c Verhuizing klas wekt woede De kroeg uit, het zwembad in Mauritssingel wordt snel doorgetrokken 'Tarieven kabel-tv in Warmond kunnen lager' Leiderdorps schoolhoofd: Voorstel is onaanvaardbaar Zes nieuwe zenders op kabel in Zoeterwoude 'Vakantieland' 'Wat is mooier dan zwemmend op je rug de sterren te zien' Stud en rand DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 LEIDERDORP Er wordt haast gemaakt met het doortrekken van de Leiderdorpse Mauritssin gel. B en W van Leiderdorp heb ben een adviesbureau opdracht gegeven een bestek te maken, zo dat met de aanleg kan worden begonnen. Dat blijkt uit een me dedeling aan de leden van de raadscommissie voor financiën die vanavond vergadert. Een paar maanden geleden beslo ten Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland dat de gemeente Leiderdorp tot 1992 niet kon re kenen op een provinciale subsi die. Wel zegden GS toe dat na 1992 Leiderdorp de subsidie (75 procent van de aanlegkosten) alsnog zal krijgen. De verkeerssituatie in de Hoofd- In Leiderdorp straat vraagt echter al jaren om een oplossing. Veel sluipverkeer maakt gebruikt van de route om de vele verkeerslichten op de Hoge Rijndijk te omzeilen. Het doortrekken van de Mauritssin gel met de aanleg van een brug over de Does moet de Hoofd straat ontlasten. Het verkeer zal dan worden omgeleid en via de nieuwe weg die langs de Ruige Kade loopt uitkomen op de Achthovenerweg. B en W van Leiderdorp besloten daarom toch het plan uit te voe ren. De provinciale subsidie komt dan wel voorlopig voor re kening voor de gemeente. Per jaar kost dat zo'n 200.000 tot 250.000 gulden. Precieze cijfers zijn niet bekend omdat de finan ciële gegevens vertrouwelijk ziin. B en W van Leiderdorp hebben bo vendien opdracht gegeven een plan te maken voor de aanleg van riolering in het buitenge bied. De aanleg van riolering is verplicht in het kader van de wet verontreiniging oppervlaktewa ter. Als de riolering gelijktijdig met het nieuwe stuk weg wordt aangelegd scheelt dat in de kos ten, aldus B en W. WARMOND - De abonnementen van het kabelnet in Warmond kunnen omlaag. Dat vond gister avond de raadscommissie voor financiën en economische aange legenheden. Er is een reserve van ruim hon derdduizend gulden. In eerste in stantie zou die reserve worden gebruikt om de bewoners van de buitengebieden in Warmond (in de omgeving van de Beatrixlaan) op het kabelnet aan te sluiten. Maar omdat slechts 26 procent LEIDERDORP Ouders en leerkrachten van de Leider- dorpse openbare Prins Willem Alexanderschool zijn kwaad over het plan van burgemeester en wethouders om één van de klassen onder te brengen in de Spring- schansschool. De scholen liggen ruim een halve kilome ter van elkaar af en dat vindt schoolhoofd J. Scherphof 'onderwijskundig onaanvaardbaar'. Voorzitter Blom van de oudercommissie meent dat B en W een 'onverant woorde keuze' hebben gemaakt. Na de samenvoeging van de Wil lem Alexanderschool en de kleu terschool 't Kwetternest en de daarmee gepaard gaande ver bouwing is er één klaslokaal te weinig. De kleuterschool zit nu wel helemaal in het gebouw. Reeds in het vooijaar werd met het bestuur van de naast de Ale xanderschool gelegen Meije- gaard-kleuterschool geregeld dat de extra klas daar kon worden gehuisvest. Ook tijdens de ver bouwing van de Alexander school hebben al enkele klassen daar vertoeft. Maar B en W zijn nu van mening dat de klas beter kan worden ondergebracht in de eveneens openbare Spring- schans. Voornaamste reden hiervoor is dat er dan geen huur moet worden betaald. Dat is wel het geval by de rooms-katholieke Meijegaard- school. Huren kost daar zo'n 17.000 gulden per jaar. De bijzon dere scholen zijn onafhankelijk, maar de