c De lucifer, nog altijd niet weg te branden op het Damrak Recordstanden Economie Extra Beursweek Herstel in VS Extra De meest indringende brandwaarschuwing hing een halve eeuw geleden in de Ameri kaanse wouden: 'One tree will make a million matches, one match wil destroy a million trees - één boom maakt een miljoen lucifers, één lucifer kan een miljoen bomen vernietigen. Hoe indringend ook, de tekst sloeg in een opzicht de plank mis: uit één boom halen we tegenwoordig twee miljoen lucifers. Henk Meier ging bij een Zweedse multinational en een klein Heemsteeds bedrijf op zoek naar de opkomst, ondergang en herrijzenis van 'het vuurtje', dat door Prome- teus uit de hemel werd gestolen en Ivar Kreuger tot zelfmoord dreef. De lucifer is wel teruggedrongen door de wegwerpaansteker, maar nog altijd niet weg te branden. Jaap Oosterhoff (links) en Frans van Olphen. "Een lucifer gaat nooit onafgebrand weg. Dat vindt men zonde". ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 „Geen sprake van", zegt Jaap Oosterhoff. „Het hout is exact hetzelfde gebleven, het beken de Zweedse espehout. De kop- stof en het strijkvlak zijn exact hetzelfde gebleven. Dat bete kent, dat het alleen maar van toevalligheden kan afhangen. Kwaliteitsverschil merk je wel tussen West- en Oosteuropese lucifers. Er komt nog wel eens wat uit Joegoslavië en Honga rije op de Nederlandse markt. In die landen proberen ze véél lucifers in een doosje te prop pen. Dat zijn dus vrij dunne breekbare lucifers van een slechte kwaliteit hout, die min der geparafmeerd zijn en min der goed branden". Oosterhoff is voorlichter van J. W. Attema Co, een volle dochter van Swedish Match - bij ons beter bekend als het nest van de 'Zwaluw'-lucifer. En hij wijst de verslaggever ge decideerd terecht, als die be weert, dat de Zwaluw-lucifers vonken, breken en spatten sinds het vertrouwde rode doosje groene, bruine en oran je dozen naast zich moet dul den. Een brandblaartje accep teert hij niet als bewijs. „In 1980 is het assortiment aan gepast. Die vier kleuren zijn een typering van het assorti ment. Vroeger was Zwaluw er in zeer weinig varianten. Nu hebben we een kleurschake ring in het assortiment aange bracht, waarbij rood nog steeds de hoofdkleur is: het meest verkochte doosje. Kijk maar naar de analogie met Douwe Egberts Roodmerk. Bruin is de huishouddoos, groen is het wat handzamere doosje en Zwaluw-oranje is de doos voor rokers". „Afgezien van de grootte van de lucifer is er geen verschil tus sen de groene, rode, oranje en bruine. Ze zijn exact hetzelfde. De rode doosjes zijn kleiner en dat heeft een grappige reden: na de oorlog werden er in Ne derland voor de import van lu cifers contingenten vastge steld. Dat ging in kilo's. Toen hebben de Zweden een zo klein mogelijk lucifertje ge maakt om zo min mogelijk ki lo's en zo veel mogelijk houtjes te kunnen importeren. Dat is de oorsprong van de Zwaluw- rood. Wat nu Zwaluw-groen is, was vroeger de maat van Zwa luw-rood. En, heel typisch: van de vier soorten Zwaluw-luci fers, doen de groene het juist in het noorden van het land erg goed. Moeilijk om aan te geven waarom. Voor Nederland ma ken we vooral naturel lucifers. In België zijn ze stapeldol op rode en voor Noord-Afrika ma ken we het hout groen". „Jaarlijks worden in Nederland 20 miljoen wegwerpaanstekers verkocht. Dat betekent dat de lucifer zich enigszins te weer moet stellen. Dat doen wij vooral met ons topmerk Zwa luw. We zijn de laatste jaren daar actief mee gestart en heb ben gezien dat het marktaan deel van Zwaluw in die twee jaar aanmerkelijk gestegen is: van dertig procent naar dik bo ven de veertie Drocent". 