In pantoffeltempo Leiden verkennen Leiden uit de lucht gezien (6) "Geluidsoverlast Odessa valt mee" Advocaat van café Restauratie begint wellicht al eind '83 Eerstejaars doen El Cid Chef de Cuisine: Patrick Rosalie. Een aanbeveling voor een ieder, die van het beste der aarde houdt! Hoofdstraat 14, Leiderdorp Tel. 071-411407 Caeciliacomplex Leiden r- vt: LEIDEN - "De geluidsoverlast die buurtvereniging en omwonen den zeggen te hebben van café Odessa aan de Hogewoerd is schromelijk overdreven. Er is dan ook geen enkele reden om af te wijken van het besluit van de gemeenteraad dat het café tot 's nachts één uur en in het week einde tot twee uur open mag blij- Daar kwam in het kort het betoog op neer dat mr, Van Heijningen, namens Odessa-eigenaar Jansen, gistermiddag hield tijdens een zitting van de gemeentelijke commissie voor de beroeps- en bezwaarschriften. Een poging van de buurtvereniging Hoge woerd om de extra ontheffing die het café op 19 mei j.l. van bur gemeester Goekoop voorlopig ongedaan te maken, mislukte vo rige week al toen de Raad van State een verzoek daartoe af- Gistermiddag betoogde de buurt vereniging dat het besluit van de burgemeester niet met de nodige zorgvuldigheid tot stand is geko men. Op klachten uit de buurt zou niet serieus zijn ingegaan. Ambtenaar Van Viegen die na mens de burgemeester het woord voerde zei dat uit politie rapporten niet blijkt van ontoe laatbare overlast. Volgens de raadsman van de café- eigenaar brengt het wonen in de binnenstad nu eenmaal met zich mee dat er wat meer geluidsover last is van cafés en bedrijvigheid dan in een typische woonwijk buiten het centrum. Hij bestreed de representativiteit van de buurtvereniging omdat aan het besluit om een bezwaarschrift in te dienen geen uitspraak van de leden van de buurtvereniging ten grondslag ligt. De beroepsschriftencommissie zal zich onder meer bezighouden met de vraag of de ontheffing van de sluitingstijden ook be trekking heeft op het bootterras dat achter het café in de Oude Rijn ligt. De commissie zal voorts bij de politie informeren of klachten bij de Leidse politie zijn gedeponeerd en of klachten over Odessa vakerr voorkomen dan over cafés elders in de stad. (vervolg van pagina een) LEIDEN - Hoogstwaarschijnlijk kan nog voor het eind van dit jaar met de restauratie van het Caeciliacomplex (waarvoor staatssecretaris Brokx gisteren toestemming gaf) worden begonnen. Het restauratie plan van het architectenbureau Van der Sterre/Peetom is al gereed en de bestemming van het gebouw staat eveneens vast. Het museum Boerhaave, momenteel aan de Steenstraat gevestigd en zeer klein be huisd, zal te zijnter tijd in het opgeknapte complex zijn intrek nemen. De gemeente is al sinds 1966 bezig om te komen tot restauratie van het Caeciliacomplex (ook wel Boerhaavezalen genoemd naar de beroemde medicus Herman Boerhaave die in het gebouw klinisch onderwijs gaf). Reeds in 1975 zegde de rijksgebouwendienst toe dat per 1 januari 1977 met de opknapbeurt van het complex begonnen zou worden. Sinds dien is er steeds sprake geweest van uitstel. In de eerder genoemde brief van maart j.l. werd de staatssecretaris van volkshuisvesting door het gemeentebestuur nog met klem verzocht de restauratie niet in 1985 maar volgend jaar te laten beginnen. Het ge bouw verkeert thans in zeer slechte staat. Ook het CDA in Leiden (dat niet in het college van B en W is vertegenwoordigd) benaderde de staatssecretaris om het nodige gewicht in de schaal te leggen. Zowel Waal als zijn collega Tesselaar van volkshuisvesting benadrukken dat de CD A-fractievoorzitter Walenkamp zich zeer voor de zaak heeft inge spannen. Het verlossende woord van de staatssecretaris van Volkshuisvesting kwam gisteren zoals gezegd onverwacht. Brokx deelde het gemeente bestuur aan het eind van de middag telefonisch mede dat nog in de lopende begroting van de regering geld is vrijgemaakt om het miljoe nenproject een aanvang te laten nemen. LEIDEN - Zo uit de