c Blik in de weekbladen Voorlopig uitstel betaling voor BSI ELSEVIERS Adverteren in uw dagblad. Hockey op radio en tv Medisch onderzoek 15 werknemers Philips DE TIJD MAGAZIJN MEDEWERKER Bij Europameubel Benthuizen een afdeling met sfeervolle stijlmeubelen! EUROPAMEUBEL BENTHUIZEN DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 Ira Gershwin overleden LOS ANGELES De Ameri kaanse tekstschrijver Ira Gershwin is gisteren overle den. Hij was 86 jaar. Ira Gershwin werkte meer dan vijftig jaar in de schaduw van zijn beroemde broer George, die in 1937 op 38-jarige leef tijd overleed. Samen met hem schreef hij de onsterfe lijke negeropera "Porgy and Bess" en tophits als "Lady be good", "Strike up the band", "Rosalie" en "Of thee I sing". Na de dood van zijn broer richt te Ira Gershwin zich meren deels op het schrijven van songs voor films. Hiervan zijn "cover girl", met muziek van Jerome Kern, "A star is bom" met muziek van Ha rold Arlen, "An American in Paris" en "Rhapsody in blue" bekend geworden. Varia HILVERSUM (ANP) De NOS zal uitgebreid aandacht besteden aan het toernooi om het Europees hockeykampioenschap van 18 tot en met 28 augustus in Amstelveen. NOS-Studio Sport zal bijna dagelijks in extra televisie-uitzendingen beelden van het toernooi brengen. Andere sport evenementen die in deze periode worden gehouden, zoals het wereld kampioenschap zwemmen en waterpolo (20-27 augustus), het wk wiel rennen op de baan (23-28 augustus), het CHIO in Rotterdam (19-21 au gustus), verschillende atletiekwedstrijden en de Grand Prix Formule 1 in Zandvoort (28 augustus), zullen in deze uitzendingen ook aan bod komen. Beelden van het hockeytoernooi zijn afhankelijk van het verloop in elk geval op de volgende dagen en uren te zien: - donderdag 18 augus tus op Nederland 1, 18-00-18.45 uur en Nederland 2, 22.45-23.00 uur, onder meer Nederland-Ierland, - zaterdag 20 augustus op Nederland 2, 16.00-18.15 uur, onder meer Nederland-Spanje, - zondag 21 augustus op Nederland 2, eveneens van 16.00-18.15 uur, onder meer Nederland- Sowjet-Unie en Engeland-West-Duitsland, - dinsdag 23 augustus op Nederland 1, 18.00-18.55 uur en Nederland 2, 22.45-23.45 uur, onder meer Nederland-Polen, - woensdag 24 augustus op Nederland 1,18.00- 18.55 uur en Nederland 2, 22.45-00.35 uur, onder meer Nederland-Bel- gië, - vrijdag 26 augustus op Nederland 1, 18.00-18.55 uur (onder meer de eerste kruisfinale) en Nederland 2, 22.45-00.20 uur (onder meer de tweede kruisfinale). zaterdag 27 augustus op Nederland 1,18.00-18.55 uur en zondag 28 augustus op Nederland 2,14.15-18.25 uur: wedstrijd om derde plaats en finale na rechtstreekse reportage van de Grand Prix in Zandvoort. In de radiosportprogramma's van de omroeporganisaties (dagelijks via Hilversum 1, 22.0-23.00 uur) zal de NOS een beeld van het hockeytoer nooi geven met nabeschouwingen en interviews. DEN BOSCH (ANP) - De recht bank in Den Bosch heeft giste ren voorlopig uitstel van betaling verleend aan de in financiële moeilijkheden verkerende schrijfmachinefabriek BSI. De termijn is voorlopig bepaald op drie maanden. Daarna zal wor den bekeken of dat zal worden omgezet in een definitieve sur seance. In dat geval krijgt het be drijf nog eens anderhalf jaar res pijt. De advocaat mr. J.A.M. Ban ning is door de rechtbank als be windvoerder aangewezen. Bij de sinds maandag bezette schrijfmachinefabriek werd het nieuws van de surseanceverle ning met gepaste vreugde ont- vangen. "Er heerst daar een voorlopige en voorzichtige hoe- rastemming", aldus bestuurder Frank Kooien van de industrie bond FNV. Een en ander bete kent echter niet dat de bezetting nu automatisch wordt opgehe ven, zo voegde hij eraan toe. "Daarover wordt pas beslist als wii een gesp™»!