LEIDSCH DAGBLAD Winst Philips licht gestegen Benzineprijs kan direct flink omlaag IR\I 2 jaarlang gratis service-beurten! Betere aanpak fraude sociale uitkeringen 568 KLEUREN [Ml] Het Motorhuis voor snelle beslissers Vakantie in 1984 yrps-AUTOWARENHUIS VS-kritiek op Franse benadering oorlog in Tsjaad 'misverstand' Staatssecretaris: tatouage van alle honden gewenst SCHOOLGELD m DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37167 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tel.nrs. zie colofon Nog een woning bouwvereniging in moeilijkheden LEIDEN - Er is een tweede Leidse woningbouwvereni ging die in ernstige financië le moeilijkheden verkeert. Nadat vorige week bekend werd dat De Eendracht on der curatele van de gemeen te is gesteld blijkt nu ook de woningbouwvereniging Eensgezindheid in financië le nood te verkeren. Volgens wethouder Tesselaar staat de Eensgezindheid ook on der curatele, voorzitter Nag- tegaal ontkent dat. (Zie ver der pagina Leiden) In Leiden twee extra controleurs aangesteld (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De sociale dienst in Leiden gaat de fraude en het misbruik van de uitkeringen beter aanpakken. Binnenkort zal de GSD over drie controleurs met een speciale op sporingsbevoegdheid beschikken. Tot dus ver wordt dat werk door één man gedaan. De bijzondere controleurs hebben de be voegdheid gegevens te verzamelen, proces sen-verbaal op te maken en eventueel perso nen aan te houden. De opsporingsambtena ren komen in actie wanneer er een aanwijs baar vermoeden bestaat van fraude en/of misbruik. Een van de nieuwe mensen gaat zich speciaal met de wet werkloosheidsvoorziening (wwv) bezighouden. Daarvoor heeft het ministerie van sociale zaken geld beschikbaar gesteld. De ander, die vooral op het terrein van de algemene bijstandswet (abw) actief is, zal door de gemeente worden betaald. De ge- meenteraad moet daartoe nog besluiten op basis van de nota fraudebeleid die door de sociale dienst is opgesteld. Volgens GSD-woordvoerder Jan Kleijne is de uitbreiding nodig omdat één man het werk niet meer aan kan. Het zegt dat er in Leiden door de uitbreiding geen 'heksenjacht' zal ontstaan. "Bijzondere controle wordt pas verricht wanneer het onderzoek van de maatschappelijk werker onvoldoende resul taten oplevert". Bij de GSD vindt men echter ook dat mensen die terecht een uitkering ontvangen moeten worden beschermd. Bovendien verwacht men dat de controle preventief zal werken. Hoe hoog in Leiden de fraude of misbruik is weet Kleijne niet. Algemeen wordt aangeno men dat het twee tot vijf procent van het to taal is. Daarop wordt nu ook het aantal op sporingsambtenaren afgestemd. 20 PAGINA'S DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft de spreiding vastgesteld van de bedrijfsvakanties voor 1984. Het schema richt zich zo veel mogelijk naar de school vakanties. Voor Noord- en Zuid-Holland geldt 14 juli tot en met 26 au gustus (voortgezet onderwijs) en 21 juli tot en met 2 septem ber (kleuter- en lager onder wijs); Justitie zoekt naar Rien Kamer AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse justitie is op zoek naar Rien Kamer uit Moergestel, de van miljoenenzwendel verdachte eigenaar van het projectontwik kelingsbedrijf American Land Program. De man werd in april voorlopig vrijgelaten op voor waarde dat hij in zijn Brabantse woonplaats zou blijven. Daar woont hij echter niet langer. Volgens een woordvoerder van justitie heeft men wel een ver moeden waar Kamer verblijft, maar zekerheid daarover ont breekt. Zonnig en warm In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overdag zonnig en warm.. Mi nimumtemperatuur ongeveer 16 