c Politie beproeft wapenstok harde GA VOOR UW FIAT NAAR KOREVAAR GARAGE! Ombudsman wil beslissen over belastingzaken Vakantie in eigen land populair t W-Duitsland wil 60 jonge aalscholvers Ter vervanging gummiknuppel Kansspel Golden Ten leidt tot arrestaties Minister: Uitgebreide controles toegestaan Politici bezoeken Chili DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 UTRECHT (ANP) - De Natuurbescherrrungsraad staat in princi pe positief tegenover een verzoek van de Westduitse deelstaat Nedersaksen 60 jonge aalscholvers uit ons land naar de Ley- bucht in Nedersaksen te brengen. Een medewerker van de Natuurbeschermingsraad verklaarde desgevraagd dat de deelstaat in een deel van de Leybucht een kolonie aalscholvers wil plaatsen. In aangrenzende gebieden aanwezige aalscholvers zorgen voor overlast. Door een kolonie in een bepaald gebied uit te zetten, hopen de Westduitsers dit probleem te ondervangen. Omdat de deelstaat nog geen nadere informatie heeft gegeven zal er dit jaar nietsmeer van de plaatsing komen. Als het plan vol gend jaar wordt uitgevoerd zullen de aalscholvers worden weg gehaald uit nesten in de kolonie in het Naardermeer. Binnenland DEN HAAG (GPD) De Britse Commissie van Toezicht op de veiligheid van medicijnen heeft deze week aan artsen een waar schuwing laten uitgaan over de schadelijke neveneffecten van een geneesmiddel tegen ge wrichtsontstekingen. In Neder land wordt dit middel onder de naam Indosmos op de markt ge bracht. Het zou zware hoofdpij nen kunnen veroorzaken en kun nen leiden tot geperforeerde dar men. In een brief aan de artsen zegt de Britse commissie dat bij 200 patiënten bijeffecten zijn ge constateerd sinds het medicijn vorig jaar in Groot-Brittannië werd geïntroduceerd. De fabrikant, Merck Shap en Doh- me. beweert dat het geneesmid del betrekkelijk vrij is van neve- kiafTRECHT (ANP) De Nederlandse gemeentepolitie, het korps rijkspolitie en de mo biele eenheden krijgen sinds kort les in het gebruik van de nieuwe 'harde wapenstok' met een kern van glasfiber, die de bekende gummiknuppel geleidelijk moet vervan gen. j De ministers van binnenlandse zaken en van justitie hebben tot de invoering besloten 5 omdat de harde wapenstok veel meer mogelijkheden biedt dan de gummiknuppel. De nieuwe knuppel is van Nederlands fabrikaat en kost nog geen tien gulden, aldus het ministerie van binnenlandse zaken. sterdamse hoofdcommissaris J. Valken kwam deze commissie tot de slotsom dat met de nieuwe stok niet alleen kan worden ge slagen, maar de politieman of -vrouw kan er ook de aanvaller mee op afstand houden, slagen en schoppen afweren en met de inzake bewapening en uitrusting gemeentepolitie/ insl korps rijkspolitie adviseerde de ran verantwoordelijke ministers in te januari positief over de invoering sta van de veertig centimeter lange vak glasfiberstok. 'amQnder voorzitterschap van de Am- du i "ujj DEN HAAG (GPD) De nationale ?us ombudsman, prof. dr J. Rang, "(jg eist dat hij ook bevoegdheid dg krijgt over belastingklachten. ge_ Daardoor is hij in ernstig conflict geraakt met staatssecretaris Ko ran nin£ (financiën), die vindt dat Rang niet bevoegd is een onder- zoek in te stellen naar het gedrag van de fiscus. De ombudsman heeft voorgesteld de kwestie voor te leggen aan de Tweede Kamer. er» Het conflict is ontstaan over de vraag of Rang ook bevoegdhe id den heeft op het terrein van 'e" kwijtschelding van belastingen P" of een soepele toepassing van de le" belastingheffing. Koning heeft e~ onlangs in antwoord op kamer- JS vragen verklaard dat de ombuds- "S" man