"Het bisdom moet levendig blijven" KERKDIENSTEN Geestelijk gehandicapten en de kerk Bisschop Möller wil hulpbisschop Congres joden/christenen wekt veel "misverstanden" tATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 „Iedereen weet dat er tussen Nederland en het Vaticaan problemen zijn. Maar je moet niet alles wat er in de Nederlandse kerkprovincie gebeurt, in verband zien met die problemen". Dat zegt bisschop dr. J. B. W. M. Möller van Groningen op de suggestie dat zijn verlangen naar een hulpbisschop hem meer door een Vaticaanse geest dan door de Heilige Geest is ingefluisterd. door Ton van der Werf Bisschop Möller: „Nogmaals: ik heb een hulpbisschop nodig, vind ik. En ook vind ik dat er een duidelijke verbetering is geko men in de verhoudingen door de komst van vier hulpbisschoppen in ons college. Er is meer contact en meer begrip nodig tussen de bisschop, de priesters en de gelo vigen. In het beleid zou meer in breng van alle kanten moeten zijn, het zou iets minder gericht moeten zijn op bepaalde opinies. Wat het contact betreft: het lukt mij niet eens alle parochies eens per jaar te bezoeken. En wat het beleid betreft: Nederland is een klein land, met veel problemen, waar internationaal veel belang stelling voor is. Dat vraag mis schien meer nuances in het be leid dan er nu zijn. Het is niet zo dat bepaalde groepen niet aan bod komen in dat beleid, maar hoe meer mensen het beleid ma ken, hoe meer inbreng er van alle kanten is". Maar u hebt een goede vicaris- generaal, u hebt uw kanunniken die u van advies dienen... „Ja, maar in het bisschoppencolle ge zit ik alleen. Daar zit de vica ris-generaal niet bij, een hulpbis schop wel". /olgens bisschop Möller is hij niet door het Vaticaan gedwongen een hulpbisschop aan te vragen. Wel is hij gedwongen - door om standigheden buiten hemzelf en ook buiten Vaticaanse instanties om - het idee van een hulpbis schop in de openbaarheid te brengen. Zoals gemeld heeft de bisschop zijn idee een hulpbisschop voor het kleine bisdom Groningen aan te vragen sinds enige maan den in kleine kring vertrouwelijk aan de orde gesteld. De kanunni ken van het Groninger kapittel, de dekens van het bisdom en de Diocesane Pastorale Raad had den van het idee kennis geno men. Eigenlijk wordt de kring dan al te groot om de zaak nog vertrouwelijk te houden. Om te voorkomen dat het plan van de bisschop een eigen leven zou gaan leiden buiten de vertrouwe lijkheid om - en dat dreigde - heeft mgr. Möller begin deze maand al zijn priesters per brief ingelicht en zo het idee openbaar gemaakt. „Ik heb er helemaal geen haast mee. Het kan dan ook nog een VapI \xr*»rlr hele tijd duren voor die hulpbis- v wei K schop er is. Het hele idee van een Bisschop Möller wijst op het vele hulpbisschop is bij mij gegroeid omdat ik zag dat het een verrij king geeft. De komst van vier nieuwe gezichten binnen het bis schoppencollege vorig jaar kreeg Utrecht twee en Roer mond en Rotterdam ieder één hulpbisschop toegewezen vanuit Rome - heeft mij ervan over tuigd dat het goed is dat er meer bisschoppen komen. Dat geeft meer nuances in het beleid, ver mindert de spanningen. Interna tionaal gezien is de toeneming van het aantal bisschoppen trou wens heel gewoon. In Engeland is er vanuit de overweging dat een bisschop veel meer pastoraal bezig moet zijn, ook een aantal hulpbisschoppen aangesteld. En in België heeft Mechelen (zetel van de Belgische primaat) er on langs vier gekregen". De basis - Het bisdom Groningen is klein, 150.000 gelovigen ongeveer. De bisschop is zeker voor een bis schop niet oud. Er zijn mensen die zeggen: versterk de basis en niet de top. Waarom een hulpbis schop in een klein bisdom? werk dat hij buiten het eigen bis dom heeft. Hij is wel geen woordvoerder namens de bis schoppen, zoals je misschien