Franse troepen Tsjaad versterkt Romi i amclmelk Rampzalige droogte teistert Afrikanen Libanese premier staakt Leidster oppositie in Pakistan gearresteerd C Le Monde: al duizend militairen Chili wijst kritiek af leur Joshua Nkomo behoudt zetel in parlement Charta bepleit aftocht van troepen Sowjet-Unie Arrestaties Don in Gdansk *1 ih ia,L Voorzichtigehervormingen Sowjet-Unie ISLAMABAD (AFP/Reuter) - Begum Nasim Wali Khan, de huidige pre- filJn'X1 van dc Pak,staanse "beweging voor herstel van de democratie" (MRD) is gisteren gearresteerd in Peshawar, de hoofdstad van de noordwestelijke grensprovincie. Dit is vernomen in goedingelichte kringen. In deze stad werden gisteren nog dertig andere oppositielei ders opgepakt. In het stadje Dadu waar het dinsdag al tot ernstige ongeregeldheden kwam na de arrestatie van een oppositieleider heeft de politie gisteren volgens regeringskringen een demonstrant doodgeschoten. Een me nigte viel opnieuw het station van Dadu aan en begon met plundering van een aantal pakhuizen. Dinsdag was de federale politie al overge gaan tot waarschuwingsschoten in de lucht nadat gerechtsgebouwen in brand waren gestoken. Volgens oppositiebronnen kwamen in Dadu drie mensen om. Begum Khan was dinsdag uit Londen aangekomen in Pakistan en had het voorzitterschap van de MRD overgenomen. Buitenland DONDERDAG 18 AUGUSTUS 19H NAIROBI (Reuter) In het noor den van Ethiopië kruipen brood magere vluchtelingen bijeen in de druipende regen, die hun ver lossing zou moeten brengen, maar die, net zoals het gebrek aan water dat daarvoor heerste, voor velen dc dood betekent. El ders in Afrika sterven vrouwen, kinderen en vee i aanhoudende droogte. In officiële stukken over de gevol gen van de droogte komen woor den als rampzalig en catastrofaal veelvuldig voor. Alleen in Zuid- Afrika, waar het onlangs flink heeft geregend, gloort hoop. Voor het eerst dit jaar is het peil in de reservoirs in de provincie Natal niet gedaald en in een en kel geval zelfs gestegen. In Ethiopië zijn volgens cijfers van de regering 3,7 miljoen mensen door de droogte getroffen. Vluchtelingen zijn samengeko men bij hulpcentra van de rege ring om hun dagelijkse voedsel rantsoen te halen. Nu valt de re gen er in stromen. Maar voor de verzwakte vluchtelingen bete kent die regen geen opluchting, maar brengt hij de dreiging van ziekten als longontsteking en bronchitis mee. Ook de voedsel hulp wordt bedreigd door de re gen, omdat het transport van de hulpgoederen ernstig bemoei lijkt wordt. "Zelfs lichte vliegtui gen kunnen niet landen vanwege de modder", zo zei een woord voerder van de hulpcommissie Voor het inzaaien van het land is de regen eigenlijk te laat geko men. De ossen die gebruikt wor den bij het ploegen zijn door de droogte dood gegaan en de boe ren hebben het zaad opgegeten. Het voedselprobleem is veel groter dan algemeen wordt aangeno men, zo zei Harold Wolpe, leider van een delegatie van het Ameri kaanse congres die onlangs in Ethiopië was. Hij verklaarde verleden weck dat zeker een mil joen hongerlijdende Ethiopiërs, die geholpen zouden kunnen worden, nog geen hulp hebben gehad. Er is de komende paar maanden nog 50.000 ton voedsel nodig, zo zei hij. N'DJ AMEN A/PARIJS (AFP/Reuter) Frankrijk blijft zijn troepenmacht in Tsjaad ver sterken. Uit militaire bron in de Tsjadische hoofdstad N'Djamena werd vernomen dat gisteren 53 militaire specialisten op het gebied van de logistiek vanuit Frankrijk naar Tsjaad zijn vertrokken. Vandaag gaan nog eens 450 militai- i ren naar Bangui in de Centraal- afrikaanse