Nederland tegen uitstel besluit raketten -c Ombudsman heeft steeds problemen Verontrusting over situatie in Turkse gevangenissen Smit-Kroes gepasseerd voor opruimen olievlek? IS AVO-partners verwonderd over Grieks voorstel Winst ABN fors omhoog Rechtbank: uitlevering verdachte van aanslag toelaatbaar ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft de Turkse regering de „ern stige verontrusting" in Neder land overgebracht over de recen te gebeurtenissen in een aantal Turkse gevangenissen. Dat schrijft de minister in antwoord op vragen van de Tweede Kamer fracties van CDA. PvdA, VVD, D'66, CPN, PSP en PPR. Volgens Van den Broek waren de eerste berichten over hongersta kingen in de militaire Metris-ge- vangenis in Istanboel en gevan genissen elders in Turkije met een aanleiding om een onder zoek in te stellen naar de pro testacties. Veel duidelijkheid is er echter op het ministerie niet over de aard en de omvang van de hongerstakingsacties. Vol- Binnenland gens Van den Broek zijn de ac ties in de Metris-gevangenis al in mei van dit jaar begonnen en was deze vooral gericht tegen een aantal mensonwaardige omstan digheden. De hongerstaking heeft zich vervolgens uitgebreid naar gevangenissen in Adana, Divarbakir. Cannakale en Bartin. Over het aantal van de bij de hon gerstaking in de gevangenis in Istanboel betrokken personen tast de minister volledig in het duister. De informatie loopt uit een van enkele tientallen tot tweeduizend. De kamervragen waren onder meer gebaseerd op enkele publikaties in Nederland se kranten over de hongerstakin gen als protest tegen martelin gen en andere repressieve maat regelen. Zo werd het bezoe- krecht van familie en advocaten ingeperkt en werd de gevange nen frisse lucht onthouden. Volgens de berichten zouden de militaire autoriteiten als ant woord op de hongerstaking de repressie hebben verhard, zodat enkelen van hen er medisch zeer slecht aan loc zijn. De minister zegt deze berichten nog te onder zoeken. Wel zouden een 14 tal personen, onder wie prof. Ku- cuk. voormalig hoogleraar in An kara, naar een ziekenhuis in Is tanboel zijn overgebracht. De Turken en Turkse Koerden die sinds 9 augustus in hongersta king waren in een buurthuis in Amsterdam uit solidariteit met de hongerstakers in militaire ge vangenissen in Turkije en uit protest tegen de slechte behan deling van die gevangenen, heb ben hun actie gisteren beëin digd. DEN HAAG (ANP) Nederland voelt niets voor een voor stel van de Griekse minister van buitenlandse zaken, Ioannis Charalambopoulos, om de beslissing Ameri kaanse kernraketten voor de middellange afstand in West-Europa te plaatsen, uit te stellen. Dit blijkt uit een verklaring die het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag gisteren desgevraagd uitgaf. Donderdag stelde de huidige voor zitter van de Europese Raad zijn collega's in de negen andere lid staten van de EG in een brief voor, de beslissing een half jaar uit te stellen vanwege de gevol gen die een ja tegen kruis- en pershingraketten voor Europa kan hebben. De beslissing zal eind dit jaar moeten worden ge nomen als de onderhandelingen in Genève over de raketten tus sen de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten geen resultaat op leveren. In de verklaring spreekt het Neder landse ministerie van buiten landse zaken er zijn "verwonde ring" over uit dat de Griekse mi nister zijn voorstel heeft gedaan in het kader van de Europese po litieke samenwerking en niet in één van de vele NAVO-forums waar voortdurend intensief over leg wordt gevoerd over deze ma terie. Het ministerie heeft Grie kenland van zijn verwondering op de hoogte gesteld. Gistermorgen wees de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans Dietrich Genscher, het voorstel van Charalambopoulos van de hand. Volgens de Duitse bewindsman zal uitstel van de beslissing de kans op een ak koord in Genève eerder verklei nen dan vergroten. Genscher liet weten dat, alhoewel hij nog steeds gelooft in de mogelijkheid van een akkoord, de Bondsrepu bliek volledig