mÈMk Ab Fafié: 'Er kan maar één baas zijn 'We geven ze liever C Q f studieboeken dan repen...' ,^Ajax zal weer moeten groeien 'De situatie bij Feyenoord vorig seizoen was onhoudbaar' I W U HENKWfjM De Amsterdamse voetbalschool m Ronald Koeman betreurt vertrek routiniers V9) Tweede nederlaag Köln bii Düsseldorf DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 Sport ROTTERDAM - De buitenwereld blijkt er zwaarder aan te tillen dan hij zelf. Geregeld krijgt Ab Fafié in deze dagen de vraag voorgelegd of hij zich niet teruggezet voelt nu hij achter Thijs Libregts weer echt assistent-trai ner van Feyenoord wordt. Zijn antwoord bereikt steevast de hoogste graad van ontkenning: „Ben je gek, zo voel ik dat hele maal niet. Ik heb dat verschil tus sen eerste en tweede man nooit zo ervaren. Welnee, je bent bezig in een organisatie en je doet je werk. De ene keer houdt dat in dat je het eerste coacht, nu ga ik gewoon Libregts assisteren. Dat is nou eenmaal mijn taak, daar ben ik voor aangenomen". Hoewel de functie van hulptrainer vermoedelijk de moeilijkste en frusterendste is die in de betaal de voetbalwereld bestaat, zegt Ab Fafié geen enkele moeite te hebben met de terugkeer naar de basis waarop hij twee jaar gele den in de Kuip werd aangeno men. Zelfs niet nu hij ervan ge proefd heeft wat het is om de baas te zijn, want dat was hij „op zondagen" toch onder Hans Kraay. Beter dan wie ook beseft Fafié, 42 jaar en in het bezit van een A-diploma, dat de situatie van vorig seizoen uitzonderlijk en onhoudbaar was voor een top club. „Los van het feit of het nou zielig of niet zielig was en zonder waar- de-oordelen over mensen uit te spreken, moet je constateren dat die constructie niet goed was", oordeelt de Rotterdammer zelf nuchter. „Natuurliik. Kraay door Paul de Tombe heeft de aanzet tot verbeteringen gegeven, want onder hem was er meer discipline en organisatie dan in het laatste Jezek-jaar met die geweldige haast om Europa Cup-voetbal te bereiken, maar er waren toch momenten dat de hoofdtrainer gemist werd op de bank". Die ogenblikken laten zich moeite loos terugroepen en die deden zich beslist niet alleen voor in „de twee verloren wedstrijden", die Fafié zich herinnert als de aaneenschakeling van tijdstip pen waarop de absentie van de eerste man werd gevoeld. Ook in de vaak armetierige thuiswed strijden kwamen ze herhaalde lijk voor, met een aanzwellende supportersroep om wissels als gevolg. Fafié greep dan zelden Hij is er de man ook niet naar om risico's te nemen. „Ik ben erg ge duldig in de coaching", zegt hij zelf. „Na een seizoen waarin de ploeg geregeld door uitvallen was verrast vond ik dat ik dat moest zijn, snelle wissels zouden de groep alleen nog maar meer in paniek hebben gebracht. Ik heb dus inderdaad niet te veel risico genomen, ook niet op de mo menten dat het nodig leek. Een hoofdtrainer doet dat toch iets makkelijker, zoals hij ook ge makkelijker iets keihard kan zeggen. Dat deed ik ook wel, maar mijn woorden wogen niet zo zwaar. Tenminste, zo heb ik dat ervaren. In elk geval is een situatie met een hoofdtrainer en een assistent gewoon beter. In de voetballerij kan er nou eenmaal maar een baas zijn". Nu die weer terug is in de Kuip, met Libregts als aanvoerder van de trainersstaf en Cruijff in de rol van leider op het veld, kan het dus eigenlijk niet meer mis. Of wel? Fafié houdt zich op de vlak te. „Er wordt nu echt op een titel gerekend", weet hij, „maar dat maakt het alleen maar moeilij ker. De druk is weer groter dan vorig jaar en ondanks het goede spelersmateriaal zal het toch een probleem worden een uitgeba lanceerd elftal samen te stellen. Gullit heeft dan wel een jaar ge leerd en Houtman kan wat vrijer voetballen nu hij zich heeft waar gemaakt, maar het verlies van Van Hanegem, Valke en Van Deinsen, die voorlopig niet kan voetballen, weegt toch zwaar bij de samenstelling van het team. Ab Fafié