zou denken wanneer je hem weer eens voor de camera's ziet om -over de kernwapenbrief of over euthanasie te praten, maar feit is dat hij nogal eens op pad is. „En met reizen ben ik vanuit Gronin gen twee keer zoveel tijd kwijt als een ander". Möller zit namens de Nederlandse bisschoppen in de Raad van Eu ropese bisschoppenconferenties daaruit kent hij de huidige paus persoonlijk - en in de com missie van bisschoppen uit EG- landen; hij is de contactpersoon tussen bisschoppen en lekena- postolaat op Europees niveau (Forum Européane); namens de Nederlandse bisschoppenconfe rentie neemt hij deel aan de in ternationale bisschoppensynode in Rome; landelijk gezien heeft hij veel bemoeienis met de Theo logische Hogescholen met theo logische vraagstukken über haupt en met de katechese. Het grootste probleem waarmee hij ook in eigen bisdom steeds méér komt te zitten: het nijpende priestertekort, dat niet opgehe ven wordt voor het aanstellen van pastorale werkers en werk sters, noch door het mobiliseren van vrijwilligers in de parochies. Over zijn leeftijd zegt bisschop Möller: „Ik voel me heel fit. Maar ik ben 60. En ik wil voorkomen dat ik te oud en te moe word en de zaak laat lopen. Ik wil het bis dom levendig houden". Tien jaar geleden, het bisdom Roermond had toen juist zijn bis schop Gijsen gekregen, was mgv Möller ernstig ziek. „Ja, ik dacht eigenlijk niet beter te zullen worden. Toen heb ik er wel aan gedacht af te treden. Maar ik ben beter geworden. En ik merk er nu niets meer van. Ik ben fitter dan ooit". Goede sfeer „Ik wil een hulpbisschop met wie ik goed op kan schieten. Ik wil graag dat-ie een goeie sfeer on der priesters en gelovigen brengt. Het gaat allemaal erg moeizaam in de kerk. Als iemand kan helpen het wat lichter te ma ken, dan vind ik dat het belang rijkste. Het geloof moet licht brengen, waar duisternis is. Maar ik realiseer mij ook dat er best mensen teleurgesteld zullen zijn over degene die het wordt. Je kunt haast niets doen zonder mensen teleur te stellen". - Een hulpbisschop uit eigen bis dom, ook al is het een behoudende man, wordt waarschijnlijk wel geaccepteerd. 'Dropping' van ie mand bijvoorbeeld uit de gelede ren van bisschop Gijsen zal veel meer verzet en onrust oproepen. Wilt u dat in uw overleg met Ro me ook duidelijk maken? Bisschop Möller: „Limburg is zo anders dan Groningen. Ik zal proberen ze duidelijk te maken dat Groningen iets totaal anders is dan Maastricht". De oudervereniging Philadelphia en de commissie integratie ge handicapten van de diakonale bureaus van de hervofhide, gere formeerde en christelijke-gerefor- meerde kerken hebben gezamen lijk een brochure uitgegeven over geestelijk gehandicapten en de kerken. Daarin pogen de samen stellers aan te geven welke be trokkenheid van de kerkelijke ge meente via de diakenen mag worden gevraagd ten opzichte van geestelijk gehandicapte Met "geestelijk gehandicapt" wor den mensen bedoeld die hun geestelijke functies, vaak ook in samenhang met lichamelijke functies, langzamer dan anderen of in het geheel niet ontwikkelen. Hierbij worden dus betrokken zwakzinnigen, verstandelijk ge handicapten en zwakzinnigen en zwakbegaafden. Het aantal verstandelijk gehandi capten in Nederland bedraagt ongeveer 200.000, zo'n 1,5 procent van de bevolking. Samen met rond 9 procent lichamelijk ge handicapten betekent dit dat ruim 10 procent, ruim anderhalj miljoen mensen, in ons land ge handicapt is. De brochure acht het gevaar niet denkbeeldig, dat de kerkelijke ge meente haar laak ten opzichte van de geestelijk gehandicapte mens verwaarloost, omdat er an deren zijn die deze zorg overne men. Maar dat is slechts een deel van de zorg. Te weinig is volgens de samenstellers uitgegaan van de gedachte, dat geestelijk ge handicapten er helemaal bij ho ren en een