Bloemen houden van Amerikanen Export naar VS groeit onstuimig Vanuit de veiling Aalsmeer kan rechtstreeks i ruimte worden gereserveerd. De Nederlandse bloemisterij heeft een goudmijn aangeboord. Dat gevoel bekruipt menigeen die de steeds vaker opduikende, in juichende termen gestelde berichten leest over de snel groeiende export van bloemen en potplanten naar het Amerikaanse continent. Want daar, hoe kan het ook anders, bevindt zich de imaginaire goudmijn die er toe leidt dat velen zowel in als buiten de bloemisterijsector zich met verve in de race om het goud storten. Erop belust een graantje mee te pikken. Zoals gebruikelijk bij goudmijnen ontstaat er een 'goldrush': waar gemakkelijk geld te verdienen lijkt duiken avonturiers bij tientallen op. Voor die avontiers wordt door verschillende vertegenwoordigers uit de bloemensector herhaaldelijk gewaarschuwd. Uit angst dat zij de zorgvuldig gekweekte goodwill teniet doen. Er gaan al tientallen jaren bloemen naar de Verenigde Staten en Canada. Maar pas de laatste jaren wordt het Amerikaanse continent beschouwd als een serieuze markt die daarom ook serieus dient te worden bewerkt. Want het is een feit: er zit muziek in de export van in Nederland gekweekte snijbloemen en potplanten naar de Verenigde Staten en Canada. In drie jaar tijd groeide de uitvoer naar de VS en Canada van 8 miljoen gulden in 1979, via 14 miljoen in 1980,34 miljoen in 1981 tot 67 miljoen in 1982. Dit jaar wordt een exportomzet van rond de 120 miljoen gulden verwacht. New York, Houston, Los Angeles, Chicago en Atlanta in de Verenigde Staten, Toronto en Montreal in Canada. Dat zijn de voornaamste aanvoerhavens waar Nederlandse snijbloemen hun zegetocht over het Amerikaanse continent beginnen. Via bloemenwinkels en vooral in New York en Washington sinds enige tijd ook via de straathandel wordt getracht de inwoners van de 'Nieuwe Wereld' te winnen voor Nederlandse bloemen. Het kost tijd, het kost geld en exporteurs dienen te beschikken over sterke zenuwen. Redacteur Hans Veldhuizen ging op onderzoek uit in de veelkleurige wereld van bloemen en hen die daar hun dagelijks brood mee verdienen. door Hans Veldhuizen (Tekening: Ed Petit) ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 Vraag een willekeurige Neder lander welk land ter wereld de meeste bloemen produ ceert, tien tegen een dat hij zal antwoorden:- Nederland. Dat antwoord is dus niet juist. De grootste bloemen- producent ter wereld is Ame rika, beter gezegd de Ver enigde Staten. Niettemin, uitgerekend de Verenigdé Staten worden door Neder landse snijbloemen- en pot plantenexporteurs be schouwd als de belangrijkste van de 'nieuwe markten'. Zij die thuis zijn in de bloemisterij zijn ervan overtuigd dat de ex port van snijbloemen naar de Verenigde Staten prima perspec tieven biedt. Een overtuiging die wordt gestaafd door duidelijke cijfers. Al dient dat cijferwerk natuurlijk wel in de juiste ver houdingen te worden bezien. Tenslotte is het bedrag dat de ex port van Nederlandse bloemen en potplanten naar het Ameri kaanse continent opbrengt op het totaal van de Nederlandse snijbloemen- en potplantenex port slechts een schijntje. Ter vergelijking: in 1982 impor teerden onze oosterburen maar dat zijn dan ook van ouds her de grootste liefhebbers van Nederlandse sierteeltprodukten - voor bijna 1,2 miljard gulden aan bloemen en potplanten ter wijl de export naar de Verenigde Staten en Canada dat jaar nau welijks 77 miljoen gulden op bracht. Maar positieve verhalen zijn wel kom in een tijd waarin de econo mische situatie nu eenmaal niet bepaald slechts rozegeur en ma neschijn is. En bovendien: welke bedrijfstak slaagt er heden ten dage in zijn export in luttele ja ren met honderden procenten te verhogen? Er is dys, ondanks al le relativerende geluiden, reden voor optimisme. Want de kans is groot dat het Amerikaanse conti nent zich inderdaad ontwikkelt tot de belangrijkste van de 'nieu we markten'. Nieuwe markten voor de afzet van Nederlandse bloemen en pot planten waren en zijn broodno dig. Omdat de grenzen aan de af zetmogelijkheden in West-Euro pa, vooral in