"Ik wil een wereldrecord zwemmen" 1 Naamliiit voor kinder en vakantiebekleding I Raku-stoken: pottenbakken zoals in het Verre Oosten Annemarie Verstappen niet alleen tevreden met Europese titel Ür dingen op dreef Recordrace over Kanaal Fin bekent bloeddoping ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 Sport ROME (GPD) Als de laatste arbeiders, die zijn inge huurd om het Olympisch zwemstadion van Rome van een nieuw verfje te voorzien, aan hun „siësta" zijn begon nen, trekt Annemarie Verstappen nog een baantje in het Stadio del Nuoto. Na vijf weken lang bijna onafgebroken in het water te zijn geplonst, kan zij, en met haar de overi ge zwemmers en zwemsters uit de Nederlandse ploeg, er maar geen genoeg van krijgen. In Reus aan de Spaanse Costa Do- rada, waar de Nederlandse zwemploeg, ter voorbereiding op het Europese titelgevecht in Ro me haar tenten had opgeslagen, kampte de 1,80 meter grote en 65 kilo wegende Annemarie Ver stappen nog met buikgriep. Het overkwam haar eerder dit jaar. Vlak voor het tweede weekeinde van de in tweeën gespleten strijd om de nationale zwemtitels moest Annemarie eveneens ver stek laten gaan. Haar opzet om op de 100 meter vrije slag - maandag in Rome het openingsnummer bij het da- meszwemmen een tot de ver beelding sprekende tijd neer te zetten, viel daardoor figuurlijk in DÜSSELDORF (SID/DPA) - Nieuweling Bayer Ürdingen heeft zijn tweede overwinning in de bundesliga behaald. Gister avond werd de thuiswedstrijd te gen Eintracht Frankfurt met 5-2 gewonnen. Ürdingen nam een voorsprong van 2-0, maar ver speelde de winst door eigen non chalance. Juist toen Frankfurt het duel naar zijn hand leek te gaan zetten, bezorgde Loontiens, op de grens van buitenspel de Ürdingers weer een voorsprong en in de laatste drie minuten maakten Funkel en Puszams- ziens het werk af. Kaiserslautem speelde voor de tweede keer in een week gelijk, 2-2 tegen Stutt gart. •Het toernooi om het Britse voet balkampioenschap, dat dit sei zoen zijn honderdste aflevering kent, verdwijnt vrijwel zeker. De Engelse voetbalbond (FA) heeft aangekondigd, dat haar nationa le elftal niet meer deelneemt aan de strijd tegen Schotland, Wales en Noord-Ierland. het water. Niet alleen tot onge noegen van haarzelf, maar met name ook van haar clubtrainer Honk Veldman. „Ik wilde in Amersfoort, bij de Na tionale, in ieder geval onder de 55 seconden zwemmen, en zon der op te scheppen, die tijd zat er gewoon in. Maar die buikgriep aanval verstoorde alles. Binnen 24 uur was ik twee kilo afgeval len. Op dat moment wist ik dat het geen enkele zin had om te starten", aldus Verstappen. De afwezigheid van de Rosmalen- se in Amersfoort op de 100 meter vrije slag kan in Rome een psy chologisch voordeel blijken te zijn. Immers, de pgen van met name de Oostduitsers zullen op nieuw gericht zijn op Annema- rie's verrichtingen op de 200 me ter vrije slag, de afstand waar ze vorig jaar in Guayaquil de Oost- duitse Birgit Meineke de loef af stak en van het goud afhield. Favoriet Ook Wim Geurtsen, de coach van HPC die in Rome als chef-trainer fungeert, is die mening toege daan. „Het kan psychologisch in het voordeel van Annemarie zijn. Ook al. omdat ze dit jaar haar beste tijd van vorig seizoen (55,87) niet heeft kunnen evena ren. Bovendien", aldus Geurt sen, „ben ik ervan overtuigd, ge zien ook haar tijd van 25,64 op de 50 meter, dat zij al in Amersfoort onder de 55 seconden-grens zou zijn gekomen. En