op dit gebied geen bevoegd heden bezit. Geschillen tussen belastingplichti gen en inspecteurs kunnen vol gens de bewindsman worden voorgelegd aan de belastingrech ter. Omdat de ombudsman slechts klachten mag behande len, indien èr geen béroepsmoge- lijkheid bestaat, is Rang op dit terrein onbevoegd, aldus Ko- ie ning" ia Ook wijst de staatssecretaris erop dat Rang moet afblijven van wat je wordt omschreven als algemeen ld regeringsbeleid. In sommige ge- vallen maakt het kwijtschel- dingsbeleid hiervan deel uit, al- u dus Koning. Prof. Rang legt zijn bevoegdheden anders uit. Volgens hem behoort het terrein van de directie rijksbelastingen, dat onder de minister en de staatssecretaris valt, tot het departementale be leid. Dat betekent dat hij wel de gelijk klachten kan onderzoe ken. Rang zegt overigens dat het hem niet zozeer gaat om de be lastingkwijtschelding, maar om de achterliggende zaak. De ombudsman is ongeveer twee jaar geleden benoemd door de Tweede Kamer om klachten van burgers over het optreden van rijksambtenaren te onderzoeken. Hij is verantwoording verschul digd aan de Kamer, en niet - zo als de regering wilde - aan het kabinet. Zijn voornaamste wa pen is de publiciteit, zoals hij bij verschillende gelegenheden heeft laten weten. Ook beschikt hij over de mogelijk heid om de hoogste ambtenaren van een ministerie op te roepen. Dat heeft al eens eerder tot een botsing geleid met het ministerie van financiën. Staatssecretaris Koning liet Rang bij die gelege- heid weten het niet nodig te vin den dat de secretaris-generaal voor elk klein feitje werd opge roepen. Volgens Rang gebeurde dat echter pas, nadat het ministe rie duidelijke onwil toonde bij het beantwoorden van vragen i zijn kant. Mallorca Malta München r Oslo Parijs OUWERKERK ANP) Dit is Job, een van de vier kraanvogeltjes die de afgelopen weken ter wereld kwamen in Ouwerkerk Schouwen-Duive- land) als nakomeling van een zeven jaar oud kraanvogelechtpaar. De kuikens wegen 80 tot 85 gram en worden geacht uit te groeien tot zo'n anderhalve meter hoog (Foto ANPl Gevaarlijk anti-reuma geneesmiddel neffecten door de wijze waarop het werkt. Elke capsule bevat een minuscuul gaatje in de bui tenwand. waardoor het werkza me bestanddeel Indometacine (een anti-rheumaticum) geleide lijk in het lichaam wordt ge bracht. Maar de commissie stelt dat uit de laatste cijfers blijkt dat het mid del meer schade aan de ingewan den zou kunnen toebrengen dan andere geneesmiddelen. Volgens woordvoerder Desmet van de Kon. Ned. Mij. ter bevordering van de Pharmacie zou het kun nen zijn dat het systeem niet goed werkt. Ook zou de capsule zelf de beschadigingen aan de darmwand kunnen toebrengen. De Nederlandse autoriteiten ne men, aldus Desmet, op dit mo ment nog geen maatregelen te gen het medicijn, omdat het rap port van de Britse commissie nog onduidelijkheden bevat. ..Wel zal er naar worden gekeken door het Bureau Bijwerkingen van het ministerie van volksge zondheid (WVC). Daarbij is he4 van belang dat patiënten die een maag- of darmzweer hebben ol hebben gehad, het middel voor lopig beter niet toegediend kun nen krijgen, aldus Desmet. stok arrestanten opbrengen. De gummiknuppel is eigenlijk al leen geschikt om ermee te slaan. Met de invoering van deze stok, al dus de commissie, worden de houten opbrengstokjes, zoals die door verschillende mobiele een heden zijn gebruikt, overbodig. De uitrusting van de Nederland se politie gaat zonder meer voor uit door invoering van de harde stok, aldus het advies aan de mi nisters. Bovendien verwacht de commissie