republiek. Van deze groep worden ongeveer vijftig mannen snel doorgestuurd naar Tsjaad, zo werd gezegd. Met de 53 militairen, die gisteren naar N'Djamena vertrokken, is vijf ton materieel meegestuurd. Het Franse dagblad Le Monde, dat zich beriep op welingelichte kringen, schreef dat binnen twee dagen het aantal Franse instruc teurs in Tsjaad kan zijn opgelo pen tot boven de duizend. Aan het eind van deze week kunnen ongeveer tweeduizend militairen in Tsjaad zijn gestationeerd, al dus Le Monde. Het blad sluit niet uit dat in totaal drieduizend Fransen naar het Afrikaanse land worden overgebracht. In Parijs werd tevens vernomen dat de mogelijkheid bestaat dat Frankrijk gevechtsvliegtuigen zendt, die worden gestationeerd in de hoofdstad N'Djamena. Franse paratroepen, die zich al in Tsjaad bevinden, werden giste ren verplaatst naar nieuwe posi ties langs de scheidslijn tussen de regeringstroepen van presi dent Hissene Habre en de door Libië gesteunde opstandelingen van ex-president Goukouni Wed- deye. De Fransen werden gesta tioneerd in het gebied bij de plaatsen Biltine en Arada aan het oostelijk deel van de verdedi gingslinie die is opgezet door de troepen van Habre. Biltine en Arada liggen ten noorden van de stad Abeche, een bolwerk van de regeringstroepen. Uit militaire bron in N'Djamena werd vernomen dat ook Libië zijn posities aan het versterken is. Tripoli zou voortdurend nieuw materieel sturen naar de Noordtsjadische oasestad Faya Largeau, die vorige week werd ingenomen door de rebellen van Weddeye. Een westerse diplo maat verklaarde dat Libië al van af het weekeinde iedere dag nieuw materieel naar Faya Lar geau overbrengt. Of die verster kingen de stad onneembaar moe ten maken of een voorbereiding vormen voor een aanval in zuidelijke richting is niet duide lijk, zo zei de diplomaat. De Libische leider Gaddafi, die voor een tweedaags bezoek in Tunesië is, verklaarde dat Libië Gaddafi. (Foto AP). de contacten met Frankrijk niet heeft verbroken ondanks de Franse steun aan Habre. Dat is vernomen in welingelichte krin gen in Tunis. Gaddafi zou Tune sische functionarissen hebben laten weten dat hij onlangs een afgezant van president Mitter rand heeft ontvangen. Het gaat om Roland Dumas, een advocaat en persoonlijke vriend van het Franse staatshoofd. In een bood schap aan de secretaris-generaal van de Arabische Liga heeft de Tsjadische ex-president Gou kouni Weddeye zich bereid ver klaard "alle middelen te bestude ren die kunnen leiden tot een duurzame vrede in Tsiaad". Volgens Weddeye zijn "de Ver enigde Staten, Frankrijk en de agenten van de laatste in Afrika" schuldig aan de ontwikkelingen in Tsjaad. De flagante agressie waarvan Tsjaad het doelwit is, is geen kwestie van toeval maar het resultaat van een komplot ter verzwakking van het Arabische verzet. "De wending der gebeur tenissen bedreigt niet alleen de veiligheid van Tsjaad maar ook die van Libië en het gehele ge bied", aldus Weddye. SANTIAGO (DPA) - Chili hee internationale kritiek op het o| treden van leger en politie ti dens de jongste protestdemoi straties van de hand gewezen a "inmenging in de binnenlands aangelegenheden". Dit staat i een verklaring van het Chileens ministerie van buitenlandse a ken die onder meer ter han werd gesteld van de Zweeds zaakgelastigde in Chili, Ja Karlsson. Karlsson was op het ministeri ontboden naar aanleiding va: een kritische verklaring van zijp regering over de toestand in Chf li. In de Chileense reactie staa dat bevriende landen die ziclj zorgen maken over Chili, op d hoogte zullen worden gehouden