controle op de uitvoer van technologisch hoogwaardige goederen in de sector olie en gas. Met de NAVO-bondgenoten en Japan wordt daarover beraads laagd, nadat Amerikaanse sanc ties tegen Europese bedrijven die leveranties zouden doen voor de Russische pijplijn, de Atlanti sche betrekkingen tot een diep tepunt brachten. Reagans jongste beslissing draagt bij aan verbetering van de econo mische betrekkingen met de Sowjet-Unie, nadat hij eerder de beperkingen op de verkoop van Amerikaans graan had opgehe ven en met Moskou een nieuw meerjarig leveringscontract was gesloten. Behalve politieke, hebben ook commerciële overwegingen in de besluitvorming een rol gespeeld. De Amerikaanse fabriek Cater pillar kon aan de Russen 200 pij penleggers leveren, ter waarde van 90 miljoen dollar. De Sow- jets echter wilden alleen maar kopen, als het vergunningensys teem werd opgeheven, aangezien zij anders de VS niet als een be trouwbare leverancier konden beschouwen. Caterpillar, een bedrijf, dat niet al leen door de recessie, maar ook vanwege het Amerikaanse ex portbeleid tegenover de Sowjet- Unie in ernstige moeilijkheden was geraakt, heeft een Japanse firma, Komatsu, als voornaamste concurrent. Reagan heeft kenne lijk willen voorkomen, dat Japan met zijn nog steeds groeiende macht op het gebied van scheepsbouw, elektronica en de auto-industrie, de VS uit de markt zouden dringen in een si tuatie waar het Amerikaanse em bargo hoe dan ook nauwelijks een merkbaar effect had op de voltooiing van de om strategi sche redenen aangevochten pij plijn van Siberië naar West- Duitsland. Eerste gewin PSV, Feyenoord en PEC PAGINA 9 Van Zweden naar Nederland? 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. BENNINK BOUWMATERIALEN BV plavuizen 30x30 wit 37,50/ mtr 2, beige-bruin 20x20 vanaf 27,50/m2, open haarden, steen-, hout- en plaatmateriaal, Hoofdstraat 130, Leiderdorp. AMSTERDAM (GPD)- Het Zweed se concern Ikea is van plan haar hoofdkantoor in Zweden te ver plaatsen naar het buitenland. Waarheen is nog niet bekend, maar Nederland is een zeer se rieuze kandidaat. Naar verluidt trekt het Ikea-bedrijf uit Zweden weg om elders van voordeliger belaStingvoorwaar- den te kunnen profiteren, en de opvolging van de oprichter van het concern, Kamprad, gemak kelijker te kunnen regelen. In Zweden is nogal wat opschud ding ontstaan toen de voorne mens van Kamprad naar buiten lekten. Het concern geeft overi gens de verzekering dat de maat regelen geen gevolgen zullen hebben voor de ruim vijfduizend personeelsleden. Ikea heeft al grote belangen in Ne derland. Behalve over drie woon- warenhuizen (in Sliedrecht, Dui ven bij Arnhem en Amsterdam) beschikt het internationale con cern in ons land tevens over eni ge holdings. Het zou in de bedoe- ling liggen nu ook de hoofdzetel GRONINGEN (GPD) - Een 18-ja- rige jongen uit Groningen heeft dit weekeinde bekend dat hij verantwoordelijk is voor de brandstichting in het gemeente lijk zwembad De Parrel in Gro ningen vorige week. Bovendien heeft hij toegegeven begin au gustus brand te hebben gesticht in vier scholen. De jongen blijkt in de afgelopen ja ren al zeven keer met de politie in aanraking te zijn geweest. Op zijn strafblad staan ongeveer ze ventig inbraken, vernielingen en diefstallen. Bij die gevallen was een brandstichting in 1980. Voor die delicten heeft hij nog nooit zijn straf uitgezeten. De politie onderzoekt of hij mogelijk meer onopgeloste branden op zijn ge weten heeft Een politieke discussie brengt ons verder wanneer de kritiek over en weer zakelijk is en sportief. Verdachtmakingen en persoonlijke aantijgingen daarentegen vergifti gen het klimaat voor een vruchtba re gedachtenwisseling. Soms moet een constructieve en fatsoenlijke manier van discussiëren en met el kaar omgaan in de politiek echter nog worden aangeleerd, zoals blijkt in de CPN. De hoofdredacteur van het commu nistische volksdagblad De Waar heid, Bart Schmidt, is vorige