c Klein Gefo mr D- Rijst, het meest gegeten voedsel Kleurenl^opieerteehniek niet meer experimenteel P£/?SOMr£^ÏÏK^ SI1NFF1 personeel Psg Tm| perso ie VERPLEEGKUNDIGE FIORACO McCANN-WERVINC soneel PERSONEELprnPflMrn n^fSQII^^I psr^sor gghw PERS0NEELPERSONEa fjSmi KLASSE-ASSISTENTE "Buytenhaghe" pIcstiG/mochinerieen hulpverkoper m/v Groot in hifien video Koken en naaien voor DAMES en HEREN. ZIN IN EEN WEEKBLAD? DE KRANT HELPT U BIJ UW KEUS. directiesecretaresse begeleider m/v stichting centrum st.bavo noordwijkerhout bijzonder controleur m/v leideii Varia Als wij rijst eten, is dat eigenlijk altijd als afwisseling op ons normale voedsel. We eten het dan bij de warme maaltijd, als vervanger voor aardappelen. De meeste Nederlanders ken nen slechts één soort rijst, de witte rijst waar alle zemelen en vliesjes zijn afgeslepen. Voor de helft van de wereldbe volking is rijst het dagelijks hoofdvoedsel. En er bestaan duizenden verschillende soor ten rijst, elk met zijn eigen smaak en „kookgedrag. Lang- korrelige rijst laat zich over het algemeen tot loskorrelige, dro ge rijst koken, terwijl meer ronde korrels een papperig of soms zelfs kleverig resultaat opleveren. Wie tè eenzijdig op een menu van witte rijst zou leven, loopt de kans de beruchte tropische ziekte beri-beri te krijgen, ver oorzaakt door een gebrek aan vitamine B. Want hoe voed zaam en licht verteerbaar rijst ook is, de afgeslepen korrels bevatten weinig waardevols. Het zilvervlies, het laagje vlak onder het kaf, bevat vitaminen en mineralen. Bruine rijst is niet meer in het complete zil vervlies gehuld, maar heeft volle zemelen. Als wij rijst eten, is dat vrijwel altijd als warm gerecht. Meest al hartig toebereid, soms als zoet nagerecht. Koude rijst, bijvoorbeeld verwerkt in een salade, eten we maar bij hoge uitzondering. In Japan is dat anders, daar eet men graag ge rechten van koude rijst. Heel vaak is dat azijnrijst azijn die werd aan gezuurd met rijstazijn en op smaak gebracht met een scheutje rijstwijn, mirin. Der gelijke rijst is minder loskorre- lig gekookt dan we uit de Indo nesische keuken gewend zyn. Japanse rijst is kleveriger, waardoor een samenhangende massa ontstaat die gemakke lijk in allerlei vormen gemo delleerd kan worden. Soesji-gerechten bereid met der gelijke azijnrijst zijn buitenge woon populair in Japan. Men eet ze als sandwich tussen door, als lunch of als avond hapje. In de grote steden zijn tal van soesji-bars, waar rappe Japanse koks in grote variatie de ene soesji na de andere ma ken. Vaak vormt een vel nori de basis. Dat is een geperste soort zeewier, heel donker groen, bijna zwart, in vellen die wel wat van plastic weg heb ben. Daarop komt een laagje azijnrijst en dan varieert de Ja panner naar hartelust. Op de laag rijst komen verschillende groenten, champignons, reep jes rauwe vis, omelet, en wat niet al. Ingrediënten die vaak met een speciaal sausje een heel apart smaakje kregen en die vooral ook door hun kleur contrast opvallen. Want het ui terlijk van het voedsel is voor een Japanner heel belangrijk. Van de totale compositie wordt, met hulp van een bam boematje, een stevige rol ge maakt. Daarvan snijdt de kok dikke plakken, die er in door snee schitterend uitzien. Bin nenin zien we de kleurrijke heerlijkheden in dwarsdoors- Meestal maken we rijst gaar door de korrels te koken in water. Maar het kan ook in bouillon of melk. De meeste soorten rijst zijn in staat tijdens het koken één a tweemaal hun eigen vo lume aan vocht te absorberen, maar er bestaat ook rijst die wel negen keer zoveel vloeistof nodig heeft. Westerlingen heb- ben het dan ook vaak moeilijk met het op juiste manier koken van rijst. Stomen (de rijst gaar laten worden boven de dam pen van kokende vloeistof) is voor hen misschien een alter natief. Of de rijst eerst aanbak ken in olie, zoals dat gebeurt bij de bereiding van pilaf, risot