J Holec moet diep snijden Sterfhuizen; geen recht, wel werk? C Sterk resultaat Wereldhave Kort zakelijk Marktberichten D 'Loodvrij' rijden ligt VW zwaar op de maag Brons werk toch dicht, ontslag voor 240 man Banken geven concern tot '85 de tijd Concurrent snoept van chocolade AH Beurs Amsterdam DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 Economie Handelsbalans Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de statistiek blijkt, dat in de afgelopen zes maanden voor acht miljard gulden meer is uitge voerd dan ingevoerd. Het over schot op dc handelsbalans is daarmee 400 miljoen gulden ge daald ten opzichte van de eerste helft van 1982. De totale invoer aan goederen bedroeg 84,9 mil jard; de totale uitvoer 92,2 mil jard gulden. Dat is respectieve lijk drie en twee procent meer dan vorig jaar. Bij de stijging van de export gaat het vooral om mi nerale brandstoffen, chemische produkten en machines, gele verd aan Amerikaanse bedrijven. Ook de export naar China steeg fors, van 81 naar 178 miljoen gul den. Duitse spaarbrieven Het ministerie van financiën neemt voorlopig geen maatrege len tegen de bankpraktijken met spaarbrieven in het Nederlands- Duitse grensgebied. Volgens een woordvoerder van het ministerie is het kopen van spaarbrieven in Duitsland op zich niet onwettig. „Het is de verantwoordelijkheid van de belastingplichtige om er melding van te maken. Er zijn natuurlijk altijd mazen in de wet te vinden. Als je het ene gat dicht, springt het andere weer 'open".Het ministerie houdt de zaak echter wel in de gaten. „Er valt nu nog weinig over de han del te zeggen. Mochten er aanwij zingen zijn dat er met de spaar brieven flink wordt gefraudeerd, dan zullen we daar natuurlijk op inspringen", aldus de woord voerder. Robeco De koers van de aandelen van het beleggingsfonds Robeco is in de eerste helft van dit jaar gestegen met 23 pet. Met inbegrip van het in april uitgekeerde dividend van f 13 per aandeel komt dit neer op een stijging in zes maan- den van 28 pet, aldus het fonds. Robeco ziet de koersstijgingen j van de afgelopen maanden als een blijk van vertrouwen in eco nomisch herstel en betere be- drijfsresultaten. In de VS nam Robeco winst in een aantal secto ren, die een sterke stijging had den laten zien (staal, chemie, technologie, openbare nutsbe drijven. consumentenaandelen). Verder werden de belangen in de oliesector teruggebracht. De af dekking van het valutarisico werd uitgebreid van 50 tot 100 pet van de Amerikaanse porte feuille. Op vrijwel alle Europese beurzen werd bijgekocht of wer den nieuwe belangen toege voegd. Alleen de belangen in en kele Nederlandse internationals (Kon. Olie, Philips en Unilever) werden verminderd tegen aan- trekkelijke koersen. Asea Voor het Zweedse elektroconcern ASEA is het eerste halfjaar van 1983 zeer gunstig verlopen. In vergelijking met de overeenkom stige periode van vorig jaar steeg de omzet met bijna twintig pro cent, van 10,89 tot 13,01 miljard kroon. De concernwinst ging van 386 miljoen naar 824 miljoen kroon. ASEA legt zich toe op het versterken van haar posi tie in Noord-Amerika, West-Eu ropa en Japan. Zij is de grootste Europese producente van indus triële robots en bouwt een robot- fabriek in Japan. Via haar Franse dochtermaatschappij nam ASEA de Franse onderneming Carrier- Kheops, fabrikante van speciale stekkers en contrastekkers, over. Verder heeft het dochterbedrijf Flakt de Franse fabrikante van ventilatoren Solyvent-Ventec Groenteveiling Katwijk aan den Rijn. van 17 augustus. Snijbonen 1.10; sperziebonen 1,59-1,70; spitskool 0.54; bospecn II 1,24-1,45; waspeen AI per kist 11,50-14,50; BI 15, -21.