van de ontwikkelingen. "Maar anders ligt het met regerin I gen die eigen politieke belangei najagen en die avontuurlijke onaanvaardbare oordelen velleu. die neerkomen op inmenging ii de binnenlandse aangelegenhe1- den van Chili". Het kan onpartij I dige waarnemers niet zijn ont I gaan dat bepaalde socialistisch I landen uit Europa de toestand irj Chili veroordelen en er daarbi geen oog voor hebben dat ze cha hrjn ia f ciJL d in l_ ei ■- euM- ii heTB lijl >nt ms :h< HOLYOKE (AP) - Op weg naar huis zakte een automobilist in Holyoke in de Amerikaanse staat Massachu setts gisteren plotsklaps door het wegdek. Hij bracht het er zonder kleerscheuren vanaf. Wel moest een deel van de omgeving worden ontruimd als gevolg van een lekkende gasleiding, die korte tijd later kon worden gedicht. (Foto AP» Zeiler vermist Van de 42-jarige blinde Ameri kaan Hank Dekker, die drie weken geleden uit San Fran cisco is vertrokken voor een solozeiltocht over de Stille Oceaan naar Hawai, is niets meer vernomen. Dekker, die voor 100 dagen proviand aan boord had, had gehoopt don derdag met zijn sloep "Dark Star" in Hawai aan te komen. Na drie dagen op zee had hij gemeld dat zijn lange-af- standsradio kapot was ge gaan. Spacelab Het Europese ruimtelaborato rium Spacelab is op het ter rein van de lanceerbasis in Cape Canaveral in de "laad bak" van het Amerikaanse ruimteveer Columbia ge plaatst. Als alles naar wens verloopt zal de Columbia op 28 oktober de ruimte in gaan om daar het acht meter lange en 12,75 ton wegende ruimte- laboratorium op zijn plaats te brengen. Staking Op Lanzarote, een van de Cana- rische eilanden, is een alge mene staking gehouden uit protest tegen een ontwerp- visserijverdrag tussen Spanje en Marokko dat het Spaanse quotum verkleint en vooral de kleine vissersvloot van Lanzarote dupeert. Winkels, banken en restaurants waren gesloten. HARARE (UPI/Reuter) - De Zim- babweaanse oppositieleider Jos hua Nkomo behoudt zijn zetel in het parlement. De regering trok gisteren een verzoek aan het par lement in Nkomo te schorsen. De oppositieleider keerde dinsdag na een vrijwillige afwezigheid van vijf maanden in Engeland naar Zimbabwe terug om het parlementsdebat bij te wonen over een motie hem zijn zetel af te nemen op grond van het feit dat hij zonder officiële toestem ming 21 zittingen van het parle ment niet had bijgewoond. Voor de vergadering van gisteren was grote belangstelling van pu bliek en pers omdat Nkomo had gezegd dat hij nieuwe plannen zou onthullen voor beëindiging van de politieke problemen in zijn land. Deze worden voorna melijk veroorzaakt door het groeiende conflict tussen hem en premier Robert Mugabe en hun' respectieve partijen. Nkomo onthulde echter niets en zei alleen dat hij zijn plannen schriftelijk aan de premier zou toezenden en dat het parlement er te zijner tijd kopieën van zou krijgen, een opmerking die door de politieke tegenstanders met hoongelach werd beantwoord. De minister voor parlementszaken, Eddison Zvobgo, zette uiteen dat de regering haar verzoek tot schorsing van Nkomo zou heb ben gehandhaafd als deze on danks herhaalde aanmaningen niet was teruggekeerd. Omdat hij deze waarschuwingen kenne lijk ter harte heeft genomen wil de regering niet wraakzuchtig zijn en trekt zij het verzoek in, zei Zvobgo. Over de door Nkomo aangekondig de nieuwe voorstellen merkte de minister op dat deze "oude koek" zijn. Maar volgens officiële bronnen zou •Nkomo een ronde-tafelconferen tie willen van politieke en kerke lijke leiders waarbij de oorzaak van het geweld in zijn geboorte