openbare vallen direct onder het gemeentebestuur. Vol gens de wet op het bijzonder on derwijs zal deze huur ook moe ten worden doorberekend in het bedrag per leerling. Het gevolg is dat dan aan alle scholen meer geld moet worden betaald door de gemeente. Blom vindt de berekening van de gemeente erg eenzijdig. Volgens hem valt het allemaal wel mee. "Slechts de helft van de kosten zijn voor huur bestemd, de ande re helft voor zaken als verwar ming, verlichting en schoonma ken. De laatste kosten zijn voor beide scholen hetzelfde, waar door een lokaal huren in de Meij- egaardschool ongeveer tiendui zend gulden meer kost dan naar de Springschans gaan", aldus Blom. De voorzitter van de oudercom missie is zeer verbaasd over het besluit van B en W. "Er is eerst hard gewerkt en veel geïnves teerd om de nieuwbouw rond te krijgen want het samengaan was zo belangrijk. Nu wordt voor tienduizend gulden één klas vol- door Inez Keijzers ZOETERWOUDE - Het kabelnet in Zoeterwoude wordt met zes buitenlandse zenders uitgebreid. Dat is het voorlopige standpunt van het Zoeterwoudse college van burgemester en wethouders. In september beraadt de raads commissie van algemene zaken zich over dit standpunt dat geba seerd is op de uitslag van een en quête die kabelexploitant Case- ma heeft verricht nadat de Zoe- terwoudenaren op proef de uit breiding al hebben gehad. Wan neer de raad besluit het stand punt van B en W na te volgen krijgt de Zoeterwoudse abonnee van de kabeltelevisie drie Britse en drie Belgische zenders in huis. Deze vergroting van het programma-aanbod kost de con sument één gulden vijftig per maand extra. Uit het onderzoek van Casema bleek dat 61 procent van de on dervraagden voor een vorm van uitbreiding van het aanbod was. Een meerderheid die voor B en W van Zoeterwoude mede aan leiding was om een positief standpunt in te nemen over de verruiming van de kijkmogelijk- heden. Een ander doorslagge vend punt was dat een hoog per centage (44,5 procent) abonnees aan de enquête meedeed. Op grond hiervan meende het Zoe terwoudse college namens de be volking te spreken wanneer de uitbreiding er komt. komen geïsoleerd van de scho lengemeenschap". "Een klas die volledig in een isolement op een eilandje moet werken doet den ken aan het onderwijs van vijf tien of twintig jaar geleden", vult schoolhoofd Scherphof aan. En Blom weer: "Welke prijs moeten we voor de bezuinigingen beta len? Als B en W dit besluit hand haven dan diskwalificeren ze zichzelf als bestuurders van het openbaar onderwijs". Blom en Scherphof stellen dat als dit doorgaat de school er nog slechter voorstaat dan voor de verbouwing. Het Kwetternest was veel dichterbij dan de Springschans. De gemeente gaat volkomen voorbij aan de onder wijskundige problemen, zo vindt Scherphof. "Gezamenlijke pro jecten en activiteiten zijn niet meer mogelijk. Het doorbreken van de klas-situatie bij handvaar digheid of niveaulezen kan niet meer. De verbannen klas kan geen gebruik meer maken van het documentatiecentrum en de bibliotheek. De contacten zullen worden gereduceerd tot nul", schetst het schoolhoofd het som bere toekomstbeeld. Hij vraagt zich af of ze bij de ge meente niet weten hoe het on derwijs tegenwoordig werkt. Scherphof: "Er is bij ons steeds overleg over onderwijskundige zaken. Het gezamenlijk gebruik van allerlei apparatuur kan al leen door goede afspraken met elkaar te maken. We moeten nu al vaak roosters maken over ge bruik van de schooltelevisie, de dia-projector of het copieerappa- raat. Als onze leerkracht met zijn klas naar de Springschansschool gaat, wordt hij helemaal afhan kelijk van die andere school. Als we de klas onderbrengen in de kleuterschool hiernaast dan kun nen we onze