53.000.000.000 vlam metjes „Schrik niet", zegt Jaap Ooster hoff. „In Nederland worden jaarlijks 53 miljard vlammetjes aangestoken. Van al die vlam metjes komt slechts 28 procent van lucifers, 41 procent uit wegwerp-aanstekers en 15 pro cent uit navulbare aanstekers. De resterende 16 procent zijn andere aansteekmiddelen zo als electronische keuken-aan stekers en aanstekers in de au to. Dat is ons model van de vlammetjes-markt. Het aantal instrumenten moet. kloppen met het aantal vlammetjes. Dat is altijd onze opgave: to close the model. De cijfers geven aan dat 78 procent van de lucifers voor het roken gebruikt wordt. De sigarettenroker steekt ge middeld 12 keer per dag een si garet op, shagrokers roken ge middeld 15 shagjes, sigarenro- kers komen aan een gemiddel de van 2,5 en pijprokers vullen 2,8 maal per dag hun pijp. En die gebruiken meer lucifers, omdat de pijp nogal eens uit wil gaan: 3 a 4 lucifers per pijp. Sigarenrokers gebruiken an derhalf vlammetje per sigaar" „Momenteel zijn er 4,8 miljoen Nederlanders die roken. Dat waren er in 1970 nog 5,4 mil joen. Aan de cijfers zie je dat er van de mannen boven de 16 in 1970 nog 70 procent rookte. Dat is nu gedaald tot 51 pro cent. Bij vrouwen is het per centage vrij stabiel gebleven. Als je nu naar de jeugd van 14- 16 jaar kijkt, dan roken er veel Meer dan ooit werd het deze week duidelijk hoe volkomen de Amerikaanse rente de ont wikkeling van de internationa le beurzen en handel beheerst. Na een flink aantal weken van forse koersdalingen op Wall Street en andere beurzen, maar aanhoudende stijgingen van de dollar, sloeg dit klimaat de ze week radicaal om doordat de geldaanwas in Amerika minder was dan werd ver wacht. De verwachting dat de rente in dat land na de bank- rente-verhoging van vorige meer meisjes dan jongens. Een zeer opmerkelijke trend is dat". Vuurtje als reclame „Eigenlijk is het diep triest dat wij in Nederland geen lucifer- fabriek meer hebben", zegt Frans van Olphen, directeur van Olpha Match in Heemste de. „Ze worden tegenwoordig in België gemaakt. Swedish Match is de grootste en sterk ste firma in de wereld. Of je daar nou gelukkig mee moet zijn is een tweede, maar ze heb ben in Nederland jarenlang een honderd procent monopo liepositie gehad. Maar in de korte tijd dat Olpha Match be staat, hebben we zo'n dertig week nu aan zijn top zou staan en niet meer voor verdere ver hogingen in aanmerking zou komen, deed Wall Street weer opleven. Na vorige week in Amsterdam nog tot f 3,06 te zijn gestegen, tuimelde de Amerikaanse munt onder een stortvloed van speculatieve winstnemingen dagelijks met drie tot vier cent terug naar f2,93. Dit kwam omdat ook in kringen van de valutahandel de indruk had postgevat dat de rente in de Verenigde Staten voorlopig procent van de markt weten te veroveren. Dan praat ik alléén over reclamelucifers, want Ol pha brengt geen consumenten lucifers. Dat zouden we wel willen, maar daarin moeten we eerlijk zijn: in Nederland zijn de Zweden daarin veel te sterk. Daar kunnen wij prijstech- nisch niet tegenaan. Wij bren gen alleen reclamelucifers, in allerlei soorten. Op de televisie na is het luciferdoosje het meest attentie trekkende arti kel. Als er nog één lucifer in je doosje zit, gooi je het doosje niet weg. De lucifer zou je dan uit balorigheid aansteken, maar hij gaat nooit onafge brand weg. Dat vindt men zon de. Zelfs ik die barst in de lucifers". niet verder zal stygen. Aan de ze ontwikkeling kwam echter een abrupt einde toen uitlekte dat binnen de boezem van het Amerikaanse centrale bankwe zen de meerderheid voor hand having van de huidige politiek van krap geld is. De dollar schoot omhoog en Wall Street liet donderdag 14 punten val len. Het wispelturig gedrag van Wall Street, waar de koersindex van Dow Jones voor het eerst in twee weken even boven de 1200 terecht kwam, liet Am- ,Het begon allemaal omdat mijn oom directeur was van drukke rij Kolff in Amsterdam, waar ze sinds 1958 lucifersboekjes met reclame-opdruk maakten. Daar ben ik in 1972 als neefje ingerold. Die lucifersboekjes was een klein onderdeel van de drukkerij en een paar jaar later wilden ze daarvan af, want die lucifers kwamen