provincie Matabelaland moet worden vastgesteld. In het debat verklaarde Nkomo dat bij het recente geweld in Zim babwe minstens 3.000 mensen zijn gedood, waarop premier Mu gabe reageerde met te herhalen dat de problemen worden ver oorzaakt door opstandelingen die de kant van Nkomo en diens Zapu-partij hebben gekozen. Hij deed een beroep op Nkomo er voor te zorgen dat de opstande lingen hun gewelddaden beëin digen. Gelli mogelijk in klooster van trappisten GENÈVE (AFP) - Licio Gelli, de leider van de Italiaanse vrijmetselaarsloge P-2 die in de nacht van 9 op 10 augustus ontsnapte uit een Geneefse gevangenis, verblijft in het klooster van de trappisten op het eiland Saint-Honorat, in de buurt van Cannes in het zuidoosten van Frankrijk. Dit schrijft de in Genève ver schijnende krant "La Suis- Volgens de krant is Gelli, na per helikopter in Monaco te zijn aangekomen, "per jacht naar Saint-Honorat, ter hoog te van Cannes, gegaan waar hij is opgenomen in het klooster van de trappisten". De helikopter waarmee Gelli van Annecy naar Monaca is gevlogen was een week tevo ren, op 3 augustus, gereser veerd, zo heeft de in Cannes gevestigde maatschappij "Heli-transports" tegenover de krant verklaard. La Suisse meldt dat men "na Saint-Ho norat het spoor van Gelli bij ster is". PRAAG (Reuter) - Charta 77, de beweging voor handhaving van de mensenrechten in Praag, heeft opnieuw gepleit voor te rugtrekking van de Russische strijdkrachten die sinds 1968 in Tsjechoslowakije zijn gestatio neerd. In een brief aan het parlement, ter gelegenheid van het feit dat het deze maand 15 jaar geleden is dat troepen van de landen van het Pact van Warschau het land bin nenvielen, verklaarden drie woordvoerders van de groepe ring dat het tijd is het akkoord inzake de aanwezigheid van de Sowjet-troepen te herzien. Vol gens de overeenkomst werden deze troepen tijdelijk in Tsjecho- slowakijke gestationeerd "om de veiligheid van de landen van de socialistische gemeenschap te beschermen "tegen de groeiende revanchistische neigingen van Westduitse militaristische krach ten". Het akkoord werd gesloten nadat met geweld een eind was gemaakt aan het hervormingsge zinde bewind van de liberale communistische leider Alexan der Dubcek. Volgens de brief zou een terugtrek king van de Russische militairen een heilzaam effect hebben op het leven in Tsjechoslowakije en de vrede in Midden-Europa ver sterken. In dit verband werd ver wezen naar het pleidooi van de communistische topconferentie die in januari jl. in Praag werd gehouden, voor een niet-aanvals- verdrag met de NAVO, terwijl ook herinnerd werd aan de ver dragen die de Duitse bondsrepu bliek met Oost-Duitsland en de andere communistische staten heeft gesloten tot normalisering van de betrekkingen. Dc WARSCHAU (AFP) - In Gdansl ko zijn zondag vijftig demonstran vei ten gearresteerd na een mis te jar herdenking van de massale sta va kingen van 1980 waaruit de vak gk bond solidariteit voortkwamOnd Dertien van hen kregen van du politierechter boetes variërende van 10.000 tot 12.000 zloty (ca. 30IT tot 360 gulden), de anderen weil den vrijgesproken, zo is van offll cieuze zijde in de Poolse haven stad vernomen. Blijkens een illegaal bulletin varl het ondergronds werkende solil dariteit, gedateerd op dinsdag, i Jf de straf van de vakbondsactivisr Adam Borowski verzwaard. Hj; werd in mei jl. tot 3,5 jaar veroor"l deeld maar het hoogste militaire I gerechtshof maakte er vijf jaai I Borowski kreeg nog eens twee jaai wegens de ontvoering van eer mede-activist Jan Narozniak uit een ziekenhuis, onder de neus van diens bewakers. Gezien de duur van zijn voorarrest en de bepalingen van de onlangs afge- 1 kondigde amnestie hoeft Bo- g rowski drie jaar uit te zitten van zijn straf, aldus het bulletin. 