dat het 'vuurwapengebruik in conflictsituaties' door de grotere mogelijkheden van de nieuwe stok zal verminderen. Het veel besproken 'gat' tussen de gum miknuppel en het dienstpistool zou hiermee althans gedeeltelijk zijn gedicht. "Positieve ervaringen" De politiebonden ACP en NPB hebben in de afgelopen maanden het advies van de commissie overgenomen. Vooral de "posi tieve ervaringen" die de mobiele eenheden van Rotterdam, Zuid- Holland en Zeeland met de stok hadden opgedaan, hebben daar bij een doorslaggevende rol ge speeld. "Uiteraard blijven wij wel op onze hoede om te zien of de stok in de praktijk ook werkelijk zo goed voldoet", al dus ACP-hoofdbestuurder P. Kruizinga. Sinds kort zijn enkele instructeurs bevoegd om op de opleidings scholen van gemeente- en rijks politie en de opleidingscentra van de mobiele eenheden in het gebruik van de nieuwe wapen stok les te geven. De invoering zal daarom geleidelijk gebeuren. Politiefunctionarissen die de op leiding al achter de rug hebben, krijgen later bijscholing in het gebruik van de harde wapen stok. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) zal de burgemeesters van gemeenten met gemeentepolitie binnenkort formeel verzoeken om aspirant-politieagenten met wapenstok uit te rus- AMSTERDAM - Even leek het erop dat de Afrikaanse staat Ghana een nieuwe lading fietsen zou moeten ontberen. De Amsterdamse politie haalde gistermiddag zo'n veertig tot vijftig tweewielers van een Ghanees schip dat in de haven van Amsterdam lag afgemeerd. De politie vermoedde dat de fietsen gestolen waren. Bij nader inzien bleek dit niet het geval en kreeg de bemanning van het schip de rechtmatig i>erkregen fietsen terug. Proefproces over kind in fietskarretje ZUTPHEN (ANP) - De Zut- phenaar M. Derksen heeft gisteren voor de kantonrech ter in zijn woonplaats een sa men met de politie uitgelokt proefproces over het meevoe ren van kleine kinderen in een aanhangwagentje achter de fiets, verloren. Het kar retje, waarmee Derksen be gin dit jaar zijn tweejarig dochtertje vervoerde toen hij door de politie op de bon werd geslingerd, voldeed vol gens kantonrechter mr. G. van Frankenhuyzen niet aan de wettelijke bepalingen, die voor het vervoer van kleine kinderen onder meer een doelmatige en veilige zit plaats met voldoende steun voor rug, handen en voeten voorschrijven. Overeenkomstig de eis van ver keersschout mr. B. van der Krabben veroordeelde de Zutphense kantonrechter Derksen tot een boete van 51 gulden met het dringende ad vies tegen dat vonnis in be roep te gaan. "Het is van be lang dat een hogere rechter zich ook eens over deze zaak kan uitspreken", aldus mr. Van Frankenhuyzen. Derksen vervoert zijn kinderen sinds enige tijd in een kar retje achter de fiets, omdat hij het laten meerijden van de kleuters op de fiets onder meer door de beweeglijkheid van die kinderen levensge vaarlijk vond. Een aanhan- gertje op wielen, stevig ge koppeld aan de fiets en met planken aan de zijkanten zo dat de kinderen niet makke lijk met hun vingers tussen de spaken kunnen komen, vond hij veel veiliger. UTRECHT - De Utrechtse politie heeft gisteravond een illegaal gokhuis opgerold. In een zaal van café-restaurant Olympia be gon een Belgische exploitant veertien dagen geleden met het omstreden kansspel Golden Ten. De politie hield vijf verdachten aan, onder wie twee Belgen. De speeltafel en bijbehorende attri buten alsmede 1800 gulden aan speelgeld werden in beslag geno- Op last van de Utrechtse hoofdoffi cier van justitie mr. A. Herstel viel de politie omstreeks half ne gen de