to of paella. Net als van andere graansoorten kan uitstekend alcoholhou dende drank worden gemaakt uit rijst. Japanse sake is een rijstwijn met zon 15 procent al cohol, die warm wordt gedron ken. De al even vermelde mirin is zoeter en minder sterk. Bei de soorten zijn onontbeerlijk in de Japanse keuken. Wijn die te lang aan de lucht werd blootgesteld, zet zich om tot azijn. Zo ontstaat uit rijstwijn rijstazijn, of soe. Het verbouwen van rijst is al lang niet meer beperkt tot tro pische landen. Al sinds de 15e eeuw wordt in de Italiaanse Po-vlakte rijst verbouwd, ook groeit het in Portugal, Spanje, Zuid-Frankrijk en Hongarije. Nog noordelijker wil Oryza sa- tiva, zoals de wetenschappelij ke naam luidt, echter niet ge dijen. Daar dient men zich te beperken tot de teelt van ande re graansoorten. Het tamelijk opzienbarende kleurenkopieerapparaat van Canon heeft de experimentele fase nu definitief achter zich gelaten. De kantoorbenodigd- hedenketen van Ahrend, die in ons land 14 zogenaamde Copy- shops exploiteert, heeft voor het filiaal in Eindhoven het eerste apparaat gekocht. Moge lijk zullen er meer volgen, waarna het grote publiek ook toegang heeft tot een techniek die totnogtoe vrij exclusief werd toegepast binnen bepaal de grote bedrijven. Kleurenkopieën zijn niet goed koop. Een afdruk kost onge veer f 4.50. De investering in een kleuren-kopieersysteem ligt rond de f 165.000. De came ra-gigant heeft daar veel know how inzitten. Kopieermachi nes zijn per definitie apparaten gebaseerd op fototechniek. Ca non, vijftig jaar geleden opge richt, bracht op dat gebied ook veel patenten op zijn naam. Zo veel zelfs, dat een op de twee kopieer-apparaten waar ook ter wereld vervaardigd geba seerd is op Canon-vindingen. Het kleurenapparaat is een van de laatste en meest aandacht trekkende projecten, waaraan vele jaren is gewerkt. Toch is het principe vrij eenvoudig. Het kleurenorgineel wordt ge woon op een glasplaat gelegd en vervolgens door middel van een aantal filters belicht waar na het papier rondgaat en er achtereenvervolgens geel, cyaan en mangenta op wordt aangebracht. Daarmee kunnen alle schakeringen worden be reikt. Razendsnel Een belangrijk voordeel van de Canon Color Copier, zoals de officiële naam luidt, is de snel heid: de copie is binnen 12 se conden gereed, wat geen enke ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 le drukker ook maar kan bena deren. Er zijn geen opname- en lithokosten, terwijl er weinig verschillen tussen origineel en kopie zijn. De formaten zijn A4, A3 en B4. Verschillend pa pier kan worden verwerkt. Tot de zaken die zich laten kopie- ren horen bedradingsschemas, grafieken, werktekeningen, posters, kleurenfotos, reclame- presentaties, plattegronden en nog vele dingen die met zon kleine oplaag moeten worden aangemaakt, dat een drukker er te duur voor is. Volgens marktexperts gaat het kleurenkopiëren een enorme vlucht maken. Het zal een maal bekend bij het grote pu bliek zeker sterk de aan dacht trekken, mogelijk in het dagelijks (bedrijfs)leven on misbaar worden. Vandaar waarschijnlijk dat Ahrend de investering in meerdere appa raten aandurft. liailM personeelPERSONER personeel De aanstelling geschiedt als vervanging voor zwanger schapsverlof. Verlenging van de aanstelling behoort tot de mogelijkheden. Vereisten: K.V.J.V. of een andere, soortgelijke opleiding. Aan het werken in team-verband worden hoge eisen ge steld. Dit geldt ook voor de zelfstandigheid. Reeds ontvangen solllcltatie-brleven worden ook in de procedure opgenomen. Schriftelijke sollicitaties s.v.p. aan: DIRECTEUR DE VIERBOT, Drieplassenweg 17, 2225 JJ Katwijk aan Zee is een humanistisch bejaardencentrum met een verzor gingshuis voor 187 bewoners. Er zijn 22 rolstoel-appartementen en de goed ingerichte ziekenafdeling heeft 11 bedden Op het terrein staan 108 bejaardenwoningen. Per direct