1 n<jy^~ 'el ffiV- m ïsl lii or"B in!ln Garcia Marquez mag VS niet in BOGOTA (AFP) - De Colom biaanse schrijver en nobelprijs- winnaar voor de literatuur 1982 Gabriel Garcia Marquez mag de Verenigde Staten niet binnen. De Amerikaanse ambassade in zijn land weigerde een visum aan de schrijver, zo staat in een brief van de Colombiaanse president Belisario Betancur, een vriend en bewonderaar van de schrijver, aan de universiteit van Kansas. Deze had Marquez uitgenodigd voor het bijwonen van een confe rentie, die van 4 tot en met 9 sep tember wordt gehouden ter gele genheid van de 200ste geboorte dag van Simon Bolivar, aldus meldde het Colombiaanse pers bureau Colprensa. Protest tegen bezoek Israëlische minister BEIROET - De Libanese premier Sjafik el Wazzan heeft gisteren een dag lang geweigerd te werken uit protest tegen het be zoek, dinsdag, van de Israëlische minister van defensie, Mosje Arens, aan Beiroet. door Aernout van Lynden Tijdens zijn onverwachte komst naar Beiroet voerde Arens o.a. besprekingen met de leiders van de rechtse christelijke partijen, hetgeen volgens Wazzan onaan vaardbaar was omdat Israël Li banon bezet en er, althans offi cieel, geen betrekkingen tussen de twee landen bestaan. Eerdere geruchten en berichten in de linkse krant As Safir, dat Waz zan zou aftreden, werden gister avond door de regering tegenge sproken. De premier, die de hui dige regering sinds september vorig jaar geleid heeft, zou echter wel overwogen hebben af te tre den. Gezien de huidige onzekere situa tie in Libanon zou dat een nieu we regeringscrisis veroorzaakt hebben. Voor het politieke sys teem moet de premier altijd een moslim zijn, maar president Amin Gemayel - een christen die nauw verbonden is aan de rechtse christelijke militie, de zo genaamde falangisten - zal het op het ogenblik niet gemakkelijk vinden een van de moslimleiders te overreden premier te worden. De moslimgemeenschap heeft gedurende de afgelopen maan den de regering steeds scherper bekritiseerd en er zijn weinig te kenen dat een van de vooraan staande moslim-politici nu be reid zou zijn samen met Gemayel in een regering te dienen. Arens arriveerde dinsdagochtend onverwacht op het Israëlische hoofdkwartier net buiten Bei roet. Tijdens een persconferentie liet de minister weten dat Israël, ongeacht de huidige interne Li banese geschillen, binnenkort zijn troepen uit de Sjoef-bergen ten oosten van Beiroet zal terugtrekken. In de Sjoef wordt al maandenlang hevig gevochten tussen de milities van de druzen en de christenen, en in Beiroet vreest men dat, als de Israëliërs vertrekken vóórdat een akkoord tussen de twee strijdende partij en en de regering bereikt is, de gevechten ernstig zullen escale ren en dat zelfs een nieuwe bur geroorlog zou kunnen uitbreken. Indien Wazzan juist op een zo ge voelig en onzeker moment afge treden was, zou de situatie in Beiroet geheel onoverzichtelijk zijn geworden. De Libanese pre mier ergerde zich vooral aan de Sjafik el Wazzan. besprekingen die Arens dinsdag voerde met de militaire comman dant van de falangisten, Fadi Frem, en met oud-president Ca- mille Chamoun, een andere christen-leider. MOSKOU (Reuter) - De Russi sche leiders zullen voorzichtig te werk gaan bij de invoering van economische hervormingen die het bedrijfsleven in de Sowjet- Unie nieuw leven moeten inbla zen. Dit heeft het hoofd