LEIDSCH DAGBLAD Schoolgeld vanaf 12 jaar 'Risico's onderzoek DNA aanvaardbaar' Leids vuil mag naar Wallonië Barbie kon met hulp VS naar Bolivia vluchten Binnenkort steekproef zwart geld bij banken Langdurige gijzeling aangevochten Provincie: binnen twee jaar andere oplossing Plan Deetman voorziet in heffing naar inkomen Commissie over erfelijkheidsproeven: Optreden van Van Zadelhoff onder de loep Treinverkeer Londen chaos STUKGOED ■sstsgss WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37166 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R, D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB leiden Voor tel.nrs. zie colofon DEN HAAG (GPD) - Banken en het ministerie van financiën hebben overeenstemming be reikt over de steekproef die het ministerie bij de banken wil la ten uitvoeren om een indruk te krijgen van de mate waarin banken een rol spelen bij het 'zwart geld circuit'. Ook zouden er aanwijzingen uit moeten komen over de mate waarin rentevergoedingen die door de banken worden gegeven, bij belastingaangiften worden verzwegen. Met de steekproef kan mogelijk nog dit jaar worden begonnen. De steekproef zal worden uitge voerd door de belastingdienst en het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Ze zal zich niet tot de banken beperken maar ook de Rijkspostspaarbank en de Post giro omvatten. Namen krijgen de onderzoekers niet te zien. Voor de cliënten van de banken zal het onderzoek dan ook geen conse quenties hebben. Wel kunnen de resultaten van de steekproef aan leiding zijn tot het uitvaardigen van algemene maatregelen ter bestrijding van het zwarte cir cuit. HAARLEM (GPD) - De Hoge Raad gaat zich buigen over de gijzeling van een Haarlemse huizenhande laar, die met instemming van de Haarlemse rechtbank en het Am sterdamse gerechtshof al veer tien maanden door Justitie wordt vastgehouden. Het is de langste gijzeling uit de Neder landse gechiedenis. Justitie probeert de Haarlemmer aan het praten te krijgen over zijn failliete maatschappij "Fi nance Service" waarmee hij op grote schaal mensen zou hebben opgelicht. Vermoed wordt dat de man grote geldbedragen achter houdt. Tot nu toe heeft hij niets losgelaten. Zijn raadsman, de Leidse advocaat Heskes, pro beert nu via de Hoge Raad te be werkstelligen dat zijn cliënt als nog op vrije voeten komt. Vol gens de advocaat kan het niet de bedoeling van de wetgever zijn geweest dat gijzelingen door Jus titie eindeloos worden verlengd. Gijzeling is doorgaans een geoor loofd drukmiddel om verdach ten aan het praten te krijgen. (van één onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - De rege ring van de Belgische deelstaat Wallonië heeft de Leidse vuilver branding tijdelijk ontheffing ver leend voor het storten van afval stoffen op een vuilstortplaats in Wallonië. De dreigende sluiting van de Leidse vuilverbranding is daarmee voorlopig afgewend. Gedeputeerde Staten van Zuid Holland hebben de minister van de Belgische deelstaat inmiddels dringend verzocht om nog twee jaar te mogen doorgaan met het storten van, hoofdzakelijk indus trieel, afval. In die periode zal de provincie zelf een oplossing zoe ken voor het verwerken van on der meer staalgrit, slakken en vliegas. De minister van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieuhygiëne, Winse- mius steunt het verzoek van Zuid-Holland. Het afvalstoffenprobleem werd de ze maand urgent nadat Wallonië zonder enig overleg besloot de grens per 14 augustus (afgelopen zondag) voor het buitenlands af val te sluiten. De provincie zag zich toen voor de vraag geplaatst waar zij de onge veer 100.000 ton afval kwijt zou moeten raken. Ook Leiden dreig de daarmee in grote problemen te komen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland besloten daar om tot het schrijven van ge noemde brief waarin zij onder meer zeggen dat het storten on der bepaalde voorwaarden best kan doorgaan. Gedeputeerde Hekkelman zei gisteren goede hoop te hebben dat Wallonië aan het verzoek van de provincie te gemoet zal komen. (Zie verder pagina Leiden) TOKIO - Dit Japanse jongetje werd gisteren gefotografeerd bij het ver kopen van reuzekevers. De marktprijs ligt op ongeveer 4.50 gulden. Het is traditie dat Japanse kinderen van het platteland insecten vangen en die in de steden verkopen aan kinderen die er moeilijk aan kunnen komen. (Foto AP) DEN HAAG (GPD) - De risico's die zijn verbonden aan onder zoek met erfelijkheidsmateriaal, zyn bij de huidige kennis van za- Zonnig Zonnige perioden en droog, temperatuur omstreeks 14 graden, middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Matige toenemende oostelij ke wind. Het front, dat is de scheiding tussen warme lucht in het zuiden en koele lucht in hel noorden, dat vandaag over het noorden van Nederland is ko men te liggen, wordt het komende el- maal zwakker. Eerst zijn er nog wolkenvelden, maar deze worden morgen dunner. In het zuiden van het land verdwijnen zij grotendeels. Wel kan in de middag wat stapel-bewolking tot ontwikke ling komen. Het ziet er naar uit dat het morgen droog is met flinke zonni ge perioden en de temperatuur gaat omhoog tot omstreeks 25 graden. Van nacht is er weinig wind, morgen wordt de wind oostelijk en neemt toe tol matig, windkracht 4. Voor de komende dagen wordt er nog wat hogere temperaturen verwacht, maar daarbij neemt de kans op een regen- of onweersbui toe. 18 augustus 1983 Zon op: 06.28 uur, zon onder: 20.59 uur. Maan op: 18.20 uur, maan onder: 01.11 ken binnen aanvaardbare gren zen te houden en ethisch verant woord. Er is dan ook geen enkele reden dit soort onderzoek in ons land stop te zetten. De experi menten waar de grootste risico's aan kleven, moeten worden uit gevoerd in een speciaal in te rich ten laboratorium op het terrein van TNO in Rijswijk. Dit schrijft de zogenoemde Brede DNA-commissie in haar eindrap port, dat vandaag aan minister Deetman (onderwijs en weten schappen) is aangeboden. Van wege de risico's die wel aan het experimenteren met erfelijk- heidsmateriaal zijn verbonden, wil de commissie dat elk experi ment van te voren ter beoorde ling wordt voorgelegd aan een speciaal daarvoor in te stellen „breed samengestelde commis sie". Het advies van de commissie heeft geen ingrijpende gevolgen voor het erfelijkheidsonderzoek dat wordt verricht aan de Leidse uni versiteit, zo verklaarde prof.dr. A. Quispel, Leids hoogleraar in de biologie en lid van de com missie, vanochtend. Vorgens de hoogleraar wordt in Leiden niet het riskantere onderzoek gedaan waarvan de commissie vindt dat dit bij TNO moet gebeuren. De Brede DNA-commissie, onder voorzitterschap van dr.ir. A.P. Oele, commissaris van de konin gin in Drenthe, werd in mei '81 door de toenmalige minister van wetenschapsbeleid Van Trier geïnstalleerd. De commissie had als opdracht de risico's, de risico beleving, en de ethische en maat schappelijke aspecten van het werken met erfelijkheidsmate riaal te onderzoeken. Hoewel de commissie tot vérgaan de overeenstemming is geko men, is het advies op bepaalde onderdelen niet eensluidend. Zo hebben vertegenwoordigers van de vakbeweging extra aandacht gevraagd voor de onbekende ri sico's die aan het erfelijkheids- onderzoek kleven. Zij vinden dat de conclusies van de commissie maar beperkt geldig zijn, omdat de ontwikkelingen op dit gebied erg snel gaan. Een zelfde geluid komt van dr. J. Jelsma, vertegen woordiger van de Vereniging voor Wetenschappelijke Werkers. Hij acht het advies van de commissie eenzijdig en vindt, blijkens zijn minderheidsstand punt in het rapport, dat de risi co's van het onderzoek worden onderschat. Het werken met erfelijkheidsmate riaal, in wetenschappelijke kring recombinant DNA-onderzoek genoemd, gebeurt in de genees kunde, voedings- en genotsmid delen- en de farmaceutische- en chemische industrie. De laatste jaren heeft het onderzoek onder meer geleid tot een verbeterd in zicht in de oorzaken en eventuele bestrijding van een aantal erfelij ke ziekten. Ook heeft het bijge dragen tot een groter inzicht in de vorming van kankercellen. DEN HAAG (GPD) Het is mogelijk dat ouders vanaf september 1984 ook schoolgeld moeten gaan betalen voor kinderen van 12 tot 16 jaar. Tot nu toe behoefde voor deze leerlingen geen schoolgeld te worden be taald, omdat ze nog leerplichtig zijn. Momenteel duurt de wettelijke leerplicht tot 16 jaar. Minister Deetman (onderwijs) denkt met deze maatregel 140 miljoen gul den te winnen. De schoolgeldheffing voor kmde- ren vanaf 12 jaar is een van de vele voorstellen die bij minister Deetman op het bureau liggen als onderdeel van de onderwijs begroting 1984. Het voorstel om schoolgeld te gaan heffen voor leerlingen in het voortgezet on derwijs is voor Deetman aantrek