3- Toerist gebruikt als 'melkkoetje Lange gijzeling naar Hoge Raad Reportage -c Jezuïeten kiezen een nieuwe zwarte paus "Weg in eigen land" gedwarsboomd Verdachte directeur Finance Service al 14 maanden in cel 583 DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 Varia ENSCHEDE/KUST- EN BOLLENSTREEK - Al geruime tijd roepen het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) en de VVV's om het hardst „Lekker weg in eigen land". Maar in hun streven het binnenlands toerisme op te vijzelen, worden ze soms knap gedwarsboomd door de lagere overheid. Terwijl de rijksoverheid tien tallen miljoenen uitgeeft om toeristen te lokken, verhogen de gemeenten op vaak drastische wijze de toeristenbelasting, zonder dat die overigens vaak ten goede komt aan het toerisme ter plaatse. In Haaksbergen liepen dezer da gen nog campinggasten in de raadszaal te hoop tegen de voorgenomen invoering van een toeristenbelasting en een woonforensenbelasting. De te neur daar was - zoals overal el ders waar de kosten stijgen - „als het zo moet dan gaan we liever met tent of caravan naar de Spaanse zon". De raad stel de het plan voorlopig uit. De Consumentenbond zocht on langs uit dat de meeste van de 250 doorgelichte gemeenten de toeristenbelasting met meer dan de geaccepteerde 4 pro cent hadden verhoogd. Deze belasting lijkt een nieuw melk koetje te zijn geworden. Daar om een reactie van Recron (te- creatieondernemers) in Arn hem, ANVV (vereniging van VW's) in Hilversum en het NBT in Den Haag. Regio Overigens is in de twee belang rijkste toeristische plaatsen in deze regio, Katwijk en Noord- wijk, nog steeds geen toeris tenbelasting ingevoerd. In Kat wijk komt het al dan niet in voeren van deze belasting in oktober ter sprake als de ge meenteraad een toeristisch be leid moet uitstippelen. In het verleden zijn pogingen om toe ristenbelasting in te stuit op het bezwaar dat de be lasting moeilijk valt te innen bij particuliere kamerverhuur ders. In Noordwijk ziet het er voorlo pig niet naar uit dat er een toe ristenbelasting komt. Eén van de bezwaren tegen de belas ting is dat toeristen er mogelijk het dorp mee worden uitge jaagd waardoor de kip met de gouden eieren wordt geslacht. Bovendien wordt door de te genstanders aangevoerd dat het zeer moeilijk is een derge lijke belasting te innen van de dagjesmensen terwijl die wel een groot deel van de kosten voor de gemeente veroorza ken. Alleen in Lisse en Rijnsburg is een toeristenbelasting inge voerd. Lisse heft overigens al leen belasting van dagrecrean ten. Van elk kaartje dat wordt verkocht aan de kassa's van de Keukenhof int de gemeente 55 cent. Rijnsburg - een plaats van beperkte toeristische bete kenis heft sinds sinds het be gin van dit jaar 40 cent per toe ristische overnachting. Het merendeel van die overnach tingen wordt overigens door gebracht op de enige camping die het bloemendorp telt. De toeristenbelasting in Rijns burg is - in elk geval nog dit jaar - bedoeld om het begro tingstekort van de gemeente te Geen cent „De bruto-prijs van standplaat sen voor caravans en tenten wordt steeds hoger, doordat daarin de stijgende toeristen belasting wordt doorberekend. De consument is daarvan de dupe en de ondernemer ver dient er geen cent méér door. De netto-prijs - wat de onder nemer in het handje krijgt - blijft bij de stijgende kosten gelijk of daalt zelfs". Dat zegt de heer B. Taanman van de Recron in Arnhem, de bond van recreatie-ondernemers. Hij is het helemaal eens met de ANWB, die in haar vaktijd schrift Recreatie en Toerisme betoogt dat de gemeenten vakantie in ons land duur ma ken door de lokale en regionale belastingen en heffingen voortdurend