„De Chinezen lachen zich kapot om ons" c Oranje heeft één opdracht: alles winnen A fM aH Ook in België begint uittocht - RIJ DAG 19 AUGUSTUS 1983 Sport \N )83 UTRECHT (GPD) - Van de acht deelnemers aan het Europees voetbalkampioenschap 1980 is Italië honderd procent zeker uitgeschakeld voor de eindron de in 1984, hebben Nederland en Griekenland nauwelijks nog overlevingskansen, is alles nog open voor West-Duitsland, Tsjechoslowakije en Engeland en zijn België en Spanje vrij wel zeker van deelname. De beste acht van Europa ontmoe ten elkaar van 12 juni tot en met woensdag 27 juni in Parijs, Nantes, Straatsburg, Lille, Lyon, Saint Etienne en Mar seille. Wie waar speelt wordt in januari bekend bij de loting. De acht landen die in de koeler gaan worden in september, ok tober, november en december van dit jaar bekend als de res terende 42 kwalificatiewed strijden gespeeld worden. Het organiserende Frankrijk is al zeker van deelname. Groep 1 Met het organiserende Frankrijk is België zeker van deelname aan de eindronde. Onze zuiderburen hebben vier pun ten voorsprong en een veel be ter doelsaldo dan. de Zwitsers met twee wedstrijden te spe len. Op 12 oktober valt de defi nitieve beslissing, de bewoners van het Alpenland moeten dan naar Oost-Duitsland en België reist die dag naar Schotland. In het vorige Europese kam pioenschap werd de ploeg van Guy Thijs tweede achter West- Duitsland dat door twee doel punten van Hrubesch zege vierde. Daarna heeft de Belgi sche formatie veel indruk ge maakt op de Europese voetbal velden, in eigen land heeft men sinds 21 december 1977 niet meer verloren, zeventien duels op rij. Stand: België 4 4 0 0 8 10-4 Zwitserland 4 12 14 4-5 Schotland 4 1 1 2 3 6-7 Oost-Duitsland 4 0 13 1 2-6 Programma: 12 oktober Oost- Duitsland-Zwitserland en Schot- land-België; 9 november Zwitser- land-België; 15 november Oost- Duitsland-Schotland Groep 2 Rusland heeft in deze groep al vrijwel afgerekend met de voornaamste opponenten Po len en Portugal. Bij de buren 4 3 1 0 7 9-1 3 2 0 1 4 4-6 werd gelijk gespeeld en van de andere concurrent werd in Moskou met 5-0 gewonnen. Waarschijnlijk is de laatste par tij Portugal-Rusland op 16 no vember niet meer van belang. Met de wereldkampioen Italië ontbreekt dus ook de nummer drie van het wereldkampioen schap in de Europese eindron de. Stand: Rusland Portugal Polen 4 12 14 6-6 Finland 5 0 14 13-9 Nog te spelen: 21 september Portu gal-Finland; 9 oktober Rusland-Po len; 28 oktober Polen-Portugal en 16 november Portugal-Rusland. Groep 3 Twintigduizend Denen willen 21 september naar Wembley voor de interland tussen hun land en Engeland. De wedstrijd van de eeuw wordt dat voor het Skandinavische land. Alleen zij kunnen de Britten afhou den van deelname aan de eind ronde. Engeland en Denemar ken moeten nog naar Honga rije. Het eerste duel tussen de Denen en de Engelsen eindig de in 2-2, onder andere door een schitterende treffer van Jesper Olsen. Stand: Engeland 5 3 2 0 8 16- 2 Denemarken 4 3 1 0 7 8-4 Griekenland 5 2 1 2 5 5-6 Hongarije 5 2 0 3 4 15-12 Luxemburg 5 0 0 5 0 5-25 Nog te spelen: 21 september Enge- land-Denemarken; 12 oktober Hon garije-Engeland en Denemarken- Luxemburg; 26 oktober Hongarije- Denemarken; 16 november Grie- kenland-Denemarken en Luxem- burg-Engeland; 3 december Grie- kenland-Hongarije en 14 december Griekenland-Luxemburg. Groep 4 De zwakste poule waarin Joego slavië opvallend veel proble men heeft. Tegen de amateurs van Noorwegen werd met 3-1 verloren en in Belgrado kon men Wales niet verslaan (4-4). De beste papieren heeft Wales dat met Engeland de eer van het Koninkrijk hoog moet hou den na de uitschakeling van de Schotten en vermoedelijk de Noordieren. Wales-Joegoslavië