kelijk omdat er door een dergelij ke maatregel geld op tafel komt, zonder dat er ontslagen vallen. Hoe de maatregel precies zal wor den ingekleed, is nog niet be kend. Vast staat wel dat de hoog te van de mogelijke schoolgeld- heffing afhankelijk zal worden gesteld van het inkomen van de ouders. Geruchten willen dat de hoogte van het schoolgeld zal va riëren van „zeer gering" voor de echte minima tot enkele honder den guldens per jaar voor hen die wat ruimer bij kas zitten. Op het ministerie was geen com mentaar te krijgen op de mogelij ke schoolgeldheffing. Het werd ontkend noch bevestigd. „Het is een van de maatregelen die wor den overwogen, maar er is nog niets besloten", aldus de woord voerder van het ministerie. Mi nister Deetman liet weten met belangstelling alle geruchten in de pers te volgen. De Tweede Kamer ging recent ak koord met een voorstel van Deet man om voor alle niet-leerplich- tige leerlingen vanaf 16 jaar schoolgeld te gaan heffen. Tij- DEN HAAG (GPD) - Het be stuur van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) overweegt nader on derzoek naar het optreden van makelaar drs C. van Za delhoff in de ABP-affaire. In dien zou blijken dat Van Za delhoff zijn onafhankelijk heid als makelaar in het ge ding heeft gebracht, kan hij volgens het tuchtrecht van de vereniging berispt, geschorst of zelfs geroyeerd worden. De voorzitter van de NVM, P.G. Jager, zegt dit vandaag in een interview met het Fi- nancieele Dagblad. Het eventuele onderzoek naar het optreden van Van Zadel hoff zal zich vooral richten op de vraag of Van Zadelhoff met zijn eigen Brouwershoff Holding bv handelt in onroe rende goederen. Een dergelij ke belangenverstrengeling is volgens de regels van NVM verboden. Het is echter niet verboden om duurzaam in onroerend goed te beleggen. Via Brouwershoff Holding nam Van Zadelhoff een belang van 5 procent in een dochter onderneming van het ABP. Deze dochter werd gebruikt om investeringspremies (WIR), niet bedoeld voor pen sioenfondsen. in de wacht te slepen. Twijfel over het op treden van Van Zadelhoff is verder ontstaan vanwege zijn rol bij de transactie tussen de Friesch-Groningse Hypo theekbank (en Bredero) en het ABP, waarbij hij optrad als makelaar, als taxateur en vervolgens als onderhande laar voor het pensioenfonds. Hij zou daarbij 7 miljoen hebben geïncasseerd. dens het debat over deze maatre gel liet Deetman al doorscheme ren de nodige vraagtekens te zet ten bij het principe 'verplicht on derwijs moet gratis zijn'. Deet man stond toen op het standpunt dat het slechts van belang is dat alle leerlingen gelijke kansen hebben om onderwijs te volgen. ÖÏQHet Motorhuis Vondellaan 80. Leiden Tel 071 -76 9313 22 PAGINA'S ABP-directeur Masson Tijdelijk weg uit top van ABP Polanski verfilmt moord op Tate PAGINA 5 Vliegveld Beiroet weer opengesteld PAGINA 9 EG-oordeel nodig in ontslagkwestie PAGINA 11 WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse militaire contra-spiona- ge heeft de Duitse oorlogsmisda diger Klaus Barbie (69) 'de sla ger van Lyon', na de Tweede We reldoorlog buiten bereik van de Franse justitie gehouden en ge holpen bij zijn vlucht naar Boli via. Dit zegt een officieel rapport van het Amerikaanse ministerie van justitie. De VS geven hier mee voor het eerst formeel toe, dat Barbie dankzij Amerikaanse bijstand 33 jaar de Franse justitie heeft kunnen ontlopen. Klaus Barbie wordt verantwoorde lijk gesteld voor de dood 4000 Franse Joden en de depor tatie van 7500 anderen. Hij werd dit jaar door Bolivia uitgewezen en verblijft nu in een Franse ge vangenis. Het rapport noemt het 'onbegrijpe lijk en beschamend' dat de VS Barbie in dienst hebben geno men na de oorlog. Het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken heeft de Franse am bassade in Washington een 'spijt betuiging' gezonden. Het rapport beveelt echter méér dan dat aan: een formele verontschuldiging bij Frankrijk. De Amerikaanse militaire inlich tingendienst heeft de voormalige Gestapo-chef van Lyon in 1947 ingehuurd voor het verzamelen van inlichtingen over Roemeen se Volksduitsers, Russische acti viteiten in de Amerikaanse be zettingszone èn over Franse spio nage in dat gebied. Het rapport verklaart, dat Barbie toen hij zijn handlangersdiensten voor de Amerikaanse militaire spionage dienst begon, nog niet openlijk LONDEN (AP) Meer