sterk te laten stij gen en ons land behoort nu al - samen met Zwitserland en Ita lië, die de toerist zeker niet minder dan Nederland te bie den hebben - tot de duurste Europese vakantielanden. De ANWB wil dat de heffingen en belastingproblematiek aan een grondige studie wordt on derworpen. Recron-functiona- ris Taanman: „De toeristenbe lasting, die wordt verdiscon- Toeristische voorzieningen (zoals hier op de foto de Rijnsburgse camping de 'Koningshof) lijken steeds vaker een nieuw melkkoetje te zijn geworden voor gemeenten. (Foto Holvast) teerd in de prijs voor de consu ment, verschilt plaatselijk. Het spijt ons dat wij pas de laatste driejaar de consument aan on ze zijde vinden. De druk wordt erg groot. Maar het is een ge groeide situatie, waaraan je slechts mondjesmaat iets kunt veranderen. De prijzen mogen slechts vier procent omhoog, maar een aantal diensten is daarvan uitgezonderd en mag bijna ongelimiteerd stijgen. Daar valt de toeristenbelasting onder". Doorberekenen „Er spelen nog meer zaken waar we niet blij mee zijn. In de eer ste nota toeristisch beleid is voor de toeristische sector 25 miljoen extra beschikbaar ge steld. De helft van dat bedrag was bestemd voor infrastruc turele voorzieningen en 80 pro cent van die helft wordt ge bruikt om campings en andere recreatieve bedrijven op de rio lering aan te sluiten. Dat bete kent voor de ondernemers zui- veringslasten, onderhoud en investeringen, die worden doorberekend aan de consu ment, die daardoor in sommige gevallen voor een prijsverho ging van 35 tot 40 procent kan opdraaien". „Dat is fout. Wij vinden dat het bedrag voor de riolering niet rechtstreeks ten goede komt aan de stimulering van toeris me. Geld voor de riolering moet van een ander ministerie komen. De consument merkt niets van het ondergrondse rio- lcnstelsel. Hij trekt gewoon zijn behoefte door en het zal hem een zorg wezen of dat nu m een nieuwe riolering terecht komt of niet. Maar hij betaalt wél de prijsverhoging, en dat is gauw honderd gulden". Mevrouw A. Eijkemans, staf functionaris van de ANW in Hilversum (de Alg. Ned. Ver eniging van VW's) zegt: „Wij vinden de toeristenbelasting verwerpelijk, vooral ook om dat het geen bestemmingsbe lasting is. Met andere woor den: de door toeristenbelasting binnengehaalde gelden behoe ven niet voor het toerisme te worden gebruikt. De gemeen ten mogen er rustig straatlan taarns voor plaatsen of riole ring aanleggen". Ander niveau „Kijk", zegt zij, „de "landelijke overheid maakt een beleid en vraagt de gemeenten daarop in te haken. Maar de belangen lig gen lokaal vaak op een heel an der niveau. Gemeenten die bij voorbeeld helemaal niet zoveel toeristen willen (uit mi lieuoverwegingen) het toerisme af met een hoge toeristenbelasting. Gemeenten die op toerisme drijven, moe ten daarvoor voorzieningen treffen. Dan is er ineens veel geld nodig, dus ook dan wordt de toeristenbelasting ver hoogd. „En als de toeristenbelasting in een gemeente eenmaal is gein- troduceerd, kom je er niet meer vanaf. En zo worden de tarieven steeds hoger. De be lasting zou te billijken zijn in dien het geld ook inderdaad aan toeristische voorzieningen ten goede zou komen. Maar nu ontstaat er eigenlijk een oneer lijke concurrentie, die prijsop drijving in de hand werkt. Er zijn namelijk gemeenten met en zonder dit soort belasting. „Als een gezin van vier personen in een gemeente met toeristen belasting een vakantiehuisje huurt, moet dat gezin bij een tarief van één gulden per per soon per dag, voor zo'n bunga- lowtje al gauw 25 gulden per week meer betalen dan in een naburige gemeente zonder toe ristenbelasting. Dat is de on eerlijke