week opgestapt, onder meer omdat zijn integriteit in twijfel werd getrokken in twee artikelen in de ledenkrant van de CPN, een uitgave die ver schijnt onder verantwoordelijkheid van het CPN-bestuur. Schmidt be dankte tegelijkertijd voor zijn plaats in datzelfde bestuur. Bij dit gedon der in de glazen probeert het CPN- bestuur de politieke schade nu te beperken en het heeft al een op roep gedaan de eigen krant te steu nen. Krachtens een congresbesluit van november vorig jaar moet De Waarheid een krant worden voor heel links Nederland en Bart Schmidt was daar op zijn manier ijverig mee bezig. In bepaalde de len van de partij wordt dat echter niet erg op prijs gesteld, erger nog, de politieke strijd tegen Schmidt en consorten wordt gevoerd door met modder te smijten. Toen de discussie over de rol van De Waarheid losbrandde, noemde Marcus Bakker de krant de 'stentor van de partij' en dat was precies wat de 'oude. gestaalde kaders' er ook van verwachten. Met dubbel tjes en kwartjes opgebouwd, via colportage en steunacties onder steund, was De Waarheid een in strument van de partij en het was ondenkbaar dat er zoiets zou be staan als een onafhankelijke redac tie die het zou wagen positief kriti sche stukken te schrijven over de eigen partij, laat staan zich zou in laten met sinds jaar en dag verket terde clubs als PSP, PPR, of erger nog de PvdA. Wie niets anders kent dan een dis cussie binnen eigen besloten kring, waarbinnen het eigen gelijk bij voorbaat vaststaat, wordt angstig van kritiek, hoe opbouwend die ook bedoeld kan zijn. Maar die angst en onzekerheid kunnen ook omslaan in regelrechte agressie tegen afwij kende maar tevens vernieuwende opvattingen. Dan is de tijd rijp, ook voor de geamuseerde buitenwacht, om alleen nog maar te letten op de vorm en niet op de inhoud. De nieu we impulsen in deze partij, afkom stig van jongeren, studenten, en niet te vergeten van de vrouwen, worden dan gemakshalve ge plaatst in de tegenstelling tussen de oude 'gestaalde' en de nieuwe 'gebreide' kaders. Intussen heeft Nederland enige se rieuze bijdrage aan de politieke dis cussie van de kant van haar 'eigen' communisten sinds jaar en dag moeten missen. Het politieke en in tellectuele klimaat in deze kring was eenvoudig verstikkend en de eerste frisse lucht die de redactie burelen van de partijkrant binnen dringt, leidt binnen de kortste keren tot grote spanningen en tot het ver trek van de verantwoordelijke hoofdredacteur. Het besef van de politieke realiteit Jeek even door te dringen en er werd een poging on dernomen de impasse te doorbre ken, een streven dat onmiddellijk leidde tot onverkwikkelijkheden. LEEUWARDEN (ANP) - Beroeps militairen van de vliegbasis Leeuwarden zullen vanaf mor genochtend gedurende drie da gen stiptheidsacties voeren uit protest tegen de aantasting van hun arbeidsvoorwaarden. Het gaat om het plan van staatsse cretaris Hoekzema (defensie), die wil bezuinigen op de betrek kelijk gunstige ziektekosten verzekering van de militairen. Volgens een woordvoerder van de vijf samenwerkende belangen organisaties van militairen zal Afgezien van de vraag of ons land zit er op de basis in de actieperiode geen gebruik worden gemaakt van het eigen vervoer en zal er ook streng de hand worden ge houden aan de voorschriften. Dit is vanochtend besloten op een vergadering van de organi saties met hun achterban. (Zie verder pagina 7) te springen om een krant voor heel links Nederland die met een nieu we lading onder de oude vlag van De Waarheid zou worden uitgege ven, blijft het voorlopig nog tobben met onze vaderlandse variant van een niet onbelangrijke politieke stroming. vooreen obonnen*"1 Nieuw* Stuur mij uw krant vier weken op proef voor f 9.50 Daarna beslis ik. U Noleer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25). Vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant twee weken grabs. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1