van het Russische staatsplanbureau (Gosplan), Nikolai Baibakov, ge zegd op een persconferentie in Moskou. ADVERTENTIE Een héél kilo in één pak Uit de wettelijke maatregelen van de laatste tijd blijkt dat we van plan zijn om voor een verbete ring van de produktiviteit van het Russische bedrijfsleven te zorgen en proeven te nemen met nieuwe methoden van bedrijfs voering. Maar gezien de omvang van onze economie hebben we besloten de nodige voorzichtig heid in acht te nemen bij de uit voering van de taak die we ons hebben gesteld, aldus Baibakov. Het voornaamste doej van de be leidsveranderingen is de leiding van de fabrieken meer armslag te geven. Tegelijk worden er echter ook maatregelen genomen die aansturen op meer greep van de staat op de gehele economische structuur, zo zei hij. Westerse waarnemers in Moskou maken hieruit op dat de hervor mingsplannen van president Andropov kondigde maandag aan dat er bij het begin van het vol gende vijfjarenplan, in 1986, be langrijke veranderingen in de structuur van planning en be drijfsvoering zullen worden aan gebracht. Hij zei diep teleurge steld te zijn over de economische ontwikkelingen van de afgelo pen jaren. Algemeen werd daar uit opgemaakt dat hem verstrek kende hervormingen voor ogen stonden. Baibakov toonde zich veel minder kritisch. Hij zei zelfs dat de eco nomische ontwikkeling van de Sowjet-Unie redelijk verloopt. Hij liet uitkomen dat de wettelij ke maatregelen die de laatste tijd zijn genomen toereikend zijn om de verbeteringen tot stand te brengen die voor de komende ja ren noodzakelijk worden geacht Westerse waarnemers gaven als hun commentaar dat Baibakov mogelijk probeerde de summie re verklaring van Andropov wat meer perspectief te geven om uit te laten komen dat het Kremlin economische beroering wil ver mijden. Er kan naar hun mening echter ook uit worden opge maakt dat er in het Kremlin ver schillend wordt gedacht over de juiste koers van de Russische De 72-jarige Baibakov werd in 1965 door de voorganger van Andro pov, Leonid Brezjnev, tot hoofd van Gosplan benoemd. In het Westen wordt hij beschouwd als een lid van de "oude garde" van door Brezjnev aangestelde lei ders die het niet eens zijn met de ingrijpende veranderingen die Andropov in het econofnische beleid van de Sowjet-Unie wil aanbrengen. Sri Lanka: langer noodtoestand COLOMBO (Reuter) De regering van Sri Lanka, die probeert de veiligheid strikt te handhaven na het etnisch geweld dat zeker 385 mensenlevens eiste, heeft de noodtoestand op het hele eiland met nog een maand verlengd. Dit hebben functionarissen meege deeld. De minister van voorlich ting, Anandatissa de Alwis, zei echter dat het kabinet na bestu dering van de situatie woensdag met voldoening had geconsta teerd dat er geen ernstige inci denten waren die vrees opriepen. De regering gebruikte haar nood- bevoegdheden om de activiteit van een verboden guerrilla-orga nisatie in de noordelijke provin cie Jaffna te beteugelen en af te rekenen met botsingen tussen de Singalezen die de grote meerder heid vormen, en de Tamils. De minister deelde voorts mee dat de autoriteiten zouden overwe gen het uitgaansverbod waar mogelijk te beperken. In de hoofdstad Colombo en zeven an dere districten geldt een avond klok van vijf uur. In het heuvelgebied van Kandy duurt zij vier uur. Op 8 augustus is het uitgaansverbod dat op 25 juli voor het hele eiland werd af gekondigd, in 15 van de 24 dis tricten geheel ingetrokken. ADVERTENTIE de-j\ Ilesik^Jclk. j f me' k" /tlVfC'i

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6