dat zou haar voor Rome tot favoriet hebben gemaakt". De buitenwacht mag Annemarie Verstappen dan niet als een di recte kanshebster voor de Euro- pese titel op de 100 meter vrije slag zien, afgaande op haar beste seizoentijd van 56,60, binnen de Nederlandse afvaardiging in Ro me wordt ze wèl als zodanig be schouwd. „Ik heb dit voor-Olympisch jaar met name geprobeerd om mijn tweede 50 meter wat sneller te kunnen zwemmen. Op de trai ningen, zowel bij Solar, mijn ver eniging, als tijdens het trainings- Voor het eerst sinds vele jaren heeft Neder land weer een zwemmende vedette. Anne marie Verstappen, 17 jaar jong uit het Bra bantse Rosmalen. Twee jaar geleden debu teerde zij tijdens de Europese zwemkam- pioenschappen in Split vrij onopvallend voor de internationale zwemwereld, om nog geen jaar later in het Zuidamerikaansc Guayaquil te worden gekroond met goud op de 200 meter vrije slag. Ineens stond zij daar zonder zich ook maar iets aan te trek ken van de gevestigde zwemorde. Haar tijd van 1.59,54 was indrukwekkend. Annemarie Verstappen plaatste zich met die tijd bij dat elite zwemgroepje, dat ooit voor haar de twee minuten-barrière had doorbroken: Kornelia Ender en Barbara Krause, beiden uit de in Oost-Duitsland ge vestigde school van Karl Marx Stadt, en Cynthia Woodhead, een Amerikaanse tie ner uit Tennessee, die het spelen met pop pen moest opgeven omdat haar ouders in haar een topzwemster zagen. Dit jaar nog mocht Annemarie Verstappen zich vier weken lang wereldrecordhoud ster noemen. Aan de vooravond van de Eu ropese zwemkampioenschappen, die maan dag in Rome bceinnen. greep de mavo- Annemarie Verstappen; "Ik heb kamp in Spanje en hier, is dat ge lukt. De grote vraag is natuurlijk of dat er straks ook in de beslis sende wedstrijd uitkomt. Maar ik heb er in ieder geval vertrouwen (Foto ANP! Dat vertrouwen van de Kosmalen- se zwemster is onder meer geba seerd op de splittijd van Guaya quil. De tussentijd na 50 meter van 26,81 was gelijk aan de tus sentijd die goed was voor het we reldrecord dat de Oostduitse Barbara Krause driejaar geleden uit het Olympisch bassin in Mos kou viste: 54.79. „Die tijd heb ik me eigenlijk tot doel gesteld", zo benadrukt Verstappen. „Ik wil hier in Rome een wereldrecord zwemmen". Tussenstation Haar voorlopig einddoel is Los An geles en de olympische zomer spelen van volgend jaar. Vandaar ook dat Rome-niet meer en niet minder is dan een tussenstation. Los Angeles*moet het hoogte punt worden in haar internatio nale zwemcarrière, want, zegt ze: „Als je goed presteert tijdens de Olympische Spelen, is wat mij betreft de verleiding groot om te stoppen". „Kijk, mijn trainer Honk Veldman, waar ik vijf jaar geleden bij kwam trainen, en ik, we hebben alles heel langzaam opgebouwd. Brabantse records, Nederlandse aspiranten-records, medailles, nationale kampioenschappen en nationale records. Je had telkens een doel voor ogen, iets waar je naartoe kon werken. Dat heeft me altijd op de been gehouden, me steeds een kick gegeven. Een zetje in de goede richting, om er scholiere uit Rosmalen het wereldrecord op de 50 meter vrije slag. Weliswaar een officieus wereldrecord, omdat de wereld- zwembond FINA aan het record nog geen officiële status heeft verbonden, maar toch een prestatie waarmee Annemarie Ver stappen, ook al is ze dat record dan inmid dels kwijt geraakt aan de Amerikaanse Da- ra Torres, aangaf dat ze met name op de 100 meter vrije slag in Rome