concurrentie. „Bovendien treedt een recreatie- ondernemer die toeristenbe lasting in zijn tarieven rnoet doorberekenen (om het later weer af te dragen) in feite op als onbezoldigd gemeenteont vanger". Onduidelijk Directeur Cornelissen van het Nationaal Bureau voor Toeris me (NBT) vindt een vergelij king met het buitenland moei lijk, „omdat de kwaliteit van de Nederlandse kampeerter reinen in het algemeen hoger is dan over de grens". Tegelijker tijd constateert ook hij grote onduidelijkheid in het beleid van de rijksoverheid en de la gere overheden, zoals provin cies (léges en heffingen) en ge meenten (toeristenbelasting). „De consument betaalt meer, zonder dat hij er iets voor te rugziet. De toeristische sector is als één van de weinige nog een industrie waar groei in zit. Men neigt ertoe het daar te ha len waar het nog te halen is. Het risico bestaat dan dat het goedkooptebeeld dat men nog van ons land heeft verdwijnt en dat we door het duurder worden zullen terugvallen naar het niveau van 1974" HAARLEM - Nederlands hoogste rechtscollege, de Hoge Raad, gaat zich buigen over de zaak van de Haarlemse huizenhande laar die nu al ruim veertien maanden met instemming van de Haarlemse rechtbank en het Amsterdamse Hof wordt gegij zeld. Hij zou belangrijke infor matie over zijn failliete handel „Finance Service verzwijgen. De man wordt er onder meer van verdacht klanten voor vele tonnen te hebben opgelicht. Jus titie vermoedt dat hij grote geldbedragen verborgen houdt. De gijzeling is de langste uit de Nederlandse geschiedenis. Na de jongste uitspraak van het Amsterdamse Hof, dat de Haar lemse rechters voor de derde maal gelijk gaf, wil de tachtigjari ge raadsman van de huizenhan delaar, mr. Heskes uit Leiden, een eindoordeel van de Hoge Raad. De zaak zal worden voor bereid door een kantoorgenoot van mr. Heskes. De Hoge Raad heeft nog nooit een principiële uitspraak gedaan over gijzelings zaken. De zaak van de huizen- handelaar wordt daarmee van groot juridisch belang. Volgens de uitspraak van het Am sterdamse Hof moet de huizen handelaar, die vastzit in het Rot terdamse huis van bewaring, Volgens een oud gezegde bestaan er in Rome een witte, een rode en een zwarte paus. De witte paus is vanzelfsprekend het hoofd van de katholieke kerk, op het ogen blik de Pool Wojtyla, die in 1978 de troon besteeg onder de naam Johannes Paulus II. Rode paus was de bijnaam van de kardinaal die aan het hoofd stond van „Propaganda Fide", nu congre gatie voor de evangelisering van de volken geheten. door Hein ten Kortenaer Dit pauselijk „ministerie" genoot een verregaande zelfstandigheid in het bestuur van de kerken in de missielanden en beschikte daarvoor over een, van de rest van de Vaticaanse fondsen ge scheiden, aanzienlijk budget. Bij de curiehervorming van Paulus VI raakte het van deze zelfstan digheid zoveel kwijt, dat men moeilijk meer van „rode paus" kan spreken. De zwarte paus was de generaal van de jezuïeten, de grootste reli gieuze orde in de katholieke kerk (op dit ogenblik 26.000 priesters verspreid over 112 landen), door hun oprichter, de Spaanse offi cier Ignatius van Loyola, be doeld als stoottroepen van de kerk en van de paus, aan wie zij eerst op een serie punten ope ning van zaken geven over zijn financiële handel en wandel. Zo niet dan is het zinloos om nog langer in beroep te komen tegen uitspraken van de Haarlemse rechtbank, meent het Hof. De Haarlemse rechtbank ging tot nu toe op verzoek van rechter-com- missaris mr. Westenberg elke maand akkoord met verlenging van de gijzeling. Gijzeling kan volgens de wet gebruikt worden als pressiemiddel om failliete personen, die niets kwijt willen