* met de bewind voerder mr. J. Banning hebben gehad", aldus Kooien. "De belangrijkste vraag daarbij is natuurlijk of de lonen voorlopig kunnen worden doorbetaald, en of de bewindvoerder van plan is ontslagen te laten vallen ja of nee". Ook technisch directeur Maurits. die met de leiding van het bedrijf is belast nadat dinsdagmorgen verkoopdirecteur Schumann door de raad van commissaris sen op non-actief was gesteld, toonde zich verheugd: "Mijn eer ste opdracht was surseance van betaling te bewerkstelligen en ik ben blij dat dat zo snel gelukt is". Hij zei goede hoop te hebben dat er nu overlevingskansen voor het bedrijf kunnen worden gescha pen. "Met de bewindvoerder moeten we nu gaan uitzoeken wat de mogelijkheden zijn. Daar na zullen er gesprekken moeten komen met banken, vakbonden, eventueel de overheid en aan deelhouders". EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft aan 15 werknemers ge vraagd zich medisch te laten on derzoeken, omdat ze mogelijk een te hoge concentratie van de giftige stoffen kwik, arseen en cadmium hebban binnen gekre gen. De werknemers, van wie er enke len door Philips waren inge huurd van andere bedrijven, hebben in de vakantie het lucht verversingssysteem van de fa briek in Roosendaal vernieuwd. In die fabriek worden tl-buizen gemaakt. In het luchtverversingssysteem bleek een flinke laag stof te zit ten waarin zich, zo kwam na een analyse aan het licht, de giftige elementen bevonden. Hoewel de bedrijfsgeneeskundige dienst van Philips aanneemt dat de betreffende werknemers er geen gevolgen van zullen onder vinden, is hen voor alle zeker heid toch gevraagd zich te laten onderzoeken. Neelie Smit-Kroes, de bewinds vrouwe van verkeer en water staat, is volgens VN al sinds jaar en dag een warm voorstander van Eurocontrol (het toekomsti ge Europese luchtverkeerslei dingscentrum in Beek), veran derde nimmer van standpunt en leverde op geen enkele wijze een bijdrage aan de vertraging van het project. Toch ontstond er vertraging en lijkt de realisering van het project verder weg dan ooit. VN wijt dit aan een conse quente tegenwerking van de Rijksluchtvaartdienst, die de mi nister met verkeerde cijfers op pad zou sturen. De RLD vreest voor machtsverlies en onder houdt bovendien nauwe betrek kingen met Philips-dochter Hol land Signaal, dat door Eurocon trol miljoenenleveranties ten be hoeve van Schiphol de mist ziet ingaan. De WD-fractie in de Tweede Kamer probeert haar geestverwante bewindsvrouw nog te behoeden voor een poli tiek debacle. Maar volgens VN zal Smit-Kroes niet alleen als "de Katrien Duck van het wegver voer, maar ook als de ietwat cha otische tante Sidonia van de bur gerluchtvaart" de .geschiedenis ingaan. Harry Mulisch beantwoordt in VN vragen van lezers over zijn suc cesvolle roman "De Aanslag". Zijn boek bevat weliswaar een aantal waarheidsgetrouwe ele menten, maar is niet autobiogra- fisch; wel grotendeels aan de ver- beelding ontsproten. Mulisch re kent af met antisemitische brie ven, weigert verbanden te leggen met zijn boek "De compositie van de wereld" en vindt het te Ver gaan als