achter de NAVO- beslissing uit 1979 staat om mid dellange afstandswapens op te stellen als Moskou weigert alle op West-Europa gerichte SS-20 raketten te verwijderen. De Hout- en Bouwbond CNV wil dat er een regeling komt voor ge wetensbezwaarde bouwvakkers, die niet willen werken aan de bouw van raketbunkers. Hoewel het nog onzeker is of er kruisra ketten in ons land worden gesta tioneerd, is het volgens de bond een feit dat de voorbereidingen in volle gang zijn. De vliegbasis Woensdrecht is al aangewezen als eventuele raketbasis en een aantal aannemers is al aan het bekijken of zij gezamenlijk of af zonderlijk zullen inschrijven op de bouwwerkzaamheden, aldus de christelijke bouwbond. DEN BOSCH Onder het motto Ontketen de fokzeug" zijn de stichting Lekker Dier en de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren een actie begonnen in Brabant. Met een voorlichtingstrein reizen de orga nisaties twee dagen door Brabant om de bevolking te informeren over het ellendige bestaan van kettingzeugen. Op de foto een medewerker van Lek ker Dier in de bestuurderscabine van de trein. CBS: aantal huwelijken blijft dalen DEN HAAG (ANP) - Het aan tal huwelijken blijft dalen. Gedurende de eerste zes maanden van 1983 werden in Nederland 33.100 huwelijken gesloten tegen 35.400 in de zelfde periode het jaar daar voor, aldus het Centraal Bu reau voor de Statistiek gisle- Het aantal levendgeborenen bedroeg in de eerste helft van dit jaar 84.000, tegen 85.900 in de eerste helft van 1982. Het aantal overledenen in die pe riode kwam nagenoeg op het zelfde niveau uit als in 1982, te weten 59.700. Het verschil tussen vestiging vanuit het buitenland en ver trek naar het buitenland (mi gratie-overschot) nam de eer ste zes maanden af van plus 900 in 1982 tot plus 500 in 1983. De totale bevolkingsgroei kwam na administratieve correctie uit op 22.900, het geen ten opzichte van de eer ste zes maanden van 1982 een daling van 1700 personen be tekent. Het inwonerstal van Nederland per 1 juli 1983 is daarmee gekomen op 14.362.000. DEN HAAG (GPD) - Verkeer en waterstaat heeft van de Saoedi- sche regering niets meer verno men over het Nederlandse aan bod om de enorme olievlek in de Perziche Golf te inventariseren en op te ruimen, sinds minister Smit-Kroes in mei naar Riad is geweest om de Nederlandse mo gelijkheden uiteen te zetten. Dit klemt te meer nu, volgens een bericht uit Bahrein, Saoedi-Ara- bië, Koeweit en Bahrein over eenstemming hebben bereikt over opruiming van de olie. De spuiter is ontstaan toen Irak in maart twee Iraanse oliebronnen in de Perziche Golf bombardeer de. Sindsdien stromen dagelijks honderdduizenden liters ruwe olie in de Golf, omdat zowel Iran als Irak verhinderen dat de spui ter wordt gedicht. De milieu schade die de olie heeft aange- Meer ruimte voor stemmen per brief richt is op dit moment in het ge heel niet te overzien. Midden mei is minister Smit-Kroes met een grote delegatie deskun digen van het departement en uit het bedrijfsleven naar de Saoedi- sche hoofdstad gereisd. Japan en Duitsland deden soortgelijke aanbiedingen, maar op Duits land had Nederland in elk geval het vermogen voor om de vlek (omvang, diepte) te inventarise ren. Daartoe heeft Verkeer en waterstaat de beschiking over het Maritime Patrol-vliegtuig van Martinair. De minister keerde opgetogen en vol vertrouwen uit Saoedi-Ara- bië terug. Op Saoedisch verzoek is kort daarna een ambtenaar op nieuw naar Riad gereisd. Vervol gens kwam er een vrij intensief telexverkeer tussen de Saoedis en Verkeer waterstaat tot stand waarin allerlei aspecten van het Nederlandse aanbod nog eens werden toegelicht. „Daarna konden we niets meer doen dan afwachten wat er ging gebeuren", aldus een woordvoer der van het departement, „maar sindsdien hebben we er niets meer van gehoord; ook geen af wijzing overigens". Welk bedrag met het Nederlandse aanbod is gemoeid wil Verkeer en water staat niet zeggen. Volgens het be- Ex-notaris in arrest op verdenking miljoenen verduistering AMSTERDAM (ANP) - In Am sterdam is de 