is er een vacature voor een full-time Taak: het geven van leiding aan medewerkers op de zie kenafdeling - het begeleiden van de zorg voor de zieken op de overige afdelingen - het verlenen van acute hulp aan de zelfstandig wonende bejaarden - het vervangen van het hoofd verpleging/verzor ging bij afwezigheid van deze functionaris. Vereisten: - diploma verpleegkundige A en/of B leidinggevende capaciteiten - ervaring in soortgelijke functie - goede contactuele eigenschappen - leeftijd vanaf 30 jaar Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot het hoofd verzorging/verpleging, telefoon 079-319314, van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 10.00 uur. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de Direktie van "Buytenhaghe", Bergmanstrook 45, 2726 RR Zoeter- meer. Floraco Plastics en Machinerieën B.V. is een fabrikant van voornamelijk dozensluitmachines. Voor onze tekenkamer cq. ontwerpafdeling zoeken wij op korte termijn een MACHINE-TEKENAAR/ CONSTRUCTEUR Vereisten: - minimaal MTS Werktuigbouwkunde - het kunnen werken in teamverband - eniege jaren ervaring in de machinebouw strekt tot aanbeveling Functieomschrijving - het maken van ontwerp-tekeningen aan de hand van schetsen Voor het verkrijgen van nadere inlichtingen kunnen be langstellenden zich wenden tot onze heer R.J. v.d. Pol. tel. 02522-10165. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de Direktie van Floraco Plastics/Machinerieën B.V. Postbus 118, 2160 AC Llsse. Wij zoeken op korte termijn een enthou- voor maandagmiddag, donderdagavond en zaterdag. Uw sollicitatie richt u aan de heer Klein. U kunt ook telefonisch een afspraak met hem maken. Haarlemmerstraat 92-94 Leiden Tfelefoon (071) 134228 RK. SCHOLENGEMEENSCHAP Cursusgeld: 195,- voor koken exclusief ingrediënten, ue eerste les zal zijn op maandag 12 september of woensdag 14 september van 19.00 tot 21 30 uur De kookcursus voor beginners of gevorderden is op woensdagavond, afhankelijk van de aanmeldingen. De naaicursus op maandag- en woensdagavond staat open zowel voor beginners als voor gevorderden. De cursussen zullen worden gegeven GALGEWATER. i het gebouw Inlichtingen: bel ons of stuur een briefkaart. U ontvangt dan informatie en een inschrijfformulier. Inschrijving: u bent ingeschreven nadat wij uw inschrijf formulier en cursusgeld hebben ontvangen. Telefoon: 071-123717. Eén van onze kliënten, een multinationale service organisatie, gespecialiseerd in expressevracht, met hoofdkantoor in de U.K. gaat zich op de Europese markt vestigen. Voor de vestiging Zoeterwoude komen wij graag, voor zo spoedig mogelijke indiensttreding, in kontakt met een SEKRETARESSE Behalve alle voorkomende sekretaresse-werkzaamheden, bent u bereid in de startfase ook als 'troubleshooter' op te treden. Uw leeftijd is ongeveer 25 jaar. U bezit een middelbare opleiding, aangevuld met een sekretaresse-opleiding en bij voorkeur enige jaren praktijkervaring. Schriftelijke sollicicaties, voorzien van beknopte levens loop en ervaring, kunt u tot 10 dagen na verschijnen van deze advertentie richten aan McCann-Werving Nederland B.V., Postbus 8145,1005 AC Amsterdam. Hollandsche Beton Groep nv, gevestigd te Rijswijk, bundelt een groep ondernemingen in de utiliteits en woningbouw, weg- en waterbouw, metaal industrie, baggerwerkzaamheden, offshore activiteiten, betonprefabricage, projectontwikke ling, installatietechniek en adviserend ingenieursschap. Voor het secretariaat van de Raad van Bestuur zoeken wij een Zij zal worden belast met alle voorkomende secretaresse-werkzaamheden ten behoeve van één van de leden van de Raad van Bestuur Een HAVO- of Atheneum-opleiding, gevolgd door een secretaresse-opleiding en een behoor lijke ervaring, vormen voor deze functie een goede basis; wij verwachten dat kandidaten een leeftijd tussen 25 en 35 jaar zullen hebben. Voor de onderlinge