SDI Ruiters nog geen stap verder C Scholma stelt feest Wirny een dagje uit Frankrijk houdt schade beperkt Van der Meer elimineert Tönjann Vijfde plaats op CHIO geen graadmeter voor Olympische selectie Zijl/LGB en AZC organiseren EC-ronde Oosterbosch niet in achtervolging op WK eo^ü' Contract De Mos nu al met twee jaar verlengd ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 Sport AMSTELVEEN (ANP) Ton van Gils, de Nederlandse coach van het Franse hockeyteam, heeft zijn zin gekregen. Zijn ploeg leed tijdens het toernooi om het Europese kampioenschap te Amstel veen een "aanvaardbare" nederlaag tegen de huizenhoge favo riet West-Duitsland. Het verlies (1-3) kwam pas in de tweede helft tot stand nadat Frankrijk bij rust nog een voorsprong had bezeten. Cellier opende de score voor Frankrijk toen de ploeg een numerie ke minderheid had. "Omdat het in het begin niet direkt wilde lukken, gingen mijn beste spelers steeds slechtere dingen doen", analyseerde de Westduitse coach Klaus Kleiter later. Twaalf minuten na rust wees Michael Peter zijn ploeg de juiste weg en Fischer en Dopp zorgden voor de Westduitse overwin ning. Door deze zuinige overwinning moet West-Duitsland de eerste plaats even afstaan aan Spanje, dat nog erger uithaalde tegen Oostenrijk dan de Duitsers al op de openingsdag hadden gedaan: 10-0. De Spaanse hockeyer Mariano Bordas vestigde een nieuw Euro pees "score-record". Bordas, een 23-jarige student architectuur uit Barcelona, maakte maar liefst negen doelpunten. Het per soonlijk score-record van Europa was met 8 doelpunten in han den van Paul Litjens en de Spanjaard Juan Amat. Het wereldrecord is sinds 1932 in handen van de Indiase speler Rubb Singh. Singh maakte in het Olympische hockeytoernooi van Los Angeles veertien van de 23 Indiase doelpunten tegen de zwakke Amerikaanse ploeg. De Franse doelman Florin voorkomt dat DEVENTER - Auke Scholma heeft in de voorlaatste ron de van het Europese damkampioenschap in Deventer het kampioensfeest voor Wadim Wirny uit de Sowjet- Unie een dag uitgesteld. Wirny moest na bijna vijf uur spelen in remise berusten, waardoor zijn voorsprong op zijn wel winnende landgenoot Tsjegolev tot twee punten werd gereduceerd. Ondanks die fraaie prestatie kreeg Scholma de Nederlandse "vice-kampioen" Jos Stokkel, die Berte versloeg, naast zich op de derde plaats. LEIDEN - Ondanks de hitte én 'twee matchpoints tegen' hield Unicummer Anne Jan van dér Meer het hoofd koel in de strijd tegen de Leidse Hout-favoriet, Hans Tönjann, en versperde hem de weg naar de halve eindstrijd. De papieren nummer één liet de eerste reeks overtuigend op zijn naam schrijven, kwam in de tie break van de tweede set met 6-4 voor, maar liet toen het scoren aan z'n opponent over. Ook de beslissende reeks maakte Van der Meer meer punten, waardoor hij met een 2-6, 7-6, 6-3 zege de halve finale tegen Leidse Hout- speler Waldo Jansen bereikte. Laatstgenoemde verwierf deze positie door Sjoerd van Duinen met 6-2, 6-0 klop te geven. Herman van der Capellen en Joost van Leeuwen deden nauwelijks voor elkaar onder: beiden maak ten veel fouten in hun duel om de halve finale plaats tegen Freek van der Capellen. Herman trok aan het langste eind door op de kritieke momenten niet te fa len. Met 6-4, 7-6 realiseerde hij zijn nummer drie notering. Verweer Bij de dames in B boekte Hennie Fehling succes tegen papieren nummer twee Marijke Guyt. Eerstgenoemde plaatste zich met de 6-3, 6-2 zege bij de laatste twee. In de C-categorie zat Joan Zonnevylle Brigit van der Maarel in de eerste reeks op de hielen, maar moest de tweede afhaken (6-4, 6-0). Ilonca van Riet was het zelfde lot beschoren tegen Hetty Bosch. Na het verlies van het eer ste part was haar verweer gebro ken (5-7, 0-6). De C-heren René Cardinaal en Olaf ten Bosch bereikten de hen toe gedachte plaats bij de laatste vier. Eerstgenoemde was met 6- 3, 6-1 te sterk voor D-speler Karl van Uden en laatstgenoemde eli mineerde Ruud Warmerdam met 6-4, 6-1. In het herendubbelspel C zorgde het duo Dik Heemskerk/Jan Kuyvenhoven voor een verras sing. Het als tweede geplaatste koppel Jan van Duin/Hans Goe- mans capituleerde in de beslis sende