over hun zaken, aan het praten te krijgen. De meeste gijzelingen duren niet lang, hooguit enkele weken. In de wettelijke bepalin gen over gijzeling wordt geen maximum gesteld aan de duur. Misbruik De raadsman van de huizenhande laar meent dat de rechters deze door een bijzondere gelofte van gehoorzaamheid zijn gebonden. Door de grote zelfstandigheid die het kerkelijk recht aan alle reli gieuze orden toekent en door het bijzondere gezag dat de jezuïeten zichzelf verworven hebben, is de bijnaam van „zwarte paus" voor hun generaal heel toepasselijk. Toch heeft de witte paus van tijd tot tijd zijn oppergezag zwaar la ten voelen: wel het meest drama tisch in 1773, toen Clemens XIV de orde helemaal ophief. De je zuïeten overleefden, vreemd ge noeg, in Rusland, door een juri dische truc, omdat de tsaar het opheffingsbesluit niet erkende. Ook de tegenwoordige paus is al lerminst van plan, enige concur rentie van zijn zwarte „collega" te dulden. Hij is diep bezorgd over de ontwikkelingen die de orde sinds het Vaticaans concilie heeft doorgemaakt en heeft zijn greep op de jezuïeten laten voe len door een ongehoorde maatre gel: hij heeft de normale juridi sche instellingen van de orde tij delijk buiten werking gesteld en liet de orde sinds 1981 besturen door een persoonlijke afgezant, de nu 82-jarige pater Paolo Dez- za, bijgestaan door een eveneens bepalingen misbruiken. „Ze kunnen zo naar eigen goeddun ken eindeloos doorgaan, dat kan nooit de bedoeling zijn geweest van de wetgever, aldus mr. Hes kes. „Bovendien zijn we nog steeds geen stap verder, het heeft de schuldeisers niets opgeleverd, er is nog geen cent. Bovendien weet mijn cliënt niets meer, hij is het allemaal echt vergeten. Dan moet justitie er voor wat betreft de gijzeling een punt achter zet ten. De zaak had volgens hem „al lang aan de strafrechter moeten zijn voorgelegd. De verdachte hui zenhandelaar zal een gevange nisstraf van een paar jaar niet kunnen ontlopen, zo meent de raadsman. Hij betitelt zijn cliënt „zakelijk als een prul die heeft geleefd uit de winkellade, niet slim genoeg geweest om de zaak te redden toen hij begon te knoeien. Over justitie zegt mr. Heskes: „De rechters die er tot nu mee bezig zijn geweest begrij door hemzelf benoemde assis tent, Giuseppe Pittau. Aan deze strenge maatregel was een lange geschiedenis van pau selijke ontevredenheid voorafge gaan. Vanzelfsprekend had het Vaticaans concilie, zoals in de hele kerk, ook in de jezuïetenor de een diepe schok teweeg ge bracht, die allereerst tot uiting kwam in een sterk verloop (in 1962 telde de orde nog 35.000 priesters). Maar ook onder dege nen, die de orde trouw bleven, kwam een diepgaande discussie op gang. Het ideaal van de (letterlijk aan Ig natius' orderegel ontleende) „ka davergehoorzaamheid" scheen velen niet langer actueel of zelfs nog maar christelijk. De aristo cratische organisatie, waarin be stuursfuncties waren voorbe houden aan een elite van „pro- fessi" (dat wil zeggen de uitver korenen die de speciale gelofte van gehoorzaamheid aan de paus hadden afgelegd), terwijl de ove rige leden tot het tweede plan waren veroordeeld en de leke- broeders niet meer dan veredel de huisknechten waren, werd als ondemocratisch verworpen. De eeuwenoude traditie van jezuïe tencolleges, waarin een elite van pen er niets van en houden el kaar de hand boven het hoofd. De pers moet ze langzamerhand maar eens nerveus maken. Rechter-commissaris mr. Westen berg en curator mr. Van Traa daarentegen zeggen dat de gijze ling nog steeds zin heeft. „Er ko men voortdurend zaken boven water, aldus mr. Van Traa. Over de aard van die zaken wilde hij gisteren geen