lucht gezien zou je het misschien niet direct zeg gen, maar dit heet dus de Goud kust van Leiden te zijn. Omsin geld door het Rijn en Schieka- naal, de Oude Rijn en de Nieuwe Rijn ligt daar mooi in het mid den Waardeiland, zoals het dus eigenlijk heet. "Waardeiland is een uniek woonontwerp van de Amerikaanse architecten Fisher Friedman. Vanuit hun enthou siasme voor de specifieke moge lijkheden van Holland hebben ze een echt wooneiland gecreëerd". Zo jubelde enkele jaren geleden een sjieke folder over Waardei land. "Uitgangspunt is dat Waardeiland synoniem moet zijn voor kwaliteit". Synoniem voor kwaliteit? Dat mag best waar zijn. Maar Waardei land blijkt nu toch vooral syno niem voor leegstand. Dat heeft natuurlijk ook met elkaar te ma ken: kwaliteit kost geld en geld is dezer dagen dus een probleem. Waardeiland is tevens de enige wijkfn Leiden met een eigen be wakingsdienst (misschien wel een kwaliteitsmerk). De Bouvier Bewaking cirkelt door de wijk en waakt over de lege huizen. Inbre kers en krakers liggen immers op de loer. Trouwens: de laatsten hebben al een paar trofeeën bin nengesleept: aan de Aletta Ja- cobslaan. Die straat is overigens goed op deze foto te herkennen: onderaan het Waardeiland slingert de Aletta Jacobslaan naar boven om uit eindelijk rechtsmidden te eindi gen in een kruispunt met de Laan der Verenigde Naties. Twee bruggen maken van het Waar deiland een schiereiland: links onder de Hogendijkstraatbrug en linksboven de Kettingbrug. Verder: links op deze luchtfoto is van boven naar beneden de Hoge LEIDEN Elk jaar weer hetzelf de beeld:- groepjes eerstejaars studenten die door Leiden wan delen. Hoewel: soms heeft het meer weg van dwalen. En dat is natuurlijk niet vreemd, want de vreemdelingen moeten zich de stad natuurlijk domestica ma ken. Eén onzer verslaggevers probeerde het pantoffeltempo bij te houden. Woensdagmorgen. Nattigheid. Uit de hemel daalt een miezerig re gentje. Echt weer om 's ochtends gebakken eieren met spek te eten. Maar in het onderkomen van de studentenvereniging SSR aan de Hogewoerd zitten nog niet zoveel eerstejaars te eten. Bij de deur post een SSR-lid. "Giste ren waren hier zo'n dertig men sen", vertelt ze. Concurrentie van Quintus waar ongeveer op hetzelfde tijdstip luxe broodjes kunnen worden gegeten? "Geen idee", antwoordt de studen te. "Wacht maar af: ze komen nog wel. Het is nu half acht en je kunt hier eten tot negen uur". Aan één tafel in de ontbijtzaal zit inmiddels een drietal kersverse studenten. Ze zijn té opgewekt, waaruit zou kunnen worden af geleid dat ze de avond voor het ontbijt keurig in bed hebben doorgebracht en niet in de kroeg. Per ongeluk wandelen we de keu ken binnen. Twee SSR-leden zijn bezig met het beroemde En gelse ontbijt. Niet druk hè, ope nen we een gesprek. "Dat komt nog wel", antwoordt een meisje. Ze zwijgt verder en dat is begrij pelijk: ook het bakken van eie ren vergt concentratie. Omstreeks acht uur wordt het in derdaad drukker. Qua sfeer doet de eetzaal denken aan de ontbijt zaal van een jeugdherberg. Het enige dat ontbreekt is de leider die zegt: goed eten, want we gaan vandaag veel wandelen. Het ge heel heeft wel een zekere char me. Aan de andere kant: wie bedenkt dat veel van deze studenten na de introductieweek pas echt door Leiden zullen moeten lo pen, op zoek naar kamers, zou het woord charme niet in z'n mond nemen. Tour Donderdagmorgen, het program maboekje meldt dat er vandaag een tour door Leiden wordt ge houden. "Voor El Cid was de or ganisatie hiervan echter een Tour de Force, reden waarom we hopen dat jullie ons kleine onvol komenheden niet al te zwaar zul len aanrekenen". Benieuwd wat ze daar mee bedoelen. Omstreeks tien uur zijn we aanwe zig in museum Boerhaave, al waar een rondleiding zal worden gehouden. Veel belangstelling. "Mooi toch", zegt een mede werkster van het museum. "Ja, je moet weten: om half tien ston den ze al voor de deur te trappe len". Alsof ze het over een kudde paarden