lezers in de auto stappen om in Haarlem de loka- tie te zoeken waarop "De Aan slag" zich concentreert. Verder in VN een analyse van de Haagse "loopgravenoorlog" rondom een weinig bemoedigen de, toekomstige minderheden- nota, een verhaal over de (on deugdelijkheid van liften naar aanleiding van de film "De Lift", de perikelen rond de opheffings plannen voor Toegepaste Socio logie in Amsterdam, en een kriti sche beschouwing over de Raad voor de Kunst. In de bijlage brie ven van kinderen over hun ou ders. De zwarte. Europese schrijver Ed gar Cairo ging in Nigeria op zoek naar zijn wortels. "Ik kwam er met het gevoel: ik ga naar het huis van ons zwarten. Maar de zwarte wereld is zwak, verdeeld, mismoedig, chaotisch". Cairo stelt vast dat Nigeria niet heel Afrika is, maar het totaalbeeld dat je vanuit een willekeurig punt van het Zwarte Continent ervaart is, volgens hem, ontmoe digend, diepsomber makend. "Niets is zo dom om van Afrika eenheid te verlangen". De Tijd beschrijft ook het feno meen burenruzie, ging praten met wijkagente# hulpverleners en de slachtoffers. "Het neemt wel toe, dacht ik. De mensen kunnen steeds minder van el kaar velen", stelt een wijkagent. Dat burenruzies tot extreme pro porties kunnen uitdijen, blijkt uit het leed dat erdoor is veroor zaakt: een conflict over de heg kostte een Maastrichtenaar zijn hand (door een bijlslag), een ru zie over lawaai een 77-jarige het leven (door een sneeuwschuiver of was het een hartaanval?), en een vrouw poogde zichzelf te do den omdat pesterijen van de bu ren ondragelijk werden. Hulp verlening schiet vaak te kort. Het slachtoffer wordt in veel geval len aan zijn lot overgelaten. Zo zegt een van hen: "Het is net of je aan het verdrinken bent en ieder een aan de kant staat te roepen: wat stom datje in het water bent gevallen". Arie Kuiper schetst een profiel van de 'gek van Libië-, kolonel Gad dafi, Erik Jurgens adviseert de paus niet naar Nederland te ko men en wel om vier Tedenen, en zangeres Mathilde Santing be kent in een interview dat als het succes uitblijft ze net zo lief in een coffeeshop gaat werken. De dichter/schilder Lucebert wordt in HN ondervraagd naar aanleiding van de hem toegeken de Prijs der Nederlandse Lette ren, een gemeenschappelijk Ne derlands/Belgisch initiatief. Over zijn positie: "Voor de kunste naars en kunstliefhebbers zou het interessant zijn als iedereen wist dat ons staatshoofd zoveel van kunst houdt dat ze een verza meling heeft. De gemiddelde Ne derlander heeft een beeld van een kunstenaar dat erg negatief is, dat kant noch wal raakt. Het zou daarom plezierig zijn als het staatshoofd publiekelijk te ken nen gaf dat ze in kunst is geïnte resseerd". Van de hand van filpsoof Hans Achterhuis verschijnt volgend vooijaar na "De markt van wel zijn en geluk" een nieuw boek: "Arbeid een eigenaardig medi cijn". Hij deed historisch onder zoek naar het fenomeen, kwam tot de ontdekking dat loonarbeid in de Middeleeuwen juist geen positie opleverde, terwijl nu het omgekeerde het geval is en emancipatie getoetst wordt aan de arbeidspositie. Het onderwijs verandert daar niets aan, zo lang het gegeven wordt door mensen die zelf blij zijn met een baan en er dus altijd het nut van zullen onderstrepen, aldus Achterhuis. Herman Heering, oud-hoogleraar godsdienstwijsbegeerte en ethiek aan de Leidse universiteit ontkent in een artikel dat de wes terse vredesbeweging in een im passe is