de min of meer tra ditionele exportlanden, zo lang zamerhand in zicht komen. Hoe wel de consumptie van bloemen in vrijwel alle Europese landen met uitzondering van West- Duitsland nog steeds stijgt, zijn hier en daar de eerste tekenen van verzadiging zichtbaar. En verzadiging leidt tot stagnatie van de afzet met als voornaamste gevolg dat kwekers hun produk- ten niet tegen behoorlijke prijzen kwijt kunnen. Een onprettig vooruitzicht voor de bloemen- kweker die de afgelopen jaren ook flink heeft moeten inleveren. Volgens de vereniging van bloe menveilingen in Nederland zijn nieuwe markten vooral noodza kelijk om verbetering te brengen in de rentabiliteit van de bloe misterijsector. Maar ook voor het voorkomen van overschotten is een toenemende export van belang. Immers: in het streven van kwekers naar een behoorlijk inkomen èn door dat voortdurend nieuwe en voor al betere teelttechnieken be schikbaar komen, worden steeds grotere hoeveelheden bloemen geproduceerd. Er zijn verschillende nieuwe en vooral verre - markten gevon den. Zo gaan vandaag-de-dag Nederlandse snijbloemen en pot planten naar Japan, Hong Kong, het Midden-Oosten en Australië. Maar de meeste aandacht gaat uit naar de Verenigde Staten en, in iets mindere mate, naar Cana da. Voor bloemenkweker^ en -exporteurs lijkt Amerika nu pas het land van de onbegrensde mo gelijkheden. Onbetrouwbaar Nic. Hemmes, stafmedewerker van de veiling Flora in Rijnsburg en lid van het landelijk operende marketingteam voor de bloemis terij, is uiteraard blij met de on stuimige groei van de bloemen export naar het Amerikaanse continent. Maar hij waarschuwt tegelijkertijd voor al te groot op timisme. "Want er is nu welis waar sprake van een explosieve groei", zegt hij, "maar het zit er niet in dat die groei in dezelfde mate zal aanhouden". Volgens Hemmes is er nog lang geen sprake van een doorbraak bij het Amerikaanse publiek. "Amerikanen zijn niet zoals wij gewend van tijd tot tijd een bos bloemen te kopen. Verse bloe men zijn vaak moeilijk verkrijg baar en, als ze al verkijgbaar zijn, ontzettend duur". Hemmes, die verschillende keren de markt in de VS heeft verkend, wijst erop dat het Amerikaanse publiek meer zal moeten worden bewerkt: "Er zou veel meer moe ten worden gedaan aan publiek sreclame. Maar daar zijn miljoe nen aan investeringen voor no dig. Miljoenen die er op dit mo ment niet zijn". De Rijnsburger ziet meer in Italië als nieuw exportland. "Dat is een echte Europese groeimarkt, die bovendien heel wat gemakkelij ker bereikbaar is". Niek Hofman, medewerker van het Bloemenbureau Nederland, zegt niettemin met grote stelligheid: "Amerika is rijp voor Nederland se snijbloemen". Het Bloemen bureau comfortabel gehuis vest in een statig pand aan de Haagse Koninginnegracht ver zorgt uit naam van vrijwel de ge hele Nederlandse bloemisterij- sector de promotie van Neder landse snijbloemen en potplan ten in het buitenland. Holland Flower Om de promotie van vaderlandse bloemisterijprodukten in de Ver enigde Staten en Canada te ver beteren, is eind 1981 de Flower Council of Holland in het leven geroepen. De Flower Council is een met het Nederlandse Bloe menbureau vergelijkbare instel ling, gehuisvest ten kantore van een vooraanstaand New Yorks reclamebureau. De Flower Council begon vrijwel direct na de oprichting een pe perdure maar doeltreffende re clamecampagne, voornamelijk gericht op groothandelaren en detaillisten. "In Amerika worden tot nu toe uitsluitend handelsge richte promotie-activiteiten ont plooid", zegt Hofman. "De con sument komt later misschien aan bod. Dat dat nu niet gebeurt is voornamelijk een financiële zaak". Er verschenen advertenties in de Amerikaanse vakpers en er zag een magazine het licht dat de veelzeggende naam Holland Flo wer kreeg. Vijf keer per jaar wordt het blad toegestuurd aan de Amerikaanse en Canadese groothandelaren en detaillisten. Het bevat in glanzende vierkleu rendruk grote aantallen foto's en beknopte informatie over de ver krijgbare soorten bloemen, het Nederlandse veilingsysteem, de transportmogelijkheden en be richten over nieuwe ontwikke