op 14 december kan wel eens beslissend worden. Stand: Wales 3 2 1 0 5 6-4 Noorwegen 3 1113 5-4 Joegoslavië 3 1113 6-7 Bulgarije 3 0 12 12-4 Nog te spelen: 7 september Noor- wegen-Bulgarije; 21 september Noorwegen-Wales; 12 oktober Joe- goslavië-Noorwegen: 16 november Bulgarije-Wales; 14 december Wa les-Joegoslavië; 21 december Joe- goslavië-Bulgarije Groep 5 Nederlagen tegen Roemenië en Zweden en gelijke spelen te gen Tsjechoslowakije, Cyprus en Roemenië hebbèn wereld kampioen Italië uitgeschakeld voor het Europese kampioen schap. Het is één van de weini ge zekerheden in groep 5 waar Roemenië en Tsjechoslowakije de beste kansen hebben, maar ook Zweden nog niet uitge schakeld is. Stand: Roemenië 6 4 1 1 9 7-2 Tsjechoslowakije Groep 6 5 2 3 0 7 12- 5 10- 5 3- 6 3-17 Zweden Italië Cyprus Nog te spelen: 21 september Zwe- den-Tsjechoslowakije; 15 oktober Italië-Zweden; 12 november Cy- prus-Roemenië; 16 november Tsje- choslowakije-Italië; 30 november Tsjechoslowakije-Roemenië en 22 december Italië-Cyrpus. Ontbreekt de nummer 1 van de WK en de winnaar van het brons Polen, het is ook nog lang niet zeker dat de zilveren Westduitsers aktief zijn op de EK. De 5e oktober wordt een heel belangrijke dag want dan staat West-Duitsland-Oosten- rijk op het programma. Door een nederlaag in Noord-Ier land hebben de mannen van Jupp Derwall twee verliespun- ten meer dan de Oostenrijkers. Die moeten ook nog naar de Noordieren die een belangrijke rol kunnen spelen en zelf ook nog een kansje hebben. Oos tenrijk heeft overigens schitte rende doelcijfers: 13 voor en slechts één tegen. De kracht van de Middeneuropeanen blijkt ook uit de prestaties in 1982. Elf interlands brachten slechts twee nederlagen, 1-0 te gen West-Duitsland op de WK waar beide landen aan het rit selen sloegen en 1-0 verlies te gen Frankrijk! Op een akkoord kunnen Duitsland en Oosten rijk het nu niet gooien, want slechts één ploeg gaat over naar de beste acht. Noord-IerlandS 3 117 4-3 West-Duitsland 4 2 1 1 5 5-2 Turkije 5 1 1 3 3 3-10 Albanië 7 0 2 5 2 3-12 Nog te spelen: 21 september Noord-Ierland-Oostenrijk; 5 okto ber West-Duitsland-Oostenryk; 12 oktober Turkije-Noord-Ierland; 26 oktober West-Duitsland-Turkije; 16 november West-Duitsland-Noord- Ierland en Turkije-Oostenrijk; 21 november West-Duitsland-Albanië. Groep 7 Nederland kent zijn opdracht: al les winnen en zorgen dat de doelcijfers beter blijven dan die van Spanje. Ierland is uit geschakeld. Nederland Ierland IJsland Malta 5 1 0 1 11 11- 5 6 1 1 4 3 3-7 5 1 0 4 2 4-12 Nog te spelen: 7 september Neder land-IJsland; 21 september IJs- land-Ierland; 12 oktober Ierland- Nederland; 16 november Neder- land-Spanje en Ierland-Malta; 18 december Nederland-Malta en 21 december Spanje-Malta. JTRECHT (GPD) Voor het eerst sinds jaren moet de KNVB weer geld toeleggen on het Nederlands voetbal team. Meer dan driehonderdduizend gulden bedraagt het verlies in het seizoen 1982-1983 en daarbij is het sala ris van bondscoach Kees Rijvers niet inbegrepen. )e penningmeester van de voetbalbond had de bui zien hangen, hij be grootte voor het afgelopen seizoen een positief saldo van slechts tien duizend gulden. Het werd 335.000 in de min, omdat de reis van het juniorenteam naar het wereldkampioenschap in Mexico veel geld kost te, maar vooral omdat de thuiswedstrijden van het A-team onvoldoen de kijklustigen trokken. De grootste teleurstelling werd de vriend schappelijke partij tegen Frankrijk in november. Oorspronkelijk vast gesteld in Utrechts gloednieuwe voetbalpaleis, na de imponerende ver richtingen van Hidalgo's equipe op de Spaanse WK verschoven naar de ruimere Rotterdamse Kuip en daar een verlies scorend van een slordige 200.000 gulden. Minder dan 