62-jarige ex-notaris Arie V. aangehouden op verden king van verduistering en vals heid in geschrifte. Daarbij zou de man van 1979 tot in 1981, toen hij nog notaris was, een paar mil joen gulden verduisterd hebben. De benadeelden daarbij zijn, vol gens een woordvoerder van justi tie, twee banken en een aantal lidmaten van flatexploitatiever- enigingen in Amsterdam. Volgens de justitiewoordvoerder verduisterde V. ongeveer een miljoen gulden van leden van flatexploitieverenigingen in Am sterdam. Notaris V. zat in het be stuur van deze verenigingen. Gelden die door de leden werden overgemaakt, zouden daarbij door V. zijn opgestreken. Ook de echtgenote van de ex-notaris zou hierbij betrokken zijn geweest, aldus justitie. Met de valsheid in geschrifte zou, aldus de justitiewoordvoerder, V. zich in het ergste geval twee miljoen gulden ten onrechte heb ben toegeëigend door te knoeien met hypotheekverklaringen. De Friesch-Groningse Hypotheek bank en de Haarlemse maat schappij voor hypothecaire fi nanciering werden hiervan de dupe. Volgens de justitiewoord- voerder kan dat bedrag ook lager uitvallen. Het onderzoek moet dat nog uitwijzen. Arie V. werd in juni vorig jaar uit zijn ambt gezet. Begin 1982 al was hij door de kamer van toe zicht op het notariaat met onge vraagd verlof gestuurd. Dit om dat V. zich, volgens de kamer, had schuldig gemaakt aan "wan gedrag, dat strijdig was met de eer en de waardigheid van het ambt". De ex-notaris werd begin deze week aangehouden en gisteren voorgeleid voor de officier van justitie, mr. J. Pieters. Deze heeft de rechter-commissaris gisteren het verzoek gedaan V. in preven tieve hechtenis te nemen. Dat laatste is inmiddels gebeurd. AMSTERDAM - De nettowinst van de ABN is in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1982 gestegen met 22,1 pet van f 187,3 min tot ff 228,6 min. Het resultaat is in belangrijke mate gunstig beïnvloed door een verbeter de rentemarge in het binnenlandse bedrijf en door hogere provisie inkomsten in het effectenbedrijf als gevolg van de sterke opleving in de effectenhandel. Het resultaat van het buitenlandse bedrijf lag in dezelf de orde van grootte als in dezelfde periode van 1982. Het lijkt weinig waarschijnlijk, dat de vermelde gunstige factoren In dezelfde mate in brutowinst in de tweede helft van dit jaar zullen kunnen beïnvloeden. Honderden inbraken opgelost HAARLEM (ANP) Door tweemaal een groepje inbrekers tijdens hun werkzaamheden op heterdaad te betrappen, heeft de Haarlemse politie een groot aantal misdrijven opgelost. In totaal zijn 45 jongens tussen de 14 en de 18 jaar opgepakt, die bekennen verantwoordelijk te zijn voor in totaal 239 inbraken. De totale waarde van de buit wordt geraamd op 175.000 gulden, aldus heeft- een politiewoordvoerder gisteren bekend gemaakt. De buit van de jongens, die vooral opereerden in de Haarlemse wijk Schalkwijk, varieert van batterijen tot video-Installaties en stereo-to rens. Een gedeelte hiervan is teruggevonden in flatboxen en een ander deel werd bij de jongens thuis aangetroffen. De politie noemt het opval lend, dat van 80 procent van de inbraken geen aangifte bij de politie is gedaan. kan uitbrengen bij verkiezingen voor de Tweede Kamer of het Europees Parlement, zal iets worden uitgebreid. Niet alleen Nederlanders die in het buiten land wonen komen voor de nieu we regeling in aanmerking, maar ook stemgerechtigden die voor hun werk tijdelijk het land uit zijn. Voor het eerst zal dat kunnen, bij de Europese verkiezingen van volgend jaar. Dank zij de wijzi ging kunnen niet alleen de 300.000 a 400.000 in het buiten land woonachtige Nederlanders meestemmen, maar ook bijvoor beeld schippers en militairen in West-Duitsland of de Sinai. Ze moeten wel een adres kunnen opgeven om het stembiljet te ontvangen. En weer heeft onze Nationale Ombudsman, dr. J. F. Rang, problemen. Zijn poging om klachten over belastingheffin gen binnen zijn competentie te trekken, is (voorlopig?) mis lukt door het veto dat staatsse cretaris Koning (financiën) de ze week daartegen heeft