graden, middagtemperatuur onge veer 27 graden. Matige oostelijk wind. Een hogedrukgebied dat vandaag boven de Noordzee is gevormd, breidt zich uit naar het zuidoosten en zorgt in ons land voor zonnig en warm weer. Er staat daarbij een matige oosten wind. In de vroege ochtend echter moet er plaatselijk op mist worden ge rekend. Dit hogedrukgebied brengt niet alleen in ons land zon, maar ook in grote delen van Europa. In de landen rond de Middellandse Zee komen temperaturen voor van 30 gra den. Plaatselijk echter kunnen in die streken onweersbuien voorkomen. 19 augustus 1983 Zon op: 06.29 uur, zon onder: 20.57 uur. Maan op: 19.13 uur. maan onder: 01.52 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 00.51 en 13.34 uur, laag- water 08.55 en 21.26 uur. EINDHOVEN (ANP) - Met een stijging van de nettowinst tot 259 miljoen gulden over de afgelo pen zes maanden, negen miljoen of vier procent meer dan vorig jaar, en een lichte toename van de omzet gaat het met Philips volgens verwachting. Een succes blijkt de energiebesparende lamp. Mede door een groeiende vraag naar autolampen leidde dat tot een stevige omzetstijging op het gebied van batterijen en verlichting. Gunstige resultaten boekte Philips ook met de ver koop van medische systemen. De omzet van huishoudelijke ap paraten en andere consumenten artikelen nam daarentegen af in vergelijking met dezelfde perio de van vorig jaar als gevolg van dalende markten in een aantal belangrijke Westeuropese en La- tijnsamerikaanse landen. De ver kopen van kleuren tv-ontvangers Unieke kans op duizenden guldens voordeel voor slechts 40 automobilisten. Let op onze advertentie op pagina .4 kamsteeg I voorschoten Tel. 071-769307 Konsumenten Kontakt: DEN HAAG (ANP) - De consumentenorganisatie Konsu menten Kontakt vindt dat de benzineprijs onmiddellijk omlaag moet. ROHTAK - India heeft op het ogenblik te kampen met ernstige wateroverlast ten gevolge van de jaarlijks moesson. In Rohtak, een plaatsje in de buurt van New Delhi hielden alleen de passagiers van de riksja's droge VOeten. (Foto ap> ondervonden hiervan de groot ste invloed. De koersontwikkeling van de dol lar had mede een positieve in vloed op de omzet in het gebieds deel VS en Canada. Het aantal werknemers nam sinds 1 januari met 2100 personen af. In Nederland daalde het perso neelsbestand met 900 tot 72.100. "De oliemaatschappijen waren er als de kippen bij om de koersver- hoging van de dollar in de prij zen door te berekenen. Nu de koers daalt is men met een verla ging opvallend traag", aldus KK die vindt dat een verlaging met twee tot drie cent per liter op zijn plaats is. Overigens zijn er volgens KK nog tal van andere argumenten om een prijsverlaging door te voe ren. Zo is de prijs in West-Duits- land veel lager dan in ons land. Soms wel vijftien cent per liter. Konsumenten Kontakt beschul digt de olieconcerns ervan in juli afspraken te hebben gemaakt om de onderlinge concurrentie terug te dringen. Een steekproef bij 120 benzine-ver- kooppunten bevestigt volgens Konsumenten Kontakt deze be richten. De prijzen variëren niet noemenswaardig. De hoge benzi neprijs schuilt volgens de consu mentenorganisatie ook in de ver ticale prijsbinding. De concerns leggen de pomphouders in vele gevallen een verplichte prijs op. Dat zou in strijd zijn met de EG- verordening die op 1 juli van dit jaar van kracht is geworden. Opvallend is ook dat sinds het ma- ximum-prijssysteem is losgela ten (1 augustus 1982) de prijzen nogal sterk gestegen zijn. Konsu menten Kontakt pleit ervoor dat witte pompen zich ook langs au tosnelwegen kunnen vestigen. De consument zou daarmee gebaat zijn omdat die pompen nog steeds lagere