10.000 toeschouwers deden de kassier van de bond in tranen uitbarsten. Volle bak Sen jaar eerder kon hij door een volle bak tegen de Belgen en een goed bezet stadion in de kwalificatiewedstrijd tegen Ierland een goede sigaar anderhalf mihoen bijschrijven (in 1980-1981 plus 916.000, in 1979-1980 min 17.000 omdat zeven keer uit en slechts twee keer thuis gevoetbald werd). ,We hebben weer eens een volle Kuip nodig",zei KNVB-functionaris Jan 071- Huijbregts in april na afloop van de vriendschappelijke interland tegen Zweden en vervolgens vooruitblikkend naar het nieuwe voetbaljaar kwalificatiewedstrijd tegen Spanje moet het gat stoppen". Begroting De penningmeester is optimistisch. Driehonderdduizend gulden aan in komsten vermeldt de post „wedstrijdwezen Betaald Voetbal" (Jong Oranje en B-elftal vallen daar ook onder, maar dat zijn teams die in de loop der jaren allen geld gekost hebben) op de begroting voor dit ko mende seizoen. De verdiensten moeten binnenkomen in drie kwalifica tiewedstrijden: 100.000 gulden in Groningen tegen IJsland in septem ber, 100.000 gulden in december tegen Malta, 500.000 gulden op 16 no vember tegen Spanje. Een halfvolle Kuip tegen de koploper in kwalif- catiegroep 7 wordt simpel gehaald als Oranje nog in de race is voor de eindronde van het Europees kampioenschap, maar het zal een sfeerloos geheel zijn als ook die kans op terugkeer bij de voetbaltop verkeken is en er een duel gespeeld wordt dat alleen voor de statistiek van belang Het Nederlands voetbal heeft zijn gouden glans verloren. Ruud Krol heeft net als alle andere WK-gangers kunnen profiteren van het prestige dat Nederland had opgebouwd. "Dacht je dat Krol nu in Italië zou spelen als hij in '78 geen aanvoerder van het Nederlands elftal geweest was?". iDe slechte prestaties van het Ne- j derlands voetbalteam kosten de voetbalbond tonnen, daarvoor hoefje de boeken maar naast el- I kaar te leggen. Een reëel beeld geeft het niet, want het werkelij ke nadelige effect van de. kom mer en kwel in de Oranje-til is veel en veel groter. De geflopte Nederlandse ploeg op het Euro pees kampioenschap van 1980, de absentie op de WK van-1982, de magere resulaten in de vriendschappelijke partijen en de aanstaande uitschakeling voor het Europese voetbalfeest 1984 hebben Nederland te- ruggeworpen naar de grauwe middenmoot. Bert Jacobs' erva ring na een jaar als trainer ge werkt te hebben in Hongkong. Uitstraling „Weet je wat opvalt in zo'n ver oord, dat Nederland als voetbal natie razendsnel afgegleden is naar het niveau Luxemburg. Cruijff, Van Hanegem, Nees- kens. Daar praten ze nu nog over. Maar verder. In hun ogen heeft het Nederlands voetbal niets meer te betekenen. IJsland-Ne derland 1-1, die Chinezen lachen zich kapot, die wisten niet eens dat er op IJsland gevoetbald werd". Het in 1974 en 1978 opgebouwde prestige is verloren, geprofiteerd hebben de voetballers. Op Jong bloed, Haan en Rep na ging het hele WK-elftal van 1974 dollars opstrijken aan de andere zijde van de grote plas. „Ik ben er door de jaren heen achter gekomen dat de uitstraling van het Neder lands elftal groter is dan van wel ke club ook", zegt Jaap van Praag, bij topclub en bond als bestuurder door de wol geverfd. „Dacht je dat Krol nu in Italië zou spelen als hij geen aanvoer der van het Nederlands elftal in 1978 geweest was". Ludo Coeck en Eric Gerets gaan profiteren van de uitstekende pretaties van het Belgische nationale team. Kijk ook naar de aanbiedingen die Standaard en Anderlecht krijgen om in alle hoeken van de aardkloot te spelen en de proble men die de Nederlandse clubs hebben om over de grens aan de slag te kunnen. Neerlands officiële wedstrijdma kelaar Ger lagendijk kan goed merken dat de