lingen. Daarnaast worden van tijd tot tijd 'specials' uitgegeven, meestal gewijd aan een bepaald produkt. Zo zijn er afleveringen geproduceerd over groei, bloei en behandeling van de anjer, de roos, de fresia en de gerbera, een bloemensoort die zich in de VS in een toenemende populariteit mag verheugen. De binnenkant van het blad is door de Ameri kaanse handelaren te gebruiken als affiche. Inmiddels is een adressenbestand opgebouwd dat bestaat uit om en nabij de 15.000 adressen van groothandelaren en detaillisten. Trip Maar mooie folders alleen zijn niet genoeg om de handelaren zo ver te krijgen voortaan nog slechts Nederlandse snijbloemen en pot planten aan de Amerikaanse man en vrouw te brengen. Daar om organiseerden Bloemenbu reau en Flower Council eind 1981 een 'Flower Trip to Holland'. On geveer 300 Amerikanen maakten een uit eigen zak betaalde reis naar ons land, bezochten kwe kers en veilingen en... studeer den. "Want", zegt Hofman fijn tjes glimlachend, "Amerikanen weten alles van geld, maar bij zonder weinig van bloemen". In oktober vorig jaar werd daarom in New York als vervolg op de reis een 'workshop' gehouden onder het motto 'Making Money with Dutch Flowers'. Ruim 200 Amerikanen bestudeerden daar het in Nederland beschikbare as sortiment snijbloemen en be spraken de toekomst van de Amerikaanse èn de Nederlandse bloemenhandel. "Die Amerikanen keken hier hun ogen uit", weet Hofman. "Vooral door de manier waarop hier bloe men worden verkocht: straat handel is in de States een vrijwel onbekend verschijnsel, verse bloemen staan daar in de koelcel. Hier leerden ze dus dat bloemen naar buiten moeten omdat dat van groot belang is voor de zoge naamde impulsverkoop". De Amerikaanse handelaren ver baasden zich tijdens hun bezoek aan ons land ook over de omvang van het assortiment in de door snee bloemenwinkel. "Zo veel verschillende soorten tegelijker tijd aanbieden, dat kennen ze niet. Dus leg je uit dat hoe breder het assortiment is, hoe meer keus de consument kan maken, wat weer kan leiden tot een ho gere omzet", aldus Hofman. In middels wordt hard gewerkt aan de voorbereiding van een tweede Flower Trip to Holland. Naar buiten Hofman onderschrijft de mening van Hemmes* dat een voort gaande groei van de export naar het Amerikaanse continent voor al afhankelijk is van de houding van het publiek. "Amerikanen kopen tot nu toe slechts bloemen bij heel speciale gelegenheden, op Valentine's Day en bij huwe lijken en verjaardagen", zegt hij. "De promotie moet er daarom op gericht zijn de verkoop van bloe men ook buiten dergelijke hoog tijdagen om te verbeteren". Van groot belang daarbij is de prijs van een bos bloemen zo laag mo gelijk te houden, aldus Hofman. En ook Hemmes wijst daarop. "De Amerikaanse bloemist moet worden opgevoed: zijn bloemen moeten naar buiten en de prijs moet omlaag. Drie dollar voor een bos, dat is redelijk". De KLM heeft bij het aanboren en ontwikkelen van de Amerikaan se markt een belangrijke rol ge speeld. De luchtvaartmaatschap pij heeft een naam op te houden waar het om het transport van zogenaamde perishables gaat: kwetsbare en bederfelijke wa ren. De KLM speelde soepel in op de toenemende vraag van bloemenexporteurs en —expedi teurs naar vrachtruimte in de vliegtuigen naar verre landen. Bloemen zijn voor de KLM een 'mooie' vracht: ze nemen welis waar relatief veel plaats in, maar wegen niet veel. De zogenaamde combi's - luch treuzen ingericht voor het ver voer van zowel vracht als passa giers - zijn voor het bloe- mentransport uitermate ge schikt. De KLM beschikt op dit moment over de grootste combi- vloot ter wereld: acht toestellen nu, negen (er is een nieuwe com bi in bestelling) aan het eind van het jaar. "De KLM vervoert al decennia bloemen door de lucht. Vroeger voornamelijk naar landen in Eu ropa, maar dat deel van het bloe- mentransport zyn we kwijtge raakt, dat gaat goedkoper per koelwagen. Bloementransport naar verre landen is nu onze spe cialiteit", zegt Peter Wellhüner van de afdeling Perszaken van de KLM. Efficiënt Sinds april van dit jaar beschikt de KLM op het gigantische veiling complex