bijdrage kunnen leve ren tol de opbouw van de ge meente. Daarom is het nodig dat de ge meenten zich via de diakenen openstellen voor de ontmoeting met geestelijk gehandicapten, bij voorbeeld via de ouderverenigin gen. Het laatste hoofdstuk van de brochure is geheel gewijd aan de praktische mogelijkheden die er zijn. zoals aangepaste kerkdien sten en catechese, alsmede prak tische hulp voor het zo lang moge lijk zelfstandig laten functione ren van geestelijk gehandicapte mensen. In kerkgebouwen en bij gebouwen moeten voorzieningen worden aangebracht met het doel geestelijk gehandicapten zo on belemmerd mogelijk aan de acti viteiten van de gemeente te laten deelnemen. Philadelphia is de in Utrecht geves tigde protestants-christelijke ver eniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind. In het bij voorbaat uitgesproken oordeel van het Nieuw Israëli tisch Weekblad (NIW) over de in ternationale conferentie van jo den en christenen die 21 augus tus in Amersfoort begint, klin ken misverstanden en vooroor delen door Dat schrijft het dagelijks bestuur van het overlegorgaan van joden en christenen in Nederland (OJEC) in een ingezonden brief in het Nieuw Israëlitisch Week blad. Het Ojec organiseert samen met de internationale raad van joden en christenen (ICCJ) vol gende week een conferentie over de verantwoordelijkheid van jo den en christenen bij de tot standbrenging van de vrede. Vol gens het NIW worden de drie joodse kerkgenootschappen die in het Ojec zijn vertegenwoor digd. voor een politiek vredes- karretje gespannen. Voor joodse organisaties heeft de vrede een andere dan een algemene bete kenis, aldus het NIW, dat er ver der op wijst, dat de joden onder meer in de Tweede Wereldoorlog hebben geleerd, dat de vrede niet iedere prijs waard is. Het dagelijks bestuur van het Ojec schrijft, dat de conferentie aan toont, dat het joods-christelijk gesprek hete hangijzers niet uit de weg gaat. In het buitenland wordt het als een belediging er varen te stellen, dat het joods- christelijk gesprek er alleen maar toe zou dienen om christe lijke misverstanden over het jo dendom uit de weg te nemen, hoewel dit streven uitermate be langrijk is en er ook in Neder land op dit gebied nog heel wat werk te verrichten valt, aldus de bestuursleden. Zij wijzen erop, dat de conferentie vooral beoogt na te gaan, wat de joodse en christelijke tradities hebben bij te dragen aan het zoe ken naar vrede. De oorlogserva ringen van veel Nederlanders, met name de joodse Nederlan ders, mogen geen reden zijn om het gesprek over vrede uit de weg te gaan. Vele christenen ne men juist deel aan conferenties als deze, omdat zij denken bij het zoeken naar werkelijke gerech tigheid en het streven naar vrede in de diepste zin van het woord te kunnen leren van de joodse traditie en de joodse ervaring in de geschiedenis, aldus het dage lijks bestuur van het Ojec. De bestuurleden van het Ojec schrijven tenslotte, dat de struc tuur van het Ojec niet zodanig is, dat de afvaardigende instanties in het Ojec verantwoordelijk zouden zijn voor alles wat er maar op een conferentie van het ICCJ gezegd zou kunnen wor den. Beroepen Nederlandse Hervormde kerk Benoemd als pastoraal medewer ker te Piershil (part-time): H. van Oostende, hulpprediker in Vee- nendaal. die dit beroep heeft aan genomen. Beroepen te Seroos- kerke: R.J. Perk, kandidaat Se- rooskerke. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Beroepen te Annapaulowna in combinatie met Enkhuizen: E. Heres, kandidaat Bergentheim. Pax Christi Ih oktober zal voor de 27ste keer de Pax Christi voettocht Den Bosch worden gehouden. Dit jaar is het thema 'geen toekomst? kom nou!'