is in het nieuwe seizoen weer 'gewoon' tweede man bij Feyenoord. "Dat wil ik niet eeuwig blijven. Al zal ik wel lang moeten dubben, voordat ik wat ik in de Kuip heb verruild voor een andere situatie". (Foto GPD) len volgens Fafié de moeilijkhe den zich daarbij voordoen door de speelwijze van de tegelijker tijd gelijkwaardige en zeer ver schillende voetballers. „Vul het middenveld maar in", legt hij als Het aantrekken van Van de Kor- put heeft daar weliswaar enige verandering in gebracht, maar toch...". Eerder dan op mentaal gebied, zul- bewijs voor. „Zie je Cruijff daar op al samen met Jeliazkov? Nee toch. Cruijff heeft om zich heen conditioneel sterke mensen no dig met een groot loopvermogen en Jeliazkov heeft wel conditie, maar is een beetje lui in zijn den ken. Goed, met dat soort voetbal lers zijn het problemen waar een trainer alleen maar van kan dro men, maar het blijven proble men". Die zijn er om opgelost te worden. Door Cruijff en de spelers („de jongens zijn blij met zijn komst. De last van hun schouders komt op de zijne en hij kan de hoog spanning goed aan. Ik ben er dan ook niet bang voor dat ze zich niet bij hem in dienst willen stel len"), maar in eerste instantie na tuurlijk door Libregts. Met hulp van Fafié, die de samenwerking met zijn nieuwe baas best ziet zit ten - „We kennen elkaar al lan ger, want we hebben nog samen gevoetbald in de jeugd en in Feyenoord 2 en het klikt nog steeds goed" - en die nu geleide lijk verder kan bouwen aan zijn eigen carrière. ,Ik heb voor mezelf gekozen voor een rustige opbouw, met steeds een stapje hoger. Na mijn tijd bij CW paste die drie jaar Feye noord daarin uitstekend om een poosje aan de top mee te draaien om van daaruit de stap te wagen. Maar of dat gebeurt? Volgend jaar loopt mijn contract af en ik wil ook niet eeuwig tweede trai ner blijven. Al zal ik wel lang moeten dubben, voordat ik wat ik hier heb verruil voor een ande re situatie. Dat zal dan toch echt een redelijke club moeten zijn, anders is het bepaald geen voor uitgang". En aan een achteruit gang zou Fafié zelf zwaar tillen. AMSTERDAM (GPD) Cruijff, Schrijvers, Lerby en Kieft. Wanneer zo'n kwartet van het ene seizoen op het andere wordt uigezwaaid, zou het voor menige eredivi sieclub een heksentoer worden om het hoofd boven wa ter te houden. Ajax, en met name voorzitter Ton Harm- sen, tilt minder zwaar aan een exodus van dat formaat. De kas is zwaar genoeg om een prijzig talent als Ronald Koeman te strikken, terwijl de landskampioen weinig moeite heeft gehad om de Oostenrijkse international Fe lix Gasselich voor zich te winnen. AMSTERDAM (GPD) - Enkele maanden nadat hij zich voor drie jaar heeft verbonden aan de 'club van zijn dromen' stelt Ronald Koeman enigszins teleurgesteld vast dat Ajax zoveel routine heeft laten vertrekken dat een nieuw landskampioenschap er niet in zit. Het meeste houvast echter denkt Ajax te hebben aan de rijke bron aangekweekte jeugdvoetballers. Terwijl bij rivaal Feyenoord de inheemse teenagers maar mond jesmaat doorstromen, houden de Amsterdammers er traditiege trouw een uitgekiende en vruch ten afwerpende opleidingsvorm op na. Storm, Rijkaard, Vanen burg, Kieft, Van Basten. Silooy, Van 't Schip, het is zo maar een greep uit een prille lichting die kan bogen op eredivisie-erva ring. Wat is het nou, waardoor bijvoor beeld de Mexico-selectie zes Aja- cieden telde? „Alles begint bij het voordeel dat we de vereni- gingsvorm kennen", zeggen Has- sie van Wijk en Tonnie Bruins Slot, de trainers, die naast chef Aad de Mos als professionele krachten zijn verbonden aan het instituut Ajax. Van Wijk, nu as sistent van De Mos, deed een jaar terug zijn baantje als hoofd jeugdopleidingen over aan Bruins Slot, die destijds bij FC Amsterdam een reputatie als speurneus opbouwde. den beziggehouden, inclusief de wedstrijden op zaterdag dus". Beoordeling Denk niet, dat iedere kleuter van