eigen spullen blij ven gebruiken". De ouders ondersteunen overigens het schoolhoofd en de voorzitter van de oudercommissie. Nog net voor het begin van de zomer vakantie hebben 152 van de 170 ouders hun handtekening gezet onder een petitie tegen de plan nen. De raadscommissie onderwijs zal volgende week dinsdag B en W adviseren over de verplaatsing van de klas. Voor dat agenda punt heeft de afdeling onderwijs van de gemeente een notitie ge schreven die eindigt met de zin: "Het enige verschil met een lo kaal van de Meijegaard (in tegen stelling tot één van de Spring schansschool - red.) is de af stand". Die zin slaat alles, aldus Scherphof. "Lekenpraat, een la chertje", noemt hij het. Geen besluit over adviessnelheid Achthovenerweg LEIDERDORP - De gemeente •Leiderdorp moet de minister verzoeken om op de Achthove nerweg een adviessnelheid van zestig kilometer per uur in te voeren. Bovendien moet Leider dorp gaan praten met de ge meente Kouderkerk aan de Rijn, omdat de weg in Kouderkerk Hondsdijk geheten dezelfde pro blemen heeft. Dat schrijft de pro vincie Zuid-Holland in een brief aan B en W van Leiderdorp Een paar maanden geleden vroe gen B en W van Leiderdorp aan de provincie een adviessnelheid' van zestig kilometer per uur in te voeren op de Achthovenerweg, de verbinding tussen Leiderdorp en Kouderkerk. Reden voor het verzoek was het grote aantal on gelukken met dodelijke afloop dat op de Achthovenerweg plaats vond. Schoolhoofd Scherphof (links) en voorzitter Blom van de oudercommissie van de Prins Willem Alexander school. "Die klas wordt volkomen geïsoleerd". (Foto Holvast) van die bewoners een dergelijke aansluiting willen zijn de kosten per woning veel te hoog. Die honderdduizend gulden is dus nu over. Raadslid Slingerland (Progressief Warmond) meende dat het geld besteed moest wor den aan een uitbreiding van het aantal zenders of een verlaging van de abonnementen. Hij werd hierin bijgevallen door de WD'er Corijn. "Geen forse ver laging, maar een symbolische. De mensen hebben dan het ge voel: het is toch wel fijn kabelte levisie te hebben en het wordt ook niet steeds duurder", aldus Corijn die de vrees uitsprak dat de er wel eens veel mensen het abonnement op de kabel gaan opzeggen. Vooral omdat het vrij veel geld kost en er in Warmond nog steeds maar zes zenders zijn. Wethouder Van Schagen onder schreef die vrees, alhoewel er nog niet veel mensen hun kabel abonnement opzeggen. Volgens Van Schagen moet er daarom een enquête worden gehouden onder de Warmondse bevolking om te kijken of er veel mensen een uitbreiding willen. De uit slag van die enquête moet wel grondig bestudeerd worden, om dat een uitbreiding onmiddellijk leidt tot een tariefsverhoging. Het gevaar bestaat dat dan als nog mensen op gaan zeggen, al dus Van Schagen. VOORSCHOTEN - Bij de Linde hoeve in Voorschoten worden volgende week allerlei vakantie activiteiten voor kinderen ge houden. Kinderen tussen zes en vijftien jaar kunnen dagelijks te recht. Rode draad in de week, die 'vakan tieland' is genaamd, is het hutten bouwen. Aan het eind van de week wordt wie 'de leukste, ste vigste of gekste' heeft gemaakt. De kinderen kunnen ook allerlei andere dingen doen, zoals siera den maken, potten bakken en to neelspelen. DONDERDAG Café Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, optreden de Toon Kingsband, 21 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - films: 'Sherpa's van Komjong', 11.30 uur; 'Bhoetan, tussen de oude en de nieuwe wereld', 14.30 uur; 'De koning n', 16 uur. openbare financiën. Warmond Gemeentehuis werken, 20 ut Leiderdorp Gemeentehuis 20 yur. Gemeentehuis - welzijnszaken, 2 Voorschoten Ambachtshuis - commissie openbare werken, woningbouw en economi sche zaken, 20 uur. VRIJDAG Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde - films:_'Sherpa's van Komjong', 11.30 i de r 16 t APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 12 augustus tot 19 augustus door: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Noord-Hofland, Thorbec- keweg 3. Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Ryn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- '13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. VOORSCHOTEN - Bij het arti kel over de Voorschotense wo ningzoekenden is gisteren tot on ze spijt een verkeerde foto ge plaatst. De geplaatste foto toont de bejaardenwoningen tegen over het vorig jaar nieuw ge bouwde 'Van Eerdehof, dat in het artikel wordt genoemd. REGIO "We zijn echte waterratten. Als we 's nachts niet meer naar het zwembad kunnen lopen of rijden springen we in de gracht". De 20-jarige Leidenaar Guido M. duikt 's zomers regelmatig in het wedstrijdbad van het Oegstgeestse zwembad Poelmeer. Dat is op zich niets bijzonders, het apar te van deze jongen en een aantal vrienden is dat zij zwemmen op een uur dat de kassa al vele uren dicht is en het merendeel van het zwembadpersoneel al op één oor ligt. door Dirk-Jan Roeleven Het is donderdagmorgen kwart over een. De Leidse dranklokalen zijn gesloten. Drie jongens en een meisje stappen in hun auto en koersen richting Poelmeer. Ze parkeren hun voertuig een straat van het zwembad af. Met een fiks promillage alcohol in hun bloed wandelt het illustere gezelschap naar het hek van het zwembad. Het is tijd voor een koele duik. Handdoeken ontbreken, zwem broeken evenzeer. In 'no time' is het benevelde kwartet over het puntige hek. Oppassen voor de handjes, eventuele politie en boze badmeesters. Eenmaal binnen is het rennen geblazen. Wie ver breekt als eerste het rimpelloze wateroppervlak waarin de maan zich spiegelt? Aan de kant van het bad gaan de kleertjes uit. De banken langs de boorden van het 50-meterbad die nen als klerenhangers. Katwij- ker Piet deze naam is verzonnen want hij blijft het liefst anoniem red.) heeft het minste textiel aan zijn lijf en glijdt onder het slaken van een oerkreet piemel- naakt in het water. De rest volgt. Na een half uurtje zijn 'de stam gasten van Poelmeer' voldoende verfrist en aanvaarden ze de te rugtocht. Met ontbloot bovenli- VOORSCHOTEN - Het Inter kerkelijk Vredseberaad in Voor schoten wil gaan samenwerken met het Vlaams Aktiekomitee te gen Atoomwapens uit het Belgi sche Schoten. Tussen Voorscho ten en en het Belgische Schoten bestaat al jaren een jumelage. De IK V-kern Voorschoten vraagt aan de gemeenteraad of een uit wisseling met hun medestanders in België zou passen in de jume- lage-activiteiten. En de gemeen teraad bereid is de reiskosten van de Belgen te betalen als ze op 23 september aanwezig zijn bij de afsluiting van de Vredes- week in Voorschoten. chaam (het T-shirt heeft als handdoek gediend) worden de scherpe punten van het hek 'geno men'. Zonder kleerscheuren staat het groepje weer veilig op de openbare weg, niemand kan ze meer wat maken. Het hek van het Oegstgeester zwembad 'Poelmeer" vormt geen enkel probleem voor de illegale zwemmers. Alleen even oppassen voor de scherpe punten, eventuele politie en boze badmeesters. (Foto Holvast) te voorkomen. "Daar denken we niet eens aan. Het is een beetje een moeilijke zaak. Die hond moet vrij rondlopen op het ter rein, dat lijkt me niet ongevaar lijk. Zeker voor mensen die over het hek klimmen en niet weten dat die hond daar loopt. Voor die enkele keer dat iemand illegaal gaat zwemmen - het mag natuur lijk niet - gaan dergelijke maatre gelen mij echt te ver". De Zoeterwoudse badmeester D. Montanus