set (4-6, 6-3, 6-3). Ook in de heren veteranen categorie werd een onverwachte uitslag geno teerd. Tijssen slaagde er in Noordwijk-rot Ronald Blom- mendaal, nummer twee op de lijst, voortijdig het strijdperk te doen verlaten (6-4, 2-6, 6-4). In de vandaag om tien uur begon nen slotronde zal met name de strijd om de derde plaats tussen de Nederlanders de aandacht trekken. Scholma heeft oud-we reldkampioen Tsjegolev als te genstander, die alleen nog in theorie aanspraak op de Europe se titel kan maken als Wirny van de Tsjech Krista zou verliezen, terwijl Stokkel tegen Letsjinski speelt. Alleen door in deze laat ste ronde een punt meer te halen ROTTERDAM (GPD) - Nog altijd verkeert de Nederlandse ruiterwereld in onzekerheid pf er volgend jaar in Los Angeles een redelijke vertegenwoodiging acte de présence tijdens de Olympische Spelen zal geven. Teleurstellingen en hoop volgden elkaar het afgelopen seizoen snel op. De recente prestaties op het Europees kampioenschap in Hickstead vormden voor het Nederlands Olympisch Comité nauwelijks een graadme ter, hoewel Willy van der Ham via een zesde plaats in het individuele klassement stellig aan internationale normen voldeed. De eventuele uitzending van een nationale ploeg kwam ook giste ren tijdens de landenwedstrijd van het CHIO in Rotterdam geen stap dichter bij een bevredigend antwoord. Na een serie wisselen de prestaties eindigde het Neder landse kwartet ten slotte als vijf de van de zeven landenploegen, hetgeen ongetwijfeld van minder allure was dan op het Europees kampioenschap, waar een vierde positie tussen elf naties werd veroverd. Het NOC zal zijn beslissing zo doende nog wel even opschor ten, daar er pas het komende voorjaar weer gelegenheid is om vorm van ruiters en paarden se rieus te testen. Een succesvol op treden in Los Angeles is echter ROME (GPD) - Voor het eerst in de geschiedenis heeft de waterpolocommissie van de Europese Zwembond (LEN) het Leidse De Zijl/LGB de organisatie van de eerste ronde van het Europese toernooi voor bekerwin naars toegewezen. De Zijl/ LGB, zelf winnaar van de nationale bekercompetitie, treedt op 7, 8 en 9 oktober in Leiden aan tegen de win naar van de Hongaarse be kerfinale en het Londense Polytechnic. De nummers 1 en 2 gaan over naar de vol gende ronde. AZC/Microlife uit Alphen aan den Rijn heeft de organisa tie gekregen van de eerste ronde in de strijd bij de landskampioenen. De Al- phense ploeg, die eveneens het toernooi tussen 7 en 9 ok tober afwerkt, ontmoet het Zweedse Neptun uit Stock holm, Istanbul uit Turkije en het Belgische Gent. Trainer-coach George Geurt- sen van AZC - tevens inter nationaal scheidsrechter - toonde zich na de Europa- Cuploting in Rome uiterst verheugd. „Het lijkt me al leen zinvol om een andere datum te zoeken of in sa menspraak met De Zijl de wedstrijden zodanig vast te stellen dat ze elkaar niet overlappen. Maar dat is een kwestie van verdere uitwer king". Ook de nummers 1 en 2 van het Europa-Cup I-toernooi plaatsen zich voor de kwart finales, die in het eerste weekeinde van november zullen plaatsvinden. niet te garanderen. Wisselvallig heid speelt in de Nederlandse ruitersport nu eenmaal een grote rol. Neem bijvoorbeeld Willy van der Ham, die plotseling weer aan de top verscheen toen Leon Mel- chior zijn opgedoekte stal ge deeltelijk in ere herstelde en de oostelijke ruiter niet alleen een verbroken loopbaan kon hervat ten, maar tevens als werknemer van de Limburgse miljonair een paard ter beschikking kreeg dat als een grote belofte wordt be schouwd. Toch was deze Feinschnitt Z er voor een belangrijk deel verant woordelijk voor, dat Nederland in de eerste manche van de lan denwedstrijd al in een kansloze positie werd gemanoeuvreerd. Door twee fouten op de drie sprong registreerde Van der Ham de slechtste verrichting ten opzichte van een foutloze Anton Ebben en de éénmaal verkeerd acterende Emil Hendrix en Rob Ehrens en resteerden Nederland acht strafpunten. Correctie Van der Ham zocht een verklaring later in de te lichte constructie van het parkoers, die het duel tussen de zeven landen van een boeiend karakter beroofde. De ruiter en chef d'équipe Ben Arts wezen