wie pa denkt dat hij een behoor lijk balletje kan trappen bij Ajax onderdak vindt. Voordat een achtjarige in de gelegenheid wordt gesteld de begeerde witte plunje met de rode baan aan te schaffen, is er een „proeve van bekwaamheid" afgelegd. „Er wordt drie-tegen-drie gespeeld, we kijken naar het passen, het trappen. Zo'n test wordt bijge woond door al onze professione le krachten, ook door eerste-elf- talspelers. Vakbekame mensen dus, die gauw genoeg in de gaten hebben of er talent schuilgaat in zo'n jochie". Vanaf het moment dat de Ajax-pu- pil twaalf jaar wordt zal hij niet snel ontsnappen aan de aandacht van zijn begeleiders. Van Wijk: „We houden uitgebreide rappor- De trainers Tonnie Bruins Slot en Hassie van Wijk met vijf van hun beste leerlingen. V.l.n.r. Gerald Vanenburg, Marco van Basten, John van 't Schip, Johnny Silooy en Frank Rijkaard. (Foto GPD) teringen bij van alle spelertjes. Hoe hij zich op voetbalgebied ontwikkelt, maar vooral hoe hij het op school doet. We vragen ons altijd af of de combinatie school-voetbal goed te combine ren is voor ieder voetballertje af zonderlijk. De ouders respecte ren dat en voor ons biedt dat het voordeel dat zo'n jongen weinig zorgen aan zijn kop heeft. Hoe minder je aan de basis moet sleu telen, hoe minder problemen zich in de toekomst opstapelen". Een voorbeeld van een speler die het instituut Ajax treetje voor treetje beklom is Wim Kieft. Hij kwam als 12-jarige in de molen om acht jaar naderhand in Parijs gehuldigd te worden als Euro pees topschutter. Een andere op leiding dan de inmiddels aan het Italiaanses Pisa verkochte Kieft, Pyramide „Spelertjes die op 14- of 15-jarige leeftijd te jong zijn om in het re serveteam van een betaalde club te spelen, kunnen bij ons onder gebracht worden in de jeugdaf deling. Een profclub met een stichtingsvorm kan zo'n moge lijkheid niet bieden, daar is geen onderbouw. Het komt er vervol gens op aan om vanuit die basis kundig te doceren", aldus Van Wijk, die daarmee aangeeft dat de pyramide in de Watergraafs meer tegen een forse bries be stand is. „Een talent kan op drie manieren bij Ajax zijn binnengewandeld", doet Van Wijk uit de doeken. „Als jochie van acht jaar, wan neer hij voor het eerst een paar voetbalschoenen aantrekt; als spelertje van een jaar of veertien, vijftien, dat bij een andere ver eniging opviel en door ons wordt benaderd om bij Ajax te komen spelen; een derde categorie vor men de jongens die zichzelf aan melden, terwijl ze elders al tegen een bal hebben aangetrapt". Een uitgebalanceerd team van trai ners, leiders, scouts en zelfs on derwijzers steekt tijd in de Ajax- school, waarop het kwantitatieve aspect ruimschoots baan maakt voor het kwalitatieve. „Iedere leeftijdsgroep", zegt Bruins Slot, „kent maar twee elftallen. Het voordeel daarvan is dat de jon getjes vanaf hun vroegste jeugd drie- tot viermaal per week wor- DÜSSELDORF (ANP) - FC Köln heeft gisteravond ook zijn tweede wedstrijd in de competitie van de Bundesli- ga verloren. Fortuna Düssel dorf toonde zich op eigen veld met 2-0 de sterkste en bezet nog ten minste twee da gen de eerste plaats in de Bundesliga. Fortuna was voor de rust in alle opzichten beter dan Köln: een hoger tempo, meer initia tief en sterker in de persoon lijke duels. Vooral het Keulse middenveld was uitermate zwak. De enigen, die een dik ke voldoende haalden, waren doelman Schumacher en li bero Strack. Schumacher kon niet verhinderen dat For tuna een van de tien kansen uit de eerste helft benutte. Jn de 36e minuut scoorde Bom- mer. Een kwartier voor tijd zagen de 30.000 toeschou wers nog een treffer van de zelfde speler. België Standard Luik, de regerend kampioen, was de enige die in de zes wedstrijden van gis teren meer dan een treiter produceerde. Standard won de gevreesde competitie-pre mière, uit tegen AA Gent, met 2-0. De Westduitser Grundel zette de ploeg van Goethals voor rust