kan zich ook niet echt opwinden over het nachtelijk zwemmen: "Het moet natuurlijk geen pretpark worden". Maar als de meestal beschonken sportie- velingen gaan slopen en inbre ken (zoals in het verleden is ge beurd) neemt Montanus maatre gelen. "We hebben de rijkspolitie een sleutel van het hek gegeven. Misschien dat het nachtelijk Maatregelen Zo ging het deze zomer op mooie nachten en in de weekeindes ve le keren in het Oegstgeester zwembad. Ook de andere baden in de gemeenten rond Leiden hebben te maken met het feno meen van het clandestien zwem men. Oogluikend staan de zwem- baddirekteuren het plezier van de jongelui toe. Alleen in Wasse naar zijn harde maatregelen ge nomen tegen het nachtelijk ba den. Hoewel bedrijfsleider B.J. Tim mermans vroeger zelf ook in de kleine uurtjes zwembaden be zocht om van het water te genie ten heeft hij sinds drie jaar 's nachts waakhonden op het ter rein van het Sportfondsenbad. "Het is natuurlijk verleidelijk als je langs het zwembad rijdt om na een biertje met zijn allen te gaan zwemmen. Maar als ze gaan slo pen en de boel afbreken vind ik dat niet leuk meer", vertelt de Wassenaarder. De maatregel met de waakhond werkt. "Als je wilt gaan zwemmen en je kijkt tegen een bouvier aan, dan bedenk je je wel een keer. Sinds de honden er lopen hebben we er geen één meer gezien". De bedrijfsleider van het Oegst geester zwembad, Van der Bent, is niet van plan honden in te schakelen om illegaal Bodem Ook van het Leiderdorpse zwem bad 'De Does' heeft de politie een sleutel. Wanneer de inbraak in het bad wordt bemerkt gaat 'de sterke arm' erheen. Dit be zoek heeft vooral een preventief doel. Bedrijfsleider Timmer mans van 'De Does' vreest name lijk ongelukken met de zwem mers. "Ze hebben vaak een bor reltje teveel op. Al ben je dan niet verantwoordelijk, je moet toch die mensen tegen zichzelf be schermen. Het is vervelend als je er 's ochtends één van de bodem moet vissen". Timmermans zegt 'natuurlijk' last te hebben van nachtelijk bezoek. Hij kan het zich wel voorstellen dat mensen het doen. "Het is al leen jammer dat ze nogal eens wat vernielen'", aldus de Leider dorper. Het commentaar van de leiding van het Voorschotense bad 'Het Wedde' op nachtelijke bezoekers is kort: "Het schijnt bij ons wel te gebeuren maar we hebben er verder weinig problemen mee" Geen douche De 'daders' tenslotte hebben uit eenlopende redenen om na slui tingstijd van de café's te willen spartelen in het water. Gevraagd naar het waarom zegt Leidenaar Raymond, één van de waterrat ten: "Voor de 'kick'. We maken met plezier gebruik van deze ge legenheden. Wat is er mooier dan op je rug in het maanlicht te zwemmen en een sterrenhemel te zien?" Guido; "We zwemmen omdat we geen douche hebben en in een kraakpand wonen". Katwijker Piet: "Ik zwem 's nachts omdat ik overdag slaap. Als het donker wordt, dén word ik pas actief'. Last van concurrentie hebben de jongens nooit. "We zijn altijd moederziel alleen". Hun grootste angst: blijven hangen op de scherpe punten van het hek of hun handen openhalen aan deze obstakels. Om de leiding van hun favoriete bad, het Oegstgeestse Poelmeer, gerust te stellen zeggen de drie: "We slopen nooit", en dan la chend: "Zo zijn we niet". LEI DSC H 3ÊL DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 u zaterdag v 16.30-18 00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 lAutom betaling) Directie: G. Koopman ƒ61,25 Commentaren R D Paauw, W F J. Wirtz en A A van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B. W T. Jungman (plv) H. I J Veldhuizen (regio) Hoofdredacteur: Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur. R. D. Paauw J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2