mededelingen doen. Hij juicht het overigens toe dat de zaak nu wordt voorgelegd aan de Hoge Raad. „Voor ons is het duidelijk, we zijn op de goe de weg met de gijzeling. We wil len nu van de Hoge Raad bevesti ging van ons standpunt. Boter De rechter-commissaris en de cu rator zijn nog bezig met een on derzoek naar de rol van banken, waarmee de huizenhandelaar sa menwerkte bij het regelen van hypotheken en andere leningen katholieke leken tot leidende funkties werd opgeleid, werd nauwelijks nog de moeite waard geacht om in de moderne wereld voortgezet te worden. Sociale be wogenheid, het opkomen voor de allerarmsten, voor de onder drukten en de verworpenen werd als de hedendaagse roeping van de jezuïeten gezien en, met name in Zuid- en Midden-Ameri- ka, de aanleiding tot nauwe sa menwerking tussen jezuïeten en marxistische protestbewegin gen. Een harde kern van traditionalisti sche tegenstanders verzette zich hevig tegen deze ontwikkeling, en een breuk in de tot dan toe monolythische eenheid van de orde dreigde. De in 1965 gekozen generaal Pedro Arrupe, een Bask met open mentaliteit, riep in de jaren 1974-'75 een „generale con gregatie", of algemene vergade ring van jezuïeten bijeen, om de orde aan te passen aan de beslui ten van het Vaticaans concilie. Tijdens een maandenlange open hartige discussie kreeg de pro gressieve vleugel duidelijk de overhand. Het ging om afschaf fing van het onderscheid tussen professi en niet-professi en zelfs om de toelating van lekebroe- voor de klanten. „Waarom heb ben ze zolang zaken met hem ge daan en waarom hebben zoveel medewerkers van die banken zo veel boter op hun hoofd gehad, willen de curator en de rechter commissaris weten. Het overleg met de banken verloopt volgens mr. Van Traa redelijk goed. Slechts één bank werkt niet mee, aldus Van Traa. Hij wilde overi gens geen namen van betrokken banken noemen. Met de zaak van de Haarlemse hui zenhandelaar wordt volgens mr. Van Traa duidelijk „hoe grof er in het verleden is gehandeld door banken die snel kredieten verstrekten, vaak via tussenper sonen zoals de verdachte direc teur van Finance Service. De huizenhandelaar heeft „duidelijk zijn steentje bijgedragen aan die praktijken, aldus Van Traa. Vol gens de curator is het „opvallend dat je de laatste tijd overal bij banken nieuwe medewerkers ders tot verantwoordelijke func ties, maar vooral werd het accent gelegd op het hoofdstuk „ge rechtigheid", waarin de jezuïe ten, zoals zo vaak in hun geschie denis, zich voorop stelden in de katholieke sociale beweging. Johannes Paulus I, paus voor een maand, stond op het punt de je zuïeten een krachtige vermaning toe te dienen, toen hij onver wacht stierf. Zijn opvolger was nog maar nauwelijks gekozen, of hij stuurde de tekst naar Arrupe, met de aantekening: „Alsof ik het zelf geschreven had". Uitge put door de interne strijd binnen de orde en door de tegenwerking in de curie, nam Arrupe in 1980 het ongewone besluit, afstand te doen van zyn functie (die vol gens de regel voor het leven wordt uitgeoefend) en een gene rale congregatie uit te schrijven voor de verkiezing van zijn op volger. Op 1 september aanstaande komen 206 afgevaardigden uit alle delen van de wereld naar Rome, om sa men met de 12 leden van het be stuur Arrupe's opvolger te kie zen. Afgezien van degenen, die uit hoofde van hun functie recht hebben op deelname, is bijna twee derde van de vergadering aantreft op de bewuste afdelin gen. Er is duidelijk schoon schip gemaakt. Slachtoffers van de praktijken er zijn rond dertig aangiften bij de politie gedaan blijven hard doorwerken aan een eigen on derzoek naar de handel en wan del van de huizenhandelaar. Drie