op voor sprong. Na de pauze zorgde Tahamata, de vedette van Luik sinds het vertrek van Gerets en Haan, voor 0-2. Ook Kortrijk, Seraing en en Be- veren boekten overwinnin gen in uitwedstrijden. Kort rijk versloeg door een doel punt van De Lamper, twee minuten voor tijd, Lierse SK. Seraing versloeg stadgenoot FC Luik met 1-0 (doelpunt Bocande). Beveren won door een doelpunt van Albert bij Cerkel Brugge. Stadgenoot Club, zondag nog goed voor de overwinning in het PSV- toernooi, kwam in Water schei niet verder dan een ge lijkspel: 1-1. RWDM speelde in Brussel een ruige wedstrijd tegen FC Antwerp, die doelpuntloos eindigde. Van der Eist van RWDM werd uit het veld ge stuurd. Vier spelers werden geboekt. volgden onder andere diens ge doodverfde opvolger Marco van Basten en Gerald Vanenburg, die beiden de eerste principes van het spel werden bijgebracht in Utrecht. Van Basten bij UW, Vanenburg bij Elinkwijk. Het duo maakte eens in de week een uitstapje naar stadion Gal genwaard, waar het door Han Berger op poten gezettte Jeugd- plan FC Utrecht de talenten uit de regio samenbrengt. In voet ballers als Kruys, Wouters, Ade laar en Van Ede plukte de Sticht- se fusieclub daar de vruchten van, maar als stichting moest het Van Basten, Vanenburg en ook Edwin Godée aan de neus voor bij laten trekken. Relaties „Wij hebben niet door heel Neder land betaalde spionnen lopen", beweert Bruins Slot, „maar be zitten wel een hoop relaties die ons attent maken op een talent. Voorts spelen onze eigen jeug- delftallen natuurlijk ook tegen leeftijdgenoten buiten Amster dam en houden we tijdens die wedstrijden natuurlijk onze ogen wagenwijd open". Met medeweten van de vereniging, de ouders en de regionale KNVB-afdeling wordt een prooi vervolgens benaderd met de vraag of hij trek heeft in een Ajax-avontuur. „Gaat zo'n knaap moeilijk doen, dan zijn we snel klaar", beweert Bruins Slot. „We maken geen gekke beloftes en geld is ook niet aan de orde. Het moet een eer zijn om voor Ajax te mogen spelen. De praktijk leert dat negentig procent meteen 'ja' zegt. In uitzonderlijke gevallen, wanneer de reisafstand een pro bleem vorm, wordt er gepraat over een onkostenvergoeding". „Maar", zegt Van Wijk, „happig zijn we daar niet op. Wanneer zo'n jongen ver buiten Amster dam woont, en bijvoorbeeld drie uur in de trein zit om hier te kun nen trainen, dan zou dat ten kos te gaan van zijn studie. Onlangs hebben we een dergelijk geval bij de kop gehad: een voetballer tje uit Millingen, dat ligt vlak bij Nijmegen. Een echt talent, maar toch heb ik hem geadviseerd om het eerst eens bij NEC te probe ren, vlak bij zijn huis. Hij kan al tijd nog bij ons komen spelen, wanneer de omstandigheden be ter zijn". Met Johan Cruijff (Feyenoord), Sö- ren Lerby (Bayern München), Leo van Veen (FC Utrecht), Piet Schrijvers (PEC Zwolle) en in mindere mate Wim Kieft (Pisa) is in de ogen van Koeman te veel ervaring verdwenen om dat met een andere nieuwkomer, Felix Gasselich van Austria Wien, te kunnen compenseren. Vooral het feit dat Cruijff zijn werkter rein heeft verlegd, wordt door Koeman betreurd: „Ik had graag met hem willen spelen, omdat ik veel van hem had kunnen leren. Niet alleen op het veld, maar ook buiten de wedstrijden om. Ik heb wel veel meegemaakt, maar als 20-jarige nog lang niet alles. Cruijff heeft zoveel spelinzicht dat hij de juiste man zou zijn ge weest om me verder te helpen". De ex-speler van FC Groningen, dat hem vier jaar onder contract heeft gehad, heeft overigens geen spijt van zijn beslissing, ook al realiseert hij zich dat een nieuw succesverhaal door Ajax waarschijnlijk voorlopig niet zal worden geschreven. „Ook al had ik geweten dat zoveel routiniers tegelijkertijd zouden weggaan, dan nog zou ik voor Ajax hebben gekozen. Ajax is voor mij altijd het grote voorbeeld geweest en is dat ook nu nog. Vroeger hing ik foto's van Ajax op in mijn kamer. Het was