prijzen bereke nen. Tot slot pleit KK voor strengere normen bij de ijking van pom pen. De marge dat pomphouders één procent minder mogen leve ren dan de teller van de pomp aangeeft is volgens KK veel te ruim en kost de consument on nodig veel geld. Toerist gebruikt als 'melkkoetje' PAGINA 13 Rustige hervorming Russische economie Politie beproeft nieuwe wapenstok PAGINA 7 'Sterfhuizen': geen recht, wel werk? PAGINA 17 Lakstiften en spuitbussen voor elk merk auto! HOGE R1JNDUK 5, LEIDEN. TEL. 071-120248. (Direkt naast Het Motorhuis). VELP (ANP) Staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserij) vindt een tatouageplicht voor alle honden gewenst. De bewindsman zei dit vandaag bij de opening van het kantoor van de stichting Registratie Gezelschapsdieren Nederland in Velp. De stich ting is onder andere belast met het tatoueren van niet-rashonden, geeft hondenpaspoorten uit en verzorgt afleveringsregisters van de handel Volgens Ploeg is het aanbrengen van de tatouage in het oor van de hond bijna altijd probleemloos en heeft het dier er nauwelijks last van. Die renartsen en dierenbeschermingsorganisaties zijn het met hem eens, aldus de staatssecretaris. De bewindsman benadrukte opnieuw het belang van een dierenpaspoort. Niet alleen kan de malafide hondenhandel ermee worden bestreden, maar ook kunnen gezondheid en welzijn van de dieren beter worden bewaakt', aldus Ploeg. ^150 gebruikte auto's van alle merkerr- inklusief materiaal- en arbeidskosten. vondellaan 80, leiden. 161.071-769313 Na fouillering vijf dagen in cel met schat aan juwelen WASSENAAR - Een 22-jarige dievegge heeft vijf dagen lang een partij sieraden ter waarde van 120.000 gulden hunnen verbergen ondanks dat ze verschillende keren was gefouilleerd en was 'doorgelicht' met behulp van röntgenfoto's. De vrouw was samen met twee man nen aangehouden voor een inbraak in een Wassenaarse woning. Toen zij overgebracht werd naar het huis van bewaring werd de cel schoongemaakt. In het matras, de riolering en achter een luchtrooster werden resten gevonden van een juwelendoos. Die waren niet aangetroffen bij de fouillering. De Wassenaarse politie besloot haar nog maals lijfelijk te onderzoe ken. Bij het maken van rönt genfoto's werd een armband gezien. Een hernieuwde fouillering leverde echter niets op evenals een grondig onderzoek van de röntgen- kamer. Weer terug op het bu reau wilde de vrouw met de politie onderhandelen, maar die ging er niet op in, waar na de vrouw haar toneelspel beëindigde. Zij toverde van onder haar oksel een oude sok gevuld met de sieraden tevoorschijn. WASHINGTON (AP) - Amerikaan se kritiek op de Franse benade ring van de burgeroorlog in het Noordafrikaanse Tsjaad berust op een misverstand, aldus het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken in een offifciële verklaring. De uitspraakt volgt op publicaties in het Franse dagblad Le Monde, dat melding maakte van "grote irritatie" bij president Mitter rand over de Amerikaanse be moeienis met Tsjaad. Volgens de Franse president heeft de "ijver" van de Verenigde Staten de toe stand in Tsjaad "gecompli ceerd", zo schreef Le Monde. Woordvoerder Romberg van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken zei dat als dit be richt juist is, er sprake is van een misverstand. Volgens hem voe ren de VS dagelijks overleg met Frankrijk. Mitterrand heeft echter laten blij ken niet op de hoogte te zijn ge weest van de zending van twee Amerikaanse radarvliegtuigen en liet ook merken verbaasd te zijn over de Amerikaanse sug- KAMSTEEG BIEDT U MEER Golfshopper, gestie, Franse gevechtstoestellen naar Tsjaad te sturen. Frankrijk steunt het zittende be wind van president