-; CJ 10.10; aanvoer: 82 ton. Breekpeen BI per kist 4.70; Cl 10,90- 14.70; sla (natuur) I 0.08; uien per kg 0.63-0.69; peterselie (krul) 0,52-0,61; selderij 0,17-0,29; bloemkool 6 per bak I 2,17-2.36, 81 1,45-1,73; 101 1.27; 121 1,14; aanvoer: 1373 stuks BONN (GPD) Vanaf 1 januari 1986 moeten loodvrije benzine en speciale catalysatoren voor „schonere auto's" in de Bondsrepu bliek Duitsland zorgen en daarmee helpen een milieucatastrofe te voorkomen. De nieuwe regering besloot eind juli tot veler verrassing, dat Duitse tankstations vanaf die datum loodvrije benzine moeten verkopen. Tegelijkertijd besliste het kabinet, dat nieuwe auto's dan alleen nog maar toegelaten worden als zij beschikken over catalysatoren die de uitlaatgassen „reinigen". De bedoeling is dat Bondsdag en Bondsraad al in de herfst van dit jaar een beslissing nemen. Vooral de laatste maanden is dramatisch duidelijk geworden, dat grote gedeelten van de Duitse bossen dreigen te sterven als niet snel iets aan de luchtverontreiniging wordt gedaan. Daaraan dragen vooral uitlaatgassen van auto's in aanzienlijke mate bij. Dat geldt speciaal voor het uit de uitlaat komende stikstofdioxi de, dat door de inwerking van het zonlicht snel verandert in stikstofmonoxide. Als auto's, zoals allang in Amerika en Japan, met een zogenoemde driewegscatalysator worden uitgerust, kan de uitgestoten hoeveelheid stikstofoxide tot 90 procent worden verminderd. Voorwaarde is echter, dat met loodvrije benzine wordt gereden. Wegens het verzet van de autolobby kwam het daar tot nu toe niet van. Aanvankelijk leek de autoindustrie dit keer nauwelijks be zwaren te hebben tegen de invoering van loodvrije benzine (BMW begin dit jaar: „Geen probleem meer"). Maar nu minister Zimmermann de industrie aan haar eigen woorden heeft gehou den en de invoering van loodvrije benzine per 1 januari 1986 heeft besloten, hebben vele autobazen plotseling toch bedenkin gen gekregen. Want; autorijden met loodvrije benzine wordt duurder, het kost meer brandstof, maakt de auto's langzamer en het inbouwen van de catalysator zal de prijs van de auto zo'n 1400 gulden verhogen. Dat laatste drukt vooral op de goedkope re merken, zoals Volkswagen. UTRECHT (ANP) - De raad van bestuur van VMF-Stork nv heeft besloten de Utrechtse dochter onderneming Bronswerk ketel- en apparatenbouw definitief te sluiten. Voor de 240 werknemers is bij het gewestelijk arbeidsbu reau ontslag aangevraagd. Dit heeft Bronswerk-directeur W. Magendans gisteren meege deeld. Bronswerk zal wel in over leg met personeel en vakbonden proberen delen van het bedrijf elders onder te brengen. In het gunstigste geval kunnen enkele tientallen mensen dan hun baan behouden, aldus Magendans. Zoals bekend liep de reddingspo ging van Bronswerk door een werkgroep van gemeente en pro vincie Utrecht. VMF-Stork en de vakbonden twee weken geleden stuk op de financiering. Het moederconcern VMF-Stork nam daarop het voornemen om Bronswerk te sluiten. De onder nemingsraad van Bronswerk ad viseerde negatief over dit voor nemen en dreigde bij een defini tieve sluiting naar de onderne mingskamer te stappen. Desondanks heeft dc raad van be stuur van VMF-Stork besloten Bronswerk te sluiten. Formeel heeft de or nog een maand de tijd Volgens directeur Magendans zijn directie, personeel en vak bonden bezig met het vinden van deeloplossingen. Districtsbestuurdcr W Brand van dc Industriebond FNV zei dat VMF-Stork zich aa zijn verant woordelijkheid onttrekt door bij de definitieve sluiting "volstrekt geen flankerend beleid" te voe ren. De verantwoordelijkheid wordt, volgens Brand, gelegd bij personeel en vakbonden. Wat be treft eventuele voortzetting van de verkoop-engineeringaktivitei- ten vindt Brand dat "de belan gen van alle werknemers moeten prevaleren boven deelbelangen". De Industriebond FNV zal zich volgens Brand inzetten voor be houd van zoveel mogelijk afde lingen van Bronswerk. Daarbij moeten volgens de districtsbe stuurder alle binnen- en buiten landse bedrijven waarmee in het verleden is samengewerkt wor den