gokzaal binnen. Er zat op dat moment één speler aan tafel. Die moest aanvankelijk wel mee naar het hoofdbureau, maar te gen hem werd geen proces ver baal opgemaakt. Rechercheurs van Bijzondere Wetten hadden al enige dagen het kansspel geob serveerd. De zaalverhuurder was vooraf gewaarschuwd dat justi tie zou optreden als het gokhuis niet zou worden gesloten. Golden Ten is een op roulette geïn spireerd spel dat door een Belgi sche fabrikant is ontwikkeld. Volgens de fabrikant is het een behendigheidsspel dat niet in strijd zou zijn met de Wet op de Kansspelen. Het spel is als kans spel omstreden nadat onlangs een rechter in Almelo bepaalde dat Golden Ten niet tot een kans spel mag worden gerekend. De Amsterdamse rechtbank veroor deelde een exploitant van dit gokspel. Tegen beide vonnissen hebben de officieren van justitie bij het gerechtshof beroep aan getekend. Intussen zijn er arrondissementen waar in afwachting van het hoger beroep niet tegen deze gokhui zen wordt opgetreden. Zo mag Commissaris hekelt regering UTRECHT (GPD) - Bij de regering herst een gebrek aan politieke durf om hoognodige staatsrechtelijke veranderingen door te voeren. Er is geen politieke wil in Den Haag om de positie van de provincies opnieuw te bepalen. Deze kritiek uitte de Utrecht se Commissaris der Koningin mr. P. van Dijke gistermiddag bij de presentatie van de provinciebegroting. Volgens de commissaris is het getij aan het verlopen. Eerst werd in Den Haag met enthousiasme gewerkt aan een nauwere relatie tussen bestuur en bestuurder. Dc sporen die daarvoor breder werden zijn inmiddels verlaten. Volgens mr. Van Dijke wordt daarbij „geen geld" als een oneigen lijk argument gehanteerd: „Als de politieke wil er zou zijn, zou er ook geld komen. Kijk maar naar de overplaatsingen van de PTT. Dat gaat honderden miljoenen kosten. Dat kon wèl om politieke redenen. Op bedrijfseconomische gronden is het zeer aanvechtbaar, terwijl de werkloosheid in de Randstad in absolu te cijfers bovendien verreweg het hoogst is. En toch zegt de regering tot overplaatsing bereid te zijn". DEN HAAG (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) heeft er geen bezwaar tegen dat bij ver keerscontroles behalve politie ook douane, recherche en vreem delingendienst aanwezig zijn. De minister antwoordt dit op vragen die het PSP-Tweede-Kamerlid Van Es had gesteld naar aanlei ding van een dergelijke controle eind maart in de Rotterdamse Waalhaven Volgens Korthals Altes werd bij die gelegenheid vooral de nale ving van de verkeers- en ver- voerswet gecontroleerd. Maar omdat de ervaring leert dat b(j dergelijke controles ook andere strafbare feiten aan het licht kun nen komen, waren ook douane, vreemdelingenpolitie, recherche en medewerkers van het GAK en het Sociaal Fonds Bouwnijver heid aanwezig. Volgens de minister hebben deze diensten geen zelfstandige con troles uitgevoerd, maar alleen as sistentie verleend als de geüni formeerde politie daarom vroeg. Deze gaf op haar beurt gegevens door die betrekking hadden op andere overtredingen dan de ver keers- en vervoerswet. Een der gelijke coördinatie bevordert ef ficiënte controles, aldus Korthals Altes. Burgemeester Peper, het Rotter dams Openbaar Ministerie en de hoofdcommissaris van politie van Rotterdam gaven enkele da gen na de controle een verkla ring uit, waarin zij bedenkingen uitten tegen de aanwezigheid van de GAK- en SFB-medewer- kers bij de controle. het Hilton-hotel in Rotterdam er van het openbaar ministerie mee doorgaan. Hoofdofficier van jus titie mr. Herstel zei gisteravond echter