. Ter voorbereiding op de voettocht organiseert Pax Chris ti voettocht 3 september in Den Bosch een landelijke themadag over jongeren en de toekomst. De bedoeling van de themadag is te achterhalen, wat volwassenen aan levenservaring en wijsheid aan jongeren kunnen overdra gen. De themadag is vooral be doeld voor het kader van de voet tochten en voor kathecheten en leraren aan middelbare scholen. Daarnaast richt de dag zich op ie dereen die zich met jongeren werk bezig houdt. Midden-Amerika De voorzitters van de rk. bisschop penconferentie van vijf Midde- namerikaanse landen hebben in een gezamenlijke verklaring elke buitenlandse inmenging in Mid den-Amerika veroordeeld. Voorts veroordelen de leiders van de rk. kerk in Costa Rica, Pa nama, El Salvador, Nicaragua en Guatemala, die voor een ge meenschappelijke vergadering over de situatie in Midden-Ame rika in de Costaricaanse hoofd stad San José bijeen waren, elk gebruik van geweld in het ge bied. De bisschoppen roepen de landen en politieke groeperingen in de regio op samen naar oplossingen te zoeken, die "het heilige recht van de volkeren respecteren" Bovendien zou met alle mogelij ke middelen getracht moeten worden een proces van democra tisering in het gebied op gang te brengen. De bisschoppen heb ben zich ook beziggehouden, welke rol de rk. kerk in de crisis situatie in Midden-Amerika kan spelen. De voorzitter van de rk. bisschop penconferentie van Honduras ontbrak bij de bijeenkomst. Vol gens de aartsbisschop van Pana ma-stad, Marcos Gregorio McGrath, zal er spoedig een ge sprek plaatshebben tussen de bisschoppen van Honduras en Nicaragua. Daarin zal vooral ge sproken worden over de moge lijkheden om een einde te maken aan de voortdurende gevechten aan de grenzen tussen beide lan den. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Rietveld, 11.45 oec. studentendienst. Marekerk 10 ds. Van Rennes (Hoog land), 5 ds. Smaling (Rijnsburg). Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool stra. Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Van Leeuwen. Bethleherok.(Driftstr) 10 ds. Jansen. Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) 10 ds. - Sterringa (H.A.). Vredesk.(Burggravenl.) 10 dr Lamping. Waalse kerk (Breestr.) pst. Ribs. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bakker. Diakonessenhuis 10.30 ds. van AAter- berg; zat. 27 aug. 10.3a RK dienst ps. Delemarre. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Vredeskerk (Burggravenl.) 10 ds. Lamping. Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Franken (Zeist) (H.A.. gecomb. doven- en ho- rendendienst). Oude Vest 10 ds. De Boer (Renkum). Maranathak.(L. Morsw.) zie herv. gem., Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) 10 ds. Sterringa (H.A.), 5 ds. Rietveld. bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Kev- •I ser, Utrecht (H.A.). peref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 nog niet bekend. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 ds. Gulmans (Am sterdam). Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3) 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): 10 dienst. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Eiker bout. Leger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings- samenk., 19.30 verlossingssamen komst. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Church of England 5 dienst in oud-kath. kerk Zoeterw. Singel 50. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie, 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 19, zo. 9 en 10.45. Herensingel zat. 19, zo. 9.30 en 11. Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 19, zo. 9.30 en 11.30. Steenschuur zat. 19, zo. 8.30,10.11.30,18 en 19. Boshuizerkade zat. 19, zo,. 9.30, 11. Lammenschansweg zat. 19, zo. 9 en 10.30. Haarl.straat zat. 19. zo. 9.30, 10.45 en 12.15. H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. van Waarde (Hoofddorp), 7 ds. Achterberg (Leiden). Geref. Kerk: 10 ds. Oldemans, Hilver sum; 6.30 ds. Stolk (Alphen a.d. Rijn). Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 kand. Lof (Amersfoort). Rk Kerk: zat. 19, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. v.d. Broeck (Bo degraven). Kruiskerk 9.30 ds. Schipper (Dor drecht). Opstandingskerk (Marijkestr.) 9.30 dr. Van Vliet (Hoogmade). Maranathakerk (Raadhuisstr.) 6.30 ds. Borman (gemeensch. dienst). Salvatorikerk (De Zwijgerlaan) 6.30 ds. Spilker (open deurdienst). Goede Herderkerk 10 ds. Mulder; 6.30 ds. Verheul. De Bron (Troubadourweg) 9.30 ds. Nieuwenhuis; 10.15 en 6.30 ds. Oost hoek. Ashram (Marsdiep) 10 ds. Verheul. Oudshoornsekerk 10 kand. Smit (Lei den). Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Ou- wendijk; 6.30 drs. v.d. Velden (Doom). Geref. Kerk: Maranathakerk (Raad huisstr.) 9.30 ds. Stolk; 6.30 drs. Bor man (Assen). Salvatorikerk 9.30 drs. Borman (Assen); 6.30 ds. Spilker (Renswoude). Zie ver der ook herv. gemeente. Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom): 9.30 ds. De Graaff, 5 ds. Vreugdenhil. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 ds. De Jong, 4.30 br. Van Voorn- veld. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst; 2.30 kand. Slagboom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 ds. Veenstra. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. Brunt. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Evangelische dienst in tent Pres. Kennedylaan/hoek Aalhorst (Ridder- veld) interkerkel. 10 en 3 uur. Leger des H. (Com. de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 19, zo. 9.45 en 11.30. Piusk. zat. 19, zo. 9 en 10.30. De Bron zat. 19, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Westland (Putten), 6.30 ds. v.d. Hoef. Salv.kerk 9.30 ds Sirag (Leusden), 6.30 ds. v.d. Berg (Aalburg). Bethl.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Van Liere (De Meern). Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Berg; 5 ds. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Bogers (Alphen), 6.30 ds. Van 't Hoff. De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Moor, 6.30 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 7 ds. Van Dijk. 25 aug. 7.30 ds. Blok. Rk Kerk: zat. 17.30 in De Stek, 19, zo 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 hr. v.d. Bos (Ede); 6.30 hr. Christ (Eek en Wiel). Geref. Kerk: 9.30 ds. Braam (Voorthui zen), 5 ds. Welbedacht (Hazerswou- de). Rk Kerk: dorp zat. 19, zo. 9.30 en 11.30. Anker zat. 19, zo. 8.45 en 11.15. Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. Hoeksteen 9 ds. v.d. Wal. Maartenskerk 10.30 ds. v.d. Wal; 7 ds Rothfusz. Geref. Kerk: Hoeksteen 9 ds. v.d. Wal. Maartenskerk 10.30 ds. v.d. Wal, 7 ds. Rothfusz. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 19, zo. 9 en 11. Jozefk. zat. 19, zo. 10 en 11.30 Rk Kerk: DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kolk- Rk Kerk: zat. 19, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents; 6 ds. Bouman (Scheveningen). Ontm.kerk 10 ds. Bouman (Schevenin gen); 6.30 ds. Aarents. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 hr. Vercouteren (Voor burg), 6.30 ds. Witte (Siddeburen). Rk Kerk: zat. 19. zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Van Sliedregt; 6 ds. Drie bergen. O. Kerk 10 ds. Gebraad (Katwijk Rijn); 6 ds. Visser. Ichthusk. 10 ds. Schuurman; 5 ds. v.d. Plas (Bergambacht). Pniëlk. 9.30 ds. Visser; 6 prof. v.d. Beek .(Valkenburg). aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Van Roon. Overduin 2.15 ds. Baas. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 9.30 mevr. ds. Westra-Franken (Leiden). Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 ds. Koster, 5 ds. Witte (Siddeburen). Triumfatork. 