aangesproken. Bronswerk beweegt zich onder meer op het terrein van de kleine ketelbouw, samen met de Machi nefabriek Breda en de in Leiden gevestigde Hollandsehe Con structie Groep (HCG). Bij de HCG vindt momenteel een in krimping plaats. De Oosterscheldewerken von sen. In de weekeinden nemen hefschip Ostrea van dichtbij i technisch hoogstandje, maar ook een attractie voor dagjesmen- kijkje. Wie gisteren het slechte weer trotseerde, kon het (Foto ANPI Aandelenuitgifte verrast pensioenfondsen DEN HAAG (ANP) Het direkte beleggingsresultaat per aandeel van het beleggingsfonds in on roerend goed Wereldhave is in de eerste helft van dit jaar toegeno men met 20 pet. Volgens de di- rektie is de verwachting gewet tigd, dat dit resultaat over heel 1983 een overeenkomstige stij ging zal laten zien. Wereldhave verwacht op korte ter mijn pakketten gewone aande len, samen twee miljoen stuks, te plaatsen tegen een koers boven de 155 per stuk. De genoemde 155 is de hoogte van het niet door Wereldhave gesteunde bod van de pensioenfondsen PGGM en PVM (DSM), voor wie de aan delenuitgifte dan ook als een ver rassing komt. Op woensdag 14 september zal er een informatieve vergadering van aandeelhouders Wereldhave worden gehouden in verband met de pogingen van PGGM en PVM om het fonds over te ne men. Wereldhave heeft 1,5 min preferente aandelen geplaatst om zich te beschermen tegen de bieders, en is volgens de SER- Fusiecode gehouden een infor matieve vergadering bijeen te roepen. PGGM en PVM hebben al aangekondigd, dat zij de rech ter gaan vragen de uitgifte van de preferente aandelen nietig te ver klaren. Voor de vergadering van 14 september zal Wereldhave een bericht publiceren. Intussen heeft Wereldhave de SER-Fusiecommissie verzocht te onderzoeken, of de aankoop buiten de beurs om door PGGM en PVM van ongeveer 400.000 aandelen Wereldhave, samen met een pakket aandelen van de aan Wereldhave verbonden West World Holding, (rond 10 augus tus) in strijd is met de fusiecode. De beide bieders brachten met de aankoop hun belang in de Haagse maatschappij op rond de 33 pet. PGGM en PVM lieten later weten dat zij er zich over beraden of zij hun bod op dc aandelen en con vertibles (1502,88 gulden) zullen handhaven of intrekken. Beide pensioenfondsen zullen hun standpunt definitief bepalen wanneer meer duidelijkheid is verkregen over de door Wereld have genoemde onderhandse plaatsing van ruim twee miljoen gewone aandelen. UTRECHT (GPD) - Het elektrotechnisch concern Holec heeft in het eerste halfjaar van 1983 een ver lies geleden van 17,4 mil joen gulden, tegen 20,6 miljoen in dezelfde perio de van vorig jaar. Tijdens een toelichting op de half jaarcijfers maakte president-di recteur drs. J. C. Smit duidelijk dat Holec bezig is aan een overle vingsplan, dat het bedrijf in afge slankte vorm weer rendabel moet maken. Alle activiteiten waarin Holec geen toekomst meer ziet, of op korte termijn niet rendabel zijn te maken, wor den of zijn afgestoten. De reorganisaties die worden door gevoerd, zullen ertoe leiden dat het personeelsbestand van 5341 eind 1982, 4074 eind '83, verder zal afnemen tot 3626 eind 1984. In 1981 werkten er nog ruim 7000 mensen bij de verschillende Ho- lec-bedrijven. Dit jaar moeten er nog 470 banen verdwijnen, maar Smit noemt dat een minimaal aantal. Het plan van het Holec- bestuur om het personeel 36 uur te laten werken tegen inlevering van 5 procent loon is door de vakbonden afgewezen. Dat bete kent dat er nog eens 200 banen extra zouden moeten verdwij nen. De financiers van Holec, een syndi caat van zes banken, hebben zich bereid verklaard het concern tot eind 1984 de tijd te geven om or de op zaken te stellen. De orderportfeuille bedroeg aan het eind van het tweede kwartaal 441 miljoen gulden en lag daar mee 25 procent beneden de prog noses. Dat wordt volledig gewe ten aan het