van de Aalsmeerse bloemenveiling over een eigen kantoor voor de afhandeling van de bloemenvracht. Daardoor is het voor de expediteurs - de schakel tussen exporteur en im porteur - mogelijk de hoeveel heid ruimte in de vliegtuigen naar het Amerikaanse continent zo efficiënt mogelijk te benutten. Ook al omdat het kantoor be schikt over een computerverbin ding met de vrachtadministratie op Schiphol waardoor binnen enkele seconden zicht wordt ver kregen op de beschikbare vrachtcapaciteit van een bepaal de vlucht. Die efficiëntie levert ook besparingen op waardoor de transportprijs op een redelijk ni veau kon worden gehandhaafd. De expediteurs reserveren vooruit ruimte in de vliegtuigen, maar kunnen daar naar believen van afwijken. Zij krijgen de beschik king over een pallet waarop on geveer fien kubieke meter of zo'n 1200 kilo bloemen kunnen wor den geladen. Dat beladen doen de expediteurs zelf. Is dat ge beurd, dan verzorgt de KLM de fleurige vracht verder: transport naar de luchthaven, uitklaren door de douane en het aan boord brengen van de vracht. De KLM is de enige luchtvaart maatschappij ter wereld die het bloementransport op deze wijze heeft gestroomlijnd. Vrijwel alle andere luchtvaartmaatschappij en vervoeren bloemen, maar doen dat veelal 'los'. Een woord voerder van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Panam steekt zijn collega's van de Ne derlandse luchtvaartmaatschap pij een fikse pluim op de hoed: "Wat de KLM ten behoeve van het bloementransport heeft ge daan is fantastisch knap". Een uitspraak die niet geheel ont bloot is van jaloezie. Bloemen die 's morgens in Aals meer of in Rijnsburg worden ge veild, kunnen diezelfde middag met de vlucht van kwart over een op weg zijn naar New York. Door het in dit geval voordelig werkende tijdsverschil kunnen de bloemen diezelfde avond nog bij de detaillisten worden afgele verd. Consolideren A. Nieuwenhuis, directeur van het vijf jaar jonge Rijnsburgse ex portbedrijf Duflex bv, exporteert sinds de oprichting van zijn fir ma bloemen naar de Verenigde Staten en Canada, 's Zomers twee keer en 's winters drie keer per week stuurt hij een lading snijbloemen over de oceaan. Be halve naar de Verenigde Staten exporteert Duflex ook naar West-Duitsland, Engeland en Zwitserland. Om en nabij de twintig procent van de omzet dankt het bedrijf aan de export naar het Amerikaanse continent. Nieuwenhuis verkeert in de geluk kige omstandigheid dat hij in New York over een eigen be trouwbare agent beschikt. Een goede organisatie in de VS is een voorwaarde om op die markt te kunnen slagen, weet hij uit erva ring. Ook Nieuwenhuis noemt avonturiers die zich, gelokt door de positieve verhalen, de laatste tijd op de export naar de VS wer pen. Exporteren naar de Ver enigde Staten en Canada is vol gens Nieuwenhuis een rage aan het worden. "Veel exporteurs zijn bang de boot te missen. Dat heeft hier en daar al tot forse ver-i liezen geleid". De Rijnsburgse exporteur kent collega-exporteurs die voor be dragen die variëren van enkele tonnen tot acht ton het schip zijn ingegaan. Volgens Nieuwenhuis loop de exporteur het grootste ri sico. Het gebeurt regelmatig dat zendingen niet of slechts gedeel telijk worden betaald. Omdat er bij het transport een paar bossen in de knel zijn gekomen, bijvoor beeld. "Je kunt door de grote af stand dan niet even gaan kijken of de klacht wel terecht is", zegt hij. Oppassen Nieuwenhuis moet gemiddeld zes tot negen weken wachten op de betaling van aan Amerikanen ge leverde bloemen. "Amerikanen", zegt hij, "hebben over het alge meen een slechte betalingsmo- raal". Duflex bv doet momenteel geen pogingen zijn marktaandeel te vergroten. "Er is een scherpe concurrentiestrijd gaande. Die wachten we eerst maar eens af'. Volgens Nieuwenhuis zullen er nog wel een paar koppen rollen. "Uiteindelijk zullen er enkele grote exporteurs overblijven. Dan zien we wel verder". Dus eigenlijk is er niet zoveel re den voor optimisme? "Toch wel", zegt Nieuwenhuis, "maar op lange termijn. We moeten nu oppassen voor overdrijving".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19