geraakt. Critici zeggen dat, vooral omdat signalen uit het Oostblok uitblijven. "Het IKV is niet voor een gat te van gen. Het zal de dialoog ondanks alle frustratie steeds opnieuw, steeds met verse vindingrijkheid moeten aanbinden". Voorts in HN een gesprek met een tachtigjarige student die veertien studies heeft afgerond en een analyse van Reagans politiek ten opzichte van Midden-Amerika. MAGAZINE Dertig jaar geleden verschenen de eerste drie vrouwelijke agenten in het straatbeeld, maar vooral in eigen (politie)kring zijn ze nog steeds niet geaccepteerd. Vaak krijgen ze, al dan niet met eigen instemming, een beschermde status en juist dat leidt tot erger nis bij mannelijke collega's. De mannen worden afgevuurd op de schietpartijen; de vrouwen op de zoekgeraakte kleuters. EM ci teert rapporten, nota's en andere documenten waaronder een re cent boek van Sari van der Poel met de titel: 'Bij gebrek aan be ter. Vrouwen bij de Amsterdam se politie'. WD-voorzitter Kamminga spreekt tegenover Frank Lafort zijn onzekerheid uit over de toe komst van zijn partij. Hoe kan de nieuwe aanhang blijvend in de gelederen worden opgenomen? "Als wij er in deze regeringspe riode niet in slagen om met name de werkloze Nederlanders een perspectief te geven op een bete re toekomst, dan zijn die mensen terecht teleurgesteld". In het gele katern levert dr. F.A. Hoogendijk een bijdrage in de stroom commentaren qj^er het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds. Origineel is slechts zijn suggestie in de directie mensen te benoemen die ook doorkneed zijn in onroerend-goedtransac- ties. "Wellicht zullen de salaris sen wat hoger moeten uitvallen, maar dat zal niet opwegen tegen de miljoenen die nu aan deskun dige buitenstaanders moeten worden betaald". Alice Oppenheim sprak met hoc- keybondscoach Wim van Heu- men, die Europees kampioen wil worden. "Als ze niet doen wat ik zeg, krijg ik acuut een hartaan val". Wim J. Schumacher geeft in EM een geschreven voorproef je van de nieuwe film van het Monty Python-team, The mea ning of life'. Ook nu weer gena deloze satire over leven en dood.' Marius van Rijn belicht naar aan leiding van de oorlog in Tsjaad de "angstaanjagende" machts droom van de Libische leider Gaddafi. Een banaantje. Dat eet Nederlands- grootste liederenzangeres Elly Ameling vlak voor een concert, omdat het zo lekker verpapt. Geen eetwaren vol verraderlijke vezels, die bij een hoge c je keel gat kunnen inschieten. "Een reëel gevaar". Ameling, een sopraan met een hel dere, mooie stem. Een stem die mooi en gelijkmatig blijft, altijd en overal. "Ik heb inderdaad nog nooit uitzonderlijk slecht gezon gen". Een diva die het heeft gemaakt, constateert Jan Brokken in de Haagse Post. Meer dan 100 pla ten gemaakt, wereldwijde be kendheid en staande ovaties, kortom gigantisch succes. De di va zelf: "Ach joh, ik zing gewoon een stukje". In ieder geval niet het onzinnige stukje bladmuziek dat de omslag van de HP toont ter illustratie van het gesprek met Ameling. Thomas Lepeltak alias Stan Huy- gens vergast vrijwel dagelijks de Telegraafiezers op zijn society - rubriek. Een op vriendelijke bab- beltoon geschreven pagina, die suggereert dat Huygens kind aan huis is bij allerlei politici, ambas sadeurs en andere grootheden. Daarbij vertoont hij een lichte voorkeur voor mensen van rechtse signatuur. In zijn rubriek hanteert Huygens/ Lepeltak de formule "leuk nieuws