nooit uit de verf. Toen heb ik in 1975 die afdeling overgenomen en ben voor mezelf begonnen. Ik had het agentschap van Terza Zundholz AG uit Zwitserland, ongeveer de enige lucifersfa briek in Europa die nog onaf hankelijk was. Maar twee maanden nadat ik voor mezelf begonnen was, kocht Swedish Match ook Terza op. Daardoor sterdam vrij onberoerd. Hier domineerde een aantal plaatse lijke factoren. Zoals de span ning om de halfjaarcijfer-pu- blikaties en de onverwacht scherpe reactie van de dollar. Dit laatste had zelfs een nega tief effect op enkele topfond- sen van onze beurs en bein- vloedde ook de koersvorming van aandelen in bedrijven met grote Amerikaanse belangen. Het meest tastte de wegzakken de dollar de koers van Konink lijke Petroleum aan, die vorige week door de enorme winst stijgingen in het eerste halfjaar tot bijna f 150 was opgelopen. Deze week liep de koers tot cir ca f144 terug. Ook Akzo, die eveneens een grote winstver meerdering behaalde, moest in eerste reactie daarop terug. Daarentegen schoot Unilever, werd het moeilijk voor Terza om mij nog te leveren, want als dochter van Swedish Match waren ze in Nederland al verte genwoordigd door Atria. Toen heeft Swedish Match zich er sportief opgesteld en is zowel Atria als mij blijven leveren. Maar dat liep al snel spaak: bij een grote KLM-order kon Atria veel goedkoper aanbieden dan ik. Toen zat ik met de kloten voor het blok". Ondernemers-psal men „Ik had al m'n centjes in Olpha Match geinvesteerd. Toevallig belde Wouter Bruynzeel van de Bruynzeelfabrieken op en waarvan minder gunstige cij fers werden verwacht, fors vooruit toen bleek dat het tweede kwartaal hier toch een winststijging had opgeleverd. Het aandeel steeg van f 203 tot circa f215. Later in de week boekten ook Koninklijke Pe troleum en Akzo een goed her stel. Maar Philips moest enkele guldens terug door de wat te genvallende winstcijfers. Toch kwam de index van de interna tionals deze week op een nieu we historische top. Nieuwe recordstanden werden ook geboekt voor andere beursgroepen. Zoals de ban ken, waarvan de winststijging van ruim 20 procent voor de Amro-bank een zeer goede in druk maakte. De beurs trok hierdoor niet alleen Amro- bank, maar ook ABN en NMB vroeg hoe het met me ging. 'Waardeloos!', zei ik. Toen is hij meteen naar me toe gekomen en heeft me een avond lang de heilige psalmen van de onder nemer voorgelezen: bij tegen slag niet meteen tegen de muur gaan staan maar terug vechten. Dat heeft me zo ge motiveerd dat ik diezelfde avond brieven ben gaan schrij ven naar fabrieken in het bui tenland. En ik heb het geluk van m'n leven gehad: door m'n eerste brief kreeg ik een uitste kend contact en contract met de beste fabriek van de wereld en de grootste van japan. De Japanse yen was toen nog ster ker en ik kon met mijn prijzen Swedish Match voor honderd procent aan. Maar ik heb geen prijzenslag met ze gewild, om dat ik een totaal ander produkt bracht. Dat is mijn geluk ge weest. Ik heb de hele horeca in één keer gemaild en had met een m'n naam gevestigd. Ieder een was een beetje uitgekeken op die etuitjes met reclamelu cifers omdat er maar één mo delletje op de markt was". .Prijstechnisch waren wij inte ressant en ook kwalitatief ble ken onze lucifers achteraf veel beter te zijn. Want het zijn 'soft firing matches', lucifers met zachte kopstof en die spatten niet. Een jaar of vier geleden is Swedish Match ook reclamelu cifers met zachte kopstof geen importeren uit Japan. De recla me-lucifer is een vrij stabiele markt terwijl de huishoudluci- fer dalende is. Een doosje re clamelucifers is iets duurder dan de gewone huishoudluci- fer. Maar niet véél duurder: tienduizend doosjes kosten bij ons zo'n duizend gulden. Ik zeg wel eens: bij ons kun je nog voor een dubbeltje op de eerste rang zitten". PAGINA 23 In Europese landen wordt de laatste maanden met veel be wondering gekeken naar het opmerkelijke