Habré in de strijd tegen rebellenleider Wed- deye. De VS doen dat ook, echter met name omdat Weddeye ge steund wordt door Libië. (Zie ook de pagina's 6 en 15) Mislukte redding ERMELO (ANP) - Een 43-jarige medewerker van het psychia trisch ziekenhuis Veldwijk in Ermelo is gisteren overleden aan de verwondingen die hij op liep bij zijn poging een 19-jarige patïente van het ziekenhuis te redden. Het meisje liep tusen de rails van een spoorlijn op het moment dat in de verte de snel trein naar Zwolle naderde. De medewerker probeerde het meisje voor de aanstormende trein weg te trekken. De red dingspoging mislukte. Het meisje kwam om het leven, en de medewerker raakte dodelijk gewond. De versnelde afbraak van de verzorgings staat heeft deze week een nieuwe dimensie gekregen: de burger moet straks behalve voor zijn rechten wellicht ook voor zijn plichten gaan betalen. Minister Deetman (onderwijs en weten schappen) overweegt volgend jaar een schoolgeldheffing in te voeren voor het voortgezet onderwijs. Daarmee breekt hij met de alom aanvaarde stelregel dat de leer plicht bij uitstek het symbool is van een gemeenschapsvoorziening die per definitie kosteloos moet zijn. Dat de bewindsman geen andere mo gelijkheden meer ziet aan het hem opgelegde bezuinigingsbedrag te komen, is begrijpelijk. Hij heeft dit jaar al drastisch het kapmes ge hanteerd bij de onderwijssalarissen en de klassegrootte, en kan zich op dat gebied nauwelijks meer iets veroorloven. Zijn speurtocht naar nieuwe bezuinigingsmogelijkheden lijkt nu echter in een wel uiterst bi zar plan uit te monden. Kinderen verplichten onderwijs te vol gen kan er niet toe leiden dat ou ders daarvoor moeten betalen. Dat is in strijd met nationaal en interna tionaal heersende opvattingen over de koppeling tussen leerplicht en schoolgeldvrijdom. Het versterkt bovendien de gedachte dat onder wijs niet langer een door de gehele samenleving gedragen gemeen schapsvoorziening is, maar een ex clusieve faciliteit voor een specifie ke doelgroep. Het zal duidelijk zijn dat een dergelijke gedachte elke grond mist. Een schoolgeldheffing voor kinderen in de leerplichtige leeftijd - op zich zelf al een dissonant - is niet meer dan een ordinaire belastingmaatre gel, die met enig gevoel voor dra ma zelfs kan worden uitgelegd als een boete op het krijgen van kinde ren. Wat dat betreft is het nuttig een blik te werpen in de onderwijsge- schiedenis. Elf jaar geleden poogde de toenmali ge minister van onderwijs Van Veen eveneens met een dergelijke maatregel de schatkist te vullen, maar stuitte hij op hevig verzet in het parlement. Linkse partijen en confessionelen verwierpen zijn voorstel met het argument dat het een belastingheffing betrof die niet te rijmen viel met de (gegroeide!) overtuiging dat leerplicht en gratis onderwijs onlosmakelijk zijn ver bonden. Het is onbegrijpelijk dat nota bene een CDA-minister nu overweegt met dit principe te bre ken. Afgezien van de technisch-admini- stratieve rompslomp die ongetwij feld met een dergelijke maatregel gepaard zou gaan (deregulering?), is de argumentatie van de minister hoogst twijfelachtig. Bezuinigen is tot daaraan toe. Maar ouders van leerplichtige kinderen extra laten betalen voor een gemeenschaps voorziening, valt in geen enkel op zicht te rijmen met de grondslagen van ons belastingstelsel, waarvan het gelijkheidsbeginsel een wezen lijk kenmerk is. Indien deze maatregel zou doorgaan, is de weg vrij voor meedogenloze premiejagers die maar één doel voor ogen hebben: bezuinigen. De bodem onder de verzorgingsstaat zal dan binnen de kortste keren verdwenen zijn. lil

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1