lamp gedoofd is en het buitenland ons voetbal niet meer ziet zitten. De trotse pauw van weleer is een eendje dat in een plas olie terechtgeko men is. Niet alleen de zwakke op tredens van Nederland, maar ook de vroege uitschakeling in de Europa Cup zijn daarvan de oorzaak. Lagendijk: „Anderhalf jaar terug is de vraag naar Neder landse clubs minder geworden. Alleen Ajax is gewild en dat heeft weinig te maken met de aanwezigheid of absentie van Jo- han Cruijff. Het zijn de prestaties van de club die tellen. Het Roe meense nationale voetbalteam Valke en Vanenburg moeten de nieuwe leiders kunnen worden. doet het goed, Universitatea in de halve finale van de Europa Cup, dat valt op". 'Meer durven' Onze plaats is ingenomen door België, door het oostblok ook. „Vraagt een Nederlandse club vijftigduizend gulden voor een partij, dan komt een Oosteurope- se ploeg voor de helft. Minder dagvergoeding, lagere salarissen. Die clubs nemen bovendien spe lers mee die de massa kent van de wereldkampioenschappen", meent Lagendijk, die waar schuwt voor te grote somber heid. „Ik zie veel wedstrijden: Brighton- Liverpool, Zaragozza-Barcelona, Anderlecht-Standaard, kwalita tief is Ajax-Feyenoord en PSV- Ajax beter verzorgd. Bij ons ont breekt het spanningseffect, we moeten meer durven, opportu- nistischer voetballen. De leiding gevende figuren die je daarvoor nodig hebt zijn er beslist. Valke en Vanenburg kunnen dat wor den. Cruijff en Van Hanegem wa ren ook de 23 gepasseerd toen ze echt gingen doorbreken. Na de successen van 1974 en 1978 heb ben bestuurders, publiek en pers het geduld niet op kunnen bren gen. Als we ons plaatsen voor de eindronde van het Europees kampioenschap en in de Europa Cup op een of twee fronten goed presteren, dan ziet men ons weer staan. Dan zeggen ze in het bui tenland: Kijk, dat Nederland doet ook weer mee". ANTWERPEN (GPD) - De voet balvergelijking tussen België en Nederland begint zich steeds na drukkelijker op te dringen. Ter wijl in Nederland Ajax en Feye- noord al jarenlang in de nationa le competitie de dienst uitma ken, zo kent ook België zijn twee voetbal-grootmachten: Standard Luik en het Brusselse Royal Sporting Club Anderlecht. Inci denteel trachten provincieclubs als Lokeren en Beveren een wig in die hegemonie te drijven (zo als in Nederland clubs als PSV en AZ die wens nog altijd koeste ren), maar een werkelijke conti nue bedreiging voor de beide voetbalgiganten hebben zij toch nooit kunnen vormen. Ook .Club Brugge en FC Antwerp zijn daar toe voorlopig nog niet in staat, hoewel juist deze beide naar er kenning hunkerende clubs de af gelopen jaren gigantische bedra gen in oefenmeesters en spelers hebben geinvesteerd. Daarnaast kan ook een parallel worden getrokken tussen de na tionale elftallen van beide lan den. Nederland boekte tijdens het wereldkampioenschap van 1974 in West-Duitsland een inter nationaal bijzonder aanspreken de zilveren medaille, waarna de toenmalige WK-verdetten gelei delijk aan de sportieve aspiraties ondergeschikt gingen maken aan de financieel bijzonder aan trekkelijke buitenlandse aanbie dingen. De Belgen op hun beurt verrasten drie jaar geleden, in 1980, tijdens het Europees kam pioenschap in Italië met een zil veren tweede plaats (verlies in de finale tegen de Westduitsers), die onmiddellijk op hun beurt door diverse internationals in het bui tenland werd verzilverd. Merendeel Het merendeel bleef evenwel bondscoach Guy Thijs nog even trouw, omdat men zich tijdens de Spaanse Mundial nog eens een keer in de voetbaletalage wil de spelen. Jean-Marie Pfaff, de wispelturige nationale doelman, wachtte niet op dat WK. Hij ruil de ruim voor het begin van de Mundial Beveren in voor de Westduitse topper