iets zal kunnen betekenen. De jaren van Ada Kok, Europees vlinderslag- kampioene in 1962 en 1964, lijken daarmee te zijn teruggekeerd. weer en nog harder tegenaan te kunnen gaan". „Zo ging het in Nederland, de tweestrijd met Conny van Ben- tum. Ik wist dat ik de sterkste was, maar als ik tegen Conny moest zwemmen, voelde ik toch steeds een bepaalde spanning. In Guayaquil nog wist ik dat ik de sterkste was, maar toch realiseer de ik me dat ook de anderen niet stil hadden gezeten. Er ook een jaar lang voor getraind hadden en ook dus vooruit moesten zijn gegaan". Aandacht „Die wereldtitel op de 200 vrij, daar heb ik een jaar op kunnen teren. Nu ben ik niet alleen meer tevre den met een Europese titel, nu richt mijn aandacht zich op een Europees- en wereldrecord. Ik weet dat dit soort uitspraken ver plichtingen schept, maar zo voel ik het wel". „Zonder resultaten is zoveel trai nen eigenlijk niet op te brengen. In Rome heb ik in principe al leen met de DDR-zwemsters te maken, in Los Angeles ook met anderen. Denk maar aan de Amerikanen. Maar: mijn grote voordeel is en blijft dat ik het snelst kan zwemmen als de con currentie het grootst is". DOVER (ANP) Irene van der Laan (Vlaardingen) is gister morgen 18 uur en 15 minuten nadat zij in Dover te water was gegaan weer op het strand van deze Engelse kustplaats gestapt nadat zij het Kanaal in beide richtin gen was overgestoken. De 22- jarige Vlaardingse binnen- huis-architecte leverde met haar tijd de beste prestatie voor dames in de dubbele oversteek van het Kanaal. Zij verbeterde het record van de Canadese Cythia Nicols, die op 15 augustus van het vorig jaar een tijd van 18 uur en 55 minuten maakte, met 40 mi nuten. Irene van der Laan was donder dagmorgen om 9.00 uur uit Dover vertrokken. Zij arri veerde acht uur en tien minu ten later in Calais. Na een rustpauze van tien minuten gingzij opnieuw het water in, waarna zij tien uur en vijf mi nuten later in Dover weer voet aan land zette. Judoka's naar Japan LEIDEN - De judoka's Robert en Arnold van der Vlist vertrekken zondag voor drie maanden naar Japan. Het tweetal van de sport school Hoogvliet uit Rotterdam gaat een stage volgen bij Japanse judoka's. Het initiatief is uitge gaan van de broers, die zelf voor de kosten (7000 gulden per per soon) moeten opdraaien. HELSINKI - De Finse lange-af- standsloper Kaarlo Maanika heeft bekend door bloeddoping twee Olympische medailles te hebben gewonnen tijdens de spelen van Moskou 1980. Maani ka won zilver op de tien en brons op de vijf kilometer. Hij verklaarde, dat hij voor de eer ste wereldkampioenschappen van vorige week in Helsinki door hetzelfde medisch team op dezelfde manier als voor Mos kou geprepareerd had kunnen worden. Hij heeft dit gewei gerd. "Voor Moskou wilde ik het wel een keer proberen. Daarna niet meer". Bij bloeddoping wordt een hoe veelheid bloed van de atleet tij dens een trainingsstage op hoogte afgetapt en opgeslagen, nadat het plasma en de witte bloedlichaampjes eruit zijn ge haald. Kort voor de zware in spanning wordt het "gezeefde" bloed teruggebracht in de ade ren van de atleet. De zuurstof opname wordt daardoor aan zienlijk vergroot. Overigens is bloeddoping door het Internationaal Olympisch Comité (IOC) en de internatio nale atletiekfederatie (IAAF) niet verboden, omdat het ver grijp niet via urinemonsters kan worden aangetoond. Vol gens Pekka Peltokallio, die me disch begeleider van Finse atle- tiekploegen