wegvallen van be langrijke overheidsopdrachten. De financiële positie van Holec maakt het niet mogelijk om een goed lopende activiteit als het bouwen van windmolens opti maal uit te bouwen. Daarom wordt er volgens Smit nu onderhandeld met een kapitaal krachtig, internationaal opere rend bedrijf, dat wellicht een meerderheid in de windmolen en de zonnecellenactiviteiten van Holec zal krijgen, maar waar bij het management bij Holec blijft. De zonnecellenactiviteiten, waar van Smit zegt dat Holec er eigen lijk drie jaar te vroeg aan begon nen is, zijn tot nu toe zwaar ver liesgevend, maar die verliezen moeten volledig als aanloopver liezen worden gezien. "Enorme maatschappelijke ge volgen" hebben de president van de Haagse rechtbank weerhouden van een oordeel over de nieuwe regels, die ar beidsbureaus dienen te hante ren bij collectief ontslag. Het gaat hier om een nieuwe, door de FNV aangevochten uitleg van minister De Koning (socia le zaken) van de veelbeproken artikelen 1639 aa en bb van het Burgerlijk Wetboek. Die vloeien voort uit een richtlijn van de Europese gemeenschap en zeggen dat bij gedeeltelijke overname van een bedrijf alle lasten en lusten meegaan. Vol gens de nieuwe ministeriële uitleg dient dit niet te gelden in geval van (bijna) faillissement De Koning vreest dat anders onnodig veel werkgelegenheid verloren gaat. door Wim Fortuyn Die vrees is niet zonder grond Zo werd de poging om de Rot terdamse werf RDM uit het in eengestorte RSV-concern te tillen bijna om zeep geholpen door de bedrijfsvereniging, die nog flink wat premiegeld van de 'oude' RDM (RSVj te goed had. Uiteraard eiste de be drijfsvereniging met recht haar geld op, maar het maatschap pelijk belang kwam daarbij wel sterk in de verdrukking. Er dreigden immers enkele hon derden werklozen bij te ko men. En dat, samen met de vernietiging van kapitaalgoe deren, weegt zwaarder dan het verlies voor de bedrijfsvereni ging, dat alleen kan leiden tot iets hogere premies. Vandaar dus de nieuwste uitleg van de artikelen 1639 aa en bb door minister De Koning, waarbij uiteraard meetelt dat in de huidige magere tijden nogal wat bedrijven het loodje leggen. Nu weer Bronswerk- KAB in Utrecht en wellicht de schrijfmachinefabriek SBI in Den Bosch. Om in dergelijke gevallen te kunnen redden, wat er te redden valt, mag het arbeidsbureau dan bij gedeel telijke overname afwijken van het verbod op collectief ont slag van de achterblijvende werknemers. Maar tegelijk lijkt de minister daarmee de deur weer te ope nen voor misbruik van de 'sterfhuisregeling'. De bedoe ling van de wet immers is dui delijk. Voorkomen dient te worden dat een onderneming zich al te gemakkelijk kan ont doen van financiële verplich tingen of lastige dan wel over tollige werknemers, zoals dat in het verleden is gebeurd bij Ogem en de Heidemij. Daarbij werd het winstgevende gedeel te overgeheveld naar een nieu we bv, terwijl alle schulden aan bedrijfsverenigingen en le veranciers samen met een deel van het personeel achterble ven in de failliete boedel, het 'sterfhuis'. Eenvoudig door een nootschap op te richten, kan een kwaadwillende onderne mer zo gemakkelijk winst ma ken op kosten van de samenle ving. En kwaadwillenden zijn er genoeg, zoals blijkt uit een justitieel onderzoek naar de achtergrond van faillissemen ten: bij minstens één op de drie failliete bv's zijn belasting, schuldeisers en bedrijfsvereni gingen (premies) bewust bena deeld. Het gaat hier om vele honderden miljoenen. De Haagse rechtbank stelt daar om, dat de grote belangen die met de wetsuitleg zijn gemoeid niet op een achternamiddag in een kort geding kunnen wor den gewogen. Het gegeven, dat het parlement zich nog nauwe lijks over de nieuwe uitleg heeft uitgesproken - De Ko ning schreef zijn circulaire vlak voor het reces, rechtvaar digt dat des te meer. Dat parle ment heeft