vrouwen, die tot nu toe het mees te werk hebben verricht, noemen zich zelfs „de terriërs. „We heb ben nog geen cent terug, maar we zijn wel veel wijzer gewor den. We weten nu hoe we opge licht zijn, vertelt Catharine Clee- ren, die voor twee ton benadeeld zou zijn. De andere twee slacht offers willen van de directeur van Finance Service een totaal bedrag van tachtig mille terug. Bij hun onderzoek in dossiers, die ze bij enkele banken en andere geldinstellingen mochten inzien, ontdekten de vrouwen dat de huizenhandelaar enkele malen hun handtekeningen heeft ver vrij gekozen door de voorberei dende congregaties in de 86 pro vincies van de sociëteit. Over mogelijke kandidaturen wil men in de Borgo Santo Spirito, vlak bij het Vaticaan, waar het hoofd kwartier van de jezuïeten geve^ tigd is, niets kwijt. Van de vroegere kandidaten- is de voornaamste indirect door de paus uitgesloten: Carlo Maria Martini, als rector van de Gre- goriana-universiteit een van de gezaghebbendste jezuïeten in de wereld, is nu als aartsbisschop van Milaan een van de gezagheb bendste kardinalen, maar niet langer in de running voor het ge neralaat. Dezza's assistent, Giu seppe Pittau, geniet de volle steun van de paus en dat deel van diens entourage dat de hui dige jezuïeten weinig welgezind is. Zijn keuze zou neerkomen op een volledige capitulatie voor de critici van buiten de orde, iets waartoe de meeste jezuïeten niet gauw geneigd zijn. In het Vati caan, maar ook in de rest van de wereld, wordt met grote belang stelling uitgezien naar het resul taat van de verkiezing: hoe het de jezuïeten verder zal vergaan, is voor de hele wereldkerk van belang. valst. Zo zou hij tegenover kre dietgevers de indruk hebben ge wekt dat hij namens de vrouwen mocht optreden voor het opne men van geld. Betrokken ban ken hebben tot nu toe slechts in enkele gevallen, waarin slachtof fers door betalingsverplichtin gen in directe nood kwamen, re gelingen getroffen óf schulden deels kwijtgescholden. Cathari ne Cleeren: „Van een advocaat hoorden we eens: het recht is er niet voor de dommen en de ar men. Dat weten we nu echt. We hebben nog niks, maar we gaan door. Stijl Wat de slachtoffers zeer pijnlijk treft is de stijl van de brieven die de huizenhandelaar vanuit zijn cel naar de drie vrouwen stuurt. Zo schreef hij eens: „Wat betreft de gedupeerden zult U hopelijk begrijpen dat indien er weer be talingsmogelijkheden komen, er eerst aandacht zal zijn voor men sen die trouw bleven en niet di rect denken in termen van ge noegdoening. Catharine Cleeren: „Als hij ooit vrijkomt, zal hij poeslief komen vragen wat er toch aan de hand is, of hij soms kan helpen. Zo brutaal zijn nou oplichters. Verbod Het aantal priesters in Tsjccho-Slo- wakije, dat van de staat geen toe stemming heeft gekregen het priesterambt uit te oefenen, is tot 500 gestegen. Dat bericht het blad "Cesko Slovo", dat in Mün chen wordt uitgegeven door Tsjechische ballingen. Volgens het statistische jaarboek van de rk kerk waren er in 1981 in Tsje- cho-Slowaki|e 3449 priesters. Beroepen Nederlandse Hervormde Kerk: beroepen te Den Dolder: M. de Heer, Harhngen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Nieuw-Am sterdam: H. Koetsveld, Slie- drecht. De stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen (soh) heeft in 1982 een "omzet" behaald van ruim 13.3 miljoen gulden. Uit het jaarverslag van de stichting blijkt, dat 6.5 mil joen gulden naar de diverse pro- jekten en programma's is ge gaan, 5.4 miljoen gulden naar voedselhulp in natura en 1.4 mil joen naar de bureaukosten en het propagandamateriaal.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13