met nog wat informatie". Zijn kennis doet hij op in het Haagse cocktailcircuit van politi ci, diplomaten en ambtenaren van BZ. "Gewoon opschrijven wat je meemaakt". Verder in de HP een' achtergrond over de oorlog in Tsjaad, Praag 15 jaar na de Russische inval ("het is in Tsjechoslowakijk vele malen erger dan in de DDR of in Polen") en Turkse jongeren. Er gens op een strook groen tussen de spoorweg en enkele scholen in Amsterdam-oost is het tref centrum ontstaan van Turkse jongeren uit de stad. Er wordt ge kaart, geruzied en geflirt met Hollandse meisjes. Het veldje is soms alles, want "thuis is het ook niks". i i Wik b.v., 89 Leiden groothanc in bezit van rijbewijs, die verantwoordelijk is voor de in- en uitgaande goederen stromen. Voor inl. of evt. afspraak gelieve te bellen tussen 11- 12.30 uur tel. 071-125982. Als je Sevda meemaakt op school, valt ze op door de nauw keurigheid waarmee ze haar werk doet. Maar heb je een af spraak met haar, dan komt ze ijskoud een half uur te laat. Hoe die dingen zijn te rijmen? Simpel. In de Turkse traditie die voor een deel Sevda's achtergrond is heeft 'op tijd komen' een andere waarde dan bij ons. Een óm- gekeerde. Want in tegenstelling tot wat wij vinden is precies op tijd komen niet zoals het hoort. En te laat komen wèl. 't Is goed om dat even te weten als je met Sevda een afspraak maakt. Net zoals het goed is om even te weten dat er in Nederland kinderen wonen van een heleboel verschillende nationaliteiten en nog meer verschillende achtergronden en dat die kinderen echt niet allemaal hetzelfde zijn. 't Zou trouwens een saaie boel Leuk dat we in Nederland niet allemaal hetzelfde zijn. ALT,JD%MWE NACHTRUST! 3 SLAAPKAMER CENTHUM 1 ATTRACTIEPARK DUINRELL Wonen met meubelen uit de Europameubel klassieke kollektie betekent dan ook stijlvol wonen. Zelfs met speciale wensen zoals zithoogte, breedte of diepte kunnen wij rekening houden. Europameubel Benthuizen is kompleet, dat wil zeggen dat u bij ons ook de bij deze stijl passende tapijten en gordijnen, lampen en dekoratie vindt. Wij nodigen u dan ook graag uit voor een wandeling door onze zaak om te ontdekken hoe stijlvol wonen kan zijn. Bij Europameubel Benthuizen vindt u een kollektie klassieke meubelen in de meest traditionele vormen, van een vorstelijke kwaliteit die hun prijs meer dan waard zijn. Meubelen waar noest vakmanschap vanaf straalt. Zo vindt u bij ons de gerenommeerde kollekties van o.a. Mol en Geurts, Muileman en Castle Furniture. Een beetje meer dan mooie meubelen...V Europameubel Benthuizen biedt trouwens mèer dan mooie meubelen. Natuurlijk, onze kollektie meubelen met vele bekende merken staat voorop. Maar juist dat "beetje meer" is zo belangrijk. Juist dat bepaald het eigen gezicht van onze zaak. Europameubel Benthuizen heeft alles in eigen hand. Heeft een team van louter vakmensen met verstand van hun vak, of het nu gaat om het stofferen van meubelen, specialistisch meubelmakersvak of het stofferen van uw woning. Zelfs voor een ontwerp kunt u bij ons terecht, 't blijft om 't even! U ziet Europameubel Benthuizen biedt meer dan mooie meubelen. Als u dit waardeerd bent u bij Europameubel Benthuizen aan het juiste adres! 'HET COMPLETE WONEN IN HETGROENE HART VAN HOLLAND' i maandags gehele dag gesloten Europameubel Benthuizen, de meest kompleet gesorteerde woonspeciaalzaak in uw omgeving!

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15