dan 100.000 forensen zijn vanochtend te laat op hun werk in Londen versche nen doordat drie belangrijke spoorwegstations als gevolg van een brand voor het treinverkeer onbereikbaar waren. Volgens de Britse spoorwegen zijn door een brand in een biscuitfa briek bij het station Londen Bridge in zuid-Londen commu nicatielijnen en kabels voor de bediening van wissels en seinen beschadigd. Klaus Barbie Belangrijk bericht voor onze abonnees die zich de kunst van het SURFEN eigen willen maken Lel op de krant van zaterdag 20 augustus De zuinige instemming van werknemers met het werkgelegen- akkoord in de stukgoedsector is illustratief voor de onzekere toe komst die dit Rotterdamse haven onderdeel boven het hoofd hangt. Al jarenlang vormt de stukgoedsec tor een bron van zorg vanwege de aanzienlijke leegloopverliezen (te veel werknemers voor te weinig werk) en de voortdurende concur- rentiedreiging van naburige havens (Antwerpen, West-Duitsland). Er zijn inmiddels herstructurerings plannen ontwikkeld om de stuk goedsector gezond te maken via een herverkaveling van oude ha venbedrijven, uitbreiding van op slagruimte, aanschaffing van mo derne overslagapparatuur e.d. Het nu bereikte werkgelegenheidsak- koord (en het cao-akkoord) vormt een vertaling van deze plannen, waarbij als uitdrukkelijke voorwaar de geldt dat gedwongen ontslagen in elk geval tot 1 juli 1985 zoveel mogelijk moeten worden voorko men. Het belangrijkste kenmerk van het akkoord is een arbeidstijdsverkor ting van tien procent voor de in to taal 4.400 werknemers in het stuk goed, die daarvoor zo n 4,9 procent van hun loon inleveren. De rest wordt betaald uit de rendementen van de ondernemingen. Het netto resultaat van deze offervaardigheid bestaat uit 335 extra banen, waar door de stukgoedwerkers de ko mende jaren in principe aan de slag kunnen blijven. Op zichzelf verdient het akkoord een positief oordeel. De onderhande laars van de Vervoersbond FNV en van de organisatie van havenwerk gevers SVZ hebben maandenlang in de loopgraven gelegen omdat het cao-overleg bij voortduring stukliep. Het was in het belang van beide partijen dat er een akkoord tot stand kwam, omdat het uitblij ven van overeenstemming de broodnodige herstructurering zou hebben belemmerd en de stuk goedsector (dus) nog meer zou hebben verzwakt, met alle gevol gen vandien voor de werkgelegen heid. Tegen die achtergrond moet het ak koord waarschijnlijk als het best haalbare worden beschouwd, on danks de zwakke plekken die het ongetwijfeld vertoont. Er zijn voor- lopige garanties voor het behoud van banen, maar de onzekerheid blijft. Er is afgesproken dat elk half jaar zal worden nagegaan hoeveel stukgoedwerkers er in dienst zijn en hoeveel er in de achterliggende periode(n) nodig zijn gebleken. In dien daaruit naar voren zou komen dat er blijvend te veel werknemers zijn, zullen er alsnog, voortijdig, ge dwongen ontslagen vallen. Voor werknemers die eerder bijna vijf procent van hun loon hebben inge leverd, zou dat een hard gelag zijn, en dat verklaart ook de twijfel onder de stukgoedwerkers, die deze week met slechts 33 stemmen ver schil het werkgelegenheidsakkoord goedkeurden. Voor de toekomst van de stukgoed sector zal veel afhangen van de herstructurering en vooral van de bereidheid van werkgevers en werknemers om de plannen daar voor evenwichtig uit te voeren Wa dat betreft vormt het werkgelegen heidsakkoord een goede aanzei waaruit bovendien kan worden af geleid dat werktijdverkorting de be langen van ondernemingen wel de gelijk kan dienen. (Foto AP) van oorlogsmisdrijven was be schuldigd. Voormalige officieren van de mili taire inlichtingendienst hebben echter getuigd, dat Barbie's oor logsverleden wel bekend was bij zijn aantreden in Amerikaanse dienst. Volgens de Amerikaanse justitie besliste de inlichtingen dienst daarover op eigen houtje. Uit vrees dat de FYansen zouden ontdekken hoe hun Amerikaan se bondgenoten uitgerekend Barbie hadden gebruikt om te gen Frankrijk te spioneren, be sloten zijn superieuren hem in dienst te houden, hoewel zij van hogerhand opdracht hadden ge kregen hem de laan uit te sturen. Uiteindelijk hielpen zij hem in 1951 ontkomen naar Bolivia via een na-oorlogse ontsnappings route, de 'ratten-lijn'. Daarna zouden alle contacten met Bar bie zijn verbroken.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1