herstel van de Amerikaanse economie. In vergelijking met de maand juni, steeg de industriële pro- duktie in de VS in juli met 1,1 nam de consumptie met 0,7% toe, bleef het prijspeil vrijwel gelijk en daalde de werkloosheid met 5,5 De trend tekent zich zeker in vergelijking met vorig jaar scherp af. De inmiddels wat afgeremde stijging van de dollarkoers bevestigt dat beeld van een veerkrachtige economie. Het is dan ook wel even wen- nen, als nadere beschouwing leert dat de ook in econo misch opzicht als uiterst con servatief afgeschilderde rege ring Reagan in de praktijk al enige tijd een stimulerings beleid voert, waar Europese sociaal-democraten door gaans zelfs van terugschrik ken. Toch leveren de Verenigde Sta ten op dit moment het pikan te bewijs van een theorie, die zegt dat veel van het nu po pulaire regeringsbeleid in Europa de crisis versterkt in plaats van verzwakt. Dat be leid komt neer op bezuinigin gen die leiden tot afbraak van werkgelegenheid en daling van de consumptie. Daarmee wordt het beeld bevestigd van een onontkoombare neerwaartse spiraal, waar niet tegenop valt te investe ren. door Ton van Brussel In de Verenigde Staten is het tegendeel gaande en blijkt' hoezeer de schijn van goed nieuws al een aardige bijdra ge aan herstel kan geven. De begroting van de Amerikaan se regering vertoont een te kort dat sinds 1981 bijkans dreigt te verviervoudigen. De geldhoeveelheid, aanvanke lijk fors aan banden, is de af gelopen tien maanden met veertien procent toegeno men. Met andere woorden: er wordt vooral door de over heid fors uitgegeven en daar profiteren bedrijven en con sumenten van mee. Natuur lijk eist dat fenomeen van geld uitgeven dat er niet is, op termijn zijn tol. Zodra de overheid op de kapitaalmarkt verschijnt om de begrotings gaten met leningen te dich ten, dreigt een groot tekort aan krediet, met een hoge rente als gevolg. Leent ze niet, maar laat ze de geldhoe veelheid stijgen, dan neemt de inflatie toen, met alle risi co's van prijsexplosies en ruilvoetverslechtering van dien. Feitelijk is dat proces van stij gende rente al aan de gang, maar investeerders nemen de hoge kredietkosten voor lief, nu door een groeiende con sumptie gunstige afzetver- wachtingen gewettigd zijn. De regering helpt daarbij nog een handje met een beleid dat de importen uit het bui tenland beperkt en de expor ten stimuleert. Ook dat laten de cijfers zien. De import daalde vorig jaar juli bij een dramatisch lage consumptie met 0,7 terwijl nu bij een toegenomen consumptie en een gunstiger dollarkoers een nog sterker invoerdaling aan de orde is van liefst 2,3 De export daarentegen steeg, on danks de dure dollar, vorige maand met 9,3%. De kampioen van de vrije han del brengt met dit alles Euro pa wel in grote moeilijkhe den, maar ligt daar - alle be loften op de top in Williams burg ten spyt - kennelijk niet wakker van. De VS leggen een rente-dictaat op tafel dat fnuikend is voor investeer ders hier en dat op termijn ook in eigen land voor ellen de gaat zorgen. Moeilijk tc beantwoorden vraag is in hoeverre het inge treden herstel de veerkracht zal bieden om de onvermijde lijke klappen van de toe komst zo op te vangen, dat uiteindelijk toch van een ver betering kan worden gespro ken. Blijft Europa achter - en dat doet ze als het Ameri kaanse beleid onbeantwoord blijft - dan is herstel hier een zaak van nog veel langer adem dan nu wordt aangeno men. hogere koersen. Maar de banken bleven niet alleen, nu ook voor vele andere onderne mingen die hun aandelen op de beurs laten noteren op korte termijn winstcijfers worden verwacht, bleken vele beleg gers, met de goede ervaringen van de reeds bekende resulta ten, bereid hogere koersen te betalen. Hierdoor kwamen zo wel de lokale industrie als het algemene gemiddelde van de gehele beurs op nieuwe histo rische toppen terecht. Zelfs de obligatie-index bleef niet achter. Nadat eind vorige week