beschuldigend in de rich ting van parkoersbouwer Sieto Mellema, zonder echter te weten dat de jury het werk van de hin- dernissenontwerper aan een cor rectie had onderworpen, waar door de meeste Europese toprui- ters zich nauwelijks hoefden in te spannen om de obstakels te bedwingen. Van der Ham: „Dit parkoers was veel te eenvoudig. Feinschnitt Z kan de zwaarste hindernissen aan, maar vraagt om werk en in spanning. Hij moet het niet te ge makkelijk hebben. Voor een Olympisch parkoers ben ik hele maal niet bevreesd als hij in In de tweede manche revancheer de Van der Ham zich met een feilloze rit, maar toen maakte de doorgaans zo secure Anton Eb ben een onnodige vergissing bij de eerste de beste hindernis en bevestigde Rob Ehrens dat het met Surprice op het ogenblik niet helemaal klikt. Door op nieuw een balk af te werpen kon de nationale kampioen zelfs geen plaats afdwingen bij de gekwali- ficeerden voor de Grote Prijs van Rotterdam, waarin morgen de vetste prijzen zijn te verdelen. Emil Hendrix, die dank zij het nieuwe elan van zijn Pierrot de jonge Ton Klumpers voorlopig weer naar de achtergrond heeft verdrongen, zorgde er met een schone lei voor, dat het Neder landse strafpuntentotaal op 12 bleef steken. Spot Te veel echter om een rol op hoog niveau te spelen in het gezel schap van evenwichtiger teams als Zwitserland, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland. Vooral de Engelsen spotten met de bedenksels van Mellema en wipten zes van de zeven keren probleemloos over de hindernis sen. Malcolm Pyrah hoefde zelfs slechts éénmaal in actie te ko men. De Zwitsers kwamen daar dichtbij, maar dank zij het feit dat Walter Gabathuler zich in zijn eerste optreden, in de tijd vergiste en een kwart strafpunt opliep, werd de 3000 toeschou wers een barrage tussen deze twee landen onthouden, die de dag wellicht met een pakkend sluitstuk had kunnen opfleuren. Door tegenvallend werk van Fritz Ligges werden de Duitsers derde en Frankrijk corrigeerde met een vierde plaats de eind stand van Hickstead toen de Fransen tot hun ergernis achter Nederland eindigden. Military Na de voltooiing van de dressuur- proef in de strijd om het Europe se kampioenschap military is Henk Krüger de hoogst geplaat ste Nederlander. De ruiter uit Helvoirt bezet de 22e plaats in het klassement van de strijd, die in Frauenfeld (Zwi) wordt ge houden. Nadat gisteren de laat ste 24 van de 51 deelnemende combinaties in de ring waren ge weest, voert Zwitserland zowel in het individuele- als het lan- denklassement de ranglijst aan. Anton Ebben neemt op de rug van Jumbo Design ontspannen de hindernissen in de landenwedstriid. i slipte toch in zijn tweede rondgang. <Foto DEN HAAG (ANP) - Bert Ooster bosch heeft afgezien van deelne ming aan de wereldkampioen schappen wielrennen op de baan, die van 23 tot 28 augustus in Zürich worden gehouden. De rossige coureur uit de ploeg van Peter Post verklaarde onlangs nog, dat hij definitief zou starten op het onderdeel individuele achtervolging bij de profs', waar in hij in 1979 te Amsterdam we reldkampioen werd. Ooster bosch sukkelt sinds enige tijd met zijn gezondheid en dat is ook de reden, dat hij in Zwitserland niet in actie komt. "Ik voel 'mij niet honderd procent, de laatste dagen heb ik last van hyperventi latie. Ik krijg het af en toe heel benauwd. Vantevoren heb ik ge zegd. dat ik alleen naar Zürich zou gaan, wanneer ik een gerede kans had wereldkampioen te worden. Zoals ik mij nu voel, is die kans uiterst gering", liet Oos terbosch gisteren weten. Afgevallen Jacques Hanegraaf en Frits Pirard zijn afgevallen als deelnemers aan het wereldkampioenschap wielrennen op de weg, dat op zondag 4 september in Altenr- hein (Zwitserland) wordt gehou den. Zeven renners van de defi nitieve ploeg zijn lid van de for matie van Peter Post. De ploeg van Fred de Bruyne is met drie man vertegenwoordigd. Steven Rooks en Joop Zoetemelk zijn eenlingen in het gezelschap. Zij komen beiden uit voor een Fran se équipe. De ploeg reist op 1 september per vliegtuig naar Zwitserland en ziet er als volgt uit: Hennie Kuiper (ploeg De Bruyne), Johan Lammerts (ploeg Post), Henk Lubberding (ploeg