Bayern Mun- chen. Michel Renquin was al eer der van Standard via Anderlecht (waar hij door een blessure nau welijks speelde) naar Zwitser land vertrokken, terwijl Theo Custers zich op de loonlijst van het Spaanse Espagnol Barcelona had laten bijschrijven. Vande- reijcken week uit naar het Ita liaanse Genua; Francois van der Eist belandde bij Westham Uni ted, terwijl „good old" Wilfried van Moer werkelijk te oud was geworden om nog topvoetbal te kunnen bedrijven. Imponeren Hoewel de Belgen tijdens het we reldkampioenschap nu bepaald ook weer niet echt konden impo neren - tegenover de winst op Ar gentinië stond de regelrechte af gang tegen de Polen -, toonden verschillende buitenlandse ver enigingen zich toch bereid om de knip ver open te trekken om een Belgische international onder contract te nemen. Ludo Coeck, spelbepaler van de „Rode Dui vels" verdween richting-Italië, naar Internazionale, in gezel schap van Standard-verdediger Eric Gerets, die vorig jaar een transfer naar FC Koln op het al lerlaatste moment niet zag door gaan, maar nu toch tegen een vorstelijke beloning bij het weer naar de eerste divisie gepromo veerde AC Milaan onder contract genomen werd. Een vrijwel compleet elftal derhal ve, dat de komende weken nog uitgebreid kan worden wanneer de Spaanse interesse voor Czer- niatinsky en topscorer Vanden- bergh (beiden nu nog in dienst bij Anderlecht) meer concretere vormen aan gaat nemen. Die uittocht van Belgische interna tionals heeft op bondscoach Guy Thijs niet zo heel erg veel indruk gemaakt. Thijs, de eeuwige opti mist: „Er zijn met alle nu in het buitenland spelende internatio nals duidelijke afspraken ge maakt dat zij ten allen tijde op afroep beschikbaar zullen zijn voor de matchen van het natio nale team. Een enkele omstan digheid daargelaten heb ik in het verleden steeds een beroep op die spelers kunnen doen wan neer ik dat noodzakelijk achtte. En ik zie niet in dat daar nu plot seling grote verandering in zal komen". Nieuwe ploeg Wanneer je aan de Europese top wilt blijven meedraaien moet je er voor zorgen dat er minimaal elke vier jaar een nieuwe ploeg aanwezig is om de successen te kunnen continueren, is de sim pele redenering van de Belgische bondscoach. Thijs: „De opbouw naar het EK in Italië toen was be wust gedaan. België had te lang vertrouwd op de oudere garde. Met het jeugdteam dat Europees kampioen werd ben ik verder gaan bouwen. Wel in de weten schap dat ik vanaf het moment dat ik met dat team internatio naal aansprekende resultaten zou gaan behalen ik weer aan de slag zou moeten om een nieuwe generatie speelklaar te hebben voor het volgende internationale evenement, in dit geval het WK in Spanje. Nu concentreren we ons weer op het EK in Frankrijk, waarbij je er altijd rekening mee moet houden dat de vedetten van nu het door omstandigheden moeten laten afweten en ik hun plaatsen moet kunnen opvullen met beloftevolle jongeren". Aandacht Guy Thijs is overigens wel ge dwongen bijzonder veel aan- dacht te besteden aan scouting en begeleiding van het zoge naamde „belofteteam" in België. Het is de bondscoach een doorn in het oog dat de Belgische clubs jaarlijks nog altijd horden bui tenlandse spelers onder contract nemen. „Het is in België, en niet bij de grotere clubs, kennelijk een mode het publiek bij het be gin van het seizoen steeds nieu we buitenlandse namen voor te zetten. En dat is natuurlijk niet bevorderlijk voor de ontwikke ling van de eigen jeugdspelers, die op die manier door die dure buitenlanders uit het elftal wor den gehouden", aldus Guy Thijs, die wijst op de ook dit jaar weer grote toeloop van „vreemde spe lers" in de Belgische competitie.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 25