was, moet bloeddo ping op de zwarte lijst worden geplaatst. "Bloeddoping is fout, is doping en moet dus verboden worden". FC Lisse en SJC finalist RIJPWETERING - SJC en FC Lisse staan morgen in de finale van het ROAC-toernooi. Beide tweede-klassers kwalificeerden zich door het beter nemen van strafschoppen. SJC was een 1-1 deling overeengekomen met de organiserende vierde-klasser, Lisse boekte eenzelfde resultaat tegen Lugdunum. Extra Psoriasis- patiënt welkom bij kapper met sticker op het raam Voor iedere kapper is het knip pen van klanten met roos een alledaagse bezigheid. Tegen het fatsoeneren van de haar dos van lijders aan de onge neeslijke huidziekte psoriasis bestaat in menige salon be zwaar, voornamelijk omdat - volkomen ten onrechte - vrees voor besmetting be staat. De Nederlandse bond van psoriasis-patiëntenver- enigingen in Arnhem is nu in samenwerking met de Neder landse Kappersorganisatie een actie begonnen om daar in verandering te brengen. In ons land lijden naar schat ting 300.000 mensen in meer of minder ernstige mate aan psoriasis, ook wel schubziek- te genoemd, die zich onder meer op de behaarde hoofd huid manifesteert en daar ui teraard ook moeilijk met zalf of crème en met lichtkuren is te onderdrukken dan op an dere delen van het lichaam. De mensen met psoriasis, die wanneer zij de ziekte in hevi ge mate hebben ook onder zware psychische druk leven, kunnen uit schaamte voor hun huidaandoening maar moeilijk de moed opbrengen voor een bezoek aan de kap per. Hoewel er veel is verbeterd de laatste tijd bestaat er nog on begrip, reden voor de lande lijke „kappersactie" die in Amersfoort is gestart. De organisatoren hopen dat ve le vakgenoten in den lande dat voorbeeld zullen volgen. Om hen uitgebreid te infor meren is een folder samenge steld waarin de voornaamste bijzonderheden over de ziek te en de behandeling daarvan staan vermeld en duidelijk wordt gemaakt hoe belang rijk het is de drempel om naar de kapper te gaan weg te nemen. Raku-stoken is in het Verre Oosten een keramische tech niek, die al eeuwenlang wordt beoefend. Het leuke van raku-stoken is niet alleen, dat het snel gaat, maar ook dat het een ont-. spannende en vooral gezelli ge pottenbak-techniek is. Dat komt, omdat je tijdens het ge hele stookproces en onmid dellijk daarna intensief am bachtelijk bezig bent met de natuurelementen water, vuur en aarde. De raku-techniek is prima ge schikt voor (serieuze) hob byisten, omdat alles min of meer te overzien is. Met dat „alles" bedoelen we dan de fabricagemethoden van het aardewerk, de soort oven en het stookproces zelf. Allereerst de fabricagemetho den: het is niet nodig de (toch wel moeilijke) techniek van het pottendraaien te beheer sen. De sier- en gebruiks voorwerpen bouwt u gewoon „met de hand" op door met kleirolletjes of kleiplaatjes te werken. Wel noodzakelijk is speciale raku-klei (verkrijg baar bij handenarbeid- en hobbywinkels); deze is in staat snelle temperatuurswis selingen te ondergaan zonder dat de produkten kapot bar sten. Kenmerkend voor het raku-gestookte eindprodukt is het bijzonder fraaie craque- lé-effect van het glazuur. De ze fijne haarscheurtjes ont staan door de plotselinge af koeling aan het eind van het stookproces. Door deze scheurtjes is het aar dewerk zelf iets poreus, al thans op de lange duur. Het is dus minder geschikt voor een bloemenvaas of bewaarplaats voor vloeistoffen. Verder kunt u de raku-gestookte