9.30 ds. Bakker (Oegst geest), 5 ds. Koster. Hoeksteen 10 pf. Schalier (Duitse dienst). Geref. K. Vrijg.: 10.15 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Tamminga. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees dienst; woensdag 24/8 7.30 ds. Golver- dingen ('s Gravenzande). Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv Gem. 10 ds. Lapré (H.A.); 7 ds. Lapré in geref. kerk. Rhijndael 3 ds. Bade (H.A.). Geref. Kerk 10 dr. Bade (H.A.), 7 ds. La pré (gemeensch. dienst met H.A.). LEIDERDORP: Herv. Gem. en Gferef. Kerk Dorpsk. 10 ds. Van Loenen, 6.30 mw. Westera-Franke. Hoofdstr. 10 ds. Doesburg Scheppingsk. 9 ds. Knorth. Elis.ziekenhuis 10 hr. Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. Lourens (Ijsselmonde). Rk Kerk. zat. 19, zo. 9 en 10.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Camping De Drecht 10.30 hr. Kersloot (Aalsmeer). Geref. Kerk: 9.30 ds. Wattel (Hoofd dorp); 7 ds. Wolthuis (Heemstede). Rk Kerk: zat. 19, zo. 7.30, 9.30, 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10.30 en 7 ds. De Gelder. Pauluskerk 9 ds. De Gelder. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg.: 10.30 en 3 ds. Boxman. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 9.30 en 5 ds. Waagmeester. Chr Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Van Dy- Geref. Gem. 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 19, zo. 10, 11.30. Poelpolder zat. 19, zo. 9 en 11.30. Mariakerk zat. 19, zo. 8.30, 10 en 11.45. Engelbew. zat. 19, zo. 9, 10.30 en 17.45 NIEUWKOOP: Herv. Gem 9.30 hr. Hof- fenaar (Voorhout), 6.30 hr. Van Eeden (Putten). Geref. Kerk: 9.30 ds. Warner (Utrecht). 6.30 dr. De Moor (Waddinxveen). Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 kand. Slagboom (Apeldoorn). Remonstr. Gem.: geen dienst. Rk Kerk: zat. 19. zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Klein Kranenburg (Nijkerk), 6.30 ds. Schalk (Leimuiden). Geref. Kerk: 9.30 kand. De Bruin; 7 drs. Nieuwenhuis (Alphen). Rk Kerk: zat. 19, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts, 7 dr. Snijders (Haarlem). Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 ds. Baas (Sassenheim). Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser Rk Kerk: zat. 19, zo. 10 (50-jarig priester feest pater De Jpng, met receptie). NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Te Voorde (Gouda), 7 kand. Monster (Urk). Geref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 drs. De Braber (Medemblik); 7 ds. Bakker (Amstelveen). Rk Kerk: zat. 19, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. Nap (Woerden); 5 ds. Vroegindeweij (Eemnes). Hoofdstr. (Zee) 10 en 7 ds. Keuning (H.A.). De Rank (Golfbaan) 10 kand. Baas (Benthuizen); 8 pf Schalier (Duitse dienst). Sole Mio 9 hr. Samson. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Kui per (H.A.), 7 ds. Keuning (gem. dienst in herv. kerk). Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Dekker (H.A.), 7 ds. Kuiper (gem. dienst met H.A.). Stichtingskerk 11 ds. Bach, Amster dam. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen dienst. Rk Kerk: Zee zat. (Duitse dienst). Binnen zat. 16 Kerkhof, 19, .30 en 11 en 19 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10.30 ds. Rothfusz (Hillegom). De Zilk 10 ds. Van Niel (Rijnsburg). Rk Kerk: Victork. zat. 19, zo. 9.30, 11 Jozefk. zat. 19, zo. 8.30 en 10. H. Hart (De ZUk): zat. 19, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Dirksen (Leiden).(oe- cum. dienst). Mauritskerk 10 ds. Heemskerk. Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Van Leeuwen (Lochem), 7 dr. v.d. Zwaan (Woubrugge). Geref. Kerk: 10 ds. Heemskerk. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 4.30 dienst. Ned Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth: 4 ds. Hemmes. Endegeest: 9.30 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4 Rk Kerk: Will.kerk zat. 19, zo. 