Post), Henri Manders (ploeg De Bruyne), Adrie van der Poel (ploeg De Bruyne), Jan Raas (ploeg Post), Steven Rooks (ploeg De Gribaldy), Theo de Rooy (ploeg Post), Gerard Veld- scholten (ploeg Post), Leo van Vliet (ploeg Post), Peter Winnen (ploeg Post) en Joop Zoetemelk (ploeg Danguillaume). De reser ves zijn Jacques Hanegraaf (ploeg Post) en Frits Pirard (ploeg Poggiali). Teun van Vliet start wegens een blessure niet in het wereldkam pioenschap wielrennen op de weg voor amateurs, dat zaterdag 3 september in het Zwitserse Sankt Gallen wordt afgewerkt. Bondscoach Piet Liebregts heeft Gert-Jan Theunisse (20) uit Berg- hem als vervanger aangewezen. Mathieu Hermans uit Drunen gaat nu mee als eerste reserve. FD£HIK CNT SfOoR- ZICUTIO IM6CMAT ZHö IK: P/Z/^ Dat Wirny het ene hem ontbreken de punt niet zal halen gelooft nie mand. Zeker niet gelet op de vorm, waarin de jeugdwereld kampioen verkeert, al toonde Auke Scholma in de voorlaatste ronde aan dat het spel van de 18- jarige speler uit Charkow beslist niet altijd even vlekkeloos is. Weliswaar kwam de Groningse Fries niet geheel toe aan een om singeling van de sterke aanval van de met zwart spelende Wir ny, maar hij vond wel telkens de juiste verdediging al ging dat ten koste van heel wat tijd. Zonder noemenswaardige kleerscheu ren haalde Scholma desondanks de eerste tijdcontrole en of schoon Wirny ook daarna het makkelijkste spel had, hield Scholma stand en dwong als eni ge Westeuropeaan 's werelds sterkste jeugdspeler tot een pun- tendeling. Rendement Of die remise hem ook het volle rendement oplevert is afhanke lijk van zowel zijn jesultaat als dat van Jos Stokkel in de laatste ronde. Stokkel zette Berte vanuit de opening onder druk en hoe wel de Italiaan aanvankelijk nog van een ontsnappingsmogelijk heid in het passieve spelgenre gebruik wist te maken, maakte de Nederlandse vice-kampioen in het derde speeluur korte met ten met zijn tegenstander, die op de 35e zet al bijna al zijn bedenk tijd had gebruikt en geen ant woord had op de slotcombinatie waarmee Stokkel de partij be sliste. Oud-wereldkampioen Tsjegolev werd door de Israëliër Schwarz- man getrakteerd op een gedegen opgezette flankspelpartij, waarin de Israëliër - in tegenstelling tot een dag eerder tegen Wirny - nu eens geen fouten maakte. De lis tig spelende Moskoviet vlocht echter een zetje in de stand dat zijn opponent te laat ontdekte. Door die overwinning stelde Tsjegolev in ieder geval zijn tweede (zilveren) plaats veilig en behield hij de theoretische kans op het goud. De naar Deventer als titelverdedi ger gekomen, maar inmiddels onttroonde Letsjinski liet voor de eerste keer in deze tweede toernooiweek winst aantekenen. Hij verschalkte met een niet al te moeilijke combinatie de Franse oud-kampioen Corbier. De Tsjech Krista verspeelde zijn kans op een ongedeelde vijfde plaats en een mogelijke interna tionale meestertitel door tegen de Belg Conard een betere posi tie in remise te laten verzanden. Daardoor deelde de dit toernooi boven alle verwachting goed spelende Tsjech die vijfde plaats nu met Letsjinski en de even eens vrij eenvoudig van Simo- nelli winnende Franse kampioen Dubois. Jl/fST TSSEM /SSVE- ttMeava/Aüs ZAL DODE OM z. e>.Dlëo/ 7EVD/£A(S7- OP ÖANK ZITTEN c—- JE ZOO KUNNEN ieeosJ CAT 34/A«&e 77/ys AMSTERDAM (ANP) Landskampioen Ajax en hoofdtrainer Aad de Mos hebben overeenstemming bereikt over verlenging van het contract voor twee jaar. De Mos, die een verbintenis had tot juni 1984, zal in dienst blijven tot na het seizoen 1985/1986 Besprekingen met de 22-jarige Deense spits Jesper Olsen over het verlengen van diens contract, dat tot het einde van dit seizoen loopt, zijn nog niet voltooid. Ajax verwacht de komende week antwoord op zijn voorstellen. De selectiegroep van Ajax, die werd uitgedund door blessu res van Frank Rijkaard en John van 't Schip, is deze week verder versmald. Dins dag, in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Hilversum, liep aanvoerder Dick Schoe naker een knieblessure op, die hem in ieder geval buiten het veld zal houden in de eer ste competitiewedstrijd, mor gen bij FC Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13