uitge sproken. Rang heeft aangekon digd de kwestie aan de Tweede Kamer voor te leggen, die dan maar een beslissing moet ne men. Volgens Rang is het beter het parlement om een uitspraak te vragen dan een rechter, omdat het parlement als mede-wetge ver verantwoordelijk is voor het instellen van het instituut De Nationale Ombudsman. Rang heeft bovendien een nau we band met de Tweede Ka mer doordat hij regelmatig overleg voert met een speciale Kamercommissie en jaarlijks het verslag van zijn werkzaam heden aan de Kamer aanbiedt. Het parlement is in feite Rangs enige machtmiddel tegenover ambtenaren en regering. De Tweede Kamer kan acties on dernemen aan de hand van Rangs bevindingen. De om budsman zelf kan geen dwin gende uitspraken doen. Hij kan de regering slechts advise ren. Verder moet de ombuds man pogen via de publiciteit zijn zin te krijgen. Belastingrechter In het geval-Koning heeft Rang tot nu toe niet zijn zin kunnen krijgen. Volgens de staatsse cretaris moeten mensen met klachten over de belastingen zich wenden tot de belastin grechter. Rang mag zich alleen met zaken inlaten waar geen beroepsmogelijkheid is, en dus niet met belastingaangelegen heden, aldus de redenering van financiën. Rang evenwel meent dat kwijtschelden van belastingschulden een 'depar tementale aangelegenheid' is - zaken die door ambtenaren worden afgedaan - en dus wel binnen zijn bevoegdheid ligt. door Gijs Korevaar Ombudsman Rang: pittige dis cussies. <roto GPD) In de twee jaar, dat Rang nu aan het werk is, heeft hij al heel wat problemen met de depar tementen gehad. In zijn eerste jaarverslag signaleerde hij dat de discussies met ambtenaren veelal gingen over de vraag of een onderzoek wel toelaatbaar was en niet over de inhoud van een klacht. Deze competentie kwesties kostten veel tijd, zei Rang bij de presentatie van dat jaarverslag in 1982. Bovendien nam Rang de ge woonte aan de topambtenaren op het matje te roepen als er iets met de samenwerking tus sen ambtenaren en Rang niet in de haak was. Dat zette kwaad bloed. Evenals zijn aan dringen dat de ministers zélf de correspondentie met de Na tionale Ombudsman dienden te tekenen. Stroeve houding In die begintijd lag hij overhoop met bijna alle departementen. In een interview noemde hij in zijn eerste jaar vooral de depar tementen van financiën en van justitie als voorbeelden van een stroeve verhouding. Volkshuisvesting lag in het be gin dwars maar „bedient mij nu op mijn wenken", aldus Rang in dat interview. Vreemd was het niet dat Rang op weerstanden stuitte. Ambtena ren zijn nu eenmaal niet ge wend aan een pottekijker bui ten de eigen kring. Zij werden nu aangesproken op hun doen en laten en voelden zich bij contacten met de ombudsman alsof zij in het beklaagden bankje zaten. De ambtenaren wilden dat Rang voordat hij aan een onderzoek begon eerst een voorzichtig vooronderzoek achter de schermen zou ple gen. Rang wees dat af en zette door. Zijn tweede jaarverslag van afge lopen vooijaar was iets opti mistischer. „De vooringeno men houding tegen klachten behandeling maakt meer en meer plaats voor een berede neerde houding van medewer king", schreef hij. Toch vrees de hij nog steeds „pittige dis cussies" met de overheidsin stellingen over zijn bevoegdhe den. Een vooruitziende blik, blijkt nu uit zijn conflict met Koning. BVD Inmiddels poogde Rang zijn be voegdheden uit te breiden. Hij hield bij verschillende gele genheden en in interviews een klemmend pleidooi om ook klachten over lagere overhe den in behandeling te mogen nemen. Dat leek hem in het verlengde van zijn huidige taak te liggen. Verder wenste hij bevoegdheid te krijgen over de BVD en de militaire veiligheidsdiensten. In het wetsvoorstel, dat bij de Tweede Kamer nog steeds op behandeling wacht, wordt Rang daarvan uitgesloten. Er moet volgens de regering een aparte klachtencommissie voor deze geheime diensten komen. Ook binnen zijn kantoor kreeg Rang problemen. Medewerker van het eerste uur, directeur Horrevorts werd door de om budsman beschuldigd van malversaties met