produkten normaal gebrui ken, bijvoorbeeld als mok of drinkkom (de techniek komt oorspronkelijk uit Japan, waar het onderdeel is van de thee-ceremonie). De raku-oven is eenvoudig van opbouw en constructie. Op de foto ziet u het zogenaamde pyramide-model met een ge heel afneembare deur, die in een schuin vlak ligt, waar door hij door z'n gewicht de oven vanzelf afsluit. Deze oven heeft een inhoud van 130 liter, terwijl de ovenplaat de maximale afmetingen van 50x50 cm heeft. Als brandstof kunt u kiezen uit hout of pro- paangas. Het totaalgewicht van de oven bedraagt daar door slechts 35 kilo, waar door hy makkelijk te ver plaatsen of op te bergen is. De prijs van de houtgestook te oven bedraagt ongeveer f 995 (de propaangestookte oven is door de brander enke le honderden guldens duur der). De prijs is exclusief de onderbouw van poriso-ste- nen, die bij elkaar op onge veer f 85 komen. Mocht u meer informatie over deze pyramide-ovens willen hebben, vraag dan documen tatie aan bij de firma Roder- veld te Rossum, telefoon 05411-631. Er worden daar ook demonstratiedagen ge houden. Een T-shirt met je eigen naam erin: dat is niet alleen leuk maar nog handig ook. Zeker in de zomermaanden, want dan raken kleren maar al te makkelijk zoek op het strand, in het zwembad of op de cam ping. Met zo'n naam erin wordt het terug vinden (of bezorgen) een stuk eenvoudi ger. Voor peuters en kleuters is het naamlint eigenlijk elke dag ideaal, omdat de mogelijk heid bestaat er een telefoon nummer en-of adres in te la ten verwerken. Een geruste gedachte voor het geval dat u uw kleine ergens 'in den vreemde' (bijvoorbeeld in een warenhuis of pretpark) kwijtraakt. Bevestig in dat geval het lint wel op de bui tenkant van de kleding, 't liefst op een beetje opvallen de plaats (zie foto). Naam- of nummerlint is niet nieuw - we kennen het alle maal van het 'doe de was de deur uit'-systeem. Wd nieuw is het instrijkbaar geweven naamlint, dat zeer eenvoudig is aan te brengen. Leg het lin tje op het textiel, houd het strijkijzer (stand linnen-ka toen) er zo'n tien seconden op en het naamlint zit er was- vast op. De tekst is lichtecht en kan zowel gebleekt als chemisch gereinigd worden zonder dat er iets gebeurt. De standaardkleuren van de let ters of cijfers zijn rood of blauw tegen een witte onder grond. Tegen meerprijs is een andere kleur mogelijk. Wat betreft het lettertype heeft u de keus uit twee soorten: schrijfletter (schuin) of blokletter. De prijs van het naamlint is vanaf f 13,50 voor 50 naambandjes. Het maxi maal aantal lettertekens (dat is inclusief spatiès, punten, komma's e.d.) bedraagt 20 stuks voor de standaarduit voering. Meer letters of cij fers kan wel (tot een maxi mum van 42), dat is iets duur der. Een produkt met geheel andere toepassingen is de 'naam- riem' (rechts op de foto). De ze (in Engeland gemaakte) kofferriemen worden per set van twee geleverd; de lengte van elke ri^m is 1.80 meter. De breedte bedraagt 3 cm en het extra dikke weefsel is ge maakt van rood nylongaren. De naam, die maximaal uit 18 lettertekens kan bestaan, is er in een krachtige, donker gele kleur ingewreven. De prijs van zo;'n riemenset be draagt f 22,50. Net zoals bij de naamlintjes is ook hier de herkenningswaarde weer zo belangrijk. Voor meer informatie over naamlint en-of naamriem kunt u ('s-morgens) terecht bij Holland Label te Ede, tel: 08380-36731.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 12