dat hij op de grond van de wet het spel in het arrondisse ment Utrecht niet tolereert. De procureur-generaal in Amster dam gaf mr. Herstel zijn goed keuring dergelijke gokhuizen tot sluiting te dwingen. DEN HAAG (ANP) - CD A-partij voorzitter Bukman en vice-voor- zitter Meijer van de Tweede Ka merfractie van de PvdA, brengen van 13 tot 21 augustus op uitno diging van Chileense christelijke en socialistische politieke partij en een bezoek aan Chili. Aan hun vertrek is geen bekend heid gegeven en hun programma is niet openbaar gemaakt, tenein de de personen met wie zjj in contact willen treden te bescher men, zo deelde een woordvoer der van de PvdA-fractie mee. ADVERTENTIE Korthals Altes. Pony trapt meisje dood APELDOORN (ANP) - Een 11-ja- rig meisje uit Apeldoorn is deze week om het leven gekomen als gevolg van een trap van een po ny. Het meisje dat al drie jaar reed in de manege in Apeldoorn waar dc pony is gehuisvest, haalde het dier uit de wei. De pony rukte zich echter los, waarbij een hoef van het dier het hoofd van het meisje raakte. DEN HAAG (ANP) - Het bezoek van buitenlanders aan ons land is vorig jaar iets toegenomen en het binnenlands toerisme is zeer fors gestegen. Dit blijkt uit het jaarverslag van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT). NBT-directeur mr. J. Cornelissen waarschuwt echter voor een te groot optimisme. De economi sche teruggang is de belangrijk ste oorzaak van de groei. Dc Ne derlander bezuinigt en blijft in eigen land. Voor dit jaar zal de crisis het toerisme in eigen land nog stimuleren. Volgend jaar echter kan het binnenlands toe risme afnemen. De optimistische verwachtingen voor de groei van het bezoek van buitenlanders dit jaar heeft men aanzienlijk moeten bijstellen. Het koude en natte voorjaar heeft mogelijk veel Duitsers, Belgen en Fransen afgehouden van een zomervakantie in ons land. Nederland bleekf het in 1982 toe ristisch niet slecht te doen. Over de hele wereld gerekend namen de ontvangsten uit het interna tionale toerisme weliswaar iets toe. maar het aantal bezoekers daalde licht. Het Europese toe risme, dat 70 procent van de we reldmarkt voor zijn rekening neemt, daalde van 197,3 miljoen bezoekers in 1981 tot 196,8 mil joen vorig jaar. Vorig jaar gingen evenveel Neder landers op vakantie als het jaar daarvoor. 69 procent van de be volking. Korte vakanties met een duur tot twee weken bleken vo rig jaar te zijn gestegen, terwijl de vakanties van meer dan twee weken licht daalde. Het totaal aantal zomervakanties in eigen land vorig jaar steeg met 500.000, waarvan 300.000 korte vakanties. De verhouding tussen binnenland se en buitenlandse vakanties was in 1981 nog 55 tegen 45 procent, maar in 1982 was dat 57 tegen 43 procent. De belangstelling voor zomerhuis jes en bungalows nam vorig jaar iets af, terwijl tent aan populariteit wonnen. Bezui nigingen. maar ook het weer, speelden daarbij een rol. De belangstelling vanuit de Ver enigde Staten. Groot Brittannië cn Frankrijk voor ons land nam vorig jaar toe, terwijl het aantal Duitse bezoekers stabiel bleef. ADVERTENTIE Korevaar Garage is vertrouwd voor Fiat. Omdat Korevaar Garage als Officiële Fiat Dealer de beschikking heeft over origi nele onderdelen en onderhoudsmiddelen. En over uitstekend opgeleid personeel, dat snel vakkundige service kan uitvoeren tegen vaste, lage prijzen, waarmee u tevoren al bekend bent. STEENSCHUUR V.D. WERFPARK RAAMSTEEG HOEFSTRAAT JAN VAN HOUTKADE KOREVAAR GARAGE B.V., KOREVAARSTRAAT 43 LEIDEN. TEL. 071-14 2146.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7