zelf wat vraagte kens geplaatst bij de nieuwe uitleg. Een gedachte is bijvoor beeld een soort 'vliegende bri gade' van deskundigen te for meren, die bij gedeeltelijke overname in geval van (bijna) faillissement onderzoekt of er al dan niet sprake is van de kwade wil. Het is dan ook merkwaardig, dat de president van de rechtbank de nieuwe uitleg van De Ko ning niet tijdelijk ongeldig heeft verklaard in afwachting van een oordeel van het Euro pees hof van justitie, waarbij de kwestie ook is aangekaart. In een rechtsstaat is het niet wenselijk, dat de uitleg van een wet in een handomdraai door een minister wordt gewij zigd. De FNV heeft wat dat be treft terecht gezocht naar enige rechtszekerheid. Wat die uitleg zelf aangaat, twijfelt de vak centrale overigens niet minder. Het is waar dat bij opsplitsing van een (bijna failliet) bedrijf volgens de sterfhuisconstruc tie werknemers en vakbonden vrijwel buiten spel worden ge zet. Maar de FNV moet ook er kennen dat een verbod op ge deeltelijke overname belang rijk verlies van werkgelegen heid kan betekenen. Het is zaak dat er spoedig een oplos sing komt, die zowel uit oog punt van rechtsgevoel als uit oogpunt van werkgelegenheid bevredigend is. HAARLEM (GPD) De directie van handelsonderneming Zwanenburg in IJmuiden heeft de woede van concurrent Albert Heijn op haar hals gehaald door Albert Heijn-chocolaatjes in de Vomar-supermarkten te gaan verkopen. Mevrouw L. J. Plooyer, woordvoerster bij Albert Heijn: „Niemand in het gebouw weet er iets van. We hebben in elk geval de chocolaatjes niet geleverd aan Zwanenburg die de Vomar-filialen exploiteert. We gaan het intern onmiddellijk uitzoeken, want zoiets kan helemaal niet. Onze produkten mogen niet bij concurrerende winkels verkocht worden". Inkoper Schuit bij Volmar geeft een verklaring voor het raadsel: „Ahold heeft behalve winkels, ook een eigen produktiebedrijf dat chocolaatjes met dat merk fabriceert. En ons is door een groothandel, de naam bfijft geheim, een partij aangeboden. Dat wij ze gekocht hebben, vinden ze bij Albert Heijn natuurlijk niet zo leuk. En zeker niet dat wij de doosjes drie kwartjes goedkoper in de winkel aanbieden". AANDELEN binnenland doorlopend Noteringen van donderdag 18 augustus 1983 tot 12:39 uur 209.00 215.00 beleggingsinst. leveraged 157 50 i OBLIGATIES staatsleningen me 83-93 m 7*« 82-93 ri V/2 831-90 parallelmarkt officieel toegelaten mgh-drtm 80 00 Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.index/eff.rend.(c.b.s.) Bankleningen Pandbrieven goud en zilver buitenlands geld VERKLARING DER TEKENS NG - ofloeie nol geschorst - achtergestelde lerwig Combinaties C -X b. Beursoverzicht Philips enige wanklank De tegenvallende resultaten van Philips over het eerste halt|aar van 1983 waren vanmorgen op een op timistisch gestemde Amsterdamse Effectenbeurs eigenlek de enige wanklanken Mede door een opval lende opleving in Wall Street, waar de DJ-mdex gisteravond met maar liefst 16 punten steeg, zaten vri|Wel alle noteringen in de lilt en werd het gisteren gevestigde record van de ANP/CBS-index al ti|dens de voor beurs gebroken Philips stelde de beurs duideigk te leur De gedurende de afgelopen 15 beursdagen dalende koers (van 52 tot 49) voorspelde al met veel goeds, maar de handelaren had den duideli|k een sterke winststij ging verwacht (3.6%. vong |aar nog 22%) Vrijwel als enige zakte de koers van Philips vanmorgen De overige hoofdfondsen profiteer den duidelijk van de opleving in Wall Street, hoewel de dollar weer aanstalten maakte om te stiigen ABN vestigde een nieuw prere cord. in afwachting van de ci|fers die morgenmiddag worden gepu bliceerd De koers van dit fonds is in de afgelopen 15 beursdagen ge stegen van 382 tot 406 uitenlandse vraag t Gist Brocades Op de obligatiemarkt werden goede

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17