dé club van Europa, waarvan ik hoopte er ooit te kun nen voetballen. Cruijff en vooral Neeskens waren voetballers, die me erg aanspraken". „Ik ben nog altijd een fan'van Ajax. Ik vind het heerlijk om er te voet ballen. Het is toch klasse als je dat kunt doen. Als je de kans krijgt om bij zo'n club te komen dan moet je die pakken. Ik had ook naar Anderlecht, Lokeren of PSV kunnen gaan. De condities waren bij PSV ook goed. De uit daging was ook daar wel ge weest, maar het was toch anders. Ajax spreekt me gewoon meer aan. Het is nou eenmaal dé club van Nederland met erg veel jeugd, die in de toekomst heel wat kan bereiken". Kritisch Op korte termijn zijn de ambities bij Ajax evenwel bijgesteld, zoals ook Ronald Koeman dat heeft gedaan. „Ajax met Cruijff moest eerste worden. Anders zou de ploeg slecht hebben gepresteerd. Dat zelfde geldt nu voor Feye noord. Zonder Cruijff wordt geen titel geëist. Als we nu twee de worden dan is dat al goed. De druk op het elftal zal minder groot zijn". De vraag is of Ajax zich opnieuw een opbouwfase kan permitteren, waarin de ont wikkeling van het talent preva leert boven de prestaties. Koe man: „Natuurlijk, het publiek verlangt altijd resultaten. Zeker in Amsterdam, waar de mensen erg kritisch zijn. Ik denk echter dat de supporters ons wel de ge legenheid zullen geven om te groeien. Het bestuur heeft be wust die ouderen laten gaan om aan een nieuw tijdperk te begin- Ronald Koeman: "Vroeger hing ik foto's van Ajax op in mijn kamer". (Foto GPD) nen. Wij staan nu voor de opgave om Ajax over drie jaar weer van die goede tijden te laten beleven, zoals in 1971, 1972 en 1973 toen de Europa Cup werd veroverd". De rol, die Koeman in dat proces zal spelen, is nog niet helemaal duidelijk. In de enige interland, die hü tot nu toe heeft gespeeld (op 27 april in Utrecht tegen Zweden) maakte hij als 'inschui vende libero' een zwakke indruk. Enerzijds kwam dat omdat de spelers om hem heen te kwets baar waren, anderzijds kwam het omdat Koeman bij Groningen pas tweemaal als vrije verdedi ger had gespeeld. Zijn territo rium is het middenveld. Vanuit die linie regisseerde hij het elftal, zoals hij dat nu ook bij Ajax hoopt te doen. Koeman heeft daarbij concurrentie van Dick Schoenaker, de aanvoerder, en van Gasselich, die ook beiden in de halfiinie plegen te spelen en in ieder geval veel meer ervaring hebben. Spelmaker „Het liefst speel ik in het midden op het middenveld. Dat is de bes te plaats voor mij. Ik zou ook best de spelmaker kunnen zijn. Bij Groningen heb ik bewezen dat te kunnen. Niet alleen tegen zwakke elftallen, maar ook vorig seizoen hier in Amsterdam tegen Ajax. Bij Ajax is het alleen maar gemakkelijker om de centrale fi guur te zijn, omdat je allemaal goede voetballers om je heen hebt. Ik ben niet iemand, die echt in dienst van een elftal kan spelen, maar meer een type, dat de vrijheid moet hebben om iets te doen. Dat betekent natuurlijk niet dat ik zal dwarsliggen als ik zo'n rol niet krijg. Ik leg me er bij neer als iemand anders de lijnen gaat uitzetten, omdat ik weet dat er bij Ajax altijd veel mogelijkhe den zijn voor spelers om initiatie ven te nemen, ook al ben je geen spelverdeler". Ronald Koeman bevindt zich in het gezelschap van jonge oude bekenden, van wie hij de mees ten kent via Jong Oranje, waar voor hij tien keer uitkwam, en het Nederlands elftal. „Er hangt hier ook een beetje de sfeer van Jong Oranje. Wat wil je, een groot deel van de spelers zit rond de 20 jaar. Voor de prestaties mag het dan jammer zijn dat een aantal routiniers is vertrokken, voor de stemming in de ploeg is het juist wel goed dat Schrijvers c.s. zijn verdwenen. Er zal min der worden gescholden en de jongere spelers zullen minder worden aangepakt. Ik voel me dan ook al aardig thuis hier. Vooral ook omdat hier weer een nieuwe uitdaging voor me ligt".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11