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. Jaspers Focks. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Korte, 6.30 ds. Jaspers Focks. Remonstr. Gem.: geen dienst. Rk Kerk: zat. 19, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 19, zo. 9 en 11. Petrus-B. zat. 19, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. Gebraad (Katwijk a.d. Rijn). Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15 dienst. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Van Niel. Bethelkerk 9.30 ds. Kattenberg (Den Helder). Geref. Kerk: Petrak. 9.30 hr. Brouwer (Katwijk), 5 ds. Brouwer (Den Haag). Imm.kerk 9.30 ds. Bouma (Noordwyk), 7 ds. v.d. Zwaag (Scheveningen). Mar.kerk 9.30 ds. Brouwer (Den Haag), 5 ds. Rullman (Den Haag). Camping Koningshof 10 hr. Faber. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Van Sor- ge Evang. Christengem. (aula mavo): 10 br. De Raaf, 7.30 ds. Kleine (Leuven), evangelis.dienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Baas (H.A.), 7 ds. Ferwerda (H.A.). Chr. Geref. Kerk: 11 ds. Van Mulligen (Amsterdam), 7 drs. Maris (Hilver sum). Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 mevr. Driessen (Leiden). Rk Kerk: zat. 19. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. Kerk: 9.30 drs. Broer; 6.30 ds. Buikema (Zwammerdam). Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12. kerk Langeraar zat. 19, zo. 9.30 en 11.30 VALKENBURG: Herv. Gem. 10 kand. Middelkoop (Dordrecht), 6.30 ds. Ver meulen. Geref. Kerk: 9.30 hr. Van Duijn (Noord- wijk), 6.30 drs. Oegema. Geref. K. Vrijg.: 9.30 leesdienst. 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem 9 ds. Roth- Rk Kerk: zat. 19, zo. 9.10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 7 ds. v.d. Schoot. De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. Lentz (H.A.). Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zwart, 7 ds. v.d. Schoot (gez. dienst in herv. kerk). Geref. K. Vrijg.: 9 en 5 ds. Boxman. Rk Kerk: Laur.kerk zat 19, zo. 11.30. M. Godskerk zat. 19, zo. 10. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk 9.30 hr. Burger. 5 ds. Den Hartogh (Leusden). Hoeksteen 9.30 hr. Vroegindewey (Mid- delharnis), 6.30 ds. Roetman. Bethelk. 9.30 ds. Roetman, 5 kand. Hoek, Alblasserdam. Imm.kerk 9.30 en 7 ds. Hulst Geref. Kerk: Kruisk. 10 ds. De Moor. 5 ds. Verdoorn. Ontm.kerk 10 ds. v.d. Berg. Chr. Afgesch. Gemeente 9.30 en 5 ds. Verloop, Remonstr. Gem. 10 ds. Laforêt (Rotter dam). Rk Kerk: Victork. zat. 19, zo. 9.30. Ontm.kerk zat. 19, zo. 11.45. Bruggen. Van Leu: schendam). Dorpscentrum 9.30 ds. v.d. Plas (Berg ambacht). Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Meulen. Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. Jacobi- van Duyn (Leidschendam) Ned. Prot Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Werner. Camping Duinrell 10 mevr. Ridderhof. Rk Kerk: Will. zat. 19; zo. 9.30,11. Jozefk. zat. 19; zo. 9.30, 11. G. Herderk. zat. 17; zo. 9, 11. WOUBRUGGE; Herv. Gem. 9.30 ds. Kempenaar (Werkendam); 6.30 ds. Ouwendijk (Oudshoorn). Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Bol (Vijfhuizen). Rk Kerk: zat. 19. zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Van Dis (Leiden). Geref. Kerk: 9.30 hr. Vermeer; 7 hr. Schreuder. Rk Kerk: zat. 19, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Herv Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk: St. Jan zo. 9.30 en 11. Chr. Dienaark. zat. 19, zo. 10. H. Rijndijk zat 19. zo. 9.30, 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Heijmans (Alphen a.d. Rijn), 6.30 ds. Voordouw ('s Gravenzande). Geref. Kerk: 9.30 drs. Buikema; 6.30 drs. Broer (Ter Aar). Remonstr. Gem.: geen dienst

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11