samenwerking vinden wij teamgeest een vereiste. Uw sollicitatie kunt u richten aan de afdeling Sociale Zaken van HBG nv, Generaal Spoor- laan 489, 2285 TA Rijswijk. Tel.: 070-152081. Opname 2 is een open afdeling van de sektor Akute Psychiatrie voor 30 kliënten, zowel mannen als vrouwen, in de leeftijd tussen 18 en 65 jaar. Deze afdeling zorgt voor opname, probleeminventarisatie en eventuele doorverwijzing naar andere hulpverleningsinstanties. Daarnaast verzorgt Opname 2 kortdurende klinische behandeling. De werkzaamheden worden verricht door een multi disciplinair team. Wij zoeken een fulltime De begeleider besteedt aandacht aan individuen, groepen en het totale afdelingsklimaat. Samen met enkele anderen draagt hij zorg voor een groep van 15 kliënten. Werkbegeleiding is aanwezig. Tot de specifieke taak 50% van de werktijdvan deze begeleider behoort het begeleiden van 2 MBO-V stagiaires. Wij denken aan een kandidaat met een opleiding B-verpleegkundige of HBO-V en die na het voltooien van die opleiding tenminste 2jaar relevante praktijkervaring heeft opgedaan. St. Bavo kan niet in huisvesting v Salarisgrenzen: 2.624,31 - 3.192,29 bruto per maand, exkl. onregelmatigheids toeslag. Voor nadere inlichtingen kunt u kontakt opnemen met de koördinator, de heer P. Geerars* toestel 2335. Schriftelijke sollicitaties kunt u binnen 14 dagen richten aan de afdeling Personeelszaken, met vermelding van vakaturenummer 83.102.21 Organisatie ter bevordering van de Geestelijke Volksgezondheid Langevelderweg 27 - tel. 02523-8141 - 2211 AB Noordwijkerhout Bij de Gemeentelijke Sociale Dienst, team Bijzonder Controle, wordt in ver band met uitbreiding gevraagd een Aan de functie is opsporingsbevoegdheid verbonden. Deze functionaris zal worden belast met: - het gericht registreren, onderzoeken en beoordelen van situaties, waarin objectief gezien sprake is van een ernstig vermoeden van misbruik en/of fraude in het kader van de ABW en de WWV; - het opstellen van een advies naar aanleiding van een verricht onderzoek en het zonodig opmaken van een proces-verbaal; - het deelnemen aan in- en extern overleg.' Voor deze functie wordt gedacht aan iemand met: - een op de aard van de werkzaamheden afgestemde - minimaal - middelba re opleiding; een evenwichtig ontwikkeld gevoel voor sociale problematiek; - bij voorkeur ervaring op het terrein van de uitvoeringstaken van instellin gen voor sociale zekerheid; - opsporingsbevoegdheid, dan wel de bereidheid een opleiding ter verkrij ging van die hoedanigheid te volgen; - bereidheid in teamverband te werken met de mogelijkheid in voorkomende gevallen zelfstandig te opereren; - goede mondelinge en schriftelijke uitdrukkingsvaardigheid; - bereidheid om buiten de normale kantooruren werkzaamheden te verrich ten en het beschikken over een rijbewijs (e'en goede vergoedingsregeling voor het gebruik van een eigen auto is uiteraard van toepassing). Tot de selectieprocedure behoort een gesprek met betrokken medewerkers en een psychologisch onderzoek. Salaris afhankelijk van opleiding en ervaring, zal bij een 40-urige werkweek, maximaal f 3841,- bruto per maand bedragen. De functie kan in deeltijd worden vervuld (minimaal 36 uur per week). Het gemeentelijk beleid is gericht op gelijke kansen voor mannen en vrou wen. Aangezien vrouwen in functies zoals deze ondervertegenwoordigd zijn, genieten zij voorrang. Vrouwen wordt daarom nadrukkelijk verzocht te solli citeren. Nadere informatie omtrent de functie wordt .iïzui gaarne verstrekt door de heer J.P.R.G. Kley- ne, hoofd maatschappelijke sector (telefoon 071-254 812). Sollicitaties kunnen met vermelding van het vacaturenummer 83.036 binnen twee weken worden gezonden aan het College van Bur gemeester en Wethouders van Leiden, Direc tie Personeelszaken, Postbus 9100, 2300 PC Leiden

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 22