heeft. Niet iedereen is trouwens geïnte resseerd in de wetenschappelij ke prestaties van onze voorou ders. Die twee jongelui daar bij dat slingeruurwerk; staan die er niet bij alsof ze op dit moment liever uit hun neus zouden peu teren? Éen van hen verklaart desgevraagd dat we het bij het foute eind hebben. "Nee, deze introductieweek zit pri- .ma in elkaar", vernemen we uit zijn mond. "Je leert elkaar dank zij die groepen natuurlijk beter kennen". Ook de volgende persoon die we aankloppen is zeer te spreken over de introductieweek. Alleen, de organisatie, die deugt niet he lemaal. "Weet u wat het is: alle studentenverenigingen organise ren een spectaculaire avond. En druk dat het dan is; je komt er bijna niet in als je niet vroeg aan wezig bent. Nee, dat bevalt me toch niet". Een meisje dat bij de ingang heen en weer drentelt verzekert ons dat ze in het begin van de intro ductieweek wel een beetje onze ker was. "Maar die onwennig heid verdwijnt vanzelf. Ik zit tij delijk in een studentenflat en ik moet zeggen: die mensen zijn al lemaal heel aardig voor me. Be halve die ene dan, maar dat is Rijndijk te herkennen. Onder en rechtsonder een stukje Leider dorp met langs het water de Van der Valk Boumanweg. Midden boven het industrieterrein De Waard en rechtsboven is nog een stukje van De Kooi te zien. Te ver weg om mogelijke economische verschillen met Waardeiland te kunnen ontleden. (Foto Frans Rombout) door Wim Brands ook een Minervalid. Die persoon doet echt kleinerend, maar dat schijnen die lui bijna allemaal te hebben"., Op de trap van het museum zit een typische Einzelganger; iemand die in z'n groepje maar niet kan aarden. Klopt onze veronderstel ling? "Saai, die week", ant woordt de persoon in kwestie. "Nou moet ik wel eerlijk toege ven dat ik ook een beetje gede primeerd ben omdat m'n fiets is gestolen. Weet je wat het is met die week: de informatie die je krijgt is vaak zo oudbakken. En dan die groepen. Hoe vaak ik het al niet heb meegemaakt dat jon gens en meisjes die elkaar nog kennen van de middelbare school weer bij mekaar krui pen". Tijdens de introductieweek laten de studentenverenigingen van zelfsprekend niets na om zoveel mogelijk leden te werven. Het is vooral zaak ervoor te zorgen dat je de indruk wekt een gezellige vereniging te zijn, want gezellig heid, daar draait het welbe schouwd allemaal om. Maar hoe groot is de animo om lid te wor den van een vereniging? Het opvallende is dat veel studen ten die we aanspraken over dit onderwerp een antwoord gaven in de trant van: ik weet het nog niet. Of: ik zie het een tijdje aan en dan beslis ik over een jaar wel. Hengelen Die ene jongeman die zei dat het op de avonden van de studenten verenigingen te druk is, zat niet ver bezijden de waarheid. Zo wa ren er donderdagavond behoor lijk veel mensen naar Augusti- nus aan het Rapenburg gegaan om een paar dichters te zien op treden. Ze hadden gekozen voor literair amusement, de organisatoren van Augustinus, en dat betekent automatisch dat twee artiesten er in elk geval bij zijn: Johnny van Doorn en Jules Deelder. Daar kun je vergif op innemen. Als we binnenkomen staat Van Doorn al het op het podium. "Préaééchtig gebouw", scan deert de dichter. Een corpsbal, die er uitziet zoals zijn vader er ook moet hebben uitgezien toen hij begon te studeren, consta teert dat Van Doorn inmiddels toch wel een burgermannetje is geworden. "Maar dit wordt la chen, maak je maar geen zor gen", verzekert hij de copie van zichzelf die naast hem staat. Het wordt broeierig in de zaal, maar gelukkig is de stemming goed. Bovendien krijgen de stu denten ook nog een gratis advies van de dichter. "Doet jullie best en wordt niet teveel student. Een bijbaantje nemen kan geen kwaad in deze tijd. Striptease of pottenbakken, zoiets. Stort jullie niet in het literaire leven. Ga dan liever hengelen". Ontbijten bij SSR. Sfeer van een eetzaal in een jeugdherberg.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3