een aantal financiële in stellingen de afgifteprijzen voor hun spaar- en bankbrie- ven nog hadden verlaagd, door de ook in ons land optredende rentestijging, begon de obliga- tiemarkt op het Damrak maan dag aan te trekken. Na drie da gen handel was hier de index al rond één punt hoger. Voor de in september te verwachten nieuwe staatslening schept dit hoopvolle perspectieven. Er ontstond enig rumoer rond de gang van zaken van Internatio Muller en Holec op grond van allerlei geruchten en zelfs pu blicaties over zware tegenval lers. Maar beide besturen meldden hoopvolle tekenen op herstel, die bij Internatio reeds tot een winstje heeft geleid. Het resultaat voor beide was een positief weeksaldo van en kele guldens. Met aanzienlijk meer, tot een winst van f5, kwamen VNU, Elsevier NDU, Kluwer, Pakhoek, Wolters- Samson, Gist-Brocades. Hei- neken, IHC Inter en Buhrman Tetterode voor de dag. De pas koninklijk geworden Borsumij Wehry liep rond f 15 op. BB; door C. Wagenaar Volgens de oude Grieken kaapte Prometeus het vuur uit de hemel. Verborgen in een rietstengel bracht hij het naar de aarde. Het moet vrij snel weer zijn gedoofd, want prehistorische eeuwen lang behielp de mens zich met vuurstenen, wrijf- houtjes en tondeldozen. In 1805 kreeg een Fransman daar genoeg van en vond de lu cifer uit. Lucifer - een Latijnse vertaling (lux is licht, en ferre is dragen) van het Griekse woord Fosforos, dat 'lichtdrager' bete kent. Maar ook 'Morgenster' en dat werd voor de christenen een bijnaam van de duivel: Lucifer, de gevallen engel. Jesaja noemde hem „een uit de hemel gevallen Morgenster". Om de Franse 'dompel-lucifer' uit 1805 te ontsteken, had je nog een flesje zwavel zuur nodig. In 1827 maakte een Engelse apotheker met witte fosfor een lucifer die je kon aansteken tussen een stukje schuurpapier. In 1844 produceerde een Zweed de eerste veiligheidslucifer door de giftige en zeer brandgebraarlijke witte fosfor tc vervangen door rode. Vier jaar later ging Johan Edvard Lundstrom in Jonkoping die 'sakerhets tandstickor' fa brieksmatig vervaardigen. Het zakelijk succes van de Zweedse lucifer was zo overweldigend dat het wel mis moest gaan. In 1919 had de Zweedse inge nieur Ivar Kreuger op basis van de lucifer een gigantisch consortium opgebouwd, met grote belangen in ertswinning, het bankwezen en telefoonmaatschappijen. In 1931, tijdens de wereldcrisis, bleek het kapitaal van de veelzijdige multinational gedekt met valse papieren. Ivar Kreuger pleegde in Parijs zelfmoord en zijn impe rium stortte in. Alleen de oorspronkelijke lucifersfirma Svenska Tandsticka over leefde het. *Iu, een halve eeuw later, is Zweden nog steeds een synoniem voor lucifers. Swe dish Match is een multinational met in totaal veertigduizend werknemers, drie miljard gulden omzet en vestigingen in 35 landen. Ook in Nederland: de Nederland se Lucifers-Handelsmaatschappij v-h J W. Attema Co is al sinds de jaren dertig een volle dochter van de Zweedse moe dermaatschappij. Attema beheert in ons land de massale omzet van topmerk 'Zwa luw', andere merken zoals Molen-lucifers en levert 'huismerken' aan supermarkten Een tweede dochter in hetzelfde huis Atria, maakt reclame-lucifers. Nederland had vroeger zijn eigen luciferfa brieken. In tegenstelling tot de Zweden die espehout gebruiken, maakten wij ze lucifers van populieren, waaraan voor al Brabant rijk is. Maar tien jaar geleden, toen de wegwerp-aansteker zijn opmars begon, de bevolkingsgroei afnam en we minder gingen roken, daalde de lucifer consumptie tot het huidige niveau van 40 miljoen of twintig populieren per dag. In 1978 sloot de laatste Nederlandse fabriek zijn poorten: de Verenigde Hollandse Lu cifersfabriek in Eindhoven, een dochter onderneming van Swedish Match. De Zweden hevelden de totale produktie over naar hun Belgische fabriek. Union Match, in Geraardsberg.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23