geld. De di recteur en zijn secretaresse werden geschorst gedurende een onderzoek dat door een commissie van drie werd inge steld. Die commissie onder lei ding van oud-staatssecretaris Scheltema vond echter geen onregelmatigheden en de twee werden gerehabiliteerd. Zij vonden elders bij de overheid een baan. Ongerust De Tweede Kamer maakt zich zo langzamerhand ook ongerust over het functioneren van het bureau van de ombudsman. Vlak voor de zomervakantie werden niet minder dan 82 vra gen aan de ministers en 140 vragen aan de ombudsman ge steld naar aanleiding van Rangs jaarverslag. De problemen rond het bureau van de Nationale Ombudsman spitsen zich vaak toe op de per soon van Rang zelf. Dat heeft de hoogleraar aan zichzelf te danken door er telkens op te hameren dat het een 'persona listisch ambt' is. Een aanval op het functioneren van de Natio nale Ombudsman wordt zo een persoonlijke aanval op Rang. Nu heeft Rang het als eerste Na tionale Ombudsman wel moei lijk gehad. Er lag een wet, maar er waren geen spelregels waar aan de ambtenaren en de om budsman zich dienden te hou den. Hij moest maar zien wat hij van zijn ambt maakte. Daar is Rang al twee jaar druk mee bezig en vooral in de begintijd moest dat wel stuiten op tegen werking van de meest uiteen lopende kanten. Van gemeen telijke politiekorpsen tot secre tarissen-generaal. Zelf constateert Rang dat het al lengs beter gaat. De ambtena ren raken gewend aan de onge node gast. Maar telkens als er een nieuw pad door Rang moet worden betreden herhalen de problemen zich. Het is een be grijpelijk proces, dat echter niet bevorderlijk is voor het functioneren van een zo be langrijke instelling als de Na tionale Ombudsman. ALMELO (ANP) - De rechtbank vindt het toelaatbaar dat de 24- jarige Husnu G. uit Almelo, die wordt verdacht van moord op 39- jarige Turkse diplomaat Akso op 14 juli in Brussel, aan België wordt uitgeleverd. De aanslag is opgeëist door Asala, het geheime leger van Armeniërs. De ver dachte heelt veertien dagen de tijd om van het vonnis van de Al melose rechtbank in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. De beslis sing over de feitelijke uitlevering berust bij de Nederlandse minis ter van justitie. j. is op 22 juli in zijn woning in Almelo aangehouden. Hij woon de al geruime tijd in deze stad, is getrouwd en heeft een kind. Hij ontkent bij de aanslag in Brussel, die door twee personen is ge pleegd, betrokken te zijn ge weest. Er is een belastende ver klaring van een Belgische taxi chauffeur die de verdachte op een politiebureau in Enschede van een foto en later ook via con frontatie zegt pertinent te her kennen. De rechtbank hoorde tij dens de zitting, die op verzoek van de advocaat met gesloten deuren plaatsvond, twee getui gen die verklaren dat zij G. op bewuste 14de juli in Parijs heb ben ontmoet. De rechtbank in Almelo zegt in haar vonnis dat het niet haar taak is de feiten te'toetsen maar dat dit voorbehouden is aan de Bel gische justitie. Zij is van mening dat de verdachte en zijn advo caat. zoals het uitleveringsver drag voorschrijft, onverwijld hebben aangetoond dat hij de moord niet heeft gepleegd. De rechtbank stelde met grote na druk dat het dossier vele twijfel- punten bevat maar dat het niet aan de rechtbank in Almelo is om zich uit te laten over het wel of niet schuldig zijn van de ver dachte. In het vonnis wordt ook gezegd dat de door de Belgische justitie geleverde stukken vol doen aan de wettelijke eisen en dat de Belgische minister van justitie een verzoek tot uitleve ring heeft gericht tot zijn Neder landse collega. De rechtbank heeft zich ruim drie uur met de behandeling van de zaak bezig gehouden. In en om het gebouw van het paleis van justitie in Almelo waren uitge breide veiligheidsmaatregelen getroffen. Binnen bevonden zich vijftig leden van de mobiele een hcid. Tijdens het vervoer van de verdachte van het huis van be waring in Maastricht naar Alme lo en terug waren eveneens uit gebreide maatregelen getroffen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7